SPaFl Open schaakkampioenschap Fiipland slaat aan Forse verhoging dreigt van Thoolse bibliotheekkosten Bij verhuizing Wisselcollectie uitleenposten zelf laten rouleren Donderdag 8 november 1984 EENDRACHTBODE 17 Forse nederlaag Thol. Boys 3 NOAD 2 met veel inzet naar overwinning Eerste winst Smerdiek 3 Stavenisse verliest op eigen terrein van zwakke tegenstander WHS 4 verloor vier punten duel Derby NOAD 4-Smerdiek 4 eindigt in voordeel Fliplanders Zege Vosmeer 3 goed voor zelfvertrouwen ploeg Hattrick Schot brengt Vosmeer 4 royale zege Vosmeer 5 verliest met 4-0 Vosmeer dames spelen matige partij WHS 5 klopt Stavenisse 3 Stavenisse 2 pakt opnieuw twee punten Thol. Boys 5 wint met 3-2 na slordig voetbal oefenvoetbal Overwinning Vosmeer a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Met het verplaatsen van een pion op het schaakbord van de heren PReijngoudt en H. Cosmann opende burgemeester T.A. Vogel van Sint Philipsland donder dagavond het eerste Fliplandse open schaakkampioenschap. De burgervader noemde schaken een edele sport en betreurde het dat hem de tijd ontbrak om aan de wedstrijden deel te nemen. "Ik juich het initiatief van DSVF (Dam- en Schaakvereniging Fiipland) van harte toe en hoop dat het toernooi ook in de komende jaren georganiseerd zal worden", zei Vogel. Dammen "Ik ben bang dat we voor de bibliotheken nog naar de raad moeten terugkomen, want er dreigt een forse verhoging van de kosten. We zullen die eerst proberen op te vangen", zei wethouder Versluijs maandag in de Thoolse gemeenteraad. Zorgelijk Uit op Tholen Beheerscommissies Paspartoe en kaartspel Oesterputten STEMMEN VAN LEZERS Hulde aan de Melkman of de Melkman en de Vuilniszak Strijenham Cursus ruimtelijk vormen R.E.C. •rw WWI w dat Vosmeer onverwachts toch nog een punt in huis hield. In de eerste helft beschikte de thuisclub over een flink veldover- wicht en kreeg men via Anton de Koning in de twaalfde minuut een kans om op voorsprong te komen. De Dosko doelman redde echter ten koste van een hoekschop. Een onverwachte schuiver van André Aarnoudse werkte de keeper met het been uit het doel en een lob van De Koning verdween buiten zijn bereik tegen de lat. Een mooie combinatie tussen De Koning en Fred Hommel kopte de laatste naast. Vlak voor rust bracht de paal redding voor Dosko toen De Koning attent reageerde op een terugspeelbal in de Dosko-defen- sie. In de tweede helft gaven de gasten aanmerkelijk beter partij en eiste de ploeg alle aandacht van de Vosmeer defensie op. En kele moöie acties van Jacky Vaders voorkwamen een achter stand en alleen Timmermans kreeg aan Vosmeer-zijde een kans van betekenis. Hij schoot echter rakelings naast. Met het gelijkspel handhaaft Vosmeer 2 zich boven aan de ranglijst. Tholense Boys 3 verloor in Ze venbergen met 8-1 van Seolto 3. Op zich niet zo verwonderlijk aangezien er door organisatori sche en andere problemen maar negen spelers waren. Door goed verdedigend werk bleef het eerste halfuur een brilstand bestaan. Seolto kwam op 2-0 en net voor rust werd het door een prima aanval via Jan Droogendijk en Leen Ottevanger 2-1In de tweede helft kon de numerieke minder heid geen stand houden, zeker toen de eerder gehandicapte Ot tevanger ook het veld moest ver laten. Met acht man was er geen eer te behalen tegen Seolto, dat veelvuldig de totale veldbreedte benutte. De eindstand was 8-1. Een wedstrijd om, vooral van Thoolse zijde, zo vlug mogelijk te vergeten. Tevreden was alleen Seolto, dat het op prijs stelde, dat Tholense Boys ondanks het on volledig zijn, zo sportief was om in Zevenbergen te verschijnen. NOAD 2 speelde zaterdag thuis tegen Alliance 2 en won met 2-1. In de eerste minuut belandde de bal in de achterhoede van de gas ten. Marco den Braber, voor het eerst weer in de ploeg na lang ge blesseerd te zijn geweest, pakte de bal af en tikte direct door naar Jan van Dijke. Die rondde beheerst af, 1-0. Alliance probeerde wat terug te doen maar kreeg weinig kan sen. Na een kwartier ondefbrak Johan Filius koppend een Allian- ce-aanval en de bal belandde bij Pim Dupon. Deze tikte door naar Marco den Braber, die met een fraaie schaarbeweging een verde diger passeerde en de bal meegaf aan de sprintende Cenny Reijn- goudt. Deze ging alleen op de keeper af en met een schitterende draaibal scoorde hij 2-0. Tot vlak voor rust veel middenveldspel en onverwachts een keihard af standsschot vari Alliance, die boven Wim van de Ree in het net ging: 2-1. In de tweede helft kwam Arno Dieleman in het veld voor Tonny van de Ree. Alliance probeerde gelijk te maken, maar de NOAD- uitvallen waren erg gevaarlijk. Zo kwam na een fraaie aanval de bal via Leo van Strien en Jan van Dijke bij Cenny Reijngoudt. Hij ging alleen op de keeper af, die echter fraai redde. Arno Diele man kreeg eveneens een mooie kans, maar ook zijn poging werd gestopt. Hierna werd een terug gelegde bal door een Alliance- speler keihard richting doel ge schoten. Wim van de Ree voork wam echter een doelpunt. Piet Geluk betrad het veld voor Jan Bolier en 20" minuten voor tijd moest Arno Dieleman wegens een zware blessure het veld verlaten. Alliance rook' zijn kans, maar het centrale verdedigingsduo Sam Everaers en Jan vd Kleijn hield de gasten in bedwang. De eindstand bleef 2-1 in het voordeel van de thuisclub na een spannende wed strijd, waarin beide ploegen met veel inzet speelden. Smerdiek 3 beokte zaterdagmid dag op eigen veld de eerste over winning. ZPR 2 werd met 5-1 verslagen in een wedstrijd waarin van Smerdiekse zijde hard werken en goed voetbal hand in hand gingen. Al in de vijfde minuut opende de thuisclub de score. Pieter de Beeld lanceerde een dieptepass, die terecht kwam bij aanvoerder Huib Knuist. Knuist gaf de bal voor aan Piet Bazen, die mooi intikte. Piet Bazen nam ook het tweede doelpunt voor zijn re kening: hij stormde alleen op de keeper af en legde het leer zorg vuldig in de goal, 2-0. Het liep lekker bij Smerdiek, en volgens leider Kees van den Hoek lag daarvoor de verklaring bij de toe passing van het 4-4-2 systeem. Nog voor rust zette Remie Lind- hout Smerdiek op 3-0. Nadat Smerdiek nog wat kansen kreeg om de voorsprong uit te bouwen, scoorde ZPR ongeveer tien minu ten na de thee een twijfelachtige tegentreffer. Niet alle spelers wa ren zeker van of de bal over de doellijn was gerold. Volgens de scheidsrechter een geldig doel punt. Sjaak Moerland kon zich niet vinden in die beslissing en protesteerde bij de arbiter, die Moerland naar de kleedkamer stuurde. En dat veranderde niets aan de stand. Smerdiek kreeg het benauwd, maar liet het deson danks niet meer op Brabantse doelpunten aankomen. De thuis club, nu met tien spelers, legden mooie counters op de mat, waar door uiteindelijk 5-1 op het score bord kwam. Toen Piet Bazen Re- mie Lindhout bediende was het 4-1, terwijl Piet Bazen nog een voorzet van Remie Lindhout af maakte. Smerdiek won verdiend. In de thuiswedstrijd tegen FC Bergen liep Stavenisse tegen een 0-1 nederlaag aan. Het was een slechte wedstrijd tegen de bijna onderaan staande Brabantse ploeg. Stavenisse kreeg voldoende mogelijkheden, maar de kansen werden niet benut. Al na enkele minuten kwam Nico Nooij oog in oog met de keeper, maar deze redde op uitstekende wijze. Sta venisse kroop enkele keren door het oog van de naald toen Bergen vier hoekschoppen op rij nam, maar keeper Rien Smits voork wam erger. De Thoolse ploeg raakte niet op dreef, wat waar schijnlijk aan onderschatting te wijten was. Ook verdedigend luk te het niet best; ruststand 0-0. In de tweede helft was Dick de Jonge gewisseld voor Ad Moer land. Men speelde sterk op de aanval, maar de verdediging van Bergen wist van geen wijken. Toen de Stavenisse-verdediging na een half uur ver oprukte scoorde Bergen met een uitval het enige doelpunt van de wedstrijd. Na een uitval over links belandde de bal bij de FC Bergen spits, die alleen voor keeper Rien Smits verscheen. Deze redde in eerste instantie bekwaam, maar de te rugspringende bal werd alsnog ingeschoten: 0-1. Stavenisse zette alles op de aanval en er ontston den enkele hachelijke situaties voor het FC Bergen doel. De Bergenaren hielden echter stand. Wandelbos 8-12 Beek V. 8- 8 Dussense Boys 7-11 VVR 8- 7 DVO 8-11 JEKA 8- 7 Chrislandia 8-10 FC Bergen 8- Stavenisse 8- 9 ZPR 7.4 Terheyden 8- 9 Unitas 8- 0 Met D.V.O. 4 op de 2e plaats van de ranglijst en WHS 4 op de derde plaats kon de thuiswedstrijd van de groen witten als een vierpun tenduel worden aangemerkt. Het zag er in het begin goed uit. Na tien minuten van gelijk opgaande strijd, pikte Johan Gunst het leer op, ging er goed mee door, maar strandde in eerste instantie op de bekwame doelman van de gasten, terwijl vervolgens Iman Fase at tent afrondde: 1-0. Die vreugde duurde niet zo lang, want een even wankelende WHS verdedi ging moest toezien, dat de gasten langszij kwamen: 1-1. Opnieuw echter wist de thuisclub op voor sprong te komen via Wim van der Weele en er leek toen nog steeds geen vuiltje aan de lucht, al had de achterste linie van de vierde WHS keus al geproefd dat de DVO aanval snel was. Toch kwamen er nog een drietal mogelijkheden voor WHS. Jaap Kodde werd ge wisseld voor Ab Westdorp. De gasten kregen geleidelijk aan steeds meer vat op het spel, kamen aan de gelijkmaker om daarna uit te lopen tot 2-5, waarbij het laatste doelpunt 1 minuut voor tijd werd gescoord. Beide partijen prezen de goede leiding van arbiter Van der Tuin. Smerdiek 4 heeft het niet kunnen bolwerken tegen de overmacht van NOAD 4. De ploeg verloor met 4-1 van de Fliplanders. Dat de vierde keus van NOAD er vaart achter zette, bleek in de eer ste vijf minuten. Wilco van Herk kreeg enkele prachtige kansen, die hij echter niet kon omzetten in een doelpunt. Tegen de verhouding in kwamen de gasten op een 0-1 voorsprong. Piet Henskens van Smerdiek slalomde langs drie NOAD-verdedigers en met een droog schot gaf hij keeper Piet Wagemaker het nakijken. Toch waren de Fliplanders niet aange slagen en had men het volste ver trouwen dat de vroeg opgelopen achterstand omgebogen kon wor den in een gelijkspel of zelfs een kleine winst. En terecht. Vijf mi nuten na de openingstreffer kwam Van Herk schuin voor het Smer- diek-doel en met een diagonaal schot uit een moeilijke hoek maakte hij er 1-1 van. De Smer- diek-verdediging zat goed in el kaar, want hoewel er veel kansen kwamen, drukte de thuisclub niet door naar een hogere score. Ongeveer tien minuten na rust kwam NOAD uit een omstreden corner toch op 2-1. Chiel vd Est was er iets eerder bij dan de Smerdiek-verdediging en kopte beheerst in. Smerdiek was aange slagen. De ploeg ging nog wel in de aanval, maar dit had tot gevolg dat er veel gaten vielen in de achterhoede. Hierdoor maakten de NOAD-aanvallers er moeite loos 4-1 van door nog eens twee treffers van Wilco van Herk. Smerdiek kwam niet verder meer dan enkele weinig indrukwek kende afstandsschoten. Een tegenvallend Smerdiek gaf NOAD de ruimte met een 4-1 overwinning. Vosmeer 3 heeft in de uitwedstrijd bij Gastel 3 een kleine maar be langrijke 0-1 overwinning ge boekt. Wegens het puntenverlies van de laatste weken kwam de zege voor de ploeg van leider Rien Goedegebuure als geroepen om het zelfvertrouwen te herwinnen. Het werd een pittige maar sport ieve wedstrijd, waarin tot aan de rust niet werd gescoord. In de tweede helft kreeg Gastel in eerste instantie de beste kansen. Uit een hoekschop kopte men op de lat en enkele minuten later bracht Jan Duine op de doellijn redding. Halverwege de tweede helft zorgde een Timmermans onderonsje ervoor dat Vosmeer uiteindelijk twee punten mee naar huis zou nemen. Kees Timmer mans Czn. legde een hoekschop op maat op het hoofd van Kees Timmermans Gzn. Met zijn kop- techniek kon een doelpunt niet uitblijven. De thuisclub opende hierop massaal een slotoffensief, maar doelman Rein Hendrikse stond zijn mannetje en men gaf de voorsprong niet meer uit handen. Vosmeer 4 heeft in de uitwedstrijd tegen Lepelstraatse Boys 3 een ruime 2-5 overwinning behaald. Al in de eerste minuut kwam men aan een 0-1 voorspromg, toen Leon Havermans een voorzet van aanvoerder Leen Moerland in kopte. Deze doorbraak werkte echter inspirerend op het spel van de thuisclub. Men zocht de aanval en nog voor rust zette de ploeg de vroege achterstand om in een 2-1 voorsprong. In de tweede helft bracht veteraan Wim van Dijke Vosmeer weer op het goede spoor met een doelpunt door de benen van de Lepel straatse doelman. Enkele minuten later leek Van Dijke op weg naar 2-3, maar hij werd binnen de lij nen neergelegd. Gerrie Schot schoot de strafschop feilloos in, terwijl hij hierna nog twee keer scoorde. Met de hattrick van Schot nam Vosmeer toch nog ruim afstand van de zich goed verwerende thuisclub. Vosmeer 5 leed in de uitwedstrijd tegen Val Aan 3 een 4-0 neder laag. Het was een sportieve wed strijd waarin de thuisclub na tien minuten, de score openbrak. Via treffers in de 17e en 33e minuut bouwde men de voorsprong op tot 3-0 bij rust. In de tweede helft stond Vosmeer-doelman Corné de Koning in het doel als een rots in de branding. De Val Aan-ver- dediging had moeite om de snelle Rinus de Leur aan banden te leg gen. Desondanks zorgde de ploeg voor nog een treffer, waardoor vlak voor het einde de 4-0 stand een feit was. De Vosmeer dames speelden bij Virtus in Zevenbergen met 1-1 gelijk. In de matige wedstrijd nam Vosmeer na een kwartier de lei ding door een doelpunt van Hei- ma Verhees-Goedegebuure. Vlak voor rust leverde men deze voor sprong echter al weer in. Na de thee kreeg Vosmeer enkele goede scoringskansen, maar een schot op de lat van Anita Goedegebuure en een schuiver van Marjan Verhoef tegen de paal verhinderden, dat men de volle buit in de wacht sleepte. Een kostbaar verliespunt voor de Vosmeer-dames die ge zien de kansen hadden kunnen winnen. De Vosmeer-dames speelden dinsdagavond in een oefenwed strijd tegen hoofdklasser Welberg met 1-1 gelijk. De thuisclub had door blessures maar tien speel sters en de gasten namen een 0-1 voorsprong. Tien minuten na rust leek dat 0-2 te worden, maar Connie v.d. Laak redde met een fraaie duik. Uit de tegenaanval viel onverwachts de gelijkmaker toen Marjan Verhoef de verdedi ging op het verkeerde been zette. Helma Verhees-Goedegebuure verrastte de SCW-keepster nog bijna met een afstandsschot en Wanda Lindhout hield uit een doorbraak alleen een hoekschop over. Het bleef 1-1. Na een toch wel leuke en sportie ve partij wist de thuisclub met 6-1 te zegevieren over een zich toch wel aardig verwerend Stavenisse, dat voorin te weinig in de mars had. Tot aan de rust wisten de gasten zich te handhaven, want nadat Jaap Kodde de score voor de thuisclub had geopend, kwa men de gasten terug op 1-1 en konden dat die eerste helft vast houden. Na de thee kwam Ab Westdorp en Eddy van Ast binnen de lijnen voor Wim van Vossen en Martin van Bendegom. Pech had de thuisclub, toen Jaap Verhoef geblesseerd moest uitvallen en de vijfde keus met 10 man verder moest. Wel prikkelde dat tot extra inspanning. Zo rukte Ab West dorp ver op, trok van de achterlijn terug op Leen v.d. Oude die het leer tussen de benen van de kee per over de doellijn schoof: 2-1. Piet Jan Ridderhof zorgde voor 3-1 en toen was het voor de gasten verkeken. Ab Westdorp breidde de voorsprong uit tot 4-1, waarna de thuisclub wat adem schepte en Stavenisse enkele tegenstootjes produceerde maar er niet in slaagde de achterstand te verklei nen. Peter van Poortvliet maakte er vervolgens op een pass van Rien den Engelsman 5-1 van en de na uitval verzorgde Jaap Ver hoefkon na zijn heraantreden 6-1 maken. Een week eerder was de partij tussen Tholense boys 4 en WHS 5 geëindigd in een 0-3 zege voor de groen witten. Leider Leen van den Oude slaagde er na veel perikelen in om toch met een compleet elftal, maar dan wel met 5 A-jeugdspelers naar Tholen af te reizen. Er ontstond daar een gelijk opgaande partij voetbal, met al leen het verschil dat WHS wel en Tholense boys niet wist te scoren. Peter Scherpenisse kopte uit een voorzet van Leen v.d. Oude 0-1 en na de thee kon Adri de Witte nog eens van een meter of 16 uithalen: 0-2. Uit een door Jaap Kodde ge nomen hoekschop kon nogmaals Adri de Witte het Thoolse lot be zegelen. Het in het begin van de competitie moeilijk op gang gekomen Stave nisse 2 draait momenteel uitste kend. In de laatste vier wedstrij den werden zeven punten be haald. Zaterdag ging de ploeg op bezoek bij Chrislandia 3 en won men met 2-4. In de eerste helft een veldoverwicht voor Stavenisse met op het middenveld een goed verdelende Dies Potappel. Na verschillende kansen gemist te hebben, kwam Stavenisse vrij on verwachts op voorsprong. Een schot van Kees Wesdorp ging vanaf 30 meter recht op de keeper af. Het leek een gemakkelijke prooi, maar tot ieders verbazing rolde de bal door de keeper zijn benen en stond Stavenisse met 0-1 voor. Chrislandia brak af en toe wel uit, maar verder dan de 16 meter lijn liet de solide Stavenis- se-verdediging het niet komen. Na 35 minuten een solo van Wes dorp. Vanaf het middenveld ging hij door tot ver in het strafschop gebied, waar hij door twee verde digers gemangeld werd, wat een strafschop opleverde. Aanvoerder Bloppoel verzilverde deze straf schop en het was 0-2. In de 40e minuut kwam de thuisclub goed weg toen door Bloppoel een vrije trap van zeker 40 meter tegen de onderkant lat alsnog buiten het doel bleef. In de tweede helft een gelijk fel op de bal jagend Stavenisse, wat na tien minuten een goal opleverde. Een goed opkomende Kees Wes dorp ging door en bediende pre cies op tijd Gijs Vermaas, die mooi afrondde, 0-3. Vlak na de aftrap een scrimmage voor het doel van Stavenisse. De scheids rechter zag dat de bal op de arm van Dies Potappel kwam en be sliste hij een penalty, wat de stand op 3-1 bracht. Een kwartier voor tijd leek Stavenisse nog in moei lijkheden te komen toen een cor ner gelijk in een doelpunt werd omgezet na een beoordelingsfout van Bloppoel. Hij liet de bal met opzet voorbijgaan, omdat hij dacht dat het leer achter zou gaan; 3-2. Vijf minuten voor tijd werd de wedstrijd uiteindelijk beslist toen opnieuw Kees Wesdorp over rechts goed doorging en de bal op tijd afgaf naar de goed meegeko men Vermaas, die beheerst af maakte: Eindstand 2-4. Thol. Boys 5 won thuis met 3-2 van WC 6. Emiel Streng opende de score voor de Boys, waarna WC gelijk kwam door een fout van de Thoolse doelman. De gas ten namen zelfs een 2-1 voor sprong, maar Streng bracht de stand weer in evenwicht, 2-2. De ze zelfde speler maakte uit een strafschop zijn hattrick, 3-2. Na rust een constant aanvallend Thoolse Boys, maar door slordig omspringen met de kansen bleef het 3-2. Vosmeer 3 en Steenbergen 3 speelden op sportpark de Vossen- b'erg een wedstrijd, waarin beide ploegen volop aan de bal kwa men. Hierdoor werd het een leuke wedstrijd. De thuisclub nam in de eerste helft een 1-0 voorsprong door een goal van ilan Duine. Na de thee ging het geruime tijd gelijk tegen elkaar op, maar halverwege werd de thuisclub sterker en scoorde Kees Timmermans Czn. na een solo door de Steenbergen verdediging 2-0. Martin van der Plas kreeg een mooie mogelijk heid op 3-0, maar schoot van dichtbij over. Een schot van Jan Duine werd uit de bovenhoek ge haald en aan de andere kant greep doelman Rein Hendrikse goed in bij een doorbraak van de gasten. Vijf minuten voor tijd werd het 3-0 toen Kees Timmermans Gzn. uit een scrimmage intikte. Het vierde Vosmeer-doelpunt van Kees Timmermans Gzn. vond geen genade in de ogen van de scheidsrechter wegens buiten spel van Rien Havermans. Burgemeester T.A. Vogel opent de schaakkampioenschappen in de Wimpel te St. Philips/and aan het bord van H. (rechts). Voorzitter J. Walpot (rechts) en Chr. van 't Ho) (links) kijken toe. Cosman (links) en P. Reijngoudt DSVF-voorzitter j. Walpot dank te de burgemeester voor het ver richten van de openingszet, waar na de deelnemers zich op hun stukken concentreerden. Twintig scha ters uit Sint Philipsland en omgeving nemen aan het toernooi deel en na de eerste ronde mag worden geconcludeerd, dat het geheel goed aanslaat en er op een hoog niveau gespeeld wordt. Uitslagen le speelronde: P. Reijngoudt-H. Cosmann 1-0, R.C. Ladan-M. Verkerke 0-1, J. Wal- pot-L. Vermeij 1-0, A. Hoofd- man-H. Nijpels V4-16, A. Verwijs- H. Jansens 0-1, R. van Loon-M. Lupker 1-0, G. Meeuwsen-R. van Nijnatten 0-1, A. Glimmerveen- R. Faasse 1-0, R. Nijpels-mevr. M. Jansens 0-1. Tweede speelronde: M. Verker- ke-R. van Loon 1-0, R. van Nij- natten-A. Glimmerveen 1-0, M. Jansens-J. Walpot 0-1, H. Jan- sens-P. Reijngoudt 1-0, H. Cos- mann-A. Hoofdman 0-1, R. vd Klein-A. Verwijs 0-1, H. Nijpels- G. Meeuwsen 0-1, M. Lupker- R.C. Ladan 0-1, L. Vermeij-R. Nijpels 1-0. Tussenstand na de eerste ronde: Tien punten hebben M. Verkerke, H. Jansens, J. Walpot en R. van Nijnatten; Acht punten A. Hoofdman; Zes punten mevr. M. Jansens, A. Verwijs, L. Vermeij, R. van Loon. A. Glimmerveen, R.C. Ladan en G. Meeuwsen; Vijf punten R. Faasse en R. vd Klein; Vier punten P. Reijngoudt, H. Nijpels, H. Cosmann en S. vd Velde; Twee punten M. Lupker en R. Nijpels. Een tiental Thoolse dammers speelden voor de Zeevwse club competitie in de hoofdklas de tweede wedstrijd. Tegenstander was het sterke 's Gravenpolder 1, dat in het vorige seizoen nog in de landelijke tweede klas uitkwam. De Tholenaren wonnen na een spannende strijd met 13-7 en kwalificeerden zich hiermee als kampioenskandidaat. Vandaag speelt Tholen thuis tegen Lammerenburg. Dit team is nog steeds ongeslagen en dus een geduchte tegenstander. De volledige uitslag luidt: 1. C. Droogers-J. Veerhoek 2-0, 2. P.C. vd Velde-L. op 't Hof 0-2, 3. J. Moerland-J. Blom 2-0, 4. H. Bomgaars-L. Davidse 1-1, 5.A. Boogerd-A. vd Schraaf 2-0, 6. A. Slager-N. de Winter 1-1, 7. A. Kousemaker-L. Adriaanse 1-1, 8. J. vd Velde-M. vd Plasse 2-0, 9. S. Baerends-C. Korstanje 1-1, 10. H. Geluk-P. Jongeneelen 1-1. Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen ges peeld: W.A. Boogerd-A. van Ak keren 1-1, A. Boogerd-R. Gunter 0-2, T. vd Male-A. Schot 1-1, J. vd Velde-C. Droogers 1-1, H. Gun- ter-C. van Splunter 2-0, S. Schot- J. de Rijke sr. 2-0, H. Geluk-L. Beth 1-1, A. Boogerd-W.A. Boog- erd 2-0, R. Gvnter-A. Slager 0-2, P.C. vd Velde-S. Baerends 0-2, C., Droogers-H. Gunter 2-0, J. Lind- hout-S. Schot 0-2, C. van Splun- ter-H. Geluk 0-2, W.A. Boogerd- Th. vd Male 2-0, P. Luten-A. van Akkeren 0-2, L. Beth-A. Schot 0-2, J. de Rijke sr.-J. Moerland 0-2. Er moet een oplossing gevonden worden voor 37.000 gulden per soneelskosten die voorheen door het rijk betaald werden. "Als 't niet lukt daarvoor in de begroting een dekking te vinden zonder het bibliotheekwerk geweld aan te doen, komen we bij de raad te rug", zei de wethouder. Hij rekende voor, dat het totale bibliotheekpakket 80.000 gulden meer zal vergen. Zo kost de wis- selcollectie(boeken die de uit leenposten Poortvliet, Scherpe nisse, Stavenisse en Oud-Vosse- meer krijgen) 50.000 gulden meer. De boekenprijs gaat van 2.80 naar 6.35. Versluijs vroeg zich af, of de boeken niet goedkoper in de spe ciale bibliotheekband te binden zijn en de collectie niet binnen de zeven Thoolse bibliotheken kan wisselen. Van Belzen sprak van een zorge lijke ontwikkeling. "Moeten we als gemeente ook niet meebetalen aan de bibliobussen op de Beve- landen?" Volgens de wethouder was dat niet het geval, want elke gemeente heeft zorg voor de eer ste lijn bibliotheekwerk. De rest gebeurt op basis van dienstverle ning door de Zeeuwse biblio theek. Van Kempen wilde toch volgend jaar het gehele bibliotheek-vraag stuk op een rijtje zetten en dan met name posten onder ogen zien, die niet ten algemene nutte ko men. De gemeenten moeten in de nieuwe situatie het uitvoerend bi bliotheekwerk betalen, inclusief de personeelskosten, waarvoor nu nog de provinciale bibliotheek centrale) PBC) of de provincie ve rantwoordelijk is. Het rijk betaalt echter 18% minder voor biblio theekwerk. De discussie spitst zich verder toe op de rijksbijdrage voor algemene ondersteuning(leiding, adminis tratie). Het rijk hanteert daarvoor 16.6% van de personeelskosten als landelijk ervaringscijfer, maar in Zeeland varieert dat percentage van 26 tot 42. In 1985 zal de PBC-in-liquidatie als overgangsmaatregel nog gratis algemene ondersteuning aanbie den onder de voorwaarde, dat de gemeenten hun rijksbijdrage voor dat deel aan de provincie geven. B en W van Tholen delen niet de vrees van RPF/GPV dat de ge schetste ontwikkeling het lokale karakter van het plaatselijk bi bliotheekwerk zou bedreigen. "Een verdergaande verzelfstandi ging zal het lokale karakter zelfs kunnen versterken", aldus b en w. Een SG P-voorstel om de subsidie voor Uit op Tholen met 10% te verminderen, werd na de verde diging door wethouder Versluijs ingetrokken. "Er wordt geen en kele subsidiepost met 10% terug gebracht, zodat het verkeerd is, Uit op Tholen er als enige uit te lichten", zei de wethouder. Aar noudse liet weten, zijn voorstel in te trekken omdat b en w culturele activiteiten even kritisch bekijken als andere posten. Totaal is volgend jaar 50.400 gul den geraamd, waarvan 27.000 voor Uit op Tholen en 23.400 voor de beheerscommissies, exclusief loonkosten gemeentewerken. Bei de bedragen zijn garanties ter dekking van een eventeel tekort. Over tien voorstellingen in het seizoen 1983/84 met een bezoe kersaantal van 1050 was het tekort van Uit op Tholen 22.866 gulden. Het seizoen daarvoor trok 1067 mensen. Volgens b en w slaagt de werk groep sinds de loskoppeling van Uit in Zeeland beter in de doel stelling om de Thoolse inwoners kennis te laten nemen van cultu rele activiteiten in de eigen omge ving. De subsidie voor Uit in Zeeland was destijds 22.000 gul den, terwijl het bezoekersaantal aanzienlijk lager was dan nu. B en W constateren verder, dat door de wijze van programmering een breder publiek wordt bereikt dan vroeger. Het is niet langer zo, dat bij elke voorstelling eenzelfde pu bliek komt. Met culturele activiteiten van de beheerscommissies zijn de erva ringen verschillend. Programma's die gecombineerd worden met plaatselijke verenigingen trekken veelal het meeste publiek. Ander zijds is het jaarlijks beschikbare budget onvoldoende om bekende artiesten aan te trekken. Een tegenvallende recette kan bij één malige activiteiten niet gecom penseerd worden door betere in komsten van andere voorstellin gen. Daarom willen b en w de be heerscommissies in de gelegen heid stellen resterende gelden van het ene begrotingsjaar te reserve ren voor hef volgend jaar. Verder wil het college zich beraden over een bredere bestedingsmogelijk heid van de gelden door de be- heersconmissies. Dit ter verbete ring van de functie van de dorps huizen. B en W wijzen de stelling van de SGP af, dat ze o.a. ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk be hoefte aankweken. "Ons beleid is erop gericht, jeugd en jongeren de ruimte te bieden zelf initiatieven te ontplooien om bepaalde wen sen en behoeften te realiseren. Wij zullen ons beperken tot het sti muleren van dergelijke activitei ten en voorzover dit mogelijk en wenselijk is, deze ondersteunen en begeleiden", aldus b en w. De Bres wilde een speciale nota jeugd- en jongerenwerk(komt in februari) en van de Heuvel wen ste, dat er in het jeugdhonk van Meulvliet werkelijk open jeugd werk kwam. "Het doet me pijn, dat bij Paspartoe nu het kaartspel niet beoefend mag worden.,' Wethouder Versluijs wilde jeugd verenigingen niet voorschrijven wat ze wel of niet mogen doen, waarin hij werd bijgevallen door De Bres en Dijke. Wethouder Versluijs deelde op vragen van de PvdA verder mee, dat er vanuit Tholen legio hand tekeningen ontvangen waren voor een fietscrossbaan en tegelplateau op de Oesterputten. Tijdens een hoorzitting deze winter hopen b en w hierover meer van de Thoolse jeugd te horen. Het college was al van plan de oesterputten beter toegankelijk te maken door aanleg van een ge sloten drainagesysteem, een bou- levardtrap bij de Bosstraat, een weg voor het overig verkeer, een elektriciteitsvoorziening en de aanleg van beplanting aan de Wal. Uitgangspunt is volgens b en w echter, dat het terrein geen grote veranderingen zal ondergaan en ten allen tijde gebruikt kan wor den voor kleine en grote evene menten: circus, muziek, kinder- vakantieweek, sport, spel, paar- dendressuur, kindervoorstellin gen, e.d. Paul Kleppe uit Tholen, de Melk man, brengt al jaren melk op onze school. Iedere maandag zet hij de schoolmelk in de koeling en neemt dan meteen de vuilniszak mee naar buiten het hek. Dit doet hij nu al TIEN JAAR. Daarvóór ging de vuilniszak zaterdags al de straat op. Maar daar heeft de ge meente een stokje voor gestoken. Zondags geen vuilnis op de straat en terecht! Wij hopen allemaal dat Paul nog jaren onze melkman blijft, want dat is héél erg gemakkelijk. BEDANKT PAUL! Juffrouw Jo Boot, namens kleuterschool Kleuterlust Tholen Naar aanleiding van het bericht over de hinder van bietenopslag onder het plaatselijk nieuws Poortvliet in de EB v^n 1 novem ber wil ik het volgende rechtzet ten: Mijn opmerking dat er meer wordt afgebroken dan opgeknapt, was onjuist. Strijenham wordt wel degelijk opgeknapt. Gas en riole ring is al aanwezig. Voor het vol gend jaar staat er bestrating en een slijtlaag op het programma. Hiermee hoop ik mijn onjuiste opmerking rechtgezet te hebben. W. Ojevaar Poortvliet Als uitbreiding van de cursusmo gelijkheden op Tholen len begint het Regionaal Educatief Cen trum) REC) vanaf 15 november met een opleiding ruimtelijk vor men. Gedurende vijftien donder dagavonden kan men in de voor malige kleuterschool te St. Maar tensdijk begeleiding krijgen van Jaap Heuvingh. Klei, gips, hout en steen zijn prachtige materialen om plasti sche en ruimtelijke vormen te maken. Al werkende krijgt men de verschillende technieken en vormingsmogelijkheden onder de knie. Het REC-gebouw(tel. 01660-3194) in Tholen loopt al zodanig vol(ook voor de vrou wenwerkgroep 'Vergeet mij niet' is er geen plaats meer) dat er naar St. Maartensdijk wordt uitgewe ken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 17