Bouwplan Doelweg Tholen en Vossemeersepoort in gevaar Veertig jaar geleden... 30 oktober 1944 Raadscommissie maakt bezwaar tegen drie verdiepingen Toen kwdm de bevrijding! Kennismaking De Oesterschelp Donderdag 11 oktober 1984 EENDRACHTBODE 11 Burgemeester, Baerends vreest dat de gaten in de Doelweg en de Vossemeersepoort in Tholen langer open zullen blijven als de gemeenteraad bezwaren blijft maken tegen het bouwen van drie verdiepingen. De commissie ruimtelijke ordening was eerst ook weinig enthousiast over het verlies van parkeerplaat sen, maar die bezwaren lieten de raadsleden varen na het terugbrengen van het aantal woningen en het ge deeltelijk opheffen van het parkeerverbod in de Doelweg. Niet vol bouwen 't Past niet Meer parkeren 14 deskundigen Hoogte 9-9.5 m Leven in 't hart Kaay boordevol Monumenten Vuurwapenwet Van het water in het vuur Aan elk haartje een zweetdruppel "M'n vrouw mot een kleine bekomme" baar zijn. Dan is er nog geen re kening gehouden met de vijf wo ningen die boven de bibliotheek en het postkantoor komen. Wij zijn niet voor bebouwing. Dat is in strijd met eerder genomen beslissingen en de parkeergele genheid in de binnenstad", zei Bijl. De commissie bestond donder dagavond maar uit drie leden. Er was zelfs nog enige vrees dat de vergadering wegens het ontbre ken van een meerderheid niet kon doorgaan, maar na P. van Bel- zen(RPF/GPV) en mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet(PvdA) kwam W.L. Bijl(CDA) nog binnen. J.L. van Gorsel(VVD) en K.A. Heij- boer(SGP) waren verhinderd, evenals hun plaatsvervangers. Van Gorsel had de burgemeester wel laten weten, niet erg gelukkig te zijn met de stichting Gerefor meerde Bouwcorporatie voor Be jaarden uit Hoofddorp(SGBB) als opdrachtgever van het bouwplan aan de Doelweg en Vossemeerse poort. Hij had liever een andere stichting gezien. Met het plan op zich ging hij echter accoord, aldus de burgemeester. Voor Bijl stond de levensvatbaar heid van de Thoolse stadskern voorop. "Wat blijft er van het oorspronkelijke doel, parkeer plaatsen voor de binnenstad, over wanneer alles wordt vol gebouwd. We hebben ook bezwaren tegen de hoogte. Aan de Kaay staat dat wel vlakbij de dijk, maar in de Doelweg is dat een ander zicht. Is dat ten opzichte van de andere (laag)bouw wel in te passen? Momenteel zijn er 40 parkeer plaatsen aan de Doelweg en dat worden er na de bouw 38 waarvan 19 voor de bewoners van die nieuwe huizen en 18 voor bes taande woningen aan de Doel weg. Dan moetje er nog een paar hebben voor bezoekers van het toekomstige postkantoor met bi bliotheek aan de Dalemsestraat, die ook vanaf de Doelweg bereik- Ook bij mevr. Boissevain woog de parkeergelegenheid zwaar. "De huidige parkeerplaats aan de Doelweg is al veel beter bezet dan vroeger. Dat komt waarschijnlijk door de nieuwe huizen in de Da lemsestraat tussen Contant en Gladdines. B en w zeggen in de stukken, dat bejaarden geen auto hebben, maar daar mag je niet van uitgaan. Het aantal parkeer plaatsen is erg nipt berekend. Drie bouwlagen is in een klein schalige omgeving als de Doelweg te hoog. Je moet niet hoger bou wen dan aan het Schuttershof. Dat past niet in deze omgeving", aldus mevr. Boissevain. Van Belzen noemde drie woonla gen zelfs ontsierend. Hij wees er bovendien op, dat door de bouw het speelterrein verloren zou gaan, wat een leuke combinatie zou zijn met bibliotheek en post kantoor. "Bij het sluiten van de Kerkstraat heb ik al gezegd: houdt genoeg parkeerplaatsen voor de binnen stad. Wat blijft daar van over als je huizen gaat bouwen? Ook jonge mensen komen wel in bejaarden woningen en die hebben veelal een auto. Is er geen andere, bouw plaats mogelijk?", vroeg Van Bel zen zich af. "In Buitenzorg kun je ook bou wen, maar dan kom je niet toe aan de invulling van deze gaten. Met de Vossemeersepoort hebben we jaren geleurd. Dat vervelende gat wordt door de SGBB nu ook ge vuld", antwoordde de burge meester. Hij hield de commissie voor, dat er een raadsbesluit is genomen om aan de Doelweg en de Vosse meersepoort te bouwen. "In het kader van stadsherstel moeten die losse wanden gedicht worden. Tholen, dat wat aan het verpau peren was, moet aangekleed wor den. Met dit bouwplan ontstaat er een verantwoorde wand. In de Ds. de Bresstraat in St. Maartensdijk waren er ook eerst bezwaren tegen de nieuwe huizen, maar dat valt nu ook best mee." De burgemeester bracht naar vo ren, dat b en w met het terug brengen van het aantal huizen van 40 naar 29 aan het parkeren zeker aandacht besteed hebben. "Dé parkeermogelijkheden worden zelfs verruimd tot 64 auto's! Daarvan 29 voor de bewoners van de nieuwe huizen, 18 voor de bes taande woningen, 7 voor bezoe kers van het postkantoor/biblio theek, 14 door het schrappen van huizen aan de Doelweg en 10 door het aan één kant weghalen van de gele streep in de Doelweg. Dan is er ook ruimte voor de gaande en komende man. Bij het postkan toor/bibliotheek in de Dalemse straat kun je dan nog halfuur par keerders toestaan", zei de burge meester. Hij antwoordde Van Belzen nog, dat het terrein aan de Doelweg altijd een andere bestemming heeft gehad, maar tijdelijk is er een speelgelegenheid gemaakt. De commissie was unaniem van mening, dat er één laag van het bouwplan af moest. "Je moet zo weinig en zo laag mogelijk bou wen", zei Bijl. De stelling van b en w dat het postkantoor en de bi bliotheek nu vooral te voet en per fiets bezocht worden, vond hij niet sterk. "Dat kan nu gewoon niet anders." Parkeren in de Dalemse straat zal tegenvallen, want daar is nu nooit geen plaats, voorspelde het CDA-raadslid. De burgemeester voerde ten aan zien van de drie bouwlagen aan, dat dé grote welstandscommissie in Rotterdam zich over dit bouw plan gebogen had. "Dat zijn veer tien, esthetisch geschoolde des kundigen. Ze kwamen tot een zeer positief advies nadat een paar van hen ter plaatse de situatie hebben bekeken. Verwezenlijking van dit bouwplan zal een opkikker zijn voor de stadskern. De huizen ver springen'en vdrmen daardoor een speels element", zei de burge meester. "Die deskundigen wonen niet in de Doelweg", zei mevr. Boisse vain en Bijl had al begrepen, dat er bezwaren tegen de hoogte van de bouwplannen zouden komen. "Ik kan u het geloof in de veertien architecten niet bijbrengen. Ik ben leek. 't Is wel te betreuren, want dan worden de gaten niet opgevuld. Als men minder mag bouwen, bestaat 't risico dat het niet doorgaat. De extra woning toewijzing die we voor de Doel weg krijgen, moeten we dan te ruggeven. In verband met de par keergelegenheid" hebben we met de SGBB al problemen gehad over het terugbrengen van het aantal huizen van 40 naar 29. Maar als er nog eens 8 minder gebouwd mogen worden, wordt het financieel nog moeilijker. We proberen 't dan alsnog te doen lukken, want anders blijf je jaren met die vervelende gaten zitten, maar ik vrees dat 't nee wordt", aldus de burgemeester. "Eén bouwlaag eraf, dat is voor waarde voor mijn goedkeuring", zei Van Belzen en de andere twee raadsleden dachten er net zo over. "Bouw die ene laag dan maar in Stavenisse", merkte dhr. J. v.d. Sanden op de publieke tribune op. "Ja, je verliest wel eens wat", concludeerde de burgemeester aan het einde van deze discussie. Tevoren had ook drs. W. Hey- broek van Huis en Heem al be zwaren gemaakt tegen het bouw plan Doelweg. Tijdens het spreekrecht bracht hij naar voren, dat de opzet van Huis en Heem, handhaving van de oude school in de Dalemsestraat, doorkruist zou worden. "Twee architecten heb ben berekend, dat met behoud van de historische school de bi bliotheek gebouwd kan worden in de Dalemsestraat en daarachter in de Doelweg het postkantoor. De tptale kosten zijn nog beneden de raming van b en w", aldus Hey- broek. Hij tekende ook verzet aan tegen de drie bouwlagen. "Dat is aan-" zienlijk boven de 8 m met 9 tot 9.5 m. Ook de schuine daken zijn in strijd met de voorschriften. De huidige bouwplaats lijkt volstrekt onvoldoende te zijn voor dit SGBB-plan. Invulling van gaten in de stadskern moet een totaalvi sie zijn. Goedkeuring van deze wijziging van het bestemmings plan via artikel 19 is niet de geëi gende'manier", aldus Heybroek. "U kaart de oude school steeds aan en dat is uw goed recht, maar er is al verschillende keren over gesproken, waarbij een verschil van mening is geconstateerd", zei de burgemeester. "Postkantoor en bibliotheek zijn twee publiek aantrekkende ele menten. Die voorzieningen moe ten zo dicht mogelijk bij het hartje van het winkelgebeuren, want dat willen we meer leven inblazen. We zien geen mogelijkheid om dat met behoud van de schoolge- vel te doen. Dat betekent extra kosten, wantje moet die twee dan gaan splitsen. Het onderhoud is dan onpraktischer en moeilijker. Het belang van het in de stadskern infiltreren is voorop gezet. We zijn blij, na zoveel jaren de mogelijk heid te hebben om de gaten aan de Doelweg en de Vossemeerse poort op te vullen. Welstandstoe zicht vindt dit plan, ook qua da ken, een zeer goéde mogelijk heid", aldus de burgemeester. Tijdens de rondvraag wees Van Belzen op de parkeerrgelegenheid op de Kaay in Tholen. "Als er een festiviteit in Hof van Holland is, staat de Kaay boordevol. Wan neer er voor de bejaardenwonin gen van de Geref. Gem. kops ge parkeerd kan worden in plaats van in de lengterichting, kun je de capaciteit verdubbelen", aldus Van Belzen. De burgemeester wilde dat nog laten rusten in ver band met eventuele maatregelen voor de bodemverontreiniging. Een gevaarlijke situatie signaleer de het RPF/GPV-raadslid aan de Zoekweg, waar men vanaf het zwembad zo de weg opduikt. Er staat geen enkel bord en door zware bebossingen heb je totaal geen zicht. Er zijn al een paar botsingen voorgevallen, aldus Van Belzen. De burgemeester wilde dat in de verkeerscommissie bespreken. Tholen is ten aanzien van het monumentenbeleid als voor beeldgemeente op het ministerie aangemerkt, zei de burgemeester op vragen van mevr. Boissevain over de stads- en dorpsvernieu wing. Het deed hem goed, dat het urgentieschema van Tholen ver der op het ministerie werd ge bruikt. "Hopelijk rolt er daardoor nog iets extra's uit." Slechts twee gemeenten hadden op verzoeken Woensdagavond 3 oktober was een groot aantal ouders van de le jaars leerlingen te gast in "de Oesterschelp ter nadere kennis making ouders-school. Mevrouw Provoost sprak een woord van welkom, mede namens alle docenten, die les geven aan de le klassen. Zij stelde, dat vanuit de school een goed contact met de thuissituatie van groot belang wordt geacht voor de leerling. In het kader van het mentoraat is het in de meeste gevallen de mentor, die de contacten onderhoudt. Op school stelt men het op prijs, wanneer ook de ouders, indien zij dit wenselijk achten, contact op nemen. De school werkt "in het verlengde van het gezin". De ou- der-vertegenwoordiging is even eens een schakel ouders-school. In de schoolgids, die voor aanvang yan het schooljaar is verstrekt, wordt aandacht besteed aan de vormgeving van het L.H.N.O. 2- jarige onderbouw met aan het eind van de 2e klas de kguze voor één afstudeerrichting. Tijdens de schoolperiode van de leerlingen zijn er verschillende momenten, waarop dit gegeven aan de orde komt. De ouders worden hier uiteraard eveneens bij betrokken. Na een ronde waarbij alle docen ten die les geven aan klas 1, zich voorstelden, ging men in groepen uiteen. Tijdens de rondleiding door het schoolgebouw was er te vens gelegenheid in de lokalen te spreken met de docenten. Tenslotte werd aandacht besteed aan zaken als stimulering en de wijze van rapportage van de leer resultaten. De mentoren van de le klassen, mevr. F.L. Glerum en dhr. L. Stevens, lichtten toe, dat als leer lingen problemen hebben met bepaalde vakonderdelen, er de mogelijkheid is, dat zij in een ex tra uur samen met de docent daaraan kunnen werken. De rapporten zoals deze met kerst worden meegegeven, geven be halve een beeld van de hoeveel heid kennis van een vak, ook een waardering voor inzicht en werk houding per vak. Verder wordt aangegeven uit welke onderdelen het eindcijfer wordt samengesteld, b.v. voor het vak nederlands zijn dat o.a. schriftelijke en mondelinge taal vaardigheid. Na het aan de orde stellen van praktische aangelegenheden als o.a. busregeling, rooster, werd de avond besloten met een wel thuis voor de gasten. Men kon terug zien op een avond, waarbij de ba sis is gelegd voor een goed kontakt ouders-L.H.N.O.school de Oes terschelp in Tholen. van de rijksdienst voor de monu mentenzorg gereageerd, waarvan alleen Tholen in positieve zin. Voorheen werd er altijd per object subsidie gegeven, maar dat ge beurt voortaan per project. Daar om wordt er ook een totaalplan gemaakt. Raadslid Bijl informeerde nog naar De Ark in de Hoogstraat te Tholen. Vorig jaar Kerst moest daar de brandweer en de sloper aan te pas komen wegens instor tingsgevaar na stormschade. Het staat er nog zo bij. De burge^ meester had van monumenten zorg nog geen antwoord binnen en een sloopvergunning was er evenmin. Het vuurwapenbezit in de ge meente Tholen was op 1 juni 1984 als volgt: a. jacntalcte-houders 89 b. houders van een bijzondere machtiging 88 onderverdeeld als volgt: ten behoeve van het bes trijden van wild- en vogel- schade uitsluitend aan de genen die in het bezit zijn van een vergunning ex ar tikel 53 van de Jachtwet of een Vogelvergunning G;24 ten behoeve van de schiet sport; 39 ten behoeve van de be drijfsuitoefening 16 alarmering (aan boord van een vaartuig en Voor de bergsport) 5 als aandenken 1 overige waaronder voge- lafweerpistool en derge lijke 3 Aanleiding het gevoerde beleid in deze te wijzigen is niet, aanwezig. Een jaarlijkse controle op vuur wapens en administratieve gege vens bij de houders van een bij zondere machtiging past in dit beleid. Niet uitgesloten moet worden geacht dat het aantal houders van bijzondere machtigingen in de toekomst zal stijgen als gevolg van een toename van het aantal beoe fenaars van de schietsport op Tholen. Hoe dichterbij een uitkomst lijkt, hoe langer het duurt. Dat gold ook voor de bevrijding van Tholen en Sint Philipsland. Was u toen elders geëvacueerd? Dan kunt u wellicht de omstandigheden van die oktober maand in dat gebied weergeven. Het is 15 oktober als Woensdrecht voor een groot deel naar Bergen evacueert. Maar als bij Tilburg SS troepen worden teruggedrongen, krijgt Bergen op Zoom nog een sterker vijan delijke bezetting. De Duitsers graven zich in aan de zuidrand van de stad. Er was aan medio oktober 1944 al zoveel voorafgegaan. Zoveel zelfs, dat lang niet alles wat gebeurde, tot de mensen was doorgedron gen. Ook niet werd geloofd. In oorlogstijd gonst het immers altijd van geruchten, die later onjuist blijken te zijn. Daarmee kunnen dan echter gelijkertijd waarheden, feiten ook terecht komen bij de ongeloofwaardigheid. Neem bij voorbeeld het lot van de Joden. Dat ze sinds 1942 werden wegge voerd, kon ieder voor zijn ogen zien, als men deze landgenoten in de buurt had wonen. Maar dat ze daarna ook bij tienduizenden werden vergast, bleef voor het grootste deel van ons volk bijna tot, of zelfs tot aan de bevrijding ongeloofwaardig. Menigeen die dat wel opving via geheime zen ders of door een enkele uit het kamp gevluchte, twijfelde nóg aan een zo monsterachtig gebeuren. Dat er in een oorlog veel jonge mensen sneuvelen, wist iedereen. Dat een zo totale oorlog als die van 1940-1945 ook vele burgers trof, zag men ook rondom zich. Dat echter weerloze mensen bij duizenden in gaskamers werden omgebracht, was in feite mense lijk niet te bevatten. Zeker, men zag talloze individuele wreedhe den van de bezetter. Het gebeurde immers al in het begin van de be zettingstijd, dat een aantal illega len, de zogenaamde Geuzengroep in Vlaardingen werd opgepakt, gefusileerd en die moorden ook door de Duitsers ter afschrikking werden gepubliceerd. Maar dat werd toch nog min of meer gezien in het licht van oorlogshandelin gen. Echter zonder meer een volk proberen uit te roeien, dat was toch nooit in de geschiedenis voorgevallen. Naarmate de be vrijding naderde waren er toch steeds meer Nederlanders, die wel overtuigd waren van die op zich ongelooflijke gruwelen. De bezet ters hadden immers al lang het vriendelijk masker afgelegd. Bovendien luisterden na dolle dinsdag veel meer mensen naar de Engelse zender. Daarnaast bleef bijvoorbeeld een door de Duitsers genomen repressaille, zoals op 1 en 2 oktober in Putten had plaatsgevonden, evenmin onop gemerkt. Dat ging zelfs als een lo pend vuurtje door het land. De feiten zijn bekend. Nadat door verzetsstrijders op een Duitse auto was geschoten, waarin generaal yRauter zich bevond, werden 600 mannen en jongens uit Putten op de Veluwe weggevoerd. 555 zijn er niet meer teruggekeerd. Ze wer den door de Duitsers omgebracht. Temidden van al dat gebeuren, tussen al die risico's door van een zich elke dag ergens voltrekkend drama, brandde in zuidwestelijk Nederland het bevrijdingsverlan gen als een verterend vuur. Kilometers ver hoorde je in die oktoberweken de kanonnen dreu nen. Aan het hemelsbreed maar enkele tientallen kilometers meer verwijderde front vergaat horen en zien. Vuurschichten uit de lo pen van de kanonnen schieten naar de hemel, huizen branden af. De geallieerden zitten nog maar 2 V2 kilometer benoorden de Zeeuwse weg. In Tholen en St. Philipsland zelf is op dat moment nog geen sprake van oorlogsge weld. Wel brengen de stromen zorging. Dagelijks kwamen de berooiden over de brug. De Wouwse weg lag immers al onder vuur, evenals de Parallelweg in Bergen op Zoom. Geëvacueerden kwamen naar Tholen terug. Eerst verjaagd door het water van eigen have en goed, nu verjaagd door het vuur en sommigen alle have en goed kwijt. Tholen werd bom vol en ook daar stond nu de hon ger voor de deur. Het melk rant soen per gezin werd teruggebracht tot 1 liter per dag. Nu het eiland zelfs door Armenen niet meer was bezet, zwierven vele personen on gestoord rond. Niet alleen maar goedwillenden. Diefstallen wer den gerapporteerd, ook in Tho- len-stad zelf. Er werd in die dagen snel een hulppolitie-korps gefor meerd, bestaande uit vrijwilligers, die gedurende spertijden door de straten patrouileerden. De toene mende schaarste aan levensmid delen zonder dat men op dat mo ment al feitelijk honger leed, smoorde bij menigeen toch het geweten en de nog aanwezige varkens waren voor de eigenaren niet meer veilig. In die nachten patrouilleerden hulppolitiemannen, maar was er voor bijzondere waarnemers toch meer te zien. Ook de verzetsgroep Tholen en Sint Philipsland waak te. Sinds zondag 8 oktober was er een schriftelijk bevel van de O.D. (Ordedienst) leiding ontvangen, dat er 's nachts gewaakt diende te worden op bepaalde punten, o.a. bij de brug. Die verzetskern werd daarom uitgebreid met enkele andere toch zeker ook vertrouwde front? Wat gaat er met de brug gebeuren? Het mooie weer houdt aan....lezen we in het al eerder aangehaalde boekje "Slechts een Plicht. Windstille nachten met flonkerende sterren, maar ook dreunende kanonnen. In de buurt van de brug zitten twee verzets mensen verscholen. Zij hebben de wacht van 2-4 uur 's nachts. Bij de brug een politieagent en twee hulppolitiemensen. Hun stemmen dringen door tot de plaats waar de verzetsmensen zijn geposteerd. Die horen het rustig aan. Het zul len daar op de brug wellicht ook vertrouwde mensen zijn. Men diende zich niet te veel bloot te geven, want zo langzamerhand dringt er toch al meer naar buiten over het verzetswerk dan goed en sico worden vermeden. Een paar dagen voor het afsnijden van de Zeeuwse weg kwam er een Thoolse koerier nog terug uit het Zuid-Bevelandse. Hij was toen drie dagen weggeweest en de kern in Tholen begon ongerust te wor den. Zou hem wat zijn overko men? Hij werd door een illegale politieman uit Wemeldinge op de motor in Tholen teruggebracht. Op z'n blote lichaam bevonden zich een 50 exemplaren van de proclamatie van de Koningin, die onmiddellijk na de bevrijding dienden te worden aangeplakt. Dergelijke bezoeken plus het gaan en komen van de ter plaatse meest bekend staande Moffenhaters en dat alles in hetzelfde huis, kon niet aan de aandacht van de Thoolse zetsmensen uit Tholen opdracht om een deel van de in het perceel Doelweg aangevoerde proclama ties van de koningin naar Sint Philipsland te brengen. Evenals dat vanuit Goes naar Tholen was gebeurd wikkelde de Thoolse man de proclamaties om zijn blote lijf en daarover de kleren, inclusief de dikke winterjas. Die dag lijkt het front volkomen stil. De verzets man krijgt het tegen de harde wind op de fiets zwaar te verduren en dan is Sint Philipsland niet be paald bij de deur. Dicht bij Le pelstraat op de grens van het toenmalig spergebied, wordt hij aangehouden door een politiea gent en een Armeen, die de pasjes moeten controleren. De verzets man verblikt of verbloost niet. Hij Bevrijdings-humor dan nodig is. Dat is ook niet meer te voorkomen, nu er bij het con tactpunt in Tholen aan de Doel weg steeds meer mensen in en uitgaan. Dan stopt er weer eens een or donnans in de Doelweg, zelfs nog op motor,--wat in die schaarse tijd langzamerhand al een beziens waardigheid op zich was, dan weer arriveren contactmensen uit De Duitsers hadden februari 1944 niet alleen Tholen geïnundeerd, maar ook de verbindingen versperd, zoals hier op de dijk bij Scherpenisse-Poortvliet, zowel rijwielpad als de autoweg door de omgezaagde bomen geen doorgaand verkeer toestonden. De geëvacueerden hadden er ook geen behoefte aan, maar zagen wel verlangend uit naar terugkeer en herstel. vluchtelingen vanuit richting Bergen op Zoom de verhalen over beschietingen, barstende grana ten, hulpeloze kinderen en oude ren, van bloedige taferelen. Het door de evacuatie volle Tholen, maakte zich gereed honderden vluchtelingen te ontvangen. Er werden leidinggevenden be noemd voor de ontvangst en ver mannen, die tegenover deze en gene verzetsvrouw of man, hun medewerking hadden beloofd als dat nodig mocht zijn. Die waren nu nodig. Men diende te weten wat er 's nachts plaatsvond. Kwa men er vluchtende Duitsers bin nen of moest ook Tholen in de Duitse terugtocht worden verde digd? Hoe ontwikkelde zich het foto L.J. Jansens -. Scherpenisse het eiland en allemaal op hetzelf de adres. Dat moest wel in de ga ten lopen. In die oktoberweken 'echter hadden de Duitsers in deze omgeving niet veel tijd om veel aan opsporingswerk te doen en de n.s.b.-ers hadden waarschijnlijk geen lef meer om nog iets uit te richten met naderende geallieerde troepen. Toch moest nodeloos ri- burgers ontsnappen. Toch voeren de 2 verzetsmensen in de omge ving Thoolse brug hun gesprek slechts fluisterend. Het was hun eerste wachtje na bange meidagen 1940, want beiden waren toen militair. In hen nu de drang om aan de bevrijding, waarvoor vreemde volken zich nu zoveel offers getroosten, mee te werken. Hoe dicht die bevrijding ook bij leek te zijn, het ging nog zo 20 dagen en nachten door. De O.D. groep beperkte zich nu niet meer tot het alleen maar 's nachts zoe ken naar wapens. Men deed het ook al overdag. Dan weer een jachtgeweer, dan weer een pistool, dan weer een Duits of Hollands geweer. Weliswaar een verschei denheid, terwijl het ene wapen beter was dan het andere, maar men was toch al zover, dat 10 man met een pistool en 15 met een ook eerder beproefd geweer kon wor den bewapend. Er kwamen de laatste tijd vooral wapens uit Sta venisse. Een politieman vond die in beschoten en daarna aanges poelde schepen. Die wapens ble ken vaak in prima staat, 's Avonds rond 11.00 uur ontmoet de poli tieman dan bij "Diepe Gat" 2 verzetsmensen. Een of twee zaken verwisselen van eigenaar en daar mee is dan het "wapenarsenaal" van het Thoolse verzet opnieuw uitgebreid. Die verzetskern begon nu pas goed te begrijpen, dat hen bij de bevrijding een zware taak te wachten stond. De O.D. Bergen op Zoom gaf na afsluiting van de weg naar Zeeland de orders door. Sint Philipsland, aanvankelijk be horend bij het district Tholen, ging over naar Bergen op Zoom, zodat het niet langs een omweg moest. Op een stormachtige oktober morgen kreeg één van die ver- (I is in het bezit van een verklaring van de leider van het distributie kantoor, dat hij voor boterdistri- butie in Sint Philipsland moet zijn. Dat bewijs, keurig van stem pel en handtekening voorzien, wordt getoond en de controleurs knikken goedkeurend. Hij mag doorgaan. Geen vraag wat er in deze tijd nog aan boter valt aan te voeren. Men nam het voor lief. Even anders wordt het een kilo meter of vijf verder. Daar ziet de verzetsman opnieuw mannen met geweren lopen. Het blijken land- wachters te zijn. Dat waren lui, die zich in Duitse-, c.q. NSB dienst hadden gesteld om de in hun ogen foute Nederlanders te controleren en zo mogelijk te laten opsluiten met nog ernstiger gevolgen. Die landwachters waren rond dolle Dinsdag even in het niet verdwe nen, maar toen de geallieerde op mars tot stilstand kwam, waren ze weer tevoorschijn gekomen en hadden het verraderlijk beroep hervat. De verzetsman met zijn oranje-proclamaties op de blote borst werd ook aangehouden. De ene landwachter beveelt hem z'n pas te tonen, een tweede houdt het geweer in de aanslag of men te doen heeft met een zwaar bewa pend misdadiger. Die verzetsman lijkt ogenschijnlijk nog onbe roerd, maar is dat inwendig niet meer. Het flitst door zijn hoofd dat wanneer het een wat pientere landwachter is, hij misschien op merkt dat die man toch wel extra dik gekleed is. Of misschien vin den ze het pasje toch niet goed en nemen, ze hem mee naar een wachtlokaal om te fouilleren. Er is dan ook even een aarzeling bij de landwachter die de vrijbrief van het distributiekantoor leest. On dertussen gaat de hand van de andere landwachter, die het ge weer gericht heeft in de andere hand, langs de overjaszakken van de verzetsman en ook langs de Canadezen.... ,,'t zijn absoluut aardige jongens, ik begrijp alleen nooit, waar ze met hun kauwgum blijven". borst. Hij had zo misschien een wapen kunnen voelen, maar zeker niet de proclamaties. De verzets man mag verder rijden en doet dat ogenschijnlijk rustig, maar merkt enkele meters verder, dat hij het niet alleen warm gekregen heeft van het tegen die storm optornen, maar dat elk haartje een zweet druppel telt vanwege de gedachte zo op de drempel van de bevrij ding nog te worden gepakt. Het toont dat ook die verzetsmensen geen helden waren, maar slechts deden wat ze meenden dat hun plicht was. De proclamaties kwa men overigens behouden in han den van het verzet te Sint Philips land. Op 24 oktober bereikt de Thoolse en Sint Philipslandse verzetsgroep de algemene richtlij nen van de O.D. De twee hoofd taken zijn: a. orde handhaven, b. militaire taak naar gelang de om standigheden. Op 23 oktober vallen de eerste granaten in Bergen op Zoom. Er zijn dan naar later werd vernomen meteen 7 slachtoffers in de Em- mastraat. Vanaf dat moment ver huizen de Bergenaren voorzover niet in Thoolse richting getrok ken, naar de kelders of die van de buren. Zelfs in de meest ellendige omstandigheden blijft humor niet te verdrijven. Elders in den lande is er op die dag een Brabander, die na spertijd op zoek moet naar een dokter omdat de blijde verwach ting van hun kind, bij zijn vrouw werkelijkheid wordt. Als hij zon der "ausweis" en dan nog in sper tijd (waarin niemand zonder ver gunning nog op straat mocht zijn) wordt aangehouden door leden van de Sicherheidsdienst, doet hij het bijna in de broek van angst. Toch blijkt hij nog een snaar bij de vijand te hebben geroerd als hij, gevraagd om zijn ausweis, ant woordt: m'n vrouw moet een kleine bekomme". Hij mag naar de dokter en de toen jonggebore ne is nu 40 jaar oud. Op Tholen en Sint Philipsland neemt het denderen van het ge schut toe, het ratelen van de mi- tralleurs is nauwelijks meer van de lucht, de Typhoons duiken als het ware in de buurt neer op het doel, gevolgd door de donderslagen van inslaande raketten. Van uur tot uur maakt de Thoolse verzets groep, evenals andere burgers, een berekening, hoe lang het nu nog zou gaan duren. Wanneer komt de beslissende stoot? Wan neer worden de verdedigingslinies in Bergen op Zoom opgerold? Gaan de geallieerden toch niet weer zwenken naar rechts of links en laat men Tholen en Sint-Phi- lipsland nog in Duitse handen? Hét blijft achteraf beschouwd on gerijmd, maar terwijl Bergen op Zoom al wordt beschoten, werden in Tholen plannen beraamd om een vrachtwagen boter uit Vlaar dingen te halen. Dat ging echter niet meer door, want 27 oktober rijdt de eerste Canadese tank de Huybergse Baan op (dat is nu de Canadalaan) en om half vijf zijn de Canadezen van het Lincoln en Welland regiment in de stad. On der de Thoolse brug lag nu een Duitse dynamietlading en of er nog niet genoeg spanning en el lende bestond hoorde op die dag de Thoolse burgerij het Duitse bevel: "binnen 24 uur evacure- ren" Wordt vervolgd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11