Herdenking 400 jarige sterfdag Prins Willem van Oranje Slanke rokken in de Wellevaete Zeeuwse kunstkring in de Gasthuiskapel Cursus fotografie voor iedereen Accelerando met Den Toonder in vaandelafdeling "Als ik later groot ben..." Ha fijn, kinder boekenweek Holland Koeling in Tholen Boetes sneller betalen met bas Toch telefoon in A.J. Polder Donderdag 11 oktober 1984 EENDRACHTBODE 9 Tjokvolle Poortvlietse kerk voor SGP-bijeenkomst Niet in de eerste plaats wegens de oranje-collecte-opbrengst van 2560,— 'voor de Spaanse Evangelische Zending, al werd dit bedrag dan ook binnen een kwartier ingezameld, maar zeker door de inhoud van het programma van deze avond werd het vrijdag in de N.H. Kerk Poortvliet een indrukwekkende herdenkingsdienst. Weliswaar liep het met de vier sprekers nog wat verder uit dan de planning, maar dat deed niet af aan het stijlvolle karakter van deze zo druk bezochte bijeenkomst. Aktueel of verleden tijd? Verbond en geloof. Oranje's sterven KINDERBOEKENWEEK'^ ALS IK LATER GROOT BEN "Accelerando staat aan het begin van een nieuwe periode, dus dat betekent avtomatisch ook het einde van een vorige termijn", zei voorzitter W.A. Boogaard van de St. Annalandse koninklijke fanfare vrijdag avond in het repetitielokaal. Met een klok en bloemen werd dirigent Ko den Toonder bedankt voor een bijna dertienjarige medewerking. Pierre van Broekhoven uit Halsteren, tevens leraar van de Zeeuwse Muziek school op Tholen, volgt hem op. Acht 1 e prijzen Beloning minder Blij met nieuwe SaKoFa-hal Van 15 tot en met 26 oktober exposeren tien leden van de Zeeuwse kunstkring in de Gasthuiskapel in Tho len. Daarbij is ook Ben van Rooy uit Sint Maartens dijk, die dankzij de medewerking van de tien een heel afwisselende tentoonstelling verwacht van zestig wer ken. Beeldhouwwerk Het initiatief hiertoe was geno men door de gemeentelijke kies vereniging der Staatkundig Gere formeerde Partij in de gemeente Tholen. Ook in den lande is al op velerlei wijze het historisch feit herdacht of belicht, dat 400 jaar geleden Prins Willem van Oranje, de vader des Vaderlands te Delft door Balthasar Gerards werd ver moord. Het SGP bestuur vond gezien de grote betekenis die het leven en sterven van Willem I voor land en volk had en dat nog steeds door leeft in het Oranje huis, alleszins gepast dat te her denken. De Poortvlietse kerk bleek nauwelijks genoeg ruimte te bieden voor de zovele belangstel lenden uit Thoolse en Fliplandse contreien, maar met inzet van alle ook nog beschikbare stoelen kon den de vele honderden toch een plaats vinden. Voorzitter L.J. Koopman van de SGP kiesvere niging las ps. 23:1 tot 5 en wees er in zijn welkomstwoord op, dat het weliswaar niet gaat om het getal, maar dat het de organisatoren toch goed deed dat de kerk tot in alle hoeken was bezet. Met een verhinderde burgemeester Bae- rends richtte de voorzitter toch een bijzonder welkomstwoord tot aanwezige gemeentebestuurders en tot de sprekers. Hij wees er op hoe men bijeen was om stil te staan bij het sterven van de Prins van Oranje, nu 400 jaar geleden. Gezien de Schriftlezing verwees hij naar een eens ook stervende koning David om daarna Oranje's laatste woorden te citeren, die zelfs 400 jaar later op de geschie denisles van de lagere scholen wordt geleerd. Die eerste Oranje had een verbond gemaakt met de Potentaat der potentaten, zei de heer Koopman. Toch wordt hem zo lang na zijn dood nog smaad en laster aangedaan door allerlei voorstellingen, die het volk via de media worden voorgehouden. Daarmee wenste de voorzitter de zonden, die ook een Prins heeft, niet goed te praten, maar met las ter dient men altijd zeer voorzich tig te zijn. Overigens wilde de voorzitter het verder aan de spre kers overlaten na nog uit Open baringen 14 de tekst te hebben geciteerd. Zalig zijn de doden, die in den Heere sterven. Daarop werd ps. 17:8 gezongen. De hervormd predikant ds. Tj. de Jong uit Poortvliet sprak vervol gens over: "Oranje aktueel of verleden tijd?" Daarbij leverde hij eerst een stukje vaderlandse ge schiedenis uit de tijd van Willem van Oranje om vervolgens de vraag te stellen of Prins Willem nu alleen maar verleden tijd is, zoals elk mens verleden tijd wordt. Geldt het ook voor het Vorsten huis, dat niet meer wandelt in het voetspoor der vaderen? Is Oranje dan ook verleden tijd voor kerke lijk Nederland? Hij vond dat er moed voor nodig was om een bij eenkomst als deze te beleggen, maar evenzeer geloof. Dan is vooral in tegenstelling met wat over dit onderwerp dit jaar al te zien en te horen viel, de kerk, Gods huis, de goede plaats om te herinneren en te herdenken, want uiteindelijk gaat het om Gods be moeienis met land en volk. We kunnen ook in deze bemoeienis Gods het heden niet verstaan als. we het verleden doorstrepen. We kunnen Oranje niet herdenken met Rome, want Rome juichte Holland Koeling b.v. uit Har- dinxveld-Giessendam heeft zich gevestigd aan de Voltstraat in Tholen. Er werken vier mensen. De handelsonderneming impor teert en verkoopt het gehele pro gramma van Hitachi airconditio ning. Apparatuur voor de industrie, kantoren en huishoudelijk ge bruik. Holland koeling is indirect betrokken geweest bij recente le veringen aan Hoogovens, IBM en Shell. Daarnaast is men ook actief bij kapsalons, slagerijen, disco's, enz. De orderportefeuille is op mid dellange termijn goed gevuld. Holland Koeling zit in een bes taande hal op het Thoolse indus trieterrein. B en W. van Tholen meldden verder, dat het machineverhuur-, zonwering-, timmer- en repara tiebedrijf H.M. Boel uit St. Maar tensdijk (Westvest) in het be drijfsverzamelgebouw op het Smerdiekse industrieterrein ge trokken is. Boel verhuurt machi nes, gereedschappen, en klimma- teriaal ten behoeve van de doe- het-zelver en de vakman. Daar naast is het bedrijf actief als tim mer- en reparatiebedrijf voor klein en preventief onderhoud. toen de prins door moordenaars hand stierf. Nu 4 eeuwen later ontvangt onze koningin de Paus die tegen de grondslagen van haar Huis is, tegen de Calvinistische beginselen, tegen het bloed van de martelaren. We ontkennen niet, zo vervolgde ds. de Jong, dat eens ook Prins Willem verdraagzaam was tegen Rome en geen geweld wenste, maar het ging hem wel om de vrijheid van godsdienst en niet de dwang van Rome. Petrus Dat- henus reageerde tegen Prinsen lankmoedigheid, omdat hij vond dat het te ver ging, maar heeft tussen die-beide vrienden nooit scheiding gebracht. Met huidige discriminatiewetten treft men het volk, waarvoor eens Prins Willem zijn leven gaf: de godsdienstvrij heid. De prins is het symbool van de gereformeerde grondslag. En, zo besloot ds. De Jong: in het houden van Gods geboden ligt groot loon. Daarna werd ps. 147:10 gezongen. Ds. M. Pronk van de Oud Gere- form. gemeente te Ede had als thema: "Oranje': verbond en ge loof'. Hij wees er op hoe Prins Willem een instrument van God was, als het ware de Nederlandse Mozes. In het geloofsleven van de prins zag hij 3 fasen: de opvoe ding in het gezin met de godvre zende moeder Juliana van Stol berg, maar op zijn elfde jaar werd hij daar al weggehaald om verder aan het Roomse hof te Brussel en later te Breda te worden gevormd. De indoctrinatie bleef niet geheel zonder gevolgen, maar in die tweede fase werd het tenslotte toch een ballingschap in Duits land met aanvankelijk nog veel onzekerheden, maar een steeds meer in de ware leer gelovige Prins. In deze levensfase (1572) kiest hij openlijk voor de gerefor meerde leer. Als die gereformeer de leer in Nederland wegvalt, komt ons vaderland slecht weg, voorspelde ds. Pronk. Het gaat immers ook in 1984 om de ere Gods, zoals het 400 jaar geleden ging om het Woord van God. Nog steeds is de paus de antichrist, stelde ds. Pronk, en daarom moet ons volk ook 400 jaar na de dood van prins Willem, die godsdienst vrijheid nog meer verdedigen dan ooit te voren. Na zijn inleiding werd ps. 105:5 gezongen. Toen werd ook een pauze ingelast, waarin er als samenzang was het couplet 5 en 14 van het Wilhel mus, dat iedereen via het ver strekte programmablad voor zich had. De organist speelde enkele bekende liederen uit Valerius ge- denckklanken, waaronder het "Wilt heden nu treden". Toen was er ook een collecte met een uitste kend resultaat. Daarover sprak als laatste spreker ds. J.J. Tanis, predikant van de Geref. gemeente te Tholen. Hij belichtte met name de bijbeltekst "Zalig zijn de doden, die in de Heere sterven". Daaraan kon hij tegelijkertijd vastknopen dat an dere bijbelonderdeel uit ps. 37 "Let op de vromen en zie naar de oprechten, want hun einde zal vrede zijn". Dat is dan geen leven, zoals ook bij prins Willem, zonder zond.e, want die dat is, mag zegt de bijbel een eerste steen werpen, maar het is wel de uitkomst van de oprechten via de Verlosser. Het leven van de oprechte kan gaan via het Roomse Hof in Brussel, zoals bij de Prins, maar daar ligt dan niet het eindresultaat. Dat is er alleen via het geloof in een Verlosser niet voor de tijd, maar voor de eeuwigheid. Ds. Tanis liet na zijn inleiding ps. 67:19 zingen. Er was nog een kort slotwoord van voorzitter Koopman, die dank bracht aan met name de Poort vlietse kerkinstanties en de mede werking van anderen als organist, koster, enz., evenals aan alle spre kers die vanuit eigen inzicht toch de eenheid naar de eeuwigheid beklemtoonden. Hij dankte even eens voor de collecte, zonder daarvan het zo goede resultaat al te kennen, waarna tenslotte het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus staande door de grote schare werd gezongen. Dirigent Ko den Toonder (74) uit Kloetinge heeft vrijdagavond in het tot Sakofa-hal gedoopte repetitielokaal de leiding van de Koninklijke Fan fare Accelerando officieel overgedragen aan dirigent Pierre van Broek hoven (23) uit Halsteren. Hij leidt ook nog muziekverenigingen in Fij naart en Steenbergen en is tevenHleraar van de Zeeuwse Muziekschool op Tholen. Alle kinderen weten ondertussen dat dit het thema is van de Kin derboekenweek die 10 oktober gestart is. Mevr. Passenier, een oud-onderwijzeres uit St. Anna- land wist zich te herinneren dat zij in 1964 dus 20 jaar geleden over dit onderwerp eens een opstel liet maken. Het leek haar leuk, en ook de leiding van de openbare bi bliotheek van St. Annaland dacht er zo over, om deze opstellen tij dens de komende boekenweek in de Bieb (zonder naam) ten- toon te stellen. Oud-leerlingen die toen meededen moeten ook nog maar eens een kijkje nemen. In het programma voor SINT MAARTENSDIJK is een foutje geslopen: Voorlezen voor de jeugd vanaf 7 jaar is er om 16.00 uur op vrijdag 12 oktober en dus niet om 14.00 uur. Dit staat dus fout op het programmablad. Verder kregen alle kinderen van de lagere scholen van het eiland een speciale krant, uitgegeven in Zeeland ter gelegenheid van deze Kinderboekenweek Op t.v. en voor de radio hoort men dikwijls de le prijs-winnaars noe men, dus de Gouden Griffel voor "Auww" van Veronica Hazelhoff, en het Gouden penseel voor de illustraties van Wim Hofman in "Aap en Beer" maar uiteraard is er nog een heel stel bekroningen gegeven. Bij de openbare biblio- theken zijn al deze boeken be kend, en wat nog mooier is, ook te leen. Ondertussen hebben in Tholen en Sint-Annaland al de eerste aktivi- teiten plaats gevonden. Het ver dere programma staat vermeld in de E.B. van donderdag 4 oktober jl. Bij de bibliotheken kan men inlichtingen krijgen over de ver dere 'Feestelijkheden' welke de komende week gaan gebeuren. Sint-Annaland 10 oktober 14.30 uur: knutsel- middag voor kleuters en eerste klassers. Voorlezen en dan een heel lang persoon maken. 16 oktober 14.00 uur: Speurtocht en film (Asterix en Obelix) voor kinderen vanaf de 2e klas. 11 oktober: voorlezen voor 4e en 5e klassers 15 oktober: voorlezen voor 2e en 3e klassers 17 oktober: voorlezen kleuters en le klassers alle keren om 16,00 uur in de bibliotheek. Sint Maartensdijk Vrijdag 12 oktober - voorlezen vanaf 7 jaar om 14.00 uur dinsdag 16 oktober - voorlezen met dia's en knutselen voor kinderen tot 7 jaar om 14. 00 uur' woensdag 17 oktober - verras- singstocht voor kinderen die met het leesprogramma "Lees en Lach" hebben meegedaan 10.00 uur. Donderdag 18 oktober: Speur tocht en film voor de kinderen vanaf 7 jaar om 14.00 uur (dus en speurtocht en film- niet de film alleen!) vrijdag 19 oktober - voor kinderen tot 7 jaar om 14.00 uur. Tholen Dinsdag 16 oktober: voorlezen en knutselen voor kinderen tot 7 jaar om 10.00 uur. Woensdag 17 oktober - speurtocht en film voor kinderen vanaf 7 jaar' (vóór woensdag 17 oktober moe ten de kinderen een bonnetje ha len bij de bibliotheek) Vrijdag 19 oktober - voorlezen met dia's voor kinderen tot 7 jaar, om 14.00 uur. De bibliotheek is op 17 oktober voor uitleen gesloten. Scherpenisse: Oude Gemeente huis maandag 15 oktober 14.00 film Dinsdag 16 oktober 14'00 voorle zen. Poortvliet: 't Ouwe Raeduus", dinsdag 16 oktober 10'30 uur film Oud-Vossemeer: De Vossenkuil woensdag 17 oktober 10.30 uur film Stavenisse: Oude Gemeentehuis dinsdag 16 oktober 14.00 uur voorlezen, donderdag 18 oktober 10.30 film. Dankzij automatisering bij de Rijkspolitie kunnen boetes sneller betaald worden. Sinds 1 augustus is bij de afdeling Bijzondere Con troles van de Verkeersgroep Mid delburg het bekeuringen afhan- delingssysteem(bas) operationeel. Met bas kunnen op kenteken ge registreerde overtredingen (par keer-, roodlicht- en snelheidso vertredingen) vlot afgewikkeld worden. De centrale computer staat in Heerlen, die met een da talijn gevoed wordt door termi nals, waarop bijvoorbeeld gege vens van een parkeerbon inge voerd worden. Bas maakt accept girokaarten, antwoord- en herin- neringskaarten. De Rijkspolitie Tholen kan in de toekomst even tueel gebruikmaken van het sys teem als zij veel overtredingen op kenteken heeft. De verkeersgroep verricht ook regelmatig controles op .de maximum snelheid op Tholen en St. Philipsland. De overtredingen op kenteken (foto controle) worden ook al in het bas-systeem verwerkt. Dankzij bas kunnen de administratieve handelingen van 50% terugge bracht worden naar 10, dus een besparing van "Na acht jaar onder dirigent M.A. Gijzen gemusiceerd te hebben, zag Den Toonder in november 1971 wel wat in Accelerando", vertelde voorzitter Boogaard tij dens de gezinsavond in het op geknapte repetitie!okaal(de voor malige gymzaal). "Hij wilde pro beren Accelerando hogerop te helpen. Het muzikale peil moest naar boven en met volhouden en blijven werken - dat was steeds belangrijk bij Den Toonder - is 't gelukt. Op ons dertiende federa tief concours - het was beslist geen ongeluksgetal - behaalden we een mooie eerste prijs in Middelburg. Dat betekende promotie naar de vaandelafdeling en dat was een hele belevenis." Met dirigent Den Toonder ging de St. Annalandse muziekvereniging naar tien bonds- en federatieve concoursen. Er kwamen acht le prijzen op rij uit, waarvoor Acce lerando de vlag en de oranje en rood-wit-blauwe wimpel kreeg. De laatste twee keer waren het 2e prijzen. "Onder leiding van Den Toonder hebben we met onze le den leuke resultaten behaald. Bij na dertien jaar hebben we onder zijn plezierige leiding gemusi ceerd en dat is niet niks." De voorzitter herinnerde nog aan de viering van het honderdjarig bestaan, toen er voor de altijd punctueel geklede Kloetingse di rigent in de haast nog een pand jesjas met hoge hoed moest wor den opgezocht. Anders zou hij uit de toon vallen bij de in oude cos- tuums gestoken muzikanten. Den Toonder getroostte zich no gal wat moeite om de St. Anna landse fanfare te leiden. Dinsdag vroeg eten en op de fiets van Kloetinge naar Goes, vervolgens met de trein naar Bergen op Zoom en dan met de auto naar St. An naland. Om half twaalf's avonds was hij dan weer thuis. "Een goede repetitie, een goede uitvoering of een goed concours was de beloning voor die inspan ning om naar St. Annaland te ko men. Het feit dat Den Toonder stopt, ligt mogelijk aan het feit dat hij er meer moeite voor moet doen en de beloning minder is. Een kwartje voor een dubbeltje ruilen valt ook niet mee. Je mist nu in derdaad de successen van vroeger, maar met heel veel plezier kijken we op die periode terug", aldus voorzitter Boogaard. Hij zei op dit moment blij te zijn met Pierre van Broekhoven, die sinds augustus de taak van Den Toonder heeft overgenomen. De voorzitter uitte zijn waardering voor de scheidende dirigent met een handdruk, wat met applaus werd onderstreept. Als herinne ring bood hij een klok aan, want Den Toonder was altijd op tijd. Zijn echtgenote kreeg een bloem stuk. Dat was er ook voor mevr. Van Popering-Hendrikse, die met haar man en kinderen elke dinsdag avond de dirigent van het Bergse NS-station haalde en weer terug bracht. Voorzitter Boogaard hoopte, dat de goede contacten met dhr. en mevr. Den Toonder bewaard zouden blijven, evenals met zijn andere muziekverenigingen Kloetinge en Heinkenszand, waarmee Accelerando verschil lende keren musiceerde. Tuba-speler M. Moerland, één van de oudste leden van Accele rando, bood dirigent Den Toon der nog een kistje witlof aan. Tevoren had de muziekvereniging met drumband een aantal marsen gespeeld, alsmede een drie eeu wen oude suite en het Zeeuws volkslied o.l.v. de nieuwe dirigent Van Broekhoven. Den Toonder dirigeerde ten afscheid uit 't hoofd Castell Coch, waarmee een bijna dertienjarige periode werd afge sloten. De Accelerando-familie bleef nog gezellig bijeen om o.a. te kijken naar videobeelden van Kees van Winkelen van verschillende uit voeringen als de taptoe en de openbare repetitie in het kader van de ledenwerfactie. Er hebben zich elf leerlingen aangemeld om de St. Annalandse koninklijke fanfare in de toekomst te verster ken. Het bestuur- van Accelerando bood de leden gelegenheid de met zelfwerkzaamheid nu keurig op geknapte muziekhal aan de Bie- rensstraaat van een naam te voor zien. Naast menige andere naam, kwam SaKoFa-hal in meerder heid uit de bus. Dat vergt toelich ting. Het was de scheidende diri gent Ko den Toonder, die een muziekstuk componeerde onder de titel Sint-Annalandse konink lijke Fanfare. Er bleek hiervoor later bij de muziekhandel belang stelling te zijn voor uitgifte van het stuk, maar den Toonder wenste dat specifiek voor Accelerando te bestemmen. Vrijdagavond werd het muziekstuk dan ook overhan digd aan het Sint Annalands korps. Dat was tegelijkertijd een reden te meer, al was de naam- sopgave toen al binnen, om de hal te noemen naar het muziekstuk en tegelijkertijd naar de Sint-Anna- landse koninklijke fanfare. Voor taan dus SaKoFa-hal Een van de vier professionele mannequins van Boetiek Inema toont een wintercreatie in de Wellevaete en krijgt daarvoor alle aandacht. Professionele mannequins zorg den voor een spectaculaire ope ning van de modeshow van boe tiek Inema uit St. Annaland. Ze openden dinsdagavond 2 oktober het winterseizoen 1984-1985 in schemerlicht, verborgen onder zwarte capes. Even later stonden ze in de schijnwerpers, alle vier gekleed in winterwit, hetzij een japon of broekpak. De ladyspeaker voorspeldde deze winter over het algemeen een langere mode. Slanke rokken van onderen met uitspringende plooi tjes, vaak met gekruiste bandjes erover heen. De lengte is bijna tot de enkels. Op de rokken worden geruite blouses of truien gedragen in allerlei variaties. Er werden ook veel broekpakken getoond, gemaakt van een dikke kwaliteit katoen in de modekleu ren bruin, wit, zwart, grijs en de natuurlijke herfstkleuren zoals van de aarde of van bladeren. De accessoires waren fel gekleurd zoals rood. De ceintuurs waren breed met een strik. Op de blouses werden ook rode of rose strop dassen gedragen. Hoeden waren er eveneens in een bijpassende kleur. De lijn in de japonnen of pakken is over 't algemeen breed in de schouders met een lage mouwin zet en naar onder toe smaller uit lopend. Er werden enkele mooie, geruite jasjes getoond. Vele modellen waren van Linda Lu en Setter Lady. De in winterwit begonnen show eindigde in het zwart. Truien, broeken en japonnen, al les in zwart, afgezet met grijs, soms met leren biezen of punten of gecombineerd met rood. Boetiek Inema had er weer veel werk van gemaakt. De zaal was goed verzorgd en flink bezet met 250 bezoekers. Omdat het nu niet zo overstelpend druk was als de vorige keer met 300 belangstel lenden, was er gelegenheid voor een pauze. De beide gastvrouwen. Ineke en Magda Moerland, boden de mannequins en dhr. Van Putte, die de muziek verzorgde, bloemen aan. "Kunst leeft niet zo op het eiland Tholen, dat valt gewoon tegen", zegt Ben van Rooy. Toch heeft hij sinds zijn komst van Tilburg naar St. Maartensdijk wel wat vooruit gang gezien. "Er komen meer mensen van het eiland in mijn atelier. De belangstelling is wel toegenomen, want op den duur wordt je er eentje van hier. De beheerscommissie heeft ook het houden van tentoonstellingen gestimuleerd, maar het komt niet uit de bevolking zélf. Voor de ko mende expositie hebben we de scholen aangeschreven om meer belangstelling te kweken voor kunst. In het gemeentehuis van St. Philipsland heb ik eens een ten toonstelling gehad en daar kwa men alle scholen kijken. Dat is plezierig. Belangrijk is dan wel, dat de kunstenaar zelf uitleg kan geven", aldus de Smerdiekse schilder. Dat is in de Gasthuiskapel niet mogelijk, want de kunstenaars komen uit Middelburg, Goes, Zierikzee, en Kloetinge: Jan Rijnsaard, Miens van Citters, Ge rard Menken, Tie Hof, Peter Jan sen, Jan van de Riet, Ad Braat, Tessa Braat, Waalko Dingemans en Ben van Rooy. Zij zorgen niet alleen voor schil derijen, maar ook voor beeld houwwerk en keramiek, allemaal verschillende technieken. Daar door ontstaat er een gevarieerde expositie in de herfstvakantie tij dens de Expo Tholen. De tentoonstelling is van maan dag tot zaterdag geopend van 13.30 tot 17.00 uur en bovendien nog op vrijdagavond van 19 tot 21 uur. De openbare telefooncel is bij het maken van het ontmoetingspunt aan de Langeweg in Anna Jaco- bapolder verdwenen, maar er komt mogelijk in de hal van de doktersspreekkamer een munt- toestel. De gemeenteraad beslist daar woensdagavond om half acht over. De openbare telefooncel kostte de gemeente veel geld om dat de PTT gezien het geringe ge bruik een garantiebedrag eiste. Een tiental inwoners heeft geen eigen telefoon en ook voor de ko mende en gaande man willen b. en w. toch wel een openbare tele foonaansluiting. De huisarts" houdt maandag-, donderdag- en vrijdagmiddag spreekuur naast 'Ons Dorpshuis' in Anna Jacoba- polder en in de hal kan er een munttoestel komen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de gemeente. De eenmalige aanpas sing vergt 1352 gulden, de jaar lijkse kosten zijn 910 gulden. De gemeenteraad beslist verder over een bibliotheekverordening en de benoeming van een bibliotheek commissie. Voorgesteld worden burgemeester Vogel als voorzitter, gemeentesecretaris mevr. J. de Kok en de dames J. Guiljam-de Groot, K. Verhees-Bakker, J. den Engelsman, J. Kosten, D. Bree- man-Quist, D.v.d. Dussen-Quist en L. Verwijs-Faasse. In de wel- zijnscommissie legt mevr. v.d. Dussen-Quist haar plaatsvervan gend lidmaatschap neer. Mevr. A. van Herk-Beurkens uit Anna Ja- cobapolder is bereid gevonden haar taak over te nemen. Woensdag 3 oktober is er onder de vleugels van het R.E.C. een af deling fotografie begonnen. Deze cursus ligt min of meer in het ver lengde van de vorige cursussen fotografie in het baanlozenpro- ject, met dit verschil dat de cursus nu open staat voor iedereen en dat het plaatsvindt in de avonduren, n.l. op woensdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. De voormalige kleuterschool'aan de Radda Barnenstraat te St. Maartensdijk ligt mooi centraal voor het eiland Tholen en St. Phi lipsland dus voor ieder gemakke lijk bereikbaar. De maand okto ber wordt gezien als startmaand en staat geheel open vbör in schrijvingen. Onder begeleiding van Chris Spijkers uit Stavenisse gaan de deelnemers zich bekwa mer! in de zwart-wit fotografie op kleinbeeldfilm. Behandeld wordt o.m. gebruik camera, donkere kamertechnie ken, compositie en beeldkeuze, werken met filters, lichtmeting, landschap en portret fotografie. De benodigde apparatuur.is hier voor aanwezig en kan door de deelnemers gebruikt worden. Bij voldoende belangstelling zal er alsnog een uitbreiding van appa ratuur plaatsvinden m.n. studio verlichting. Het is de bedoeling dat de deelnemers opdrachten te verwerken krijgen welke op eigen kracht uitgevoerd moeten wor den, waarvan de resultaten geza menlijk beoordeeld en besproken worden. Meer informatie krijgt U tijdens de introductie-avonden gedurende de maand oktober, el ke woensdag van 17.00 tot 22.00 uur aan de Radda Barnenstraat. Het is de moeite waard om daar eens even binnen te wippen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9