Vraagtekens bij kwaliteit en doelmatigheid kleine school Geen uitwassen bij emancipatie Gehele raad bezorgd over regionalisatie brandweer Wijziging barbeheer Meulvliet Tholen? Nog wachten met commissie "zorg" Commissaris gaat in Veere wonen Doré 21 ct. SGP roept VVD-ster te hulp Zondag 5 mei 1985 Donderdag 8 november 1984 eendrachtbode Minister Deetnhan van onderwijs voor CDA in Tholen De zeventig 'leerlingen' die 'meester' Deetman's les sen maandagavond in Meulvliet te Tholen volgden, hielden zich opvallend stil. Pittige politieke debatten bleven uit, maar des te uitgebreider werd ingegaan op onderwijstechnische zaken. Het overgrote deel van de belangstellenden waren ook onderwijzers en leraren van openbare en bijzondere scholen van Tholen, St. Philipsland en West-Brabant. Die gaven de minister ook nog wat huiswerk mee. Computers Emoties V.0. Basisschool Knopen doorhakken Pittig De Thoolse gemeenteraad heeft maandag tijdens de begrotingsbehandeling 1985 afstand genomen van uitwassen van de (vrouwen)emancipatie. "Opdringen werkt altijd averechts", zei mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven(CD A) Elke burger gelijk Niet gelijk Zo erg is het nu ook weer niet Achterstand Voorkeur Tholen samenwerkingsvorm met West-Brabant St. Maartensdijk Zelfstandig De Thoolse PvdA wees bij de begrotingsbehandeling op het feit dat door het verdwijnen van de welzijnsraad de sectoren zorg en maatschappelijk werk niet meer bij het gemeentelijk beleid betrokken worden. De fractie bepleitte daarom instelling van een commissie ex artikel 61 gemeentewet voor deze sector. B en w hadden Ijet ook overwogen, maar menen daarmee te moeten wachten tot de wet gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening er komt. Het college wil eerst weten wat hierin de gemeentelijk taak zal zijn. Met de inventarisatie daarvan is men doende. Preventieve gezondheidszorg Verpleeghuis Niet alleen groot tekort Haestinge B en W onderzoeken de mogelijkheden om wijziging te brengen in het barbeheer van dorpshuizen, met name van Meulvliet. Daarbij is de totstandkoming van een exploitatie-contract niet uitgesloten. Haestinge "Iemand die te laat komt, krijgt straf', zei voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen. De minister kwam drie kwartier later dan aangekondigd omdat hij op de Brienenoordbrug bij Rotterdam vast kwam te zitten, Toch wilde Deetman zijn afspraak nakomen, want er was bijna een jaar aan hem getrokken, om in Tholen te spreken. Voorzitter van Nieu wenhuijzen vond 't een grote eer de minister te kunnen verwelko men. Onder aanwezigen waren ook de burgemeesters van Tholen en St. Philipsland, E. Baerends en T.A. Vogel. De minister vertelde eerst wat over actuele zaken als de wet tweeverdieners en zette vervol gens het driesporen beleid van het kabinet op een rij: het terugdrin gen van de collectieve uitgaven, lastenverlichting voor het be drijfsleven en stimulering van de werkgelegenheid. Deetman noemde terugploegen- projecten in de bouw, maar ook extra werkgelegenheid in het on derwijs. Met name jongeren wilde hij ervaring laten opdoen door verdubbeling van het leerlingen wezen. Daardoor komen 40 tot 50.000 jongeren aan de slag. "Willen we ons land er bovenop helpen, dan moeten we doorgaan met dit sanerings- en vernieu wingsbeleid. Dan kunnen we er vruchten van plukken, ook al zijn 't nu pijnlijke ingrepen. We stoppen echter ook geld in projecten als het kort middelbaar beroepsonderwijs (KMBO), want een goede opleiding is gewenst. Zo moeten we ook de achterstand bij de informatietechnologie inlo pen. Niet dat elke-school compu ters moet hebben, want een deel van de investering in audio-visue- le middelen is destijds nutteloos gebleken. We willen nu meer aan scholing en nascholing doen en aansluiten bij de leerplannen. In formatie-technologie is een speer punt, waarvoor we 1.7 miljard gulden in vijfjaar uitgeven". De minister hield de vele onder wijzers voor, dat 1 augustus 1985 de wet op het basisonderwijs wel in werking treedt, maar dan komt 't er pas op aan. "Dat is een be ginpunt voor verdere ontwikke ling en vernieuwing. Het voortge zet onderwijs zal dat aan het begin van de negentiger jaren ook mer ken, maar als de inhoud van het v.o. ter sprake komt, lopen de emoties hoog op, Als het echter niet lukt om met het onderwijs veld en de politiek tot overeen stemming te komen, zal de eerste fase van het v.o. onder druk ko men te staan. Ik betreur dat zeer, want het is een bittere noodzaak. Rond de jaarwisseling komt er een wetsontwerp bij de tweede kamer dat een wettelijke basis moet bie den aan experimenten en projec ten in het V.O.". De minister noemde het een merkwaardige ontwikkeling dat ondanks een daling van de klas segrootte met 20 a 30 het aantal scholen is toegenomen. Hij vroeg zich niet alleen af, of dat onder wijskundig altijd wel verantwoord is, maar ook financieel wel kan. "Het verschil in de kosten per leerling van een grote en een klei ne school is al 6000 tot 7000 gul den. Wordt dat niet te gek? Moe ten we geen element van doelma tigheid inbrengen. Door terug loop van het aantal leerlingen zijn er ook spreidingsplannen nodig. Dat moet een planmatige ontwik keling zijn in overleg met de ve reniging van Nederlandse ge meenten en de besturenorganisa ties. We dienen 't niet aan het toeval over te laten. Bij grotere eenheden kun je als school ge makkelijker aan een minimum pakket voldoen en dat is ook een eis van kwaliteit. Ook voor het personeel zijn de gevolgen beter op te vangen. Door een sprei dingsplan wordt het mogelijk meer recht te doen aan de vrijheid van onderwijs dan wanneer je de zaak op z'n beloop laat", zei mi nister Deetman. Na de pauze stonden de directeu ren van LTS, Chr. Mavo, LHNO en Rijksscholengemeenschap in de rij om de minister schriftelijke vragen aan te bieden en van een toelichting te voorzien. Daarbij herhaalde Deetman, dat men geen koude sanering moet af wachten, maar spreidingsplannen moet maken. Hij was een hele tijd met de beantwoording bezig en voorzitter van Nieuwenhuijzen voelde aan, dat het saai werd, zo dat hij om mondelinge vragen verzocht om de bijeenkomst le vendiger te maken. Het Poort- vlietse schoolhoofd R. Weijler maakte het in zijn ogen weer te bont, omdat die meer een inlei ding hield dan vragen stelde. Weijler beklaagde zich er o.a over, dat er voor de vernieuwingen van zijn Jenaplanschool zo weinig fi nanciële medewerking is. Hij vond ook, dat de minister wel veel knopen doorhakt, maar dat zou mee rsamen met de scholen moe ten gebeuren "Nu moeten wij de eindjes aan elkaar knopen", aldus Weijler. Deetman noemde de verhoging van de leerlingenschaal van 30 naar 32 geen leuke maatregel, maar tien jaar geleden was het 36 37. "En nu is er een injectie van 400 miljoen gulden". Om de ba sisschool in te voeren zullen de exploitatiekosten worden ver hoogd, maar het fusieproces had volgens de minister niets te maken met financiële faciliteiten. Hij zegde toe, dat de inspectie soepel zal zijn bij de toetsing van leer plannen. Ten aanzien van het voortgezet basisonderwijs voelde Deetman niets voor een sprong in het duister. Voorzitter van Nieuwenhuijzen concludeerde pittige antwoorden op pittige vragen gehoord te heb ben. Als herinnering aan zijn Thoolse spreekbeurt overhandig de hij de minister 'Kijk op Zee land'. Statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet, die tevoren het woord had gevoerd over het Zeeuwse energiebeleid, kreeg de 'grone kijk op Zeeland'. "U hebt voor Tholen en St. Philipsland al vele jaren in de voorste linies ges treden", zei van Nieuwenhuijzen. Hij sloot de bijeenkomst, die met het lezen van psalm 91 was be-' gonnen, af met een gedicht in het kader van 40 jaar bevrijding. De discussie was uitgelokt door SGP en RPF/GPV. Volgens b en w was het niet de bedoeling emancipatie-activiteiten op te roepen en aan te kweken. "Als er geen behoefte is, dienen activitei ten ook niet te worden opgedron gen. Een bepaalde categorie van de bevolking heeft geen behoefte aan emancipatiewerk, maar daar mee sluit het college niet uit, dat die behoefte bij anderen wel bes taat. "Emancipatiewerk hoeft niet per definitie te leiden tot ontw richting van de samenleving zoals de SGP signaleert. Het houdt meer in dan alleen het streven naar een eigen inkomen van de vrouw, 't Is ook in andere zin ge richt op het weerbaarder maken van de vrouw, waardoor oök een gelijkwaardige positie verworven B en w van Tholen verwachten niet dat de Oranjeverenigingen in haar gemeente activiteiten gaan ontplooien, die zich op 5 mei a.s. toespitsen. Het vieren van bevrij dingsdag door de bevolking zal evenals voorgaande jaren in over- grotemate afhankelijk zijn van de aktiviteiten van die oranjevereni ging, meent het college. Van ge meentewege zelf vinden die 5e mei geen festiviteiten plaats, ver zekeren b en w. Het is een ant woord op een vraag van de RPF/GPV fractie, die het college verzocht te bevorderen dat be vrijdingsdag op een andere dag dan op zondag 5 mei wordt ge vierd. kan worden. In principe wil de meerderheid van b en w initiatie ven op dit terrein dan ook positief benaderen", aldus b en w. J. de Bres(PvdA) hield de SGP voor, dat voor de Nederlandse wet elke burger gelijk is. Hij was 't er niet mee eens, dat emancipatie indruist tegen Gods Woord, zoals de SGP zegt. "Emancipatie is zelfwerkzaam- en zelfredzaam heid. Dat is ook het opvoeden van kleine kinderen en het geven van onderwijs", aldus De Bres. Hij vond, dat het onderling begrip juist bevorderd moest worden. In dit verband haalde hij de herden kingsdienst in Poortvliet aan ter gelegenheid van de 400ste sterf dag van Prins Willem van Oranje. Ds. Pronk stelde daar de Gere formeerde belijdenis als nummer één en noemde de Paus de anti- Christ. Volgens De Bres had Wil lem van Oranje juist godsdienst vrijheid over de hele linie verkon digd. Wethouder Koopman merkte op, dat ds. Pronk ook over die vrijheid gesproken had. Aarnoudse bleef bij zijn stand punt. "In de Schepping blijkt, dat de vrouw gelijkwaardig is aan de man, maar ze is niet gelijk." De SG P-fractievoorzitter zei in z'n standpunt gesterkt te zijn door een pagina groot artikel in het Alge meen Dagblad, waarin een VVD- ster zegt: 'verlos ons a.u.b. van de onzalige emancipatiekoers, want het is een gevaar voor de gezinnen en de kinderen'. Aarnoudse constateerde, dat vrouwen zich onderdrukt voelen De Thoolse PvdA fractie had gevraagd om via een adverten tiecampagne en het gebruik maken van een zogenaamde leskoffer, zoals in de Haar lemmermeer, te komen tot be perking van het vandalisme. B en w vinden vandalisme even eens een ergerlijke zaak, maar zijn van mening dat dit in Tholen gelukkig niet dusdani ge vormen heeft aangenomen, dat prioriteit aan de bestrij ding daarvan nodig is. Eerder geeft het college voorkeur aan het tegengaan van drankge bruik door jongeren. Daarbij vroeg mevrouw Deurloo van de CDA fraktie zich af of b en w de Ster reclame zullen kunnen overtreffen. door de emancipatie. Hij pleitte ervoor om arbeid zoveel mogelijk aan vaders met jonge kinderen te geven. Mevr. Deurloo wilde niets op dringen, maar wees er wel op, dat de vrouw ten opzichte van de man een historische achterstand heeft bij het zich ontplooien. Wethouder Versluijs kondigde een speciale bijeenkomst over de vrouwenemancipatie aan. Vijftien vrouwenverenigingen hebben op de uitnodiging van b en w gerea geerd, waarvan zeven positief. Hij vond dat er een werkgroep eman cipatie moet komen, maar die dient niet eenzijdig samengesteld te zijn. Volgens Van Belzen ontaardt emancipatie veelal in vooringe nomenheid. "Moet volgens de PvdA bijvoorbeeld een dame hoofd van een basisschool wor den? Van mij mag 't, maar het hoeft niet." "Van vooringenomenheid is op geen enkele manier sprake", ant woordde De Bres. "Het is voor ons onvoorstelbaar dat het hoofd van een basisschool persé een vrouw moet zijn." "Weg met de uitwassen van de emancipatie", concludeerde VVD-fractievoorzitter M. van Damme. De gematigde "oppositiepartij" in de Thoolse raad, de V.V.D. (ook de RPF/GPV heeft geen zitting in het college) zei maandagmiddag bij monde van de heer M. van Damme wat teleurgesteld te zijn in de antwoorden van b en w. Hij vond dat het college wat te weinig op de hoofdzaken was ingegaan. Van Damme leverde voorts enige kritiek op het feit dat de raad uit de krant moet lezen, welk beleid b en w voor een bepaald onderdeel gaan voeren. Hierbij sprak hij op een paar intervieuws die de raadsvoorzitter had met regionale dagbladen over brandweerreor ganisatie, gezondheidszorg, e.d. Hij had geen bezwaar tegen de publiciteit op zich, maar als hij dan een uitdrukking ziet, dat de burgemeester wel een bepaalde richting uitwil, maar de raad niet, lijkt hem dat onjuist. De voorzitter antwoordde hierop, dat er bij het gemeentebestuur drie verant woordelijkheden zijn, die van de raad, van b en w, maar ook die van de burgemeester. In de raad was er ook al een paar keer over het provinciaal beleid ten aanzien van de gezondheidszorg gespro ken, zodat het interview niet he lemaal nieuw kon zijn. "Daarin heb ik echter wel mijn mening gegeven en die kan een keer an ders zijn dan die van de raad". Tweede kamerlid mr. J. te Veldhuis (VVD) heeft vrijdag op uitnodiging van de ZLM een bezoek gebracht aan twee landbouwbedrijven in verband met de behandeling van de landbouwbegroting in de tweede kamer. Er zouden eerst vier kamerleden meegaan, maar twee PvdA -ers en een CDA lieten om uiteenlopende redenen verstek gaan. Na een bezoek aan akkerbouwer Geluk in Dinteloord ging het kamerlid met ZLM-voorzitter Doeieman secretaris mr. J. Oggel en voorlichter J. Wieringa naar tuinder F. Rijnberg aan de Oudelandseweg te Sint A nnaland. Daar was ook zijn collega L. Hag'e aanwezig om kamerlid te Veldhuis te informeren over de noodzaak van zoet water en verbetering van het ondernemersklimaat gezien de sterk wisselende resultaten en de noodzaak om te investeren. Op de foto v.l.n.r. Hage, te Veldhuis, Doeieman, Oggel en Rijnberg. De vrijwillige brandweer op Tholen leeft sterk op bestuurlijk niveau. Dat bleek uit de algemene beschouwingen van de verschillende raads fracties, dat bleek opnieuw tijdens de re- en duplieken maandag in de gemeenteraad. Met name was er toch zorg over de komende regionali satie, wat tegelijkertijd schaalvergroting betekent. Tholen (en ook Sint Philipsland) zal een keuze dienen te maken tussen bestendiging van samenwerking met de Brabantse buur Bergen op Zoom, zij het dat de regionalisatie ook tot Roosendaal wordt uitgebreid. Of eèn verband met de regio Midden Zeeland, waaraan o.m. het provinciaal bestuur voor keur geeft, maar dat noch in Tholen noch in Sint Philipsland aanslaat. Er is immers nog al wat afstandsverschil en dus tijd als een beroep gedaan zou moeten worden op hulpverleningsmateriaal, wat voor Zee land in Vlissingen en voor Brabant in Roosendaal is opgeslagen. Burgemeester E. Baerends wees er maandag op dat de positie van de Thoolse brandweer zich op een interprovinciale samenwerking dient te richten. Met opheffing van de BB wordt het brandweer takenpakket uitgebreid. Het col lege is warm voorstander van sa menwerking met de Brabantse vrienden. Zelfs als het maar gaat om grote oefeningen. Het is on denkbaar, dat in eigen gebied al het benodigd materiaal voor mo gelijke calamiteiten kan worden opgeslagen en daaromtrent heeft men trouwens ook te maken met de richtlijnen van de rijksover heid. Een samengaan met de Be- velanden noemde de raadsvoor zitter niet zinnig. Het gaat niet al leen om het materiaal, maar ook om dichtbij zijnde deskundigheid. De Thoolse korpsen zitten qua opleidingsniveau bijna aan de top van de regio en de gemotiveerd heid om te studeren is groot, maar we hebben uiteraard geen chemi sche deskundigen bij de korpsen en wanneer we alleen maar den ken aan wat op het Schelde Rijn kanaal wordt vervoerd, moet men daarop kunnen terugvallen, zodat I alles er voor pleit die regio te vor men. Deze week zal daarover trouwens nog een gesprek plaats vinden. Het meest ideale is de uitbreiding met Roosendaal, want alleen blijven staan gaat niet. Brabant zegt tegen ons: kom er dan met alles bij, maar Tholen heeft te veel lijnen met Zeeland om daaraan voorbij te kunnen gaan. Nodig is met Brabant een hulpverleningsovereenkomst af te sluiten. Anderzijds moet Brabant het ons ook mogelijk maken die overeenkomst te kunnen sluiten. Die laatste opmerking van de voorzitter was het gevolg van de twijfel van sommige fracties of niet "zonder ons, over ons" zou worden beslist. trisch van overig Zeeland, maar heeft samen met Sint Philipsland wel een heel stuk Schelde Rijnka naal. Dat zou een sterk argument kunnen zijn voor materiaal-op- slag. Dan zou het bestuurlijk pro bleem ook zijn weggenomen, want ook deze fractie had zorg voor wat een mogelijke beleidsin- breng bij Brabant kan zijn. Vol gens de Bescherming Bevolking heeft Zeeland te veel hulpverle ningsmateriaal. De PvdA meende toch de verdere besprekingen, die het college gaat voeren, te kunnen afwachten, maar had geen antwoord gekre gen op zijn vraag ook eens te gaan praten met de politie te water. Hij had voorts begrepen dat er voor een nieuwe brandweerauto De VVD had in dit verband aan gespoord tot een flink op de Thoolse poot spelen. Van Damme zou anders nog liever een volledi ge zelfstandigheid willen dan een aanhangsel van Zeeland worden. De RPF/GPV woordvoerder meende dat rekening diende te worden gehouden met de wat uit zonderlijke omstandigheden in deze regio. Tholen ligt wat excen- Mevr. Boissevain erkende dat die sector via' het Welzijnsorgaan goed loopt, maar achtte de com missie "zorg" toch gewenst. Frac tiewoordvoerder De Bres vond 't verkeerd dat b en w willen wach ten tot de nieuwe wet er is. Men dient tevoren op de hoogte te zijn zodat de problematiek kan wor den ingeleefd. De Bres wilde dat in elk geval over het welzijnsbe leid 1986 zou kunnen worden meegedacht. Hij wenste in de commissie een duidelijke inbreng van ouderen en gehandicapten. B en w hielden bij monde van de raadsvoorzitter wel vast aan het ingenomen standpunt, maar hij verzekerde, dat er tussen wets- aanvaarding in de Kamer en da tum van ingang voldoende ruimte zal zijn om dan alsnog in te spelen. Die toezegging wilde hij wel doen. RPF/GPV fractie verzocht het dagelijks bestuur de 24-uurs be reikbaarheidsdienst door wijkver pleegkundigen daar waar nodig te ondersteunen. Ook het college bleek doordrongen van de nood zaak en het belang van dit project, maar formeel kon men hierop weinig invloed uitoefenen. Dat wordt pas een gemeentelijke aan gelegenheid als de wet gezond heidszorg en maatschappelijke dienstverlening van kracht wordt. De SGP informeerde in dit kader nog naar ontwikkelingen rond de telefooncirkel en het alarmerings systeem voor ouderen. Het on derzoek in deze blijkt nog steeds gaande te zijn. V.V.D.C.D.A. en R.P.F./G.P.V. hebben gepleit voor het behoud van de mogelijkheden voor inwo ners om gebruik te maken van gezondheidszorgvoorzieningen in West-Brabant. De V.V.D. vraagt hoe hard de af spraken zijn tussen de colleges van Gedeputeerde Staten van Zeeland en Noord-Brabant waar bij vastgesteld is dat bij de plan ning van het aantal bedden in West-Brabant rekening gehouden wordt met inwoners uit Tholen. Gezien het feit dat een groter ver zorgingsgebied voor de intramu rale gezondheidszorgvoorzienin gen meer faciliteiten biedt aan de desbetreffende voorzieningen, kan gesteld worden dat de pro vincie Noord-Brabant graag de gemeente Tholen en Sint-Philips land tot haar planningsgebied zal rekenen. Uit dit oogpunt kan de gemaakte afspraak dan ook wel hard genoemd worden. Uit het bovenstaande kan ook de vraag van R.P.F./G.P.V. bevesti gend beantwoord worden dat het provinciaal bestuur van Zeeland rekening wenst te houden met provincie-grensoverschrijdende samenwerkingsvormen. Het pro vinciaal bestuur heeft ons dat schriftelijk verzekerd. Met R.P.F.:G.P.V. zijn wij van mening dat gestreefd moet worden naar een zo groot mogelijke bestuur lijke inbreng. Het streekgewest westelijk Noord-Brabant staat op het standpunt dat voor de provin cie-grensoverschrijdende samen werking er twee mogelijkheden zijn, te weten integrale samen werking in het streekgewest dan wel afname van diensten op basis van dienstverleningsovereenkom sten. Het moge duidelijk zijn dat de eerstgenoemde mogelijkheid voor Tholen niet realistisch is, terwijl de laatste te weinig bes tuurlijke inbreng garandeert. Aangezien de Wet gemeenschap pelijke regelingen de mogelijk heid van afzonderlijke gemeen schappelijke regelingen open houdt, zullen wij in overleg met het bestuur van het Streekgewest trachten tot een goede regeling te komen. Er van uitgaande dat onze gemeente nog steeds bij de Ge zondheidsregio Breda is inge deeld, zal op de vraag van de V.V.D. bevestigend geantwoord moeten worden dat het bedde naantal van het nieuwe zieken huis in Goes geen rekening houdt met inwoners uit onze gemeente. Wij onderschrijven niet de vrees van R.P.F./G.P.V. dat voor de Thoolse inwoner er een onduide lijke situatie ontstaat indien deze voor de ene voorziening op het Zeeuwse en voor de andere op het Brabantse is aangewezen. Immers de keuze voor een Brabantse voorziening is geheel ingegeven door de in de loop der jaren ge groeide praktijk als gevolg van de geografische ligging van Tholen, aldus b en w. Op een vraag van mevr. Deurloo (CDA) naar een vervolg van het baarmoederhalskankeronder- zoek, antwoordde de voorzitter dat dit moeilijk zal zijn, als er in de nat. en prov. raad voor de volks gezondheid anders over wordt gedacht. den. Gefaseerde bouw houdt in dat eerst een aanvang gemaakt zal worden met 30 bedden, en dat in de periode na 1988 gewerkt gaat worden aan de overige 60 bedden, aldus b en w. De Bres ziet in dit stadium een touwtrekkerij Brabant-Zeeland, terwijl Van Kempen constateert dat twee honden om een been vechten. De voorzitter vond het beter geen nadere mededelingen over de ontwikkelingen rond het verpleeghuis te moeten doen. Binnen afzienbare tijd zal de ambtswoning van de commissaris der koningin aan het Abdij plein in Middelburg vrij komen en ter beschikking zijn van de provincie. Dit is het gevolg van de omstan digheid dat de familie Boertien in Veere een huis zal gaan betrek ken. Welke nieuwe bestemming of bestemmingen de ambtswoning zal krijgen is op het ogenblik nog niet bekend. Dit wordt bekeken in het kader van het onderzoek naar de mogelijke bestemmingen van enkele andere gebouwen in het Abdijcomplex, w.o. die van de Provinciale Bibliotheek, welke - zoals bekend - naar de Kousten- sedijk verhuist. Wat de ambtswoning betreft heb ben gedeputeerde staten nu reeds besloten dat de representatieve ruimten op de begane grond, aansluitend aan het Statencom- plex, dezelfde bestemming zullen houden. E. Baerends burgemeester in Sint Maartensdijk betreft, nog een uitgebreid voorstel van b en w tegemoet gezien kan worden. De SGP-fractie bleek op vrijwel de zelfde lijn te zitten als het college: samenwerking met Brabant, maar 'dan ook mede-beleidbepalend' kunnen zijn. Het staat vast, dat er niet in elke haven een blusboot kan worden gelegd, maar nu is er bij de bevolking toch een onveilig gevoel, mede gezien wat al een en andermaal op het Schelde Rijn kanaal gebeurde en wat grote en heel nare gevolgen had kunnen hebben. De CDA fractie bleek met de beantwoording door het college rond het brandweergebeuren te vreden. Als we echter alleen maar "ja en amen" kunnen zeggen, op wat de regio zonder onze inbreng voorstelt, zitten we fout. B en w streven voor de brandweer Sint Maartensdijk naar een streek- functie, zo had de CDA woord voerder begrepen. Hij had zich wel afgevraagd of de huidige brandweerauto, waarvan hij zich de officiële ingebruikname nog goed herinnerde, al zo ver weg is, dat ook kan worden overwogen de noodzakelijk bij te voegen mate rialen daar onder te brengen. De raadsvoorzitter antwoordde dat het college niet stelde, dat die te ver versleten zou zijn, maar dat vervanging past in het beleid zoals dat de laatste jaren is gevoerd. Voor wat de hulpverlening betreft is naar een centrumfunctie van die brandweer gestreefd. Dan is een grotere wagen met meer gespe cialiseerd gereedschap nodig. Veiling Sint Annaland dinsdag 6 november. Uien maat 40 op klasse 2 nl 20,60; Drielingen maat 35/40 klasse 2 nl 18, 90. Aanvoer 64 ton. Doré 21, Bintje 17-19, Bonken 17-.19, Drielingen 11, Kriel 40, Irene 29-32. Aanvoer 25 ton. Overeenkomstig het verzoek van R.P.F./G.P.V. zullen b en w al het mogelijke doen om de bouw van een verpleeghuis in onze gemeen te te realiseren. Zoals het C.D.A. konstateert, wordt de realisering er van bemoeilijkt door het feit dat de gemeenten Tholen en Sint Philipsland tot de provincie Zee land behoren, waar het provin ciaal bestuur van Zeeland verant woordelijk is voor de planning van gezondheidszorgvoorzienin gen, maar in het kader van de Wet Ziekenhuis Voorzieningen tevens behoren tot de gezondheidsregio Breda, waarvoor het provinciaal bestuur van Noord-Brabant de verantwoordelijkheid draagt. Blijkens persberichten hebben Gedeputeerde Staten van Zee land er bij die van Noord-Brabant op aangedrongen 850.000,- be schikbaar te stellen voor de reali sering van 30 bedden in onze regio in 1987/1988. Zeeland zal evenals het rijk eenzelfde bedrag beschik baar stellen. Hierover is nog geen overeenstemming bereikt. Naar aanleiding van een vraag van de S.G.P. merken wij op dat voor onze regio van rijkswege een ver klaring is afgegeven voor 90 bed- betrokken beheerder wordt geëx ploiteerd. Volgens b en w gaat het om een complexe materie in juridische, organisatorische en rechtspositio nele zin. Voor- en nadelen dienen zorgvuldig tegen elkaar afgewo gen te worden. "Het ligt voor de hand, dat de constructie die voor Meulvliet gekozen zal worden, te vens bij de keuze van de beheers vorm van de Wellevaete zal wor den betrokken", aldus het college. Aarnoudse erkende met zijn vraag over het bijna even grote tekort van Haestinge ten opzichte van Meulvliet en de Wellevaete' sa- "Wij betreuren nog steeds de hui dige beheersvorm van Meulvliet, maar bij wijziging mag de rechts positie van het personeel niet in gevaar komen", zei J. v.d. Heu- vel(VVD). Wethouder Versluijs zei toch niet zo ongelukkig te zijn geweest met de beheersvorm van Meulvliet. "Maar het functioneert niet zo. Daarom bekijken we wijzigingen, waarbij de rechtspositie van het personeel de volle aandacht krijgt." Het personeel van zowel Meul vliet als de Wellevaete is in ge meentelijke dienst, terwijl het ho recagedeelte van de andere dorpshuizen zelfstandig door de men, een fout gemaakt te hebben. "Tot onze schrik vertonen ook die andere twee gebouwen zulke gro te tekorten." Volgens b en w bedraagt het te kort van Haestinge 190.560 gul den, van Meulvliet 237.772 en van de Wellevaete 127.367 gulden. "Hierbij moet worden overwogen, dat de kapitaallasten van de laat ste twee belangrijk zijn verlaagd door de aanwending van reserves. Voorts zijn met name de onder houdskosten van de Wellevaete nog zeer laag omdat dit een nieuw gebouw betreft. Anderzijds zijn in het nadelig saldo van Haestinge de algemene kosten(administra- tie, financiële controle, enz.) vol ledig opgenomen tot een bedrag van 15.000 gulden. Vergelijkbare uitgaven voor de twee gemeente lijke gebouwen(Haestinge is ei gendom van een stichting) zijn onder een ander hoofdstuk ver meld. Overigens blijven de tekor ten van de accommodaties afzon derlijk en eventuele verschillen in tekorten tussen verschillende ge bouwen, voortdurend onze aan dacht vragen", aldus b en w. Van Kempen wierp de vraag op, in hoeverre de beheerscommissies van de dorpshuizen nog functio neren. "We hebben ze wel, maar zitten we er een beetje mee?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9