qrt - H rr Gedeputeerde opent 6700 meter veilig fietspad tussen Poortvliet/St. Annaland Tholenaren kopen meer bij eigen winkeliers Oogst eindelijk in volle gang r BOUMAN POTTER Donderdag 18 oktober 1984 40e jaargang no. 49 Opkikkertje Pentekening, zilveren munt en encyclopedie van het milieu voor gemeente Verschillende fietsers maakten er maandagmiddag onder een fijn herfstzonnetje al graag gebruik van en ook moeders met kinderwagens konden, gescheiden van het autoverkeer, een rustige wandeling in de Langeweg maken. Het 6700 meter lange en 3 meter brede fietspad van Poortvliet naar St. Annaland is een door velen ver langde voorziening. Gedeputeerde J.D. de Voogd, die met wethouder L.J. Koopman op een tandem de of ficiële opening verrichtte, hoopte dat het een veilig pad zal blijken te zijn, dat in een behoefte voorziet en waarvan velen een goed gebruik zullen weten te ma ken. Urgentie hopeloos Minister Deetman spreekt in Tholen Herdenkingsdienst 40 jaar bevrijding Voortreffelijk samenspel D EZE WE EK Geld cruciale factor Burgemeester bij opening Expo: Minder over de brug "De koopkrachtafvloeing over de brug is wat minder dan vijf jaar geleden. Uw gezamenlijke instelling en presentatie zal hier zeker debet aan zijn". Burgemeester E. Baerends zei dat gisterenmiddag bij de opening van de Expo 1984 aan de Zoekweg in Tholen. Nog tot en met zaterdagavond tien uur kan men daar terecht in de gevarieerde stands van het voornamelijk Thoolse bedrijfsleven. MATHEUSE DE WIT, Bosstraat 24, Bergen op Zoom. Nu speciale voordeelprijzen in de Oosterse vloerkleden en Marokkaanse berbers. ll®Si 41 fc,: - te*- te te v tev. "'te te -te te- if te ::te rte te 'te fetete,1 Vte* tete V-te Beste beentje Elkaar nodig VyONI N GIN RIC HTTNG Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer Een weekje droogte, althans zon der regenbuien, na een zo natte septembermoesson, is met name ook voor onze streek volop mee genomen. Dat werd ook duidelijk als men deze dagen 's avonds nog weggebruiker was. Niet alleen wegens plotseling opduikende slikklompen op de weg. maar vooral gezien de vele lichten van tractors en machines op het land en het drukke landbouwverkeer tot diep in de nacht toe. Najaar 1984 leek in de richting te gaan van het al weer tien jaar ge leden in de herinnering blijvende 1974. Toen werden zelfs militai ren ingezet met trekkers van el ders om de oogst binnen te halen. Verschil is er nog wel en elke boer of agrarische medewerker weet als het ware vanaf de wieg, dat er geen jaar eender is. In 1974 werd het later nat. toen al een deel van de najaarsoogst was geborgen. De nog overgebleven percelen waren echter nauwelijks berijdbaar' Eind september/begin oktober zag het er nauwelijks beter uit, met het verschil, dat er nog veel meer in de grond zat dan toen. Ook met het verschil, dat in 1974 geen minimale droge periode meer voorkwam om ook maar iets te kunnen doen. Daarom is deze oktoberweek een opkikkertje. Niet alleen voor de landbouw, maar voor iedereen die liever de zon ziet dan de regen of mistroos tige, donkere dagen. De weers voorspelling bij het schrijven van deze constatering, is overigens niet al te best. Maar ouderen hadden vroeger toch ook niet al tijd de maan op het oog. Het kan dus best zijn. dat het niet tegen valt. Tot donderdag zal de landbouw op Tholen en St. Philipsland als het ware dag en nacht in de weer zijn. Er is nauwelijks tijd voor an dere dingen. Van mensen en ma chines wordt in korte periode veel gevergd. De oogst van uien, aard appelen, suikerbieten en snijmais moet binnen. Ondertussen moet iedereen blij vend rekening houden met veel verkeer, wegen met slik en daar door ook meer onveiligheid. In derdaad mag men geen ernstige verkeersoverlast bezorgen, maar wie in een agarische streek leeft, moet wel een klein beetje cle mentie hebben. Laten we daarom, terwijl de landbouw het gas op de plank heeft, als gemotoriseerd verkeer in ons gebied zelf wat gas terugnemen. Het zou goed zijn dat altijd te doen. Gelukkig is het fietspad Poortvliet/St. Annaland net opgeleverd, zodat fietsers ge scheiden van het landbouw- en ander gemotoriseerd verkeer rus tig hun weg kunnen vinden. Het opkikkertje geeft reden tot vreugde. Vorig jaar verliep het binnenhalen van de najaarsoogst gemakkelijker, maar grootvader zei het al: elk jaar is weer apart. Het fietspad heeft 2.228.200 gul den gekost. Vijftig procent van de grondaankopen en uitvoerings kosten is betaald door het rijk. Daarnaast is er nog een aanvul lende subsidie volgens de Wet Uitkering Wegen(WUW) tot 90% van de kosten, uit te keren in twintig jaar. In 1975 vroeg de SGP-fractie in de Thoolse gemeenteraad om verbe tering van de fietsmogelijkheden voor de schoolgaande kinderen van St. Annaland naar Poortvliet en omgekeerd, zei burgemeester E. Baerends tijdens de ontvangst van de gasten in de Wellevaete. Hij bracht naar voren, dat andere raadsfracties zich bij de SGP- wens aansloten en b en w besloten metingen te laten verrichten. De verkeersintensiteit lag niet zo erg hoog:momenteel gemiddeld 1000 auto's en 200 (brom)fietsers per etmaal. Het fietspad kwam op de urgentielijst tertiaire wegen onder nummer 34 en in het provinciaal fietspadenplan 1980 onder num mer 25. "De urgentie was hope-, loos, maar toch hebben we door gezet en het is gelukt. Daarom stoppen we ook niet met het aan kaarten van andere plannen, want Minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen spreekt maandagavond 5 novem ber in Meulvliet op uitnodiging van het CDA Tholen en St. Phi lipsland. 's Middags legt de Thoolse gemeenteraad dan nog de laatste hand aan de begrotingsbe handeling 1985. Vanuit Sint Philipsland en Tholen werd een initiatief genomen om de 40 jarige bevrijding van.Tholen op 30 oktober 1944. enkele dagen later gevolgd door die van Sint Philipsland. niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De tijdens de bezetting in hervormd Sint Philipsland jeugdige predikant ds. P. Holst, thans emeritus te Rijs wijk, werd bereid gevonden daar over een meditatie te houden met als thema: "Door de hoogste Ko ning beveiligd in de duistere nacht". Die herdenkingsdienst zal op 30 oktober om half acht wor den gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland. De plaat selijk consulent van die gemeente, ds N. den Butter uit Stavenisse, heeft de leiding. Inwoners van Sint Philipsland en in elk geval de verzetsmensen uit die gemeente en uit die tijd weten, dat men.bij ds. Holst voor raad en daad te recht kon in bezettingstijd, terwijl hij vanaf de kansel in de voorbede vaak het koninklijk gezin heeft opgedragen. Dat kon zelfs in Sint-Philipsland repercussies meebrengen. Aanvankelijk was door initiatiefnemers gedacht aan eem optreden van de gezamen lijke koren in deze regio, maar dat bleek niet realiseerbaar. Spontane medewerking is wel toegezegd door de gelijknamige VZOS ko ren uit Sint Philipsland en Sint Annaland. In de lopende artikelenserie over de bevrijding wordt vermeld, dat er vanwege een evacuatiebevel en omdat het oorlogsgevaar toen zo dichtbij was op 27 oktober 1944 in Tholen een bidstond werd gehou den. De talrijke kerkgangers op die dag verschilden niet weinig van uitgangspositie, maar bleken in nood één te zijn. Daarom hopen de initiatiefne mers ook dat er 40 jaar na die be vrijdingsdag van Tholen en Sint Philipsland van alle gezindten in de regio die herdenkingsdienst willen bijwonen. Degenen, die de bezettingstijd bewust beleefden, maar eveneens de daarop volgen de generaties, voor wie het ook een groot goed mag zijn in vrij heid te kunnen leven. Zaterdag 27 oktober om 20.15 uur is er een bevrijdingsconcert in de Stoelemat te Bergen op Zoom m.m.v. de C.O.V., Mannenkoor, Kolpingszonen, Symphonie-or- kest en solist Piet van Zijst (tenor) uit St. Maartensdijk. dat is hier weer bewezen", zei de Thoolse burgemeester. Na twijfels over de eerste ver keerstelling volgden er meer me tingen, want de lage verkeersin tensiteit stond een hoge subsidie in de weg. In 1981 besloot het ge meentebestuur een besteksklaar plan te maken, maar er was nog steeds geen duidelijkheid over de subsidie. Met de grondverwerving werd begonnen en de burgemees ter uitte zijn waardering voor de grote medewerking van de eige naren. "Ze waren ook overtuigd van de noodzaak van dit fietspad. Er kwamen geen bezwaren tegen de artikel 19 procedure van de Wet Ruimtelijke Ordening en dat is een unicum", zei Baerends. In 1983 kwam er schot in. "De toename van de verkeersintensi teit maakte de verwezenlijking van het fietspad ook steeds meer nodig", aldus de burgemeester. "Het overleg met de provincie had succes en dan gaat 't snel: 5 au gustus goedkeuring g.s. van Zee land en 30 augustus aanbesteding. In een voortreffelijk samenspel is alles nog snel verlopen. Mijn grote waardering voor wethouder Koopman, zijn medewerkers, de Heide Mij., aannemer Vermeer én de provincie. Het is een zeer ve rantwoord stukje werk geworden met zeker voor de schooljeugd een vreugdevolle dag. We zijn ook blij, dat provinciale waterstaat bezig is met het fiet spad St. Annaland/Oud-Vosse- meer. Er staat echter nog wat op het verlanglijstje: doortrekking van het fietspad St. Maartens- dijk/Stavenisse en aanleg van re- Toch een opkikkertje ér Expo Tholen opende gisteren haar poorten voor vier dagen ér Herdenking op de Thoolse be vrijdingsdag ér Op de tandem werd het nieuwe fietspad geopend Wegen op Oester- en Philips- dam urgent ér Werklozen konden weer aan de slag ■ér De bevrijding kwam (3) ér Opnieuw kunst in de Gast huiskapel ér Thoolse Statenleden centraal bij besluit bonusaandelen PZEM Zelfs Kamervragen over tan ker bij St. Philipsland Biljartsport leeft in Oud-Vos- semeer ér Peuters Olleke Bolleke hoe ven niet te verhuizen Stemmen van lezers ér Twee penningen bij A.A.-p- raatgroep ér Zaterdag bekerderby Tho- lense Boys-Smerdiek ér TWIST TUSSEN GELIEF DEN IS DE WEDERGE BOORTE VAN DE LIEFDE ér Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's Gedeputeerde de Voogd en wethouder Koopman rijden met volle vaart door hel lint hij de St. Annalandse veiling, waarmee maandagmiddag het fietspad Poortvliet/St. Annaland officieel werd geopend. creatie-fietspaden naar Gorishoek en Strijenham." De burgemeester waarschuwde gedeputeerde De Voogd nog voor de openingshandeling, die hij sa men met wethouder Koopman op de tandem zou verrichten. "De provincie zit achter het stuur, maar de gemeente volgt met grote trappen. En als de provincie teveel uit koers dreigt te raken, kan de gemeente wel eens tegen gaan hangen", zei Baerends. Vanuit de Wellevaete liepen de gasten naar de veiling St. Anna land, terwijl gedeputeerde De Voogd en wethouder Koopman per auto verder reden om op de tandem te stappen. In sneltrein vaart kwamen ze aan en de gede puteerde roemde de 'onnavolgba re trapcapaciteit' van wethouder Koopman. Het lint bij een door vier vlaggen aangegeven punt was vlot verwijderd. Per auto reed het gezelschap langs het fietspad naar Poortvliet om vervolgens in Haestinge te St. Maartensdijk de toespraak van gedeputeerde De Voogd aan te horen. Hij schetste uitvoerig de geschie denis van dit fietspad en de subsi dieregelingen. De rijksbijdragere geling aanleg'fietspaden langs se cundaire en tertiaire wegen met een subsidie van 50% van de di recte kosten, vervalt per 1 januari a.s. "Dat is een erg slechte zaak, want de aanleg van negen fiet spaden in Zeeland wordt daar- VERVOLG PAG. 9 Volgens de burgemeester getuigt het bedrijfsleven er steeds van, dat men zich ervan bewust is dat de klanten niet met haar getrouwd zijn. "Steeds weer moeten de klanten het hof gemaakt worden. Deze instelling, deze inzet in een tijd waarin met name de detail handel de druk van mindere bes- De mooiste en grootste collectie Perzische en Oosterse tapijten alsmede Marokkaanse berbers vindt u bij Marokkaanse Berbers cNu ®ok ronde Berbers p-tra 'waar Seradent extra -waar 24Q x 1 2:&QQ _flu 13gg 200x150 790^= nu 499,- yed2 240x 170 9951- nu 725.- 300 x 200 2955;- nu 1600.- Tarzil 300x200 1509,- nu 1095,- 200x140 49007- nu 780,- Advertentie IM ft ff 7NM1 te' 4, '4" l i ■X. -w»-. ,-f - K 7 - - - 'f~ te "te te 7*3 ~te - te te "te r m te -v m ./te- y - tedingsmogelijkheden ervaart, wijst op gróót ondernemers schap". De burgemeester hoorde maan den geleden dat er eerst wat pro bleempjes waren rond de organi satie. "Toen er toch weer een expo Tholen zou worden gehouden, was ik zeer verheugd. Dit tweeja rig evehement is gezien het succes van voorgaande jaren, ook niet meer weg te denken uit onze ge meenschap. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat ook dit jaar vele duizenden de weg naar de Expo weten te vinden. Het is een plaats van ontmoeting tussen onderne mers en consument". Wetende welk een enorme orga nisatie zo'n expo, zowel voor de organisatoren als deelnemers met zich meebrengt, wilde de burge meester zijn diep respect betuigen voor aller inzet. "Met onvoorstel baar veel inzet hebt u als onder nemers van Tholen weer het beste beentje voorgezet. Deze waarde ring krijgt nog meer diepte als men. bedenkt dat velen van u zich al meerdere keren dit jaar, bij braderieën of jaarmarkten, op voortreffelijke wijze hebben we ten te presenteren. Ook in de af gelopen jaren zijn velen in hun eigen zaak actief geweest op het vlak van de presentatie van ver schillende produkten. Ik mag dan ook met vreugde constateren, dat een springlevend en bezielend Thools ondernemerschap de competitie met het bedrijfsleven van elders aandurft en aankan. Ook al beschik ik niet over exacte cijfers, toch heb ik de indruk - mede door gesprekken in de on- dernemerswereld - dat de Thoolse VERVOLG PAG. 16 De "Creative" van PFAFF voor de eerste maal op de EXPO. Tijdens de Expo demonstreert Rikken de PFAFF "Creative" De nieuwste wondermachine, waarmee U letterlijk kunt lezen en schrijven, die alle mogelijke steken naait en zelfs kan handwerken. Deze komputer-machine is bijzonder gebruiksvriendelijk. Dit verklaart het grote verkoopsukses van deze nieuwste Pfaff. PFAFF-SPECIALIST Rikken verkoopt al meer dan 56 jaar uitsluitend PFAFF-naaimachines. De vestiging in Bergen op Zoom is gelegen in de Zuivelstraat, tegenover Blokker, onder één dak met "Arrivé' -handwerken. Rikken behoort zelfs tot de grootste PFAFF-speciaalzaken van de wereld. Voor hetzelfde geld 'n PFAFF. Het ijzersterke PFAFF-programma omvat hele eenvoudige, voordelige naaimachines tot zeer uitgebreide naaistersmachines Alle met zorg ont worpen en gefabriceerd En Rikken staat er achter. Met 'n lange gerantie en zijn gespecialiseerde kennis. AANBIEDINGEN: Voor deze Expo heeft Rikken enkele veel verkochte modellen extra laag geprijsd. De PFAFF 1067 is nu zelfs met 150 korting te koop. Deze machine is al jaren een verkoopsukses en wordt ook op de beurs gedemonstreerd. Een bezoek aan de stand van Rikken is zeker de moeite waard. Advertentie I.M. •tea ou./ x -v Na een lange periode van regen konden de landbouwers eindelijk aan de slag om de najaarsoogst van aardappelen, uien, suikerbieten en snijmais binnen te halen. Een enkeling probeerde het zaterdag al of soms zelfs zondag, maar na het droge weekeinde trok men er maandag met alle mensen en machines op uit. Niettemin was het nog ploeteren met extra trekkers en problemen met vastzittende of weggezakte wagens. Dag en nacht werd er doorgewerkt. Aan de Kastelijnsweg bij St. Maartensdijk legden de gebroeders Koopman maandag tegen de avond de laatste hand aan het rooien van een perceel aardappelen. Er lean in een week veel gebeuren. Molenstraat tel. 61662-2445 Poortvliet Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1