Projecten openluchtrecreatie Gevonden en verloren W.-Z. Vlaanderen onder vuur Z EK LAM) INI) E 1' E N Oorlogstentoonstelling Aardenburg Korting op ver goeding staten Statenvergadering Eerste concert hoogtepunt i Bij verhuizing Verontreiniging oppervlaktewater 25 JAAR WN-VEILIGHEIDSINSPECTIES V eena,spraak- obovag Donderdag 11 oktober 1984 EENDRACHTBODE Gedeputeerde staten hebben bij de minister van landbouw en visserij een aantal projecten op het gebied van de openlucht recreatie ter subsidiëring voorgedragen. Nationaal Zeeuws Werkstukken Openingstijden Westerschouwen Oranjeplaat Valkenisse Veerse Meer 0 aanleg eerste fase parkeerter rein Westkapelseweg in Zoute- lande met ongeveer 175 plaat sen; GEPANEERDE SCHNITZELS 6.25 CHAMPIGNON- GEHAKT 1.75 BLINDE VINKEN 4.47 FARMERSSALADE 2.40 JAVAANS GEHAKT 4.75 SLAGERIJ BOSMAN 01677-2573 Opknappen molen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. In de jubileumweek - 6 tot 13 oktober 1984 kunt u bij onderstaande BOVAG- autobedrijven terecht voor een A GRATIS WN-veiligheidsinspectie. m f Maakt u even telefonisch v v N De U bekende jaarlijkse VVN verlichtingscontrole wordt tijdens deze inspectie gelijktijdig uitgevoerd Garage C. Bal Garage W.A. Bijl Garage Bolier Garage P. Dekker Garage Eskes Garage J. de Graaf Garage J. Hommel Garage C. de Jonge Garage N.M. de Viet Tholen 01660-2440 St. Maartensdijk 01666-2370 Scherpenisse 01666-2629 St. Annaland 01665-2454 Tholen 01660-3682 Poortvliet 01662-2433 St. Annaland 01665-2445 Poortvliet 01662-2435 St. Maartensdijk 01666-2397 A B D IJ Aardenburg In het mededelingenblad van de Heemkundige kring West- Zeeuws-Vlaanderen (oktober 1 984) staat een uitvoerige bijdra ge van de hand van kring-secre taris G.A.C. van Vooren over de strijd aan de Scheldemonding. Van Vooren heeft zijn sporen ver diend in de geschiedschrijving van het Land van Cadzand. De grensstreek vooral kent voor hem nauwelijks geheimen. Na een beknopte voorgeschie denis verhaalt de schrijver hoe ten gevolge van een snelle doorstoot op 3 september 1944 een Britse pantsercolonne Brussel bereikte. Een dag later werd Antwerpen door de Belgi sche ondergrondse in handen van de geallieerden gespeeld. Weer een dag later - 5 septem ber - was het de bekende Dolle Dinsdag. Op 8 september ver schenen de Canadezen voor het kanaal van Gent naar Brugge en hier werd op de tocht door Bel gië de eerste felle reactie van de Duitsers ondervonden. Na hevi ge gevechten slaagden de Ca nadezen erin bij Moerbrugge een baileybrug over het kanaal te leggen. Na de bevrijding van Brugge op 1 2 september kregen de Canadezen order door te sto ten naar Breskens. Intussen hadden de Duitsers de kans ge kregen alle bruggen over het Leopoldkanaal en het Schip- donkkanaal op te blazen. Op 13 en 14 september probeerden de Canadezen bij Moerkerke de kanalen te passeren. Door fel verzet van de Duitsers werd hier de opmars gestaakt. De Duitsers zetten het grensge bied onder water. De dorpen Middelburg, Eede, Sint Kruis en Watervliet werden geëvacueerd. De Canadezen beperkten zich tot verkenningstochten. 0p6oktober vond een grootscheepse aanval plaats met het doel het Leopold kanaal van Strobrugge tot Sint Laureins over te steken. "Vier dagen en vier nachten wer den de Canadezen met geweren, mortieren en mitrailleurs onder vuur genomen als zij maar even hun hoofden boven de loopgra ven durfden te vertonenDe Ca nadezen die het kanaal oversta ken, hadden het bijzonder moei lijk: zij kwamen in mijnenvelden terecht en stootten op schutters- putten. Het geïnundeerde ge bied vormde ook een grote hin derpaal. De legerleiding besloot tot een aanval in de rug. In de nacht van acht op negen oktober landden de Duitsers via de Braak man onder de gemeente Biervliet. De vanuit het zuiden en oosten ingezette aanvallen werden bege leid door granaatvuur en raket- bommen uit vliegtuigen. Oost burg en Sluis werden grotendeels vernield; Breskens had al eerder hoge tol moeten betalen. De strijd om W.-Z.-Vlaanderen de zogenaamde Breskens-poc- ket, duurde van 14 september tot 2 november 1944. Van de 803 gesneuvelde geallieerden waren er 735 Canadees; de Duitsers verloren vermoedelijk duizend man. Onder de burger bevolking waren 581 doden; Breskens telde met ruim 200 het grootste aantal slachtoffers. Eede, Breskens, Oostburg, Schoondijke en Sluis moesten geheel worden herbouwd. Een dagboek meldt na steeds nieuw granaatvuur: "O God, geef toch dat we bevrijd worden en dat deze vreselijkste nacht nu de laatste is geweest. We moeten nu naar een andere kel der zoeken want thuis is het te gevaarlijk. Wat nog van ons huis recht staat staat op instor ten. Met wat beddegoed gaan we naar onze nieuwe kelder, vlug tussen de beschietingen door". IEUWS Volgende week vrijdag, 19 oktober, begint in de Sint Baafskerk in Aardenburg een tentoonstelling over de tweede wereldoorlog. De expositie is opgebouwd uit drie onderdelen: nationaal, provin ciaal/regionaal en een deel met tekeningen en andere werkstuk ken van Zeeuwse jongeren. Het nationale deel van de tentoonstelling heet Verzet en vervolging 1 933-1 9nu. Op panelen wordt weergegeven hoe het nationaal-socia- lisme opgeld deed in de jaren dertig en waar dat toe leidde Belicht worden de Jodenvervolging, het verzet, de illegale pers, de honger, de oorlog in Indië en de bevrijding. De nationale tentoonstelling is afkomstig van de stichting Comité na tionale viering bevrijding. Het provinciale, regionale stuk van de tentoonstelling bestaat uit foto's en originele documenten, kranten enz. uit de oorlogstijd. Er is onder scheid te maken tussen een algemeen deel en een deel dat speciaal is gericht op de regio West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder de originele documenten is een oproep van de Duitsers aan de in W.-Z.-Vlaanderen gelegerde Belgen zich over te geven. Laatste onderdeel in de expositie zijn de tekeningen en andere werk stukken die Zeeuwse jongeren ter gelegenheid van de nationale viering van de bevrijding dit voorjaar hebben gemaakt. Thema was Bevrijding en verdraagzaamheid De geëxposeerde stukken zijn destijds be kroond.Vanuit West-Zeeuwsch-Vlaanderen is er een tekening van Ka- rien van Herk uit Oostburg met de titel "Ik houd me in". D e tentoonstelling in de St. Baafskerk wordt 19 oktober geopend en is vanaf die dag dagelijks te bezichtigen tussen 10.00 en 12.30 uur en 14.00 en 1 7.00 uur. De zondagen zijn de openingstijden van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie sluit op dinsdag 30 oktober. In volgorde van belangrijkheid gaat het om de volgende projec ten. een fietsvoetpad in de ge meente Westerschouwen tussen de Oude Moolweg en de Hoog- enboomlaan; voorzieningen voor het windsurfcentrum bij Oranje plaat aan het Veerse Meer; een voetpad onderlangs de duinen bij Koudekerke; een fiets-voetpad langs een gedeelte van de Galge- weg in de gemeente Valkenisse en sanitaire voorzieningen aan het Veerse Meer. Het pad Oude Moolweg- Hoog- enboomlaan in de gemeente Westerschouwen is door de werking van de wortels van duindoorns niet langer goed be gaanbaar. De tegels zullen wor den vervangen door een klei- schelpenverharding. Tegelijker tijd zal het pad verbreed worden tot drie meter, waardoor het ook gebruikt kan worden als fietspad. Bij het dagrecreatieterrein Oran jeplaat aan het Veerse Meer zal een tweede windsurfcentrum ko men. Het terrein zal daartoe ver der ingericht moeten worden en er zal een ontsluitingsweg moeten komen van de Oranjeplaatweg naar de oostelijk van het recrea tieterrein gelegen oeverstrook. van de Verlengde Dishoekseweg tot het Vebenabos. De Galgeweg in de gemeente Valkenisse is vooral in de zomer maanden een bijzonder drukke weg. Het is daarom nodig auto's, fietsers en voetgangers van elkaar te scheiden. Een anderhalve me ter breed voetpad en een drie meter breed fietspad zullen wor den aangelegd. Een voetpad onderlangs de dui - nen is volgens Gedeputeerde Staten nodig voor de verbinding tussen twee drukke duinovergan gen in Valkenisse. Het pad zal 500 meter lang worden en lopen Uitbreiding van de sanitaire voorzieningen op en aan het Veerse Meer is nodig vanwege het toegenomen aantal bezoe kers. Het gaat om twee extra toiletten op de Mosselplaat en de vervanging van de toiletten langs de oever bij Vrouwenpol der. Op de dagrecreatieterrei nen aan de Sint Felixweg en de Schotsmanweg en op de Ha ringvreter komen ook toiletten. Gedeputeerde staten zullen zodra het mogelijk is de prioriteitenlijst aanvullen met de volgende pro jecten: 0 parkeervoorzieningen in Dom burg. Het gemeentebestuur denkt Tot de bezuinigingsvoorstellen voor 1 985 hoort een voorstel de vergoeding aan de leden van pro vinciale staten met 3 procent te verlagen. Zeeland heeft 47 sta tenleden, maar de vergoeding geldt voor 41 van hen. Het salaris dat de zes ledervontvangen die te gelijkertijd gedeputeerde zijn, wordt op een andere begrotings post geboekt. De vergoeding per statenlid be draagt in de nieuwe situatie 17.422,- per jaar. Behalve dit bedrag ontvangen de statenleden een vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. Voor fractiewerk zaamheden is er tenslotte een be drag van 1.250,— per lid. De korting komt aan de orde bij de behandeling van de provinciale begroting in de statenvergadering van 9, 1 2 en 1 3 november. aan terreinen aan de Schelpweg en de Singel en aan de terreinen Oude Sportveld en Irma II. Via herinrichting wil de gemeente het parkeren voor strandbezoek in de woonstraat Duinenburg tegen gaan; 0 uitbreiding van het parkeerter rein Westkapelseweg in Zoute- lande met ongeveer 175 plaat sen; 0 aanleg fietspad langs de Bui tenhaven in Vlissingen tussen de Oostelijke Bermweg en de in het kader van de Deltawerken aan te leggen werkweg langs de zeedijk tussen de Buitenhaven en Fort Rammekens; 0 plaatsen van een EHBO- strandpost in Westkapelle; 0 verbreding van de weg over de Gorishoeksedijk in Scherpenisse tussen de Nijverheidsweg en de Hartogsweg. De weg gaat van 3 naar 4.5 meter. Het verkeer van en naar het recreatiegebied Go- rishoek is daarmee gediend. De kosten van de gezamenlijke projecten worden op ongeveer drie miljoen gulden geraamd. Voor de parkeerterreinen zal nog worden nagegaan wat de gevol gen van betaald parkeren zijn. Aanstaande vrijdag, 1-2 oktober, 10.00 uur, vergaderen provincia le staten van Zeeland. Als eerste punt staat op de agenda de toelating en beëdiging van het nieuwe statenlid C. van Hoorn- Visser. Mevrouw van Hoorn neemt de plaats in de PvdA fractie in na het vertrek van B. Groot. De staten moeten stemmen over de uitgifte van bonusaandelen van de nv PZEM aan de gemeen ten Als tot die uitgifte wordt be sloten krijgen de gemeenten een hogere winstdeling. Voor de samenwerking van de gemeenten in Zeeland is het noodzakelijk dat gebieden wor den aangewezen waarbinnen die samenwerking haar beslag moet krijgen. Gs stellen de staten voor als regio's; aan te houden Zeeuwsch-Vlaanderen; de Beve- 'landen, Tholen, Sipt-Philipsland en Schouwén-Duiveland. Wal cheren, De samenwerking betreft vaak zaken die voor de afzonder lijke gemeenten te groot of te duur zijn. Voor het laatst wordt de staten gevraagd een provinciale bijdrage te geven voor de stichtingeh Jeugd onder dak, Telefonische hulpdienst Zeeland, Jeugd en Gezin en Gehandicapten Advies bureau Zeeland De statenverga dering is openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 men andere zaken, zoals schut kleuren, broed gewoontes, zomer en winterkleed eid. vanzelf aan de beurt. De Plantenwerkgroep zal een botanische tuin gaan aanleg gen. Hiervoor is een moeilijk te bereiken stukje gemeentegrond zonder bestemming beschikbaar. Tussen de reeds in ruime mate aanwezige beplanting zullen pa den worden aangelegd. Volgend jaar zal van de plantenrijkdom een inventarisatie worden ge maakt. Voor de wintermaanden staat verder een aantal lessen in het determineren van planten en enkele film- of dia-avonden op het programma. In het kader van de cursus 'Natuur op Flipland' werd zaterdag door de actieve ve reniging een excursie naar het Rammegors gehouden. In de aanbieding: 400 gram 1 50 gram 3 stuks 1 50 gram Woensdag: 500 gram Advertentie I.M. B. en w. stellen voor uit de reserve onderhoud 1984 en I985 een be dragvan 1750 gulden beschikbaar te stellen voor onderhoud aan de molen. Molenmakerij Herrewij- nen kan dan een aantal lekkages gaan dichten. Daarnaast betaalt ook het rijk nog een bijdrage van 40% in de kosten en ook de pro vincie draagt 25% bij. Voor de bouw van een garage aan de Mosselkreekstraat 34 is een ver gunning geweigerd aan J. Plek- kenpol, omdat het in strijd is met het bestemmingsplan. B. en w. willen het ingediende beroep schrift ongegrond verklaren, want het college wil het bestemmings plan niet wijzigen. B. en w. willen de woning Voorstraat 7 verhuren aan dhr. 1. Hage uit Anna Jaco- bapolder per 1 november a.s. De raad beslist verder over een af vloeiingsregeling voor het open baar kleuter- en lager onderwijs. Voor 1 november moet dat rond zijn in verband met bepaling van de ontslagvolgorde. De pomp van de drukriolering in het buitenge bied willen b. en w. buiten de vergunningsplicht van de Hinder wet houden. Anders moet er nog provinciale leges betaald worden ook. De raad moet dan wel een vrijstellingsverordening vaststel len. De geluidshinder verordening moet aangevuld worden in ver band met bestrijding van geluids hinder in recreatie-inrichtingen. Ons dorpshuis valt daaronder en gedeeltelijk ook de Wimpel ten aanzien van zang- en muziekre- petities. Als het eerste programma-onder- deel van de agenda van 'Uit op Tholen' moest dienen als smaak maker, dan staat het Thoolse pu bliek, een fantastisch cultureel menu te wachten. De 80 luiste raars in de stadhuishal, die geko men waren om te luisteren naar Jaap van Zweden (viool) en Harro Ruijsenaars (cello) moesten mis schien wel even wachten voor hun "gerecht" geserveerd werd, maar wat zij voorgeschoteld kregen, was in een woord onvergetelijk. Het programma begon met de Sonate in D. gr. t. voor viool en cello van Luigi Boccherini (ota. bekend door het Menuet uit één van zijn strijkkwintetten). Het spel had in de eerste twee delen, het allegreto Spiritoso en Vivace wat te lijden van de haast waarmee men was gestart. De viool klonk wat geïrriterd en te schel in de hoge tonen terwijl de violoncel bromde als een wat nijdige con trabas! Een korte periode van rust en concentratie voor het optreden is voor elk optreden noodzakelijk, dat geldt zeker voor de "groten". De sublieme uitvoèring van het deel "Grave" beweest dat de rust weer aanwezig was. Bij de suite in G grpot voor cello van J.S. Bach was vooral de Sara bande (oude Spaanse dans in maat) prachtig van toon en kwam het bijna sensuele karakter van de cello opmerkelijk tot uiting. Het Adagio uit de le vioolsonate van Bach was vlekkeloos en vol spanning, eigenschappen welke vooral in een latere periode terug te vinden zijn bij werken van Beethoven. Als laatste stuk voor de pauze was gekozen een Sonate voor viool solo (Ballade) van Eugene Ysaye. Hij behoort met o.a. Henry Vieuxtemps tot de Belgische Vioolschool. Hij was behalve vio list ook componist van werken voor viool en orkest. De lange reeksen dubbelgrepen die iedere violist ontzag inboeze men waren voor Jaap van Zweden geen enkel probleem. Alle moei lijke passages werden gemakkelijk en vakkundig "genomen", de hand van de ware meester. Het was in elk geval een belofte voor wat er na de pauze nog zou ko men. In de pauze dronk het pu bliek in de nabijgelegen Gast huiskapel een kopje koffie, om daarna door de historische gangen weer terug te keren naar de sfeer volle stadhuishal. De ambiance voor dit klassieke concert was op timaal, dankbaar publiek in af wachting van Zoltan Kodaly's Duo voor viool en cello, Kodaly, Bartok en Strawinsky worden ge rekend tot de hoog-modernen, die in tegenstelling tot de componis ten uit de Romantiek vooral de nadruk hebben gelegd op klank en rythme. Toch hebben beide musici bewezen dat ook moderne muziek wel degelijk meer kan zijn dan klanken die niet altijd zo goed in het gehoor liggen. De zaal heeft dit intutief begrepen, zelden komt het voor dat een publiek zo werd gegrepen. Elke analyse of een poging daar toe zou te kort doen aan de muzi kaliteit waarmee de solisten dit werk uitvoerden. De werkgroep "Uit op Tholen" verdient een compliment voor de keuze van deze beide musici. Jammer is wel dat de historische sfeer van de stadhuishal met de ambiance voor een dergelijk con cert, in regelrechte tegenspraak is met de "wereld daar buiten". De geluidsoverlast, vooral van passe rende en optrekkende bromfiet sen, werd door de beide heren als zeer storend ervaren. Niettemin waren zij content over het totale optreden voor "Uit op Tholen". THOLEN za 13 okt oriëntatierit Mac, start Zoekweg, 19.00 u ma 15 okt thema-avond aqua riumver. Labeo. Meulvliet, 19.30 u do 18 okt ANBO mosselmaaltijd, Hof van Holland, 17. 00 u. di 16 okt soosmiddag AN1B, Meulvliet vr 26 okt bingo-dansant fanclub Pinocchio, Meulvliet 20.00 u. za 27 okt one-man show Robert Paul, Meulvliet, 20.00 u. POORTVLIET wo 17 okt seiz.start NCVB. info welfare Rode Kruis, 19.30 u 't Ouwe Raed'uus wo 24 okt centrum, info Ned.S- poorwegen, dhr Vink, 20.00 u. do 25 okt Markt 13.30 u oude- renreis Rotterdam ST.MAARTENSDIJK di 23 okt Smalstads Mannenkoor in concert. Goes za 27 okt Smalstads Mannenkoor, AVRO Hilversvm, Ned. koorfestival ST .ANN ALAND za 13 okt dansavond Wellevaete OUD VOSSEMEER vr 12 okt soosavond Jong Vos- maer, Vossenkuil 19.30 u vr 12 en wo 17 okt. Bijbelstudie avond Youth for Christ, Voor straat 19.30 u za 20 okt jubileumviering Krijt op Tijd, Café de Hoop 15.30 u di 23 okt cursus bloemschikken AVB, Vossenkuil, 20. u za 27 okt 10e clubwedstr. 't Scharretje, Schelde-Rijnkanaal 13.30 u ST. PHILIPSLAND Vr. 19 okt. 19.30 u. de Wimpel 25 jr. VZOS. wo 24 okt dhr. Heijdermans over suikerziekte BERGEN OP ZOOM di 23 en 30 okt ANWB-cursus Pech Onderweg, Streekschool West-Brabant, Ringersweg 14, 19.30 u za 13 okt blijspel "Zes uur, niet later", Stoelemat, 20.15 u zo 14 okt koffieconcert Anne Haenen (mezzo sopraan) en Gé- rard van Blerk (vleugel). Hofzaal Markiezenhof, 12.00 u di 16 okt kindervoorst. "Flip met de groene vingers" Stoelemat, 14.30 u tot 15 okt exp. Netty Sebregts, wandkleden en Loes Hagenaar, keramiek. Etcetera di t/m zo 13.30 - 17.00 u film film film Roxy I: Romancing the stone 12 j do 20 u. vr 19 en 21.30 u, za 14, 19. 21.30 u, zo 14, 16.30, 19, 21.30 u, ma, di, wo 14 20 u Roxy II: Yentl a.l. do, di, wo 20 u, vr, za, zo 19 en 21.30 u, Beat street a.l. za, ma, di, wo 14 u, zo 14 en 16.30 u, Hiroshima mon amour ma 20.30 u Cinemactueel I: Against all odds a.l. do 20 u, vr 19 en 21.30 u, za 14, 19, 21.30 u, zo 14, 16.30, 19, 21.30 u. ma, di, wo 14 en 20 u Cinemactueel II: Police Academy a.l. do 20 u, vr 19 en 21.30 u, za 14, 19, 21.30 u, zo 14, 16.30, 19,21.30, ma, di, wo 14 en 20 u Cinemactueel III: Buiterij op de Mounty a.l. do 20, vr 19 en 21.30 u, za 14, 19, 21.30 u. zo 14, 16.30, 19, 21.30 u, ma, di, wo 14 en 20 u. SCHERPENISSE do 25 okt ver.geb.Kerkstr. verko ping vr. ver. Waakt en Bidt Op het groepsbureau der rijkspo litie te Tholen zijn inlichtingen verkrijgbaar over verloren en ge vonden voorwerpen in septem ber: VERLOREN: Portemonnee's: bruine porte monnee met inhoud; rode da mesportemonnee inhoud 65,— beige damesportemonnee met in houd; rode damesportemonnee inhoud 150,— lichtbruine por temonnee inhoud 35,— zwarte herenportemonnee inhoud 25,— portefeuille met inhoud. Geld: briefje van ƒ25,— en veer tig gulden. Sleutels: bruin sleuteletui met 5 sleutels; 1 sleutelbos met 6 sleu tels; sleutel aan ring merk Yale. Sieraden: gouden ring met bloed koraal; dames quaurtz horloge merk Casio; gouden dameshorlo ge; zilveren bedelarmbandje met 6 bedeltjes; zilveren bedelarm bandje met 6 bedeltjes; gouden armbandje met 4x2 granaatjes; wit quartz horloge. Huisdieren: chow-chow hond; zwarte poes; zwarte kater. Overigen: pieper (van brandweer) merk Motoro Kagiboy nummer 77456; verzekeringsplaatje 1984; giropasje nummer 1252237; ver zekeringsplaatje TZJ-847; Euro- chequepasje nr. 4686 bankrek.nr. 436326930; groene fietstas met inhoud; buskaart van de maand september (Maria Geuze) GEVONDEN: Portemonnee's: bruine dames portemonnee inhoud 103,— Geld: 2 briefjes van honderd gul den; Sleutels: sleutelbos met 2 sleutels waarvan 1 afgebroken, sleutel met daarop een anker. Kledingstukken: nylon tasje met regenpak, kleur wijnrood merk Avento; blauwe zwembroek, zwarte regenjas; rood regenpak. Huisdieren: zwarte kater 4 a 5 maanden met gele oogjes; Duitse staander, jonge kater. Overigen: Rode Nolan helm (niet integraal), surfzeil type sailboard nr. 5705450 kleuren: blauw-rood- geel; plastic met inhoud; pakje shag met aansteker; handdoek; wieldop. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft een nota over de handhaving van de Wet Veron treiniging Oppervlaktewateren naar de Tweede Kamer gezonden. In deze nota wordt het beleid op de korte en middellange termijn uiteengezet; dat wil zeggen, dat de nota vooruitziet tot 1990. Kort sa mengevat komen de belangrijkste (actie)punten in de nota op het volgende neer: minister Smit-Kroes voorziet, 'dat het aantal ambtenaren dat daadwerkelijk op rijksniveau js belast met de handhaving, met veertig moet worden uit gebreid, naar verwachting zal in de na bije toekomst geen absoluut lozingsverbod worden inges teld. Men kiest Voor voortzet ting van het systeem van grenswaarden, het bestand aan vergunningen dekt ongeveer tachtig percent van de afvalwaarden, vooral bij afvalverwerkende bedrijven zullen meer mon sters worden genomen. Bovendien komt er een een voudig meldingssysteem ten behoeve van het openbaar mi nisterie. De nota voorziet voorts in vol doende opleidingscapaciteit voor bijzondere opsporingsambtena ren ten behoeve van de Wet Ve rontreiniging Oppervlaktewate ren. Minister Smit-Kroes wijst - in afwachting van de uitwerking van het gepresenteerde beleid - de vorming van een milieuhygiëni sche inspectie- en opsporings dienst voorlopig van de hand. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7