De Oesterschelp begint met restaurant voor grootkeuken Meulvliet derft 40 mille door nieuwe gymzaal chr. mavo Tholen Leider nieuwe jeugdstichting ook voorzitter van commissie Gas 93,— goedkoper, stroom 26,— lager De laatste Gemeente komt te laat met verzoek tot wijziging BOUMAN POTTER Commissie ifc~/ Donderdag 8 november 1984 40e Jaargang no. 52 Onsamenhangend Inspectrice: Ihno moet veel meer uitstralen, want ze heeft veel in huis Met ingang van het nieuwe schooljaar begint de Oes terschelp in Tholen gedurende twee dagen per week met een restaurant om het door de leerlingen bereide eten in de grootkeuken kwijt te kunnen. Directrice mevr. Provoost gaat uit van vijftien mensen(politie- mannen, leraren van andere scholen, kortom mensen die anders alleen hun potje koken) die de kostprijs van 4 a 5 gulden betalen. Sinds 1920 Gymlokaal PZEM geeft winst aan verbruikers De Raad van Bestuur van de N.V. PZEM heeft in zijn vergadering van 5 november besloten een structurele verlaging van de electriciteits- en gastarieven door te voeren. De verlaging van de gastarieven geldt voor kleinverbruikers en blokverwarming. Voor de klein verbruikers (exclusief tuinders) wordt ingaande l ja nuari 1985 op de landelijk geldende aardgasprijzen een korting verleend van 3 cent per m3. Bij een gemiddeld gezinsverbruik van ca. 2.600 m3 aardgas per jaar, betekent deze verlaging een voor deel van 93,— per jaar, inclusief 19% BTW, voor het gezinsbudget. De verlaging van de gastarieven staat los van een eventuele landelijke prijsverhoging van het aardgas per 1 januari 1985. Drie jaar Een school met meer dan 20 lesuren gymnastiek zoals de chr. mavo in Tholen heeft volgens de richtlijnen van het ministerie van onderwijs recht op een eigen gymlokaal. Daarom komt er bij de nieuwe school aan de Zoekweg ook een turnzaal, hoewel dat vlakbij het huidige gymlokaal en de sporthal Meulvliet is. De gemeente derft daardoor 40.000 gulden aan huur, waarmee b en w en de raadsfracties van VVD en PvdA weinig blij waren. "Zoiets komt slecht over", zei wethouder J. Versluijs. Noodlokalen Fusie v.o.-scholen 1 lh _L DEZE WEEK I Positief advies voor startsubsidie tegenhanger Paspartoe Th.A.J.M. de Riet uit Tholen(32 jaar, getrouwd, 5 kinderen, directeur van een levensschool voor werkende jongeren te Rotterdam) is met 3 van de 5 stemmen gekozen tot voorzitter van de commissie jeugd- en jongerenwerk. Hij is tevens voorzitter van de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Tholen in oprichting, zo bleek woensdagavond na een vraag van commissielid mevr. Van Maanen. De subsidie aanvraag van die nieuwe stichting was het voornaamste gesprekspunt. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0T665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer Met dit nummer is ook de laatste krant van de 40ste jaargang afge werkt. Op 17 november 1944 be gonnen, zal hopelijk volgende week de eerste termijn ingaan van een nieuw begin. Dan willen we daar ook wat uitvoeriger bij stil staan, want in feite is 't pas veertig jaar wanneer je aan je 41ste jaar gang begint. De verslaggeving was deze week ook tijdrovend met verschillende lange vergaderin gen. We willen dan ook volstaan met de 'wisseling van de wacht' slechts aan te kondigen en dat volgende week nader uit te die pen. Veertig jaar is een vrij lange periode, die achteraf bezien- zoals voor iedereen- snel voorbij ging. Daarvan getuigen ook de artike len over de bevrijding de laatste weken. Hopelijk zien velen op nieuw reikhalzend uit naar het volgende nummer, de eerste van de 41ste jaargang. Het kan moeilijk anders, zo eens per jaar als het Thoolse en ook het St. Philipslandse gemeentebes tuur de begroting voor het ko mende jaar bespreekt, dat dit in de krant van de eigen streek do mineert. Raadslid J. de Bres zette er een groot vraagteken bij of 't allemaal wel gelezen zou worden. Daar kan hij wel eens gelijk in hebben, Zonder gedegen onder zoek vermoedden we, dat pakweg tien procent van de vrouwen en dertig procent van de mannen al les leest van de begrotingsbehan deling De rest zal behoorlijk va riëren tussen de brandweer, het verpleeghuis, onderwijs, bodem verontreiniging, sociale zaken e.d. De een leest vol aandacht het emancipatieverhaal, de ander gaat naar het artikel over de nieuwe gymzaal voor de Chr. Mavo of de uitspraken van minis ter Deetman. Het geheel vormt wel een binding tussen bestuur en bestuurde, maar maar het is moeilijk uit te drukken in percentages. Het onderzoek van het gemeentebestuur van Tholen leverde enkele jaren gele den echter een grote lezer-Een- dachtbodebinding op en ook uit het groeiend aantal abonnees sinds de expo blijkt, dat er grote belangstelling is voor het nieuws in de Eendrachtbode. Terugke rend naar de begrotingsbehande ling kan worden vastgesteld dat de room gering is. Dat is door de bestuurders zelf al menigmaal beweerd. Bovendien waren er dit jaar voor het eerst na de gemeen telijke herindeling in 1971 geen belastingverhogingen. Dan valt een flink handvat van kritiek weg. Daarom bevreemdde het ons wat, dat de begrotingsdiscussie nogal lang duurde en onsamenhangend was. Er was door raadsfracties en b en w al zoveel op papier gezet, dat het leek of er nog nauwelijks viel te discussiëren. Maar dat zit de Nederlander, de Tholenaar juist in het bloed. Desnoods be gint men weer van voren af aan. Van twee tot acht uur werd er met anderhalf uur pauze voor overleg en eten, nog menig woordje ge wisseld. Maar veel is er niet uit gekomen en dat kon ook niet meer. Leerlingen van de LHNO-school de Oesterschelp uit Tholen toonden zich woensdag al goede gastvrouwen en gastheer hij de officiële ingebruikname van de nieuwe lokalen en de grootkeuken. Ook in het toekomstig restau rant van de Oesterschelp zullen er -Heer prima obers zijn. Inspectrice mevr. A.R. van Dellen riep daar woensdagmiddag ook toe op bij de officiële ingebruik neming van de nieuwe lokalen en de heringerichte keuken. "De lhno zou veel meer moeten uit stralen, want ze heeft veel in huis. Met zo'n hele goede outillage in de keuken moet het restaurantge deelte gebruikt worden, dus haal eters binnen tegen een kosten dekkend tarief. De leerlingen die nen namelijk al vanaf de derde klas met de grootkeuken te be ginnen", zei de inspectrice. Haar toespraak duidde erop, dat het beeld van de lhno verbeterd moet worden omdat gediplo meerden in het bedrijfsleven veel meer kunnen dan nu soms ge dacht wordt. De directrice sprak over een nieuw gezicht van de school, waarbij ze het personeel als een promotieteam kasakti- seerde. Misschien al sinds 1920 wordt er lager huishoud- en nijverheidson derwijs gegeven in Tholen, zei ZLM-secretaris mr. J. Oggel in zijn openingswoord. De ook aan wezige ir. M.A. Geuze noemde daarbij de naam van mevr. Van Dijk-van Prooijen. Vast staat in elk geval, dat er in 1936 aan niet- leerplichtige leerlingen op Tholen ambulante landbouwcursussen werden gegeven. Dagonderwijs werd er gegeven in de oude School met de Bijbel, die zonder luxe ingericht werd. Een aantal van 27 meisjes was wel het dieptepunt, maar sinds 1949 kwam er groei en in 1953 barstte het gebouw uit z'n voegen. In 1955 werd de grond aan de Simon Lindhoutstraat pas eigendom. "Dat verliep een beetje pikant, zonder de schuld van het ge meentebestuur overigens", zei mr. Oggel. Op 21 juli 1960 legde ir. Geuze de eerste steen en in de zomer van ,1961 werd in de nieuwe school begonnen. De officiële opening volgde op 8 februari 1962. In 1978 werd een plan voor renovatie en uitbreiding gemaakt en de les- keuken is inmiddels het parade paardje geworden. Die voldoet volledig aan alle eisen. De bouwvergunning voor de nieuwe lokalen liet op zich wach ten door een bezwaar van een Ten Anker-bewoner, maar met ve reende inspanning van gemeente bestuur en ZLM werd die tot an dere gedachten gebracht, zei mr. Oggel. "De ZLM prijst zich gelukkig met de nieuwe voorzieningen, maar we willen er nog graag een gym nastieklokaal bij. dan zijn we he lemaal gesteld", aldus de secreta ris. Hij was aan de ene kant tevreden over de verbeteringen in de Oes terschelp, maar aan de andere kant zag hij donkere wolken: de fusie in het voortgezet onderwijs. "Ik ben heel gelukkig en blij. dat gisteren de intentieverklaring voor de v.o.-fusie op Tholen is VERVOLG PAG. 13 De verlaging van de elektriciteit- middeld 1 cent per kWh ofwel starieven is van toepassing op alle circa 5%. categoriëen verbruikers. De ver laging vindt plaats in zowel het vaste deel van de kWh-prijs (de zogenaamde basisprijs) als het variabele deel van de kWh-prijs (de zogenaamde brandstoftoe slag). Voor de huishoudelijke kleinver bruikers en de zakelijke kleinver bruikers wordt het bedrag per af genomen kWh (kiloWattuur) ver laagd met 0,72 cent. (Gerekend is met het prijsniveau november 1984 van olie en gas op de brand- stoffenmarkt). De elektriciteits- kosten worden hierdoor voor de kleinverbruikers op jaarbasis ver laagd met gemiddeld 3%. Bij een gemiddeld gezinsverbruik van ca. 3.000 kWh per jaar, betekerit deze verlaging een voordeel van ƒ26,— per jaar, inclusief 19% BTW, voor het gezinsbudget. Voor de grootverbruikers met het zgn. EG-tarief in het algemeen zijn dit de middelgrote en grotere bedrijven - is de bedrijfstijd mede bepalend voor de mate van de verlaging. Dit komt omdat per 1 januari 1985 de structuur van het elektriciteitstarief voor deze cate gorie van afnemers wordt aange past. De verlaging voor deze cate gorie verbruikers bedraagt ge- Voor het straatverlichtingstarief geldt dezelfde prijsverlaging per afgenomen kWh als geldt voor de kleinverbruikers. ln een na de vergadering uitgege ven persbericht wordt medege deeld dat deze maatregel voorlo pig voor drie jaar zal gelden. De tariefsverlaging gaat per 1 januari 1985 in. Indien de bedrijfsresulta ten van de N.V. PZEM in de pe riode tot 1987 onverhoopt slechter zullen worden, kan de tariefmaa tregel worden herzien, aldus de N.V. PEZM. De tariefsverlaging betekent con creet. dat de inkomsten van de' PZEM met circa 30 miljoen gul den per jaar zullen dalen. Uiter aard komt een gelijk bedrag de Zeeuwse huishoudens en de Zeeuwse bedrijven ten goede. De PZEM verwacht op dit moment over 1984 een winst van ƒ41,8 miljoen te zullen behalen. In de begroting die halverwege 1983 werd opgesteld, kwam men tot een winstverwachting van 7,6 miljoen gulden. Dat het resultaat VERVOLG PAG. 7 Door de bouw van de nieuwe gymzaal ontstaat er een ruimte van 27 lesuren overdag per week in Meulvliet. Dit kan door parti culieren opgevuld worden of in overleg met andere gebruikers kan geprobeerd worden de sport hal gedurende één of twee dagen geheel ongebruikt te houden. Dan kunnen derden de gehele hal ge bruiken of er kan bezuinigd wor den op de exploitatiekosten. Volgens b en w kreeg het bestuur van de chr. mavo goedkeuring voor dat gymlokaal zonder dat het gemeentebestuur van Tholen die aanvraag kende. De onderwijs commissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten(VNG) heeft dit probleem landelijk al gesignaleerd. "Wij hopen dat binnen afzienbare tijd dit gebrek wordt opgelost, al betekent dit voor Tholen wel, dat de bekende put gedempt wordt wanneer het kalf verdronken is", aldus b en w op vragen van de gemeenteraad. Het bestuur van de chr. mavo deelde het Thoolse gemeentebes tuur mee, dat het stadium waarin wijzigingen in het bouwplan aan te brengen zijn, al gepasseerd is. De bouw van het complex zal im mers op zeer korte termijn begin nen. Alle voorbereidingen voor de bouw zijn door architect en bes tuur inmiddels afgerond. "De bouw gaat door en de ge meente zit met 40.000 gulden per jaar aan vermir^lering van in komsten", zei J. de Bres(PvdA) maandag in de gemeenteraad. "We kunnen 't de chr. mavo niet kwalijk hemen", zei wethouder Versluijs, "maar we hebben het via de VNG wel aangekaart dat de bouw van de nieuwe gymzaai buiten de gemeente om geregeld is. Het komt ook slecht over als je ziet, dat in andere gevallen nood- lokalen gebouwd moeten worden omdat het geld voor permanente voorzieningen ontbreekt." M. van Damme(VVD) vond, dat b en w beter haddden moeten op letten. "Een jaar geleden was al bekend, dat er een ook een gym zaal bij de nieuwe chr. mavo zou komen. Dit ligt ons zwaar op de maag." I.C. Moerland(PvdA) constateerde dat b en w zich ge wonnen geven, maar in een ande re gemeente is een soortgelijke si tuatie toch al eens teruggedraaid. De wethouder meende, dat de school op vrijvillige basis van de gymzaal zou kunnen afzien. Hij zei op de hoogte te zijn van de plannen van de chr. mavo, maar b en w willen dat het ministerie in zulke gevallen de gemeente raad pleegt. Over de fusie van drie Thoolse scholen voor voortgezet onder- wijs(lts, lhno, gem. mavo) werd ook nog gesproken. P. van Bel- zen(RPF/GPV) ging ermee ac- coord, maar wenste de wethouder veel sterkte met rechtspositionele voetangels en klemmen voor wat betreft het personeel. In welke hoek zitten de grootste proble men. wilde Van Kempen weten. "Dat waren de beheersvorm en de administratie, maar daarover is nu overeenstemming bereikt", ant- VERVOLG PAG. 13 WONINGINRICHTING il Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De laatste van de veertig Wat onsamenhangend Thoolse raad zorg over regio nalisatie brandweer Komen ook Thoolse biblio theken in de financiële proble men? Bodemsanering Kaay, maar liever geen onnodig werk Reddingsmiddelen grote cala miteiten onbetaalbaar Politie portofoons nodig Lokale omroep moet repre sentatief zijn Gemeente derft 40 mille met nieuwe MAVO-gymzaal Minister Deetman zag de Thoolse leerkrachten Bijna 3 ton voor onderhoud Meulvliet Nog veel ander nieuws over de begrotingsbehandeling Een lager P.Z.E.M. tarief Een 'restaurant' in de Oester schelp? Over huwelijksvoorwaarden, testamenten en oudedags voorziening Spitten, slechten, zaaien jn één Kerkkoor Scherpenisse werd opgeheven Thoolse voetbalderby zonder doelpunten EEN KLEINE DAAD HEEFT GROTER UIT WERKING DAN GROTE WOORDEN Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's De in augustus door de ge meenteraad benoemde com missie jeugd- en jongerenwerk bestaat uit: dhr. H.W. Fransen. Tienho ven, St. Annaland mevr. E.E.J. van Maanen-Mi- chielsen. Molenstraat, Oud- Vossemeer dhr. A.C. Zuiddam, Kon. Ju- lianastraat, Tholen mevr. J. Lindhoudt-de Graaf, Onder de Molen, Oud-Vosse- meer dhr. Th.A.J.M. de Riet, Gar- nalenstraat, Tholen wethouder J. Versluijs, Goris- hoeksedijk, Scherpenisse Commissielid Fransen vond die situatie niet prettig en stelde voor een vice-voorzitter te benoemen om te kunnen invallen als de stichting ter sprake zou komen. "Dat is ook mijn probleem, ik zit heel erg moeilijk", zei De Riet. Wethouder Versluijs vond een vi ce-voorzitter overbodig. "Bijna iedereen is ergens bij betrokken en daarom moeten we het gewoon durven zeggen als 't verkeerd gaat. Elkaar erop wijzen, dat we objec tief bezig moeten zijn." De wet houder gaf tijdens de discussie ook een waarschuwing aan De Riet, dat hij teveel in de verdedi ging ging als voorzitter van de nieuwe stichting. VERVOLG PAG. 6 Advertentie LM. Rieni Moerland uit Oud-Vossemeer heeft wethouder Versluijs woens dagavond het eerste exemplaar van de Thoolse jeugdkrant overhandigd. Daarbij waren leden van JVS Stavenisse, Scarpenesse, Jong Vosmaér en Paspartoe Tholen aanwezig. Het uit 14 pagina's bestaande boekje bevat informatie over de vier clubs en een oproep voor de jeugd van St. Anna land. Poortvliet en St. Maartensdijk ook activiteiten te ontwikkelen, yerder is er een puzzel opgenomen. Wethouder Versluijs zei dat b en w in het begin wat afwijzend waren, want vervaardiging vergde ontzettend veel werk van de toch al zwaar belaste sociaal-cultureel werkster Carien Rockx. Voorzichtig werd bij de jeugdclubs geinformeerd en die wilden 't gezamenlijk doen. "Ik hoop dat 't vervolgd kan worden om een stukje informatie te blijven geven. Het is een stimulans voor het jeugdwerk en zo kan het ook tot groei en bloei van jullie eigen vereniging zijn. Jeugdwerk is een prioriteit van de gemeen teraad, dus zorg voor een tweede exemplaar en maak een periodiek van de jeugdkrant", aldus wethouder Versluijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1