THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente thoien BEROEP TEGEN OVERHEIDSBESCHIKKINGEN WOENSDAGMIDDAG 14 NOVEM BER VERGADERT DE WELZIJNS KOMMISSIE BIJEENKOMST: "GEMEENTELIJK EMANCIPATIEBELEID WAT LIGT TER INZAGE? HINDERWET: OPENBARE KENNIS GEVING VERZOEK OM VERGUNNING Donderdag 8 november 1984 EENDRACHTBODE 5 M. a Woensdag 14 november 1984 om 14.00 uur Recreatiecentrum "Haestinge" Sin t-Maartensdijk POPPENREVUE: "ERICS POPPEIMFEEST" SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1-5 Sint-Maartensdi|k Tel 01666-2955 Bij de ataeling rechtspraak van de Raad van State is het mogelijk beroep aan te tekenen tegen een overheidsbeschikking, dat wil zeggen een besluit van een administratief orgaan van de overheid, waarbij een burger rechtstreeks in zijn belang is getroffen. Die burger kunt u zijn, en daarom verschaft dit artikel u enige inlichtingen over de regelingen in de Wet Arob (afkorting voor de Wet administratieve rechtspraak over heidsbeschikkingen). Wat u precies moet doen 'om in beroep te komen bij de Afdeling rechtspraak staat verderop onder: "Beroep op de Afdeling rechts praak" en "Het Beroepschrift" het is wel goed als u eerst even leest of u wel (meteen) in beroep bij de Raad van State kunt komen, en of u niet een bezwaarschrift moet indienen bij bijvoorbeeld de gemeente. Welke zijn de administratieve overheidsorganen die een besluit kunnen nemen waartegen u in beroep kunt komen? Wat voor besluiten zijn dat? Hoe liggen de mogelijkheden van een beroep? Hoe is de gang van zaken als u in beroep gaat? Waar kunt u meer of nadere inlichtingen krijgen? Op onder meer deze vragen vindt u hierna enige toelichting. Administratief orgaan van de overheid In de Wet Arob gaat het om: Organen van de centrale overheid, zoals het in de wet heet: rijksor ganen, zoals een minister, een inspekteur of een andere rijksambtenaar die beschikkingen geeft: provinciale organen, zoals gedeputeerde staten, de commissaris van de Koningin, en soms ambtenaren; gemeentelijke organen, zoals burgemeester en wethouders, de bur gemeester, en soms ambtenaren: organen ingesteld bij z.g. gemeenschappelijke regelingen, bijvoor beeld een orgaan van een rekreatieschap. Bepaalde organen zijn met zoveel woorden uitgezonderd in de Wet Arob, zoals de Kamers van de Staten-Generaal, organen met rechtspraak belast (bijvoorbeeld recht banken, raden van beroep), organen van openbare lichamen voor be roep en bedrijf (bijvoorbeeld van produktschap en bedrijfschap). Tegen beschikkingen van die organen kan dus geen beroep worden ingesteld op grond van de Wet Arob. Beschikkingen, wat zijn dat voor besluiten. Wanneer een administratief orgaan van de overheid een besluit neemt waarbij aan een bepaalde persoon, onderneming of vereniging een recht wordt toegekend of geweigerd, bijvoorbeeld een besluit waarbij een vergunning of toestemming wordt verleend of geweigerd, dan is dat in veel gevallen een beschikking als in de Wet Arob bedoeld. In de wet zijn met een beschikking gelijkgesteld een weigering om een gevraagde beschikking te geven en het onredelijk-lang uitblijven van een beschikking. Een besluit waarbij een algemeen verbindende rege ling wordt vastgesteld, zoals een gemeentelijke of provinciale verorde ning, of een wet, is geen beschikking. Ook zijn bepaalde categorieën van beschikkingen in de Wet Arob uitgezonderd. Bijvoorbeeld: beslis singen die zijn genomen door de Kroon op een ingesteld beroep, benoemingen, examenuitslagen, beslissingen in belastingzaken. Er is verder een bijlage bij de wet, waarin bepaalde wetten zijn uitgesloten. Beschikkingen op grond van die wetten vallen dus ook niet onder de Wet Arob. Als u twijfelt, vraagt u dan eerst inlichtingen (zie slot). Wanneer is de Wet Arob voor u van betekenis De Wet Arob opent de mogelijkheid beroep in te stellen tegen een beschikking, wanneer u daardoor "rechtstreeks" in uw belang getrof fen bent. Dat betekent: Als u kunt aangeven dat de beschikking zodanig tegen (één van) uw belangen ingaat dat van schade zou kunnen worden gesproken, dan kan de Wet Arob misschien voor u van betekenis zijn. Het gaat daarbij niet alleen om financiële schade. Het kan immers ook zijn, dat u schade lijdt die niet in geld is uit te drukken. Voorbeeld: U wilt in uw woonhuis ijs of iets dergelijks (vis, of dranken om "mee te nemen") gaan verkopen. U vraagt daar toestemming voor. Die wordt u geweigerd. Het is duidelijk dat u dan van oordeel zult zijn dat u "rechtstreeks in uw belang bent getroffen"., i.' i Het kan ook zijn dat de toestemming (mogelijk een vergunning) wel is verleend, maar onder voorwaarden die u, naar uw oordeel, teveel op kosten zouden jagen. Ook dan zult u zich "rechtstreeks in uw belang getroffen" achten Wanneer de toestemming wel aan u is verleend en u kunt zich ook met de gestelde voorwaarden verenigen, dan zult u geen bezwaar hebben tegen de beschikking waarbij die toestemming is verleend, maar uw buren mogelijk wel. Zij vrezen bijvoorbeeld voor lawaai, voor vervuiling van de omgeving door weggegooide verpakkingen, voor stank. Ook al is dat bezwaar niet zo ernstig, dat bijvoorbeeld daling van de waarde van het eigen huis door de buren kan worden aangetoond, dan toch kan er sprake van zijn dat zij "rechtstreeks in hun belang zijn getroffen". Let op! Als u zelf van oordeel bent dat u rechtstreeks in uw belang bent getroffen of uw buren hebben bezwaren, dan betekent dat nog niet dat de overheid een andere beschikking had moeten geven. De overheid heeft niet alleen met uw belang te rekenen. Het betekent alleen, dat de Wet Arob misschien voor u of voor uw buren van betekenis kan zijn. Beroepsmogelijkheden Het kan zijn, dat er een andere mogelijkheid dan volgens de Wet Arob bestaat om te trachten een beschikking gewijzigd of ingetrokken te krijgen. Vele wetten en verordeningen hebben namelijk een afzonder lijke regeling van beroep. Als er zo n mogelijkheid bestaat ten aanzien van de beschikking waartegen u bezwaar wilt maken, dan moet u daarvan (eerst) gebruik maken. Zulke andere beroepsmogelijkheden zijn bijvoorbeld: een beroep op de gemeenteraad of een gemeentelijke kommissie tegen bijvoorbeeld een beschikking van het kollege van burgemeester en wethouders; een beroep op burgemeester en wethouders tegen de beschikking van een ambtenaar; een beroep op het kollege van gedeputeerde staten tegen een be schikking van een gemeentelijk of provinciaal orgaan of van een pro vinciaal ambtenaar, beroep op de minister Krijgt u op een dergelijk beroep een beschikking waardoor u zich nog steeds of weer op andere wijze rechtstreeks in uw belang getroffen acht, dan kan daarvoor de Wet Arob wellicht voor u van betekenis zijn. Beroepsmogelijkheden via de Wet Arob Deze zijn: Het instellen van beroep tegen een beschikking waardoor u zich rechtstreeks in uw belang getroffen acht (zie eerder) bij de Afdeling rechtspraak van de Raad van State, of het indienen van een bezwaar schrift bij het orgaan dat de beschikking, waardoor u zich rechtstreeks in uw belang getroffen acht, heeft gegeven. De regeling is verschillend voor beschikkingen van rijksorganen ener zijds en voor beschikkingen van b.v. provinciale of gemeentelijke or ganen anderzijds. Acht u zich rechtstreeks in uw belang getroffen door een beschikking van een rijksorgaan en wilt u proberen de beschikking vernietigd of veranderd te krijgen, dan kunt u in het algemeen beroep instellen bij de Afdeling rechtspraak van de Raad van State. Maar alleen als er geen andere mogelijkheid is om dat doel te bereiken (zie "andere beroeps mogelijkheden"). Gaat het om een beschikking van bijv. een provinciaal of gemeentelijk orgaan, dan moet in het algemeen begonnen worden met het indienen van een bezwaarschrift bij het orgaan dat de beschikking heeft gege ven. Als u een beschikking krijgt, zal er vaak iets bijstaan over het indienen van een bezwaarschrift tegerr de beschikking of het instellen van beroep. Beroep op de Afdeling rechtspraak De procedure begint met de indiening van een beroepsschrift, dat moet worden ingediend binnen dertig dagen na, algemeen gezegd, de da tum van verzending van de beschikking, waartegen u in beroep komt. Het adres van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State is Kneu terdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. U wordt verder in de procedure "appellant" genoemd. De appellant kan zich laten bijstaan door een advokaat of iemand anders, maar dat hoeft niet. Wilt u de bijstand van een advokaat, maar kunt u de kosten daarvan niet dragen, dan kunt u het bureau voor Rechtshulp vragen om toevoeging van een advokaat. Hoe u dat kunt doen vindt u in de brochure. 'U wilt rechtshulp....", die u onder meer kunt krijgen bij het Stafbureau Voorlichting van het Ministerie van Justitie, tel. 070-706855. Het beroepschrift In het beroepschrift moet staan: Uw naam en adres: een duidelijke omschrijving van het "bezwaar", dus de reden waarom u zich rechtstreeks in uw belang getroffen acht door de beschikking. Bij het beroepschrift voegt u zo mogelijk de beschikking waar het over gaat, of een fotokopie ervan. Kan dat beslist niet, vermeldt dan in het beroepschrift precies de datum en het nummer van de beschikking; verder het onderwerp, en het orgaan dat de beschikking heeft gegeven. U betaalt bij de indiening van een beroepschrift bij de Afdeling rechts praak ƒ90,— op giro 507590 dan wel op bankrekening 60.01.68.352 (bij de Nederlandsche Bank), ten name van de griffie van de Raad van State Bet is mogelijk dat dit bedrag in de toekomst wordt verhoogd. Dat geldt krijgt u terug als de beroepszaak gunstig voor u afloopt. Bent u in het geheel niet in staat dit bedrag te betalen, dan kunt u bij de gemeentesekretarie een verklaring van de burge meester daarover vragen en die bij het beroepschrift voegen. U kunt in bepaalde gevallen dan vrijstelling van betaling krijgen. Daarbij kan zich het geval voordoen, dat de voorzitter van de Afdeling rechtspraak uw beroepschrift eerst aan de betrokken minister toezendt met het verzoek uw beroep als bezwaarschrift te behandelen. Willigt de minister dat verzoek van de voorzitter in, dan wordt u in de gelegenheid gesteld te worden gehoord waarna u een beslissing krijgt. Kunt u zich met de beslissing niet verenigen, dan kunt u daartegen alsnog binnen algemeen gezegd, de datum van verzending van de beschikking waar door u zich rechtstreeks in uw belang getroffen acht. De indiening is vrij van kosten. U als indiener van het bezwaarschrift moet in de gelegen heid worden gesteld uw bezwaarschrift nader toe te lichten of, - met de woorden van de wet - te worden gehoord door of namens dat orgaan of door een kommissie ingesteld voor de behandeling van bezwaarschrif ten. Tenslotte geeft het orgaan een beslissing op het bezwaarschrift. Bent u van oordeel dat u door de beslissing op het bezwaarschrift nog steeds of misschien op andere wijze rechtstreeks in uw belang bent getroffen, dan kunt u tegen die beschikking vervolgens beroep instellen bij de Afdeling rechtspraak van de Raad vanState op de wijze zoals hiervoor is aangegeven. Schorsing van de beschikking. Voorlopige voorziening. Wanneer u tegen een bepaalde beschikking een beroepschrift bij de Afdeling rechtspraak of een bezwaarschrift bij het orgaan heeft inge diend, kunt u tevens aan de voorzitter van de Afdeling rechtspraak vragen, de aangevochten beschikking te schorsen in afwachting van de beslissing op het beroep of op het bezwaarschrift. Wordt het verzoek om schorsing ingewilligd, dan werkt de beschikking niet zolang nog niet op het beroepschrift of het bezwaarschrift is beslist. Ook kunt u een z.g. voorlopige voorziening vragen, d.i. een speciale regeling voor de tijd die verloopt tot op het beroep of het bezwaarschrift is beslist. De voorzitter gaat alleen tot deze maatregelen over als hij van oordeel is, dat u onevenredig in uw belang zou worden getroffen wanneer de beschikking meteen gewoon zou zou werken. Natuurlijk weegt de voorzitter het belang van u die de schorsing of de voorlopige voorzie ning vraagt, af tegen het belang dat ermee is gediend dat de beschik king direkt gaat werken. Inlichtingen Als u een beschikking krijgt zal er, zoals reeds is gezegd, veelal iets bijstaan over het indienen van een bezwaarschrift tegen die beschik king of het instellen van beroep daartegen. Als de mededeling voor u niet duidelijk is, of als er geen mededeling bijstaat, doet u het beste inlichtingen in te winnen. Dat kan natuurlijk bij het orgaan dat de beschikking gaf, maar ook bij een advokaat, uw vakbond, een rechts winkel of het Bureau voor rechtshulp. Als u inlichtingen wilt hebben, moet u dat wel snel doen .anders verloopt uw beroepstermijn (de dertig dagen waarover is gesproken). Is u gedurende de procedure iets niet helemaal duidelijk, dan kunt u ook inlichtingen krijgen bij de sekretarie van de Afdeling rechtspraak. JL BEROEP TEGEW OVLKHE.ID5. &E.6CHI IcKIWGEN Volgende week woensdagmid dag, vergadert de welzijnskom- missie om 15.00 uur in het ge meentehuis te Sint Maartensdijk Onder leiding van de wethouders Versluijs en Van Schetsen verga dert de kommissie voor het eerst in een nieuwe samenstelling. In de kommissie zijn geen burgerle den meer opgenomen, doch lou ter raadsleden De burgerleden hebben zitting in de kommissies sociaal kultureel werk, sport, jeugd- en jongerenwerk. De raadskommissie bestaat uit mevr. Deurloo-van Broekhoven en de heren van den Heuvel, Moerland, Dijke en Van Belzen. Op de agenda van de kommissie staat het concept-programma van welzijnsaktiviteiten 1985. Ook de hierboven genoemde 3 kommissies hebben zich inmid dels over dit onderwerp gebogen. In de rubriek "Tholenderwijs" van 25 oktober j.l. zijn wij daar uitvoerig op ingegaan. In het kort nog even dit: Diverse verenigingen, organisaties en instellingen werkzaam op het welzijnsterrein hebben de afgelopen periode hun programma van akti- viteiten met bijbehorende begrotingen ingediend voor 1985. Daarbij hebben zij gevraagd om het beschikbaarstellen van een gemeentelijke subsidie. Op die aanvragen is de gemeentelijke subsidieverordening van toepassing verklaard, hetgeen heeft geresulteerd in de opstelling van het concept-programma van welzijnsaktiviteiten 1985. De kom missie wordt gevraagd daarover een advies uit te brengen. In haar advies zal de welzijnskommissie de uitgebrachte adviezen door de kommissies sociaal kultureel werk, sport, jeugd- en jongerenwerk betrekken Burgemeester en wethouders behandelen het concept-pro gramma vervolgens in hun vergadering van 20 november a s. Nadien vindt publikatie van het conceptprogramma plaats in deze rubriek met de mogelijkheid tot hetindienen van bezwaren gedurende de periode 23 t/m 30 november 1 984. Op 1 7 december zal de gemeenteraad overgaan tot het definitief vast stellen van het programma. De welzijnskommissie zal ook advies uitbrengen over de subsidiever zoeken van de vrouwengroep "Vergeet mij niet", de A.N.I.B. afd. Thoien en Sint-Philipsland de speeltuinvereniging "Vrij en blij" uit Sint Annaland, de ren- en toerclub "Theo Middelkamp", de werkgroep "warme maaltijden", alsmede over de verzoeken van een 20-tal lan- "délijke instellingen waaronder het Astmafonds, het Reumafonds, het K W.F. de bond tegen het vloeken e.d. Tot slot De vergadering van de Welzijnskommissie is openbaar. Dat betekent dat elke belangstellende van harte welkom is. Vooraf kan gebruik wor den gemaakt van het spreekrecht. Naar aanleiding van een onderzoekje onder de Thoolse vrouwenvere nigingen, heeft het gemeentebestuur besloten een bijeenkomst te or ganiseren over het emancipatiebeleid in de gemeente Tholeh. De bijeenkomst vindt plaats op maandag 26 november a.s. om 20.00 uur in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk Een ieder die belangstelling heeft voor deze bijeenkomst is welkom!!! De agenda voor die bijeenkomst ziet er als volgt uit: 20.00 uur Opening door wethouder Versluijs en een korte inleiding over de 'geschiedenis' van het Thools' emancipatiebe leid. 20.15 uur Weergave van het landelijk emancipatiebeleid door mevrouw drs. J E.A M. Boonman. Jacobs van het Buro Zeeland van het Ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. 20.30 uur Pauze met koffie. 20.45 uur Inventarisatie van emancipatie-aktiviteiten van de Thoolse vrouwernverenigingn en een inventarisatie van de wensen en behoeften op dit terrein. 21.30 uur Inleiding over hoe vorm gegeven kan worden aan een gemeentelijk emancipatiebeleid, door mevrouw J. van der Meulen van de Stichting Vrouwenemancipatie Zee land. 21.45 uur Diskussie over de mogelijkheden van het Thools eman cipatiebeleid. 22 1 5 uur Sluiting van de bijeenkomst Voor meer informatie omtrent deze bijeenkomst, kunt u kontakt opne men met mej. C. Rockx van de afdeling Welzijn (tel. 01666-2955, toestel 223). 30 dagen beroep bij de Afdeling instellen. Ziet de minister geen aan leiding voor een behandeling als bezwaarschrift, dan neemt de Afdeling rechtspraak uw beroepschrift meteen weer in behandeling. Aan het eind van de procedure volgt als regel de mondelinge behandeling in een openbare zitting van een Kamer van de Afdeling. U als appellant en het orgaan dat de aangevochten beschikking gaf, worden op die zitting in de gelegenheid gesteld het eigen standpunt toe te lichten. Ook kunnen getuigen en/of deskundigen worden gehoord. Het onderzoek en de uitspraak De Afdeling rechtspraak van de Raad van State, de rechter dus, gaat na of de beschikking al dan niet rechtmatig is. Onderzocht wordt: of de beschikking wellicht in strijd is met een algemeen verbindend voorschrift (bijv met een wet of verordening). of het administratieve orgaan bij het geven van de beschikking zijn bevoegdheid niet voor een ander doel heeft gebruikt dan waarvoor die bevoegdheid aan dat orgaan is gegeven; of het administratieve orgaan bij de afweging van alle belangen in redelijkheid tot de beschikking heeft kunnen komen; of het administratieve orgaan anderszins heeft beschikt in overeen stemming met in het algemeen rechtsbewustzijn levende beginselen van behoorlijk bestuur (b.v. of het in precies gelijke gevallen gelijke beschikkingen heeft gegeven). Dit zijn de vier zogenaamde 'beroepsgrondenAcht de Afdeling rechtspraak geen van deze beroepsgronden geschonden, dan wordt het beroep verworpen, zoals dat heet. Dit betekent, dat de rechter van oordeel is dat dat er geen reden is de aangevochten beslissing te vernietigen, zodat deze dan in stand blijft. Heeft het administratieve orgaan naar het oordeel van de rechter wel in strijd met één van de hiervoor genoemde beroepsgronden gehandeld bij het geven van de beschikking, dan wordt de beschikking geheel of gedeeltelijk vernietigd. Uit de uitspraak kan voor het orgaan de opdracht voortvloeien om een nieuwe ander sluidende beschikking te geven. Als u erom vraagt en daar ook aanlei ding toe is, kan het zijn dat u in een geval waarin de rechter vernietiging uitspreekt, ook schadevergoeding krijgt. Bezwaarschrift Zoals eerder al is gezegd, kunt u in het algemeen, als u zich rechtstreeks in uw belang getroffen acht door een beschikking van een niet tot de centrale overheid behorend orgaan, dus bijv. een provinciaal of ge meentelijk orgaan, daartegen niet direkt beroep aantekenen bij de Afdeling rechtspraak. Eerst moet een bezwaarschrift worden ingediend bij het orgaan dat de beschikking heeft gegeven. Ook dat bezwaarschrift moet ingediend worden binnen dertig dagen na Het poppentheater Robhetty brengt een gevarieerde poppenshow, bestaande uit: dansende, en zingende poppen, een goochelende en een waarzeggende pop, een bandparodist met pop, le vensgrote poppen en korte komische poppenkaststukjes. Dit alles wordt ge presenteerd door Eric de aap. Uw kin deren mogen dit niet missen. Kaarten verkrijgbaar bij dhr. H. Nieu- wenhuis, tel. 01660-2363 of aan de zaal. Entree: 2,—. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Thoien maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 2 no vember 1 984 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Thoien van 22 oktober 1984, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Markt 26 te Thoien; b. een gebied aan de Ds. de Bresstraat 1 3 te St. Maartensdijk; c. een qebied aan de Kon. Julianastraat 28 te St. Maartens dijk; d. een gebied aan de Patrijzenweg 54 te Oud-Vossemeer; e. een gebied aan de Jan van Bloisstraat 32 te Thoien. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 8 november 1984, De burgemeester van Thoien. E. Baerends. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 2 november 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders L.J. Koop man, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur Het spreekuur van burgemeester E. Baerends komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegëleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10 30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Burgemeester en wethouders van Thoien maken gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op 2 decem ber 1 983 bij hen een aanvraag is ingekomen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet van: A. van Vossen, Spuistraat -1 te Sint Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een garagebedrijf op het perceel kadastraal be kend sektie G, nummer 349 en 350 gelegen aan de Spuistraat 1 te Sint-Annaland. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 9 november 1984 op de secretarie van de gemeente Thoien te Sint- Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00- tot 1 6 .00 uur, alsmede elke maandag van 1 7 .00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemoti veerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaar schrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegeven niet kenbaar te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 26 november 1 984 om 9.00 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Bur gemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaar hebben ingebracht, op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 8 november Burgemeester en wethouders van Thoien. De ceremonie herhaalde zich nog eens bij Jo en toen zei Prins: "U hebt nu geen last meer met hem, meneer, mevrouw. Hij begrijpt alles dade lijk. Als u morgen in de tuin loopt, en hij ziet u, dan komt hij kwispel staartend naar u toe". "Zo?" Kees keek nog eens naar de hond en toen naar de tuinman. "En wat doet u, als hij zich per ongeluk eens vergist en ons toch verscheurt?" "Dan koop ik subiet een andere hond, meneer". En toen schoten ze allemaal in de lach. Kees kwam overeind en klopte de tuinman op de schouders. "We zullen het wel redden met elkaar". "Kijk, meneer," wees Prins naar de hond, "hier hebt u het beste bewijs, dat hij u al vertrouwt. Als u dat vorige week had gedaan, zou hij u aangevlogen hebben". "Prettig hondje", vond Kees, terwijl hij in allerijl zijn hand terugtrok. "Waar voer je 'm mee? Vlees van bedelaars of zo? 't Is toch niet bijgeval een wolf, die hier incognito is?" En toen lachten ze nog eens smakelijk. Na een stevige handdruk vertrok Prins met de hond en het jonge paar begon een inspectietocht door het grote huis. "Een beetje ben ik hier natuurlijk wel bekend en boven heb ik wel eens een paar nachten geslapen. Maar in de bibliotheek bijvoorbeeld mocht ik nooit komen. Dat was zijn privé-domein". Ze bekeken vertrek na vertrek en in de grote orangerie uitte Jo een kreet van bewondering voor de planten- en bloemenschat, die zich hier be vond. "O, Kees, kijk toch eens, hoe mooi? Zou de tuinman het goed vinden, als ik die zelf ging verzorgen?" Kees kwam naast haar staan. "Allicht. Dat moet hij goed vinden. Ben jij nu de meesteres hier in huis of niet?' Ze bloosde. "Gek", antwoordde ze zacht, "daar moet ik nog helemaal aan wennen. Wat een pracht hier... een compleet paradijsje..." Boven bekeken ze de slaapkamers. Er waren er vijf. Toen ze alles gezien hadden, zei Kees op luchtige toon: "Nou, mevrouw Blokker, je hebt de eerste keus. Zeg maar, welke je wilt hebben voor jezelf. Je mag de mooiste hebben". Opnieuw bloosde ze. En nog eens liepen ze door de kleinere en grotere kamers. Tenslotte bleef ze in een der twee grote, in elkaar lopende kamers staan en zei zacht: "We moeten ook denken aan het personeel. Het beste lijkt me, dat we deze beide kamers nemen. Jij de een, ik de ander. Er is een verbindingsdeur, begrijp je? Dan weet men, dan be grijpt men..." Ze verkleurde donkerrood. Hij legde geruststellend zijn hand op haar arm. "Ik begrijp je volkomen, Jo. Je sluit de deur maar aan jouw kant af, hoor? Wil je er goed aan denken dat je volkomen vrij zult zijn? Maar dan ook in ieder opzicht? Als het dan nog eens mis gaat met on$- wat ik natuurlijk niet hoop wil ik toch da: je in dit opzicht met respect aan me terug zult denken. Ze greep zijn arm en verborg haar hevig blozende gezicht er tegen. "Als je geduld met me wilt hebbendan zal dat ook wel in orde komen". Hij streek haar over de haren en knikte. "Ik wil datje heel gelukkig zult zijn hier. Naar watje me vertelt hebt uitje leven, heb je ook niet zoveel gehad. Ga hier maar eens lekker je schade inhalen". Ze liepen samen het huis nog eens door en installeerden zich tenslotte in een kleine salon, die uitzicht gaf op de moestuin. Ze rookten een sigaret terwijl ze naar buiten keken. Opeens vroeg Kees op droge toon: "Zeg vrouw, wat eten we vanavond eigenlijk?" Ze keek hem verschrikt aan. "O zeg, er zal wel niets in huis zijn, melk en zo. Wat doen we er aan?" "Om te beginnen de provisiekast en de kelder inspecteren. Misschien is er ook wel een diepvries". Als twee kwajongens neusden ze overal waar ze levensmiddelen konden verwachten en tenslotte diepten ze een aantal blikjes op, terwijl Kees een voorraad wijn in de kelder ontdekte. "Nou, van honger en dorst zullen we in ieder geval vanavond niet omkomen. Morgen zien we wel weer". Die avond gingen ze samen naar boven, nadat Kees de deuren gesloten had. Voor haar kamer bleef Jo even staan en keek naar haar uan. "Kees, hoe lang zijn we nu getrouwd?" Hij keek haar verwonderd aan en raadpleegde zijn horloge. "Laat eens kijken....precies zeven en een half uur. Wat onze koperen bruiloft be treft, hebben we nog even tijd". Ze lachte en greep zijn hand. "Dank je, Kees, voor alles. Ik...ik denk wel dat ik me hier gelukkig zal voelen....als je je nu eens een beetje naar me toe buigt, krijg je een kus van meDe volgende morgen was Kees al bijtijds wakker geworden. Volmaakt gelukkig voelde hij zich. Wat had hij veel aan oom Klaas te danken, jammer dat hij hem zijn dankbaar heid niet meer kon tonen. Voorzichtig drukte hij een kus op het voor hoofd van zijn vrouw die nog in diepe rust lag. Wat een schat was hem in de schoot geworpen, daar kon de hele erfenis niet tegenop. Vandaag ga ik een auto kopen, flitste het blij door hem heen. We gaan een huwelijksreis maken. Deze gedachte maakte hem zo opgewonden dat hij niet langer in bed kon blijven. Gauw een kopje thee voor Jo maken. Hij deed de keukendeur open om te gaan zien of er nog iets eetbaars te vinden was. Maar nog geen minuut daarna ging de keukendeur open en trad Prins binnen, de armen vol. "Ik heb maar gezorgd voor melk en brood enzo, U moet met uw vrouw toch kunnen ontbijten, nietwaar? En hier is ook een ochtendblad. Hebt u goed geslapen, meneer?" Kees keek verrast naar alle levensmiddelen, die hij op het aanrecht deponeerde: melk, brood, vleeswaren, eieren, boter beschuit en nog enkele andere artikelen. Hij keek op zijn horloge; ternauwernood half acht. "Hoe heb je dat zo gauw versierd, man?" "Relaties, mijnheer. De werkster die hier vroeger gewerkt heeft, wil ook wel terugkomen, ik heb haar gesproken". Nog voor Kees zijn vrouw thee kon brengen, kwam Jo de trap af. Halverwege bleef ze staan en snoof. Kennelijk een lucht van gebraden vlees of zoiets. Ze liep verder en in deuropening van de keuken bleef ze staan. "Jeetje, Kees,...hoe kom je aan die heerlijkheden". Kees stond voor het fornuis en was bezig eieren met spek te bakken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5