Merendeel bedrijven Expo Tholen positief ondanks 55Ö0 bezoekers Bouw verpleeghuis Tholen in 1987/88? Vele handen maken licht werk BOUMAN POTTER u sr f Y$r<r Veertig jaar bevrijding Voorzitter Elenbaas: aantallen vorige jaren opgeschroefd Brabant vindt het niet zo urgent Bintje 20 ct. Herdenking bevrijding Donderdag 25 oktober 1984 40e jaargang no. 50 Ondanks een compromis van Staatssecretaris van der Reijden ziet het er niet naar uit, dat een verpleeghuis op Tholen voor 1987/88 aan de orde zal komen. Noord-Brabant heeft zijn bedden tot 1992 al een bes temming gegeven en 'Den Bosch' vindt het Zeeuwse Tholen niet zo urgent om dat naar voren te schuiven. Secretaris J. Wesdorp van de Expo Tholen conclu deert uit gesprekken met de 36 beursdeelnemers dat het merendeel een positief oordeel geeft over dit vierdaagse evenement, ondanks dat er 'maar' 5500 bezoekers zijn gekomen. Voorzitter J.K. Elenbaas concludeerde zaterdagavond in zijn sluitingstoes praak, dat de bezoekersaantallen van vorige expo's opgeschroefd moeten zijn. "Men is toen kennelijk bij 10.000 pas gaan tellen", aldus Elenbaas, die zonder de flinke regenbuien op donderdag en met name vrijdag wel op 8000 mensen had gerekend. Mooiste stand Staatssecretaris Markiezaatsmeer Voor duizenden tabakswaren gestolen Zeker zo goed DEZE WEEK Vertrek directeur Sint Maartenshof Vrij en Blij krijgt 10 mille van Jantje Beton Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 16 .00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9.— Hoofdredakteur G Heijboer De generatie die 1940-1945 volop bewust beleefde, kan het zich nu nauwelijks voorstellen, dat er ko mende dinsdag 30 oktober veertig jaar zijn vervlogen. Het waren te voren spannende, zorgvolle, extra gevaarlijke dagen na benauwde jaren, die aan die bevrijding voorafgingen. Niet omdat Tholen en St. Philipsland direct in de frontlijn lagen. Dat kwam eigen lijk pas na de bevrijding, toen Schouwen-Duiveland nog maan den bezet bleef. Maar men hun kerde na hel lange wachten zo naar het bevrijdingsuur, dat die laatste oktoberdagen eindeloos leken te duren, vooral door de onzekerheid. Als er ergens maar iets fout ging, kon je zo worden neergeknald. Vurende kanonnen konden het levenseinde beteke nen, kortom het hing alles zo aan een zijden draad, dat het leven intenser leek te zijn dan ooit. De gevechtslinie lag in oktober 1944 vooral rond de Westerschelde, maar ook daar vertoefden geëva cueerde eilandbewoners. Zo zat om een enkel voorbeeld te noe men, een Oud-Vossemeerder in Rilland Bath. Alleen om het daar te overleven, zijn er na die veertig jaar nog littekens overgebleven. Het bijzondere daarvan is, dat die littekens meer dan direct na de oorlog lijken te schrijnen. Toen wilde ieder alles wat maar aan oorlog, bezetting, onderdrukking en onvrijheid kon herinneren, heel ver uit zijn gedachten, uit zijn leven bannen. Veertig jaar later blijkt dat bij menigeen in werke lijkheid nooit mogelijk te zijn ge weest. Dat wordt dan tegenwoor dig een syndroom genoemd. Concentratiekamp-syndroom, oorlogshandeling-syndroom en ook NSB-kinderen-syndroom. Terwijl metnamf in onze regio de dag- en nieuwsbladen met talrijke verhalen - 'kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwe nen en herhaal ze honderd malen: alle malen zal ik wenen' - moeilijk voorbij kunnen gaan aan wat veertig jaar geleden gebeurde, dienen we toch op die bevrij dingsdag vast te stellen, dat er in het westen, in Europa, in veertig jaar geen oorlogsgeweld meer is ontstaan. Zeker geen totale oorlog als die van 1940-45. Gelovigen zullen als eerste en terecht vast stellen, dat dit pas Gods hand is. Anderzijds zal die categorie even min de daartoe aangewende mid delen als overbodig bestempelen. Zo herinneren we ons in een in middels legaal weekblad een te kening met een wegwijzer. Rechts wees in de richting van atoombe wapening, links in de richting van vrede. Moet nu de conclusie zijn, dat door die atoombewapening veertig jaar lang ons land geen oorlog meer kent? Wat hebben we met die veertigja rige vrede gedaan^ Gaan we af op de actualiteit, dan zien we een kibbelen over de viering van dat gebeuren volgend jaar. Moet het op zondag 5 mei 1985 of mag het ook een dag later? De ene catego rie zegt. dat iemand veertig jaar geleden toch ook wel graag op zondag werd bevrijd en die heeft gelijk. De andere categorie toont aan, dat een bevrijding op zich, het uit de nood geraken, iets an ders is dan die te herdenken. Dat kan ook een dag later. Men kan er zelfs twee dagen voor nemen, zoals een alleen maar in Neder land geopperd compromis voor de dag kan komen. En als men een koninginne-zondag altijd nog naar de eerste mei verschoof, kan dat uiteraard met een herdenking van de bevrijding. Welke geroe zemoes hierover ook nog zal ont staan. is voor ons minder be langrijk. Wel, dat dit geroeze moes, dit gekibbel mogelijk is. Want al klinkt dat misschien raar, juist dat tekent de vrijheid. Men moest dat in de jaren 1940-1945 naar eens proberen. Je kon dan voor een andere mening dan die van het nazisme tegen de muur worden gezet. Als we dat veertig jaar nadien nog en in herinnering roepen, zullen we toch kibbelend die bevrijding kunnen vieren. In onze streek is het dan maanden eerder dan het nationaal gebeu ren. Begrijpelijk dus, dat 30 okto ber geen Thoolse regionale feest dag is. Dat er toch ergens aan die zo gedenkwaardige dag met een herdenkingsdienst zal worden he rinnerd. mag althans menig ou dere, maar waarschijnlijk ook weinig minder jongeren, waarde ren. Vast stond op die 30ste okto ber 1944 immers wel. ondanks de vele ellende en beslommeringen in de daaropvolgende maanden, dat Tholen - en op 4 november St. Philipsland - uit de duistere nacht van de bezetting werd opgetild in het stralend zonlicht van de vrij heid. Zo werd het althans veertig jaar geleden ervaren. 1982 niet meer bij was. zoals bij de Expo I en II. Vorige week was het op vrijdag avond en op zaterdag lekker druk. maar vrijdagmiddag bijvoorbeeld was het door de vrijwel constante regenval heel matig met het be zoek. Het was toen niet aantrek kelijk om te voet of per fiets uit Tholen-stad naar de Expo te gaan en zelfs automobilisten waagden zich soms niet vanaf de parkeer plaats naar de Expo-hallen. Veel belangstelling was er voor de modeshows van Plenne uil Seherpenis- se/St. Annaland. die 's middags en 's avonds in één van de twee Expo- hallen bij het restaurant werden gehouden. Vólgens de organisator van de vorige Expo Tholen in 1982 waren er toen 12.922 betalende bezoe kers en 2000 mensen die een gratis toegangsbewijs van de exposanten hadden ontvangen. Overigens meldde het toenmalige verslag dat het voetje voor voetje in dichte drommen voortschuifelen er in en vrij veel belangstelling waren er ook geluiden over een slechte beurs. Voorzitter Elenbaas rekent erop, dat er na deze presentatie toch nog resultaten volgen. De belangstelling is gewekt en een gevarieerde produktenreeks is ge toond. De jeugd had veel interesse voor computers en ook voor een com puter gestuurde naaimachine was er volop animo. De tassen van de M.Z.B. en folders vonden ook gretige aftrek bij de jeugd. Donderdagmiddag reed er een speciale bus om de oudere Thole- naren gemakkelijk naar de Expo te brengen. Dit werd bijzonder VERVOLG PAG 10 Dat bleek dinsdagmiddag bij het periodiek overleg tussen de Col leges van Gedeputeerde Staten van Brabant en Zeeland in het Provinciehuis te Middelburg. De planning van de Gezondheidszorg op Tholen en St. Philipsland was één van de gesprekspunten. Onze streek valt onder de Gezond heidsregio West-Brabant, maar de Stichting Rust- en Verpleeghui zen Zeeland (SRVZ) heeft op Tholen een verpleeghuis met 90 bedden gepland. Eenzelfde voor ziening wil Brabant in Steenber gen bouwen. Beide projecten zouden parallel moeten lopen. Een speciale commissie uit Bra-, bant heeft de situatie bekeken, maar niet de door Zeeland ge wenste voorrang aan Tholen ge geven. Staatssecretaris van der Reijden werd bij het probleem betrokken en hij kwam met het compromis om elk een derde bouwcontingent beschikbaar te stellen; Zeeland. Brabant en het Rijk ieder 30 bed den. Dat komt neer op elk zo'n 85.000 gulden voor de op 2.6 mil joen gulden geraamde bouw. De SRVZ wil het verpleeghuis in verschillende kleinschalige een heden bij de Thoolse bejaarden tehuizen bouwen, maar tot 1986 ziel het daar niet naar uil, zo is de verwachting na het gesprek van dinsdag, Over de problematiek van nict- radioactief ziekenhuisafval als verbandmiddelen e.d. werd ook gesproken. Vermoedelijk kan men in de Roosendaalse verbran dingsoven terecht om daar cen traal de speciale behandeling aan het afval te geven. Van Zeeland was Commissaris der Koningin dr. C. Boertien o.a. aanwezig, maar zijn collega Mr. A. van Agt had andere verplich tingen in Vught, waar Prinses Ju liana op bezoek was. De Brabant se delegatie werd geleid door Ge deputeerde drs. J.J.F.M. v.d. Heijden. Het Brabants en Zeeuws Land schap gaan samen rond de tafel zitten over het beheer van het Markiezaatsmeer (150-200 ha. schorren en 300 ha. intergetijde- gebied). De bedoeling is om het beheer niet te versnipperen. Daarom wordt verwacht, dat Zeeland de slikken van De Heen bij St. Philipsland gaat beheren en Brabant het Markiezaatsmeer bij Bergen op Zoom. Van de totaal 2000 ha. is 1800 ha. natuurgebied dat door het Brabants Landschap in erfpacht zal worden genomen. Er graast al vee, zei Ir. Kooman van Rijkswaterstaat vorige maand bij het bezoek van PVDA-Staten- le den. Van de 200 ha. die opgespoten is, wordt 125 ha. benut voor woning bouw en sportvelden. Tussen het Natuur- en Woongebied komt een barrière. Het Markiezaatsmeer, met een reereatieplas van 200 ha, is zeer geschikt voor plankzeilers, aldus Ir. Kooman. Veiling Sint Annaland dinsdag 23 oktober 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl 24,20; Drielingen maat 35/40 op kl. 2nl 25,00. Aanvoer 95 ton. Bintjes 17-20; bonken 23-24; drielingen 11-12; kriel 45; gloria 17-19, eigenheimer 51. irene 43. Aanvoer 45 ton. In de nacht van donderdag op vrijdag is in St. Philipsland inge broken bij Albert Heijn en de S.R.V. in het SRV-pakhuis van de Gebr. Verwijs aan de Wilhelmi- nastraat werden voor een waarde van 10.000 gulden sigaretten en andere rookartikelen meegeno men. Bij Albert Heijn van dhr. v.d. Est in de Achterstraat liep dat zelfs naar de 17.000 gulden. Daar waren ook nog andere artikelen bij. De eigenaar van de S.R.V. woont naast het pakhuis, maar had niets gemerkt. Bij Albert Heijn was men al vroeg aan het bakken, maar men hoorde niets van de dieven. De politie speurt naarstig naar de dieven. In de nacht van dinsdag op woensdag is een computer met disc drive ges tolen uit de Chr. Mavo aan de Zoekweg in Tholen. De schade bedraagt ongeveer 1900 gulden. Met een steen werd een ruit inge gooid van het lokaal waarin het apparaat stond. Op de eerste Ex- podag werd na sluitingstijd een videorecorder en stereo-installatie uit de stand van Quist-Duine ont vreemd. De politie vermoedt, dat de dader(s) zich heeft (hebben) laten insluiten. Uit de autokoffer van J.G. in Tholen, wiens wagen in Roosendaal geparkeerd stond, werd een surfzeil met mastvoet en zwaard ter waarde van 800 gulden meegenomen. "De resultaten van deze Expo zijn zeker zo goed als de vorige keer en dat met minder bezoekers. De meeste standhouders kijken met succes op deze vier dagen terug. Een enkeling is negatief. Meer dan verwacht op grond van het bezoekersaantal heeft men goede verkoopresultaten geboekt of contacten gelegd. De PTT tele foondienst heeft bijvoorbeeld buitengewoon goede zaken ge daan", aldus Wesdorp. Naast heel tevreden, zeer positief Precies veertig jaar na de bevrij ding van Tholen. die op 4 novem ber werd gevolgd door die van St. Philipsland. wordt een herden kingsdienst gehouden in de N.H. kerk te St. Annaland. Dinsdag avond om half acht is er zang en declamatie met medewerking van V.Z.O.S. St. Philipsland en St. Annaland. Voorgedragen wordt het gedicht 'de achttien doden' van Jan Campert. Ds. B. den But ter uit Stavenisse verricht de ope ning, ds. P. Holst (in de bezet tingsjaren predikant te St. Phi lipsland) uit Voorburg houdt een overdenking. Iedere belangstel lende is welkom. Aan de ingang krijgt men een programma. IN R ICHTÏATG i_ 1 t -I li'l _JL Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie LM. Initiatiefnemer Peter v.d. Jagt van S.C. Stavenisse (links) organiseerde een uien-oogstdag bij zijn medespeler Anton Klippel tweede van links) met daarnaast trainer Dick Soomers en de andere vrijwilligers. Het wil maar niet vlotten met het binnenhalen van de oogst, want donderdag en met name vrijdag regende het na een aantal droge dagen weer volop. Zaterdag en zondag droogde het flink door een sterke wind en zonnige perioden, maar maandag en dinsdag vielen er opnieuw buien. Het onstabiele weer houdt aan, waardoor het met machines nauwelijks mogelijk is om te oogsten. Gezien die bijzondere omstandigheden besloten voetballers uit het eerste elftal van S.C. Stavenisse op de competitievrije zaterdag hun mede-speler Anton Klippel te hulp te komen. Hij had nog 2 112 gemeten uien in de grond. "Met de machine valt dat niet te doen en als het droog wordt, heeft de loonwerker het zo druk, dat je ook niet direct aan de beurt bent", vertelt Klippel. "En de uien moeten er hoognodig uit, want ze vertonen al bruine plekken". Vijftien spelers, andere vrijwilligers en leden van de familie Klippel trokken zaterdagmorgen 1 gemet uien op. Van de sprei gingen ze in de kisten om op het land te drogen. Ook trainer Dick Soomers deed dapper mee. Sinds m 'n schooltijd heb ik dit landwerk niet meer gedaan vertelde hij. Op de knieën in de modder kropen ze langzamerhand naar het einde van het perceel onder de bonte luchten bij de zeedijk ter hoogte van de haveningang van Stavenisse. Handwerk is onder zulke natte weersomstandigheden de enige oplossing om wat van de oogst binnen te halen, maar veel hectares worden er dan per dag niét verwerkt. Na diepe duisternis stralend bevrijdings-zonlicht De algemene beschouwingen van de vij'f Thoolse raadsfrac ties over de gemeentebegro ting 1985 VVD ziet in de toekomst geen financiële zorgen RPF/GPV wil vechten voor verpleeghuis CDA: bezwaren tegen be drijfsvestiging praktisch hou den SGP: b en w kweken overbo dige behoeften aan PvdA: de Betho schuldig aan misgaan boerderijproject Expo met minder bezoek toch redelijk Wateroverlast stelt St. Phi lipsland voor onoplosbaar probleem Dag en nacht telefoneren in Anna Jacobapolder Fliplands zangkoor VZOS in het zilver Lichte aarzeling Thoolse raad omtrent bodemonderzoek Kaay Smerdiekenaar naar wereld kampioenschappen kusthen- gelen Elke Thoolse kern krijgt maar 1 open jongerencentrum Er staat weer heel wat te le zen in het bijna 40-jarig nieuwsblad DE TONG LOOFT ZICH ZELF Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Directeur A.A. van Tilburg van Sint Maartenshof vertrekt per 15 december wegens zijn benoeming tot directeur van het even grote bejaardentehuis 'De Whemerhof te Eibergen. Hij heeft sinds au gustus 1980 in het Smerdiekse be jaardentehuis gewerkt. Dhr. van Tilburg stimuleerde verschillende activiteiten om het tehuis wat meer toegankelijk te maken voor niet-bewoners. Hij concludeert wel geslaagd te zijn in die verle vendiging. "We hebben in de loop der jaren nogal wat mensen aan Sint Maartenshof gebonden. Bovendien hebben we samenwer kingsverbanden opgebouwd met verschillende instanties als de stichting "Welzijn voor Oude ren". De Whemerhof is een zelf standig tehuis met een plaatselijk bestuur, terwijl Sint Maartenshof deel uitmaakt van de grote stich ting Rust- en Verpleeghuizen Zeeland. "Ik verwacht dat de in houd van mijn nieuwe functie waardevoller is. Ik krijg meer ve rantwoordelijkheid", aldus van Tilburg. FTij neemt nu ook de directie waar voor Ten Anker in Tholen omdat directrice mevr. Koole al geruime tijd met ziekteverlof is. De sollici tatieprocedure voor Sint Maar tenshof loopt nog, zodat er op dit moment geen opvolger voor dhr. van Tilburg bekend is. De speeltuinvereniging Vrij en Blij uit St. Annaland heeft van het nationaal jeugdfonds Jantje Beton een bijdrage van 10.000 gulden gekregen voor de vervanging .of het opknappen van speeltoestel len. Het geld wordt pas betaald na het overleggen van een kosten- en fit- nancieringsoverzicht met de reke ningen en betalingsbewijzen. Bin nen één jaar moet de bijdrage zijn besteed. Na voltooiing van het project moeten foto's worden op gestuurd. Er moeten ook goede opstal- en inboedelverzekeringen voor worden afgesloten. Vrij en Blij dient tevens bereid te zijn de collecte voor Jantje Beton in St. Annaland te organiseren. Daarvoor vraagt men collectanten van 29 oktober tot 4 november. Het nationaal jeugdfonds zet zich in voor leef- en speelruimte. Col lectanten aanmelden bij Van Poortvliet, Schoolstraat 63 te St. Annaland. J

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1