Wekelijks in de weer voor de lezers correspondenten en bezorgers VEERTIG JAAR....een lang verhaal in 't kort MEDEDEELINGENBLAD voor het Eiland Tholen Donderdag 15 november 1984 EENDRACHTBODE 13 De Eendrachtbode heeft veertig jaar afgesloten. Die periode ligt er tussen wat eerst als "Mededelingenblad voor het Eiland Tholen" begon en al vrij snel Een drachtbode werd. De nu als uitgever en eindverant woordelijk redacteur afscheid nemende Heijboer se nior begon al in 1938 met het verzorgen van gesten cilde nieuws- en advertentieblaadjes, o.a. in Tholen, Stavenisse en in zijn woonplaats Sint Annaland. Er kwam daarop een verbod van de Duitse bezetter in april 1942. Toen Tholen op 30 oktober 1944 werd bevrijd, was er een verschijningsverbod voor' de Thoolse Courant. Schaarste Broodactie Snelle groei Herverkaveling De trek naar de Randstad De herindeling De ramp Voor alle kernen Heel wat mensen komen er aan te pas om elke week de Eendrachtbode samen te stellen. De correspon denten zijn een belangrijke schakel in de nieuwsvoorziening. Zij hebben in hun woonplaats directe contacten met verenigingen en inwoners om informatie door te geven aan de bevolking van Tholen en St. Philipsland. De redactie is bij een nieuwsblad als de Eendrachtbode van groot belang en met medewer king van verenigingsbestuurders slagen de correspondenten erin vrijwel wekelijks iets over uw woon plaats te schrijven. Als er wat aan te verbeteren valt, kan elke lezer daaraan een bijdrage leveren. Houdt de correspondenten op de hoogte. U kent ze vast wel, staande v.l. n.r. mevr. en dhr. Op den Brouw uit St. Maartensdijk, mevr. Wesdorp uit Stavenisse, mevr. en dhr. Nelisse uit Anna Jacobapolder, mevr. Meerman uit Tholen, mevr. en dhr. De Leeuw uit Oud-Vossemeer, zittend v.l.n.r. dhr. Wesdorp uit Stavenisse en dhr. en mevr. Van der Kleijn uit St. Philipsland. De correspondenten van Scherpenisse en Poortvliet waren verhinderd bij het maken van deze foto. Vele lezers kijken elke donderdag uit naar de Eendrachtbode en de bezorgers zijn daarom graag geziene gasten. Na het verzamelen van nieuws en advertenties, het zetten, drukken en vouwen, brengen zij het eindprodukt naar de klant. Door weer en wind gaan zij op pad en door gemakkelijke en stroeve brievenbusssen glijdt de Eendrachtbode naar binnen. Als de krant wat later komt, zitten sommige lezers al ongeduldig te wachten. Waar blijft 't krantje! Door mist kan er vertraging zijn, want de Eendracht bode wordt in Axel gedrukt, zodat de Westerschelde per veerboot overgestoken moet worden. Zeker in het najaar en de winter kan het weer en het wegdek de bezorgers parten spelen. Niettemin staan ze wekelijks voor u klaar, staande v.l.n.r. mevr. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer, dhr. en mevr. Niemants- verdriet uit Poortvliet, mevr. J asperse uit Scherpenisse, mevr. De Hond uit St. Maartensdijk, mevr. Lindenberg uit Tholen, dhr. Jasperse uit Scherpenisse, dhr. De Hond uit St. Maartensdijk, mevr. Nooy uit Stavenisse, zittend v.l.n.r. dhr. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer, Johan Gunter en Ad van 't Hof uit St, Annaland, dhr. Lindenberg uit Tholen en dhr. Nooy uit Stavenisse. Bezorgster mevr. Hage uit St. Philipsland was verhinderd bij het maken van deze foto. VERVOLG PAG. 15 Dat gold niet alleen voor die krant, maar elk blad, dat in de bezettingstijd was doorgegaan, kreeg een verschijningsverbod opgelegd, omdat men eerst voor een zuiveringscommissie moest verschijnen. Dat was bijvoorbeeld ook het geval met De Telegraaf. Juist onmiddellijk na de bevrij ding was de behoefte aan voor lichting groot. Vanuit het Thoolse verzet werd bij Heijboer aange drongen op het uitgeven van een blad en toen dit nog eens werd onderstreept door het toenmalig militair gezag, werd daaraan ge volg gegeven. Heijboer had toen echter een dienstverband als oor logsvrijwilliger en zei dan ook dat voor wat de technische- en admi nistratieve kant betreft, uitgezien moest worden naar een compag non. Hierdoor kwam een 23-jarige samenwerking tot stand met de firma Dieleman te Tholen in de personen van het echtpaar Za- chariasse. Toch kon ook de firma Dieleman in die tijd van enorme schaarste aan machines en materiaal niet aan de technische verzorging vol doen en werd naar de firma Harte in Bergen op Zoom uitgeweken, 25 jaar lang. Hoe klein het begon wegens de papierschaarste, toont een afdruk van het eerste nummer in deze krant. Wekelijks moest dhr. Zachariasse naar Breda (op de fiets) om hët vrachtje papier voor die week af te halen. Men kon in die tijd slechts per week worden bevoorraad en men moest daartoe dan ook nog een vergun ning hebben. Die eerste krant was qua omvang niet meer, zoals ieder kan zien, dan nu een halve pagina van de Eendrachtbode. Die bracht vorige week 18 pagina's, dit is dus 36 pagina's van het eerste blaadje, wat toen 5 cent kostte; 36 x 5 cent zou nu 1,80 per nummer beteke nen, maar zoveel kost de EB lang niet. Vier maanden later ging het eerste kwarto formaat over naar een A-4 formaat. Dat kon in plaats van 2 soms al 4 pagina's zijn. Nog voor de bevrijding van het gehele land, zaten we al op folio formaat en we treffen april 1945 al een treffende uitroep aan: Zuid-Nederland schreeuwt om brood belegging, het Westen be delt om wat brood. Toen immers was de voedseltoestand in het nog bezet gebied erger dan precair. Tot aan de bevrijding werd weke lijks ook ruimte gereserveerd voor nieuws van de fronten. Men moet niet vergeten, dat dit mededelin genblad toen de enige krant was die op Tholen verscheen. Dat is nu wel even anders. Al spoedig verscheen echter ook het Zeeuwse Dagblad en naarma te de papierverstrekking ruimer werd, geleidelijk aan ook andere dagbladen, zeker na de bevrij ding. Economisch verkeerde ook Tholen nog zo in het slop, dat er op de 4 pagina's, slechts een kwart aan advertenties werd bezet, me rendeels bestaande uit familiebe richten. Er viel door ondernemers als ze al waren teruggekeerd in de dorpen op Tholen nog weinig aan te prijzen, want het was er niet. Daarentegen namen berichten van de distributiedienst wel een belangrijke plaats in en die waren voor de bevolking ook onmisbaar. Tijdens de beginperiode moest ook "vader Dieleman" nog me nigmaal naar de pen grijpen, om dat Heijboer als oorlogsvrijwilli ger buitenslands vertoefde. Maar wekelijks was er van zijn hand al wel een of ander artikel afgedrukt. Zo werd via de krant kort na de bevrijding een aktie georgani seerd, waardoor via giften van de bevolking drie duizend broden in de meest hongerige wijk van Rot terdam werden gebracht. Dat was Crooswijk. In het eerste juni- nummer 1945 lezen we dan de dankbetuigingen van de Rotter dammers. Naarmate de bevolking van de evacuatie-adressen naar eigen huis en haard terugkeerden, nam het aantal abonnee's toe. Op 26 januari 1945 komen we voor het eerst de advertentierubriek "Kleintjes" tegen, die we "spie rinkjes" dooptenom een ka beljauw te vangen. Ze kosten toen ƒ1,— Op de eerste bevrijdings dag 5 mei 1945 speelde "Accele rando" te Sint Annaland, nog zonder dirigent, vanuit de toren koraalmuziek. Ook in Scherpe nisse waren er meteen festivitei ten. Een tweede transport voedsel uit Tholen ging 14 dagen na de eerste naar Rotterdam: 2000 bro den en 1000 kg aardappelen. Naarmate die bevrijding al langer voorbij ging, werden in de EB de algemene (internationale of na tionale) berichten minder en richtten we ons steeds meer op ei gen regio. De eerste koninginne dag (toen nog 31 augustus) na de bevrijding werd in elk dorp ge vierd. Toen eenmaal de papierdistribu tie van de baan was, werd het voor de Eendrachtbode een snelle groei, zowel in omvang wat de ri-gebeuren 1953 liet op initiatief van een hoofdonderwijzer het ge meentebestuur van Tholen die watersnoodsbijlage nogmaals herdrukken en aan de school jeugd uitdelen. Die bijlage heeft de redactie heel wat uurtjes ge kost, maar de waardering ervoor bleek uit genoemde herdruk. Een ontwikkeling staat nooit stil, maar de afgelopen veertig jaar is het tempo wel verdriedubbeld in vergelijking met de vooroorlogse jaren. De ramp had niet alleen veel slachtoffers geeist onder mensen en vee, maar ook de structuur en ontwatering voldeed niet meer. Eerste Kamerlid en ZLM-voorzitter ir. M.A. Geuze maakte zich warm voor een her verkaveling, .de enige mogelijk heid voor de Thoolse agrariërs om ook de toekomst na 1953 op een niveau te kunnen blijven van de landbouw in andere gebieden. Het werd een zwaar gevecht op de ladder, zowel om het in politiek opzicht als voor wat de gevoelens van de mensen zelf betreft, voor elkaar te krijgen. In die periode doemt vooral de naam van Markusse op, die onnavolgbaar contacten met de mensen kon leggen en in volle eerlijkheid soms de meest hardnekkige opposant wist te overtuigen. Als krant mochten we daar uiteraard via de nodige voorlichting een steentje aan bijdragen. Een paar jaar werd in de EB zelfs een ongeveer maandelijks verschijnende "nieuwsbrief' opgenomen, waar in alle toekomstige herverkave- lingswerken tijdig werden aange kondigd. De samenwerking was uitstekend, al begon het met een botsinkje, toen een eerste kopje boven een herverkavelings bericht luidde "van het herverkavelings front". Zo ernstig zag men het nu ook weer niet zitten. In die perio de wisten sommige burgemeesters gretig op de mogelijkheden in te spelen, zodat een woninguitbrei ding tot stand kwam, waarvan de kopers achteraf zeker hebben kunnen juichen over de financiële mogelijkheden, die daarmee ge paard gingen. De herverkaveling, die enkele ja ren in beslag nam, was nog niet koud of de landbouw-uitstoot van werknemers door de mechanisatie werd zo groot, dat het angstig te moede werd. Weliswaar was er vanuit de Randstad toenemende vraag naar arbeidskrachten door de sterke industriële ontwikke ling, maar Rotterdam lag toen nog niet zo dichtbij als nu het geval is. De pendel ontstond, maar tege lijkertijd ook het vanuit Tholen en Sint Philipsland in de Randstad vestigen. Menige scheepswerf liet voor de Thoolse werknemers een woning bouwen en dat bètekende vertrek uit deze regio. Gemeente bestuurders, ondernemers, de Thoolse topfiguren en ook de krant maakten zich over deze ontwikkeling ernstige zorgen. De commissie "werkgelegenheid Ei land Tholen" kreeg gestalte en van onze kant werd een artike lenreeks op poten gezet, waaraan werd meegewerkt door hoofdbes tuurders in de landbouw, de in dustrie, economen, sociologen, predikanten en vertegenwoordi gers van de agrarische bonden. "De toekomst van Tholen" was de titel van de vervolgserie en het bracht de inwoners niet alleen aan het denken, maar menigeen ook tot daden. Een vervolg hiervan was de tentoonstelling van Thool se- en Sint Philipslandse bedrijven onder de titel "Dit maakt Tho len". Met vreugde kan uiteraard op de resultaten worden terugge zien en uiteraard vooral dank zij initiatieven van ondernemers binnen de eigen regio, terwijl er van buiten de impuls kwam door aanwijzing van Sint Maartensdijk als sub (industrialisatie)kern. Kortom, de pendel bleef om vangrijk, maar daardoor hadden de mensen tenminste werk, maar de verhuizing nam af in vergelij king met de eerste tijd van werken in de Randstad. Eerstens waren de temidden van rust getogen inwo ners niet happig om in de drukke Randstad te verblijven, zeker niet met schoolgaande kinderen en anderzijds had men de werkne mer daar zo hard nodig, dat er een reiskostenvergoeding ontstond. In de derde plaats ontwikkelden zich op Tholen sommige bedrijven vrij sterk'(De Waal, Timpa, Goed hart, Polderman, Nieuwkerk, Priem, Muller, Van Beek, enz.), dat het aantal arbeidsplaatsen toch noemenswaard steeg. Feit was dat een leeglopen van Tholen en Sint Philipsland om verschil lende redenen was afgewend. De maatschappij kent nauwelijks, een krant helemaal geen rustpun ten. In een periode van stijgende welvaart werd van bestuurlijke zijde in navolging van de water schapsconcentratie aangedrongen op herindeling van gemeenten. Walcheren, Schouwen en Zuid- Beveland waren Tholen al voor gegaan, maar ook hier werd die dans niet ontsprongen. Dit bracht weer beroering te weeg, zij het dat die voornamelijk lag op het bes tuurlijk en ambtelijk vlak. Het was lang niet zo dat elke burger slapeloze nachten had. Maar juist op het gemeentelijk en vereni gingsniveau, waarop een krant zich vaak beweegt, was er wel rep en roer. Het meest onplezierige uit die tijd voor ons was. dat door hogere overheden de inspraak van de bevolking zo sterk werd on derstreept, dat men er wel in moest geloven. In de praktijk bleek, dat de Staten Generaal be sliste, al was 90% van de betrok ken kiezers tegenstander geweest. Elk gebeuren brengt toch ook boeiende momenten mee en voor onze krant waren dat toch de krant betreft als het aantal abon nees. In de loop van 1945 keerden toch de meeste evacuees terug naar eigen, dorp en langzamer hand kwam er ook weer wat eco nomische levendigheid terug. Zo werd op het jaareinde 1945 gead verteerd met keukenzout en met rookvlees. Het begin was er. Heij boer sr. had de volledige redactie in handen en een ring van corres pondenten werd aangetrokken om ook het plaatselijk nieuws te kunnen brengen. Zachariasse deed het administratieve werk en de verzending voor de postabon- waren er uit andere onderdelen mede-inkomsten. Toch was er een geleidelijke groei ook in het ren dement. Het liep lang niet altijd over rozen. Met een krant timmer je danig aan de weg. Wat de een te uitgebreid vindt, bleek voor een ander te beperkt weergegeven. Soms was een redactie volledig onwetend van een bepaald plaat selijk gebeuren en betrokkenen zelf hadden er ook niet over ge rept, maar waren toch woedend dat er niets van in de krant stond. Een redactie moet vrij brede schouders hebben, maar een fout in de goede zin van het woord tot stand brengen om een eigen krant te hebben en te houden voor Tholen en Sint Philipsland. Er zijn niet zoveel dergelijke kleine re gio's als deze. die dat 40 jaar kon den volhouden. Ging het met alle wekelijkse ups en downs een jaar of acht toch gepaard met gestage groei, de ramp 1953 bracht een terugslag. Opnieuw was deze regio, evenals in 1944 ontredderd. De nummers beide compagnons geen hoge eisen stelden, maar ook de ideële kant van de hun al zo vertrouwde krant voor ogen hielden, maakte een vervolg mogelijk. Evacuatie opnieuw voor met name inwoners van Stavenisse, opnieuw een overspoeling van mensen van el ders in de hulp of het dichten van de dijken. De redactie zorgde in die eerste rampdagen ook voor de ANP berichten, zodat de infor matie over wat Tholen en Sint Philipsland overkwam, in den lande bekend werd. Letterlijk elke zin, die werd doorgeseind werd ir I le JAARGANG No. 1 17 NOVEMBER 1914 Verschijnt tedere Vrijdag Prijs per nummer 5 cent I RedactieG. Heijboer. Julianastraat 9. Tholen Uitgever: Firma C. Dieleman. Oudeiandschestrant. Tholen "I I I I I Daar lag het zwaartepunt op het nieuws van Tholen(stad). De EB formule werd, alle kernen zo in tensief mogelijk betrekken bij de voorlichtingstaak. De loon- inclu sief winstpot, die met tweeën ge deeld moest worden, bleef jaren beperkt. Van de krant alleen kon noch de redactie, noch de admi nistratie leven, maar voor beiden in een advertentie kan ook toor nige opdrachtgevers veroorzaken. In het algemeen was er toch een excelsior voor de krant op Tholen, die zich, nadat de papierschaarste voorbij was, ook op Sint Philips land richtte als het naburige Zeeuwse stukje, dat er bij hoorde. In 1946 werd de wat neutrale naam "mededelingenblad" om gezet in Eendrachtbode. De naam werd gekozen, niet alleen omdat de krant verschijnt aan de boor den van de rivier De Eendracht, inmiddels als Schelde Rijnkanaal, maar ook om te benadrukken, dat hdt de eigen krant voor iedereen was. Die eendracht kon de macht Het huidige personeel van de Eendrachtbode in het kantoor te St. Anna- land, zittend v.l.n.r. de scheidende en de nieuwe hoofdredacteur-uitgever respectievelijk G. en W. Heijboer. Staande v.l.n.r.: P.L. Geense uit St. Philipsland, A.N. Kaashoek uit St. Maartensdijk en C.P.G. de Koning uit Oud- Vossemeer. na de 1ste februari 1953 beston den vrijwel uitsluitend uit redac tionele- en vrijwel geen adverten tiepagina's. Het gaf behalve het leed dat over onze streek werd uitgestort ook de EB uitgevers een economisch klap, die hard aank wam. Voor de redactie was er meer werk dan ooit te voren, maar dekking van de kosten door de advertenties was er niet bij. Span ning door al het leed rondom des te meer. Alleen door het feit dat gedurende een maand lang door het ANP overgenomen en voor de radio en in de dagbladen ge bracht. De gegevens die in de loop van het rampjaar werden verza meld kregen een plaats in de "watersnoodsbijlage" van het ou- dejaarsnummer 1953. Een bijlage die door velen tot nu toe is be waard gebleven. In dat nummer ook de lange lijst van de slacht offers van deze ramp. Bij de 25- jarige herdenking van het februa nees. Dat was vrijdagmiddag (toen verscheen de EB nog op vrijdag) jachten geblazen. De for mule lag wat anders dan bij de tot aan de bevrijding verschenen Thoolse krant.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13