THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen Meer buitenlanders krijgen 'verklaring' MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD INVOERING NIEUW MODEL RIJBEWIJS ROBERT PAUL LAATSTE MOGELIJKHEID TOT AANSLUITING Uitbreiding spreekuren geslachtsziekten Donderdag 18 oktober 1984 EENDRACHTBODE SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING "AL HAAR LEEFTOCHT" 2" gfhah^ 25 jaar hulpuaardig hulp...waardig bank 707070333 giro 1122222 te utrecht Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Sedert 1979 is de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers van kracht. Met deze wet wordt beoogd, al dan niet samen met andere instrumen ten, de volgende doelstellingen te bereiken: Maandag 22 oktober a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar en begint om 14.00 uur. Elke belangstellende is van harte welkom. Op de agenda staan o.m. de navolgende punten: - Aanspraken m.b.t. verleende gemeentegaranties: In het afgelopen jaar zijn. in het openbaar verkocht de woningen Kon. Julianastraat 76 te Tholen en Molenstraat 47 te Oud-Vosse- meer. Uit hoofde van verleende gemeentegaranties is de gemeente Tholen aangesproken voor de bedragen die de woningen te weinig hebben opgebracht om de hypothecaire leninéen volledig af te lossen. Het gaat respektievelijk om ƒ35.087,72 en ƒ8,564,28. De raad wordt voorgesteld deze bedragen beschikbaar te stellen. Herstel rrïaaimachine; Half juli jl. is de vijfdelige hydraulische maaimachine die bij de gemeentelijke plantsoenendienst in gebruik is door een mogelijke kortsluiting in het electrische gedeelte in brand geraakt. Een deel van de motor en de cabine is vrij ernstig beschadigd. Het exacte schadebedrag is niet vast te stellen zonder de machine voor een aanzienlijk deel te demonteren. Voorshands wordt de schade be paald op 10.000,—Dit bedrag wordt voor een deel bepaald door nog niet te voorziene kostencomponenten. Gebleken is dat inruil tegen een nieuwe machine aanzienlijk ongunstiger is dan herstel van de huidige. De raad wordt gevraagd het voor herstel benodigde bedrag beschikbaar te stellen. Nader onderzoek naar bodem- en grond waterverontreiniging van voormalige visfabriek te Tholen; Het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschappen B V. te Deventer heeft naar aanleiding van het uitgevoerde oriënterend onderzoek naar bodem- en grondwaterverontreiniging langs het afvoerleidingstracé van de voormalige viszilverfabriek aan de Kaaij naar de Vest te Tholen een rapport uitgebracht. De eindkonklusie van het rapport is, dat het gezien de gekonstateerde verontreinigde lagen en de ligging van een deel van de leiding nabij woningen, gewenst is een nader onderzoek in te stellen. In het grondwater zijn verontreinigingen aangetroffen van trichlooretheen en een aantal zuurstofhoudende oplosmiddelen, o.a. aceton. Het bodemslib van de Vest is verontreinigd met teer en olie. Met het oog op de geplande rekonstructie van de Bosstraat in 1 985 is het van belang dat het onderzoek z.s.m. wordt uitgevoerd. De kosten van het onderzoek, zijnde ƒ42.200,— komen in verband met de door de rijksoverheid ingevoerde drempelbijdrage van 5,— per inwoner (tot een maximum van 100.000,—) volledig voor rekening van de gemeente. De raad wordt gevraagd het ge noemde bedrag beschikbaar te stellen. - Sloop voormalige lagere school te Tholen; Het pand Dalemsestraat 25 te Tholen, dat vroeger in gebruik is geweest als school, is bouwvallig en dient te verdwijnen om het mogelijk te maken- dat ter plaatse een bibliotheek/ postkantoor kan worden verwezenlijkt. De sloop zal echter pas worden uitgevoerd nadat van provinciale zijde een verklaring van geen bezwaar is afgegeven voor het bouwplan bibliotheek/postkantoor. De raad wordt gevraagd geld beschikbaar te stellen om de sloop te kunnen realiseren. - Verlenen garantie aan woningstichting voor renovatie "ratio- woningen" te Sint-Annaland. De Stichting "Beter Wonen'' heeft het gemeentebestuur gevraagd garant te staan voor het aangaan van een geldlening van 1,2 mil joen gulden voor de financiering van de kosten van de uitgevoerde renovatie van "Ratio-woningen" aan Crooswijck, Doubleth- en Raiffeisenstraat te Sint-Annaland. De woningstichting had aanvan kelijk (1 982) weinig behoefte aan vreemd kapitaal, terwijl in die tijd de rente ook vrij hoog was. Door het toenemend beroep dat op de eige financieringsmiddelen moet worden gedaan voelt "Beter Wo nen" zich nu verplicht een geldlening voor deze renovatie aan te gaan. Het verlies dat voor de gemeente uit de garantstelling zou kunnen voortvloeien, neemt het rijk volledig voor haar rekening. Geadviseerd wordt in te stemmen met de garantstelling. - Voorstel tot vaststelling van het Reglement medezeggenschap 1984; De raad krijgt ter vaststelling voorgelegd een reglement waarin de medezeggenschap van het gemeentepersoneel is geregeld. Een en ander moet leiden tot het instellen van een medezeggenschaps- kommissie die naar verwachting uit 9 leden zal bestaan. De mede- zeggenschapskommissie kan beraadslagen over alle onderwerpen die de dienst aangaan, echter niet over individuele personen of over aangelegenheden van algemeen belang voorde rechtstoestand van het personeel. De kommissie wordt uit het pesoneel gekozen op grond van kandidatenlijsten die kunnen worden ingediend door de vakbonden en door de niet bij een vakbond georganiseerde leden. Deze laatste groep kan echter alleen een kandidatenlijst indienen wanneer deze door tenminste 20 personeelsleden wordt onder steund. De raad wordt gevraagd het Reglement medezeggenschap 1 984 vast te stellen. Overname in eigendom, beheer en onderhoud van een perslei ding; Zoals bekend wordt momenteel in het buitengebied een zoge naamde drukriolering aangelegd. In het kader van de planvoorbe reiding voor deze riolering heeft het gemeentebestuur voor de keus gestaan om een bestaande persleiding, die eigendom is van de in de nabijheid van de Buurtweg gelegen campings te Stavenisse, te benutten dan wel met gebruikmaking van rijkssubiside een perslei ding voor eigen rekening aan te leggen. Ter voorkoming van kapitaalvernietiging wordt gekozen voor de eerst genoemde oplossing. Met de eigenaren van de desbetreffende voorziening is inmiddels overeenstemming bereikt over de overna me van de eigendom en het beheer van de persleiding. De raad wordt gevraagd het definitieve besluit te nemen. Aankoop pand Haven 46 te Sint-Maartensdijk; Aan de Haven te Sint-Maartensdijk staat een al jarenlang onbe woond pand, dat in slechte staat verkeert. Het dient al geruime tijd als opslagplaats voor oud papier. In de direkte omgeving van het pand is de gemeente aktief aan het saneren. Reden om ook de eigenaar van het krot, de heer J A. Oudesluijs, een aanbieding tot aankoop te doen. Met de eigenaar is inmiddels overeenstemming bereikt, zodat de raad kan worden voorgesteld tot aankoop over te gaan. Aankoop schuur en voormalige woning aan de Korte Vest te Sint-Maartensdijk; Aan de Korte Vest te Sint-Maartensdijk (zijde kerkgebouw Geref. Gemeente) bevinden zich een drietal kwalitatief slechte bouwsels. Burgemeester en wethouders menen dat uit een oogpunt van pla nologie deze bouwsels moeten verdwijnen, waarna in aangepaste vorm woningbouw kan worden verwezenlijkt. Twee van de drie aanwezige bouwsels behoren in eigendom toe aan de erven K. Giljam. Het betreft een in verval verkerende schuur en de voorma lige woning Korte Vest 6, die thans in gebruik is als opslag- c.q. hobbyruimte. Met de erven Giljam is overeenstemming bereikt over de aankoop. De raad wordt voorgesteld tot aankoop te besluiten Verkoop van grond aan Barenbrug Holland B.V.; Barenbrug is voornemens in Oud-Vossemeer een centrale opslag plaats en distributiepunt voor Zuid-West-Nederland te bouwen. Verder zal op het bedrijventerrein een verkoopdepot en later ook een drogerij verrijzen. Voor het uitvoeren van die plannen wenst men van de gemeente Tholen een terrein van 8699 m2 aan te kopen tegen een prijs van 26,30 per m2. Het is de bedoeling dat in 1 985 de realisering van de eerste fase start, te weten de bouw van een hal van 1 550 m2. Zodra de weg over de Oesterdam gereed is en de centrale ligging van Tholen kan worden uitgebuit, zullen - aldus de direktie - een tweede en derde hal van ieder 1 500 m2 gesticht worden. In de beginfase zal het bedrijf werkgelegenheid bieden aan 3 a 4 personen, in de eindfase wordt gerekend met circa 1 2 perso neelsleden. De raad wordt voorgesteld de desbenodigde grond te verkopen.. Verkoop van industriegrond aan aardappelhandel Van Houdt te Sint-Maartensdijk; In de vorige raadsvergadering besloot de gemeenteraad tot aan koop van de opstallen van aardappelhandel Van Houdt aan de Oostvest te Sint-Maartensdijk. Voor vervangende nieuwbouw heeft het bedrijf circa 4.000 m2 grond nodig op het industrieterrein te Sint-Maartensdijk. De raad wordt voorgesteld deze oppervlakte grond te verkopen tegen een bedrag van 27,50 per m2. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 22oktober 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Ver- sluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-1 2 .00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 1 0.30-1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. beperking van de toestroming van buitenlandse werkne mers; bestrijding van illegale arbeid: stimulering van structurele voorzieningen in bedrijven en bedrijfstakken, gericht op be perking van de behoefte aan nieuwe buitenlandse werkne mers. De wet is van toepassing op alle vreemdelingen die geen Nederlander zijn (in de zin van de Wet op het Nederlanderschap en het ingezetene schap). Wanneer een vreemdeling onder deze wet valt en in Nederland werk gaat zoeken, dan zal hij al gauw op problemen stuiten. Werkgevers zijn namelijk niet zo snel geneigd een vreemdeling die onder deze wet valt in dienst te nemen. Dit omdat een werkgever dan eerst een tewerk stellingsvergunning voor de buitenlander aan moet vragen bij het ar- beidsburo. Neemt een werkgever de vreemdeling toch in dienst, zonder de tewerkstellingsvergunning dan is hij strafbaar en loopt hij het risico een boete te krijgen van max. 1 0.000, Per 22 juni 1 984 is de situatie voor de buitenlanders aanmerkelijk in hun voordeel gewijzigd. Vanaf 22 juni 1984 kunnen meer buitenlanders een verklaring krijgen dat zij niet onder de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers vallen. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, mevrouw Kappeijne van de Coppello had dat al beloofd maar het heeft een jaar geduurd voor dat het definitieve besluit gepubliceerd werd. Het NCB (Nederlands Centrum voor Buitenlanders) heeft hiervoor gepleit sinds de invoering van de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers. Het bezit van een verklaring, die onder buitenlanders bekend staat als de witte kaart, heeft belangrijke voordelen. Een werkgever hoeft voor een buitenlander met een verklaring geen tewerkstellingsvergunning aan te vragen. In de praktijk heeft dit ertoe geleid dat werkgevers vrijwel uitsluitend buitenlanders met een ver klaring in dienst wilden nemen. Een buitenlander zonder verklaring heeft aanmerkelijk meer moeite werk te vinden. Vliegmaatschappijen blijken de verklaring te accepteren als bewijsstuk dat iemand buiten landse werknemer is. Buitenlandse werknemers kunnen vaak goedko pe chartervluchten boeken voor reizen naar het land van herkomst. Tenslotte laat de Franse grensbewaking Marokkanen met een verkla ring gemakkelijker door als zij van Marokko door Frankrijk naar Neder land willen reizen. Tot nu toe konden de volgende groepen buitenlan ders een verklaring krijgen op grond van de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers: - buitenlanders, die gedurende drie jaar onafgebroken regelmatig een op het verwerven van inkomen gerichte activiteit hebben uit geoefend. Een onderbreking in die periode is geen probleem als die onderbreking niet aan de vreemdeling te wijten is; - hen die getrouwd zijn met een houder van een verklaring alsmede aan de minderjarige kinderen van een houder van een verklaring mits zij nog tot zijn gezing behoren. In de praktijk deed zich vaak het probleem voor dat vrouwen en kinde ren de verklaring niet aanvroegen of niet mochten aanvragen van de heer des huizes. Als de vrouwen dan door echtscheiding alleen kwa men te staan of als de kinderen meerderjarig waren geworden hadden zij hun aanspraak op een verklaring verloren. Staatssecretaris Kappeij ne van de Coppello heeft dit probleem nu opgelost, door te bepalen dat de aanspraak niet verloren gaat als men in Nederland is blijven wonen. Tevens heeft zij bepaald dat iedereen die houder is van een verblijfs vergunning of van een blauwe kaart (verblijf voor onbepaalde duur) een verklaring kan krijgen. Dat laatste is in de praktijk vooral van belang voor huwelijkspartners van Nederlanders. Huwelijkspartners van Ne derlanders en houders van vestigingsvergunningen krijgen eerst een verblijfvergunning voor één jaar, en na dat jaar van rechtswege het verblijf voor onbepaalde duur (de blauwe kaart). Zij kunnen dan dus tevens bij het arbeidsbureau een verklaring gaan aanvragen. Tot slot kunnen ook een verklaring krijgen buitenlanders die de blauwe kaart bezeten hebben en nog steeds in Nederland wonen. Dat kunnen in de praktijk gescheiden of weduwe geworden vrouwen zijn en bui tenlandse jongeren, die nog geen vestigingsvergunning hebben en waarvan het niet zeker is of zij zelf een aanspraak op een verklaring kunnen ontlenen aan hun voormalige gezinshoofd. Kort samengevat, recht op een verklaring hebben: 1zij die drie jaar onafgebroken gewerkt hebben, al dan niet onder broken door onvrijwillige werkloosheid; 2. zij die getrouwd z'jn met, of minderjarig kind van, een houder van een verklaring; 3. zij die een aanspraak op een verklaring hadden op grond van het bovenstaande maar die verklaring toen niet hebben aangevraagd en nog steeds in Nederland wonen; 4. zij die een vestigingsvergunning of een verblijf voor onbepaalde duur bezitten; 5. zij die een blauwe kaart hadden en nog steeds in Nederland wonen. Al met al een plezierige verbetering van de rechtspositie van buiten landers. Mochten er nog'onduidelijkheden zijn dan verschaft de afde ling juridische zaken van het NCB graag opheldering. Het NCB is bereikbaar via Postbus 638, 3500 AP te Utrecht, tel. 030-334531. Met ingang van 1 januari 1 984 is het Wegenverkeersreglement ge wijzigd. Deze wijziging hield onder andere verband met de invoering van een nieuw model rijbewijs, aangepast aan de Europese richtlijnen, Het nieuwe model - dat van een iets kleiner formaat is dan het huidige rijbewijs - zal geleidelijk worden ingevoerd. In de periode van 1 januari 1 984 tot 1 januari 1 986 zullen zowel oude als nieuwe modellen van het rijbewijs worden afgegeven. Aan de hand van het oude rijbewijs of rijvaardigheidsbewijs zal bepaald worden welk model rijbewijs wordt afgegeven. In principe is het de bedoeling dat iedereen die voor afgifte van een rijbewijs in aanmerking komt, een nieuw model rijbewijs krijgt, met uitzondering van diegenen die door de afgifte van een nieuw model bepaalde bevoegdheden zouden ver liezen. Deze krijgen nog een oud model rijbewijs, tenzij ze bij de aan vraag schriftelijk verklaren (op de achterzijde van het aanvraagformu lier) afstand te doen van de meerdere bevoegdheden. In dat geval krijgen ze ook een nieuw model rijbewijs. Na 1 januari 1 986 zullen alleen nog nieuwe modellen van het rijbewijs worden afgegeven. De geleidelijke invoering van dit nieuwe model houdt verband met het feit dat de kategorie-indeling anders wordt dan op het oude model. Zo vervalt bij de kategorie B het recht op het besturen van motorvoertuigen ingericht voor het vervoer van ten hoogste acht personen, ongeacht het gewicht van dat motorvoertuig. In de nieuwe kategorie B wordt dit beperkt tot een gewicht van 3500 kg. Bovendien gaan de kategorieën B, C en D de bevoegdheid inhouden om aanhangers en opleggers tot een bepaald gewicht voort te bewe gen, en wordt een afzonderlijke kategorie E ingevoerd, voor het bestu ren van een motorvoertuig van de kategoriën B, C, en D met een zwaardere aanhanger of oplegger dan hiervoor bedoeld. Naast het feit dat er aparte examens komen voor de kategorieën C en D, zullen ook de exameneisen worden aangepast. Degenen die een rij-examen met goed gevolg hebben afgelegd in een auto met een automatische gang-wissel of koppeling krijgen een rijbe wijs met daarop de vermelding 'automaat'. Deze beperking zal dan niet meer als voorheen, slechts gedurende één jaar gelden, maar blijft op het rijbewijs staan, totdat met goed gevolgd examen is gedaan in een 'schakelauto' Met nadruk wordt er op gewezen dat de geldigheidsduur van het rijbewijs niet verandert. Dit betekent dus, dat het rijbewijs om de vijf jaar vernieuwd c.q. verlengd zal moeten worden. Mocht u vragen hebben over bovenstaande veranderingen, dan kunt u zich wenden tot het bureau Bevolking van het gemeentehuis, tel. 01666-2955, tst. 114. Zaterdag 27 oktober 1984 om 20.00 uur Gemeenschapscentrum "Meulvliet" Tholen Robert Paul brengt zijn nieuwe one man show "ZO GEPIEPT Het is voor alles amusement in een originele vormgeving, met een aktueel thema, met verras sende onderwerpen en, niet te vergeten, mét een aantal splin ternieuwe "prominenten", ge presenteerd met het unieke en thousiasme en vakmanschap van Robert Paul. Het is een geenga- geerd programma maar zonder bitterheid, het is eigentijds, maar nooit zonder optimisme. De mu zikale ondersteuning van het programma wordt verzorgd door: Heimig van der Vegt - pia no/synthesizers Erik Raayman - gitaar/basgitaar. Marin Dijst - slagwerk/percussie Entree: niet-leden leden: 9,— jeugd tot 18 jaar en 65-plussers 6, le fase gasaansluitingen onrendabele gebieden In 1981 is door de N V. P.Z.E.M. het projekt "gasaanslurfjrr^èin on rendabele gebieden 1e fase" in uitvoering genomen.^Sedertdien is door een groot aantal burgers, namelijk 250, gebruik gemaakt van de mogelijkheid om hun woning onder gunstige subsidievoorwaarden aan te laten sluiten op het aardgasnet. Door de P.Z.E.M. en de gemeente Tholen zijn namelijk bijdragen van respektievelijk ƒ2000,— en 600,— verleend in de aanlegkosten van de hoofdleiding. De bijdra gen zijn uitsluitend verleend voor permanent bewoonde woningen. Na overleg met de P.Z.E.M. heeft het gemeentebestuur besloten de 1 e fase dit jaar definitief af te sluiten. In verband hiermede wenst de gemeente de eigenaren van de 52 percelen die nog geen aardgasaan sluiting hebben, alsnog een laatste mogelijkheid tot aansluiting te bie den. Tot 1 januari 1985 worden zij, met behodd van de subsidiemo gelijkheden, in de gelegenheid gesteld een aanvraag in te dienen. Daartoe kunnen zij zich in verbinding stellen met de heer J. Bijl, op zichter van de gasafdeling van de NV. P.Z.E.M., Ten Ankerweg 1 te Tholen, tel. 01660-3250. Mi g) overdenking "Maar deze heeft van haar gebrek, al dan leeftocht dien zij had, daarin geworpen Lukas 21:4b De Heere Jezus bevond zich bij de schatkist in de tempel en zag al het volk zowel de rijken als de armen hun gaven afzonderen voor de dienst des Heeren. Deze schatkist stond in het voor hof der vrouwen. Volgens de joodse verklaarders bevonden zich daar dertien van zulke schat kisten, met trompetvormige ope ningen en elk met een opschrift voorzien, dat de bestemming van de gaven aanwees. Rijke en grote gaven zag de Heere Jezus er inwerpem. Hij zag het, maar maakte er geen enkele op merking over. Totdat Hij een ar me weduwe zag, die heel haar schat en aards bezit, wat niet meer dan uit twee penningen bestond in die schatkist wierp. En dan gaat Christus zijn jongeren wijzen op een scherpe tegenstel ling. Ik zeé u dat deze arme we duwe meer dan allen heeft inge worpen. Want die allen hebben van hun overvloed ingeworpen tot de gave Gods; maar deze heeft van haar gebrek, al den leeftocht dien zij had, daarin geworpen. Wat de Grote Leraar hier in wezen ons allen vraagt is niet wat geeft u, als het gaat over de dienst des Hee ren, maar hoeveel houdt u over? En als we dan letten op het ge beuren bij de schatkist in de tem pel moeten we dan niet uitroepen: O wat een wonderlijke vrouw en wat een wonderlijke gave!! Is het niet zeer opmerkelijk dat ze niet geeft van haar armoe, niet slechts wat of ze uit haar mond spaart; maar alles wat ze in huis had alles wat haar lege beurs be vatte; AL HAAR LEEFTOCHT! Twee kleine penningskens, niet meer dan twee kwartjes, genoeg voor één broodje. Kijk daar gaat ze, nadat ze haar offertje gebracht heeft met lege handen naar huis. En toch zou ik willen opmerken; is er ooit meer, ja ooit zoveel gegeven? "Verkoop al wat gij hebt en geeft het den armen" riep Jezus de rijke jonge ling toe, die mogelijk nog wel rijke vrienden had, die hem brood voor de honger zouden verschaffen. Maar wat hij niet aandurfde, dat doet nu deze wonderlijke wedu we, die verder niets te verkopen heeft, maar met een blijmoedige hand haar laatste penning aan God geeft. O lezer, is deze daad niet een geloofdsdaad, een liefde daad waarin ze alles, ja als het ware haar ganse leven in Gods hand legt? Deze vrouw heeft gezegd; Kijk met de twee penningskens die nu mijn gehele bezit uitmaken, ga ik strakjes omkomen. Daarom Hee re laat ik nu alles wat ik nog heb, U mogen offeren,omdat het waardig zijt alles te ontvangen; ja Heere U hebt er recht op omdat het van U is. En dan blijft er maar een begeerte over om met met haar dodelijke armoe te mogen vallen in de han den Gods. Die handen die een Elia de raven beschikte tot onderhouding van zijn leven. Ja, dan is het toch ten diepste waar dat er in iedere ge- loofsoefening een wanhopen is aan wat wij in onze hand hebben, en anderzijds een hopen op de barmhartigheden des Heeren. Er lag een geloofsklank in toen die twee kwartjes vielen op de bodem van de schatkist. Neeze gaf niet alleen haar leeftocht, maar ze gaf haar leven; zo staat het ook in de grondtekst; "al haar leven". Wat doet deze vrouw, of eigenlijk wat mag deze vrouw doen door het geloof? Wel ze bréngt volko men haar ganse leven tot een offer aan de God Israels. Hebben we zo wel eens mogen offeren aan de Heere? O denk er om dat zulk een gave vruchten afwerpt, dan heeft deze weduwe op haar offer dertig en honderdvoud terug mogen ontvangen. Is het niet naar het Woord des Heeren; "Want God heeft de blijmodige gever lief'. De Heere Jezus heeft de weduwe ge zien en haar gave toen Hij stond bij de schatkist. Nog lezer, doorlopen Zijn ogen de ganse aarde, en in de gave die u afzondert voor de dienst des Hee ren ziet de Heere twee dingen; Uw hart en uw hand! En als het dan gaat over ons offer, dan is het alsof de Heere zegt: Let eens op de weduwe die gaf van haar gebrek al de leeftocht die zij had. Wat zullen wij dan geven van onze overvloed? Ja, dat we zo onszelf, ons leven voor de Heere mochten offeren, want die zijn leven zal verliezen om Mijnentwil en des Evangelies wil, die zal het zelve behouden. En de oorzaak daarvan ligt in de Heere Jezus Christus, die in der waarheid Zijn leven gegeven heeft. Nooit is er op aarde groter en heerlijker offer gebracht, het offer der verzoening voor al de zonden der-genen die de Zijnen zijn. O als we dan zien wat Hij gegeven heeft, vrijwillig uit waarachtige liefde tot hel- en doemschuldige zondaren, laat uw hhrt dan bereid zijn tot een Gode welriekende of ferande. Een offer uit ware dankbaarheid, die voortkomt uit een verbroken hart en een verslagen geest. Weet dan, dat u in zo'n offer u zelf nooit tekort doet! Want armen worden met goederen vervult en rijke ledig weggezonden! Ds. J.J. Tanis. Ze zijn blij en hebben vol ver wachting de hele week al uitgeke ken naar deze avond, de pupillen van Tholen en St. Philipsland. Ons Huis te Scherpenisse is het Trefpunt voor geestelijk gehandi capten. Elke donderdagavond ne men ruim twintig jongens en meisjes deel aan spel en hande narbeid em dinsdagavonds om de veertien dagen geven drie leids ters catechisatie. Financieel worden deze avonden mede mogelijk gemaakt door de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten die dit jaar van 22 t/m 27 oktober wordt gehouden. De collectanten zullen üw gift graag in ontvangst nemen. De dienst Geslachtsziektenbes- trijding van de Provinciale Vere niging Het Zeeuwse Kruis is ge vestigd te Goes. De taken van deze dienst zijn: - Voorlichting - Verwijzing voor medisch on derzoek - bemiddeling bij bron- en con tactopsporing in geval van besmetting. Tot nu toe was deze dienst alleen bereikbaar in Goes. Daar echter de dienst bedoeld is voor de hele provincie werd besloten ook spreekuur te houden te Vlissingen en Terneuzen. De telefonische bereikbaarheid van de dienst is ook verbeterd. Vroeger werd door de telefoniste doorverbonden naar de sociaal verpleegkundige. Thans is er een direkte lijn. Het nieuwe nummer van deze lijn is 01100-31310. Bij afwezigheid van de sociaal ver pleegkundige hoort u via een ant woordapparaat waar en wanneer zijn bereikbaar is. "Dan", antwoordde het heertje triomfantelijk, betwist ik het recht van de heer Blokker, op deze erfenis, want- en hierbij zég hij op zijn horloge - ik constateer, dat het op dit ogenblik kwart voor vier is. Laten we aannemen, dat de heer Blokker met zijnhm.... vrouw tien minuten in dit vertrek aanwezig is, dan hebben zij eerst vijf minuten over half vier aanspraak gemaakt op de erfenis. Dat is dan precies vijf en twintig minuten te laat!" Kees schrok. Hij werd bleek en zag zijn vrouw bezorgd aan. Zou hem nu op dit ogenblik nog de erfenis ontgaan? Maar dat wilde hij dan nog wel eens zien. Hij had wel voor heter vuren gestaan!". "Mag ik op mijn beurt in de herinnering brengen dat ik al op 22 mei van dit jaar aanspraak gemaakt heb op de erfenis? De enige voorwaarde, waaraan ik op die dag nog niet kon voldoen, was, dat ik gehuwd moest zijn. De andere voorwaarde, dat ik een bepaalde tijd bij een en dezelfde patroon werkzaam moest zijn kon ik nakomen. Het bewijs hiervan is zwart op wit geleverd. Het is ondertekend door de directeur-generaal van de Peugeot-fabrieken in Clermont-Ferrand, waar ik de laatste twee jaren onafgebroken heb gewerkt. Het papier, waarop dit verklaard is, is gedateerd 26 mei". "Maar u bent te laat met uw vrouw binnengekomen", zei het oude heertje sarcastisch "en daarom kunt u volgens mijn oordeel geen aan spraak meer maken op de erfenis". Kees keek hulpeloos naar zijn vrouw, doch deze lachte gerustellend en kwam overeind. "Mijnheer de notaris", begon ze op kalme toon, "als ik intussen goed ben ingelicht, is uw cliënt op 29 november van het vorige jaar, om tien minuten over drie des middags overleden, nietwaar?" "Zo is het, mevrouw", klonk het antwoord. "En ik meen van mijn man vernomen te hebben, dat de tweede voor waarde was, dat hij binnen zes maanden na zijn overlijden getrouwd moest zijn om aanspraak te kunnen maken op de erfenis?" 1 "Ook dit is zo, mevrouw". "Dan is mijn man desondanks de wettige erfgenaam", constateerde Jo met een ironische buiging naar de andere bezoekers, want ons huwelijk was vóór de klok drie uur sloeg, gesloten. Vóór het verstrijken van de volle zes maanden, die de oom van mijn man had gesteld als uiterste termijn, waren wij getrouwd. Een en ander dus - zij het dan ook op het allerlaatste moment - geheel volgens de wens van de overledene. Voor het geval de heren het met mijn verklaring niet eens zijn, hebt u alle gelegenheid om zich te verstaan met de burgerlijke stand van deze stad. Men zal u daar kunnen bevestigen, dat wij in ieder geval klokke drie uur geheel volgens de eisen van de wet gehuwd waren". De anderen begrepen thans, dat de erfenis nog juist op het laatste ogenblik hun neus voorbij gegaan was en de een na de ander stond op en verdween na een korte groet tot de notaris, uit het vertrek. Van Kees en zijn jonge vrouw nam men geen notie meer, doch niemand trok zich hiervan iets aan. Kees draaide hen demonstratief de rug toe en nam plaats in de stoel tegenover de notaris. Terwijl hij en Jo gezeten waren, begreep Kees, dat de zojuist vertrokken bezoekers de filantropische instellingen vertegenwoordigden, die aan spraak zouden hebben gemaakt op de erfenis, als hij niet aan de ges telde voorwaarden had kunnen voldoen. Hij glimlachte eens naar zijn vrouw en keek toen weer naar de man tegenover hem. "Ik mag aanne men, mijnheer de notaris, dat u er nu wel van overtuigd bent, dat ik recht heb op de erfenis". "Inderdaad, meneer Blokker", was het antwoord ik kan niet anders constateren, dan dat u aan de in het testament gestelde voorwaarden voldoet. Zij het dan ook op het allerlaatste ogenblik. Persoonlijk had ik u geschrapt, temeer, omdat ik niets meer van u hoordé na uw laatste bezoek ojj mijn kantoor. Ik nam aan, dat u er van afgezien had en inmiddels vertrokken was naar Frankrijk. Des te groter was mijn ver bazing, toen ik u hier vanmiddag zag verschijnen met uw vrouw. U zult kunnen begrijpen, dat ik in die eerste ogenblikken niet wist, hoe ik het had. Maar laten we nu de zaak verder afhandelen. Mag ik u allereerst een sigaar, aanbieden? Of liever een sigaret?". "Liever een goede sigaar, als ik zo vrij mag zijn", antwoordde Kees opgewekt, terwijl hij het rokertje uit het hem voorgehouden kistje nam. "Om u eerlijk de waarheid te zeggen, ben ik op het ogenblik precies platzak. Mijn laatste geld heb ik gegeven aan de taxichauffeur, die ons met een sneltreinvaart naar hier bracht en ik heb vandaag nog geen tijd gehad om een rokertje te kopen". "Mevrouw zeker een sigaret?" "Graag. Na deze enerverende middag snak ik er naar". Het duurde enige tijd, voordat de overdracht op de volgens de wet voorgeschreven wijze plaats had. Doch anderhalf uur, nadat het echtpaar Blokker de/ trap van de notariswoning had bestegen, was hij in het bezit van de ronde som van driehonderdduizend gulden plus de bankrekeningen in het buitenland, benevens het hypotheek-vrije landgoed in Aerdenhout. De rest van het geld slokte de fiscus op aan successierechten. Zonder nog in het bezit te zijn van één kwartje was Kees binnengekomen. Als een welgesteld man zou hij het straks kunnen verlaten. Toen de jonggehuwden de notaris de hand hadden gedrukt en men aanstalten maakte om te vertrekken, kuchte de notaris en zei: "Het is misschien een indiscrete vraag, meneer Blokker, maar mag ik misschien weten, hoe u er in geslaagd bent om in zo'n korte tijd in kennis te komen met deze dame? Ik stel deze vraag hierom, omdat u bij uw eerste bezoek aan mij verklaarde, dat u in Nederland geen enkele dameskennis had". Kees lachte eens en keek zijn vrouw aan. Toen zei hij de notaris: "Hebt u wel eens gehoord van liefde op het eerste gezicht?" De notaris glim lachte. "Aha, ja, ik heb er wel eens van gelezen maar ik dacht niet, dat zoiets ook in het werkelijke leven voorkwam". "Ik ook niet", ant woordde Kees droog, terwijl hij de deurknop in de hand had. "Overi gens, ik heb ook niet gezegd, dat er in dit geval sprake was van liefde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5