Leesbaarheid over heidsdocumenten Luisteren belangrijk onderdeel hulpVBOK Nieuwe druk verder leren in Zeeland Zeeuws Huishoudboek SGP-studievereniging 'Calvijn' Donderdag 1 november 1984 IX BKROKP Op 9, 1 2 en 1 3 november a.s. zullen de provinciale staten de begroting voor 1 985 behandelen. Dat betekent dat het gehele provinciale beleid onder de loep wordt genomen. Algemene beschouwingen Replieken en duplieken Subsidie milieufederatie "Een belangrijk deel van ons werk bestaat uit luiste ren", aldus maatschappelijk werkster M. Zomer van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK). Zij hield tijdens de jaarvergadering van de werkgroep "Laat Leven" Tholen/St. Philips- land een lezing over hulpverlening voor ongeveer zestig vrouwelijke leden van de vereniging. Abortus Leden PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Robert Paul kan meer dan imiteren PUZZEL JEUGDKRANT DE BEDE OM GODS LEIDING ABDIJ Zojuist is verschenen de geheel herziene versie van 'Verder le ren in Zeeland'. Deze onder- wijsbrochure is bedoeld als wegwijzer voor leerlingen die op de mavo, havo of lbo zijn ge weest en verder willen studeren of denken aan de combinatie van werken en leren. In de bro chure zijn alle opleidingen in Zeeland vermeld waar voor een Dinsdag 6 november, 11.40 uur, houdt de AROB-commissie uit gedeputeerde staten een hoorzit ting. De heer A.J.M. Cuelenaere uit Biervliet meak^t bezwaar tegen het verlenen van verklaringen van geen bezwaar van gs (gevraagd door b. en w. van Terneuzen) voor de bouw van een bungalow aan de Beukelstraat in Biervliet. De zitting is in het provinciehuis Sint Pieterstraat 42 in Middel burg en wordt in openbaarheid behandeld. diploma mavo, lbo of havo no dig is. Als Zeeland een opleiding niet kent, is aangegeven op welke scholen buiten de provincie leer lingen terecht kunnen. Als niet- In de provinciale statencommissie Bestuurszaken is met betrekking tot de provinciale begroting 1 <^85 de vraag gesteld of het college van gedeputeerde staten de lees baarheid van provinciale nota's kan bevorderen. Het college ant- jwqordde hierop dat de slechte leesbaarheid van overheidsstuk ken door de grote omvang en het gebruik van vakjargon een alge meen probleem is. Gedeputeerde staten signaleren een toenemen de vraag om korte heldere uiteen zettingen die het tijdverslindende leeswerk van ingewikkelde no ta's, rapporten e.d. kunnen be perken. Aan de productie van overheidsdocumenten ligt vol gens GS een maatschappelijke en politieke vraag ten grondslag' De roep om informatie over het over heidsbeleid is de laatste jaren sterk toegenomen. Een aanwij zing hiervoor vormt het bijzonder sterk gestegen papierverbruik. 'Om enig inzicht te krijgen of vraag en aanbod van informatie op een goede manier op elkaar zijn af gestemd, wordt momenteel door een stagiair van het bureau voor lichting van de provincie een on derzoek verricht onder diverse "consumenten'' van provinciale informatie. GS zullen zich te zijner tijd nader op de problematiek be raden. IEÜWS Zeeuwse scholen veel Zeeuwse leerlingen hebben - ondanks het feit dat de onderwijssoort ook in Zeeland gevolgd kan worden - zijn deze scholen in de brochure ver meld. Verder is te lezen welk vak kenpakket is vereist, op welk ni veau examen moet zijn afgelegd, hoe lang de opleiding duurt, of er stage moet worden gelopen en voor welke beroepen de studies zoal opleiden. Ook is in de bro chure informatie opgenomen over het leerlingwezen, de vormings instituten en het kort middelbaar beroepsonderwijs. Deze opleidin gen zijn van belang voor jongeren die werken en daarnaast onder wijs volgen. 'Verder leren in Zee land' schenkt ook aandacht aan recente ontwikkelingen in het on derwijs. Zo wordt uitvoerig uiteengezet hoe nu het (nieuwe) middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorg onderwijs (mdgo) geregeld is. Ook wordt uitgelegd hoe het 'mavo-diploma nieuwe stijl' (met C- en D- niveaus) in elkaar zit. In de inlei ding van het boekje wordt er na drukkelijk op gewezen dat alle beroepen en opleidingen open staan voor jongens en meisjes. Verder leren in Zeeland is een uitgave van de Zeeuwse provin ciale onderwijsraad. De brochu re kost 2,50 en is te bestellen via de schooldekaan of het bu reau Onderwijs in het Provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31434. Begrotings vergadering Het behandelen van de begro ting is niet alleen een centen kwestie. Hoewel het in principe natuurlijk nodig is om over geld te beschikken om de provincie te besturen, gaat het in de be grotingszitting meer om plan nen, voornemens en uitgangs punten voor 1985, kortom: het provinciale beleid. Het komt er dus op neer dat de begrotingszitting het politieke de bat bij uitstek is op het provinciale vlak Alle politieke partijen maken duidelijk hoe ze denken over de huidige en toekomstige kwesties. Een aanzet tot deze discussie heeft het dagelijks bestuur van de provincie (gedeputeerde staten) al gegeven in zijn begrotingsbrief. Deze brief -van enkele tientallen pagina's- begeleidt de uitvoerige cijferopstelling voor 1985 (de ei genlijke begroting). De standpunten van de politieke partijen worden over het alge meen verwoord door hun fractie voorzitters in de "algemene be schouwingen". Er zijn onderlinge afspraken gemaakt over de vol gorde van de diverse sprekers. Ook zal een spreektijdbeperking worden gehanteerd. Voor de gro te partijen is die 40 minuten en voor de kleine 30. De volgorde ziet er zo uit: Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), de heer W.P. Ren tier, 30 minuten; Christen Democratisch Appèl (CDA), de heer J.H. Roose, 40 min.; Reformatorische Politie ke Federatie Gereformeerd Politiek Verbond (RPF/GPV), de heer H.J. Colijn, 30 min.; Politieke Partij Radicalen Evangelische Volkspartij (PPR/EVP), de heer C.Th.A van Waterschoot, 30 min.; Pacifistisch-Socialistische Par tij Communistische Partij van Nederland (PSP/CPN), de heer J.C. Dupré, 30 min.; Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD), de heer L.A.M. Elenbaas, 40 min.; Democraten '66 (D'66), me vrouw J.L.A. Boogerd-Quaak, 30 min.; Partij van de Arbeid (PvdA), mevrouw C.C. van Zanten-Leij- sen, 40 min. De algemene beschouwingen beginnen op 9 november om 10.00 uur. Zoals altijd vindt de vergadering plaats in de Sta tenzaal, Abdij 11 in Middelburg en is deze bijeenkomst voor een ieder toegankelijk. Er is een samenvatting beschik baar van de provinciale begroting voor volgend jaar, onder de titel "Zeeuws Huishoudboek 1985". In deze brochure wordt een over zicht gegeven van de verschillen de zaken waaraan de provincie haar geld besteedt. Aangezien het om een samenvat ting gaat worden geen gedetail leerde cijfers gegeven, maar al leen "grote getallen" (afgerond op duizend gulden). Voor degene die globaal een in zicht wil hebben in het beleid van de provincie, beperkt het huis houdboek zich niet tot een opstel ling van louter cijfers, maar wordt - per begrotingshoofdstuk - een toelichting gegeven. Zo zou het huishoudboek bij voorbeeld dienst kunnen doen Op maandag 12 november, aanvang 13.00 uur geven ge deputeerde staten antwoord op de algemene beschouwingen. Elk lid van gs beschikt dan over 45 minuten spreektijd. Dinsdag 13 november, 10.00 uur krijgen de staten weer de ge legenheid het woord te voeren voor een reactie op hetgeen door gs naar voren is gebracht. (Dit heet: de "replieken Tenslotte zijn gs weer aan de beurt voor na dere antwoorden, de "duplie ken". Afgezien van de begroting van de provincie Zeeland komt ook een aantal begrotingen van provincia le diensten en instellingen aan bod: de provinciale stoomboot diensten, de NV Vaste Oeverver binding Westerschelde en de Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij (Zeelandbrug). Vervolgens wordt ook een aan tal aparte voorstellen behan deld, zoals de reductieregeling toltarief Zeelandbrug, subsidie Zeeuwse milieufederatie, ont- werp-deelprogramma's op wel- zijnsgebied, de rijksbijdragere geling provinciaal overleg reva lidatie, enkele subsidies op landbouwgebied en een extra subsidie aan de Stichting dienst sociaal-pedagogische zorg. in het onderwijs, bij lessen als maatschappijleer en economie. Het Zeeuws Huishoudboek is gratis verkrijgbaar bij het bu reau voorlichting van de pro vincie Zeeland, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middel burg, telefoon 01180-31395 (doorkiesnummer). Gs stellen provinciale staten voor het subsidie aan de Vere niging Zeeuwse Milieufederatie te verhogen met maximaal ƒ32.100,— tot 162.097,— per jaar. (In de Zeeuwse milieufederatie zijn opgegaan het Zeeuws coördi natieorgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming en de Vereniging milieuhygiëne Zee land). Het subsidiebedrag dat de beide bestaande verenigingen ontvin gen wordt "overgeheveld" naar de nieuwe ^organisatie. Met de verhoging van de provinciale bij drage kan een stafmedewerker in 50% deeltijd worden betaald. De federatie heeft meegedeeld dat men de werkzaamheden breder wil maken dan van de beide voormalige organisaties samen. Men wil bijv. vrijwilli gerswerk gaan stimuleren en meer gaan doen aan "milieuop voeding" en voorlichting. Gs staan positief tegenover het werk van de federatie en wijzen er ook op dat in het merendeel van de overige provincies in Neder land meer dan een functionaris aan de milieufederaties is verbon den. (In Zeeland is tot op dit mo ment één beroepskracht werk zaam). Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Laat Leven Tholen/Flipland telt 120 leden "Hulpverlening is een essentieel ondersteuning bij de problemen bestanddeel van het werk van de VBOK. Ze bestaat onder meer uit een direct contact tussen een maatschappelijk werkster en een aanstaande moeder", aldus mevr. Zomer. "Een goed begin is in veel gevallen een zwangere vrouw on gehinderd over haar problemen uit te laten praten. Samen kan men dan proberen goede oplos singen te vinden voor de moei lijkheden die er door de zwanger schap zijn ontstaan". De redenen waarom een meisje of vrouw besluit tot abortus over te gaan, zijn soms heel verschillend. Zij wil bijvoorbeeld haar jeugd niet "verknoeien" met de verant woordelijkheid voor een kind; Zij wil haar studie niet onderbreken of afbreken; De ouders staan erop (want anders moet ze de deur uit); Er zijn financiële en/of huisves tingsproblemen; De echtge noot/vriend wil het kind niet ge boren laten worden, omdat hij het gezin compleet acht of omdat hij de zorg voor een kind niet wenst te dragen. De VBOK geeft begeleiding en rondom de zwangerschap. Zij doet dat in samenwerking met andere instanties (bijvoorbeeld gemeentelijke sociale diensten, huisvestingsbureau's enz). De ve reniging kan verder zorgen voor een gerichte voorbereiding op het moederschap en helpen bij het regelen van studie- en/of werk problemen. De VBOK is uitgebreid tot een grote landelijke organisatie met in tal van plaatsen werkgroepen. Men heeft een door de leden ge kozen bestuur dat het beleid van de VBOK uitstippelt. In Amers foort is het landelijk dienstencen trum gevestigd. De werkgroep Laat Leven telt momenteel )20 Thoolse en Fli- plandse leden. Voorzitster is mw. G.M. Loof. Zij opende de jaar vergadering met het lezen van psalm 139. "De werkgroep bestaat uit allemaal christelijke mede werkers en we doen het werk uit geloofsovertuiging", zei mw. Loof. De film over het leven van het kind tot en met de geboorte gaf een duidelijk beeld over het ont staan van de mens. Voorlichting is een belangrijke taak van het VBOK. Leden van de werkgroep Laat Leven zullen in het kader hiervan het komende jaar infor matie geven over het werk van de VBOK op de Rijksscholenge meenschap en mogelijk het Ron- calli in Bergen op Zoom. Behalve onderwijsinstellingen zijn ook ve renigingen en vakgroepen (bij voorbeeld artsen, verpleegkundi gen en hulpverleners) belangrijke doelgroepen. Het is volgens de VBOK van groot belang dat vooral deze vakgroepen weten wat abortus provocatus betekent en dat zij van de hulpmogelijkhe den op de hoogte zijn. Aangezien de VBOK steeds meer hulpaanvragen krijgt, heeft ze meer steun nodig. Er staat daarom een ledenwerfactie op stapel. ledereen die het werk wil steunen, kan zich opgeven als lid bij: VBOK, Arnhemseweg 17, 3811 MN Amersfoort, tel. 033-620244. wo 21 november dankdag THOLEN za 3 nov feest Eegedima, Meul- vliet, 20 u. ma 5 nov Natuurver. Tholen, microscopie, Oesterschelp, 19.30 u. wo 7 nov onderwijsmarkt. Ter Tolne wo 7 nov bejaardensoos, lezing over bijen door dhr. Koopman, Meulvliet, 14 u. za 10 nov MAC auto-oriëntatierit. Zoekweg do 8 nov NCVB, regionale bondsdag. Vlissingen wo 14 nov NCVB, mevr. C. Laban over De vrouw op het platteland in Kenia, De Wingerd, 20 u. di 13 nov ANIB soosmiddag, Meulvliet do 15 nov ANBO najaarsverga dering, Hof van Holland, 14.30 u. vr 16 nov najaarsvergadering Koggedek POORTVLIET do 8 nov Eben Haezer, bejaar denmiddag, 14.30 u. di 20 nov NCVB-avond Roeme nië, Raed'uus, 19.30 u. ma 26 nov pl vr. avond Slagers- bedrijf, Centrum, 19.30 u. za 24 nov rolleravond wielercom. Tolrust, 19 u. za 8 dec. wielercross trimmers en lie. houders, Deestraat. SCHERPENISSE za 3 nov clubkamp. VDH, Lange- weg, 8.45 u. do 8 nov Hoeksteen, bejaarden middag, 14.30 u. za 3 nov dansavond mmv Bufijo trio. Holland Huis, 20 u. SINT MAARTENSDIJK wo 14 nov poppenrevue Erics poppenfeest, Haestinge, 14 u. OUD VOSSEMEER vr 2 en wo 7 nov Youth for Christ bijbelstudie, Wim Bevelander vr en za 9 en 10 nov tentoonstel ling Vogelvrienden, Dorpshuis za 10 nov clubwedstrijd 't Schar retje, 12.30 u. za 17 nov tentoonstelling De Donderdag 25 oktober hield de studievereniging 'Calvijn' haar tweede vergadering in dit seizoen. Een 30-tal personen was in het verenigingsgebouw 'Calvijn' aan wezig, waaronder wethouder Koopman. Voorzitter Goedhart opende om 19.30 deze bijeen komst met het laten zingen van ps. 33:10. Vervolgens ging hij voor in gebed. Hierna sprak hij een ope ningswoord naar aanleiding van Gen. 47:10-20, waarin te lezen is dat God door Jozef (Christus) Zijn volk onderhoudt en be schermt in dure tijd en hongers nood. Seer. Roeland las nu een duidelijk verslag van de vorige bijeenkomst, waarbij burgemees ter van Velzen tegenwoordig was. Deze avond was als gastspreker aanwezig, dhr. van Holten uit Rotterdam, van de stichting Spaanse Evangelische Zending, die reeds 's middags op de Juliana van Stolbergschool aan de oudste leerlingen dia's had vertoond. Het was een primeur voor de organi serende vereniging de S.E.Z. als eerste op Tholen te ontvangen. Na een inleidend woord over het doel van de stichting nl. het Woord van God te brengen bij het Spaanse volk, vertoonde spreker lichtbeel den over de Spaanse politieke ge schiedenis en over de protestantse kerk aldaar. De protestanten zijn er zeer gering in aantal en hebben na veel gebed, tranen en grote ju ridische strijd, vandaag de dag enige erkenning en zijn sociaal gezien niet vele edelen of rijken. Vandaar dat Nederlandse steun o.a. politiek en financieel onont beerlijk is. Deze steun is bij ons begonnen met de arbeid van wij len prof. Wisse. Na de pauze was er met de inleider een levendige discussie over diverse aandacht spunten (politiek, kerkelijk, fi nancieel, onderwijskundig etc.). Namens de studievereniging werd een gift voor het werk van de S.E.Z. overhandigd. 16 november 1984 hoopt ir. H. van Rossum, fractievoorzitter der S.G.P. in de Tweede Kamer, te Stavenisse een inleiding voor 'Calvijn' te verzor gen. Na deze mededeling besloot 2e voorzitter, dhr. Duvekot, deze leerrijke avond op de gebruike lijke wijze. Zwaluw, café Schetters. 14 u. za 24 nov. intocht St Nicolaas, 14 u. SINT ANNALAND za 10 nov dansavond, Wellevaete, 20 u. SINT PHILIPSLAND za 3 nov comp. wedstrijd De Ma kreel, Schelde Rijnkanaal, 10-13 u. vr 9 nov uitwisselingsconcert Ac celerando en Concordia, De Wimpel di 13 nov pl. vr. wolfederatie met dia's wintermode. Druiventros za 24 nov Ton Huijsmans gitaar en Carla van Walsum fluit. De Wimpel BERGEN OP ZOOM za 3 nov De Mounties met Er is er eenjarig, Stoelemat, 20.15 u. t/m 25 nov Joska en Liesbeth Toth, expositie schilderijen, Etce tera, 13.30-17 u. za 10 nov dansvoorstelling Jazz Dance Company, Stoelemat, 20.15 u. tot 3 dec. kunstwerken van de maand. Markiezenhof ROXY 1: Conan De Vernietiger - 16 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: De Versierders Van St. Tropez - 16 jr. do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Chere Inconnue - filmliga, ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: Monty Python Festival: do 20 u. Time Bandits; vr 19 21.30 u. Life Of Brian; za 19 21.30 u. Meaning Of Life; zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Holy Grail; ma 20 u. Secret Poli ceman Ball; di 20 u. Jabber Woc- ky; wo 20 u. Hollywood Bowl. CINEMACTUEEL 2: The Natu rel - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Against All Odds - a.l. dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. Na het grote succes van de eerste keer dat Robert Paul in Meulvliet optrad leek het Uit op Tholen een goede zaak om deze artiest nog eens voor het winterprogramma te strikken. En weer was de grote zaal van het gemeenteschapscen- trum aan de Zoekweg uitverkocht. De nieuwe show is getiteld "Zo gepiept" en samen met zijn com bo zorgde Robert Paul voor een avond gezellig cabaret. Om precies acht uur begon het schouwspel waarbij de toekomst verwachtingen met computer en chips in het middelpunt stonden. Op zeer vakkundige en geestdrif tige wijze bracht Robert Paul de vele facetten van het leven onder de aandacht. Uiteraard kreeg het publiek, dat overal vandaan kwam en en in zeer gevarieerde leeftijden aanwezig was o.a. de personeelsvereniging van de ge meente Tholen, een prachtig as sortiment met imitaties van be kende Nederlanders aangeboden en dit suksesvolle optreden werd met een ruim applaus beloond. Deze wervelende show scheen in twee-en-half uur "zo gepiept" en werd afgesloten met een "hoopvol lied" over de toekomst. Een uit stekend verzorgd programma, fij ne muziek, en een sympathieke artiest. Een echt avondje "uit op Tholen". In de puzzelprijsvraag in de le Thoolse jeugdkrant zijn de vragen in een verkeerde volgorde afge drukt. Vandaar dat de puzzel prijsvraag onoplosbaar is gewor den. Hieronder volgen de vragen in de juiste volgorde! Als alle ingevulde antwoorden juist zijn, vind je midden-op-ver ticaal een woord. Schrijf dat woord op een briefkaartje en stuur het voor 15 november a.s. naar de redaktie van de Jeugd krant. Maak kans op een leuke sweater en doe mee aan deze puzzel-prijs vraag. Vergeet nietje naam, adres, leef tijd en maat van kleding op het briefkaartje in te vullen! 1. Van welk jeugdfonds ontving Scarpenesse oniangs een subsidie? 2. Wie is de jeugd- en jongeren werkster van de gemeente Tho len? 3. Wie is de contact-persoon-van Jong Vosmaer? 4. Het 3e woord van de tital van de Jeugdkrant? 5. In welke krant publiceren de jeugdclubs iedere week hun pro gramma? 6. Hoe heet de wethouder van "welzijn"? 7. Wie is de contact-persoon van J.V.S.? 8. Welke cursus wordt dit jaar door de 4 jeugdclubs georgani seerd? 9. Hoe heet het stripfiguur op blz. 4? 10. Wie is het redactie-lid van Paspartoe? 11. Noem een "fanatieke" activi teit van Jong Vosmeer? 4^ g) overdenking Doorgrond mij, o God, en ken mijn hart; beproef mij en ken mijn ge dachten, en zie of bij mij een scha delijke weg zij; en leid mij op de eeuwige weg. Psalm 139:23 en 24 Psalm 139 is een psalm van David. Zij is een belijdenis van de dich ter. Hij belijdt hierin, dat God al wetend is en alomtegenwoordig is. Tevens komt uit deze psalm naar voren, dat God de mens gescha pen heeft en dat de vrucht in de moederschoot al bij God bekend is. Dat zegt ons klaar en duidelijk, dat abortus provocatus moord is. David eindigt dit lied met een be de. De bede luidt: Doorgrond mij en ken mijn hart, beproef mij en ken mijn gedachten. En zie, of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op de eeuwige weg. In vers 23 komt de dichter met zijn hart en gedachten voor God. Hij moet met een zeldzaam vertrouwen en verzekerdheid begaafd zijn ge weest, om zich zo vrijmoedig voor de Heere te stellen, om zo zich aan het onderzoekend oordeel van God te onderwerpen. Dit is beslist geen roekeloosheid van hem ge weest. Maar zijn geweten kon van de oprechtheid van zijn Gods vrucht getuigen. Het wil niet zeg gen aan de andere kant, dat David een man zonder zonden was, geenszins. We kunnen dit in de Schrift lezen. Deze zijn echter niet opgetekend omdat wij zijn voor beeld na zullen volgen, maar juist om ons ervoor te waarschuwen en te behoeden. Toch was David door genade een kind van God. Hij wendt zich hier tot de Heere en bidt: doorgrond mij en ken mijn hart. Doorgronden, dit woord is ontleend aan de zee vaart. Doorgronden, dat is, dat men met een dieplood peilt, hoe diep het onder het schip was. Nu vraagt de dichter of de Heere zijn hart wil doorgronden, met andere woorden, of de Heere de bodem van zijn hart wil peilen, dat is wil openleggen, om te zien wat er op de bodem van zijn hart leeft. Het hart wordt dikwijls met diepe wa teren vergeleken, omdat vaak on- bejeend is, wat er op de bodem van ons hart leeft. Heere, wat heerst er diep in mij. Woont daar de liefde tot U, of bedrieg ik mezelf en woont er een andere liefde? Dat wil hij weten. Want uit het hart komen alle dingen voort. Onze gedachten, onze daden en werken. Doorgrond mij en ken mijn hart. Wat hebben wij onder kennen te verstaan? Kennen, dat wil inhou den, dat er een persoonlijke relatie is. Geen oppervlakkige kennis, zoals wij weieens zeggen: ik ken hem of haar, d.w.z. ik weet wie je bedoelt, meer ook niet. Dit ken nen heeft een diepere inhoud. Het houdt erkennen in, de erkenning dat God de Heere is. Wanneer wij Hem erkennen, dat verootmoedi gen en vernederen wij ons. Het bevat tevens belijden, belijden van de Naam des Heeren. Dit kennen is persoonlijke bevinding, dat ervaart men zelf. We kunnen dit kennen omschrijven als zich bekommeren om. een liefheb bend zorgen voor. Dit doet God de Heere met al degenen die Hij kent. Hij bekommert Zich om hen en zorgt liefhebbend voor hen. In ons hedendaags spreekgebruik zeggen wij ook, die jongen heeft kennis aan dat meisje. D.w.z. dat zij elkaar leren kennen, dat zij bezig zijn elkaar lief te krijgen, en voor elkaar willen zorgen, de één de ander met zijn liefde en trouw omringen. Daar wijst kennen op. Het is een kennis krijgen aan de Heere door de omgang met Zijn Woord, als de Geest daarin mede werkt. Het is een gebruikmaken van de middelen, welke God ons gegeven heeft. Dit kennen is een zaak van de gehele mens, niet al leen van het verstand. De mens is er helemaal bij betrokken, met li chaam en ziel. Dat is de bede van David. Als God zijn hart kent, zorgt Hij voor hem. Wat een voorrecht als de Heere ons kent! Beproef Mij en ken mijn gedach ten. Beproeven, dat komt van de goudsmid of de zilversmid. Die beproeven het goud of het zilver of het echt is. Daartoe stopt b.v. de zilversmid de zilvererts, waar nog allerlei stoffen in zitten, die geen zilver zijn, in de smeltkroes, om het dan in het vuur le verhitten, zodat het smelt en de afval en an dere stoffen er bovenop komen drijven, zodat deze er gemakkelijk vanaf geschept kunnen worden. Zo houdt hij rein, zuiver zilver over. Beproef mij, Heere, wil mij louteren, reinigen van alles, wat niet is tot Uw eer. Wat David hier verlangt is niet aangenaam voor zijn vlees, maar toch zo rijk voor zijn geestelijk leven. Kent u die loutering? Het is zo nodig die persoonlijk te kennen. Dan komt alle walgelijkheid van ons hart en onze gedachten naar boven, en gaan we onszelf mishagen vanwe ge onze omstandigheden. Beproef mijn gedachten. Wat kunnen we God-onterende. goddeloze ge dachten hebben. We durven nau welijks onze gedachten uit te spreken. Maar de dichter wil dat God ze.beproeft. En zie of bij mij een schadelijke weg zij. Met weg wordt hier levensweg bedoeld. Ons leven wordt bij een weg ver geleken. Deze weg is begonnen met onze geboorte en wij zijn op reis naar de eeuwigheid. Dat is het einddoel van onze levensweg. De vraag, die ons heeft bezig te hou den is, is het eeuwig "wel" of eeu wig "wee"? Daarom bidt hij de Heere, of hij op een schadelijke weg zij, een weg die voert tot het eeuwige verderf. Dat wil hij niet, neen hij wenst een levensweg te gaan, die tot eer van God is. Dat heeft hij niet van zichzelf. Van nature gaat de mens op die scha delijke weg. Bent u er al aan ont dekt? Die weg is de weg van vlees en bloed. Gods kinderen weten ervan, dat zij op een schadelijke weg gewandeld hebben, maar nu is hun begeerte door genade ge worden om op de weg des levens te gaan. Dit gaat ook na ontvan gen genade met veel vallen en opstaan. De duivel tracht hen voortdurend tot struikelen te brengen. De schadelijke weg is de weg van de wereld, daar is het een uitleven van de wellusten van ons hart. O jonge mensen, laatje toch niet meesleuren door de verlei dingen van de wereld, die zo schoon lijken, maar de dood be vatten. En leid mij op de eeuwige weg. De eeuwige weg dat is de weg van de zuivere waarhej^l. welke u vindt in het woord der waarheid. De eeuwige weg is de weg van vrije genade en van de vrije rechtvaardiging. Want wij allen moeten gerechtvaardigd worden, wil het wel zijn voor de eeuwig heid. Die gerechtigheid hebben we niet van onszelf, die hebben we nodig van een ander. De gerech tigheid van Christus welke niet is te verdienen, die niet te koop is, maar die de Heere enkel en alleen uit genade naar Zijn welbehagen schenkt. Is de bede van David al uw bede geworden? Zo niet, dan leeft u nog op de schadelijke weg, welke éénmaal zal eindigen in de poel van vuur en sulver. Is het door genade wel zo, dan is het uw begeert om door God zelf geleid te worden, opdat u Hem éénmaal mag ontmoeten en eeuwig de lof brengen. P. van Bergen Bravenboer Scherpenisse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7