1944 - De Eendrachtbode 1984 VEERTIG JAAR... een lang verhaal in 't kort Jan Overeenkam ....was een rare Donderdag 15 november 1984 EENDRACHTBODE 15 De gevechten te Oud-Vossemeer Toen was er de bevrijding (7) SINT MAARTENSDIJK Offset Waardevol "De haven uit Sint Annaland ligt vol schepen uit Sint Philipsland. Meer dan 20. De sluizen zijn nu open, ook de sluis van de Oudelandpolder in Sint Philipsland. Sinds enkele dagen is er ook 's avonds geen stroom. Deze middag zag ik drie Canadese gevechtswagens passeren op weg naar Stavenisse. De Armeniërs die nog op het eiland zaten, zijn opgespoord en op transport gesteld". Dit schreef W.A. Dormaar uit Sint Annaland op 1 november 1944 in zijn dagboek. En de volgende dag: "Vanmorgen vroeg zijn door de onder- grondsen 29 Duitsers en 3 Hollandse "dames" van Sint Philipsland naar Sint Annaland gebracht en voorlopig in de school opgeborgen voor nader transport naar Tholen. De barricade (opgeworpen op last van de Duitsers om verkeer te beletten) is onder leiding van Frans Burgers opgeruimd. De Duitsers uit Sint Philipsland zijn hedenmiddag in 2 gevechtswagens, een vrachtauto en een luxe auto vertrokken. De "dames" liet men maar te voet gaan. Ze waren vrijgelaten". Dat staat dan op 2 november in het dagboek van de Sint Annalandse waterbouwkundige. komen van boven naar beneden. Eén hand aan de trap, de andere de hoogte in ten teken van de overgave. Beneden aan de trap zakt één van de Duitsers in elkaar. Hij blijkt te zijn gewond. Er zaten zelfs nog burgers in het huis, waarvan er ook gewond zijn. De niet gewonde Duitser is een Obergefreiter. De O.D. kan weer twee uitstekende wapens aan het nog schamele bezit toevoegen. De gevangenen worden naar Tholen overgebracht. De inwoners van Oud-Vossemeer loeien als ze de het snel ingrijpen van de O.D. voorkomen. De twee Duitsers wachtten slechts op hun com mandant, die naar Nieuw-Vosse- meer was gevaren om te informe ren hoe de situatie er bij stond. Ze kregen vervolgens de kans niet meer. Ondertussen drongen in Tholen meerdere inwoners er bij het O.D. bevel op aan de N.S.B.- ers te arresteren. Die hadden ech ter wel wat anders aan het hoofd. Namelijk voorkomen dat de Duitsers vanuit Nieuw-Vosse- meer zouden overkomen. Die vier. Dan loopt de Vossemeerse O.D.-commandant zo rustig en onverschillig mogelijk het veer op. De Duitser ziet hem direct, zwaait en beduidt hem over te komen met de roeiboot. De O.D. man doet het nog ook. Uiteraard zon der de oranje band om de arm. De achtergebleven O.D. mannen kij ken vanachter de zeewering in spanning toe, hoe het afloopt. De list lukt. Zonder argwaan stapt de Duitser in de roeiboot en komt met de voormalige veerman (pl. commandant O.V.) naar de Oud- Naar wij vernemen heeft een groot aantal Nederlanders de laatste dagen per gelijke post twee uitnodigingen ontvangen, namelijk één om voor een zuiveringscommissie te verschijnen en een andere om zitting te nemen in een dergelijke commissie. Volgens de beginselen der hogere wiskunde mag men nü die beide convocaties tegen elkaar wegschrappen. Glymus weer op Tholen gevuurd. Nee, men was daar nog lang niet veilig. De Duitse officier, die in Afrika en aan het oostfront ge- Dat is dan weer een bevestiging van aflevering 6 voor wat de ge vangen Duitsers in Sint Philips land betreft Ondertussen stond de Thoolse O.D. voor een moeilijke opdracht. De districts-en plaatse lijk (Thoolse) commandant waren door de Canadezen naar Bergen op Zoom gebracht om daar van een Engelse bevelhebber te horen te krijgen, dat hun de bewaking van Tholen was opgedragen, d.w.z. patrouilleren langs de zee dijken, aangezien de Duitsers nog tot aan Glymus en ook in Nieuw- Vossemeer zaten, terwijl voor de Canadezen een paar dagen rust moesten aanbreken. Ook dient er meteen een groep O.D. mannen naar het veer te Oud-Vossemeer af te reizen om overkomst van Duitsers te voorkomen. Het is al lemaal goed en wel, wat de En gelsman wil, maar moet dat met het handjevol wapens, dat de O.D. in bezettingstijd verzamelde? Maar vooralsnog is de Engelse commandant niet bereid wapens te verstrekken. De aanvoerlijnen zijn nog te lang, nu van de Ant werpse haven nog geen gebruik kan worden gemaakt. De O.D. commandanten wilden de eerste, de beste geallieerde opdracht niet weigeren, maar men zat er wel mee in de maag. Er was niet eens vervoer en de munitie beperkt. Toch kwam de groep in Oud- Vossemeer. Daar waren al veel geëvacueerden terug. Menigeen had immers maar aan de overkant van de Eendracht vertoefd. Die mensen liepen te hoop en dat was niet te best veor de O.D. groep. Wel begrijpelijk. Wat ging er nu weer gebeuren? De met de groep belaste leiding haastte zich naar het Veer. Volgens berichten zitten er Duitsers in het huis van de beurtschipper. Even voor dat huis ontmoet de groep de Thoolse O.D. commandant. "Er zitten 2 Duitsers in perceel B 86, tegen over het Veerhuis", weet die te melden. Dan wordt niet meer geaarzeld. De Thoolse comman dant en de leiding van de groep stormen naar het huis. Gedekt door een 7 tal andere gewapen- den. Er vallen schoten. De voor deur wordt geforceerd, de gang in. Niks te zien. De teruggekeerde bevolking is inmiddels ook naar het Veer gesneld. Dat is het gevaar opzoeken. Een O.D.-er slingert een Duitse steelhandgranaat naar het dakraam. Het mislukt, maar de granaat ontploft wel. Sommi gen lopen schrammen op. De lei ding commandeert het vuren te staken en sommeert de Duitsers zich over te geven. Ze komen! Twee dodelijk ontstelde vijanden niet-gewonde Duitser, nog wel een met een rang in de auto ge duwd zien. Ook zij luchten de spanning van jaren bezetting. Er komt bij de burgers enig ontzag voor de O.D. De twee gevangen Duitsers blijken tot het Spreng- commando te behoren, die de Thoolse brug vernietigden. Ze zullen hun straf niet ontlopen. De niet gewonde blijkt Obergefreiter Heinz Kausman te zijn. Hij wordt streng, maar correct bewaakt tot Engelsen hem overnemen. Nu blijkt echter ook, dat veerpont en veerdammen in Oud-Vossemeer het niet lang meer hadden ge maakt, want het Sprengcomman- do had opdracht ook daar de lont te laten ontploffen. Dat werd door N.S.B.-ers konden best wachten. Ondertussen heeft de O.D.-groep in Oud-Vossemeer zich langs de dijk genesteld om naar de over- kaht te speuren. Op zeker moment ziet men daar een Duitser rustig naar het water lopen. Hij kijkt naar de Oud-Vossemeerse kant, pakt zijn verrekijker, maar ont dekt niets. De O.D. zit achter de dijk verscholen. Eén van de O.D.- ers wil de Duitser meteen neer schieten, maar de commandant houdt dat tegen. Zo sterk is deze stelling nu ook weer niet. De Duitser blijft turen, kijkt nu en dan op z'n horloge en verwacht kennelijk de ontploffing van de dynamiet op veerpont en haven- dam. Het is ongeveer kwart over 'f Toen was Tholen en St. Philipsland bevrijd! Vossemeerse kant. De Duitser stapt uit, maar is kennelijk ges pannen. Hij grijpt naar zijn revol ver, terwijl de veerman de boot afmeert. Dan komt een andere O.D.-er, eveneens zonder band op de Duitser af. Wat vervolgens ge beurt is secondenwerk. De Duit ser heeft bijna de dijkdoorgraving bij het Veer bereikt als de leider van de O.D.-groep brult: handen omhoog. Als een bliksemschicht laat de Duitser, die naar later bleek een officier was, zijn revol ver leegratelen. Eerder al knalden de geweren van de O.D.-ers. De revolver van de O.D.-er, die de Duitser tegemoet ging, ketste, maar zelf raakt hij gewond uit de revolver van de vijand. De officier valt ook en de O.D.-ers snellen toe. Ze ontwapenen de officier, maar hadden hem zeker neergek nald als ze toen al hadden gewe ten dat de tegemoet lopende O.D.-er in de borst was geschoten. Die Duitser was de commandant van het Sprengcommando. Hij is nu machteloos, maar ondertussen vloeit er bloed van een van de ei gen mensen. Het wordt een grim mige situatie, want de andere O.D.-ers en de bevolking eisen het hoofd van de officier, die nog schoot terwijl hij tot overgave was geroepen. Maar de O.D. com mandant wilde van een moord niets weten. Gevangen is gevan gen, dan geldt een ander recht. Toch gromt de leiding van de O.D. tegen de Duitsers: als mijn vriend moet sterven, ga je er ook aan. Wat een situaties toch. Am per 5 uur na de bevrijding van Tholen was het volledig Spreng commando gevangen. Een luite nant, een obergefreiter en een soldaat. De daders van de kapotte brug. De lonten voor de springla dingen aan de veerpont en haven werden verwijderd. Tegelijkertijd werd vanuit Duitse kanonnen bij vochten had, kan het nauwelijks verbijten, dat hij nu door "parti- sanen" is ingerekend. Ter verster king van de groep in Oud-Vosse meer, vertrekken vanuit Tholen opnieuw 7 vrijwilligers. Meer heeft geen zin, want er zijn geen wapens voor. Het wordt aan de Oud-Vossemeerse zeedijk voor de O.D. een donkere, kille nacht met zo nu en dan een vuurstoot van een Canadese tank bij Halsteren. In het O.D. hoofdkwartier te Tholen besluit de districtscom mandant de andere morgen bij de Canadezen te proberen wapens te krijgen. Er bleken voorts nog 5 Armenen in Stavenisse te verblij ven, die de andere dag ook inge rekend moesten worden. Inmid dels is ook in Stavenisse aan de zeedijk een O.D. bewakingspost van 5 man ingericht. De andere dag meldt die O.D.-groep in Sta venisse veel scheepvaart. Waar schijnlijk Duitsers, die van Noord-Beveland naar Schouwen of verder op pogen te komen. La ten de Engelsen nu vliegtuigen inzetten om dat te verhinderen. De eerste november komt de dis trictscommandant van de Thoolse O.D. terug uit Bergen op Zoom, dat geen extra geallieerde hulp te verwachten is, maar dat de ver- k* 'tt.f-F MACHT «JKMOOVII: „Lieve, dit is meneer van Santen. Hij is de hele ooriou bij de luchtbescherming geweest." zetsgroep Bou Kooijman met 20 Bergse jongeren de post Oud- Vossemeer komen versterken. Omstreeks 11.00 uur die morgen arriveren in Tholen vijf vrij vro lijke Armenen onder bewaking van O.D.-ers. Ze zijn in Stavenisse opgehaald en geven te kennen nu voor de geallieerden te willen vechten. Dit kan echter niet wor den toegestaan. Grif worden de wapens door de O.D.-ers afgeno men, terwijl de Armeniërs hun vrolijk blijven toeknikken: "Par- tisane", "Partisane". De O.D.-ers hebben een goede vangst, 2 pisto len, 4 geweren, voldoende muni tie. Een weelde. De nacht van 1 op 2 november zal een verse ploeg naar Oud-Vossemeer moeten. Vanuit Nieuw-Vossemeer waren vijandelijke vrachtwagens, ge vechtswagens en een tank gemeld. Ook was daar nog Duitse artille rie. In een personenwagen wordt om vijf uur namiddag de aflossing in Oud-Vossemeer afgeleverd. Wat een opluchting voor hen, die er kort na 30 oktober heen werden getransporteerd. Ze sliepen als het ware staande na hun aflossing. In Oud-Vossemeer is men aan het veer dan toch weer paraat. Met name de plaatselijke O.D.-ers doen het ongelooflijke. Dan is het 's avonds half acht als er aan de overkant van het veer bedrijvig heid ontstaat. Zijn het arbeiders of Duitsers? Het zijn tot aan de tan den gewapende vijanden Die dag schrijft mevr. Lemson uit Stavenisse in haar dagboek: Wel dra zal heel Zeeland zijn bevrijd. Wanneer zullen we weer in eigen dorp terug zijn? In Rotterdam wordt een mensenjacht gehouden en 10.000 mannen naar Duitsland afgevoerd. Maar Hitier laat zich niet meer horen. In Stavenisse zijn nog maar enkele gezinnen terug gekeerd". De Eendrachtbode, veertig jaren, het weekblad voor de Tholenaren en ook voor menig emigrant. Al ging men naar heel verre landen, men voelde toch de sterke banden bij 't lezen van de Thoolse krant. Filipsland mag ik niet vergeten, waar heel veel lezers - zeker weten geabonneerd zijn op dit blad en waar men soms zijn hele leven de Thoolse krant is trouw gebleven en daar mee zijn voldoening had. Waar ook ter wereld men ging wonen, men bleef, met dochters en met zonen, toch lezer van de Thoolse krant. Hij wordt in steden en in dorpen nog wekelijks in de bus geworpen, in elke streek van heel het land. Ik wil, bij deze, feliciteren de oudste van de Heijboer-heren, die aan de wieg stond van dit blad. God moge hem nog vele jaren voor zijn gezin en krant bewaren. Van mij oprecht "proficiat". Nu hij wat kalmer wil gaan leven hoop ik dat hem het wordt gegeven zijn werk wat stiller te gaan doen. Probeer nog wal voor ons te blijven om in uw eigen stijl te schrijven. En dan een welverdiend pensioen. Bij dit, zo feestelijk gebeuren, wens ik de beide redakteuren een vruchtbaar leven met hun krant. Houd ook de band met lezers krachtig, blijf uw beginsel steeds indachtig: "voor God, vorstin en vaderland". P.M. van Eekelen PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS .PLAATSELIJK NIEUWS E school gaan helpen met onder andere handwerken, het voorbe reiden van schoolreizen, St. Nico- laas, kerstfeest, het inrichten van de bibliotheek en boeken uitle nen. Trottoir Molendijk De firma Klippel is bezig met de aanleg van een trottoir op de Mo lendijk. Aangezien de bewoners voorheen meteen vanuit de voor deur de straat opstapten, is een trottoir wat betreft de veiligheid een grote verbetering. Het eerste gedeelte van de dijk tot aan de oprit zal nu voor auto's te smal worden om elkaar te passeren, zodat eenrichtingsverkeer hier de oplossing is. Op het tweede ge deelte komen parkeerplaatsen. Filmavond in De Stove Vrijdagavond om acht uur orga niseert de beheerscommissie van De Stove een filmavond. Op het programma staat de spektakelfilm Ben Hur met in de hoofdrol Charlton Heston. Aankomst sinterklaas Nog zestien nachtjes slapen, dan komt sinterklaas in de haven aan. Samen met muziekvereniging Euterpe maakt hij zaterdagmor gen l december vanaf elf uur eeii rondgang. In de Stove krijgen de kinderen een presentje. Om streeks l uur vertrekt sinterklaas weer, want hij heeft het druk rond die tijd. Boete voor loslopende hond De politie maakte proces-verbaal op tegen A.K., wiens loslopende hond in de Pilootweg werd aan getroffen. Bloemenkas Veerhoekseweg Dhr. A. de Graaf wil aan de Veerhoekseweg een bloemenkas plaatsen, wat in strijd is met het bestemmingsplan Buitengebied. Er mogen namelijk geen glasop stallen hoger dan l m worden op gericht. Deze hoogtemaat wordt overschreden. Het bouwplan is voor vernieuwing/vergroting van een al bestaande kas, die eveneens in strijd is met de genoemde hoogte. B en W verwachten, dat de vernieuwing de bedrijfsvoering ten goede zal komen. De gebr. W. en D. Reeders willen op pachtgrond aan de Veerhoek seweg een landbouwschuur bou wen. Hoewel bestemmingsplan Noord definitief van de baan is, vinden b en w het niet wenselijk yPTv hairstyling shop ySVVLEEN RIJSTENBIL molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01 667 2563 Advertentie l.M grond vlakbij de bebouwde kom te verkopen. Daarom stelt het college voor de 830 m2 voor 25 jaar erfpacht voor een jaarlijkse canon van 298,80. De gemeenteraad beslist maan dagavond over de sloop van de voormalige kolenschuur aan de Westvest, waarvoor nog voorzie ningen aan de aangrenzende be bouwing moeten worden aange bracht. Woensdag 21 november haalt Eu terpe oud papier op. Advertentie l.M. Sinterklaasfeest en bazar Postduivenvereniging Sinterklaas doet zaterdag 24 no vember ons dorp weer aan. Hij vertrekt dan om twee uur 's mid dags vanuit Sint Maartenshof voor een rondrit door het dorp, mét zijn Zwarte Pieten en zakken vol snoepgoed. In de zaal van het bejaardentehuis is er voor ieder kind een attractie. Postduivenve reniging De Zwaluw organiseert vrijdag 23 en zaterdag 24 novem ber in Haestinge de jaarlijkse ten toonstelling, die weer is omgeven met uiteenlopende attracties en activiteiten, zoals de stand van kunstschilder Ben van Rooij, handwerkartikelen van het Rode Kruis, en stands van De Zwaluw met het Rad van Avontuur, een ballentent en een schiettent. Ook dit jaar is de koning van de afge brande lucifer weer van de partij, Frans van Beveren. Nu toont hij de Markt in oude stijl, opgetrok ken uit gebruikte lucifers. De ten- hoorzittingen door de Tweede Kamercommissie (in Tholen) en de behandeling van de herinde ling Tholen in de Tweede Kamer. Bestuurskracht en financieel voordeel waren de voornaamste argumenten voor de centralisatie. Dit laatste woord werd overigens angstvallig vermeden. Integen deel, men deed het liever voorko men dat het door herindeling tot verdere decentralisatie zou kun nen komen. Beklemtoond werd dat de kernen volledig overeind dienden te blijven. Nu heeft schaalvergroting, herindeling of hoe men het noemen wil, nog nooit tot decentralisatie, wel tot centralisatie geleid. Het is in we zen ook de doelstelling van schaalvergroting. In elk geval werd na het aanvaarden in de Tweede Kamer de voorbereiding op Tholen al getroffen. Die was niet gering en ook de krant werd in het herindelingskielzog meege sleurd. Tenslotte mocht worden geconcludeerd, dat het zonder grote kleerscheuren verliep, ook al moest een viertal burgemeesters verdwijnen, maar dat kon bij het merendeel geruisloos gaan. Terwijl de herindeling op 1 juli 1971 een feit was, schakelde onze krant, die het 25 jarig jubileum achter de rug had, over op offset druk. Dat was in een heel vroeg stadium. Slechts in het noorden van het land was een krant ons daarin voorgegaan. Voor het drukken verhuisden we na 27 jaar van Bergen op Zoom naar Axel. De telex deed vrijwel tegelijker tijd zijn entree. Maar die herinde- lingsklap en de offset-overscha keling met al zijn kinderziektes, deed de redactie wanhopig naar het hoofd grijpen en de lezer ken de nauwelijks zijn vertrouwde Eendrachtbode terug. Alles went en geleidelijk aan kwam men de tekortkomingen te boven, terwijl met name de foto's vrijwel meteen aan deugdelijkheid wonnen. In dat opzicht kon toen menig dag blad de loef worden afgestoken. Van telex is het tenslotte compu ter geworden, van de eenmans (avond)redactie een viermans fulltime arbeid en ook adminis tratief vermenigvuldigde zich het werk, zodat zelfs nog een part-ti me medewerkster wat verlichting brengt. Dat veel meer dan in de beginperiode door derden een beroep op ons wordt gedaan, dit of dat uit een oude jaargang nog eens te willen opzoeken, laat zich verstaan. Het vergt bij elkaar toch ook enkele uren per week. De veertig jaar krant bracht veel goe de, soms ook nare dingen. Het moest beide worden vermeld. Veel heeft de nu scheidende uit gever-redacteur zien komen en gaan. Van burgemeesters, predi kanten, artsen, verenigingsbes tuurders, politie, notarissen, dijk graven, bedrijven, medewerkers en medewerksters, hoofden van scholen o.f anderen die zich voor de kleine gemeenschappen enorm inzetten. Met die verschillende beelden voor ogen komt er over die veertig jaar toch een mooi en waardevol "fotoboek" uit. Daar om ook was het dat alles toch wel waard om het te doen en om het te beleven. Soms stormde het als concurrentie of andere omstan digheden het heel moeilijk maak ten, vaak echter scheen ook de zon, zoals ook elk jaar weer lente en zomer, herfst en winter wisse len en terugkeren. Het houdt een redactie wakker en fris. Dat is no dig om dat produkt toch wekelijks te kunnen brengen. Hopelijk nog vele jaren onder gedegen leiding. toonstelling wordt vrijdagavond om zeven uur geopend - van acht tot negen is er voor iedere bezoe ker een gratis lot - en zaterdag middag gaan de deuren van Haestinge open om twee uur. Bezwaren ongegrond Vijf bezwaarschriften tegen be slissingen van de hervormde ker- keraad e.d. zijn ongegrond ver klaard door de provinciale com missie voor de behandeling van bezwaren en geschillen in de N.H.Kerk te Middelburg. Vier waren er afkomstig van de heren A. Brinkman, P. Kuiper en K. Schreuders, één van de laatste twee. In het geding waren o.a. de herverkiezing van de ouderlingen A.B. Goedhart en W.J. van He- mert. A.J. Scherpenisse is zondag als nieuw diaken bevestigd. De diaconie van de hervormde gemeente had vorig jaar een batig saldo 3045,77 op een totaal van ƒ36.911,01. Peuterspeelzaal 't Hummeltje vijf ochtenden open! Daar de wachtlijst dermate groot was, opent de peuterspeelzaal 't Humm.eltje haar deuren ook op woensdagochtend. In de toekomst is het de bedoeling deze woens dagochtend te reserveren voor de nieuwe, jonge peutertjes, zodat deze alvast kunnen wennen, voor ze eventueel doorschuiven naar de vaste crècheochtenden, d.w.z. de maandag-donderdagochtend, of de dinsdag-vrijdagochtend. Wil de woensdagochtend ook een blijvend succes zijn, dan dienen er in januari weer wat peuters te ko men. Alle twee tot vierjarige kin dertjes worden uitgenodigd vrij blijvend een kijkje te komen ne men in de voormalige kleuter school, Radda Barnenstraat 1. Leerlingen helpen Ethiopië De leerlingen van klas vijf en zes van de Juliana van Stolbergschool hebben in twee dagen tijd een be drag van 517,65 opgehaald voor de> reformatorische stichting Woord en Daad. Men bracht het geld bijeen met de verkoop van kerst- en nieuwjaarskaarten. Het bedrag zal worden gebruikt voor het lenigen van de nood in Ethio pië. Alle kopers en verkopers har telijk dank. Klaverjassen In het klassement van klaverjas- club De Pendelaars staat J. van Zetten bovenaan met 34007 pun ten. 2. R. Kwaak 33830 p. 3. R. van Bloppoel 32431 p. 4. J. vd Werf 31549 p. 5. mw. C.J. Fran- ke-Tichem 31000 p. 6. Mw. Groe- newegen 30811 p. 7. H. Oostdijk 29528 p. 8. J. van Splunter 29247 p. 9. P. van Splunter 28873 p. 10. R. Vermaas 28207 p. 11. P. Bout 28115 p. 12. L. Kampman 27971 p. 13. P. Bazen 27791 p. 14. J. van Gorsel 27642 p. 15. J. Knuist 25994 p. 16. W. Dane 23756 p. 17.' A. Arts 23363 p. 18. W. Groene- wegen 22225 p. 19. J. Guiljam 18500 p. 20. P. van Bloppoel 14054 p. 21. H. Poot 9102 p. 22. C. Boon 4737 p. Drie 27 MC bakjes ingenomen Bij een ethercontrole door de. Rijkspolitie met de P.T.T. voor il legale zendapparatuur werden bij twee inwoners apparaten aange troffen die niet aan de eisen vol deden. Het ging om drie 27 MC bakjes, die wel geregistreerd wa ren, maar er was mee geknoeid. Het vermogen was opgeschroefd. Het aantal kanalen kon daardoor worden uitgebreid en dat is niet toegestaan. De apparatuur werd in beslag genomen en de politie maakte proces-verbaal op. Bromfiets uit het verkeer Bij een politiecontrole op fietsen passeerde een bromfietser op ho ge snelheid. Hij werd aangehou den en daarbij bleek dat het ver voermiddel van J.W.M. uit Berg en op Zoom was opgevoerd. Voor nader technisch onderzoek moest de bromfiets mee. Tijdens een fietspatrouille trof de politie in de omgeving van het Hogedurp jon geren aan die met katapults scha de veroorzaakten. Ze werden ge noteerd en het gevaarlijk schiet tuig werd in beslag genomen. Opzichter J. Knuist in 't zilver Opzichter J. Knuist van de afde ling Gemeentelijke Ontwikkeling is vrijdagmiddag in 't zonnetje gezet ter gelegenheid van zijn 25- jarig dienstverband bij de ge meente. Hij werd toegesproken door wethouder P. van Schetsen, gemeentesecretaris T.C. Benou en waarnemend hoofd Gemeente lijke Ontwikkeling J.v.d. Merbel. Bij de cadeaus was o.a. een radio. VERVOLG PAG 19 Met een wisseling van de wacht bij de redactie, kom ik toch weer even om het hoekje van de deur kijken. Dat gebeurt tegen woordig dan niet zo vaak meer, want de Eendrachtbode-ko- lommen worden door nog al veel 'meer nieuws opgeslokt dan dit vroeger het geval was. Mijn geboorte voor dit blad dateert van oktober 1945, toen de redactie langzamerhand wat meer pagi na's ter beschikking kreeg, al was dan het papier nog op de "bon". Ik stelde me toen voor zoals ik nog heet: Jan Over-een- kam. Ik heb er in die eerste aflevering al bijgeschreven, dat ik "onderduiker" zou blijven. Of met een geleerd woord, alleen onder een pseudoniem zou schrijven. Dat is al die - nu ook bijna 40 jaren het geval geweest. Met het vaak ook ten tonele voeren van mijn goede vriend Kees en de even goede vriendin Kee, de vrouw van Kees. Ik bleef incognito door onze streek kuieren. Met daar een tikkeltje zout op een regio-slakje gelegd of elders een glimlach van de natuur onder de aandacht gebracht. Soms zelfs voor mijn doen een wat heftige, harde noot gebracht op gebeurtenissen in onze gemeenschap. Kortom, het lief en leed werd gedeeld van en met onze lezers. Dat groeide al in het bevrijdingsjaar uit tot een overzicht op rijm in het Oudejaars- nummer en dat heeft sindsdien ook nooit ontbroken. Ik sloeg de eerste nog eens op van oudejaar 1945. En neem daar nog eens een paar grepen uit: Wel Janwaarom zo opgeruimd van zinvroeg ik aan mezelf). Is 't glas gekleurd, waardoor je kijkt die wereld in? Weineen mijn vriend, maar k nam van 't oude jaar Op mijn gemak een overzicht en toen bleek zonneklaar Dat 't volk van Nederland weer langzaam aan geneest. Daarom ben ik zo blij en opgeruimd van geest. Misschien heb jij 't bevrijdingsjaar je anders voorgesteld Of heb je alleen de tegenvallers opgeteld. Wellicht gedacht, dat als 'n duveltje uit 't doosje, Weer alles kits was na een heel kort poosje. Is dat zo Jan, gebruik dan beter je verstand. Bedenk dan dat 't onmogelijk is om met één hand omdraai, al wat vernield is, al te zien hersteld Na vijfjaar lang door buurman Duits te zijn gekweld Maar liever vrij en arm, ja zelfs geheel berooid Dan langer nog door 't Herrenvolk gekooid. Geen slaaf meer zijn, geen juk meer om je nek Niet langer meer gesnauwd door een germanenbek. Nu luister maar: we roken en we snoepen weer. We denken nooit aan de verduistering meer. We stoken deze winter kast noch ledikant, We nemen op gemak een boek of krant ter hand. We eten vlees en kaas, geen biet of tulpenbollen Gaan niet voor razzia's de kelders meer in holten. We werken en we zwoegen weer we zorgen voor de weesjes, En zoeken alvast nurses op voor Hollands Canadeesjes. We zaaien en we maaien weer en krijgen burgemeesters Bebouwen gefundeerde grond en planten bomen, heesters. We kankeren en klagen weer, maar doen 't hardop en grondig. Regeren met de Kamers mee, breedvoerig en spitsvondig Geve het nieuwe jaar, zo mogelijk zonder wolk Geluk en voorspoed, vrede en rust aan vorstenhuis en volk Vooral dat verzamelen van de feiten van een heel jaar kostte heel wat uren, maar voor de lezers was het een vanzelfspre kendheid dat het overzicht van Jan op rijm in het Oudejaars- nummer kwam. En nu beste lezers, heb ik ook een V.U.T. aanvrage ingediend. Mag het niet? Ja, maar die leeftijd is er. Er komt best opvolging. Misschien dan wel geen Jan Over-een- kam, maar dan een Piet-vergeet-me-niet. Op wat meer moderne basis gestoeld. Nou ja, ik heb m'n VUT papier nog niet. Dus voorshands de groeten, ook van vriend Kees en vriendin Kee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 15