THOLENDERWIJS Wateroverlast plan Noord St.Philipsland informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD GEMEENTEHUIS EN OPENBARE BIBLIOTHEKEN GESLOTEN "VAKATURES" IN DE KOMMISSIES SPORT- EN JEUGD- EN JONGEREN WERK HINDERWET: KENNISGEVING BE- KENDMAKING ONTWERP-BESCHIK- KING WAT LIGT TER INZAGE? WIJZIGING OPHAALSCHEMA REI NIGINGSDIENST I.V.M. DANKDAG Duizend gulden voor O.V.E.M. Donderdag 15 november 1984 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR WONINGSTICHTING SPREEKUUR BEN W DE BEHEERSKOMMISSIE PRESENTEERT: VAN HET "HOLLAND HUIS"' TE SCHERPENISSE LEVERING DRANKEN, KOFFIE, THEE SUIKER ENZ. GEMEENTEHUIS DE BEHEERSKOMMISSIE VAN HET DORPSHUIS "DE STOVE" TE STA VENISSE PRESENTEERT DE SPEKTA KELFILM: Christelijke lektuur Bevestiging en intrede nieuwe predikant Rehoboth enlmmanuel STEMMEN VAN LEZERS Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint Maartensdijk Tel 01666-2955 Op maandagavond 1 9 november a s. vergadert de Thoolse gemeente raad om 19.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar, ledereen is van harte welkom om de diskussies bij te wonen Op de agenda staan onder meer de navol gende punten: Bouw praathuisje voor ouderen te Sint-Annaland; In de begroting 1 984 zijn gelden opgenomen voor de bouw van een praathuisje voor ouderen in de kern Sint-Annaland. Over de plaats van het op te richten gebouwtje is overleg gevoerd met de Stichting Welzijn voor Ouderen Tholen. Namens de bejaardengroepering uit Sint-Annaland werd te kennen gegeven dat de absolute voorkeur uitgaat naar een plaats bij het parkeerterrein aan het Havenplein tegenover café Havenzicht. De raad wordt gevraagd de benodigde gelden beschikbaar te stellen. - Aanbrengen van voorzieningen op zolder van "De Vossenkuil" t.b.v. jeugdvereniging "Jong Vosmaer"; De stichting jeugdwerk "Jong Vosmaer" uit Oud-Vossemeer maakt voor haar aktiviteiten wekelijks gebruik van de zolder van "De Vossenkuil". Deze ruimte heeft echter onvoldoende voorzieningen om de jeugd haar aktiviteiten op verantwoorde wijze te laten orga niseren. Een technisch onderzoek naar de wensen van de jeugdclub heeft uitgewezen welke voorzieningen getroffen moeten worden: aanleg waterleiding, electriciteit, brandbeveiliging, verwarming, een lambrizering langs de wanden van de zolder en het isoleren van de vloer. Voor de inrichting van de zolder, het aanbrengen van een bar en zithoek en het verven van muren en balken, zal de jeugd zelf zorgdragen. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet voor aanpassing van de zolder beschikbaar te stellen. - Treffen van geluiddempende voorzieningen aan het pand Kruit- torenstraat 15 te Tholen; Het pand Kruittorenstraat 1 5 te Tholen wordt door de muziekvere niging "Concordia" als oefenlokaliteit gebruikt. In het verleden zijn door omwonenden klachten geuit m.b.t. geluidoverlast. Dit heeft geresulteerd in het dichtmaken van een aantal raamopeningen met isolatiemateriaal. Desondanks is voor de aangrenzende panden de overlast nog niet ten einde. Om de geluidoverlast verder te beper ken is het kollege van burgemeester en wethouders voornemens om een zogenaamde buigslappe voorzetwand in het gebouw aan te brengen. Door deze maatregel zal het geluidniveau met bijna de helft worden teruggebracht. Ook voor de direkt aangrenzende wo ningen zal dan een situatie ontstaan waardoor van overlast geen sprake meer is. De raad wordt gevraagd de benodigde gelden be schikbaar te stellen. - Aanschaf en installeren van optimaliseringsapparatuur t.b.v. de bijzondere kleuter- en lagere school te Poortvliet; Optimaliseringsapparatuur is apparatuur die op een centrale ver warmingsinstallatie wordt aangebracht waarbij een optimaler ge bruik en verbruik van de installatie wordt verkregen. Dergelijke apparatuur is reeds aangebracht bij alle openbare en bijzondere scholen op Tholen, behoudens de bijzondere scholen te Poortvliet Dit houdt verband met de verbouwingen aan deze scholen die eerst onlangs zijn gereedgekomen. De raad wordt voorgesteld de ge vraagde medewerking (op grond van artikel 72 van de Lager-on- derwijswet en artikel 50 van de Kleuteronderwijswet) te verlenen. Aanbrengen buitenzonwering t.b.v. School met den Bijbel te Sint-Annaland; Het bestuur van de School met den Bijbel te Sint-Annaland verzoekt ter vervanging van de versleten buitenzonwering (luxaflex) om het aanbrengen van een buitenzonweringReeds tweemaal eerder werd een dergelijk verzoek geweigerd. Thans echter kan het schoolbes tuur in zijn verzoek worden ontvangen, omdat sinds de indiening van het vorige verzoek de omstandigheden zijn gewijzigd. De luxa flex is nu bijna 1 5 jaar oud, hetgeen een gangbare afschrijvingster mijn is voor schoolmeubilair, waarmee het gelijk gesteld wordt. De inzichten voor wat betreft de toepassing van binnen- of buitenzon wering zijn inmiddels ook gewijzigd, in die zin dat de voorkeur wordt gegeven aan buitenzonwering, waarmee een betere regulering van de binnentemperatuur te bereiken valt. De raad wordt voorgesteld op grond van artikel 72 van de Lager-Onderwijswet medewerking te verlenen. Vervanging zonwering en schoolborden t.b. v. de Eben-Haëzer- school te Tholen; Een drietal schoolborden alsmede de binnenzonwering in drie loka len en de gemeenschapsruimte van de Eben-Haëzerschool te Tholen zijn inmiddels 20 jaar oud en wegens slijtage aan vervanging toe. Voorgesteld wordt over te gaan tot het aanbrengen van buitenzon wering, omdat daardoor een betere temperatuursregeling kan wor den verkregen. De raad wordt voorgesteld op grond van artikel 72 van de Lager-Onderwijswet medewerking te verlenen. Reorganisatie Vleeskeuringsdienst; De verantwoordelijkheid voor de uitvoering van taken, voortvloei ende uit de Vleeskeuringswet. ligt in overwegende mate bij de gemeenten. Niet alle gemeenten hebben een eigen vleeskeurings dienst. Veel gemeenten hebben de keuringsdienst gezamenlijk ge regeld, via een gemeenschappelijke regeling. Zo ook de gemeente Tholen, die deelneemt aan de gemeenschappelijke regeling "Vleeskeuringsdienst, kring Zeeland benoorden de Westerschel- deBij de rijksoverheid leeft al jarenlang de wens om de taken met betrekking tot de keuring van vee en vlees te centraliseren en in handen te leggen van een speciaal daarvoor in het leven geroepen Rijksdienst: de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (R.V.V.). Men beoogt daarmee een betere kwaliteitsbeheersing van de vleeskeuring, die in het belang is van de volksgezondheid, de bin nenlandse afzet en de export. Een rijksprojektgroep is al geruime tijd bezig met de voorbereidingen voor de overdracht, door de ge meenten aan het rijk, van de taken met betrekking tot de keuring van vee en vlees. Om de reorganisatie te bevorderen stellen burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor: te besluiten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling "Vleeskeuringsdienst, kring Zeeland benoorden de Westerschelde per 1 januari 1 985 of zo vroeg mo gelijk na deze datum; de minister van Landbouw en Visserij te verzoeken de keuringsdienst met ingang van genoemde datum te regelen voor onze gemeente en de gemeente Middelburg te mach tigen om namens onze gemeente dit verzoek bij de minister in te dienen. In verband met Dankdag is het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk de gehele dag gesloten. Ook de openbare bibliotheken en de uitleenposten houden op deze dag hun deuren dicht. Houdt u daar rekening mee! In september j.l. benoemde de gemeenteraad de leden van de kommissies sport, jeugd- en jon gerenwerk en sociaal kultureel werk De kommissies, waarin lou ter burgerleden een wethouder zitting hebben, hebben tot taak de in de Thoolse samenleving leven de wensen en behoeften op het gebied van sociaal kultureel werk, jeugd- en jongerenwerk en sport te peilen. Daarnaast zullen zij ge vraagd of uit eigen beweging ad viezen uitbrengen aan het kollege van burgemeester en wethouders met betrekking tot het te voeren beleid. Binnen de kommissie sport is er 1 vakature en in de kommissie jeugd- en jongerenwerk zijn er 2 onbemande plaatsen. Eigenlijk kan niet van vakatures worden gesproken, omdat deze plaatsen nog niet eerder bezet zijn. De desbetreffende verordening gaat uit van maximaal 7 burgerleden. De kommissie sport telt er mo menteel zes, de kommissie jeugd- en jongerenwerk vijf leden. Indien u belangstelling hebt voor een van deze "vacatures" dan kunt u zich, onder vermelding van de kommissie waarnaar uw voor keur uitgaat, aanmelden door een brief te schrijven aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen Van de kommissieleden wordt verwacht dat zij bereid zijn 6 a 8 vergaderingen per jaar bij te wo nen. Tevens dient men een brede interesse te hebben voor het wel zijnswerk en wel zodanig dat er geen sprake zal zijn van belan genbehartiging voor een (moge lijk aanwezige) eigen achterban; men moet op Tholen woonachtig zijn en goed op de hoogte zijn van de Thoolse situatie. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het College van burgemeester en wethouc^rs vinden plaats op maandag 1 9 november 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester E Baerends komt te vervallen Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan every naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5 Op vrijdag 16 november a.s., aanvang 20.00 uur verzorgt de beheerskommissie van het "Holland Huis" te Scherpenis- se in het gelijknamige dorps huis een filmavond. Op het pro gramma staat de komische western "The Genius", met in de hoofdrol Terence Hill. Indianenhater majoor CAbot heeft zich 300.000 dollar toegeëigend, hoewel dit geld bestemd was voor de indianen. Joe Thanks (Terence HUI) bedenkt een geniaal plan om dit geld in zijn eigen zak te doen belanden. Hiervoor bedient hij zich van zijn vriend-vijand Bill, bijgenaamd 'Locomotief' en hun gezamenlijke vriendinnetje Lucy. Via allerlei kronkelwegen en kol derieke intermezzo's spelen zij het uiteindelijk klaar. En het lukt Joe bovendien om de halfbloed In diaan Bill, die zich voortdurend heeft afgezet tegen zijn Indiaanse afkomst, het leiderschap te laten aksepteren van een groepje In diaanse guerilleros, die Amerika wel eens zullen laten voelen, dat de Indianen er nog zijn. Evenals in 'My Name is Nobody' is Terence Hill weer uitstekend op dreef en schreef Ennio Morricone weer een grandioos stuk muziek. Entree: 2,50. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergunning inge volge de Hinderwet van C.P. de Rijke, Kadijk 24 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een landbouwbedrijf gelegen aan de Kadijk 24 te Tholen.* De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijn de stukken liggen met ingang van 1 6 november 1 984 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00- tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 30 no vember 1 984 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen ligt bovengenoemde aanvraag en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 12.00 uur, en van 14.00 uur tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7 .00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde tetmijn van veertien dagen gemotiveerde bezwaren inbrengen naar aanleiding van. de ontwerpbeschikking Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burge meester en wethouders van Tholen De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk 1 5 november 1 984 Burgemeester en wethouders van Tholen Het gemeentebestuur van Tholen stelt de gelegenheid open in te schrijven voor de levering van koffie, thee, suiker, dranken (ook alcoholische) enz., voor het gemeentehuis voor het jaar 1985. Inschrijvingsbiljetten, waarop per produkt bij benadering de te leveren hoeveelheid op jaarbasis is vermeld, zijn verkrijgbaar bij de afdeling interne zaken ter gemeentesekretarie (tel. 01 666-2955, toestel 239). leder kwartaal dient op afroep on geveer V4 gedeelte te worden afgeleverd. Alleen belangstellenden binnen de gemeente Tholen kunnen voor deze leveranties inschrijven. De inschrijvingsbiljetten die nen uiterlijk vrijdag 23 november 1 984 te zijn ingeleverd Bestemmingsplan "Stadskern" (Tholen) De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter sekretarie van de gemeente Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk met ingang van 1 6 november 1 984 gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het onherroepelijk geworden bestem mingsplan "Stadskern" (Tholen), vastgesteld bij raadsbesluit van 1 5 februari 1 982 en goedgekeurd door gedeputeerde sta ten van Zeeland bij besluit van 14 juni 1982, nummer 717/324, 4e afdeling, ruimtelijke ordening en volkshuisves ting. Sint-Maartensdijk, 1 5 november 1984 De burgemeester voornoemd, E. Baerends Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1. Barenbrug Holland b.v., Stationsstraat 40 te Oosterhout voor het bouwen van een bedrijfswoning op het perceel kadastraal bekend, Oud-Vossemeer sektie N, nummer 169 ged., plaatselijk gemerkt Molenweg; 2. Projektbouw Zeeland b.v., Axelsestraat 12 te Terneuzen voor het bouwen van een woning met een garagè op het perceel kadastraal bekend Tholen, sektie 0, nummer 479 (ged plaatselijk gemerkt Kuipersdreef. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 1 6 november tot en met 29 november 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint-Maartensdijk, 1 5 november 1 984 Burgemeester en wethouders van Tholen. In verband met Dankdag, woensdag 21 november a.s., wordt er geen huisvuil opgehaald in de kernen Poortvliet en Oud- Vossemeer. Dit geschiedt nu op donderdag 22 november. De ge meentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is op woensdag 21 november de gehele dag gesloten. Op vrijdag 16 november a.s., aanvang 20.00 uur, verzorgt de beheerskommissie van het dorps huis "De Stove" te Stavenisse in het gelijknamige dorpshuis een filmavond. Op het programma staat de spektakelfilm van weleer "Ben Hur" met in de hoofdrol Charlton Heston. In het begin van onze jaartelling leeft te Jeruzalem de jonge prins Judah Ben Hur. Hij valt in onge nade bij de Romeinse overheer sers en wordt tot de galeien ve roordeeld. Tijdens een zeeslag redt Judah het leven van de vlootvoogd Arius, welke hem uit dank adopteert als zoon en laat opleiden tot wagenmenner. Ju dah Ben Hur is nu een gevierd man. Hij behaalt de ene na de an dere zege in de arena. Zijn hart trekt hem evenwel naar Judea. yArius begrijpt dit en laat hem te- rugkeren. Judah vindt zijn familie terug in het 'Dal der Melaatsen'. Tijdens de kruisiging van Christus worden deze genezen en dit maakt zo n indruk op Judah dat het zijn leven blijvend zal bein- vloeden. De interessante histori sche achtergrond en de grootse opzet van de film maken het tot een boeiend en onvergetelijk schouwspel. Entree: 2.50 overweging De "Christelijke leesportefeuille Nederland" voert aktie om ook op Tholen en St. Philipsland een flink aantal abonnees te werven op haar leesmap. Deze map wordt bij abonnees twee keer per maand bezorgd vanaf 3,50 per keer. Daarvoor krijgt men dan elke twee weken: de Gezinsgids, Daniël, Koers, de Vriend van Oud en Jong. Eens per maand dan verder nog: drie van de volgende bladen: Vorsten, Ariadne, Kind en Evangelie, Vast en Zeker, Puzzel-Special en Spre kend Verleden. Per keer minstens zeven bladen. Op deze wijze kan er een hoeveelheid positieve lek tuur de gezinnen binnen komen, voor weinig geld. Zowel voor jon ge kinderen, voor de rijpere jeugd als voor de ouderen is in deze map wat te vinden. In Tholen en Poortvliet draait deze leesporte feuille al enige tijd. Ongetwijfeld bestaat er ook in de andere plaat sen behoefte aan. Vooral in een tijd waarin velen moeten bezuini gen, is dit eem manier om toch verschillende bladen te kunnen (blijven) lezen. Verdere inlichtin gen: fam. Uijl, tel. 01662-2370 (voor Tholen, Poortvliet en Scherpenisse), fam. Andriessen, tel. 01663-2831 (voor Stavenisse) en voor de overige plaatsen bij de hoofdagent: 01870-2982. In Tho len St. Annaland en St. Maar tensdijk wordt een actieve agent gezocht voor abonneewerving en bezorging. Enkele uren per week. Na een vacaturetijd van tweeën half jaar, waarin meer dan hon derd predikanten werden bena derd, hebben de Nederlands Her vormde deelgemeenten Rehoboth in Sint Maartensdijk en Imma- nuel in Tholen eindelijk een vaste predikant op de kansel. De 56- jarige ds. W.M. Rikin uit Daar- lerveen zal op zondag 9 december in de ochtenddienst van Rehoboth worden bevestigd. De intrede- dienst vindt 's middags plaats in de Gereformeerde Kerk aan de Doelweg in Tholen. Ds. Rikin en zijn echtgenote vestigen zich in de pastorie in de Jacoba van Beie- renstraat in Sint Maartensdijk, waar momenteel door gemeente leden hard in tuin en huis gewerkt wordt. Ds. Rikin en zijn vrouw zijn pas terug van een vakantie in Indonesië, waar de vader van ds. Rikin in Batavia (Djakarta) de eerste christen-predikant was. Het echtpaar Rikin heeft jarenlang zendingswerk in het buitenland gedaan. Ds. Rikin studeerde in de Verenigde Staten. In Leiden be haalde hij het doctoraal in de Wijsbegeerte. Het verslag van de gemeente raadsvergadering van Sint Phi lipsland in de Eendrachtbode van 25 oktober 1984 riep bij mij bij lezing een ogenblik de vraag op over welke directeur van gemeen tewerken gesproken werd, toen de wateroverlast in het plan Noord te Sint Philipsland aan de orde was. Ik herkende mij althans niet al leen in de meningen, die aan de directeur toegeschreven werden. Ik vraag me dan ook af of de wat fragmentarische weergave van wat met name door de burge meester gezegd is, niet de oorzaak kan zijn van het ontstaan van misverstanden. Omdat de wate roverlast voor de mensen, die er mee geconfronteerd worden, een heel vervelende zaak is, meen ik er goed aan te doen U van mijn vol ledige mening over het vraagstuk op de hoogte te stellen, in de hoop dat de mensen, die van de wate roverlast te lijden hebben, zich minder door tegengestelde me ningen gemangeld voelen. Het is wellifcht goed voor de dui delijkheid, dat ik mijn mening in punten weergeef. - Vochtoverlast onder woningen en in tuinen kan in de meeste gevallen niet zonder drainage bestreden worden. Niet alle vochtoverlast kan suecesvol met drainage bestre den worden. Met name voch toverlast in en onder woningen kan soms andere oorzaken hebben en wat de bestrijding ervan betreft om andere mid delen vragen. Veelal ook is er een combinatie van allerlei oorzaken. Drainage moet lozen op pol derwater. De noodzakelijke diepte-lig ging van een drainage in plan Noord en de (voorlopige) soms nog dagenlang heel wat te ho ge polderwaterstand zullen een goede werking van een drainage ook dagenlang kun nen verhinderen, waardoor wateroverlast zich weer kan voordoen. Als aanvulling op (in samen werking) met een drainagesys teem, maar ook op zichzelf zou de ingebruikneming van het in aanbouw zijnde gemaal aan de Zuiddijk van positieve invloed kunnen zijn op de grond-wa terstand. Het plan dat de Grontmij op stelde is misschien een goed plan, maar kost heel veel geld, teveel om in deze tijd betaald te kunnen worden. Bovendien kan er geen enkele garantie geveven worden dat het de oplossing is voor alle vochtproblemen. Tenslotte zal er toch wat moeten gebeuren. Aangenomen mag worden dat binnen niet al te lange tijd de gemeenteraad van Sint Philipsland de eerste aanzet van een plan voorgelegd zal krijgen. K. de Graaf, directeur Centrale Dienst Gemeentewerken. Met de symbolische overhandi ging van duizend gulden voor het boerderij project van de stichting OVEM heeft de 25-jarige winke liersvereniging Oud-Vossemeer de jubileumactiviteiten afgeslo ten. De feestweek in mei is der mate geslaagd, dat er naast de gift aan OVEM nog genoeg geld is om elk gezin in Oud-Vossemeer een presentje aan te bieden. Voorzitter P.C. de Wilde over handigde dhr. J.W.M. Meijer van UVfcivi net oetlrag alleen nog maar symbolisch gezien de onze kerheid over het gezinsvervan gend tehuis voor geestelijk ge handicapten. De middenstands vereniging reserveert het bedrag totdat het boerderij project verwe zenlijkt wordt. Overigens blijft dhr. Meijer en thousiast over het project gezien toezeggingen van het ministerie van WVC en contacten met een oud-Tholenaar. "Goeiemorgen schat, "Kees liet even zijn gerecht alleen om haar te omhelzen. "Prins heeft alles bezorgd. Hij schijnt nogal gek te zijn op dat stuk ongeluk en zijn vrouw. Heb je zin in thee en een beschuitje?" 'Heb je al thee? Keesje neemt me mijn werk uit handen!" "Ik wilde je nu eens verwennen, ik ben veel te blij dat ik jou gekregen heb, je hebt me zoveel geluk gebracht! "En jij mij! O, jongens wat een genot, een lekker kopje theenou mag ik vandaag helemaal doen wat ik graag wil, hè?" "Tuurlijk. Ik moet allereerst naar de bank en ik moet nodig een wagen hebben. Ik denk dat ik er vanmiddag eentje ga kopen. Heb jij nog voorkeur voor een of andere kleur?" "Ja metallic grijs, vind jij dat ook zo mooi?" "Goeie smaak, dame, we gaan kijken of ze een Peugeot hebben in dat kleurtje. Ga je mee?, we moeten toch ook wat nieuwe kleren kopen". Drie dagen later maakten ze plannen voor de reis en na een week reden ze weg, nagewuifd door Prins en de huishoudelijke hulp. Met een flinke gang stuurde hij de wagen over de brede autoweg in de richting van Brussel. In de avond bereikten ze Parijs, waar ze een hotel zochten voor de nacht. Na een paar dagen de stad verkend te hebben, reden ze verder. In zes weken bezochten ze de Riviera, Genua, Italië en Zwitserland. Jo genoot uet volle teugen, ze voelde zich nog steeds als in een sprookje. Via de Rijn en Luxemburg keerden ze terug naar Nederland en op een avond in het midden van augustus reed de wagen de oprijlaan van hun huis weer op, waar Prins, die inmiddels bericht had gekregen, hen opwachtte om de koffers binnen te brengen. "En, vroeg de trouwe tuinman, "hebt u een prettige vakantie gehad?" "O, eindeloos, Prins, verklaarde Jo, ik wist niet dat de wereld zo mooi was! Maar nu ben ik toch blij dat ik weer in Aerdenhout ben. Blij uit, blij thuis". "Dat vind ik een prettig geluid, mevrouw", lachte Prins. De koffie is al gezet. Kees volgde zijn vrouw naar binnen. In de kamer gekomen legde hij zijn handen op haar schouders en beroerde haar welige haardos even met zijn mond. "Gelukkig, vrouwtje?" "Nou en of! Ik heb er altijd naar verlangd ou te reizen en nu zijn we weer heerlijk thuis. Wat zou ik nog meer wensen? Ik ga me weiden aan de planten en bloemen. Heerlijk wandelen in de omgeving, lekker zonnebaden op het terras. De zee is vlakbij, dus als ik wil zwemmen hoef ik maar een kwartiertje met de auto en ik ben er". Ze kwam overeind en strengelde haar armen om zijn hals. "Dank je, Kees voor alles. Voor de heerlijke reis, voor alle geschenken en snuis terijen die je voor me gekocht hebt". Augustus ging voorbij en september kwam met regen en wind. Kees was dealer van de Peugeot geworden en kon zich eigenaar noemen van een grote garage in Haarlem. De tochtjes van Jo naar het strand waren voorbij en ze zocht nu bezigheid in de orangerie, die ze samen met Prins verzorgde. Verder genoot ze van de boekenschat in de bibliotheek en 's avonds keken ze naar de televisie, als er tenminste geen visite op het programma stond. Het beste was Jo als er vrienden kwamen en ze drukte om zich heen had. Dan vermaakte ze zich geweldig. Wanneer ze echter met z'n tweeën waren, dan was het of er iets beklemmends tussen hen in stond. Kees merkte dat meer en meer. Eerst had hij gedacht dat het verbeelding van hem was, maar later bleek hem dat Jo heel vaak in gedachten zat. Die gedachten leken hem niet zo vrolijk. Wanneer hij vroeg of haar iets dwarszat, ontkende ze heftig, toch had hij de indruk dat Jo niet voor honderd procent gelukkig was. Er was iets in de sfeer in huis, wat hij niet definiëren kon. Om de erfenis was hij hals over kop getrouwd met een vrouw die hij voor zijn huwelijk maar nauwelijks gekend had. Hield Jo wel echt van hem, of was ze enkel een poosje verliefd op hem geweest? Soms, als Jo een bui had, zette ze een kamer op zijn kop en ging driftig aan het schoonmaken, dan weer ging ze op bezoek bij andere dames kennissen, die ze al gauw gekregen had in Aerdenhout. Ze was vlug geacclimatiseerd en voelde zich volkomen thuis tussen de andere rij kaards. Ze leerde bridge en werd veel uitgenodigd op kaartavondjes. Kees vond die avonden stierlijk vervelend, mede omdat hij weinig gesprekstof had met de andere heren. Van bankzaken had hij geen verstand. Tennissen had hij nooit geleerd en van kaarten kende hij alleen klaverjassen. Kortom, hij voelde zich bij deze mensen niet zo op zijn gemak en ging daarom liever zijn eigen weg en liet zijn vrouw geh*eel vrij. Hun verhouding verkilde steeds meer. Op een morgen, terwijl ze aan het ontbijt zaten, verklaarde Kees naar de Peugeotfabrieken te moeten, de onderhandelingen konden wel een paar weken in beslag nemen. "Goed, ik vermaak me wel," had zijn vrouw gezegd. "Daar twijfel ik niet aan", was het sarcastische antwoord, ik weet niet wat jou de laatste tijd bezielt, mij dunkt, je kon wel wat anders tegen me wezen. Door mijn toedoen heb je nu toch maar een onbezorgd leventje". "Je bedoelt", antwoordde ze fijntjes, "door het toedoen van je oom Klaas. En bovendien was mijn aandeel, om dit onbezorgde leventje te krijgen, waarvan jij overigens deelgenoot bent, heus niet onbelangrijk. We hoeven elkaar niets te verwijten. Beiden waren we nodig om de erfenis in ontvangst te kunnen nemen". "Kletskoek, ik was de wettige erfgenaam!" "Althans, als je een vrouw getrouwd had, die goed bekend stond. Ik was zo vriendelijk halsoverkop te trouwen met een man die ik helemaal niet kende. Je vergeet dat dit voor mij een groot risico inhield". Kees zuchtte en maakte zijn halfopgerookte sigaret uit. "Het zij zo", antwoordde hij timide. "Het kan misschien geen kwaad, als ik een paar weken wegga". De woorden uit de brief van zijn oom, schoten door zijn hoofd: Geld is een slechte basis voor geluk". "Geluk". Wat een simpel woord eigenlijk, maar wat hield het veel in. Nu had hij een jonge knappe vrouw. Maar echt liefde bestond er in zijn huwelijk niet... althans geen wederzijdse liefde. Zijn vrouw bleek nu koel en ongenaakbaar te zijn. De volgende morgen was hij al heel vroeg vertrokken. In zijn eentje had hij ontbeten en op de tafel een briefje achtergelaten, waarin hij haar groette en zei dat hij nog wel zou schrijven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5