Vragen bij 280.000, voor onderhoud Meulvliet Bodemsanering Kaaij, maar hopelijk geen onnodig werk VERMAAT Commissie welzijn bespreekt voortaan ook sociale zaken Reddingsmiddelen grote calamiteiten voor gemeente onbetaalbaar Politie heeft dringend portofoons nodig Lokale omroep moet representatief zijn Commissie Uit rapportage blijkt geen gevaar Toeristische foto's VVV VERMAAT EN HEREN HAARWERKSPECIALIST HET 0 VAN COLUMBUS Donderdag 8 november 1984 EENDRACHTBODE C. v.d. Berge voorzitter commissie sport De commissie sport wil nader geinformeerd worden over de post onderhoud van 280.508,- die voor 1985 is begroot voor de sporthal/gemeenschapscentrum Meul vliet in Tholen. Men was van mening dat dit voor zo'n betrekkelijk nieuw gebouw wel erg hoog was, vergeleken met bijvoorbeeld een bedrag van 368.235,- voor totaal 15 voetbal- en korfbalvelden en 11 tennisbanen én kleedgebouwen. Dit bleek woensdagavond in de eerste bijeenkomst van de commissie, waar C. van den Berge uit Tholen met 5 van de 6 stemmen als voorzitter werd gekozen. Hij bekleedde deze functie ook al in de werkgroep sport van de voormalige welzijns- raad. Voorzitter Concept-programma accoord Gekleurde zakjes? Herbestraten en weer graven Tussen oogst bedrijf en gemeenten I I .NIEUW DAMES, heeft u dun, slap of onwillig haar?, DAMES- EN HERENKAPSALON 1 I I I I I I I I I I Duikers Geen 40+ers Thoolse raad heeft geen problemen met begroting 1985 Al een paar jaar heeft de VVD-fractie in de Thoolse gemeenteraad aangedrongen op de instelling van een commissie sociale zaken. In deze sector gaat veel geld om, waarop de liberalen - zonder vertegenwoordiger in het college van b en w - te weinig zicht hebben. Een paar keer is de raad informeel op de hoogte gesteld van de situatie, maar maandagavond deed wethouder P. van Schetsen de toezegging, dat sociale zaken in de nieuwe commissie welzijn besproken zal worden. Geen experimenten Toeristenbelasting Zondagsport Lagere cursusgelden 11 Voor aanvang maakte dhr. Breure gebruik van het spreekrecht na mens de Zeeuwse Ren- en Toer club "Theo Middelkamp". Hun subsidieverzoek werd vorig jaar afgewezen op grond van het ge ringe aantal (3 van 427) Thoolse leden en het feit dat de leden tij dens wedstrijden geldprijzen kunnen winnen. Breure zei dat deze prijzen maar klein zijn en ook maar bij enkele renners te rechtkomen. De dure rensport wordt er echt niet winstgevend door. Het merendeel van de com missie voelde weinig voor toeken ning van subsidie, omdat de si tuatie ten opzichte van 1984 niet was veranderd. J.R. van N ij natten merkte op dat de -Thoolse toer clubs geen subsidie-aanvraag hebben ingediend. Wethouder Van Schetsen vond dat er wel iets is veranderd, nu Tholen ook is betrokken bij het bestuurderso- verleg van het experiment speci fiek welzijn de Bevelanden. Hier in zijn destijds standpunten inge nomen betreffende de belangen van regionale organisaties. T.W. Moerland brak een lans voor de jeugd. Als er Thoolse jeugdleden bij "Theo Middelkamp" zouden komen, is hij vóór subsidie, on geacht het aantal leden. De aan vraag zoals die er nu lag werd echter opnieuw afgewezen. Evenals zijn collega Versluijs in twee andere commissies gaf ook wethouder P. van Schetsen voor keur aan een burger als voorzitter van de commissie. Hij had twijfels over het optimaal kunnen func- De in augustus door de ge meenteraad benoemde com missie sport bestaat uit: dhr. J.R. van Nijnatten, Touwslagersdreef, Tholen dhr. H. Dijkslag, Burg. v.d. Hoevenstraat, Tholen dhr. T.W. Moerland, Ane moonstraat, St. Maartensdijk dhr. J. Smulders, Burg. Ver- sluijsstraat, Oud Vossemeer dhr. C. van den Berge, Zuid- Oudaan, Tholen dhr. J.L. van der Linden, Bloemenlaan, St. Maartens dijk tioneren van een lid van het col lege van b en w. Ook de commis sieleden bleken voorstander van een burger-voorzitter. Moerland zag nog wel als een mogelijk na deel, dat bepaalde informatie door het college of de ambtenaar sportzaken kan worden achterge houden. 'De informatiestroom moet vrij kunnen doorkomen', al dus Moerland. J. Smulders vond dat een voorzitter uit het college nooit zo onbevangen tegenover bepaalde zaken kan staan als een burger. Van Nijnatten wees op Van den Berge, als man met er varing op dit gebied. Laatstge noemde zei bereid te zijn om tot aan de nieuwe periode als voor zitter op te treden. 'Ik ben ook een groot voorstander van een burger. Een wethouder is teveel met poli tiek bezig. De taak van de com missie is om een technisch advies te geven' zei v.d. Berge. Bij de schriftelijke stemming kreeg hij 5 stemmen en T.W. Moerland 1 stem. H. Dijkslag uit Tholen was voor deze vergadering verhin derd'. Men besloot minstens zes maal per jaar bij elkaar te komen en koos voor de woensdag als vaste avond. De commissie had nauwelijks op merkingen over het voor 1985 vastgestelde programma. Over de voetbal was in het verleden al zo veel gepraat dat het nu beperkt bleef tot een vraag naar de grote verschillen tussen bepaalde clubs, een opmerking óver het toch niet zo ongunstige cijfer voor Smer- diek en een vraag naar de hoogte van de contributie bij Vosmeer. De gymnastiekvereniging W.I.K. uit St.Annaland had door een wisseling van het secretariaat ver zuimd een aanvrage in te dienen, maar deze bleek onderweg te zijn. Door verlaging van de zaalhuur heeft badmintonvereniging Shuttle Meppers niet langer een exploitatie-tekort en ook de judo verenigingen hebben geen subsi dieverzoek ingediend. Bij de accommodaties was er de vraag over onderhoudskosten Meulvliet, waarbij de commissie "wat onder de indruk" was over de hoogte van het bedrag. Van Schetsen vond het daarom zinnig de commissie hieromtrent nader te informeren. Omdat er nog on zekerheid bestaat over de renova tie van de gymzaal in Oud Vosse meer, is hiervoor nog geen bedrag opgenomen. Door vergoedingen van de overheid voor het gym nastiekonderwijs worden de ta rieven van verschillende accom modaties gunstig beinvloed. Des gevraagd deelde wethouder van Schetsen mee, dat de bouw van een gymlokaal bij de mavo voor Meulvliet 43.000 gulden minder inkomsten zal betekenen. Alle fracties van de Thoolse raad gaven hun visie op de bodemsane ring van de Kaaij te Tholen en het tracé langs de afvoerleiding van de vml. viszilverfabriek. B en w ant woordden echter geen concrete uitspraak te doen over toekomstig eventueel gevaar. Dat is de taak van de inspecteur van de volksge zondheid. Afgaande op de rappor tage is er nu van gevaar geen sprake. i De SGP fractie suggereerde in dit verband om periodiek een onder zoek in te stellen en af te wachten tot schadelijke gevolgen zich aan dienen. Een gemeentebestuur is echter verplicht om na gedegen onderzoek sanerings- en beheers maatregelen te nemen. Het uit gangspunt hierbij is gevaar voor de volksgezondheid te voorkomen dan wel weg te nemen en verdere verspreiding via het grondwater door beheersmaatregelen tegen te gaan. Het kostenaspect wil het college kritisch in het oog houden, maar dat kan in het belang van de volksgezondheid niet doorslagge vend zijn. De opgeslagen vervuil de grond wordt tegelijkertijd op geruimd. Reconstructie van de Bosstraat zal wachten tot de re sultaten van het onderzoek be kend zijn van het tracé vml. vis zilverfabriek. De RPF/GPV woordvoerder constateerde dat men ook in Tho len zit met een hier en daar ver vuilde bodem en daardoor met smartegeld. Toch moeten schade lijke stoffen worden afge\4berd. Worden er na onderzoek meerde re adviezen uitgebracht en hoe groot is dan de beleidsmarge van het college, zo informeerde Van Belzen, Wethouder L.J. Koop man antwoordde dat in overleg met de provincie opdracht is ver strekt tot bodemonderzoek Kaaij. Meerdere adviezen komen er niet. Er is voor een en ander op de be groting 1985 een flink bedrag ge noteerd. We hopen vervolgens dat we geen onnodig werk zullen moeten uitvoeren. Zolang er evenwel nog geen rapport is uit gebracht, kunnen we nog niets zeggen. Het RPF-raadslid con- L. J. Koopman wethouder (S.G.P.) cludeerde dat de gemeente dus in de prijs van het onderzoek geen inspraak heeft. De wethouder stelde dat er na een rapport wel degelijk inspraak is voor wat de financiële aspecten betreft. Nu is nog geen standpuntbepaling no dig. Het inzamelen van probleemstof- fen, dat in de raad al eens door de pvda was aangekaart, kreeg ook in de begrotingsbehandeling zijn deel. Het inzamelen daarvan werd eveneens door CDA en SGP aan bevolen. Maar over het aanbieden van die probleemstoffen tijdens de route vuilnisophaaldienst is het college nog in beraad. Er zijn ge meenten waar gekleurde zakjes worden toegepast, maar is daar door alle gevaar teniet gedaan? Ook voor kinderen? De fracties bleken met b en w voorstander te zijn van kosteloos afvoeren, mits het niet om grotere hoeveeelhe- den gaat. Daar kunnen de bedrij ven tegen betaling voor zorgen. Van rijkssubsidie hiervoor is niets bekend. Voor elke gemeente blijkt het herbestraten en dan enige tijd la ter weer graven door nutsbedrij ven een heet hangijzer. Er is altijd overleg, maar het in alle opzichten voorkomen blijkt een utopie. Wethouder Koopman erkende, dat ondanks alle overleg en infor matie, ook het college in dit op zicht nog menigmaal wordt ver rast. De PvdA vond dat informatie en overleg dan nog maar uitge breid moet worden. Er zijn ge meenten, waarmee een ambte naar daar in het bijzonder is be last. Het zou de teleurstellingen waarschijnlijk nog kunnen beper ken. Die goede coördinatie was ook bepleit door de VVD en RPF fractie. B en w hebben overigens nu al de nutsbedrijven geinfor meerd over het herbestratings- programma 1985. Soms is een subsidieverlening oorzaak, dat een of ander wordt doorkruist. Door de PvdA werd gesuggereerd om een speciale man aan te stel len, die een meerjarig onder houdsplan maakt. Wethouder Koopman verzekerde, dat er in "eigen huis" voldoende deskun digheid is en voor grote werken in de nieuwbouw of verbouwsector wordt deskundig advies ingewon nen. Hij verzekerde dat in aan sluiting op wat uit de raad kwam, ook het college graag voltooiing zou zien van het fietspad Sint Maartensdijk-Stavenisse en hij hoopte dat Thoolse statenleden daarop eveneens zouden aandrin gen in het provinciaal college. Ook b en w kregen klachten over lekke banden even voor en direct na opening van het fietspad Poortvliet-Sint Annaland. Er is toen opnieuw geveegd. Voorzover dat nog niet volledig is opgelost zal daarop worden geattendeerd. Op een suggestie over te gaan tot bodemonderzoek bij een bouw- aanvrage was het antwoord dat de bouwvoorschriften voldoende waarborg geven. De Streek VVV Eiland Tholen wil voor een nieuwe strooifolder mooie kleurenfoto's met toeris tisch aantrekkelijke onderwerpen die typerend zijn voor het eiland. Wie zulke foto's wil uitlenen, kan contact opnemen met 01666-3771 of01663-2544, VVV, Markt 13, St. Maartensdijk. Voor de Thoolse begrotings behandeling 1984 was er één raadslid verhinderd. Normaal heeft hij daarin de laatste ja ren toch een behoorlijke in breng. Toch konden zijn col lega's volledig begrip op brengen voor het feit dat VVD raadslid, maar ook boer J.L. van Gorsel zich liet veront schuldigen. De keuze was moeilijk, maar dat de weeg schaal tenslotte doorsloeg naar eigen bedrijf, viel te be grijpen. "We wensen hem en daarin ook alle ondernemers in de landbouw, die pogen wat achterstand in te halen, veel succes toe", zei de raads voorzitter. Ook raadslid K.A. Heijboer van de sgp-fractie, die een gedeelte van de ver gadering bijwoonde, moest naar 't land. De Thoolse raad bestond daardoor uit 15 leden o.l.v. burgemeester E. Baerends: SGP: wethouder L.J. Koop man en de raadsleden Th. Aarnoudse, C.A. Rijnberg en M. Dijke PvdA: wethouder P. van Schetsen en de raadsleden J. de Bres, mevr. N.M.J. Boisse- vain-van Riet en I.C. Moer land. CDA: wethouder J. Versluijs en de raadsleden W.C. van Kempen, W.L. Bijl en mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven. VVD: M. van Damme en J. v.d. Heubel RPF/GPV: P. van Belzen, Er wordt wat afgeknoeid, schreef de Boer 'Uit de praktijk' onlangs in het Z LM-blad. Ondanks de moeilijke oogstomstandigheden is er toch ook wel eens een lichtpunjte zoals zaterdag aan de Koningsweg bij Poortvliet. Daar constateerde Landbouwer J. van Nieuwenhuijzen, dat zijn pas gezaaide wintertarwe er prima bij lag dankzij het gebruik van een gecombineerde spitploeg, egalisatie- en zaaimachine van 3 m breed. Het was voor het eerst dat deze nieuwe aanwinst van de landbouwmechanisatie op Tholen en St. Philipsland werd ingezet. Loonbedrijf Hage uit Poortvlie was voornamelijk door de stimulans van dhr. van Nieuwenhuizen tot de investering overgegaan. Hij voorziet een grote vraag naar de machine, zeker onder zulke natte omstandigheden als nu. Ook loonbedrijf Fase uit Poortvliet heeft zo'n combinatie aangeschaft. Voor de structuur van de grond is het gunstig omdat het land 1 in plaats van 3 keer bereden wordt (ploegen, egaliseren, zaaien). Heel belangrijk vindt van Nieuwenhuijzen, dat alle rijsporen er door de spitploeg uitgaan, zodat de grond waterdoorlatend wordt. "Met ploegen kom je niet verder dan 20-22 cm, met de spitploeg tot 30 cm. Het is aanmerkelijk duurder dan je zelf ploegt en zaait, maar het levert grote voordelen op. Alleen vergt de combinatie gruwelijk veel kracht". Dat bevestigd dhr. Hage, want de nieuwe tractor van 130pk heeft er een hele toer aan. Leverancier A.J. Slager uit Scherpenisse was zaterdag met twee techniaipresent om de eerste hectares van de nieuwe machine te begeleiden. dan kunnen wij u nu op 'n eenvoudige manier meer volume in het haar geven, door de nieuwste uitvinding op dit gebied (geen pruikje). Gemakkelijk zelf aan te brengen (niet plakken of knopen). Eenvoudig door u zelf te verwijderen Lange levensduur en een vriendelijke prijs. Bij besteding boven 100,- haarwerk ontvangt u tot 1 december 25,- terug op al ons HAARWERK, bij inlevering van deze advertentie. KORTEMEESTRAAT 6 - BERGEN OP ZOOM TELEFOON 01640 - 3 43 24 Voorzieningen, die ingezet zouden moeten worden als er zich een ramp voltrok als laatste dreigde op het Schelde Rijnkanaal bij Sint Philips land, zijn voor een gemeente onbetaalbaar. Dat antwoordde het Thoolse college op vragen van de sgp- en vvd fractie, terwijl de pvda nader inging op ongevallen met duikers. Het volledig college antwoord luidt: Advertentie IM De V.V.D. informeerde bij de Thoolse begrotingsbehandeling naar de initiatieven van b en w om te komen tot een lokale omroep. B en w antwoordden daarop, dat de gemeentelijke taak hierin uiterst summier is. De omroepwet bepaalt dat, eer de minister besluit tot verlenen van een zendmachtiging voor een lokale omroep, hij de gemeenteraad een oordeel vraagt omtrent de representativiteit van de organisatie. De Stichting Lokale Omroep Tholen in oprichting zond een lijst van vere nigingen en instellingen die achter de doelstelling staan van de toe komstige organisatie. Verzocht werd die op representativiteit te beoor delen. Dat is nog niet gebeurd. Een zo groot mogelijk deel va de inwoners zal zich erin moeten herkennen. In principe staat het college niet afwijzend tegen lokale omroep. Dat bleek ook het c.d.a. niet te doen, zo liet mevrouw Deurloo horen. VVD-er J. v.d. Heuvel vulde nog aan, dat een omroep voor een gemeente toch wel belangrijk kan zijn en opperde de mogelijkheid van gemeentelijke deelname in de stichting omroep Tholen. De raadsvoorzitter antwoordde dat de wet op deze zaak een gemeentelijke deelname belemmert. Als vergunninghouder van de kabel kan de gemeente wel ruimte claimen en dat zal ze ook doen. Binnenkort zal de beoordeling van de representatie op tafel ko men bij een aantal commissies. De Bres gooide toen nog het balletje op of de principe-uitspraak komt van het voltallig college, maar wethouder Koopman prikte terug met de stelling dat op dit moment nog geen standpunt hoeft te worden bepaald. De S.G.P. stelt de vraag of wat vermeld wordt over reddingspe lotons, ziet op rampen op het vaarwater. De reddingspelotons hebben echter ten doel het redden van slacht offers van rampen, zowel op het land als op het water. In de nieu we opzet van de rampenwet moet het brandweerpersoneel gaan op treden bij rampen in vredes- en in oorlogstijd. De bemanning wordt dan met uitzondering van de spe cialisten ingedeeld in brandbes- trijdings- en reddingspelotons, waarbij de eersten belast zijn met het blussen van branden en de watervoorziening en de laatsten met de bovenomschreven taken. De bestrijding van rampen met gevaarlijke stoffen te water, is een probleem. Met rijkswaterstaat is een draaiboek opgesteld dat voorziet in de mogelijkheid de boten van rijkswaterstaat in te zetten bij calamiteiten, waarbij brandweerlieden van de diverse korpsen bij bepaalde plaatsen kunnen opstappen. Voor Tholen staat de vluchthaVen aangewezen als plaats waar brandweerlieden kunnen opstappen. Afdoende middelen zijn echter niet voor handen, waarbij het woord af doende tussen aanhalingstekens moet worden gelezen, want ook indien een blusboot aanwezig was geweest, v had deze, indien het laatstelijk bij Sint Philipsland in derdaad tot een ontploffing van de tanker was gekomen, niets kunnen uitrichten. Dergelijke voorzieningen zijn echter voor de gemeenten onbetaalbaar. De V.V.D. doelt met zijn vraag of er een studie of rapport is ver schenen over de brandbeveiliging op en rond het Schelde-Rijnka- naal waarschijnlijk op de nota over het samenwerkingsverband tussen de regionale brandweren en rijkswaterstaat. Ons standpunt is voldoende kenbaar gemaakt bij de advisering over de ontwerp- wet gemeenschappelijke regelin gen. Terecht wijst de P.v.dA. er op dat tegen een ongeval met duikers vrijwel niets is te doen. Bij het korps Sint-Annaland zijn twee duikers, doch voordat deze ter plaatse zijn en kunnen worden ingezet is het vrijwel altijd te laat. Voor normale gevallen voldoen de drie reddingsvletten echter goed. Het redden van te water ge raakte personen blijft echter een moeilijke zaak. Het alarm wordt pas gegeven als de betrokkene in moeilijkheden verkeert of wordt vermist. Zelfs bij een snelle uitruk komt de hulp van de brandweer dan toch nog te laat doch de oor zaak hiervan is beslist niet het te kortschieten van het materieel, aldus b en w. Niet alleen voor het brandweerwezen hadden alle Thoolse raadsfracties de nodige aandacht de attentie was er eveneens van allen voor de politie. Zo opperde de PvdA de mogelijkheid, dat het perceel bij het postkantoor in Tholen misschien iets zou zijn voor een nieuw politiegroepsbureau. Afgezien van de plaats zag het college voorlopig nog geen nieuw groepsbureau in Tholen, nu de beschikbare financiële middelen bij de rijksgebouwendienst toch stevig teruglopen. De SGP fractie wenste het ver zoek van de groep Tholen om verbetering van het portofoonnet te steunen. Ook deze noodzake lijke aanvulling loopt nog stuk op financiële middelen. De sgp zou in dat opzicht ook nog wel finan ciële steun willen bieden en daar stond het CDA-lid mevrouw Deurloo evenmin onwelwillend tegenover. Uit het antwoord van b en w was haar gebleken dat b en w niet zo erg tegemoet komend is, terwijl het toch gaat om de veilig heid van de inwoners. Ook de sgp vond het "ten algemene nutte". De raadsvoorzitter antwoordde dat ons land rijks- en gemeente politie kent. Op Tholen is er de rijkspolitie. Als een gemeente zelf portofoons gaat aankopen, slaat men een andere weg in, waar men toch zeer voorzichtig mee moet zijn. Hij vermoedde dat zodra er middelen beschikbaar komen, de gevraagde uitbreiding er zal zijn. De PvdA informeerde wat de er varingen zijn met het jonge korps en in hoeverre een meer geva* rieerde leeftijdsopbouw gewenst wordt geacht. Men zou in dit op zicht een uitwisseling stad en platteland kunnen aanbevelen. Het college antwoordde dat bij het gehele korps rijk politie in Nederland een vacuum is ont staan in personeelsleden vanaf de 40 jaar. Het college achtte moti vatie en inzet bij het jonge korps echter ruim voldoende. Daardoor wordt het tekort aan ervaring voor een deel gecompenseerd. De scholing van het korps is "up to date", verzekerde b en w. CDA en VVD fractie betreurden het, dat in 1984 nog geen gedach- tenwisseling plaats vond over het politiebeleid met de groepscom mandant in de commissie bes tuurlijke aangelegenheden. Dat was bij de begrotingsbehandeling wel toegezegd. De VVD vond dat men ook al eerder aan de bel moet trekken als dat nodig is. Ook de sgp bleek voorstander van zo'n gedachtenwisseling. B. en w. deed de toezegging dat onderhoud te zullen organiseren. Er is een stuk beleidsplanning in voorbereiding, maar nog niet afgerond en daarop was eigenlijk het wachten Hij gaf er overigens de beperking bij, dat alleen het algemeen beleid ter sprake zal komen. Het gaat immers om openbare vergaderin gen. In specifieke gevallen zouden de fractievoorzitters in de besloten commissie bestuurlijke aangele genheden nog meer persoonlijke zaken kunnen bespreken. Sociale zaken heeft sinds 1 okto ber extra mankracht gekregen en de wethouder kon Aarnoudse nog niet meedelen, hoe die personeel suitbreiding zal uitpakken ten aanzien van het vlot verwerken van de éénmalige uitkeringen voor de echte minima. Er zijn nu geen grote achterstanden meer in de te verwerken bijstandsaanvra gen. Hoge prioriteit moet volgens b en w ook toegekend worden aan hercontroles en het aflossen van geldleningem en verhaalbare bij stand. Voor dit laatste is een werkschema gemaakt overeen komstig de voorschriften van het ministerie. Het is nog niet zeker of hieraan voldaan kan worden. De ervaringen met de Volkskre- diëtbank zijn volgens het college goed. Per kwartaal Worden er overzichten verstrekt of de be trokkenen aan hun aflossingsre geling voldoen. Op financieel gebied had de wet houder evenmin problemen met de raad, want belastingverhogin gen waren niet aan de orde. PvdA-raadslid I.C. Moerland merkte echter op, dat de bevol king nu niet moet denken dat er helemaal niets omhoog gaat. Hij wees op de verhoging in fasen van de gemeentelijke (sportaccom modaties, waartoe vorig jaar be sloten werd, nadat de minister voor een éénmalige, forse verho ging geen Joestemming gaf. Ten opzichte vari de meerjarenra mingen waren er nauwelijks ge schilpunten. "Wij liggen heus niet zo ver van b en w", zei Van Dam me. "De raad noch b en w zullen zich aan gevaarlijke experimenten wagen", Tiet De Bres weten, daar mee reagerend op een ambtelijk antwoord. Wethouder Van Schetsen was blij met de instemming. Dat hield volgens hem in, dat een werk dat voor 1986 is gepland, volgend jaar al voorbereid kan wordem. De commissies openbare werken, fi nanciën en welzijn zullen de meerjarenplanning overigens ver der uitwerken. De doelreserves wilde hij hand haven omdat volgens hem bij een door de VVD bepleite algememe reserve de evenwichtigheid verlo ren zou gaan. Wanneer doelreser- ve A bijvoorbeeld niet meer nodig zou zijn, kan de raad besluiten dat geld aan onderwerp B te besteden. Het enige geschilpunt bleek de overheveling van 38.000 gulden toeristenbelasting naar de alge mene middelen. De wethouder wees erop, dat de reserve recrea tieve voorzieningen al 1 miljoen gulden omvat, waarbij jaarlijks 80.000 gulden rente wordt bijge schreven. In de wet is toeristenbe lasting als een heffing opgenomen om de algemene middelen van de gemeente te versterken. Nu de meerjarenraming laat zien, dat er P. van Schetsen wethouder (P.v.d.A.) Sint-Annaland een ombuiging nodig is om ook de komende jaren een sluitende be groting te houden, is het niet di rect bestede deel van de toeris tenbelasting met ingang van 1986 als algemeen dekkingsmiddel aangewezen, aldus b en w. De VVD was daartegen. Van Damme wees erop, dat er rond de Oesterdam ook nog wel het een en ander zou moeten gebeuren, waarvoor nu niets was geraamd. Bovendien voorzag hij grotere moeilijkheden in de raad als de recreatieve voorzieningen uit de algemene pot moeten komen. Wethouder Van Schetsen noemde het alleen maar logisch, dat hoe minder je erin stopt, hoe minder je er ook uit kunt halen. Ook de PvdA-fractie steunde echter het VVD-voorstel. Na een korte ruggespraak zei de burgemeester, dat b en w er geen halszaak van willen maken. AÏs de raad geen toeristenbelasting in de algemene pot wenst, vooruit dan- maar. De financieel specialist van de SGP-fractie, M. Dijke, was hier door mogelijk wat in verwarring gebracht en vroeg een moment schorsing voor overleg met zijn fractie. Dat duurde niet meer dan een minuut, waarna Dijke ver klaarde, dat zijn fractie het voor stel van b en w steunde. Dit was echter niet aan de orde, zodat de verwarring even nog wat groter werd en de begrotingsban gebro ken leek te zijn door hilariteit. Uiteindelijk kwam het er op neer, dat alleen de SGP-fractie niet meeging met het VVD-voorstel om refcreatieve voorzieningen uit sluitend uit de pot toeristenbelas ting te halen. Het pleidooi van fractieleider Van Damme, dat campinghouders bij hun vorde ring van deze belasting aan de toerist op voorzieningen zouden kunnen wijzen om aan te tonen dat er echt wat met die belasting gebeurt, bracht de SGP niet van z'n standpunt af. De gemeentebegroting 1985 werd zonder meer aangenomen met de gebruikelijke bezwaren van de SGP tegen uitgaven voor zondag- sport en andere principiële pun ten. Aarnoudse overhandigde zijn jaarlijks lijstje aan de burgemees ter. Van Belzen(RPF/GPV) liet ook nee horen tegen uitgaven voor de zondagsport. Van de sportvelden worden alleen de terreinen in Oud-Vossemeer op zondag bespeeld. Sporthal Meulvliet is van 11.00 tot 17.00 uur in gebruik. Volgens b en w is bewust de beperking tot vijf uur ingebouwd. Voor het seizoen 1984/85 is op zondag 215 uur verhuurd. Het tekort per uur is op ƒ23,40 geraamd, zodat het zon- daggebruik de gemeente 5031 gulden kost. Als besloten zou worden de verhuur op zondag te beëindigen, betekent d«(t volgens b en w niet dat die 5031 gulden komen te vervallen. Voor een groot deel moeten die toch ge maakt worden, ook al is Meulvliet op zondag niet in gebruik. Haestinge is van oktober tot en met maart op zondag van 12.00 tot 15.00 en van 17.00 tot 19.00 uur in gebruik bij de tennisvereniging Jacoba van Beieren. Verder houdt de r.k. kerk daar zijn diensten van 10.30 tot 11.30 uuur, aldus b en w op vragen van de gemeenteraad. Mevr. Boissevain pleitte ervoor, niet alleen haanlozen tegen gere duceerd tarief cursussen bij het Regionaal Educatief Cen- trum(REC) te laten volgen. "Ook mensen met een uitkering, alsme de de echtgenoten, ja ieder zonder, betaald werk zou voor 50 gulden cursussen moeten kunnen vol gen", aldus het PvdA-raadslid. Wethouder van Schetsen wilde daarover geen toezegging doen omdat de financiële gevolgen niet te overzien waren. Hij zegde toe, dat in de commissie welzijn te zullen bespreken. B en W hadden in hun schrifte lijke beantwoording al een beta ling naar draagkracht afgewezen. "Het is ongewenst uitsluitend voor haanlozen een eigen bijdrage naar draagkracht in te voeren. Temeer, daar dit bij de bepaling van de REC-tarieven nimmer overwogen is. Beter lijkt het, de huidige eigen bijdrage voor haan lozen van 50 gulden per cursus van 33 weken te handhaven. Een dergelijk tarief is voor ieder be taalbaar, zodat haanlozen op deze manier in een zinvolle en nuttige daginvulling kunnen voorzien", aldus b en w. Over personeelszaken zei de wet houder nog, dat de uitbreiding al leen beperkt wordt. Bij nieuwe functies wordt uitgegaan van 32 in plaats van 40 uur. In het kader van de werkverruimende maatregelen zijn twee arbeidskrachten voor het gemeente-archief aangevraagd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11