Dinsdagavond actie Ethiopië Praathuisje vervangt banken Waterschap Tholen verhoogt lasten niet dankzij reserves Win 40 waardebonnen van veertig gulden! Voor leniging hongersnood Van Harte aanbevolen Dankdag MATHEUSE DE WIT BOUMAN POTTER Geschot blijft 124,- per ha, zuiveringslasten 1,minder Winkelacties DEGELIJK OOSTERS TAPIJT HERIZ 300x 200 1 OOO tl Donderdag 15 november 1984 41e Jaargang no. 1 Wisseling van de wacht Leiding Voor leniging van de hongersnood in Ethiopië wordt dinsdagavond tussen zes en acht uur op het eiland Tholen een huis-aan-huis collecte gehouden. Met verzegelde bussen, herkenbaar aan een wikkel met het opschrift 'actie voor Ethiopië' gaan tientallen vrijwilligers op pad. De opbrengst wordt per voon- kern geteld door notaris mr. J. Schot en overgedragen aan een afgevaardigde van het Rode Kruis. Jubileum-prijsvraag Eendrachtbode Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Eendrachtbode vindt u deze week de speciale ju bileum-prijsvraag, waarmee de abonnees 40 waardebonnen van 40 gulden kunnen winnen. Daarvoor moet u zeven foto's op de advertentie pagina's zoeken en de eerste letter van de naam van de onderneming of de ondernemer noteren. Die zeven letters vormen een woord, dat u als oplossing op een briefkaart schrijft en stuurt naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. Alleen abonnees mogen meedoen aan deze jubi leumprijsvraag en per abonnee mag er maar één oplossing ingestuurd worden. De zeven ondernemingen/ondernemers staan met een advertentie in deze Eendrachtbode en de meesten staan er zelfs wekelijks in, zodat de prijs vraag van uw veertigjarig nieuwsblad zeker op te lossen is. Veel succes. De oplossingen moeten uiterlijk 26 november binnen zijn. Bewaar deze krant goed, want wanneer u een waardebon wint, kunt u die alleen bij de adver teerders in deze Eendrachtbode besteden. A.H. Paape opent tentoonstelling verzet/vervolging Van de PZEM hebt u al geld teruggekregen en de nieuwe tarieven zijn verlaagd, de gemeente Tholen handhaafde de belastingen op hetzelfde peil en nu wil ook het waterschap Tholen het geschot van 124 gul den per hectare niet verhogen. De zuiveringslasten gaan volgend jaar met 1 gulden omlaag naar 54 gul den per vervuilingseenheid, wat voor een gezin(drie v.e.'s) op een besparing van 3 gulden uitkomt. Overi gens was daartoe in juli al besloten. Over de handha ving van het huidige geschot beslist het waterschap nog voor Sinterklaas. Personeelskosten hoger Aanbieding: geen 1.995,— till I Bosstraat 24 - Bergen op Zoom DEZE WEEK Eendrachtbode veertig jaar! Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet iii't - I-st Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekeninq 9,— Hoofdredakteur W Heijboer. Misschien is het nog zo, maar vroeger ging een dienstplichtige als hij bij het wachtpeleton werd ingedeeld, twee uur op., vier uur af, Die twee uur was hij als wachtpost op het punt waar hij stond volledig verantwoordelijk aan de hand van de instructies die de wachtcommandant hem had verstrekt. Twee uur op... het wer den voor wat de redactionele ve rantwoordelijkheid van de Een drachtbode betreft... veertig jaar. De wachtpost die na twee uur waakzaamheid werd afgelost ging terug naar het wachtlokaal, kon desnoods wat pitten op een stro zak, maar bleef ook die vier uur oproepbaar als de gehele wacht zou moeten aantreden. In die geest is er nu ook wisseling van de wacht bij de Eendrachtbode. De eindverantwoordelijkheid gaat over op een jongere. De oudere is voorzover gezondheid dat verder toelaat, oproepbaar als de wacht in zijn geheel moet aantreden. Maar hij zal toch t.z.t., zoals het wachtpeleton na 24 uur, weer worden vervangen, eens ook ge heel worden afgelost. Daarom nu toch wel even die tijd genomen voor de wisseling van de wacht. Elders in dit" nummer wordt in 't kort de 40 jaar in vogelvlucht be licht. Uiteraard voornamelijk voor wat de uitspringers in die periode betreft. Anders zou het en te veel tijd en te veel ruimte ver gen en mogelijk langdradig zijn. Die wisseling levert dan enerzijds wat heimwee op naar de vervlo gen tijd met prettige coqtacten en anderzijds voldoening dat de nieuwe wachtpost, men kan ook stellen de nieuwe wachtcomman dant, niet zonder ervaring, feeling en betrokkenheid aan het werk begint. Integendeel, zelfs op beter geschoolde basis dan het veertig jaar geleden mogelijk was. De omstandigheden zijn er niet vriendelijker, evenmin gezapiger op geworden. De erkenning van een elkaar nodig hebben, maakt veel al plaats voor een jachtige, zakelijke eisenstelling. Wie er ge leidelijk in komt, went ook daar weer aan, al doet het afbreuk aan het menselijk bestaan. De afgeloste wachtpost zou veel ruimte nodig hebben, indien hij allen en iedereen zou moeten noemen, waarmee in die 40 jaar goede contacten waren. Voor ver strekte informatie, voor een me dewerking en een meeleven, voor een trouw aan de eigen krant. Het moet maar in één adem worden genoemd. Temeer omdat er aan de buitenkant heus niet zoveel zal veranderen. Behoudens het te rugtreden als uitgever van dit blad en als eind-verantwoordelijke voor de inhoud. In die éne adem dan onze grote erkentelijkheid aan al die instanties, organisaties, verenigingen, groepen of particu lieren, die 40 jaar of minder, maar wel hun medewerking verleenden als op hen van onze kant een be roep werd gedaan. Anderzijds hopen we dat deze 40-jarige, niet zo eenvoudige arbeid, met een wekelijks zo aan de weg timmeren (maar we hadden er zelf voor ge kozen), ook enige vruchten af werpen. Hetzij voor de een, hetzij voor de ander. Tenslotte de wens dat en de mensen van de krant en de krant zelf nog jaren de goede verbinding mogen vormen met de lezers en de lezers met de krant en de samenstellers daarvan. Men mist pas iets, als het er niet meer is. Hopelijk behoeven de lezers op Tholen en Sint Philipsland en al degenen die zich buiten deze regio nog interesseren voor dit gebied de Eendrachtbode nooit te mis sen. Terwijl anderzijds die Een drachtbode een product dient te blijven, dat wordt gevraagd. Dat zal men ook in de toekomst, van het nieuwsblad geen letter willen missen. (G.H.) Na al vijftien jaar met de Een drachtbode verbonden te zijn, krijg ik met ingang van dit eerste nummer van de 41ste jaargang de leiding bij het uitgeven van dit nieuwsblad de eindverantwoor delijkheid voor de redactionele inhoud. Ik ben met de krant op gegroeid en bijna was ik er zelfs met getrouwd. Het bezit van een krant brengt respectabiliteit, poli tieke invloed en als het goed gaat, verheffing in de adelstand, schreef iemand over de Engelse kranten wereld. Een dergelijke karakteris tiek is op 't Thoolse krantje wel niet van toepassing, maar toch is een krant iets aparts. Het is een geestelijk eigendom. Dat spreekt nog temeer als je vader de op richter is. Daarom is het een eer de leiding van dit goede nieuwsblad te mogen overnemen. We hopen met medewerking van velen de inwoners van Tholen en St. Philipsland te kunnen blijven informeren. Dat is de plicht van de Eendrachtbode en die infor matie heeft de bevolking ook no- Via klokgelui zal de Thoolse be volking dinsdagavond aan de col lecte worden herinnerd. Op 1 november werd het initiatief geboren en er bleek veel enthou siasme te bestaan. Uit de zeven Thoolse kernen vormde zich een comité van 24 mensen, dat de plannen nader uitwerkte. Men wilde als welvarend eiland iets doen aan het door droogte en hongersnood getroffen volk van Ethiopië. Die medemensen ko men om van de honger. Het gemeentebestuur zegde me dewerking toe aan de geldinza meling en ook van kerkelijke zijde wilde men de actie graag steunen. Na overleg werd besloten de op brengst aan het Rode Kruis te schenken omdat die organisatie de juiste kanalen voor goede hulpverlening weet te vinden. Toen de organisatie voor de Thoolse twee uur actie al in volle gang was, kwam het bericht dat de omroepen een nationale actie voor Ethiopië op touw willen zet ten. Gezien alle voorbereidingen besloot het comité in overleg met het gemeentebestuur de Thoolse actie dinsdagavond door te laten gaan. Men hoopt daarbij op de steun van vele inwoners. Op dinsdagavond. 20 november aanstaande zal in onze gemeente een inzameling gehouden worden voor hulpverlening aan de door de hofiger getroffen inwoners van Ethiopiö. Via de media hebt u kennis kunnen nemen van de grote ellende waarin het volk van Ethiopië verkeert. Miljoenen ster ven er door gebrek aan voedsel. Spontaan hebben zich per kern van onze gemeente enige perso nen bereid verklaard deze inza meling te organiseren. Ik ben er van overtuigd dat iedere inwoner van onze gemeente zich het lot van deze medemensen aantrekt en bereid is hiervoor een finan cieel offer te brengen. De collec tanten komen op genoemde avond (dus 20 november a.s.) tus sen 6.00 en 8.00 uur bij u langs en ik hoop dat ze uw hart zullen laten spreken. De opbrengst van de in zameling zal aan het Nederlandse Rode Kruis worden afgedragen, dat er voor zal zorgen dat de gel den tot de laatste gulden goed zal worden bestemd. Van harte en dringend wil ik deze inzameling bij u aanbevelen. E. Baerends burgemeester van Tholen. De banken op de hoek Molendijk/Havenplein in St. Annaland moeten weg, want de gemeente heeft de ondergrond verkocht. Er komt even verder een praathuisje van 30.000 gulden. Gaan de banken op de hoek Ha venplein/Molendijk. waar veel oudere inwoners uit de wind en liefst in 't zonnetje gezellig de nieuwtjes doornemen, verdwij nen? Het lijkt erop, want de ver koop van het naast gelegen pand(het oude gemeentehuis) met de grond waarop de banken staan aan dhr. N. Coelers, is door g.s. van Zeeland goedgekeurd. Bovendien beslist de gemeente raad maandagavond over een voorstel van b en w om 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een praathuisje bij het parkeerterrein aan het Ha venplein, tegenover café Haven zicht. Dat was de absolute voor keur van de plaatselijke bejaar den, zo kregen b en w van het bestuur van de stichting Welzijn voor Ouderen te horen. Drs. A.H. Paape, directeur van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocu mentatie, verricht vrijdagmiddag 23 november de officiële opening van de expositie 'Verzet en Ver volging 1933-nu' in de Koorkerk bij de N.H. Kerk in Tholen. De tentoonstelling wordt beschik baar gesteld door de stichting ca- mite Nationale Viering Bevrij ding. Behalve een aantal voor werpen zijn er 250 foto's en docu menten die betrekking hebben op concentratiekampen in het alge meen. de kampen Sachsenhausen en Ravensbruck, honger, joden vervolging, bezetting en eerste verzet, pers en vervalsing, gewa pend verzet bevrijding en eindba- lans, verleden en heden en het Indische hoofdstuk. Daarnaast is er een uit 24 panelen bestaand provinciaal gedeelfe, waarvan cir ca 6 gevuld worden met materiaal van Tholen en St. Philipsland. De tentoonstelling is tot en met dinsdag 4 december in Tholen te zien. Het Thoolse onderwijs heeft al grote belangstelling getoond gezien de aanmelding van 1300 leerlingen. Een dergelijke ten toonstelling trok in Brouwersha ven totaal 600 bezoekers. Toch krijgt het waterschap Tholen van het rijk volgend jaar 59.096 gulden minder voor de zeewerin gen. maar er zijn ook enkele mee vallers. De reserves moeten echter voor 30.000 gulden worden aan gesproken om de polderlasten stabiel te kunnen houden. Het bestuur meldt met voldoening voor het derde achtereenvolgende jaar een evenwichtige begroting te kunnen aanbieden. Aan deze voor de inwoners van Tholen en St. Philipsland gunstige mededelin gen liggen meerdere oorzaken ten grondslag, aldus het dagelijks bestuur. De loonkosten zijn volgend jaar ruim 11.000 gulden hoger dan nu. Dit komt door de benoeming van een nieuwe kantonnier, waarmee het 'aantal medewerkers in de buiteildienst op 17 kwam. Evenals dit jaar zijn ook de sociale lasten hoger geraamd. Sinds 1 ja nuari is er wel een algemene sala risverlaging van 3% ingevoerd, VERVOLG PAG 11 dig om zich een mening te kunnen vormen. Die vrije berichtgeving is een belangrijke basis van onze democratie. Nu zijn berichtgevers geen robots, maar toch is er de taak het nieuws zo weinig moge lijk gemengd met of gekleurd door de mening van de berichtge ver te brengen. De Eendrachtbode is het nieuwsblad voor alle inwo ners van Tholen en St. Philipsland en dat moet zo blijven. In tegenstelling tot de papier schaarste van 40 jaar geleden, doen verenigingen nu goede za ken met oud papier, want de in- formatieberg is hard gegroeid. Met gevarieerde berichtgeving willen wij onze positie als nieuw- blad blijven verstevigen, want een goede krant is voor het totale ve- renigings- en bedrijfsleven, ja de Thoolse en Fliplandse samenle ving van veel belang. Daaraan hopen we vele jaren in gezond heid en met plezier te werken. (W.H.). Ter gelegenheid van St. Nicolaas houden zes middenstandsvereni gingen winkelacties met kans op diverse prijzen bij aankoop van artikelen bij de deelnemers. Maandag bijten Oud-Vossemeer en St. Annaland het spits af, don derdag 22 november volgen Tho len, Poortvliet en Scherpenisse en St. Maartensdijk sluit de rij met maandag 26 november. Daar is er echter geen sprake van een actie Woensdag 21 november vieren de protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland dankdag voor ge was en arbeid. In verband met de kerkdiensten zijn dan de meeste winkels en bedrijven gesloten, evenals de scholen, gemeentehui zen, postkantoren, e.d. die beperkt blijft lot Sinterklaas, want de najaarsactie duurt bijna tot aan de Kerst: 22 december. Met die activiteiten hopen de middenstandsverenigingen aan kopen bij winkeliers in de eigen woonplaats te stimuleren en zo een groter deel van de anders misschien wegvloeiende koop kracht te behouden. St. Philipsland, waar vorige jaren altijd ook een winkelactie was, moet 't dit keer zonder doen, zoals dat ook al lang in Stavenisse het geval is. In Flipland zijn er dit jaar tvee winkels gesloten en van de overblijvende' zaken deed er een aantal niet mee. De midden standsvereniging verwachtte toen een te kleine omzet om nog een winkelactie met aardige prijzen te kunnen organiseren. Meer informatie over de winke lacties onder het plaatselijk nieuws en op speciale adverten tiepagina's. ook volgende weken. Het waterschap Tholen stabiliseert de lasten, maar toch zijn er grote werken in aanbouw, zoals hier het nieuwe gemaal aan de Zuiddijk in St. Philipsland. Ook bij Poortvliet is een dergelijk gemaal in aanbouw. Het rijk betaalt. Op het gebied van de waterzuivering heeft het waterschap nog investeringsplannen voor St. Philip sland/ A nna Jacobapolder en Oud- Vossemeer. Advertentie l.M. Wisseling van de wacht Nieuwe leiding Een korte terugblik op 40 jaar Eendrachtbode De Eendrachtbode-medew er kers in beeld Jan Overeenkam wil ir de V.U.T. Geen lastenverhoging Water schap Vleeskeuringsdienst naar het Rijk Dinsdagavond actie voor Ethiopië Een nieuwe predikant voor Rehoboth en Immanuel Gemeente moet meer aan be staand bedrijfsleven doen Een rondje rond de zeedijk De Bintjes zijn 18 cent (op de veiling) Winkelacties voor cadeautijd De bevrijding van Tholen en St. Philipsland (7) Zes gymclubs beentje voor zetten beste Er was en er komt een vogel tentoonstelling Voetbalderbv Thol. Bos 2 - WHS 2 ZO GIJ MEENT DAT GIJ VELE DINGEN WEET EN VOLDOENDE VERSTAAT. BEDENK, DAL ER VEEL MEER IS DAT GIJ NIET WEET (Thomas A kenipis) Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's Deze week bestaat de Eendracht bode veertig jaar, waarvan u in deze krant een korte terugblik vindt en een jubileumprijsvraag. Bij de 25-jarige herdenking vande Eendrachtbode werd het jubi leumnummer op die ene week van viering geconcentreerd. Daartoe werden dan adverteerders extra aangespoord en medewerking van burgemeesters en anderen ge vraagd om een bijdrage te leveren. Voor het 40-jarig jubileum kozen we een andere formule. Al een jaar lang treft u de aanduiding aan in de kop van de krant en in de loop van het jaar werden al vele extra pagina's gebracht, o.a. door flinke bijdragen van de lagere scholen. Dat loopt nog door. An derzijds hebben we de adverteer ders extra bedacht met een cam pagne 4 plaatsingen, 3 betalen, terwijl ook tijdens de Expo extra aandacht op die adverteerders werd gericht met een prijsvraag. In dit nummer is er het extraatje voor de abonnees, waarbij toch opnieu\v het bedrijfsleven een ac cent krijgt. De dikke pil van het ene nummer hebben we over het jaar verdeeld. Dat leek ons aan trekkelijker voor de abonnees, waarvan een deel steeds minder tijd over houdt om te lezen en een ander deel meer (gedwongen) vrije tijd heeft. Of echter vele tientallen pagina's die aandacht nog krijgen, welke ze gezien de daarvoor getrooste moeite, ver dienen, in deze tijd van veel haas tige spoed toch een vraag. Uiter aard gaan we deze niet aan het 40-jarig bestaan en de wisseling van de redactie voorbij. Ook op andere wijze vindt men het ge beuren in dit nummer terug, o.a. door het afdrukken van het aller eerste nummer, dat toen nog "mededelingenblad" werd ge noemd. Maar dan het geheel in een zodanige vorm. dat het weer geen uren hoeft te vergen en bet daardoor leesbaar blijft. Met de aan het jubileum gewijde aan dacht wensen we allen veel lees plezier toe. WONINGINRICHTING Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1