Biljartsport leeft in Oud Vossemeer W'M.Z. verwacht daling waterverbruik Schietsport Privatisering loodswezen Zilveren K.O.T.-jubilaris Hommel: Eigen fantasie helemaal uitleven Donderdag 18 oktober 1984 EENDRACHTBODE 19 Thol. Boys 3 deelt punten NO AD 2 hard werkend naar zege Stavenisse 2 klopt koploper WHS 4 niet te stuiten NOAD 4 wijkt in clubderby niet voor NOAD 3 SPS 2 agressief Opnieuw zege Vosmeer 2 Volle buit voor Vosmeer 4 Vosmeer dames verspelen punt Grote nederlaag Smerdiek dames éDetfu(de«i'?£>oft> van MIL-HEIJNS De biljartsport kent in Oud Vossemeer een flink aan tal beoefenaren, die elkaar wekelijks in clubverband bestrijden. Het langst aan de weg timmeren de biljar- Gemiddelde 2.75 Sfeer Trouw aan clublokaal ters van Krijt op Tijd, die zaterdag hun 25-jarig bes taan vieren. Wat bezielt iemand om zich aan deze tak van sport over te geven? Wedstrijdleider belangrijk Van 7 naar 3 verenigingen Belgische telling Jeugdcompetitie De Poedelaars Tholencup 1984 •Ir*' werd tegen de paal geknald, maar vervolgens door Ko Verkerke be nut. Op advies van de grensrech ter werd evenwel deze goal om onverklaarbare reden afgekeurd. Niettemin zorgde Abby Hommel ook voor het zesde doelpunt en het werd uiteindelijk 7-2. Thol. Boys 3 speelde zaterdag tegen Klundert 4, dat net als Thol. Boys 3,4 punten uit 4 wedstrijden had vergaard, met 2-2 gelijk. De wedstrijd was nog maar net be gonnen of het was Klundert dat via een kopbal de leiding nam: 1-0. Thol. Boys ging gelijk in de tegenaanval en het duurde niet lang of men stond langszij toen Leen van As een penalty nam wegens hands: 1-1. Thol. Boys kreeg nog een paar kansen via onder andere Jos Geene en Leen van As, maar het was Klundert, dat aan de andere kant via een mooie omhaal weer op voor sprong kwam: 2-1. Na de rust een feller Thol. Boys dat eerst via Leen Ottevanger een mooie kans kreeg, maar deze vond een goed reagerende keeper op z'n weg. Kort hierop werd Geene met een verre uittrap van keeper Rien Jonker de diepte in gestuurd en nu was het wel raak: 2-2. Hierna ging de wedstrijd op en neer, maar echt grote kansen kwamen er niet meer. Thol. Boys was tevreden met dit ene punt en wacht nu op de eerste derby, thuis tegen SPS 2. NOAD 2 speelde thuis tegen ZPR 2 en won royaal met 4-1. De ploeg begon de wedstrijd erg voortva rend en in de tweede minuut ging Arno Dieleman alleen door en tikte beheerst in: 1-0. De Fliplan- ders zetten verscheidene goede aanvallen op, met name via Jan van Dijke die het spel goed ver deelde. Na een pass van Tonnie van der Ree op Dieleman volgde een voorzet die door Dupon van drie meter nog tegen een speler werd geschoten. Even later een pass van Cenny Reijngoudt op Van Dijke. Deze legde de bal te rug op Piet Geluk die echter hoog overschoot. In de 40e minuut een mooie combinatie tussen Dupon en Johan Filius. Filius kon zelf inschieten, maar hij zag dat Die leman er nog beter voorstond. Deze scoorde dan ook: 2-0. ZPR kreeg weinig kansen, mede door het sterke spel van de centrale verdedigers Conny Tichem en Jan van der Kleijn. Vlak na rust een opleving bij ZPR Eerst speelde Filius slecht terug, maar doelman W van der Ree voorkwam een doelpunt. In de 10e minuut een mooie pass van Jan van Dijke op Piet Geluk die doorging tot aan de achterlijn en de bal voorzette op Jan Bolier die beheerst scoorde: 3-0. Dupon verliet hierna het veld voor André van Westen. ZPR deed nog iets terug door na een snelle aanval 3-1 aan te tekenen. De keeper van de gasten redde drie keer fraai na pogingen van Van Westen, Bolier en Van Dijke. In de 30e minuut een hoekschop van Piet Geluk, die door André van Westen werd ingekopt: 4-1. Vlak voor het einde werd Filius nog de diepte inges tuurd. Hij speelde de bal terug op Uitslag van jubileumwedstrijd S.V. Eendracht Tholen van 9 t/m 13 okto ber ter gelegenheid van het 25 jarig jubileum Klasse H 1. P. Goedheer 599 pnt.; 2. W. Goed heer 594; 3. T. Bosman 591 pnt; 4. D. Snikker 591 pnt; 5. H. Berrevoets 585 pnt.; 6. A. de Graaf 583; 7. J. v.d. Weegen 581; 8. J.P. Jobse 579 pnt.; 9. Quekelberghe 579 pnt; 10. R. v. Rijen 578 pnt; 11. A.C. Knuist 578 pnt; 12. L. Kloet 573 pnt; 13. C. de Visser 571 pnt. Klasse A 1A. v. Mil 596 pnt; 2. J. Fase 593 pnt; 3. J. Menheere 593 pnt; 4. H. Hoekse- ma 583 pnt; 5. C.W. de Vos 583 pnt; 6. M.P. Dekker 581 pnt; 7. C. Baat 572 pnt; 8. C. Rijnberge 571 pnt; 9. J. v. Tiggele 570 pnt; 10. A.J.M. Jansen 570 pnt; 11. W. v. Reijen 569 pnt; 12. M.de Groen 568 pnt; 13. A. Goudzwaard 562 pn t 14. J.A. v. Tiggele 561 pnt; 15. J.I. de Klooster 559 pnt. Klasse B I. A. Rijnberg 587 pnt; 2. J.H. Jobse 585 pnt; 3. A. Vienerus 583 pnt; 4. B. v. Mil 577 pnt; 5. J. Praat 577 pnt; 6. B.A. Langendonk 576 pnt; 7. v. Hoof 574 pnt; 8. Aalbrechtse 573 pnt; 9. C. Wolffers 569 pnt; 10. Donker 564 pnt; II. J. Knuist 554 pnt; 12. R. Bruynzeel 553 pnt; 13. J. Keur 551 pnt; 14. J. Goedeburen 549 pnt; 15. P. v. Rijen 538 pnt. 16. J. Overbeeke 483 pnt. Klasse C 1. H. Wurpel 547 pnt.; 2. C. v. Gorsel 545 pnt; 3. W. v.d. Ree 533 pnt. Klasse D 1. G. Vermeulen 575 pnt; 2. M.J. Menheere 563 pnt; 3. J. Üytdewilligen 456 pnt; 4. J. Voorbraak 448 pnt; 5. Th. Baartmans 349 pnt. Klasse E D.A.B. Touw 573 pnt; 2. Hagenaars 567 pnt; 3. Hartsink 562 pnt; 4. de Caluwe 548 pnt.; 5. J. Koevoets 538 pnt; 6. Barteis 536 pnt; 7. Th. v. Til- burgh 537 pnt; 8. Th. Mous 532 pnt; 9. M. v. Vossen 524 pnt; 10. M. Mol 517 pnt; 11. J. v. Dommelen 515 pnt; 12. Wekke 568 508 pnt; 13. L. Rijnberg 508 pnt; 14. Zwaai 502 pnt; 15. Kleintjes499 pnt; 16. M. Droogers491 pnt: 17. Reijngoudt 474 pnt; 18. H. de Groot 462 pnt; 19. Losier 446 pnt; 20. A. Koevoets 434 pnt; 21Heinlein 398 pnt; 22. A. Üytdewilligen 344 pnt. De prijzen worden zaterdag onder het genot van een frisdrankje uitgereikt. Mochten er nog geïnteresseerden zijn in de schietsport, kom gerust kijken in het clubgebouw aan de Wattstraat te Tholen. Van Westen, die keihard schoot. De bal ging echter via de paal naast. Een mooie overwinning voor NOAD na een goed gespeel de wedstrijd waarin iedereen kei hard werkte. Stavenisse 2 streed zaterdag tegen de moeilijke tegenstander WC 2 uit Halsteren. De tegenstander stond in de 3e klasse A nog onge slagen aan de leiding en noteerde tijdens de competitie nog maar één tegendoelpunt. Een eerste helft met vanaf het begin een fel spelend WC 2 leverde voor de Stavenisse verdediging handen vol werk op. Stavenisse dat in een 4-4-2 opstelling speelde werd in de counters steeds gevaarlijker, wat in de 20e minuut zelfs een doelpunt opleverde. Een door Piet Moerland ingebrachte bal in de doelmond dacht de keeper even gemakkelijk te pakken, maar het leer glipte door zijn handen en Stavenisse stond onverwachts met 1-0 voor. De gasten vatten moed en bleven gevaarlijk met 10 mi nuten voor de rust een goed bin nen gehouden bal voor de achter lijn door Bert v.d. Jagt. Deze spe ler liet een voorzet los tot aan de tweede paal, vanwaar Rob v.d. Klein de bal terug kon leggen op Gijs Vermaas, die van 3 meter 2-0 aantekende. Vlak voor rust verkl einde WC de achterstand uit een hoekschop, 2-1. In de tweede helft een gelijkop- gaande strijd met een knappe redding van keeper Van Houdt. Stavenisse leek in de laatste mi nuut nog een penalty te krijgen na een handsbal, maar de overigens goed leidende scheidsrechter Kot had dit niet gezien, zodat de uit slag 2-1 voor Stavenisse bleef. Ook tegen het overigens wel sterk spelend Chrislandia 3 bleek WHS 4 in haar opmars niet te stuiten. Er was een sterke beginfase aan bei de zijden. Toch opende de groen witte formatie de score. Frans Ketting, weer beter op dreef ko mend, zag kans 3 man te passeren en goed af te werken; 1-0. Dezelf de speler nam een niet goed weg gewerkte hoekschop ineens op de slof: 2-0. Het leek wat geflatteerd toen na een half uur voetbal Jo han Gunst even over de middel lijn oprukte om een knal los te laten en de stand was 3-0. Voor het rustsignaal wisten de Heinin- gers die achterstand tot 3-1 terug te brengen en dat was zeker ver diend. Laatste man Westdorp werd in de pauze gewisseld voor A-jeugdspeler Peter Westdorp. Die tweede helft was nauwelijks begonnen of Jan Westdorp maakte een hem goed toegespeel de bal ook prima af: 4-1. Het leek of de vierde keus niets meer kon gebeuren, maar Chrislandia geeft niet op en daar hield de formatie van Ab Westdorp toch wat te weinig rekening mee. De gasten kwamen tot 4-2 en zelfs tot 4-3 terug. Het werd nog spannend, maar de goed spelende Iman Fase gaf vanaf het midden door naar Jan den Engelsman Mzn, die een tegenstander passeerde om ver volgens alleen op'het doel af te stuiven: 5-3. De marge was op nieuw vergroot. Nièttemin slaag de Chrislandia er 4 minuten voor tijd in om er 5-4 van te maken, nadat Jaap Verhoéf zich in het WHS doel ditmaal wat verkeek. Er ontstond in de laatste minuten bij WHS nog wat paniekvoetbal, maar met name Anton den En gelsman, die het leer nog van de doellijn moest halen, hield het hoofd koel en het bleef 5-4. Vóór de ontmoeting NOAD 4- NOAD 3 werd druk gespeculeerd over de uitslag van deze onderlin ge clubderby. De meeste kans werd uiteraard aan het derde elf tal toegeschreven, omdat die nog geen punt verloren en een redelijk goed doelsaldo hebben. NOAD 3 startte verzwakt, omdat Wim Geense (geblesseerd) en Cenny Tichem (werk) niet in de basis stonden. In het vierde werd oud gediende Chiel Verschoor gemist. Dat het vierde zich zomaar niet gewonnen gaf, bleek al in de eer ste tien minuten. Het elftal kwam furieus uit de startblokken en kreeg in de beginfase enkele prachtige kansen en zelfs een strafschop was toen wel terecht geweest, maar scheidsrechter Val kenburg wuifde alle protesten weg. Het derde ving de aanvallen aanvankelijk slecht op, maar na een kwartier was er nog geen doelpunt gevallen wat tot gevolg had dat deze ploeg meer greep op de wedstrijd kreeg. Een doelpunt bleef echter aan allebei de kanten uit. Desondanks genoot het pu bliek van de spectaculaire mo menten voor de beide doelen. Ruststand 0-0. Na de thee een wissel hij het der de. Adri Fonteijne kwam in het veld voor Henri Wagemaker. Het vierde kwam na de pauze niet zo gemakkelijk op gang en Jan Kot, Adrie Kaashoek en André van Westen kregen enkele mooie schietkansen. Door slecht afwer ken en te gehaast schieten was het voor keeper Wagemaker echter gemakkelijk dit gevaar te keren. Toch herstelde de vierde keus zich weer, zodat aan de andere kant ook Piet Bolier enkele keren ges trekt naar de hoek moest op scho ten van Wilco van Herk en Jaap Bolier. Een kwartier voor tijd opende NOAD 3 een slotoffen- sief, maar de aanvallen werden bekwaam opgevangen door NOAD 4, zodat het na het laatste fluitsignaal nog steeds 0-0 was na een spannende en enerverende wedstrijd. Een beetje teleurstel lende uitslag voor het derde maar daarentegen een tevreden NOAD 4, dat eigenlijk wel iets meer ver diend had. Het was een zeer fel SPS 2 dat in Dinteloord de strijd ging aanbin den tegen D.V.O. 3. Het had wel tot gevolg, dat de wedstrijd nog geen 20 minuten oud was, toen de gasten al een 0-3 voorsprong no teerden. De doelpunten kwamen van Wim Oudesluijs, Jacco Hage en Rien van Tiggele, waarbij een goed akterende Bram Hage veelal het voorbereidend werk deed. Laatstgenoemde maakte trou wens 5 minuten voor rust de vier de SPS goal. Na de thee kwam DVO toch wel flink opzetten en dat resulteerde in het redden van de eer: 1-4. Langzamerhand kreeg toch SPS weer het overwicht, dat het ook de eerste helft demon streerde en een vijfde treffer kwam merendeels op naam van Bram Hage. Vijf minuten voor tijd was er nog een vermeldenswaar dig moment, toen Bram Hage uit een voorzet een safe-kopbal los liet, die weliswaar net over ging, maar voor vriend en vijand een applausje waard bleek te zijn. Nog de vermelding dat het een zeer sportief duel betrof. Behalve het treffen tussen de eer ste elftallen stonden 's morgens ook de reserves van Vosmeer en MOC tegenover elkaar. Vooral in de eerste helft legden zij een snelle en aantrekkelijke partij voetbal op de mat. Na tien minuten scoorde Anton de Koning op een pass van Fred Hommel, maar dit doelpunt werd afgekeurd voor buitenspel. Even later ging een vrije trap van aanvoerder Sjaak Istha rakelings over, maar in de vijfentwintigste minuut was het bij een volgende vrije schop wel raak. Een listige pass van Sjaak Istha op Dré Aar- noudse werd gevolgd door een bal op maat van Anton de Koning die de MOC-doelman kansloos liet. Tien minuten voor rust leek de gelijkmaker in zicht. Na balverlies van Vosmeer kwam de linkerspits van de bezoekers alleen voor doelman Jack Vaders, maar die redde schitterend. Kort voor rust leverde een mooie combinatie tussen Frank Timmermans en De Koning voor de laatste nog een prima schietkans op, maar de MOC-verdediging was paraat. Na rust gingen de bezoekers in de aanval, maar de verdediging van Vosmeer kon dit offensief in eer ste instantie goed opvangen. Na twintig minuten moest de gelijk maker echter worden toegestaan, toen een als voorzet bedoeld schot verrassend in de kruising draaide. De tegenstoot kwam al snel. An ton de Koning bediende Frans Havermans op maat en vanaf 15 meter was de MOC-doelman kansloos. MOC ging opnieuw op jacht naar de gelijkmaker. Red dingen van Dré Aarnoudse en doelman Vaders hielden in dit stadium van de wedstrijd de voorsprong in stand. Drie minu ten voor tijd werd de wedstrijd definitief beslist. Een pass van Frank Timmermans kwam te recht bij goaltjesdief Anton de Koning en die maakte met een droge knal een einde aan alle on zekerheid. Een belangrijke zege voor Vosmeer, dat het contact met de kopgroep in de tweede klasse reserve aardig in stand weet te houden In dezelfde klasse moest Vosmeer 3 in Bergen op Zoom beide pun ten aan Dosko 4 laten na een 3-1 verlies. Het was een onverwachte uitslag, want na de 0-0 ruststand opende Vosmeer de score met een treffer van Kees Timmermans Czn. Daarna wist Dosko twee maal doel te treffen. Vosmeer leek op weg naar 2-2 toen Peter de Ja ger alleen voor de keeper kwam, maar hij speelde de bal in zijn handen. De snelle uittrap daarna verraste de Vosmeer verdediging volkomen en in plaats van 2-2 stond het opeens 3-1. In de reste rende tijd kon men daar geen ve randering meer in brengen. De uitwedstrijd tegen Rimboe 2 werd door de vierde Vosmeer keus in een 1-2 overwinning om gezet. Het ging goed tegen elkaar op, wat resulteerde in een 0-0 ruststand. Na een kwartier in de tweede helft kwam Vosmeer voor. Een vrije trap werd door Frans Steijns a la Platini in de boven hoek geprikt. Een foutieve terug speelbal van dezelfde speler werd vijf minuten later door de thuis club afgestraft. Toen iedereen zich al met een gelijke eindstand had verzoend, profiteerde Wim van Dijke van een misverstand in de Rimboe verdediging en schoot zijn ploeg alsnog naar de volle winst. Vosmeer 5 heeft uit tegen Meto 6 een verdienstelijke 2-2 uit het vuur gesleept. In een op en neer gaande wedstrijd kwamen de be zoekers na twintig minuten aan de leiding toen Toni Lindhout een voorzet van Bas van Elzakker keurig afmaakte. Zeven minuten voor rust liet men de thuisclub wat teveel ruimte en dat betekende de gelijkmaker. Dertien minuten na rust kwam Vosmeer opnieuw aan de leiding. Toni Lindhout maakte gebruik van zijn sterkste wapen - het afstandsschot - en van veertig meter zeilde de bal onhoudbaar in het net. Toen invaller-doelman Henk van Daalen een doorgebro ken tegenstander bij de benen greep betekende dat een straf schop, maar de lat redde Vosmeer voor de gelijkmaker. Met twintig minuten te gaan kwam deze er toch en naarmate de wedstrijd verstreek bleken beide ploegen met deze puntendeling tevreden. De dames van Vosmeer keerden met slechts een punt uit Rucphen terug. Het werd 1-1 tegen RSV. Een sterk verdedigende thuisclub moest weliswaar toestaan dat Vosmeer zich diverse kansen wist te scheppen, maar kon verhinde ren dat de volle winst mee naar Tholen ging. Ruststand 0-0. Tien minuten na rust verraste SRV de Vosmeer verdediging met een snelle uitval over rechts en het was 1-0. Vosmeer deed er een schepje bovenop en twaalf minuten voor tijd lukte het Anita Goedege- buure de gelijkmaker in het RSV- doel te deponeren. In de slotfase van de wedstrijd kreeg Vosmeer nog voldoende kansen, maar kwam niet meer tot scoren Smerdiek dames speelde uit tegen Yerseke en verloor met 10-0. Een grote nederlaag voor het team en men was na afloop dan ook zwaar aangeslagen. De ploeg kon met het ontbreken van drie speelsters in de basis geen vuist maken. De wedstrijd was vijf minuten oud toen Smerdiek al tegen een 3-0 achterstand aankeek. De dames werden met de rug tegen de muur gezet en de druk op het Smer- diek-doel was zo groot dat met de rust een achterstand van 6-0 een feit was. Na de thee eenzelfde spelbeeld. Yerseke was onhoudbaar en het ene na het andere doelpunt kwam op naam van de thuisclub te staan. Dankzij de inspanningen van de Smerdiek-keepster werd een nog grotere nederlaag voorkomen. VEILIG VERKEER adviseert: WEES VOORZICHTIG. Vooral met een paar glaasjes op. OPTICIËN VAN MIL-HEIJNS meent dat het ook best een paar niet meer goede (brille-) glaasjes kunnen zijn. En een bril van OPTICIËN VAN MIL-HEIJNS is een goede bril, die beter zien bewerkstelligt. En dus medewerker is aan de ver keersveiligheid. En die koop je daar prijsveilig. Dus wel beter maar niet duurder. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie IM Gedeputeerde Staten van Zee land hebben minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en water staat nogmaals van hun bezorgd heid doen blijken over de werk gelegenheid bij privatisering van het Directoraat-generaal scheep vaart en maritieme zaken (loods wezen). Volgens eerdere schattin gen gaat het volgens het provin ciaal bestuur om 60 arbeidsplaat sen die bij verzelfstandiging van de beloodsing in het gedrang ko men. In juli dit jaar maakten gs de bewindsvrouwe voor het eerst deelgenoot van hun zorgen, maar de minister antwoordde daarop dat zij de provincie zal informeren als er personele gevolgen zijn. Gedeputeerde Staten hebben te ruggeschreven dat er op het on derdeel werkgelegenheid bij zo'n studie altijd conclusies getrokken moeten worden, hetzij positief, hetzij negatief, en zij willen daar over voor hun grondgebied geïn formeerd en gehoord worden. Verder schrijven zij dat de minis ter niet zonder meer van privati sering mag uitgaan, omdat vol gens het regeerakkoord er nog een politieke beslissing genomen moet worden over deze manier van be zuiniging. Gs vinden dat bij de keuze van groot belang is een kosten/batenanalyse, waarbij ook andere ondernemingsvormen dan privatisering moeten worden be trokken. üeze vraag legden wij voor aan Frans Hommel Azn., mede-op richter en al 25 jaar secretaris- penningmeester van K.O.T. Ge tuige zijn 6 kampioenschappen en 7 bekeroverwinningen wist hij in de achterliggende periode zijn partijtje goed mee te blazen. "De beslissing om in clubverband te gaan biljarten zal voor iedereen wel een verschillende reden heb ben", denkt hij. In zijn geval was het zo, dat hij na acht jaar voet ballen bij 'Vosmeer' toch wat om handen wilde hebben voor zijn ontspanning. De overgang van een teamsport naar een indivi duele sport vindt hij persoonlijk een flinke stap vooruit. "Zelf ve rantwoordelijk zijn voor het leve ren van een prestatie is veel mooier, dan met een team aan iets te werken", aldus Hommel, ,'en bij een sport als biljarten kun je de eigen fantasie helemaal uitleven op de spelpatronen die zich op het biljart voordoen. Je kunt het ook niet óp een ander steken als een carambole niet wordt gemaakt, want je moet het bij deze sport altijd bij jezelf zoeken. Het speelt wel mee of een tegenstander, na gemist te hebben, een aanvaard bare spelpositie op het biljart achterlaat. Carotte, zoals in de grote toernooien, komt bij het cafébiljart lang niet in die mate voor. Maar de stijl van sommige spelers is moeilijker te bestrijden dan van hen, die zoeken naar het seriewerk en bij een misser een beter aanvangspatroon achterla ten." Halverwege zijn carrière had de jubilaris zich van zijn startgemid delde van 2 opgewerkt naar 3.80 en momenteel draait hij rond de 2.75. Op onze vraag of dit ook iets met de leeftijd te maken heeft, volgt een ontkennend antwoord. "Het is zo dat onze vereniging een flinke groeiperiode heeft doorge maakt. Mijn werk als secretaris penningmeester heeft dusdanig veel tijd in beslag genomen, dat de aandacht voor het bestuurlijke werk de prestatie langzaam maar zeker deed afnemen. Dit had ech ter ook een goede kant. Anders kon ik nog wel eens gespannen naar een wedstrijd toegaan, maar afgezien van een hele belangrijke partij voor een kampioenschap of bekerfinale is dat definitief voor bij." ,'Net als in alle sporten moet er, wil je vooruitgang maken, ook bij biljarten veel voor worden ge- traind. Dit moet echter financieel binnen de perken worden gehou den, want het is in een dorp als het onze nu eenmaal een cafésport. Het gezegde 'voor je een beetje kunt biljarten, ligt het groene la ken vol met kwartjes' is dan ook nog niet zoveel bezijden de waar heid,'. "Wat bij het biljarten vooral meespreekt, is de sfeer waarin men zijn sport kan beoefenen. Wanneer je tegenwoordig 'Studio Sport' volgt en je ziet het voetbal len met het daaraan verbonden geweld en je beleeft dan de gezel lige sfeer op onze biljartavonden, dan geloof ik dat er meer sportie ve waarde in onze bezigheden op het groene laken zit. We hebben in onze vereniging een A- en een B-team. Het verschil zit hem niet zo zeer in het gemiddelde, maar in de manier waarop men de sport benadert. Bij het A-team is driek wart van de spelers heel serieus met de wedstrijden bezig. Bij het B-team is de gezelligheid belang rijker dan de prestatie, hoewel ook daar vaak uitstekende partijen worden gespeeld. Praktisch iedere biljarter heeft tegenwoordig een eigen keu. Het voordeel daarvan is, dat men er goed vertrouwd mee raakt,'. Een nieuw lid begint bij K.O.T. met 50 caramboles in zijn partij te spelen. Voor een beginneling is dat veel, maar voor een wat meer ervaren spelen niet. Na een jaar meedraaien wordt het gemiddelde vastgesteld en het jaar daarop moet men iedere wedstrijd 25 keer zijn gemiddelde spelen plus tien caramboles extra. Daarna wordt ieder jaar opnieuw het gemiddel de bepaald, waarbij het theore tisch mogelijk is dat men bewust wat aan kwaliteit inlevert, om het andere^jaa^betei^uit^de_ver£j^ kunnen komen. De ervaringen bij K.O.T. zijn, dat het wedstrijdele ment er voor zorgt dat dergelijke uitwassen nog niet voorkomen. In 25 jaar is K.O.T. ook nooit van clublokaal veranderd. Nog altijd is dat café 'De Hoop' dat nu wordt gerund door Sjaak en José Schetters. De relatie tussen de ve reniging en de uitbaters is altijd uitstekend geweest. Sinds enkele jaren moet K.O.T. de biljarttafel echter delen met biljartvereniging De Treffers. Na de sluiting van café 't Veer zijn ook zij bij De Hoop terechtgekomen. Tussen beide verenigingen heerst volgens Hommel een goede verstandhou ding. Jaarlijks is er zelfs een wed strijd tussen de twee teams, wat de spelers ervaren als het (officieuze) kampioenschap van café De Hoop. De komst van de Treffers wordt door de K.O.T.-ers dan ook als positief ervaren. Contacten buiten het dorp worden door de vereniging niet nagestreefd, al heeft men wel overwogen om zich bij de bond aan te sluiten voor het spelen in de officiële competitie. Het is echter bij overwegen geb leven, omdat de ervaring leert dat de leden wel graag in het eigen 'home' biljarten maar op vreemde grond weinig interesse tonen. Van groot belang voor een bil jartvereniging vindt de zilveren secretaris ae wedstrijdleider. Deze moet veelzijdig zijn en niet direct bij de pakken neer gaan zitten als er eens iets niet volgens het draai boek verloopt. Daarom is het van groot belang dat K.O.T. al een vijftal jaren beschikt over een vaste wedstrijdleider in de per soon van M. Istha. Met veel inzet legt hij steeds weer een zodanig programma aan de leden voor, dat herverkiezing alleen maar met al gemene stemmen plaatsvindt. "Wat deze man allemaal aan werk opknapt voor K.O.T. daar heb ik alle bewondering voor. En ik ben dan ook blij dat we in onze vere niging een dergelijke actieve man hebben. Het ledental van Krijt op Tijd bedraagt momenteel 25 en er is een reglementaire stop bij 28 leden. Hoewel iedereen welkom is bij K.O.T. zijn we eerlijk genoeg te bekennen dat we liever een er varen biljarter in de vereniging opnemen dan een beginneling. Maar het is niet zo, dat er voor biljarters in spé geen plaats bij ons is. Onderlinge rivaliteit is bij K.O.T. zeker aanwezig, maar neemt nimmer onsportieve vor men aan. Persoonlijk ervaar ik, met een van de hoogste gemid delden in de vereniging, dat ik steeds tegen gemotiveerde spelers sta te biljarten die hun uiterste best doen om me te verslaan. Dit staat het plezier dat ik na 25 jaar nog steeds in het biliarten heb niet in de weg. Ik hoop r dan ook nog lange tijd mee door te gaan en als het zo uitkomt mijn hoogste serie van 30 caramboles nog met een aantal te verhogen", aldus K.O.T.-jubilaris Frans Hommel. Het heeft er in ieder geval alle schijn van dat de door A. Goud- zwaard voorgezeten vereniging nog menig carambole uit de keu zal laten komen. Dat het biljarten in Oud Vosse meer niet ophoudt bij K.O.T., daarop willen we wat nader in gaan. De grootste bloeiperiode lijkt al weer enkele jaren achter de rug, al is met name door over macht het aantal verenigingen van zeven naar drie teruggelopen. Toen café 't Veer werd gesloten, biljartten daar drie verenigingen: de Treffers, de Poedelaars en de Oud-Vossemeerse Driebanden Club. Eerstgenoemde vereniging dankt het aan tijdige onderken ning van de problemen door wedstrijdleider B. den Hollander, dat men nu in café De Hoop on der dak is. De door L. van Wezel voorgezeten vereniging voelt er zich goed thuis en is blij met de goede verstandhouding met K.O.T. De Poedelaars vonden onderdak in café Hof van Hol land. maar de Driebanden Club verdween. ln tegenstelling tot K.O.T. han teert De Treffers de Belgische tel ling. Dat houdt in dat men op zijn gemiddelde een getaxeerd aantal caramboles moet maken. Wan neer A die 50 caramboles moet maken, speelt tegen B die er 60 moet maken en A bereikt zijn 50 het eerst, dan krijgt hij tien wed- strijdpunten. Als B op hetzelfde moment 90% van zijn 60 caram boles heeft gemaakt, krijgt hij ne gen wedstrijdpunten. De hele competitie wordt dan beslist op het gemiddelde van alle partijen. Hierdoor is het theoretisch moge lijk dat een speler, die in alle par tijen iets tekort kwam voor de overwinning, toch kampioen wordt. Bij de telling zoals K.O.T. die hanteert, eindigt een speler die elke wedstrijd 1 carambole tekort komt op een puntloze laatste plaats. Hoewel de Tréffers al ne gen jaar met dit systeem spelen, ziet K.O.T. er meer na- als voor delen aan. In tegenstelling tot K.O.T. begint een nieuwe biljarter bij de Tref fers met een door het bestuur voorgeschreven aantal carambo les. Na vier wedstrijden wordt dit aantal in hogere of lagere zin bij gesteld. Na het eerste jaar wordt het gemiddelde definitief vastges teld en men kan daarna alleen nog maar hoger. Hiermee wordt voor komen dat iemand, nadat de kampioenschappen zijn verdeeld, bewust zijn gemiddelde voor het komende seizoen terugschroeft. Wanneer een ervaren biljarter zich als lid bij de Treffers aan meldt, wordt aan de hand van zijn biljartverleden het gemiddelde en het aantal caramboles vastgesteld. Naast de competitie en het beker- gebeuren binnen de eigen vereni ging is er jaarlijks contact met de biljartploeg van bejaardentehuis De Vossemeren uit Nieuw-Vosse- meer, met zowel een uit- als een thuiswedstrijd. Eerbied voor de grijze haren dus. Maar ook de jeugd heeft een toe komst binnen deze vereniging. Volgend jaar hoopt men een ^eugdcompetitie^an^£j>rond^t<^ krijgen om in de toekomst de overgang naar de seniorenvereni ging te vergemakkelijken. Wed strijdleider B. den Hollander is enthousiast over dit plan en hij is ervan overtuigd dat het bij vol doende belangstelling zal slagen. De overgang van café 't Veer naar café Hof van Holland van Bets en Rien van Poortvliet bracht voor de Poedelaars een specifiek pro bleem mee. Het biljart in het nieuwe clublokaal was namelijk groter, zodat alle gemiddelden daalden, aldus wedstrijdleider J. van Gorsel. Maar de ontvangst was goed en de gezelligheid op de spelavonden is gebleven. Voorzit ter J. Konings zwaait de scepter over 14 leden. Van Gorsel vindt dat voor de Treffers genoeg en hoewel nieuwe leden niet bij voorbaat worden afgewezen, streeft men toch naar stabilise ring. Wat alle drie genoemde ve renigingen gemeen hebben, is een wedstrijdleider die al meerdere jaren in functie is. Zowel Istha, den Hollander als van Gorsel vullen deze belangrijke post naar alle tevredenheid in. Oorspronkelijk was in Hof van Holland ook de vereniging Willen is Kunnen actief, maar in tegen stelling tot de andere verdwenen verenigingen, moest ze door een dalend ledental worden opgehe ven. Toch leverde deze club een belangrijke bijdrage aan het Thoolse biljartgebeuren door het introduceren van een competitie om de Tholencup. Veel baanbre kend werk hiervoor werd verzet door wedstrijdleider A.J. Verhees Pzn. De biljartclub Nooit Gedacht met voorzitter Th. v.d. Logt en en thousiaste wedstrijdleider W. Heijboer werd eind maart vorig jaar door het noodlot getroffen, toen clublokaal d'Ouwe Vos to taal uitbrandde en de vereniging in haar bestaan meesleepte. Ook de eerste Thoolse damesbiljartve reniging 't Klamme Keutje (later T.O.O.S.) vond door deze brand haar Waterloo. Een tragisch ge beuren noemt A. v.d. Laak-Da men deze fatale brand. Pogingen om elders onderdak te krijgen zijn mislukt, wat het einde van de da mesbiljartsport op Tholen bete kende. Door de al eerder genoemde slui ting van café 't Veer verdween ook de Oud-Vossemeerse Driebanden Club. Tijdens de bloeiperiode werd door de verenigingen jaar lijks gespeeld om het kampioen schap van Oud Vossemeer, maar door het teruglopen van het aantal verenigingen werd deze activiteit noodgedwongen gestaakt. De gebondenheid van veel spelers aan hun vereniging heeft het aan tal actieve biljarters wel doen te ruglopen, maar de meest actieven hebben een onderkomen bij de overgebleven verenigingen ge vonden. Een alternatief voor de dames was helaas niet voorhan den, maar het bejaardenbiljart in de Vossenkuil is geëmancipeerd. Momenteel geeft de biljartsport in ieder geval nog veel plezier aan menig Vossemeerder. A.s. zater dag kan men dat vanaf 19.00 uur met K.O.T. meevieren. De W.M.Z. heeft de exploitatie begroting 1985 goedgekeurd met een geraamd voordelig exploita tieresultaat van 676.000,— De totale afzet is voor 1985 geraamd op 41.230.000 m3 ofwel 07% lager dan in 1984; voor dat jaar is de herziene raming 41.500.000 m3. De afzet in eigen voorzieningsge- bied is voor 1985 geraamd op 41.200.000 m3, 270.000 m3 min der dam de raming van de herzie ne begroting voor 1984; de leve ring aan kleinverbruikers wordt 325.000 m3 hoger geraamd, het grootverbruik wordt 615.000 m3 lager geraamd, lekverlies, spui- waterverbruik en niet-verklaard verbruik is 20.000 m3 hoger dan de herziene raming voor 1984, namelijk thans 3.000.000 m3. De afzet wegens levering en gros is geraamd op 30.000 m3 wat gelijk is aan de raming voor 1984. De totale exploitatiekosten, na aftrek van de post "overboeking naar uitbreidingswerken", zullen volgens de begroting 1985 ƒ83,278 miljoen bedragen, een stijging van 1,057 miljoen of 1,3% ten opzichte van de herziene begroting 1984. De watergeldopbrengst zal, uit gaande van de tarieven per 1 ja nuari 1984, ƒ76,85 miljoen be dragen, 405.000 meer dan in 1984 wordt verwacht. In het be drag van 76,85 miljoen is reke ning gehouden met de toepaasing van indices en andere bepalingen. geregeld in overeenkomsten met super-grootverbruikers, die een verhoging van de opbrengst met 131.000 tot gevolg hebben. Na eliminering hiervan ontstaat een meer-opbrengst van 405.000 - 131.000 274.000. Bedrijfsresultaten 1e halfjaar De produktie en inkoop lagen in het eerste halfjaar van 1984 ruim 600.000 m3 ofwel 3,2% hoger dan in de overeenkomstige periode van 1983. Aangezien in het eerste kwartaal sprake was van een toe name van 400.000 m3 is de toena me in het tweede kwartaal ruim 200.000 u3. Deze toename wordt nagenoeg geheel veroorzaakt door een ver hoogde afzet aan super-grootver- bruikers. Tot ultimo juni 1984 is in totaal ƒ5,1 miljoen uitgegeven aan in- vesteringswerken tegen ruim 3 miljoen in dezelfde periode van 1983. Ultimo juni 1984 had WMZ nog 5,5 miljoen aan kortlopende leningen opgenomen om in de wisselende behoefte aan liquidi teiten te voorzien. Voor nieuwe investeringen behoefde niet ge leend te worden' Versnelling incasso De raad heeft ingestemd met een voorstel over te gaan tot versnel ling van de incassoprocedure bij afnemers met een jaarverbruik tussen 1.500 m3 en 10.000 m3 per jaar. Betaling van de nota moet binnen één maand na toezending gaan plaatsvinden. De desbetref fende afnemers zullen tijdig van te voren van de versnelde procedure op de hoogte worden gesteld. Deze categorie van afnemers liep tot nu toe voor wat betreft incas soprocedure gelijk aan de klein verbruikers. Om het incassorisico van deze groep te beperken is nu besloten de inning van de kwar taalnota ingaande 1 januari 1985 te versnellen. Dit is mogelijk door de inmiddels aangepaste compu terprogramma's van de debiteu renadministratie. Technologische Dienst De WMZ heeft goedkeuring ge hecht aan een voorstel de over eenkomst van mei 1976 tussen WMZ en de Technologische Dienst Zeeuwse Waterschappen (TLD) onder bepaalde voorwaar den tussentijds te beëindigen. Het betreft de inschakeling van het WMZ-laboratorium ten behoeve van TLD. De huidige - in de loop van de jaren aangepaste - over eenkomst loopt tot 31 december 1990. TLD heeft WMZ verzocht de kontraktuele regeling met betrek king tot de analysewerkzaamhe den per 1 januari 1985 te beëindi gen. Een gedeelte van de huidige werkzaamheden, te weten onder zoek zware metalen, wordt vanaf een nader te bepalen datum in 1985 niet meer door WMZ ge daan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 19