S S,NT- De Oesterschelp begint met restaurant voor grootkeuken Meulvliet derft 40 mille door nieuwe gymzaal chr.mavo Tholen PLAATSELIJK NIEUWS Lievensberg: abortus in beginsel onjuist, alleen in noodsituaties Opheffing kanaalschap de Eendracht PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS. AFWEZIG Geneeswijzen anno 1984 Donderdag 8 november 1984 EENDRACHTBODE 13 STAVENISSE N MAARTENSDIJK Play-back show SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND SLAGERIJ BOSMAN 01677-2573 NIEUW- V0SSEMEER Misverstanden Op bedrijfsleven richten Onderhoud scholen Onderwijswerkplaats Hoofd basisschool Gewetensbezwaren personeel gerespecteerd "Het verrichten van zwangerschapsafbreking is in beginsel onjuist. Als abortus echter als enige oplossing van een noodsituatie als gerechtvaardigd wordt beoordeeld, is deze vorm van hulpverlening met in achtneming van grote zorgvuldigheid, toelaatbaar." Niemand verplicht Reglement Overblijflokaal TAvfNiSSf SCHERPFNISSF SINT phiiiPSLAND OUOvOSSfMEE* - ,'M ANNAlAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOlDER N" A .OSSEMFER THOiEN STAvENiSSE SCHERPENISSE >Cm£ RPf NiSSE SINT PHIUPS1 ANO OUD VOSSEMEER SINT MAARTENSDIJK Smash aspiranten-Deso 4, Smash pupillen-Sios 4. Samsh 1 speelt uit tegen Markiezaat 1 en de junioren tegen Molenberg 1. Gezamenlijke koren Zaterdagavond was er in de Her vormde Kerk een uitvoering van de gezamenlijke koren van Tho- len. Naast de vorige week al ge noemde, was ook het Hervormd Zangkoor uit Scherpenisse nog deelneemster, zij het voor het laatst, nu afgelopen maandag tot opheffing werd besloten (zie on der Scherpenisse). De organisato ren voor deze gezamenlijke zang avond hadden al menige datum moeten verwisselen, eer een za terdag werd gevonden dat er mo gelijkheden waren voor en de di rigenten en de koorleden. Ds. B. den Butter had de leiding, die opening en sluiting verzorgde. De verschillende dirigenten namen elk een of meerdere nummers voor hun rekening. Zo'n geza menlijk optreden blijft toch aan trekkelijk voor de zangliefheb bers, maar van grote belangstel ling kon niet worden gesproken, want naast die al ruim een halve kerk vullende koren was er geen massale opkomst van luisteraars. Toch een mooie avond met een niet overdreven, dus te uitgebreid programma. Ook daarom ge slaagd. De Boutwedstrijd zal worden ge houden op 22 december van 13-15 uur. hairstyling shop 'V\ LEEN RIJSTENBIL 1/ T»olpr>straat 31 oud vossemeer •plp<oonf)1fiE7 2S6 3 Adverlentie I.M Aanrijdingen H.B.G. reed vrijdag onder de Linden tegen een boom, toen hij bij het rechtsaf slaan in een slip raakte' Het liep af met materiële schade. Zaterdagmiddag rond twee uur gaf autobestuurder R.C.M.E. op de Provincialeweg/dr. Tazelaar- straat geen vrije doorgang aan bromfietser A.M.H. uit Scherpe nisse. De laatste viel, maar het bleef bij materiële schade. De vrouwenvereniging 'Dorcas' van de Ger. Gem. in Ned. te St. Maartensdijk hoopt haar jaar lijkse VERKOPING te houden op D.V. dinsdag 20 november van 14.30 tot 21.00 uur in de winkel van Van Houte in de Ds. de Bres straat te St. Maartensdijk. Allen hartelijk welkom! Advertentie I.M. Woensdagmiddag 5 december om half twee organiseert de stichting Jeugdwerk in de oude kleuter school aan de Radda Barnenstraat een play-back show. Iedereen vanaf vijf jaar mag meedoen. Je kunt je opgeven bij mevr. C. Cras, Bloemenlaan 50, tel. 2211. FiMle kinderboekenweek De kinderen vanaf 7 jaar kwamen woensdagmiddag 31 oktober in grote getale naar de bibliotheek. Daar kregen zij een aantal op drachten voor een speurtocht. Overal waren papieren waarop een titel van een bekroond boek stond. Uit die titels of namen van schrijvers/schrijfsters werd een letter gepikt, en op het laatste stond er op het papier: Speurneus. Bij de laatste controlepost kregen de 40 kinderen die meededen een button uitgereikt met daarop de Eretitel "Speurneus". Het was wel een verlaat einde van de Kinder boekenweek maar iedereen vond het heel leuk. Oud papier De laatste ophaalronde van Eu terpe bracht onlangs 4000 kilo oud papier op. J. Vermaas viskampioen Vrijdag hield de hsv "De Ooster- scheldevissers" in het clublokaal van café Smerdiek aan de markt de jaarlijkse feestavond en wer den de bekers uitgereikt aan de beste vissers. Senioren: 1. R. Vermaas 691 pnt.; 2. J. de Graaf 686 pnt.; 3. B. Bo- gers 680 pnt.; 4. H. Hartog 678 pnt.; 5. A. Hengstmengel 676 pnt. Junioren: 1. Georgio Morelli 696 pnt.; 2. Peter Poot (7 vissen) 686 pnt.; 3. Rien de Bruin (5 vissen) 686 pnt.. Dames 1mej. A. Istha 667 pnt.; 2. Mevr. M. v. Oudenaarde 660 pnt.; 3. mevr. R. Vermaas 658 pnt. Grootse vis: Jan v.d. Rhee, zee baars 1685 cm. Zaterdag 27 okto ber werd de jeugdwedstrijd vervist te Gorishoek: 1. Thino Jansen 45 cm; 2. Junkers Koopman 40 cm; 3. Rien de Bruin 33 cm; 4. Arie Jansen 29 cm en 5. Henry Potap- pel 14 cm. De laatste viswedstrijd Collecte gehandicapten De collecte voor geestelijk gehan dicapten heeft 1046,26 opge bracht. Vermoeid naar de Komme De jeugdvereniging Scarpenesse is op verschillende terreinen actief geweest. Zo was er o.a. volleybal, maar de leden gingen vroegtijdig vermoeid naar de Komme. Ook de ieder-kent-alles-quiz heeft veel van het brein van de leden ge vergd. De knutsel- en sjoelavond waren ook zeer geslaagd. Vrij dagavond is iedereen welkom bij de disco. Alg. Ledenvergadering Oranjevereniging Pr. Willem Alexander op donderdag 15 november in Hotel de Gouden Leeuw, aanvang 20.00 uur. Op komst dringend gewenst. Advertentie I.M. Ouderavond Oosterscheldeschool en Blokkendoos. Op 30 oktober is de gezamenlijke ouderavond gehouden van Oos terscheldeschool en de Blokken doos. Omdat de beide scholen per 1-8-1985 één basisschool vormen, gaat men hierop alvast vooruit door 1 oudercommissie te vor men. Voorzitter dhr. W. van Bruggen was blij met de goede opkomst van ong. 55 mensen. Na het openingswoord wordt het verslag van activiteiten en het fi nancieel verslag van kleuterschool "de Blokkendoos" bekeken. Daarna gaat men over op de ver kiezing van de gezamenlijke ou dercommissie. Mevr. J. Polder man en dhr. H. Bos vormen de stemcommissie. Er worden 41 stemmen uitgebracht. Er worden zowel voor de onder- als boven bouw 4 leden gekozen. Voor de onderbouw zijn dat de dames: J. van Ast, M. Jansens, E. Paap eft J. Suurland en voor de bovenbouw de dames: C. Hage en G. Schipper en de heren M. Andriesse en J. Bijnagte. De voorzitter wenst de nieuwe leden succes met hun werk in de toekomst. Vervolgens komt de medezeggenschapsraad ter sprake. Ook hier zullen nog ver kiezingen voor worden gehouden. De voorzitter bespreekt nog eens het verschil tussen medezeggen schapsraad en oudercommissie. Datgene wat een medezeggen schapsraad mag doen, staat be schreven in een wet en in een reg lement. Dat reglement is vastges teld door de gemeente. De ouder commissie houdt zich vooral bezig met het voorbereiden en organi seren van festiviteiten. Na de pauze komt,dhr. I. Moerland aan het woord met mededelingen rondom de school. Zoals de voor zitter al gezegd had, komt er pas per 1-8-1985 één basisschool. Wel blijven er voorlopig nog 2 gebou wen. Er zullen dan ong. 90 kinde ren op school zitten. Het onderw. personeel zal waarschijnlijk het zelfde blijven. Hij wijst nog op de mogelijkheid om de cursus van Teleac te volgen "kind basis school". Deze start op 19 novem ber a.s. Per 1-8-1985 krijgen de kinderen van de hoogste klassen verplicht Engelse les op school. Verder vroeg hij of er ouders wa ren die zich beschikbaar willen stellen om kinderen te begeleiden die tussen de middag op school kunnen overblijven. Voorts ver telde hij dat de schooltandarts gaat verdwijnen. Ook is men bezig een documentatiecentrum op te zetten. Men sprak ook nog over de test die zesde klassers kunnen la ten doen. Deze wordt n.l. iets in gekrompen, maar wordt daardoor wel de helft goedkoper. Na dit gedeelte bedankt de voor zitter het personeel en de ouder commissies voor het werk dat het afgelopen jaar weer was gedaan. In het bijzonder werd dhr. S.C. Muller bedankt voor het werk dat hij verschillende jaren als lid van de oudercommissie heeft gedaan. Na dit officiële gedeelte kon men een tentoonstelling bekijken die door de kinderen van beide scho len was gemaakt. Er waren werk stukjes te zien en mooie tekenin gen. Ook kon men interviews be luisteren, gemaakt door de kinde ren van de hoogste klassen. Dit alles stond in het teken van het boek. Er was veel werk van ge- maaki en werd door de ouders dan ook zeer gewaardeerd. Rond 22.00 uur was de avond afgelopen. Kerkkoor opgeheven Na 21 jaar in grote harmonie on der leiding van dirigent J. Wes- dorp de zangkunst te hebben beoefend, had voorzitter A. v.d. Hoek van het Hervormd Kerk koor maandagavond de moeilijk ste en pijnlijkste bijeenkomst te leiden. Dirigent Wesdorp had lang geaarzeld omdat 't hem ook aan het hart ging, maar enige tijd geleden besloot hij mede door verhuizing voor zijn nieuwe werkkring en andere verplichtin gen in de zangwereld, te stoppen. Voor het bestuur bleek het pro blematisch om nieuwe leiding te vinden. Het ledental was de laat ste jaren ook geleidelijk afgeno men, met name de mannenstem men. De vergrijzing werd ook steeds sterker. Zo moest de voor zitter de vraag voorleggen: door gaan of opheffen. Degenen die verknocht bleven, vroegen zich af of al voldoende pogingen waren gedaan een nieuwe dirigent aan te trekken. Anderen zagen een nieu we opzet niet meer zitten. Ten slotte meende de meerderheid dat het koor opgeheven moest wor den. 't Was een moeilijk besluit bij de goede herinneringen aan kerstzangavonden, het jaarlijkse optreden op de jaarvergadering van Philadelphia, medewerking aan uitvoeringen van de geza menlijke koren, e.d. Dirigent Wesdorp werd dank gebracht voor de leiding en de leden van hun trouw. Het blijft spijtig als in een kleine gemeenschap zoiets verloren gaat. Het kan zijn dat enkele jongere zangers zich bij koren in de omgeving aansluiten. Succevol tournooi Shuttle Meppers '80 Het was zaterdag een gezellige drukte in de grote zaal van de Wellevaete re St. Annaland, waar de jeugd van Shuttle Meppers '80 uit Poortvliet haar eerste tournooi had georganiseerd. De Shuttle Meppers waren zelf met twee teams uitgekomen en moesten de strijd aanbinden met de Batho uit Tholen, Rillandia Smashers uit Rilland-Bath, B.C. Dinteloord en de Shutteliers uit Wouw. Om pre cies 13.00 uur, werd begonnen met de wedstrijden. Er moesten 5 speeltijden van 60 min. gespeeld worden. In die tijd moesten alle teams tegen elkaar uitkomen. Na elke ronde werden de punten bij gewerkt en zodoende kon men precies volgen welke ploeg aan de leiding ging. De eerste ronde ging de strijd nog tamelijk gelijk op, hoewel toen al duidelijk was, dat Dinteloord kansloos zou zijn. Hun jeugd miste de nodige ervaring nog, maar aan sportiviteit ontbrak het hen zeker niet. Tot en met de laatste partij hebben zij gevochten om toch nog een puntje te be machtigen. Shuttle Meppers I, Rillandia en de Shutteliers bleven in de middenmoot hangen en de strijd om de wisselbeker zou uit eindelijk gestreden moeten wor den door Shuttle Meppers II en Batho. Voor het ingaan van de laatste ronde stonden beide ploe gen op 17 pnt. en de spanning was dan ook te snijden. Als beide ploegen gelijk zouden blijven, zou Batho op setstanden winnen, dat was al duidelijk. En toen gebeur de, wat niemand voor mogelijk had gehouden. In de laatste ronde versloeg Dinteloord, die toen nog 0 pnt. hadden, in een spannende set, het herendubbelteam van Batho. Dinteloord had zodoende het felbegeerde punt binnen en Batho was kansloos voor de wis selbeker. Shuttle Meppers '80 nam dus zelf de beker mee naar huis. Het bestuur, de jeugdleiders en natuurlijk ook alle spelers kunnen terugzien op een zeer ge slaagd tournooi, dat mede dankzij een Voortreffelijke organisatie door de jeugdleiders van Shuttle- Meppers vlot en soepel verliep. Een tournooi dat, ook naar me ning van de gastploegen, zeker voor herhaling vatbaar is. 1. Shuttle-Meppers II 23 pnt.; 2. Batho 22 pnt.; 3. Shutteliers 18 pnt.; 4. Rillandia Smashers 17 pnt.; 5. Shuttle Meppers I 11 pnt.; 6. Dinteloord 1 pnt. Modder door brandweer opgeruimd Er zijn dezer dagen niet zoveel wegen zonder slipgevaar en zelfs via de radio wordt er voor ge waarschuwd gezien de oogst- werkzaamheden onder moeilijke omstandigheden, soms is het al te erg, zoals op 1 november tegen middernacht, toen er op de Ka- dijk al teveel modder op de rij baan lag. Met inschakeling van waterschap en brandweer werd de weg schoongemaakt. In overleg met andere oogstende landbou wers werd ook op andere punten nog modder weggehaald. In de prijzen Mevr. L.M. Bezemer heeft de hoofdprijs van 150,— en Johan Moerland een vierde prijs van 50,— gewonnen met een prijs vraag georganiseerd door de Ra bobank. De bedoeling was het juiste gewicht te raden van het gezamenlijke bankpersoneel uit Poortvliet en Sint Annaland. Het juiste antwoord was 1105 kg. On der de ongeveer 1500 deelnemers waren er 25 die het juiste gewicht raadden. D.S.V.F. dammen senioren Eerste uitslagen damcompetitie senioren: J. Joppe-L. v.d. Velde 2-0, P. Reijngiudt-L. ten Hove 0-2, L. ten Hove-J. Joppe 0-2, A. Ver wijs sr.-L. v.d. Velde 0-2, J.v.d. Velde-P. Reijngoudt 2-0, J. Noorthoek-R. Neele 2-0, L. ten Hove-Arjan Verwijs 2-0, A. Ver wijs jr.-J. v.d. Velde 0-2, L. v.d. Velde-A. Verwijs jr 0-2, J. den Braber-Arjan Verwijs 2-0, J.v.d. Dokter A. van Doesburg is van 1 5 t/m 30 november. De praktijk wordt waargenomen door dokter De Groot Achterstraat 21 Nieuw Vossemeer, tel: 01676-2545 Alleen spreekuur ma., wo. en vr. morgen te Nieuw Vossemeer en di., do. en zat. morgen te St. Philipsland Advertentie I.M. Velde -R. Tichem 1-1, P. Reijn- goudt-A. Verwijs jr 0-2, P. Reijn- goudt-J. Noorthoek 0-2, J. Joppe- A. Verwijs sr. 1-1, C. van 't Hof-R. Neele 2-0, L. v.d. Velde -L.Ten Hove0-2, A. Verwijs jr-R. Tichem 2-0, Arjan Verwijs-J. Noorthoek 0-2, L. v.d. Velde-J. Noorthoek 0-2, P. Reijngoudt-J. Joppe 0-2, L. Tenhove-C. van 't Hof 1-1, J. v.d. Velde-A. Verwijs sr 0-2, Arjan Verwijs-P. Reijngoudt 0-2, J. Jop- pe-J. v.d. Velde 0-2, R. Tichem-A. Verwijs sr 2-0, R. Neele-L. v.d. Velde 0-2, A. Verwijs sr-P. Reijn goudt 2-0, R. Neelé-J. Joppe 0-2, J. den Braber-J. Joppe 1-1, A. Verwijs sr.-L. Ten Hove 0-2, L. v.d. Velde-P. Reijngoudt 2-0, J. Noorthoek-C. v. 't Hof 2-0, J. den Braber-A. Verwijs jr 2-0, J. Noorthoek-J. v.d. Velde 0-2, R. Tichem-L. v.d. Velde 1-1, R. Neele-A. Verwijs sr 0-2, P. Reijn- goudt-Arjan Verwijs 2-0, Arjan Verwijs-A. Verwijs jr 0-2. In de aanbieding: KIPPEBOUTEN _ft 1 kiiob,5U Exportkwaliteit, max. 3 kilo per klant. BOERENHAM 1 1 00 gram1,9u GEKOOKTE LEVER 1 1 50 gram1,90 Woensdag: GEHAKT half om half 500 gram4,25 Advertentie IM C. van Moort beste visser Tijdens de competitie-wedstrijd van Zeehengelclub De Makreel bij Gaakeer werd er na lange tijd weer veel gevangen. C. van Moort sloeg de meeste vissen aan de haak en verzamelde daarmee 995 punten. Tweede werd J. van Moort met 570 p. 3. A. van Dussen 315 p. 4. M.A. Bevelander 305 p. 5. K. Mol 265 p. 6. L. den Braber 225 p. 7. T. Geuze 225 p. 8. J. Kaashoek 185 p. 9. W. de Lind 175 p. Jeugd: 1. C. Reijngoudt 1010 p. 2. T. Verwijs 200 p. 3. J. van Moort 25 p p. en 4. G.J. Glasbergen 25 p. Tweede prijs Concordia Muziekvereniging Concordia heeft in de introductie-afdeling van het KNF-concours in Den Briel een tweede prijs behaald met 265,5 punt. Dirigent en vereniging waren tevreden met het goede re sultaat, met name omdat mén het advies kreeg volgend jaar uit te komen in de derde afdeling. De lampionnenoptocht met mede werking van Concordia trok za terdagavond veel bekijks. Veel ouders met kinderen liepen achter het muziekkorps aan. Voor het huis van burgemeester Vogel bracht de muziekvereniging het Wilhelmus ten gehore. De optocht werd op initiatief van de Oranje vereniging georganiseerd wegens de 40-jarige bevrijding. Vrijdag avond vindt er in De Wimpel een uitwisselingsconcert plaats met Accelerando uit Sint Annaland en Concordia. Burgerlijke stand Geboorten: Johanna Pieternella dv J.J. Verhage en J.P. van den Berg, Lena Irene dv A.G.M. Wis se en M.J.A. Bonte, Willem zv C.L. Dekker en J.M. Bosman, Willemijna Hendrika dv C.L. Dekker en J.M. Bosman, Maaike Hendrika Josina dv P. Huijser en A. den Hartigh, Samantha dv J.P. Wesdorp en T.W. van Naamen. Huwelijken: Jacob Verwijs en Cornelia Jannetje van Oeveren beiden uit Sint Philipsland, Pieter Jan de Dreu uit Borsele en Klazi- na Anthonia Maria Goense uit Sint Philipsland, Johannes Cor nells Walpot en Cornelia Wage- maker beiden uit Sint Philipsland. Overlijden: Cornelis Johannes Jacobus den Braber, 59 jaar. Burgerlijke stand Geboorten: Sjoukje G.A.E. dv J.P. Luijsterburg en A. Heijboer, Petrus M. zv M.P. Schoep en M.E.P.P. Timmermans, Johanna M.A. dv J.D.M. Kooien en J.A.M. de Groen, Anjès M.J. dv G.M.C. de Keijzer en M.G.G. Staal, Franciscus J.J. zv J.J.P. vd Bosch en J. de Bruijn, Sharon S.M. dv G.N. Ge'schiere en A.C.J.M. v. Ampting, Wilhelmus P.J.M. zv J.M. Brooijmans en P.A.E.M. Adriaansen. Huwelijken: Petrus J. Weerwag 36 jr programmeur en Anna P.M. van de Klundert, 28 jr kantoorbe diende. Huwelijksaangiften: Petrus A.G.M. Cools 23 jr rijksambte naar belastingen en Petronella A.M. van Loenhout 22 jr zieken- verzorgster Marinus M. van Gurp 28 jr bankemployé en Jenneke W.A.C. van de Klundert, 22 jr klasse-assistente uit Steenbergen. Overlijden: Elisabeth Smits 56 jr ev S. vd Horst, Petrus de Wit 68 jr ev C. van Dijk. Wachtlijst peuterspeelzaal Wegens de grote belangstelling is er momenteel een wachtlijst voor opgave van kinderen voor peu terspeelzaal Blozekriekske. Dit wil zeggen dat kinderen na aan melding niet direct kunnen ko men. De wachttijd kan wel tot een half jaar uitlopen. De kleuter- en lagere school organiseren zater dag 17 november een speelgoed- markt van twee tot vijf uur in de lagere school. Van elk verkocht stuk speelgoed is één kwart voor de aankleding van het school plein. Opbrengst collecten De collecte voor de Nierstichting heeft 1023,75 opgebracht. Voor het Koningin Wilhelmina Fonds werd 2121,80 en voor het Prinses Beatrixfonds 1254,85 ingeza meld. Gevers en collectanten har telijk dank. Eerste prijs majorettenvereniging Majorettenvereniging The Dia monds behaalde op het bonds- concours te Wouw de eerste prijs in de afdeling Jeugd sectie A. Kinderen vanaf zes jaar zijn nog steeds welkom als lid. De training vindt plaats op maandagavond. VERVOLG VAN PAG. 1 getekend. De wil is er en dat is ontzettend belangrijk. Er moet echter nog veel aan gewerkt wor den en hopelijk zullen allen de noodzaak van samenwerking in zien", zei mr. Oggel. Door het mooie weer waren er woensdagmiddag nogal wat lege stoelen in verband met de oogst- werkzaamheden van aardappe len, suikerbieten, e.d. De klasse vertegenwoordigers waren er wel met de leraren, de directies van de andere v.o.-scholen op Tholen, de ouder- en beheerscommissie, ver tegenwoordigers van gemeente bestuur, arbeidsbureau en bou wers waaronder installatiebedrijf Visser uit Poortvliet. Verschillende genodigden hadden daarvoor de gelegenheid te baat genomen om openbare lessen te volgen en de grootkeuken te be kijken. De leraren Stevens en Hoek van Dijke lieten de gasten een diaserie zien, waarin ze als Klazien en Gré op schertsende wijze 'het grote misverstand' behandelden. "We willen vooroordelen en misver standen wegwerken en afrekenen met verkeerde beelden en ideëen van het l.h.n.o.", zei dhr. Hoek van Dijke. Astrid en Diana lieten het moderne onderwijs op de Oesterschelp zien. "Waarom reageert het werkveld zo gereserveerd bij het aannemen van lhno-leerlingen?", vroeg in- spectrice mevr. Dellen zich in aansluiting op de diaserie af. "Sinds augustus 1981 is het lhno toch meer geprofileerd met meer beroepsgerichte richtingen. De scholen moeten zich bij allerlei instellingen teweer stellen. De lhno zou veel meer moeten uit stralen, want ze heeft veel in huis. Waarom komen de afstudeerrich tingen als kantoorpraktijk e.d. niet goed over? Enige maanden geleden was er een geheime noti tie, waarin het lhno van de baan was. Daaraan moeten we nu tegenwicht bieden door o.a. af te rekenen met een aantal zaken. Zo moet er selectiever omgegaan worden met de vrije afstudeer richting om de doorstroning van leerlingen beter te laten verlopen. Daarom komt er in de komende VERVOLG VAN PAG. 1 woordde Versluijs. "Maar er moet nog heel wat worden geregeld. De draad die in 1979 is afgekapt, is nu weer opgepakt. De Bres reageerde nog op een uitspraak van lts-directeur Me loen tijdens de ouderavond, dat de fusie nog lang niet in kannen en kruiken was. "Ook schoollei dingen moeten uiterste zorgvul digheid betrachten", zei het PvdA-raadslid. "Die uitspraak van Meloen was de waarheid, 't Was een reactie op#een kranten bericht dat de fusie al rond zou zijn", zei de wethouder. B en W hadden eerder al gesteld, dat er nog vele zaken op een rijtje gezet moeten worden, o.a. ten aanzien van de gebouwensituatie. Ten aanzien van het onderhoud van schoolgebouwen maakte de raad zich ongerust, dat dit in de toekomst verwaarloosd zou wor den. Wethouder Versluijs legde uit, dat er normaal 100.000 gulden per jaar aan besteed wordt, zoals ook dit jaar gebeurde. In 1985 is er 150.000 gulden geraamd en dat is duidelijk een uitschieter. Hij vond het onwerkelijk om 85 dan als ba sis te nemen voor de meerjaren planning. Een bedrag van 130.000 gulden(20 mille minder dan 85) noemde Versluijs een reëele basis gezien de toestand van daken e.d. "Het is geenszins de bedoeling om het onderhoud iets minder aan dacht te geven, 't Is in de ge meente Tholen overigens wel aan de hoge kant", zei de wethouder. Door vergelijking met soortgelijke gemeenten onderzoeken b en w op welke punten er betrekkelijk veel geld wordt besteed aan ex ploitatie van gebouwen. Daar naast kan een planmatige aanpak bijdragen tot bezuinigingen. "Dat zal natuurlijk niet leiden tot het achterwege laten van noodzake lijk onderhoud. Deze kosten zou den immers later dubbel en dwars HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! terugkomen. Bijstelling van de onderhoudskosten heeft voor het bijzonder onderwijs tot gevolg, dat ook de besturen het onder houd kritisch moeten benaderen. Van Belzen ontzenuwde met uit spraken van de besturenbond, dat de kosten van een kapotte ruit in een o.l.s. niet doorwerken in het bijzonder onderwijs, zoals wel be weerd is. Een kapotte ruit is na melijk geen normaal onderhoud. "De bijzondere scholen floreren door het onderhoud van de ge meentelijke scholen, dat is een publiek geheim", zei Van Dam me. Hij vond, dat onderhouds kosten van scholen even goed on der bezuinigingen kunnen vallen, want b en w zullen de scholen ook niet laten verslonsen. Dijke wilde niet alleen scholen, maar ook andere gemeentelijke gebouwen qua onderhoudskosten bekijken. Over de totstandkoming van een onderwijswerkplaats zei de wet houder, dat het rijk hiervoor 4 gulden per leerling beschikbaar stelt. Een aantal bijzondere scho- lem heeft echter negatief gerea geerd omdat hun besturenbond al een bestemming aan dat geld ge geven had. Toch hebben er ook belangstelling voor de onderwijs werkplaats getoond: r.k. school Oud-Vossemeer, chr. school Anna Jacobapolder en Poortvliet en de mlk-school de Veste. Van de openbare scholen is er één nega tief, zei de wethouder. B en W proberen via werkgele genheidsprojecten administratie ve krachten voor de onderwijs werkplaats te krijgen, zodat on derwijzers zich volledig met de invoering van de Wet op het Ba sisonderwijs kunnen bezighou den. Versluijs deelde nog mee, dat binnenkort de benoeming zal plaatsvinden van de hoofden van de openbare basisscholen. Iedere gegadigde zou daarvoor zijn be langstelling al gemeld hebben, maar raadslid Moerland betwij felde dat. Hij meende, dat er van b en w eerst antvoord op een brief van de hoofdenkring zou moeten komen, voordat er benoemingen gedaan zouden kunnen worden. Ondanks dat volgens Van Kem pen de tijd van de lei en de griffel, evenals die van paard, en wagen, achter de rug waren, wilde Ver sluijs nog niets van fotocopiee- rapparaten weten. Een andere vernieuwing, de computer, wordt door de leerlingen van de gem. mavo erg positief ontvangen, zo deelden b en w de Pvda-fractie nog mee. Foto met dank aan Dr. W.H.Jopling Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam. Tel. 020 - 93 89 73 Het bestuur van de stichting zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom zegt dat in een verklaring naar aanleiding van de per 1 no vember in werking getreden Wet Afbreking Zwangerschap, de zo genaamde abortuswet. Deze wet regelt de voorwaarden waaraan het ziekenhuis moet voldoen: de medische omstandigheden waar onder een abortus mag worden uitgevoerd, de manier waarop de vrouw wordt opgevangen en be geleid, terwijl tevens een goede nazorg moet worden geregeld. De wet legt sterk de nadruk op de eis, dat er sprake moet zijn van een noodsituatie van de vrouw, maar dat hoeft niet altijd van strikt medische aard te zijn. Ook in bijzondere gevallen van onge wenste zwangerschap kan de vrouw ernstige schade ondervin den aan haar lichamelijke en/of De opheffing van het kanaalschap de Eendracht zal binnen afzienbare tijd een feit zijn, aangezien de voorwaarden van de gemeente Nieuw Vossemeer zijn ingewilligd met de aanleg van het Stellebos. Dit bleek dinsdagavond tijdens de openbare vergadering in het gemeentehuis te Steenbergen. Aan Staatsbosbeheer Zeeland en Noord-Brabant is het gebied overgedragen. Zes hectare bos is inmiddels aangelegd en Staats bosbeheer heeft zich schriftelijk bereid verklaard het 30 ha. grote gebied verder te voltooien. Het Kanaalschap de Eendracht is een orgaan ter behartiging van de belangen van de landschapsver zorging, de natuurbescherming en de recreatie in het gebied rond de Eendracht, de Krabbenkreek, de slikken van de Heen en de mon ding van de Vliet. De gemeenten Tholen, Sint Philipsland, Nieuw- Vossemeer en Steenbergen vor men het kanaalschap. Men be sloot in 1980 tot opheffing over te gaan, toen bleek dat de oorspron kelijke taak- en doelstelling van het recreatieschap niet meer haal baar was. Het kanaalschap heeft nu tot op heffing van de gemeenschappe lijke regeling besloten. Na goed keuring van de Kroon en publi catie in de Staatscourant is deze definitief. Raadslid den Engels man van Sint Philipsland burge meester Baerends en wethouder Versluys van Tholen waren o.a. aanwezig. geestelijke gezondheid als zij haar zwangerschap zou uitdragen. Het bestuur van Lievensberg heeft zich beraden over de ethi sche en juridische aspecten op grond van de doelstelling, zoals in de statuten omschreven. Mede terwille van het verkrijgen van rechtsbescherming van de betrokken medewerkers, heeft het bestuur na raadpleging van de ziekenhuisgemeenschap besloten een vergunning aan te vragen. Ook in het verleden hebben abortus-ingrepen in Lievensberg plaatsgevonden. De hierin ge volgde voorzichtige gedragslijn zal door het verkrijgen van de vergunning niet veranderen. Niemand is verplicht aan de uit voering van abortus zijn mede werking te verlenen. Dit recht is vastgelegd in de CAO van het ziekenhuiswezen en ook in de abortuswet is bepaald, dat nie mand tot medewerking verplicht kan worden. Ook in Lievensberg worden gewetensbezwaren van medewerkers gerespecteerd. Om een zorgvuldige besluitvor ming ten aanzien van elk indivi dueel verzoek om abortus te ver zekeren zal een reglement worden opgesteld. Dat bevat richtlijnen - op grond van bepalingen volgens de wet en door de overheid aan gegeven - voor een zorgvuldige uitvoering van de wet en ten be hoeve van de samenwerking van artsen en deskundigen op geeste lijk en naatschappelijk gebied. Afspraken met huisartsen en an dere betrokkenen zullen een goe de nazorg van de vrouw dienen te waarborgen, aldus dë verklaring van Lievensberg. lhno-notitie daarover een beper king, want de vrije afstudeerrich ting is geen reddingsboei voor de wat te klein geworden school. Geef aan wat voor afstudeerrich tingen u hebt. We gaan naar een afdelingenstructuur en daarvoor moeten we ons heel sterk maken om er inhoudelijk vorm aan te geven. Anders kun je je beter aanmelden voor het voortgezet basisonderwijs(VBaO). Er is dui delijkheid nodig over de 2 2 structuur: in het derde jaar moe ten de leerlingen al gericht bezig zijn. Verzorgende beroepen, huishoud en gezondheidskunde, is een hele sterke afstudeerrichting om als bejaarden-, gezins- of kantine helpster aan het werk te kunnen. We moeten geen afwachtende houding aannemen, maar de hand in eigen boezem steken en meer naar het bedrijfsleven kijken. Met de grootkeuken heeft de Oester schelp nu een hele goede outilla ge- Ik ben ook heel gelukkig, dat het KMBO-gedeelte detailhandel hier in Tholen zit. We zijn hier op de goede weg en sterkte bij het volhouden, want dat is nodig", zo besloot de inspectrice. Mr. Oggel bood haar een speld met een parel aan. De collega van mevr. Provoost van de lhno- school te Oostkapelle had nog een verrassing voor de Thoolse direc trice, want bij de opening van de nieuwe school in Oostkapelle was de ballon van mevr. Provoost het verst gekomen: in Velp. Daarvoor kreeg ze een boeket oranjezon netjes. De voorzitter van de beheerscom missie, mevr. Van Görsel-de Ou de, zei erg trots te zijn op de mo dernisering van de keuken en de nieuwbouw. "Sinds 1 januari zijn die voorzieningen in gebruik en zowel voor leraren als leerlingen is 't prettiger werken. Voorheen zat het gebouw overvol en moest er zelfs tussen de middag gewerkt worden. Dankzij de uitbreiding is er meer ruimte en dat bevordert de rust. Men kan nu meer gecon centreerd bezig zijn. We zijn er nog niet, want een overblijflokaal en een gymzaal zitten ons hoog", aldus mevr. Van Gorsel. Namens de beheerscommissie eft de ZLM-kring bood zij twee plantenbakken aan. "Dat de planten evenveel zorg mogen krijgen als de leerlingen en tot grote bloei komen", zei de voor zitter van de beheerscommissie. Mevr. Provoost onderstreepte de noodzaak van een overblijflokaal, want de Oesterschelp is een streekschool en dagelijks blijven er I 10 leerlingen over. Ook een nieuwe gymzaal stond op haar verlanglijstje. De afstand van het oude naar het nieuwe gebouw moet door de open lucht over brugd worden, maar de directrice achtte dat met een sjaal goed op gelost. Ze wees er verder op, dat de leer lingen praktisch goed toegerust moeten zijn voor het werkveld, maar het lager beroepsonderwijs dient ook geen eindfase te zijn. Op de Oesterschelp worden beroeps voorbereidende vakken gegeven en ze hoopte met name, dat de drempelvrees naar de grootkeu ken overwonnen zal worden. "Wij hopen ons steentje bijgedragen te hebben aan het nieuwe gezicht van de school. Ik hoop wel, dat al het goede van het lhno daarbij ingebracht kan worden", zei Oes terschelp-directrice mevr. Pro voost. Na de toespraken stonden leer lingen met drankjes en hapjes klaar om 't de gasten nog aange naam te maken ter gelegenheid van deze feestelijke opening van de uitgebreide Thoolse Ihno- school. Woensdag 14 november wordt in de schouwburg te Middelburg ter gelegenheid van het 25-jarig bes taan van de Provinciale Raad voor de volksgezondheid in Zeeland een symposium gehouden met als onderwerp: "Geneeswijzen anno 1984 en waarheen zijn wij onder weg?". Na de opening en een herden kingsrede door voorzitter dhr. W. Don zal binnen de dynamische contekst van de gezondheidszorg de relatie reguliere en alternatieve geneeswijzen aan de orde komen. De ontwikkelingen in deze relatie, gezien na het tijdstip van het ver schijnen van het zogenaamde rapport Muntendam (1981) met name die in een effectiviteitson- derzoek, zullen aangegeven' wor den door de internist dr. J.H. Mulder. Drs. J.J. Zuilhof, sociaal psycholoog, geeft verslag van een onderzoek in Zeeland naar het gebruik van alternatieve genees wijzen, afgezet tegen de landelijke gegevens. Prof. dr. H. Galjaard van de Erasmus Universiteit in Rotter dam zal onder andere een uiteen zetting geven over de vraag: Waar gaat het in de gezondheidszorg om? Een forumdiscussie, die ge leid zal worden door dr. C. Boer den, commissaris der Koningin in Zeeland, zal vragen en stellingna- mes van de inleiders nader be lichten, terwijl er ruimte zal zijn voor de zaal om vragen te stellen. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13