THOLENDERWIJS SLIPGEVAAR O Rabobank S informatierubriek van de gemeente tholen OOK GEMEENTE THOLEN AANWEZIG OP EENMALIGE UITKERING KAN WORDEN AANGEVRAAGD WAT LIGT TER INZAGE? BIBLIOTHEKEN GESLOTEN HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKINGEN HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING OVERSCHRIJDING TERMIJN Donderdag 11 oktober 1984 EENDRACHTBODE SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND Omgaan met (klein)kinderen Het ..„„„pijl* Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 Binnenkort wgrdt de Wet tot het verlenen van een eenmalige uitkering aan mensen met de laagste inkomens, als compensatie voor het verlies aan koopkracht in 1 984, van kracht. Sinds 4 oktober zijn de aanvraagformulieren met een toelichting bij alle postkantoren verkrijgbaar. Indien het niet mogelijk is naar het post kantoor te gaan, kan het formulier worden aangevraagd via 001 7, de klantenservice van de P.T.T. Voor de eenmalige uitkering komen in aanmerking degenen die alleen of samen met anderen van niet meer dan het sociaal minimum leven. Is men gehuwd of woont men samen dan zal men bij de aanvraag dus ook het inkomen van de partner moeten opgeven. Voor het eerst krijgen de zogeheten meerjarige echte minima een ho gere uitkerinq; dat zijn degenen die ook in 1 983 een eenmalige uitke ring ontvingen. Over de uitkering behoeven geen belasting of sociale premies te worden betaald. Het streven is de uitkering aan het einde van dit jaar uit te betalen. De eenmalige (basis)uitkering 1 984 bedraagt voor: - een gehuwde 585,— - een ongehuwde met een of meer kinderen 525,— een ongehuwde van 23 jaar of ouder zonder kinderen ƒ410, - een ongehuwde van 22 jaar zonder kinderen ƒ360,— - een ongehuwde van 21 jaar zonder kinderen 31 5,— een ongehuwde van 1 8 tot en met 20 jaar zonder kinderen 290,-. Deze bedragen worden verhoogd met: - 50,— voor elk in Nederland wonend kind waarvoor kinderbijslag over het tweede of derde kwartaal van 1 984 bestaat, dat is dus per telkind. 85,— voor degene die in 1 984 indidviduele huursubsidie, woon kostensubsidie voor woonwagenbewoners of een woonkostentoe slag op grond van de bijstandswet ontvangt. Voor de meerjarige echte minima wordt de basisuitkering verhoogd met een toeslag. Deze toeslag bedraagt voor: - een gehuwde ƒ145,— - een ongehuwde met een of meer kinderen 1 30,— - een ongehuwde van 23 jaar of ouder zonder kinderen 100,— - een ongehuwde van 22 jaar zonder kinderen 90,— - een ongehuwde van 21 jaar zonder kinderen ƒ80,— - een ongehuwde van 1 8 tot en met 20 jar jaar zonder kinderen ƒ70,-. Voor deze groep geldt nog een extra kindertoeslag van 100,— per telkind. Voor wie is de eenmalige uitkering? Om in aanmerking te komen voor de eenmalige uitkering moet er sprake zijn van een minimumloon, een minimum sociale uitkering, bijstandsuitkering of alimentatie. Mensen die geen inkomen hebben, uitsluitend leven van rente of giften van anderen of alleen een studie beurs hebben, kunnen geen aanspraak maken op de eenmalige uitke ring. Om voor de eenmalige uitkering in aanmerking te komen, moet men het gehele jaar in Nederland hebben gewoond en een eigen huishouding hebben gevoerd. In Nederland wonende personen, die een inkomen (loon of uitkering) ontvangen uit het buitenland kunnen eveneens aanspraak maken op de eenmalige uitkering. Ontvangt men iets meer dan het minimumbedrag, dan kan nog recht bestaan op een deel van de eenmalige uitkering. Wanneer de uitkering dan echter minder dan 50,— bedraagt, wordt niet meer tot uitbetaling overgegaan. Personen die in een inrichting of bejaardenoord verblijven komen niet in aanmerking voor de eenmalige uitkering. Voor zelfstandigen geldt De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 5 oktober 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeente huis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. een afzonderlijke echte-minimaregeling voor 1 984. Aan deze regeling zal in de loop van 1 985 bekendheid worden gegeven. Wie niet hoeven aan te vragen. Personen die op 28 september '84 bijstand of een RWW-uitkering ontvingen voor de algemene kosten van levensonderhoud, behoeven de eenmalige uitkering niet aan te vragen. Dit betekent dat de ge meentelijke sociale diensten (GSD'en) zelf zullen onderzoeken of die personen voor de uitkering in aanmerking komen. De GSD'en kunnen die ambtshalve uitkering niet automatisch aan al hun cliënten verlenen, omdat niet iedere bijstandsgerechtigde aan de voorwaarden voor de eenmalige uitkering voldoet. Daartoe is een eigen onderzoek nodig. Dit onderzoek van de GSD'en behoeft dus niet altijd tot uitbetaling van een eenmalige uitkering te leiden. Dit jaar worden de inkomsten uit arbeid van eenoudergezinnen met een bijstandsuikering voor de eenmalige uitkering gedeeltelijk buiten be schouwing gelaten. Daarvoor gelden dezelfde regels als bij de bijstand. Eenoudergezinnen, die behalve hun bijstandsuitkering ook inkomsten uit arbeid hebben, zullen over het algemeen dus een eenmalige uitke ring krijgen. Wie wel moeten aanvragen Mensen met een minimum-inkomen (bijvoorbeeld AOW) die naast dat inkomen uitsluitend een bijzondere bijstandsuitkering ontvangen - dus geen bijstand voor de algemene bestaanskosten - kunnen wel aan spraak maken op de eenmalige uitkering. Zij moeten deze echter wèl zelf aanvragen. Degenen die een WWV-uitkering van de gemeentelijke sociale dienst ontvangen moeten de eenmalige uitkering eveneens zelf aanvragen Degenen die in september of oktober bijstand ontvangen, maar dat op 28 september niet meer of nog niet deden, moeten de uitkering ook zelf aanvragen. De sociale diensten zullen deze mensen hierop wijzen. RWW-jongeren van 23 jaar en jonger Zelfstandig buitenshuis wonende jongeren van 23 jaar en jonger die in 1983 op grond van een overbruggingstoeslag krachtens de Rijks groepsregeling Werkloze Werknemers (R.W.W.) geen eenmalige uit kering hebben ontvangen, komen in aanmerking voor een extra toeslag van 400,— op de uitkering voor 1 984. Zij moeten dan wel recht hebben op de eenmalige uitkering die dit jaar wordt verleend. Aanvragen vóór 15 november 1 984 Het aanvraag formulier moet ingevuld, ondertekend en voorzien van de nodige bewijsstukken voor 15 november a.s. worden gezonden naar de gemeente, waarin men woonachtig is. Voor inwoners van Tholen dus naar het adres Markt 1-5, 4695 CE Sint Maartensdijk. Het recht op de eenmalige uitkering vervalt, als de uit kering na genoemde datum wordt aangevraagd. Vanaf woensdag 1 7 t/ m zaterdag 20 oktober wordt aan de Zoekweg in de kern Tholen opnieuw een Expo Tholen georganiseerd. Ook deze keer is de gemeente Tholen nadrukkelijk met een stand vertegenwoordigd. Wat is er in de gemeentelijke stand zoal te zien? Aanwezig is een vraag- en antwoord videokast waarmee de bezoeker informatie kan opvragen over de verschillende bijstandsmogelijkhe den. Voorts kunt u kennisnemen van de in ontwikkeling zijnde bes temmingsplannen (Buitenzorg III, Muyepolder, Stoofweg III), plannen met betrekking tot de gebieden Doelweg/Vossemeersepoort en "de Ark" in Tholen, bibliotheek en postkantoor te Tholen, Oostvest te Sint-Maartensdijk, Havenplein te Sint-Annaland enzovoorts. Ook wordt aandacht besteed aan de aanleg van de drukriolering en gasvoorzie- ningen in het buitengebied. In de stand wordt ook informatie verstrekt over het aanpassingsplan van de haven van Tholen, de slechtweerak- kommodatie nabij Gorishoek en de wegverbreding van de Gorishoek- sedijk. Zo ziet u, een bezoek aan de gemeentelijke stand op de Expo Tholen 1 984 is alleszins de moeite waard. Het zal niemand ontgaan zijn dat de bietencampagne, zij het langzaam, weer op gang is gekomen. De campagne bezorgt het verkeer altijd enige overlast. De weggebruikers op Tholen en Sint-Philipsland dienen de komende maanden dan ook ernstig rekening te houden met de aanwezigheid van slib en modder op de wegen. Zeker bij regenweer is voorzichtigheid geboden! Voor de agrariërs ligt er in ieder geval ook een duidelijke taak: houdt de wegen zo schoon mogelijk. Zodra er sprake is van vervuiling, ruimt u dat direkt op en waarschuwt u het verkeer d.m.v. bordjes. Die bordjes pleiten u echter niet vrij. Er bestaan n.l. voldoende middelen om de wegen schoon tevegen of te spuiten. Bij nalatigheid en duidelijke nonchalance zal de Rijkspolitie onverwijld optreden. Een proces-verbaal en het laten schoonmaken van de weg voor rekening van de vervuiler is het gevolg. Hopelijk komt het niet zo ver. Als iedereen zijn verantwoordelijkheid kent, de weggebruiker die zijn snelheid aanpast en de agrariër die zoveel mogelijk de weg schoonmaakt, kan het aantal ongevallen tot een minimum worden beperkt. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1De Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaar den, Parklaan 22 21 32 BN Hoofddorp voor het bouwen van 23 woningen op het perceel, kadastraal bekend, Tholen, sektie F, nummer 2608, plaatselijk gemerkt Doelweg/Ver- brandestraat; 2. De Stichting Gereformeerde Bouwcorporatie voor Bejaar den, Parklaan 22, 2132, BN Hoofddorp voor het bouwen van 7 woningen op de percelen kadastraal bekend, Tholen, sektie F, nummer 645, 947, 948, 1 776, 1 777 en 2143, plaatselijk gemerkt Doelweg/Vossemeersepoort. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, na verkregen toestemming van het kollege van Gedepu teerde Staten van ZeeJand, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 1 2 oktober tot en met 25 oktober schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint Maartensdijk, 11 oktober 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 5 oktober 1 984 vergunningen zijn ver leend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van aanvragen van: 1W. Bosters, Dorpsweg 61 te Oud-Vossemeer voor het oprichten en in werking hebben van een opslagplaats voor brandblussers en blusmateriaal op een perceel gelegen aan de Dorpsweg 61 te Oud- Vossemeer; 2. gebr. M.P. en W.J. van Engelen Hollaereweg 2 te Oud-Vossemeer vo cr het oprichten en in werking hebben van een landbouwbedrijf gelegen aan de Hollaereweg te Oud-Vossemeer. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 1 2 oktober 1 984 gedurende een maand ter gemeentesecretarie van Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage elke werkdag van 09.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6 00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de ter visielegêing beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28, eerste lid onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk 11 oktober 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Volgende week woensdag (10 oktober) begint de kinderboekenweek Ook dit jaar zijn weer tal van aktiviteiten op het programma gezet. Daarover leest u elders in de Eendrachtbode. In verband met die te organiseren aktiviteiten zijn de bibliotheken op de navolgende dagen gesloten: Sint-Maartensdijk: dinsdagmiddag 1 6 oktober Tholen: woensdagmiddag 1 7 oktober. Het bestuur van de stichting 'Beter Wonen' houdt maandag 15 oktober a.s. geen spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op maandag 22 oktober a.s. en wel van 10.30 tot 12.00 uur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 33, eerste lid van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat bij hen op 1 3 maart 1 984 een aanvraag is ingekomen van Vikubo Elastomeerprodukten B.V., Nijverheidsweg 7 te Sint Maartensdijk voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een kunststofverwerkende industrie, gelegen aart de Nijverheidsweg 7 te Sint-Maartensdijk. Tevens maken zij bekend dat door hem de beschikking op de aanvraag niet binnen de ingevolge artikel 43, eerste lid, geldende termijn van 7 maanden na de datum van ontvangst van de aanvraag of binnen de ingevolge artikel 43, tweede lid, verlengde termijn is gegeven. Sint-Maartensdijk, 11 oktober 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS km. per uur. De leidende positie van den Braber kwam niet in ge vaar. Het werd een regenachtig slotevenement, de fietsers zijn blij dat het seizoen is afgelopen. Voorzitter Leen v.d. Berge maakte de resultaten bekend en bedankte voor de interesse. Begin november volgt de presentatie van het win- terprogramma aan de 28 leden. Precisietijdrit: 1. Witte Andriesse 56 sec. te snel gemiddelde 30 km; 2. Jan Peter Verburgh 1 min. 20 A.s^ gemiddelde 29 km; 3. Bram den Braber 1 min. 32 A.s. gemid delde 30 km; 4. Kees v.d. Berge 1 min. 35 te langzaam gemiddelde 30 km; 5. Henk Kwaak 1 min. 50 A.s. gemiddelde 30 km; Arjaan den Bfaber 1 min. 50 A.s. gemid delde 30 km.; 7. Ron v.d. Graaf 2 min. 42 A.s. gemiddelde 32 km; 8. Leen v.d. Berge 5 min. 03 A.s. ge middelde 28 km; 9. Giel v.d. Est 5» min. 36 A.s. gemiddelde 31 km; 10 Theo v.d. Male 13 min. 39 A.l. gemiddelde 30 km. Eindstand wegseizoen 1984 na 45 ritten en 4 tijdritten: 1Arjaan den Braber 3210 km; 2. Giel v.d. Est 3062 km; 3. Witte Andriesse 2949 km; 4. André Verburgh 2824 km; 5. Henk Kwaak 2812 km; 6. Ron v.d. Graaf 2805 km; 7. Bram den Braber 2653; 8. Theo v.d. Male 2635 km; 9. Jan Peter Verburgh 2394 km; 10. Kees v.d. Berge 1966 km; 11. Johan Potappel 1541 km; 12. Leen v.d. Berge 994 km; 13. Mart Ista 906 km; 14. Hein van 't Hof 843 km; 15. Leo Potappel 758 km; 16. Mas Andriesse 636 km; 17. Eddy v.d. Male 485 km; 18. Henk v.d. Mey 409 km; 19. Eddy Denissen 301 km; 20. Marcel Bentvelsen 262 km; 21. Hans v.d. Ree 252 km; 22. Twan Schouteren 68 km; 23. Harry v.d. Ree 43 km. Combinatieklassement, waarin opgenomen het kilometerklasse ment en twee precisietijdritten: 1. Arjaan den Braber (9 pnt.), 2. Henk Kwaak (11 pnt.), 3. Witte Andriesse (15 pnt.). De winnaar ontvangt een wisselbeker. Burgerlijke stand Geboorten: Jacob Jan Willem zv J.J. Beeke en P.J. van Duuren. Huwelijken: Willem M. Vroegop 24 jr en Pieternella J. Stoutjesdijk 22 jr. Overlijden: Franciscus A. v.d. Sanden 34 jr ev R.G. Alert. Ruzie met verwonding Na een feestje liep het uit op een ruzie tussen familie en vrienden, van wie er enkelen wat te diep in het glaasje hadden gekeken. Er werd zelfs een mes getrokken, maar de daardoor aangebrachte verwonding viel wel mee. Niette min kwam de politie er aan te pas, die nu verder uitzoekt wie er echt fout is. Bromfiets uit het verkeer Voor technisch onderzoek werd de bromfiets van B uit het verkeer genomen. Hij reed te hard. Wegens het niet voldoende rechts rijden op de Poortvlietsedijk kreeg autobestuurder A.J.N. uit Dor drecht een boete. Een bestuurder van een officiële crossmotor reed zonder kenteken op de Westkerkseweg en bleek ook niet verzekerd te zijn. Zes geslaagde Duitse Herders De kringgroep Tholen e.o. van de V.D.H. hield een examendag op het clubterrein aan de Langeweg. Van de 9 combinaties waren er 6 succesvol, de overigen werden af gewezen op manwerk en speuren. Keurmeester A. Broekhuyzen reikte de diploma's uit en be dankte P. Vroegrijk (voorlegger), J. Ameling (wedstrijdleider) en R. v.d. Jagt (pakwerker). Zaterdag 3 november zijn de club kampioen schappen. V.H. 1: K. Jouvenaar- Den Haag met Duuck 244 pnt. C. Quist-Sint-Maartensdijk met Herta 270 pnt. V.H. II: J. de Vries-Oost-Souburg met Kuna 268 pnt. V.H. Ill C. v.d. Louw - Tilburg met Atous 280 pnt.; W. v. Seters - Maasdijk met Juno 250 pnt. J. Verwey - Sint-Maartensdijk met Anouschka 257 pnt. Burgerlijke stand Geboorten:Gillien Karola dv G.K. Krijger en J.N. de Wilde, Jan Johannes zv A. Bouman en M.H. v.d. Slikke, Ïïans zv A. Bouman en M.H. v.d. Slikke, Jannie dv J. Stolk en W.M. Klootwijk. Huwelijk:Robertus B. Mullie 22jr en Catharina W.M. Ditvoorts 19 jr- Elke derde maandag van de maand, dus nu 15 oktober a.s., haalt de voetbalvereniging S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. Oliebollenactie De vrouwenvereniging 'Naomi' houdt woensdag een oliebollen actie ten bate van de restauratie van de N.H. Kerk. U kunt ze af halen tussen 11 en 12 uur bij vis handel Hage aan de Deestraat en vanaf half twee komt men langs de deur. Beplanting fietspad Het fietspad Poortvliet/St. Anna- land nadert zijn voltooiing. Ge deputeerde J.D. de Voogd ver richt maandag de officiële ope ning. Verder gaat de Betho nog voor 16.200 gulden beplanting aanbrengen in de berm, zodat het volgend voorjaar een fleuriger aanblik zal bieden dan de huidige, natte situatie. Schaken D.S.V.F. Junioren: Monica Fledderus-Jac. de Reus 0-1, Karty Nijpels K. Verkerke 0-1, Jer. Breeman-Han- ny Breeman 1-0, Egiene Nijpels- Den Reijngoudt0-1. Senioren: M. Nijpels-M. Verker ke 1-0, A. Verwijs-J. Walpot 1-0. hairstyling shop yLEEN RIJSTENBIL f op 1 laKpraakW molenstraat 3 1 oud vossenieer telefoon 01 66 7 2563 Advertentie I.M. Tafeltennis AJP spannend De 2-8 nederlaag van AJP 2 tegen Schakel 2 uit Bosschenhoofd geeft een wat vertekend beeld, want alle verloren partijen kwamen pas na drie games tot stand. Het was dus erg spannend en AJP kwam maar net iets tekort. Als de spelers zo doorgaan, zullen ze zeker resulta ten boeken. De dames van AJP 3 wonnen hun tweede competitiewedstrijd van Schakel 5 met 6-4. Olga Verschoor Spreekuurwijziging van dokter A. VAN DOESBURG DOKTER DE GROOT is met VAKANTIE van 15 tot 29 OKTOBER Ma., wo. en vr. morgen spreekuur te Nieuw-Vossemeer, di., do. en za. morgen spreekuur te St. Philips- land. Spreekuur in AJ.P. en De' Heen vervalt. Apotheek normaal geopend. P.S. Het is weer tijd voor uw jaar lijkse GRIEPINJECTIE in OKT./NOV. Griepvaccinatie is als zieken fondsverstrekking voor patiënten met ziekten van hart- en bloedva ten, longaandoeningen, suikerpa tiënten en boven de 65 jaar. Griepinjectie 's morgens tussen 9 en 12 uur en dinsdagavond tussen 18.15 en 20.00 uur bij de assisten te. Advertentie I.M. zegevierde in alle games, Anja Everaers en Cora ten Hove won nen er elk één. De verloren par tijen kwamen na drie games tot stand. Voor het eerst in de com petitie optredend, doet AJP 't goed met 1 gewonnen en 1 verlo ren wedstrijd. NCVB en stervensbegeleiding Met 22 dames was er woensdag 3 oktober goede belangstelling voor de eerste NCVB-bijeenkomst van dit seizoen. Voormalig huisarts H. Menger sprak over stervensbege leiding. Het was een ernstige, maar leerzame avond. Presidente mevr. Quist bedankte hem voor zijn duidelijke uiteenzetting. De NCVB deed ook mee aan de inzam.eling voor steun aan de Ar gentijnse moeders, die de wereld telkens wijzen op de vele verdwe nen mensen in hun land om zo het bewind onder druk te zetten. Landelijk bracht de actie 179.000 gulden op. De NCVB komt 24 oktober samen met de plattelandsvrouwen in het dorpshuis bijeen voor informatie over suikerziekte van dhr. Hey- dermans uit Stavenisse, bestuurs lid van de Diabetes Vereniging. Slechte vangst de Makreel De zeehengelclub de Makreel boekte zaterdag een slechte vangst. Rien Bevelander werd winnaar met 405 punten 2. Rien Geuze 280 p 3. K. v.d. Berg 135 p 4. T. Geuze 50 p 5. Leon de Jonge 25 p. Jeugd: 1A.P. de Ruyter 250 p. De volgende wedstrijd is 3 no vember van 9 tot 12 uur bij de Van Haaftenpolder. In 1987 vijfhonderd jaar In het bericht op de voorpagina over de viering van het 500-jarig Tijdens de Spssrweek is de te Sint Philipsland buiten de normale openstellings uren geopend op: maandag 15.10, dinsdag 16.10 en woensdag 17.10 van 19.00-20.00 uur. Advertentie I.M. bestaan van St. Philipsland werd 13 maart 1481 als stichtingsjaar genoemd. Dan zou het feest ech ter al drieeneenhalf jaar achter de rug zijn, maar het moet nog ko men in 1987: negentienhonder denzevenentachtig. In plaats van een zeven was er per abuis een één gezet. Jeugdafdeling Natuurvrienden De jeugdafdeling van de Natuur vrienden St. Philipsland werd vrijdag een feit, al 21 jongeren sloten zich erbij aan. Binnenkort zal een eigen bestuur gekozen worden, met als voorzitter een bestuurslid van de moedervereni ging. Meteen zijn er ook al twee werkgroepen: een Plantenwerk- groep en een Vogelwerkgroep. Deze laatste gaat binnenkort met Matthijs Bakker op stap om de vogels die buitendijks op de hoogwaterrustplaatsen hun voed sel zoeken te observeren. Door de vogeltrek zijn momenteel vele soorten vogels te zien, zodat de opzet van het leren kennen en herkennen van vogels prima kan slagen. Na dit beginstadium ko- VERVOLG PAG 7 overweging Het Centrum voor Religie en Hu manisme (onder auspiciën van de N.P.B.) heeft voor het komend seizoen een lezingcyclus "OM GAAN MET LEVENSVRA GEN", van jong tot oud" op het programma staan. Voor de regio Bergen op Zoom vinden de bij eenkomsten plaats in het N.P.B.- gebouw aan de Oudelandsestraat 11 te Tholen. De eerste bijeenkomst is zondag morgen, 14 oktober aanstaande, aanvang 10.30 uur en het ges preksonderwerp "Omgaan met (klein)kinderen". Een inleiding wordt verzorgd door medewer kers van het Centrum, de heer C. Maas of de heer J. Magnus. Bij het thema wordt aangetekend dat ouders en grootouders op een andere wijze omgaan met (klein)kinderen. De verantwoor delijkheden liggen verschillend en ook de kijk op opvoeding. Dit kan moeilijkheden veroorzaken. Waar liggen de kansen tot een goed sa menspel? Rond dit thema kan een gesprek ontstaan tussen jongeren en ouderen, en het zelfde wordt verwacht van de volgende deelt- hema's: Omgaan met de partner (11 nov.), omgaan met arbeid (2 dec.) en omgaan met onverwachte situaties (13 jan.). Een volledig prospectus kan telefonisch wor den aangevraagd bij de heer P.A. Boot in Tholen, 01660-2306. Kees keek zijn geldvoorraad eens na. Een telefoongesprek met Cler mont-Ferrand zou een aardige cent kosten. Maar het risico moest hij maar lopen. Na verschillende informaties te hebben ingewonnen bij de telefoon dienst adviseerde men daar een telegram te zenden met betaald ant woord. Een telegram werd opgesteld en verzonden. Binnen enkele uren kon hij antwoord verwachten. En Kees ging met zijn Jo maar weer de stad in, de zenuwen waren behoorlijk gespannen! Het was half zes in de namiddag, toen Kees antwoord kreeg op zijn telegram: "Papieren heden per luchtpost verzonden". Dat betekende dus, dat ze die avond, in ieder geval de volgende morgen in Amsterdam zouden zijn. Die laatste avond zaten ze beiden, doodop van de zenuwen op Jo's kamer. En Kees zei iedere keer: "Als het nu op het laatste moment nog misloopt" "Onzin Kees, die zijn moetje maar rekenen allang in de stad. Let maar eens op; morgenochtend is alles piekfijn in orde." De geschiedenis van het erfenishuwelijk was bij de ambtenaren van de burgerlijke stand in deze dagen bekend geworden en toen de volgende morgen nog geen akte uit Frankrijk aanwezig was besloten ze deze jonge mensen te helpen. Over en weer werd gebeld, naar Schiphol en het vliegveld van Parijs. Er zou een wagen gereed staan om de akte onmiddellijk naar Amsterdam te rijden. Dat kon op zijn vroegst om twee uur, half drie zijn. De ambtenaar deed verslag aan Kees en advi seerde Jo en hem om half twee terug te komen. Verslagen liepen ze doelloos door de stad. Ze waren een restaurant binnengestapt om wat te eten, doch geen van beiden hadden ze trek en ternauwernood konden ze wat door de keel krijgen. Zouden de papie ren vandaag nog komen of niet? De spanning was schier onhoudbaar. Tegen half twee waren beiden weer op het stadhuis. Inmiddels werd er telefonisch contact met Schiphol en de PTT onderhouden. Hun geduld werd lang op de proef gesteld, maar eindelijk, om vijf minuten voor half drie, arriveerde de vereiste akte op het Stadhuis.. Het dokument werd zorgvuldig gecontroleerd, en tenslotte in orde bevonden, zodat er nu werkelijk niets meer was, dat het afsluiten van het huwelijk tussen Kees en Jo in de weg stond. Een eenvoudige plechtigheid had nu plaats in een klein vertrek. Een paar bedienden van een andere afdeling fungeerden als getuigen en het carillon van de Dam speelde drie uur, toen Kees Blokker en Jo Bergsma in de echt werden verbonden. Zenuwachtig namen ze de gelukwensen in ontvangst en daarna sneldei} ze de straat op. Natuurlijk was er in geen velden of wegen een taxi te bespeuren, doch op de Dam wist Kees er een te bemachtigen. In een sneltreinvaart ging het naar de Xeizersgracht, naar de notaris. Kees moest voor deze rit zijn portemonnee helemaal ledigen, doch dat kon hem niets meer schelen, Als hij straks het kantoor van de notaris verliet, was hij immers een welgesteld man? Dezelfde jongedame deed de deur open, maar ditmaal wist Kees de weg. Gearmd met zijn jonge vrouw deed hij zonder te kloppen de deur van het kantoor open en tot grote verwondering van notaris Bronkhorst en een dozijn andere, hem onbekende mensen, zei Kees: "Meneer Bronkhorst, mag ik u mijn wettige echtgenote voorstellen? Mevrouw Blokker, ge boren Bergsma. Wij komen de erfenis halen". De uitwerking van Kees' mededeling was werkelijk verrassend om te zien. Notaris Bronkhorst was overeind gekomen en stond het paar met wijd open ogen aan te staren, terwijl de andere bezoekers beurtelings elkaar, dan het jonge paar en tenslotte de notaris aankeken. Het duurde een paar minuten, voordat het gezelschap van zijn verbazing was be komen en daar niemand tot nu toe nog een woord gesproken had, legde Kees alvast <^e vereiste documenten op het bureau, netjes voor de notaris. Het bewijs van de Peugeot-fabrieken te Clermont-Ferrand, dat hij daar ruim twee jaar zonder onderbreking werkzaam was geweest; het trouwboekje en ten leste de verklaringen van de burgemeesters van Amsterdam en Nieuwer Amstel, waarin werd medegedeeld, dat er niets ten nadele van mejuffrouw Johanna Bergsma bekend was. "Alsutblieft, meneer de notaris", zei Kees opgewekt. "Ik ben ervan overtuigd, dat ik aan de door mijn oom gestelde voorwaarden voldoe en daarom meen ik aanspraak te mogen maken op zijn nalatenschap". Toen hij uitgesproken was, keek hij naar Jo met een triomfantelijk gezicht, als wilde hij zeggen: Nou hoe heb ik 'm dat gelapt? De notaris kwam eindelijk weer tot zichzelf. Hij haalde een bril uit een etui, zette die op, ging zitten en bezag vervolgens zeer nauwkeurig de documenten. De andere bezoekers keken vol spanning naar de notaris, die eindelijk een zucht loosde en zijn schouders ophaalde, "het is aan geen twijfel onderhevig", verklaarde hij, "mijnheer Cornelis Blokker, wiens identi teit ik eerder gecontroleerd en in orde bevonden heb, is degene, die voor mij staat. Hij is de enige, wettige erfgenaam van mijn overleden cliënt, de heer Nicolaas van der Steen. Het spijt me natuurlijk voor u allen - dit tot de andere bezoekers - maar uw aanwezigheid hier heeft geen doel meer. Ik dank u voor de bereidwilligheid, om aan mijn verzoek hier te komen, hebt willen voldoen." De mensen mompelden wat onder elkaar, tot één van hen, een dor oud heertje, opstond en met krakende stem vroeg: "Mag ik misschien nog even van de notaris vernemen, op welke dag de heer Van der Steen is overleden?" De notaris keek enigszins verbaasd naar de vraagsteller. "Ik meen", antwoordde hij, wat korzelig "dat de datum algemeen bekend is. Op 29 november van het vorige jaar is mijn cliënt overleden". "Ik bedoel: hoe laat precies", hield de oude heer aan. "Indien ik mij niet vergis, is er in het testament sprake van een termijn van een half jaar. Binnen dit half jaar moet de heer Blokker gehuwd zijn, wil hij aan spraak kunnenTnakenjip deze erfenis". De notaris zocht éven in een map met papieren en antwoordde toen: de heer van der Steen ip des namiddags om tien minuten over drie overle den".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5