Zilveren schietvereniging Eendracht Tholen huldigt vier oprichters 'Muziekschool zeer elitair gebeuren' Toren op nieuwe kerk Geref.Gem. Uien 24 ct. BOUMAN POTTER Eerste prijs voor Smalstads Mannenkoor Capritholen op televisie Zangavond Stavenisse Wandbord voor J.P.A. Uytdewilligen(82), al 62 jaar schutter Prikcentra bloedafname tl li _L Donderdag 1 november 1984 40e Jaargang no. 51 Niet rooskleurig Schietvereniging Eendracht uit Tholen beleeft een onstuimige groei. Als de verdubbeling van het leden tal sinds 1 januari van 50 naar 100 tekenend is voor de verdere ontwikkeling, moet voor de volgende jubi leumviering naar een andere ruimte worden uitge zien. Vrijdagavond lukte dat nog net in de eigen kan tine aan de Wattstraat, waar vier oprichters ter gele genheid van het 25-jarig bestaan werden gehuldigd: secretaris J. Overbeeke, penningmeester D. Melse, oud-baancommandant J. de Heer en het vroegere kas-, wedstrijd- en barcommissielid J. Praat. Fantastisch Verlies 100 m baan Verwoed schutter Erelid Volgens de Poortvlietse onderwijzer J.H. Kers is de Zeeuwse muziekschool op Tholen een 'zeer elitair gebeuren'. Hij zei dat dinsdagavond in de commissie voor Sociaal Cultureel werk, die overigens positief adviseerde om volgend jaar 90.000 gulden subsidie te geven. Volgens Kers moeten daarvan meer kinderen profiteren. Hij wjlde een muziekconsulent aanstellen om de onderwijzers bij te spijkeren en zo op alle lagere scholen muziekles te geven. Twintig mille minder gespaard DEZE WEEK Minister Deetman naar Meulvliet MS-stichting Tholen/Flipland naar Markiezenhof Zaterdagmorgen was 't een hele drukte in de Smalle Schoolstraat van Scherpenisse, toen de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente van een toren werd voorzien. Onder fraaie weersomstandigheden hees de grote kraan van Jac. Goud uit Waarde eerst het brui ne, houten onderste stuk op het dak. Daarop kwam de grote punt met zwarte leitjes van asbestcement. Ten slotte gingen de ontwerpers Gerrie Quaak en Koos v.d. Slikke, die tevens organist is, in een grote vei- lingkist naar boven, om de symbolische zonnewijzer met het windvaantje aan te brengen. Dat was nog een heel karwei en het viel niet mee om de bol honderd procent waterpas te krijgen. Er komt nog een luid- klokje in, dat elektrisch bediend kan worden. Op de foto slaat dhr. M.J. Giljam, die de gehele bouw bege leidt, het resultaat gade, terwijl de twee mannen in hun veilingkist nog bij de toren hangen. Na aanleg van de verwarming worden volgende week de banken geplaatst waarna het kerkgebouw verder afgewerkt kan worden. Half december vindt dan de ingebruik neming plaats. Het plaatsen van de toren was een hoogtepunt dat door vele inwoners werd gevolgd, onder wie ook ds. Beens. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665:2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer "De begrotingspositie is niet rooskleurig" schrijven b en w van St. Philipsland in de begrotings- brief 1985. Daarmee wordt als grote lijn realistisch weergegeven, hoe het er voor de kleinste Zeeuwse gemeente bijstaat. Het lijkt onvermijdelijk om het zonder belastingverhoging te doen voor komend jaar en dat is vooral in deze voor sommige burgers wat kommervolle tijd financieel niet zo'n pretje. Het college wijst er echter ook op, dat Flipland heel laag zit met zijn belastingen en tarieven. Het beleid van de ge meenteraad om voor 1984 de on roerend goedbelasting niet te ver hogen, leidt nu tot een extra stij ging. De offers van de Fliplandse burgers worden gevraagd omdat er anders niets kan gebeuren naast al aangegane verplichtingen uit vorige jaren. Wie tegelijkertijd dichtbij de schouwburg wil zitten en zuivere strandlucht wil inade men, moet naar Scheveningen verhuizen, maar in St. Philipsland is rust en frisse lucht aanwezig met een beperkt voorzieningenpakket. Dat het in vergelijking met de kleinste Zeeuwse gemeente nog rijke Tholen dit jaar buiten een belastingverhoging kan blijven, is te danken aan regelmatige stij gingen in het verleden en de goe de uitkering uit het gemeente fonds die na de herindeling ont stond. De Tholenaren hebben daarvoor wel zelfstandigheid in elke kern moeten inleveren, waarvan de waarde niet altijd in geld is uit te drukken. Ze zijn echter niet minder materialistisch dan hun buren aan de overkant van de Krabbenkreek en kunnen bogen op zwembaden, sportzalen, prachtige subsidies voor de vere nigingen en veel openbare wer ken' St. Philipsland kan zelfs met een tariefsverhoging van de O.G.B. van 5% nog niet meer uitrichten dan een beperkt stratenonder- houd, terwijl we vooT Tholen al jaren stabilisatie van de belastin gen bepleiten omdat zekere luxe voorzieningen o ok beperkt kon den worden en er dan nog heel wat kon gebeuren aan het welzijn van de samenleving, evenzeer schromen we om de Fliplandse belastingverhoging te kraken. Hoe naar ook voor een aantal in woners, b en w doen het niet uit luxe. Tenzij eisen van de inwoners beneden het minimum dalen, maar dat is teveel gevergd. Roos kleurig ziet het er financieel niet uit voor St. Philipsland, dat is realiteit. De cabaretgroep Capritholen is morgenavond op de televisie te zien. Dinsdag traden ze in Tilburg op tijdens de viering van het 65- jarig bestaan van de NCVB. waarbij 750 vrouwen uit Noord- Brabant aanwezig waren. De NCRV-t.v. maakte opnamen voor het programma 'kerk vandaag', dat vrijdagavond om elf uur wordt uitgezonden op Nederland 1. De verenigde koren van Tholen en St. Philipsland organiseren za terdag een zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse. Vanaf half acht zingen Laudate Dominum uit Stavenisse, V.Z.O.S. uit St. Annaland, het chr. gemengd zangkoor uit Oud-Vos- semeeren V.Z.O.S. en Maranatha uit St. Philipsland. Andere koren konden op dit uur niet voldoende zangers op de been brengen. Organisten zijn P. Priem uit Sta venisse en J. Hage uit Scherpenis- se. Er is ook samenzang van drie liederen. Ds. B. den Butter heeft de leiding. Iedere belangstellende is welkom. Veiling Sint Annaland, dinsdag 30 oktober 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl. 24,40; Drielingen maat 35/40 op klasse 2 nl 22,60. Aan voer 42 ton. Bintje 17-19, Bonken 20-22, Drie lingen 9, Kriel 58, Gloria 17, Irene 35-37, Eigenheimer 42-44. Aan voer 30 ton. Ter gelegenheid van het 25-jarig heslaan van schietvereniging Eendracht in Tholen werden het oudste lid en drie oprichters gehuldigd, v.l.n.r. 'opa' Uvldewilligen. J. de Heer. J Praat. J. Overbeeke, waarnemend voorzitter hi. Hoeksema en KNSA-voorzitter Naessens in de kantine van S. V. Een dracht. Een geval apart was.de 82-jarige J.P.A. Uytdewilligen. die al 62 jaar actief schutter is en wiens vrouw onlangs het honderdste lid werd. De voorzitter van het KNSA-dis- trict 9, dhr. Naessens uit Clinge, was er vrijdagavond voor naar Tholen gekomen, waar de bes tuursleden hun handen vol had den aan het koken en opdienen van de mossels. De kersverse KNSA-voorzitter zei Ongeveer vijftig mensen van Tholen en St. Philipsland maken dagelijks gebruik van de diensten van de stichting Medische Labo ratoria uit Breda. Zij worden voor een bloedprik naar de plaatselijke spreekuren verwezen door de huisarts of de specialist. Tholen: Groene Kruisgebouw Molenvlietstraat 11, op dinsdag en vrijdag van 09.00 - 09.30 uur. St. Annaland: Groene Kruisge bouw, Tuinstraat 30, op dinsdag en vrijdag van 09.00 - 09.30 uur. St. Maartensdijk: Groene Kruis gebouw, Dr. Tazelaarstraat 1, op woensdag van 09.00 - 09.30 uur. Bejaardenhuis St. Maartenshof, Bloemenlaan 2, op vrijdag van 09.00 - 09.30 uur. Oud-Vossemeer: Groene Kruis gebouw, Raadhuisstraat 1, op donderdag van 09.15 - 09.45 uur. Poortvliet: Groene Kruisgebouw, Bernhardstraat 2, op donderdag van 09.00 - 09.30 uur. Scherpenisse: Groene Kruisge bouw, Laban Deurloostraat 26, op maandag van 09.15 - 09.45 uur. Stavenisse: Groene Kruisgebouw, Pr. Margrietstraat 3, op maandag van 09'00 - 09.30 uur. Anna-Jacobapolder: Wijkgebouw Kruisvereniging Langeweg 7, op maandag van 09.00 - 09.30 uur. St. Philipsland: Wijkgebouw Kruisvereniging Deldensestraat 2, op donderdag van 09.00 - 09.30 *0/ONINGINRICHT1 DIG 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie LM. Uytdewilligen wel eens ontmoet te hebben bij wedstrijden op de zolder van de Ark in de Hoog straat. In de jaren 74/75 was de nestor bovendien actief in de schutterij op de 50 m onderdelen. De voorzitter vertelde nog een anecdote, waarbij Uytdewilligen z'n munitie opmaakte door op een varken te schieten. Hij kende de vier oprichters per soonlijk minder, maar Naessens concludeerde, dat zowel s.v. Een dracht als de KNSA trots konden zijn op zulke jubilarissen. "Uit zo'n jubileum blijkt tevens de ge zonde sfeer in de vereniging, de verdraagzaamheid en de sportivi teit. Ik wens u vijven nog vele ja ren van schietgenot toe in goede gezondheid. Als ik net zo'n vrouw als Uytdewilligen had. hield ik 't ook zo lang vol", zei Naessens, die het oudste lid een wandbord van Delfts blauw overhandigde, de drie oprichters!dhr. Melse was wegens ziekte verhinderd) een medaille en voor hun vrouw of moeder bloemen. S.V. Eendracht telt onder de 100 leden ook 5 vrouwen. De helft van de schutters komt uit Tholen, het andere deel uit West-Brabant, zoals 'opa' Uytdewilligen uit Le pelstraat. De waarnemend-voor zitter H. Hoekema, die J. v.d. Heuvel is opgevolgd, komt uit Bergen op Zoom. Hij is al vele jaren lid van de Thoolse schietve reniging, zodat hij meer achter gronden van de jubilarissen wist. Zo schetste hij Joost Overbeeke als een fantastisch lid met een grote sportiviteit. "Hij is nooit te beroerd om een taak te vervullen. Na aanvankelijk ziek te zijn ge weest bij de oprichting, trad hij enige maanden later toe als lid. Hij kwam in de wedstrijdcommis sie, werd tweede penningmeester en is momenteel nog nauwgezet secretaris. Overbeeke is één van de weinigen die altijd deelnam aan wedstrijden en bescheiden prijzen haalde: eremetaal en huishoudelijke artikelen, 't Was niet altijd gemakkelijk om sport en ondernemerschap te combine ren, maar na zijn pensioen heeft hij 't als vak- en natuurmens in hart en nieren nog even druk. Volgend jaar hoopt de vereniging hem als zilveren secretaris te kun nen eren", aldus voorzitter Hoek sema. Hij stond verder stil bij Jacob de Heer, sportman in hart en nieren, altijd bereid om te helpen. "Eerst zat hij in de kascommissie, later vervulde hij vele jaren de functie van baancommandant. Met de andere drie oprichters maakte hij het verlies van de 100 m baan mee, wat De Heer heden ten dage nog jammer vindt. Na vele om zwervingen kwam s.v. Eendracht in de Hoogstraat terecht, op de zolder van de Ark. Of't nu warm was of de sneeuw lag binnen, Ja cob zat als nauwgezette baan commandant op zijn post. Jan Praat was ook zo'n man van het eerste uur. Hij werd samen met De Heer benoemd in de kas- commissie, deed z'n werk in de wedstrijdcommissie en werd be heerder van de kleine bar. In wedstrijden was hij niet slecht, want hij won altijd een prijs. Hij heeft gevoel voor de schietsport. Al 15 jaar beheert hij de vereni gingswapens en zowel op de oe fen-maandagavond als bij wed strijden op de onmogelijkste tij den, staan Jan Praat en zijn vrouw klaar. Dies Melse was bij de oprichting al bestuurslid. Als recreatie- schutter won hij wel prijzen, maar zijn inbreng in de vereniging was groot. Bestuurslid, teller van de kaarten, penningmeester en stu wende kracht achter de bouw van de nieuwe schietbaan. Door ziekte van zijn vrouw is hij vaak verhin derd, maar we hopen hem nog vele jaren als mede-bestuurslid te begroeten", aldus voorzitter Hoeksema, die voor alle vier een kleine herinnering had. Tenslotte zette hij de 82-jarige 'opa' Uytdewilligen in de schijn werpers. Als 18-jarige was hij al verwoed schutter met de wapens van zijn vader en grootvader in de tuin van het ouderlijk huis te Steenbergen. Tot aan z'n pensioen zat hij in de drukkerijwereld. Als 25-jarige kocht hij z'n eerste ge weer, een Geco, voor de schiet sport en de zeehondenjacht in de Eendracht. In de burgerwacht blonk hij uit door zijn schietpres- taties en in 1934 werd hij schut- terskoning en koningsschutter! Tijdens de oorlog trad Uytdewil ligen toe tot de hulppolitie om te werkstelling in Duitsland te voor komen. De kolf van zijn wapen stookte hij als brandhout in de kachel, de grendél werd als roer ijzer in een blik met zware olie gebruikt en de rest van het geweer werd in een holle balk verstopt. Het verzet hielp hij aan geweren en munitie. Na de oorlog werd het verstopte wapen tevoorschijn ge haald en van een nieuwe kolf voorzien. Ten dienste van de zelf verdediging kreeg hij een vergun ning. maar rond 1969 wijzigde de Wapenwet. Ten einde raad werd hij geattendeerd op s.v. Eendracht in Tholen en als lid mocht hij z'n wapen toen houden. Inmiddels hangt dat als wandversiering in het politiebureau te Halsteren, want Uytdewilligen heeft nu een BM. Hij werd ook lid van de schietve reniging in St. Annaland om op de 100 m baan te schieten en ook het pistool te kunnen gebruiken, voordat s.v. Eendracht zelf een pistoolbaan had. Met zijn 82 jaren is Uytdewilligen een bijzonder lid. Hij komt altijd op de oefenavonden en doet steeds mee aan wedstrijden. Op de jubileumwedstrijd schoot hij 12 kaarten in de D-klasse. Aangezien hij geen rijbewijs heeft, bracht zijn vrouw hem steeds. Inmiddels is zij ook lid van s.v. Eendracht. Jan Uytdewilligen is voor onze vere niging een begrip en daarom wil het bestuur hem tot erelid benoe men, zei waarnemend voorzitter Hoeksema. De schutters vermaakten zich na de mosselmaaltijd op deze gezel lige avond verder nog met het bingospel. "leder kind heeft recht op alge mene muzikale vorming (AMV) en de ideale vorm is, dat op de lagere scholen te doen", zei het hoofd van de Eevliet. Tegen de 90.000 gulden die de gemeente Tholen volgend jaar een muzie konderwijs wil uitgeven, had hij op zich geen bezwaar. Wethouder Versluijs legde uit, dat ook b. en w. voorrang geven aan A.M.V. omdat het de basis van muziekonderwijs is. "Dit jaar was er financieel ook ruimte voor vier cursussen, maar alleen in Tholen is het gelukt. Toch heeft de regio directeur van de muziekschool op o.a. de lagere scholen in Sr. Maartensdijk de belangstelling gepeild. In St. Annaland bleek al eerder een AMV-cursus niet le vensvatbaar". Over muziekonderwijs op de la gere scholen was de wethouder ook weinig hoopgevend. "Soms hebben we al moeite dat nu inge vuld te krijgen, leder heeft z'n sterke en z'n zwakke punten en handenarbeid willen de onder wijzers zelf nog wel doen, maar voor muziekonderwijs heeft men liever een vakonderwijzer. We hebben veel driemans scholen, waar die problemen zich voor doen". Kers erkende dat. "Alle deskun digheid is op kleine scholen niet aanwezig. Nu volgt echter geen enkele leerling van mij een AMV-cursus. Ik denk door ver- voersnjoeil ijk heden naar Tholen. Met een muziekconsulent kan er op de lagere scholen muziekon derwijs gestimuleerd worden'" Versluijs wilde de belangstelling in de hoofdenkringen wel peilen en dhr. W. Peeks (hoofd van de Veste uit Tholen) meende dat er met de invoering van de wet op het basisonderwijs meer moge lijkheden voor vakonderwijs zou komen. Dhr' R.P. v.d. Wal uit St. Anna land had moeite met de 90 mille en pleitte voor uitbreiding van de muzieklessen aan fanfares. Tijdens de spaarweek is er bijna 20.000 gulden minder ontvangen dan vorig jaar, zo blijkt uit de op gaven van twee Rabobanken. St.Annaland/Poortvliet boekte een winst van 80 mille, maar Tholen/Oud-Vossemeer/St. Phi lipsland ontving een ton minder aan spaargeld. St. Maartens- dijk/Scherpenisse/Stavenisse wil de dit keer geen opgave verstrek ken. In St. Annaland/Poortvliet groei de het aantal posten van 2441 naar 2584. het aantal nieuwe spaarders liep in vergelijking met vorig jaar terug van 64 naar 53. Toch werd er flink ingelegd: 1.121.073 tegen over 1.046.172 gulden in 1983. Bij de Rabobank Tholen steeg het aantal posten van 1723 naar 1891 en er kwamen ook 96(79) nieuwe rders bij, maar het totaal ges paarde bedrag lag lager: 452.864 in plaats van 547.063 gulden. Het Smalstads Mannenkoor heeft zaterdag tijdens het Nederlands Koorfestival in de Avro-studio te Hilversum in de afdeling A-kroon een eerste prijs behaald met 349 punten. Van de 85 koren die tot nu toe hebben opgetreden, bezet het Mannenkoor een vierde plaats. Het concours, verdeeld over vijf zaterdagen, trekt totaal 107 koren uit alle delen van Nederland. Za terdag was de vierde dag. In de Kroon-afdelingen moest ook a prima vista gezongen worden. Bij aankomst krijgt men dan een mu ziekstuk uitgereikt, dat na tien minuten studie weer wordt inge nomen. Pas na het verplichte en de twee vrije werken wordt het weer uitgevoerd. Voor dit onder deel, dat overigens niet in de to tale beoordeling wordt meegeno men, behaalde het Smalstads Mannenkoor een 8. Om voor een eerste plaats in aanmerkingte ko men. waren 336 p nodig, zodat het koor met 349 goed zat. Er waren drie juryleden. Ad de Groot gaf voor het verplichte werk 'redeloze zangen' van Albert de Klerk 59.4 punten voor zeven onderdelen en 57.5 p. voor de vrije werken 'Pos tillon' van Andries de Braai en 'Duo Seraphim' van T.L. de Vit- toria. Meindert Boekei gaf 58.7 en 57.4 en de derde 58.7 en 57.4p. Naast de lof was er ook kritiek, met name op de uitvoering van de vrije werjten: in ritmisch opzicht wat rommelig. 'Wat een bijzonder mooi ensemble', bleef met de le prijs echter volop staande. Met optredens in Wemeldinge, Krui- ningen. Steenbergen en Sittard gaat het Smalstads Mannenkoor zich voorbereiden op vier kerst uitvoeringen, o.a. zaterdag 22 de cember met Euterpe in Haestinge. Voor die tijd wordt de kerstplaat gepresenteerd St. Philipsland zit financieel niet rooskleurig Fusie Thoolse V.O.-scholen na intentieverklaring nog niet in kannen en kruiken Het koperen jubileum van de Rozeboom Minister Deelman komt maandag naar Meulvliet Zilveren schietvereniging Eendracht huldigt oprichters Laat Leven telt 120 leden Restauratie molen de Nijver heid in volle gang Twintig mille minder ge spaard Geen reiskostenvergoeding voor "Vergeet Mij Niet", maar wel bijna helft meer sub sidie geadviseerd Eerste prijs Smalstads Man nenkoor Bella Quaak uit Scherpenisse zag eerste bevrijders in Bergen op Zoom Woensdag is er weer onder wijsmarkt Thoolse sneldammers Zeeuws kampioen Tholense Zaterdag derby Boys-W HS MENIGEEN DIE SCHOON SCHIP MAAKT, VER VUILT SLECHTS HET MI LIEU Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Minister van onderwijs drs. W. Deetman spreekt maandagavond om kwart over acht in Meulvliet op uitnodiging van het CDA Tholen en St. Philipsland.-De ge hele CDA-regio Noord-Oost Zee land en West Noord-Brabant is hiervoor uitgenodigd. Na de pau ze is er discussie' mogelijk. Tevo ren gaan de Poortvlietse statenle den mr. J.A. de Boe en E.Ph. Nieuwkerk in op provinciale ac tualiteiten. Dinsdag 6 november wordt er een soosmiddag georganiseerd voor MS-patiënten, familie, begelei ders en contactpersonen. Het is dan de bedoeling een bezoek te brengen aan hel Markiezenhof te Bergen op Zoom, waar men een rondleiding krijgt en twee exposi ties kan bezichtigen. Voor rol stoelers is er een lift aanwezig. Men vertrekt uiterlijk om twee uur vanaf het parkeerterrein van transportbedrijf Schot aan de Postweg in Tholen. Opgave en vervoer kunt u regelen met de contactpersoon of met mw. A.G. Baerends-Reinders, tel. 01660-2300.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1