Veertig jaar geleden... 30 oktober 1944 (3) Bejaarden zelfstandig, hulp achter de hand LAGER-ONDERWIJS THOLEN KLEUTER-ONDERWIJS THOLEN Uien 25 ct. Foto's nabestellen Toen kwam dan toch de bevrijding! Donderdag 18 oktober 1984 EENDRACHTBODE 13 "Ik werd benauwd van alle zijden.".... Wanneer komt de stoot naar Tfiolen? Bejaarden zouden zelfstandig moeten blijven wonen en daarmee de afhankelijkheid beperken, maar als de nood aan de man komt, hulp achter de hand moeten hebben. Dat blijkt uit de nota 'oud en zelfstandig' van de Zeeuwse Raad voor Ouderen. Dreigend failliet kunstenbeleid? Gezinsverzorging Er is een tekst in het Oude Testament over David's vlucht voor Absa lom"En het hele land weende..." Het is veertig jaar na de bevrijding nog het thema van de vierde mei, wanneer al die slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog, zowel hier als die in het Verre Oosten worden herdacht. Zelfs al kwam men die bezettingsjaren wel goed door, dan is die tekst dat het hele land weende nog van toepassing. Slechts één voor beeld. In de bezettingstijd werden Joodse ouders en kinderen noodzake lijkerwijs ook vaak gescheiden, omdat soms een geheel gezin niet op één onderduikërsadres terecht kon of soms ook uit veiligheidsoverwegingen. Terwijl vader in het zuidwesten eerder werd bevrijd, zat het Joodse dochtertje nog in het niet bevrijde westen van het land. Ze was nog erg jong toen ze bij een echtpaar onderkomen vond. Het pleeggezin werd gelijk echte ouders voor dat kind en omgekeerd wist na bijna 3 jaar onderduiken het kind nauwelijks nog iets af van haar echte vader. Moe der was niet aan de Duitsers ontkomen. Na de bevrijding ging vader naar het pleeggezin om zijn dochtertje op te halen. Ze wilde niet mee, ook al was er zowel voor pleegouders als voor het dochtertje nog een week om zich voor te bereiden. Dat niet mee willen was een vreselijk moment. Het was in Amsterdam. Op het Rokin stond die auto van het Rode Kruis. De pleegouders kwamen haar brengen. Het kind huilde, de pleegouders huilden, de vader van het meisje huilde en zelfs de chauffeur van de auto huilde. Inderdaad...."en het hele land weende". Tholen binnen 2 x 24 uur evacue ren. Dat was de mare van de 27ste oktober 1944, waarmee we de vo rige aflevering eindigden. Een mare die iedere inwoner sneller als een lopend vuur bereikte. Zelfs bij het overtrekken van de lucht landingstroepen voor de slag bij Nijmegen en Arnhem was de op gewondenheid in Tholen niet zo groot geweest als op dit moment. Overal groepjes mensen over het zelfde onderwerp. Er werd ge zucht, gevloekt, gebeden. En de dijken rond Tholen worden door gestoken, vertelde men elkaar grimmig of angstig. Ouderen kermden: dat overleven we niet. Jongeren dachten terug aan hun schuilplaats van de zgn. "vorde- rings-zondag", toen men werd opgeroepen om voor de Duitsers wallen op te werpen. Het weer was die 27ste oktober triest, de mensen waren het ook. Met dé geallieer den reeds aan de Stalen Brug te Bergen op Zoom hier nog weg te moeten. Dat nooit, zeggen som migen. Als ze de mitrailleur op je zetten, wil je wel, hoor je elders van pessimisten. Dan komt de omroeper de straat op. Hij is in Tholen even bekend als de bur gemeester. Als hij een eerste klap op zijn "blik" geeft, zoals altijd gebeurt eer hij aan zijn boodschap begint, verstommen meteen alle gesprekken. Het wordt doodstil rond het punt waar de omroeper blijft staan. Alleen het geschut uit Bergen op Zoom is te horen. De omroeper heeft de gewoonte om na zijn blikslagen even te wach ten, eer hij zijn boodschap met luide stem bekend maakt. Dat om de climax te verhogen, zelfs al was het maar de boodschap dat men vlees kon bekomen van een noodslachting. Maar iedereen weet dat het nu niet om zo'n boodschap gaat. Ook die omroe per, die zijn rustpunt na de laatste blikslag niet in acht neemt. Er is ook geen climax nodig. Die is er toch wel. Dan kraakt zijn stem wat nerveus: "Hedenmiddag 2.30 uur bidstond in de Ned. Herv. Kerk. "Het blijft stil in de straat als 4e omroeper naar zijn volgende punt stapt om de boodschap te herha len. Tot er iemand opmerkt: ei genlijk is het laf, nu we in nood zitten, hebben we God weer no dig. vAls het op rolletjes loopt, vinden we alles vanzelfsprekend. De omstanders doen er het zwij gen toe. Spoedig volgt een ander bericht, dat de gemeente-secretaris, een politieman en een predikant naar de Ortscommandant in Lepel straat gaan om daar te bepleiten die evacuatie-order in te trekken. Iedereen vraagt zich trouwens af, wat zo'n bevel nu nog van nut kan hebben. Maar van Duitsers kon je toen alles verwachten, met name het zinloze van orders. Op dat moment dringt er vanuit Bergen op Zoom een geweldige dreun door tot Tholen. Maar later bleek dat het Duitse sprengcom- mando op dat moment de toren van de Martelarenkerk te Bergen op Zoom verwoest. Volgens de BBC (Engelse radiozender) waren nog 100 Duitse tanks aangerukt om de stad als sleutelpositie te verdedigen. Wat moest dat wor den? Ook tot Sint Annaland is de mare van de evacuatie die 27ste oktober doorgedrongen. Daar zaten in middels al een paar honderd mensen op de droge Molendijk en Voorstraat. Ze waren zij het ille gaal vanuit het evacuatie-adres Bergen op Zoom of vanuit het Nieuw-Vossemeerse schielijk overgekomen. Wijlen W.A. Dor- maar schreef die 27ste in zijn dagboek, dat ook in Sint Anna land aanhoudend en hevig schie ten wordt gehoord. De terugge keerde evacuéé's moeten voor hun boodschappen terug naar de plaats waar ze vandaan komen, want anders is er voor hen geen eterf. De daar ook teruggekeerde dorpsomroeper Weijler moet be kend maken, dat mannen tussen de 15 en 60 jaar zich met spade dienen te melden bij de weer macht, die bij de hofstede van Marinus Buys zou zijn aangeko men. Enkele mannen gaan er heen, maar zeker niet degenen die elders waren geëvacueerd en nu illegaal in Sint Annaland verblij ven. Maar ook die enkelen treffen bij de bewuste boerderij geen Weermacht aan, zodat ze onver richter zake naar huis terugkeren. Tot zover dat dagboek. Nog voor in Tholen die middag de bidstond wordt gehouden, komt de delega tie van dé Ortscommandant terug met een voor velen bevrijdende mededeling, dat de evacuatie niet doorgaat, maar dat ieder voor ei gen rekening kan blijven. Nou dat laatste was tevofen ook al het ge val. Men blijft er niet voor reke ning van die Ortscommandant. Dat voor eigen rekening blijven werd echter de Thoolse delegatie voorgehouden, omdat de Orts commandant er tegelijkertijd bij vertelde, dat de brug in de lucht zou gaan en men dus volledig geïsoleerd zou worden. Nou, dat nam men in die omstandigheden dan maar voor lief. Het is geen opwekkend klokgelui, dat de mensen op die yrijdagmid- dag van de 27ste oktober 1944 naar de kerk doet stromen. Er is zelfs helemaal geen klokgelui. Al maanden eerder hadden de be zetters de klokken geroofd om er wapens van te maken. Een onge woon uur, een ongewone dag, een ongewone tijd, zeker ongewone omstandigheden. Het zijn even min opgewekte mensen, die de kerkdeuren binnengaan. Zorg en spanning valt van ieders gezicht te lezen. Verwachting en vrees, droefheid en haat. Slechts één lichtpunt temidden van die uiter lijke verschillen: de eensgezind heid. Nu zijn in de nood de kerk muren weggevallen. Hervormd of oud-gereformeerd, dolerend of vrijzinnig, katholiek of protestant, van alle gezindten en overtuigin gen gaan ze op naar het huis Gods. Eensgezindheid door de nood, dezelfde vrees, dezelfde verlangens, dezelfde klein heidomdat immers het oor logsgevaar voor elk van hen dreigt. De ontroering trilt door de kerk als de predikant de schare ps. 118:3 laat zingen: "Ik werd be nauwd van alle zijden. En riep den Heer ootmoedig aan. De Heer verhoorde mij in 't lijden, En deed mij in de ruimte gaan. De Heer is Sprengcommando aanwezig. Een hulppolitieman, die aan de ver zetsgroep is toegevoegd, post daar eveneens. Hij kan als eerste door geven, wanneer de Duitsers, die in telefonische verbinding met Hal steren staan, het bericht doorkrij gen de brug te laten springen. Die hulppolitieman hoeft maar enkele meters vanaf de brug naar de Eendrachtsweg te lopen, waar eveneens twee verzetsmensen, die nu aktief zijn geworden als O.D.- er de wacht houden. De rest van de groep zit in het pakhuis, dat tegelijkertijd het O.D. wapenar senaal omvat. Dat perceel op het Slagveld is niet zo ver van garage Duine verwijderd. Daarom kan de volledige groep binnen minu ten aktief zijn, als het nodig wordt. Zo gaat Tholen de eerste nacht in na de bevrijding van Bergen op Zoom. De burgers gaan slapen met de gedachte, dat elk moment de misthoorns kunnen loeien ten teken dat de brug de lucht in gaat. De O.D. wakend en elk moment Die morgen meldt de BBC de be vrijding van Bergen op Zoom. Wat een bericht voor de bevrij den, als ze de heuglijke tijding over hun eigen stad vernemen. Wat een bericht ook voor de Tholenaren en Fliplanders. Wat een bericht voor de nu elders in bezet gebied verblijvende geëva- cueerden. Die zaterdag 28 oktober wordt er in Tholen niet gewerkt. Niet om dat het zaterdag was, want veertig jaar geleden werd ook nog altijd op die zesde dag van de week door iedereen gewerkt. Zowel op het land als op kantoor, maar nu ont breekt bij iedereen de lust. Het is een reikhalzend uitzien naar de bevrijding. Want vrijheid bete kent niet alleen verlost van een gehate, meedogenloze bezetter, maar betekent ook brood, boter, vlees. Dat is nu immers ook in In de oktobermaand 1944poogde menig evacué uit Bergen op Zoom en het andere nabije Brabantse land naar Tholen terug te keren. Nu was het in eigen haard lang niet alles goud wat er blonk. Geen licht, geen water, geen stooksel als wat gesprokkeld hout, maar zelfs in zulke omstandigheden ^geldt nog het spreekwoord: oost-west, thuis best. Hopelijk kan men van het zo donkere prentje, dat ons door een inwoner van Oud-Vossemeer ter plaatsing beschikbaar werd gesteld nog iets onderscheiden van het roei bootje, waarmee het op huis aan ging. Aan de riemen Jan Niemantsver- driet. Verder van links naar rechts Maatje van Daalen, Gerrit Duine, Katrien Geuze, L.A. Priem en Mientje van Daalen. bij mij, 'k zal niet vrezen; De Heer zal mij getrouw behoën; Daar God mijn schild en hulp wil we zen, Wat zal een nietig mens mij doen? Ook door de overdenking van de predikant worden aanwe zigen bemoedigd, als hij kort preekt over de tekst "Zo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn?". Buiten blijft het dichte wolkendek hangen, de laaghangende nevel trekt niet op. De verzetsman, die dicht bij de brug op post staat, hoort van een daarover rijdende fietser, dat Bergen op Zoom is bevrijd. De Canadezen zijn de stad binnengetrokken. Ja, er is nogal wat verwoest, maar Bergen is vrij. Dan is het vijf uur namid dag van die zo gedenkwaardige, zo emotionele 27ste oktober. De verzetsman snelt onmiddellijk naar het contacthuis om het te vertellen. Het bericht dient te worden onderzocht. De jongste van de aanwezigen wordt er per fiets op uitgestuurd. Het moet wel direct, want het is zo donker. Die jongere zal worden aangezien voor een scholier en niet zo snel opvallen. Hij hoeft alleen zijn pa pieren bij zich te hebben. Geen wapen. Dat is nu te riskant en het gaat er maar om dat hij zekerheid krijgt van de Bergse bevrijding. Merkwaardig genoeg lijkt het schieten verder weg te zijn. In elk geval veel minder intensief dan een paar uur tevoren. Om zes uur is de fietser terug. Het bericht is juist. Bergen op Zoom is bevrijd. Een grote cementen rol ligt voor de stadsingang bij de Zoom. De jongere kon zelfs hier en daar een vlag zien hangen in de stad. Maar achter de Zoom zit het nog vol Duitsers. In mitrailleursnesten en schuttersputten. Ook langs de huizen aan de Halsterse weg zit het vol vijanden. Bij Halsteren staan de stukken geschut van de Duitsers en vuren op Bergen op Zoom. Maar ze lijken zuinig met de munitie om te springen, ook voor wat mortiervuur betreft. Op de Thoolse brug zijn nu doorlo pend enkele Duitsers .van het tot de daad gereed. Maar het blijft die nacht rustig in Tholen en zelfs in het Brabantse is er minder oor- logslawaai dan de voorafgaande nachten. In het pakhuis op het Slachtveld, dicht bij de werf van Van Duivendijk hebben de O.D.- ers het niet behaaglijk. Een kille wind komt door de kieren en naarmate de nacht vordert wor den de huiveringen van die man nen veelvuldiger. Een enkele doezelt wat in, als hij het zich ge makkelijk maakt op het beetje stro dat op de zolder ligt. Beneden houdt een schaap, vastgebonden aan een touwtje hen gezelschap. De morgen van 28 oktober na dert....het schaap blaat onrustig en als het eerste licht gloort komt Tholen tot leven. Al vroeg lopen de mensen naar de brug. Natuur lijk ligt die er nog, anders zou men die nacht wel gealarmeerd zijn. Tholen schaars geworden. Het is nog niet zo ver. Als een scherp contrast van die gedachten aan vrijheid ziet men op de weer ne velige zaterdagmorgen de brug liggen. Met een dynamietlading, zo is door het verzet vastgesteld, die het dubbele is van dat van mei 1940. Op de brug tronen de Duit sers, nog schijnbaar onverschillig en nauwelijks minder arrogant dan toen Duitsland nog op alle fronten won. Bij de O.D. mannen wordt die brug als het ware een idee fixe. Om 10 uur zijn ze al weer samen in het huis aan de Doelweg. Besloten wordt dat er die dag twee man richting Bergen op Zoom zullen vertrekken over de weg om te trachten verbinding te krijgen met de bevrijders. Zo dra het donker wordt zal vervol gens een andere poging gedaan worden om over water Bergen op Zoom te bereiken. Als het verzet weet dat de Canadezen voorne mens zijn verder door te stoten, zal het Sprencommando worden overmeesterd. Als dat niet het ge val is, zal men tegen de brug niets kunnen ondernemen vanwege re- pressaillemaatregelen van de Duitsers tegen de burgerij. Rond 11 uur gaan de twee O.D.-ers op de fiets richting Bergen op Zoom. Eén van hen heeft om zijn arm een Rode Kruisband. Dat kan van invloed zijn als hij Duitsers moet passeren. De afspraak is dat ze om 6 uur die avond terug zijn. Eén van de twee is gewapend met een klein F.N. pistool. Het gaat diep in de broekzak. Er zitten slechts 5 kogeltjes op met 1 patroon in de kamer. De veiligheidspal staat op rust. Als de twee mannen de hoek omslaan de Eendrachtsweg, op, staat het daar, zoals de laatste da gen altijd, vol mensen. Die stoten elkaar aan, als ze de twee richting brug zien rijden. Ze denken er het hunne van. Dat zijn de onder- grondsen, mompelt er een. Ande ren maken zich meteen al be zorgd. Wat moeten die gaan uit spoken. Laat ze zich maar koest houden, anders krijgen we hier nog de volle laag van Duitse ka nonnen. Maar dat horen de twee op de fiets al lang niet meer. Zon der controle passeren ze de drie Duitsers van het Sprengcomman do. Het behoort zeker niet tot hun taak burgers te controleren. Ze zijn daar alleen maar om te ver nielen. De achterblijvende O.D- ers. weten dat het er op of er onder kan worden. Ze kijken elk half uur op hun horloge, want wachten duurt lang en de tijd verstrijkt zonder dat er van de twee iets wordt gezien of gehoord. Ook voor de Thoolse burgerij is het die zaterdag alleen maar wachten, een hele lange dag wachten, het leek een wachten zonder eind. Vanuit Bergen op Zoom kwam er die dag toch. nog een bericht binnen: De Duitse ar tillerie blijft de stad bestoken. Nee, in Tholen is men er nog niet vanaf. Wordt vervolgd. Bij de zovele slechte foto's uit de inundatieperiode 1944 door het gebruikte oorlogsfilmmateriaal is er toch we! de uitzondering van dit beeld van de "Bagijnhoeve" te Oud-Vossemeer, toen nog geexploiteerd door oud-dijkgraaf H. van Gorsel en daarna door zoon en raadslid J.L. van Gorsel. De provincies ook de provincie Zeeland hebben een brief van de staatssecretaris van financiën gekregen, waarin kortingen op het Provinciefonds worden aange kondigd in verband met de her structurering van het orkesten- en toneelbestel. Na Zuid-Holland wordt Zeeland het hardst aange slagen voor deze operatie. Zeeland zou niet minder dan 1,8 miljoen moeten inlevern. En dat terwijl het kunstenbudget van de provincie voor 1984 ongeveer jf 0,9 miljoen bedraagt. Doorgaan van deze operatie dreigt het kunstenbeleid in Zee land dat nog best wat verbete ringen kan gebruiken compleet van de kaart te vegen, aldus de verontruste Zeeuwse Culturele Raad. Uitgangspunten zijn de feitelijke uitgaven van de verschillende provincies voor de podiumkun sten. In Zeeland zijn de uitgaven voor het orkesten- en toneelbestel nihil. Niettemin komt de staatsse cretaris met een korting voor Zeeland uit de bus van 1,8 mil joen. Zuid-Holland, dat maar en kele duikenden guldens aan het bestel bijdraagt, wordt nog hoger aangeslagen. Andere provincies komen er heel wat beter af. De operatie levert Noord-Brabant bijvoorbeeld een voordeel op van 1,4 miljoen. Het uitgangspunt van de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, dat op subsidieruil gebaseerd was, is dus volkomen zoek, aldus de Z.C.R. De gedachten gaan uit naar servi ce-woningen met garantie op hulp, indien nodig. Experimenten in het buitenland kunnen mis schien als voorbeeld dienen. Eén van de aanbevelingen is, dat het beleid zich moet richten op de ontwikkeling van andere woon vormen voor ouderen. Hierbij zal |C 5 Wilt li een in de F.endrachtbo- de gepubliceerde foto graag /elf hebben? Dat kan. als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo to-berinnering thuis. ^^0 -|L- V Veiling Sint Annaland. dinsdag 16 oktober. Uien maal 40 op klasse 2 nl 24,60-25,20. Aanvoer 125 ton. Bintje 19-21. bonken 25, drielin gen 10-11. kriel 57, Eigenheimer 51. Drielingen 8, Première 20, Drielingen 8, Gloria 20-21. Aan voer 35 ton. sterk rekening moeten worden gehouden met de wens van oude ren om de afhankelijkheid zoveel njogelijk te beperken, maar aan de andere kant ook om isolement te voorkomen. Nadere studie en/of experimenten met huisves- tingsvormen tussen volledig intra- en extramuraal wonen lijkt vol gens de Z.R.O. gerechtvaardigd. Bevordering van meer flexibele hulp lijkt gewenst. Men kan den ken aan hulp op maat, ondersteu nende hulp(van professionele in stellingen als aanvulling op de zelfzorg, mantelzorg en vrijwillige hulpverlening) en aan een andere manier van hulpverlenen. Wette lijk zou er meer ruimte moeten komen voor andere vormen van hulp. De samenwerking tussen instel lingen zou gestimuleerd moeten worden ten behoeve van de direc te hulpverlening aan ouderen en de ontwikkeling van nieuwe voorzieningen en vormen van hulp. Als bepaalde instellingen deze samenwerking uit de weg gaan, zou de overheid een stimu lans-prikkel kunnen geven om tot overleg te komen. Overigens heeft de stichting voor Maatschappelijke Dienstverle ning Walcheren laten weten, dat de gezinsverzorging in het onder zoek duidelijk tekort gedaan wordt. Op basis van een te be perkte steekproef komt het on derzoek tot opmerkingen die niet overeenstemmen met de werke lijkheid. In werkelijkheid wordt anders hulp verstrekt dan uit het onderzoek blijkt, aldus Maat schappelijke Dienstverlening Walcheren. Aanduiding school Aantal leerlingen per Aanduiding school Aantal kleuters per 16-10-82 16-1-83 16-4-83 16-10-83 16-1-84 16-4-84 16-10-82 16-1-83 16-4-83 16-10-83 16-1-84 16-4-84 O.l.S. "Ter Tolne" Op. kl, school "De Bijen te Tholen 277 277 272 261 257 256 korf' te Tholen 54 64 70 64 71 77 O.L.S. "De Eevliet" Op. kl. school "Kleuter- te Poortvliet 62 62 62 64 64 63 lust" te Tholen 40 45 52 42 50 53 O.L.S. "Oosterschelde- Op. kl. school ,,'t Wantewe- school" te Scherpenisse 54 54 54 55 55 55 vertje" te Poortvliet 13 16 17 19 25 27 O.L.S. "De Rieburch" Op. kl. school "De Blokken te Sint-Maartensdijk 199 197 193 180 181 181 doos" te Scherpenisse 21 26 28 29 34 35 O.L.S. "De Schalm" Op. kl. school "De Kubus" te Stavenisse 82 79 80 74 74 74 te Sint-Maartensdijk 55 61 67 67 72 74 O.L.S. "De Casembroot- Op. kl. school ,,'t Sta- school" te Sint-Annaland 80 78 80 82 83 81 vertje" te Stavenisse 25 25 27 27 30 31 O.L.S. "Die Heenetrecht- Op. kl. school school" te Oud-Vossemeer 80 79 77 74 75 77 te Sint-Annaland 37 40 42 42 44 50 Totaal aantal leerlingen Totaal aantal kleuters openbare lagere scholen 834 826 818 790 789 787 openbare kleuterscholen 245 277 303 290 326 347 Bijz. lagere school Chr. kl. school "De Me C.N.S. te Tholen 168 167 166 165 163 161 rel" te Tholen 27 28 29 22 23 23 Bijz. lagere school "Eben- Chr. kl. school "De Haëzerschool" te Tholen 150 150 150 149 151 150 Klimroos" te Tholen 42 45 49 34 36 40 Bijz. lagere school Eben-Haëzerkleuter- te Poortvliet 94 88 88 78 75 75 school te Tholen 42 47 56 44 54 59 Bijz. lagere school Chr. kl. school te "Groen v. Prinsterer- Poortvliet 19 26 28 27 29 31 school", Scherpenisse 93 89 89 81 81 81 Chr. kl. school te Bijz. lagere school Scherpenisse 20 21 23 12 14 15 "Juliana v. Stolbergschool" Chr. kl. school "Benjamin" te Sint-Maartensdijk 102 101 99 97 97 97 te Sint-Maartensdijk 27 29 33 27 28 34 Bijz. lagere school Chr. kl. school "Rehoboth" te Sint-Annaland 133 133 133 143 144 141 te Stavenisse 30 35 39 36 39 45 Bijz. lagere school Chr. kl. school te te Oud-Vossemeer 52 51 48 45 45 45 Sint-Annaland 51 53 60 44 47 54 R.K. lagere school 58 Chr. kl. school "Hummelvreugd" te Oud-Vossemeer 58 58 53 53 53 te Oud-Vossemeer 36 42 43 36 37 39 Rehobothschool te R.K. kleuterschool Stavenisse 89 89 89 89 89 87 te Oud-Vossemeer 21 22 22 19 22 24 Totaal aantal leerlingen Totaal aantal kleuters bijz. lagere scholen 939 926 920 900 898 890 bijz. kl. scholen 315 348 382 301 329 364 Totaal aantal leerlingen Totaal aantal kleuters lagere scholen in de gemeente 1773 1752 1738 1690 1687 1677 kleuterscholen in de gemeente 560 625 685 591 655 711 BELANGSTELLINGSPERCENTAGES BELANGSTELLINGSPERCENTAGES Jaar 1978 1 1979 1980 1981 1982 1983 1984 Jaar 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 openbare lagere 47,5% openbare kleuter scholen 51,7% 51,7% 51,1% 49,8% 47% .46,9% scholen 40,9% 38,5% 35,5% 33,8% 40,3% 45,8% 49,3% bijzondere lagere 50,2% 52,5% bijzondere kleuter scholen 48,3% 48,3% 48,9% 53% 53,1% scholen 59,1% 61,5% 64,5% 66,2% 59,7% 54,2% 50,7%

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13