Dijke geeft doorslag Ben van Rooij in Gasthuiskapel Gouden flitsen in de statenzaal Wegen op Oester- en Philipsdam erg urgent Fietspad Poortvliet/St. Annaland Geen bonusaandelen PZEM voor gemeente Gedeputeerde De Voogd heeft al 1 miljoen nu 64,00 ©n 69,00 Donderdag 18 oktober 1984 EENDRACHTBODE Kamervragen over tanker bij Flevoland Met een flinke inbreng van B,en van Rooij uit St. Maartensdijk is tot en met 26 oktober in de Thoolse Gasthuiskapel een tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring te zien. Burgemeester E. Baerends ver richtte maandagavond de officiële opening in aan wezigheid van de beheerscommissie en de tien kun stenaars. Rode keramiek SGP-statenlid M. Dijke uit Scherpenisse heeft door wijziging van zijn standpunt de doorslag gegeven bij een stemming over de toekenning van bonusaandelen van de PZEM aan de gemeenten en de provincie. Van de Zeeuwse staten waren er 24 tegen en 23 voor. Daardoor gaat er van de PZEM-winst niet meer geld naar de overheid. "Als er winst is, moet dat zoveel mogelijk naar de gebruikers gaan naast de redelijke vergoeding voor de aandeelhouders. Dat is het prin cipe", zegt Dijke. Stemmen staakten Amendement de Boe Eén km vier ton Belg was bij overval betrokken Grote aanwinst Reconstructie kruispunt "De aanleg van de provinciale wegen op de Oester- en de Philipsdam heeft bij de provincie zeer hoge urgentie. Het is de bedoeling om zodra de werken aan deze dammen het mogelijk maken en voor zover de financiën van de provincie het toelaten, de wegen op en naar deze dammen aan te leggen." Gedeputeerde J.D. de Voogd zei dat maandagmiddag ter gelegenheid van de opening van het fietspad Poortvliet/St. Annaland. Niet smaller Al 1 miljoen Grote betekenis Sluis goed voor 28.700 gulden Philipsdam in onze portiek speciale aanbieding: JUMPERS qQ 7£- FANTASIE PULLOVERS doeltreffend I 25 joor hulpvaardig hulp...uiaardig bank 707070333 giro 1122222 te utrecht Vragen van de kamerleden Eversdijk en Hennekam (beiden CDA) aan de ministers van ver keer en waterstaat en van Bin nenlandse Zaken. 1. Hebben de bewindslieden kennis genomen van de "bijna ramp" op het Schelde Rijnka naal als gevolg van het stran den van de met brandbare stoffen geladen tanker Gefo 7? 2. Zijn de bewindslieden van mening dat de rampenbestrij- dingsmogelijkheden in dit ge bied moeten worden uitge breid? 3. Is het waar dat evacuatie van de inwoners van Sint-Philips- land is overwogen? 4. Kunnen de bewindslieden de mening van de regionale brandweer in Roosendaal on derschrijven dat een eigen blusboot voor dit gebied noodzakelijk is, gezien de zeer grote hoeveelheden gevaar lijke, giftige en explosieve stoffen die over de Schelde- Rijn verbinding worden ver voerd? 5. Delen de bewindslieden de mening van de burgemeester van Fijnaart dat met name bij de Volkeraksluizen onvol doende rampenbestrijdings- materiaal aanwezig is? 6. Is het waar dat wel toezeggin gen zijn gedaan ten aanzien van het beschikbaar komen van rampenbestrijdingsmate- riaal, maar dat de middelen daarvoor uit de rijksbegroting zijn geschrapt? Het Zeeuws Platform tegen ker nenergie houdt zaterdag 20 okto ber een grote manifestatie in Middelburg om te protesteren tegen de regeringsvoornemens vier nieuwe kerncentrales te bou wen. In de plannen van "Den Haag" worden twee plaatsen in Zeeland genoemd, die voor een nieuwe kerncentrale in aanmer king komen: naast de bestaande bij Borssele, en bij Hoedekens- kerke-Bath. De organisaties die zijn verenigd in het Zeeuws Platform zijn onge rust omdat opnieuw Zeeland de meeste kans krijgt op een nieuwe kerncentrale en boos omdat de regeringsplannen klakkeloos voorbij gaan aan de resultaten van de duurste en breedste volksraad pleging die ooit in Nederland is gehouden: de Brede Maatschap pelijke Discussie over het ener giebeleid. Het merendeel van de Nederlandse bevolking bleek tegenstander van kernenergie en voorstander van meer energiebes paring en gebruik van milieu vriendelijke energiebronnen. Op dit moment bestaat het Zeeuws Platform uit onder andere de P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., P.P.R., en D'66 afdelingen Zeeland, het Energie Komitee Zeeland, de Werkgroepen Energie Discussie Zeeland, het Zeeuws Coördinatie Orgaan, de Vereniging Milieu- Hygiëne Zeeland, het Rijn-Schël- de-Instituut. de Werkgroep Ker nenergie Zeeuwsch-Vlaanderen, Stop Borssele, de FNV Jongeren beweging, de vrouwenbond FNV, FNV Zeeland en de Vrouwen voor Vrede. 's Middags had de burgemeester de opening van het fietspad St. Annaland/Poortvliet bijgewoond en dan 's avonds een expositie. "Het lijken twee werelden", zei Baerends. "Die van de economie met veilige, goede wegen en die van de kunst en cultuur. Toch be horen ze allebei tot onze samen leving en ook de kunst heeft volop recht op onze zorg en steun. Men zegt gemakkelijk dat kunst niet één van de eerste levensbehoeften is, maar we kunnen er niet buiten. De overheid moet zich daar van bewust zijn en oog hebben voor zo'n grote verscheidenheid", zei de burgemeester. Vertrouwen HÜ was met name blij met de Zeeuwse inbreng op deze ten toonstelling. "Dat spreekt ons bij zonder aan, temeer daar er één van ons bij is: Ben van Rooij. De ze expositie doet ook eer aan de Gasthuiskapel, waarin de be heerscommissie een grote ver scheidenheid van tentoonstellin gen heeft georganiseerd. Onze bewondering daarvoor", aldus de burgemeester. Hij had er alle vertrouwen in, dat er velen tijdens de Expo Tholen ook de weg naar de Gasthuiskapel zouden weten te vinden. Voorzitter mr. Huber van de Zeeuwse Kunstkring, de vroegere burgemeester van Goes, was ge charmeerd van de Gasthuiskapel. Hij hoopte dat er meer gemeenten tentoonstellingsruimten beschik baar zouden stellen. "Daar heeft de kunstenaar behoefte aan", al dus Huber. De tentoonstelling biedt het ha ventje van Tholen van Gerard Menken, uit Kloetinge, die ook tekent voor boten in de Golfe du Morbihan. Er zijn nog meer tegenstellingen: een Zeeuws en een Frans landschap. Het roker sportret van Jan van de Riet uit Zierikzee is weer heel wat minder herkenbaar. Ben van Rooij heeft flinke doeken met zeegezichten en een rotsach tige kustlijn. Miems van Citters uit Burgh exposeert aquarellen, Peter Jansen de Stille Zuidzee en the desert shore. Het zeegezicht en het landschap van Waalko Dinge- mans spreken evenzeer aan als de vissersscheepjes. De variatie uit zich verder met keramiek en beeldhouwwerk van Ad en Tessa Braat uit Zierikzee, waarbij de rode schaal en vaas de tentoonstelling opfleuren naast de wat sombere uitbeeldingen van 'gezag' en 'geduld'. Tot en met 26 oktober kan men van maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur in de Gast huiskapel terecht en bovendien nog van 19.00 tot 21.00 uur op vrijdagavond. Volgens de PZEM-statuten moest er op basis van nieuwe inwoner tallen een herschikking van de aandelen plaatsvinden. De Zeeuwse gemeenten konden meer aandelen kopen en om dat aan trekkelijker te maken, wilden g.s. naast 2% meer dividend voor de gemeente ook nog bonusaandelen extra geven. Totaal zou er dan een half miljoen gulden naar de pro vincie (350 a 370.000 gulden) en gemeenten (150 a 160.000 gulden) gaan. CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet, tevens lid van de raad van bestuur van de PZEM, tekende daartegen verzet aan. "Winst van een nutsbedrijf extra in de collectieve sector stop pen, is fout. Het moet ten gunste van de tarieven en de verbruikers aangewend worden. De zeeuwen hebben nu 3 cent per kubieke meter gas terug ontvangen en bovendien is een groot aantal on rendabele gebieden op gas aan gesloten. Daar moeten we mee doorgaan", vindt Nieuwkerk. PZEM-aandelen bij en komt op 3252. Nieuwkerk zou 't onjuist vinden als Tholen en St. Philips- land door het wegvallen van de bonusaandelen geen 29 en 8 aan delen zouden bijkopen. Dit gezien het toenemende belang van het energiebedrijf voor de gemeenten. Het amendement de Boe werd gesteund door het CDA, vier van de vijf SGP'ers, D'66 en RPF/GPV. Tegen waren PvdA, VVD, PSP/CPN en PRR/EVP, alsmede de voormalige SGP-ge- deputeerde R. van Ommeren. Een meerderheid in de staten leek tegen, en de VVD stelde voor, nader overleg te plegen. In de tweede vergadering staakten de stemmen echter bij afwezigheid van de liberaal dr. ir. C.W.C. van Beekom. Die was er vrijdag wel, maar de bonusaandelen gingen toch niet door. "De uitslag was een vrij forse verrassing door de ommezwaai van Dijke", aldus Nieuwkerk. PvdA-statenlid H. Venekamp uit Tholen, die met L.A.M. Elenbaas (VVD) uit Scherpenisse tot de voorstemmers behoorde, begreep die wijziging niet erg. "Veel PZEM-winst komt van de kerncentrale en daarvan is de exploitatie zo onzeker, dat je niet te gemakkelijk met die winst moet omgaan. Het dient pas achteraf in de vorm van dividend te gebeuren. Als het goed draait, komt er meer geld vrij voor de gemeenten", aldus Venekamp. 4 - fc* f De stemming vond plaats naar aanleiding van een amendement van het Poortvlietse CDA-staten lid mr. J.A. de Boe. Hij vond de extra winstuitkering aan de ge meenten in strijd met de statuten. Daarentegen constateerde PZEM-voorzitter en PvdA-gede- puteerde W. Don, dat Zeeland als enige in Nederland een provin ciaal gasbedrijf heeft. Elders pro fiteren de gemeenten van de gas baten. "De PZEM is er niet om winst te maken", vindt Dijke. "In eerste instantie dacht ik, dat de bonusaandelen een goede zaak waren. Uit verschillende kanalen heb ik later een toelichting gekre gen bij het voorstel van g.s. en daarbij bleek, dat de gevolgen voor de particuliere verbruikers en het bedrijfsleven niet zo gun stig waren. De herkapitalisatie op zich heeft geen grote gevolgen", zegt Dijke. Tholen kan 29 aandelen bijkopen, waardoor het op 88 komt, St. Phi- lipsland kan met 8 stijgen tot 11. De provincie krijgt er 1252 Vijftig jaar geleden, in het na jaar van 1934 werd goede landbouwgrond verkocht voor 100,— per gemet. Nu is dat om en nabij de 12 mille. In Poortvliet werd hervormd predikant ds. J. Bus uit Berg- senhoek bevestigd. In Sint Annaland vierde het burge meestersechtpaar Bierens hun gouden huwelijksfeest en werd aan behoeftigen een gift uitgereikt. Volgens het KNMI in De Bilt werd in de regen meter te Stavenisse over het gehele derde kwartaal 1934 slechts 113,2 mm. regen geno teerd. Dat ligt dit jaar over dezelde drie maanden toch wel op een geheel ander ne gatief niveau. De Commissaris van de ko ningin bezocht Oud-Vosse- meer en kon als een der eer sten van de verbeterde weg tussen Tholen en Oud-Vosse- meer gebruik maken. De bochten (op het nu rechte deel vanaf Oud-Vossemeer) waren er uit gehaald, het wegdek was verbreed en werd vanwege de klinkerbestrating inplaats van de "kinderkopjes" zeer ge roemd. Er was zelfs sprake van een van de mooiste wer ken in de laatste jaren in deze gemeente. Tot werkman aan de haven en de daarheen lei dende straten was gedurende de bietencampagne A.v.d. Boogaard Johzn benoemd. De voetbalvereniging O.V.C. te Oud-Vossemeer vierde het 5 jarig bestaan met onderlinge wedstrijden op het voetbal veld en met 650 bezoekers om vervolgens naar de muziek tent voor het Rechthuis te gaan, waar het plaatselijk korps een concert gaf en de gymnastiekvereniging SSS turndemonstraties. Op de scholen werd de spelling Marchant ingevoerd, waar door hooger...hoger werd en den heer de heer, enz. In de gemeenteraad van Tholen werd afscheid genomen van secretaris H.J. Laban. Hij was 25 jaar aan de gemeente ver bonden geweest. Het af scheidsgeschenk werd een .fauteuil. Naast burgemeester A.J.v.d. Hoeven voerde ook de bekende archivaris C. Hol- lestelle het woord. Opvolger als gemeente-secretaris werd zoon V. Laban. De stoom tramweg Maatschappij A.B.T. stopte met ingang van 7 okto ber de dienst Tholen-Bergen op Zoom. De dienst werd vanaf die datum geheel met autobussen uitgevoerd. Men ging er overigens niet op achteruit, want inplaats van de tien ritten van de tram in beide richtingen, gingen de bussen 16 keer van en naar Bergen op Zoom. De zon dagsdienst van 6 tramritten werd met 5 autobusritten uit gebreid. Als gemeente-veld wachter te Tholen werd de marechaussee A.J. Punt uit Heusden benoemd. De eerste repetitie van de opgerichte mond-accordeon vereniging "Crescendo" vond op 21 sep tember plaats. In Scherpenis se had het muziekkorps de gehele zomer stilgelegen. Toen het oktober werd, begon men toch weer aan repetities te denken. Anders zat er niet veel anders op dan opheffen. In Sint Maartensdijk werd door het gemeentebestuur voor het eerst straatbelasting ingesteld. Dat was dringend nodig vanwege de vele gelden die aan de talrijke werklozen moesten worden uitgekeerd. Met de vele gelden wordt niet bedoeld, dat de werklozen een groot bedrag ontvingen, maar wel dat er zoveel waren dat voor de gemeente het bedrag te groot werd. Met straatbe- lasting werden de arme bur gers echter ook weer getrof fen. Er was in diezelfde raadsvergadering nogal wat discussie over de openbare verkoping van de gemeente lijke mestvaalt. Eerst zou dat met briefjes gebeuren, maar toen er al publiek op de mest vaalt bleek te staan' werd het daar bij opbod gedaan. Vol gens de secretaris ging het om 3 hopen van 8 karren, maar volgens sommige raadsleden lagen er wel 60 karren mest. De koper(s) had(den) in dat geval een koopje. Het congres van de nationaal socialistische beweging te Neurenberg werd besloten met een groot mili tair schouwspel en een rede van de leider. Niets nieuws onder de zon voegde een ver slaggever er aan toe. Lang voor 1914 placht een andere leider van Duitsland, thans lijdende te Doorn (keizer Wilhelm verbleef daar) aan eén verwaarloosde heersers ziekte grote militaire schouw spelen te houden en redevoe ringen af te steken. W.H. Blaak, die als lerend ouderling werkzaam was in de Oud Ge- ref. Kerk kreeg van dezelfde gemeente een beroep als pre dikant. In Tholen was in de Voorstad tussen buren een zo ernstige ruzie ontstaan, dat er zelfs met de revolver werd ge schoten. Toen werd het een zaak voor de rechtbank in Breda. Landbouwer H. Quist uit Tholen vond een gouden ring terug op het land, die 28 jaar geleden was verloren. Met inscriptie Gerard Quist. De eerste voetbalvereniging D.E.V.O. te Scherpenisse werd na een kortstondig bes taan van een jaar of drie ont bonden. Het aantal liefheb bers bleek toen nog te gering te zijn in het kleine dorp. VERVOLG VAN PAG. 1 door vertraagd. Dit geldt ook voor het fietspad St. Maartensdijk/S- tavenisse. De aangekondigde op heffing van de WUW vermindert eveneens de realiseringskansen." De Voogd ging nader in op de grote ongerustheid bij wegbe- heerders over de onduidelijkheid van de toekomstige wegenfinan ciering. "Gaan de waterschaps wegen nu wel of niet naar de ge meenten en zo ja onder welke voorwaarden. De besprekingen tussen rijk, provincie, waterschap en gemeenten zitten muurvast. Op 9 november is er op landelijk ni veau overleg, waarbij een voorstel ter sprake komt via een beperkt onderzoek duidelijkheid te schep pen in de financiële gevolgen van de voorgenomen sanering van het wegenbeheer. Dit onderzoek zou 1 april 1985 afgerond dienen te zijn. Het aan de operatie verbonden financiële aspect is de cruciale factor in de besluitvorming. Aan de bestaande onzekerheid komt dit jaar geen einde en naar ik vrees in 1985 evenmin", aldus de gede puteerde. Er bestaat echter ook nog een De vorige week in de Burg v.d. Hoevenstraat in Tholen door een arrestatieteam van de Rijkspolitie aangehouden Belg was een van de drie zuiderburen die medio sep tember een overval pleegden op een garage in Steenbergen. Daar bij werden op de politie schoten afgevuurd, maar niemand ge raakt. De politie kon er twee, zonder de vuurwapens te moeten gebruiken, nog dezelfde nacht ar resteren, maar de derde ontkwam. Die bleek later een onderkomen te hebben gevonden bij een vriendin in Tholen. Of het onder zoek nog meer aan het licht zal brengen, was tot dusver niet be kend. De politie loste wel andere diefstallen op. Na een tip werd duidelijk, dat een uit de haven van St. Philipsland gestolen buiten boordmotor aan een watersport zaak was verkocht. De Roosenda ler G.J. van H. bekende de diefstal te hebben gepleegd. Er bleek meer te zijn gebeurd. Ook uit de haven van Roosendaal was een buitenboordmotor meegenomen en daarvoor werden de beide zoons, G.H. en L.H. uit Roosen daal verhoord. Ze bekenden. Er waren ook nog wat andere scheepsbenodigdheden gestolen door deze mannen. Een van de motoren kon aan de eigenaar worden teruggegeven. provinciaal fietspadenplan, dat jaarlijks wordt gevoed met 250.000 gulden. "Dat is op zich een mooi bedrag, maar 1 km fiet spad kost vier ton. G.S. hebben de staten nu voorgesteld om uit het batig saldo van de rekening 1983 een bedrag van 400.000 gulden extra in' het provinciaal fietspa denfonds te storten. Dit is inci denteel en bij lange na niet vol doende om het wegvallen van de rijksbijdrageregeling te compen seren, want dat was 2 a 2.5 miljoen gulden per jaar", aldus de gede puteerde. Daarnaast is er nog de subsidiepot van het ministerie van landbouw die een enkele keer kan worden aangesproken voor fietspaden met een overduidelijk recreatief belang", aldus De Voogd in Haestinge. Burgemeester Baerends bood hem als herinnering aan de offi ciële opening een miniatuurfiets aan, want hij was meer tevreden over de fietsprestaties van gede puteerde De Voogd dan van de Thoolse KNWU-renners. Adjunkt-direkteur J.E. Rieffe van aannemingsbedrijf Vermeer uit Hoofddorp noemde het fietspad 'een grote aanwinst door het hart van het eiland'. "We hebben in juli een startbaan van Schiphol opgeleverd en 4 oktober een stuk van rijksweg 20, maar dit fietspad wint 't, want het is langer", zei Rieffe. Hij was ook verheugd, dat zijn bedrijf de eerste tunnelbouwer op Tholen mag zijn, want Vermeer legt ook het fietspad St. Anna- land/Oud-Vossemeer aan. De directeur sprak van een wereld van tegenstellingen omdat pro vincie en gemeente jaren over de plannen doen en de aannemer het allemaal in korte tijd moet verwe zenlijken. "En dan nog een vreemde aannemer, zoals wet houder Koopman bij de aanbes teding zei. We hopen het vertrou wen, dat we kregen om dit groot ste werk van de gemeente Tholen uit te voeren, niet beschaamd te hebben. Het is allemaal goed af gelopen, zekef ook in het najaar van 1983 toen de grondwerk zaamheden begonnen en het au toverkeer nog langs de fietsers snelde. We hebben op verzoek van de gemeente de Thoolse werkgelegenheid gediend en de laatste hand aan dit fietspad, het -vegen-van de vallende herfstbla deren, is vanmorgen ook gebeurd door Th denaren", zei directeur Rieffe. Hij bood de burgemeester een in gelijste pentekening van een deel van het fietspad aan, gemaakt door Ben van Rooij uit St. Maar tensdijk. Alle genodigden van provincie, gemeente en water schap kregen een afdruk van die tekening in een koker mee. Tegelijk met de aanleg van het fietspad is het kruispunt Lange- weg/Veilingweg gereconstrueerd én een stuk veiliger gemaakt. Er vonden daar nog al eens aanrij dingen plaats. De veiling is één van de drie toegangen kwijt ge raakt. De aannemingssom van Vermeer was 1.378.000 gulden, maar door meerwerk werd dat 1.460.000 gul den. Om het grootste deel van de zettingen op te vangen, werd het werk in twee gedeelten uitge voerd, zei rayoningenieur G. Vel- ders van de Heidemij. De grond-, zand- en waterhuishouding en dammen van oktober tot decem ber vorig jaar, de fundering en het asfalt van augustus tot aan de op levering. Hij zwaaide de aanne mer lof toe en feliciteerde ge meentebestuur en inwoners van harte met dit fietspad. "Het voor ziet ongetwijfeld in een grote be hoefte en het is vooral uit veilig- heidsovervegingen een grote ver betering. Het fietspad heeft ook een recreatieve waarde gezien de bloemzaadteelt rond St. Anna land. Daar moeten we zuinig op zijn, gezien de bedreiging van het milieu, wat ook Tholen ervaart met de voormalige gasfabriek", aldus Velders, die het gemeente bestuur de Encyclopedie van het Milieu aanbood. Herinnerend aan de Smalstads- rechten van St. Maartensdijk, de band met het Huis van Oranje en de 400ste sterfdag van Willem van Oranje bood de vertegenwoordi ger van de Heidemij ook nog de vijftig gulden munt Willem van Oranje aan, uitgegeven in 1984. "Deze zilveren munt kan mis schien niet wedijveren met de gouden munten in de gemeente lijke vitrine, maar als het fietspad even bestendig is als deze munt, zal het waarachtig wel gaan. Ik hoop dat de gemeente Tholen tot in lengte van jaren veel genoegen aan dit fietspad mag beleven", zo besloot Velders. Directeur Rieffe van Vermeer had voor de volgende zomer al een mooie fietsroute voor ogen: over de nieuwe paden. De tocht van de genodigden in Haestinge liep langs een door en kele tegels, een tweewieler.een blauw, rond verkeersbord en het bordje 'wielrijders oversteken' naar het koud buffet, waar van suikerklontjes de onlangs bloot gelegde Westpoort was opgetrok ken. Voor dit complete kunstwerk tekende Haestinge-beheerder H.M. Boxce. Zuid Beveland Hij reageerde daarmee in feite op uitlatingen van rijkswaterstaat tij dens een excursie van de PvdA- statenfractie naar de Oesterdam. Het rijk legt alleen een smalle werkweg van 3.50 tot 4.50 m aan, die naast het werkverkeer uitslui tend voor fietsers toegankelijk is. Het rijk wil de provincie wel tege moet komen door de werkweg op de plaats van de toekomstige hoofdrijbaan aan te leggen en daarmee sneller een volwaardige verbinding te krijgen. De gedeputeerde liet weten, dat er bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van de pro vinciale begroting 1985 is gesteld, dat er stemmen opgaan om de weg op de Oesterdam smaller te maken dan men oorspronkelijk van plan was. "De weg op de Oesterdam zal een secundaire weg zijn, die ook al gelet op het tracé en op de extra veiligheidsrisico's door de ligging op een dam, aan hoge eisen van verkeersveiligheid zal moeten voldoen. Een smallere uitvoering dan de standaard breedte verdient dan ook geen aanbeveling. Wat is er nu precies aan de hand? Tussen rijk en provincie is een overeenkomst gesloten, waarin de provincie zich verbindt op de dam een weg aan te leggen van 7.50 m breed. Het rijk ziet de aanleg van de weg namelijk als een zuiver provinciaal belang. Men heeft voldoende aan een smalle werk weg van 3.50 tot 4.50 m. Naderhand is de overeenkomst gewijzigd, met dien verstande, dat de werkweg op de Oesterdam waar mogelijk zal worden gelegd op de plaats van de toekomstige hoofdrijbaan. Die wijziging is op genomen teneinde de uitvoering in fasen van- de wegverbinding over de Oesterdam mogelijk te maken. Of en hoe die fasering eventueel zou kunnen, wordt nog onderzocht. Dat de provincie veel waarde hecht aan een spoedige voltooiing van de wegen op en naar de Oes terdam, blijkt verder uit het feit, dat g.s. aan de staten voorstellen 1 miljoen gulden uit het batig saldo van de rekening 1983 te bestem- meh voor dit werk. Laat het rijk dat voorbeeld nu eens volgen!", zei de gedeputeerde. Voor het tussen de 20 en 25 mil joen gulden kostende project ont breekt nog 10 miljoen. G.S. heb ben daarvoor in februari al de ministeries van economische en sociale zaken benaderd voor een belangrijke financiële bijdrage. Gedeputeerde De Voogd noemde de weg over de Oesterdam 'van zeer grote betekenis voor de ver dere ontwikkeling van de regio Tholen'. Het tracé van de zuidelijke aan- sluitingsweg op de Oesterdam(bij Rilland op Zuid-Beveland) is zo goed als rond. Bij de inspraak zijn geen wezenlijke bezwaren inge diend. De kosten zijn 2.5 miljoen gulden. Het tracé voor de noordelijke aansluiting(Tholen) is in studie. "Als dat afgerond is, vertrouw ik erop, dat het gemeentebestuur van Tholen de planologischer?»- passing in het bestemmingsplan met grote voortvarendheid ter hand zal nemen", aldus De Voogd. De bouw van de Bergse Diepsluis in de Oesterdam le vert de gemeente Tholen 28.700 gulden aan leges op voor het geven van de bouw vergunning. Dat blijkt uit de 72ste wijzi ging van de gemeentebegro ting 1984 die maandag door de raad vastgesteld wordt. telkens naar en gelukkig krijgt die weg naar overig Zeeland nu meer gestalte. Dank voor de inzet van de provincie", zei de Thoolse burgemeester. Burgemeester Baerends liet daar over geen twijfel bestaan. "Wij staan te springen om eraan te be ginnen. De Oesterdam ligt ons bijzonder na aan 't hart en wie ons ook bezoekt, wij zeggen steeds: die verbinding moet er snel ko men. Bij de werving van nieuwe bedrijven verwijzen we daar ook De gedeputeerde zei over de Phi lipsdam, dat het tracé van de toe- leidende weg is vastgesteld. Ook de gronden zijn gekocht. De wer ken zijn al gedeeltelijk uitgevoerd. "Wij gaan ervan uit, dat de weg over de Philipsdam voorjaar 1988 voor het verkeer zal worden opengesteld. Exploitant ZWN van de veer dienst Zijpe/Anna Jacobapolder wil de dienst 1 januari 1986 stop pen of eerder als daartoe aanlei ding bestaat. Onder bepaalde voorwaarden is de ZWN bereid het veer in stand te houden tot de weg over de Philipsdam gebruik genomen wordt. Dit mits ook provincie en rijk meebetalen in het jaarlijkse tekort. Hierover worden besprekingen gevoerd die binnenkort zullen kunnen worden afgerond. Mijn inschatting is: met resultaat", aldus de gedeputeerde. Bij het bezoek van de PvdA-sta- tenfractie aan de Oesterdam maakte ir. Kooman melding van een verzoek om de wegenaanleg over de Philipsdam te versnellen in verband 'met het wegvallen van het pontje. Hij achtte dat moeilijk, want de sluiting van de Krammer is april 1987 gepland. Na het plaatsen van de dorpels in de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde wordt in oktober 1986 eerst het Tholense Gat gesloten. diverse unikleuren nuOO, t D Bosstraat 34, Bergen op Zoom, Tel 3 44 12 modehuis Advertentie IM Niet alleen fietsers maken dankbaar gebruik van het nieuwe, veilige pad Poortvliet/St. Annaland. Ook wande laars maakten maandag in de herfstzon een fijn ommetje, zoals deze moeders met hun kroost. f V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9