Hulde voor bruidsparen van scholieren en voet-ballers Bodemsanering Kaay Tholen 'Ramp voor de gemeenschap' Opruimen vervuiling gas- en visfabriek Kleiner cadeau voor voetbalkampioenen PAUZE Meerjaren- planning Tholen Ha fijn, kinder boekenweek Open dag voor sproeiers Donderdag 4 oktober 1984 EENDRACHTBODE 9 Vraagtekens bij 430.000 gulden gymzaal Oud-Vossemeer CDA en VVD hebben zich scherp afgezet tegen de vijf miljoen gulden die in de Thoolse gemeentebegroting 1985 is opgenomen voor de bodemsanering van de Kaay in Tholen. "Als 't moet gebeuren, is het een ramp voor de gehele gemeen schap", zei M. van Damme dinsdagavond in de commissie Financiën. "Ik heb nog nooit een teken gekregen dat het daar zo vervuild is, dat het vijf miljoen moet kosten. Er zijn toch huizen gebouwd en later nog een kantoor (Interfish). Je moet niet in stront roeren, want dan stinkt 't", aldus Bijl. Belangrijk Herbestratingen Oesterputten Personeelsstop Onderhoud scholen Negen Thoolse BOVAG-bedrijven doen van zaterdag 6 tot zaterdag 13 oktober mee aan de landelijke gratis veiligheidsinspectie van Veilig Verkeer Nederland. Dit jubileumgeschenk aan autorijdend Tholen wordt gegeven ter gelegenheid van 25 jaar veiligheidsin specties. Veilig Verkeer spreekt van een kwart eeuw 'Stimulans voor meer verkeersveiligheid'. van MIL-HEIJNS Met de bodemsanering is de komende drie jaar in Zeeland volgens een zeer globale schatting ruim 45 miljoen gemoeid. In Tholen zal de gas/viszilverfa- briek in 1985 gesaneerd worden. De leidingen zullen in 1986 een saneringsonderzoek ondergaan, om dan in 1987 gesaneerd te worden. In 1985 zijn elf sanerin gen gepland: deze vergen ruim 17 miljoen. Voor onderzoek is in dat jaar 2 miljoen opgevoerd. Gemeenten Opslagdepot Voortuinen bejaarden KINDERBOEKENWEEK '6H PvdA en VVD: ook jeugd attentie geven B en w hebben besloten de gemeentelijke attentie bij een kampioenschap van het standaardelftal van een Thoolse voetbalverenigingen te verlagen van 200 naar 100 gulden' Ook wordt er meer eenheid gebracht in geschenken bij jubilea. Wanneer een kleine vereni ging 25 of 50 jaar bestaat, komt deze voor 150 gulden' in aanmerking, een grote vereniging voor 250 gulden. Tientallen Voorzichtig Hulde van de D-2 pupillen en bestuursleden van de voetbalvereniging Smerdiek voor een van de steunpilaren: Hans de Jonge, zaterdagmiddag jeugdleider en op zaterdagmiddag weer paraat als grensrechter bij het tweede seniorenelftal. Hij trad vrijdag in het huwelijk met Ineke Goedegebuure uit Oud- Vossemeer, die in het dameselftal van Smerdiek het doel verdedigt. Leerlingen van de openbare lagere school Ter Tolne uit Tholen vrijdagmiddag voor het gemeentehuis. Alle gaven eer aan hun onderwijzeres Hetty Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk, die het ja-woord gaf aan Wim Vroegop. In de Smerdiekse Henri Dunantstraat waren ze buren, maar in hun nieuwe woning te Scherpenisse zijn ze nog dichter bij elkaar. De bruid kreeg alle hulde van Ter Tolne waarvoor de voetbalvereniging Smerdiek - waar Wim Vroegop in het eerste elftal speelt - graag wilde wijken. Wethouder P. van Schetsen hield de commissie voor, dat het pro vinciaal bestuur heeft gezegd, dat de bodemsanering in 1985 moet gebeuren. "We hebben niet eens de keus om dit werk te verschui ven of het af te voeren", aldus de wethouder. Volgens de begroting 1985 kan de gemeente op 4.446,000 gulden subsidie reke nen' De kapitaallasten zijn dan 160.660 gulden per jaar' "Het is een foute redenering, dat je dit karwei moet aanpakken omdat je subsidie krijgt. Die kapitaallasten vormen bijna het begrotingste kort", zei Bijl. Van Damme ver baasde zich er ook over, dat de kosten in vijf jaar afschreven worden. "Dat is nogal wat", zo'n korte periode. Als dit werk vol gens het provinciaal bestuur ech ter een 'moetje' is, valt het niet tegen te houden", erkende van Damme. Overigens was er dinsdagavond nogal wat verwarring in de com missie Financiën. Wethouder van Schetsen moest alle moeite doen om van de raadsleden iets los te krijgen over de begroting 1985 en de meerjarenplanning 1986, 1987 en 1988. "We moeten nog met deze nieuwe opzet leren werken", zei van Damme, die de zaak tot verdriet van de wethouder nog niet in zijn fractie had besproken. 'We kunnen ons niet binden", was het voorbehoud van de Bres. "Ik vind dit een dusdanig belang rijk stuk, dat ik 't vanzelfsprekend acht dat hierover in de fracties gesproken is", zei de wethouder. "Anders valt er globaal geen rich ting aan het beleid te geven. De meerjarenplanning was veertien dagen geleden al in het bezit van de raad", aldus van Schetsen. De raad onderkende het belang van de discussie blijkbaar, want op de publieke tribune luisterden wet houder Koopman en de raadsle den Heijboer (SGP), Moerland (PvdA), v.d. Heuvel (VVD) en van Belzen (RPF/GPV) mee. Meertens (chef Financiën) merkte nog op, dat de bodemsanering minimaal vijf miljoen gulden kost. "Is dat meer, dan wordt 't over een langere termijn afgeschreven, zo dat de begroting niet zwaarder belast wordt". Tenslotte kreeg de wethouder wat los over de begroting 1985. Dijke reageerde niet enthousiast op drie fiets-crossbanen en de Bres plaat ste vraagtekens bij de aanschaf van een nieuwe brandweerauto in St. Maartensdijk' "Is dat mate riaal zodanig, dat er een nieuwe wagen nodig is?" In het kader van de totale uitrusting van de brand weer moet dat eens bekeken wor den". De wethouder wilde de noodzaak niet in twijfel trekken, terwijl ook van Damme accoord ging de brandweerauto van drie ton. Hij was 't wel met de Bres eens, dat de 430.000 gulden voor ver betering van het gymnastieklo kaal in Oud-Vossemeer erg veel is. "Kan dat niet op eeti andere ma nier?", zei het VVD-raadslid. "Dat bedrag is buitengewoon hoog", vond de Bres. Hij wilde ook eerst de noodzaak van her bestratingen bekijken. "De com missie openbare werken gaat toch elk jaar op stap. Dat kan dan te gelijk bekeken worden", vond het PvdA-raadslid. Van Damme was het daarmee eens. "Ik heb ook wel eens twijfels over het programma van herbestratingen". De wet houder had daar moeite mee. "Als b en w straten op de lijst zetten, komt dat voort uit de technische staf. Je moet een stukje vertrou wen hebben. Herbestratingen ga je niet eerst in de commissie openbare werken brengen", zei van Schetsen. Van Damme maakte een voorbe houd ten aanzien van de 100.000 gulden voor inrichting van de Oesterputten in Tholen. De af schrijving zou voor hem in elk ge val langer uitgesmeerd moeten worden dan vier jaar. "Overigens ben je met een sluitende begroting als 1985 minder kritisch dan in jaren dat je tekort komt", zei het VVD-raadslid. Chef Financiën C. Meertens sprak van een 'royale begroting' 1985. De Bres meende, dat de hele dure rioleringsprojec ten, de wegenaanleg en de restau raties in fasen uitgevoerd zouden moeten worden' De wethouder wilde nog meer commentaar van de raadsleden, maar de Bres zei bits heel duidelijk zijn zienswijze gegeven te hebben". "Dat is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar". Dijke ging in grote lijnen met de begroting 1985 accoord. "Bij de behandeling in de gemeenteraad komen we er eventueel op terug". Ten aanzien van de meerjaren planning 1986, 87 en 88 wilde van Damme zich perse niet binden, maar de Wethouder verzekerde dat het alleen om het aangeven van de richting ging. "Nieuwe be zuinigingen, financiële ruimte en nieuwe plannen moeten met nader inzicht steeds ingevuld worden", zei ook chef Financiën Meertens. Dijke constateerde, dat de meeste posten op het niveau van 1985 waren bevroren. Hij meende, dat een rijkskorting van 12.000 gulden op welzijnstaken niet in de meer jarenplanning was verwerkt. "We hebben nog niet goed door, welke consequenties dit allemaal heeft voor belastingverhogingen", zei het SGP-raadslid. Voor wethouder van Schetsen was dat duidelijk: "In 1987 moeten we 60.000 gulden nader invullen en in 1988 een bedrag van 160.000 gul den wanneer de meerjarenplan ning overgenomen wordt. Dat moetje doen met ombuigingen of belastingverhogingen. Een verho ging van de onroerend goedbe- lasting met 1% levert 25.000 gul den op, dus in 1987 zou er 2% stijging nodig zijn. Ombuigingen als een personeelsstop en het be vriezen van de herbestratingen op het niveau van 1985 respectieve lijk 60.000, 100.000 kunnen de tekorten oplossen", aldus de wet houder. De Bres had zich erg gestoten aan de op het ombuigingslijstje ver melde 50.000 gulden onder houdskosten openbaar en bijzon der basisonderwijs. "Waar kom je dan terecht"?, vroeg het PvdA- raadslid zich af. Verdere suggesties van b en w om de begrotingen 1986 tot 1988 slui tend te krijgen zijn: verlaging subsidies, verlaging bijdrage aan culturele activiteiten, schrappen aankoop kunstvoorwerpen (8000 gulden), aanwijzen toeristenbe lasting als algemeen dekkings middel, vervroegd afschrijven ge meentehuis St. Maartensdijk en carillon St. Maartensdijk, recon structie Deestraat Poortvliet, peu terspeelzalen St. Annaland en Oud-Vossemeer, schrappen/uit stel aantal kapitaalwerken, extra verlaging post onvoorzien, niet meer onderhouden voortuinen bejaardenwoningen en perso neelsstop buitendienst in 1987. De belangrijkste oorzaak van het na delig saldo van 275.000 gulden in 1986, 471.000 in 87 en 702.000 in 88 is de korting op de algemene uitkering uit het qemeentefonds. In 1983 is dat opgelopen tot 830.080 gulden. Aan nadere om buigingen en/of geringe belas tingverhoging valt volgens b en w niet te ontkomen. Thoolse Bovag-bedrijven organi- gende week kunnen Thoolse au- seerden vele jaren geleden een tomobilisten die krul op de voor- gezamenlijke autoshow in de vei- ruit krijgen. Üng te Scherpenisse en bij dit zil verenjubileum traden ze opnieuw gezamenlijk naar buiten: In Tho len Eskes en Bal, in Poortvliet de Jonge en de Graaf, in Scherpe nisse Bolier, in St. Maartensdijk Bijl en de Viet en in St. Annaland Hommel en Dekker. Tot nu toe zijn de veiligheidsinspecties vrij willig, maar de rijksoverheid wil vanaf 1985 periodieke autokeu ringen verplicht gaan stellen. De ervaring van 25 jaar is, dat hoogst zelden een auto wordt aangetrof fen waarbij alles in orde is. Vooral verlichtingsproblemen vormen een veel voorkomend verschijnsel. Voorts voldoen de remmen dik wijls niet aan de eisen. Met de gratis inspectie van 6 tot 13 okto ber (men moet met de negen Thoolse autobedrijven tevoren wel een afspraak maken) beogen VVN en BOVAG-automobilisten te bereiken die nog nooit een vei ligheidskeuring hebben laten uit voeren. Er is bovendien een re busprijsvraag aan de actie ver bonden met een kleuren t.v. en videorecorders als prijzen. De goedkeuringsvignetten van de gratis veiligheidsinspectie hebben een zilveren jubileumkrul. Vol- Dat vinden alle mensen belangrijk. CONCERT- pauze, WERKpauze, SPEELpauze... En tante Marijke weet nog een be langrijke pauze... Heb ik van OPTICIEN VAN MIL- HEIJNS gehoord, toen ik daar mijn bril kocht. OGENPAUZE! Ogen die altijd kijken moetje zo nu en dan eens rust geven. Opkijken van het span nende boek; een poosje in 't verre niets kijken; zien zonder te zien. Ogenrust. Gewoon weer een belang rijke tip van OPTICIEN VAN MIL-HEIJNS die hart heeft voor ogen. BERGEN ÜP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie IM Dit blijkt uit het bodemsane ringsprogramma 1985-1987 dat gedeputeerde staten aan de mi nister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer hebben toegezonden. Gs hebben de minister gevraagd hen mee te delen welke projecten volgend jaar in het kader van de lnterimwet bodemsanering kun nen worden uitgevoerd. Volgens de huidige financiële regeling -de gemeenten moeten per geval 10, per inwoner betalen met een maximum van twee ton plus tien procent van de resterende kosten zou voor het uitvoeren van de voor 1985 opgevoerde projecten een bijdrage van het rijk van glo baal 15,5 miljoen nodig zijn; de gemeenten zouden de resterende 3,5 miljoen moeten opbrengen. Gedeputeerde staten hebben de minister ook nader geïnformeerd over hun plannen om tijdelijk verontreinigde grond in een depot op te slaan. Een dergelijke op- VERVOLG VAN PAG. 1 kosten de pan uit. Een bezuini ging van 25 mille levert 50 mille op omdat dan ook de bijzondere scholen minder moeten doen. Met het scholenonderhoud staan we zo ongeveer aan de landelijke top", zei van Schetsen. In het kader van de bezuinigingen wordt geen sluiting van de zwem baden op zondag overwogen, zei de wethouder verder. Van Dam me noemde de suggesties van b en w realistisch omdat de rijksover heid de gemeente beperkingen oplegt. Een personeelsstop be wonderde, noch veroordeelde hij. "Dat zal het college goed over dacht hebben". De 50.000 gulden onderhouds kosten ten behoeve van de voor tuinen bij bejaardenwoningen achtten de Bres en van Damme een onderzoek waard. Van de U0.000 gulden toeristen belasting gaat 72 mille naar voor zieningen voor de Dijkrecreatie en 38.000 gulden in de pot alge mene middelen. Ook dat ls gewij zigd beleid. De Bres hoopte dat de welzijnstaken niet aangetast zou den worden. Bijl ging in grote lij nen met de ombuigingen accoord. Dijke zag nog mogelijkheden in de kosteri van de Thoolse sport hal: l.l miljoen gulden. "Kan dat niet anders", aldus het SGP-raadslid dinsdagavond in de commissie financiën". slagplaats is volgens hen nodig omdat nog niet voor alle soorten vervuilde grond een goede ver werkingsmethode beschikbaar is en ook de hoeveelheid soms te gering is voor directe verwerking. Gs hebben definitief gekozen voor een braakliggend terrein in de directe omgeving van de re gionale vuilstortplaats in het Sloegebied. Verwacht wordt dat half volgend jaar met de aanleg van het depot kan worden begon nen. Voorlopig wordt uitgegaan van een terrein van drie hectare; daar kan ongeveer 50.000 m3 grond worden opgeslagen. Naar behoefte kan het depot worden uitgebreid tot acht hectare. ALS IK LATER GROOT BEN De jeugd van het eiland Tholen gaat weer een leuke tijd tegemoet. Tussen 10 oktober en 20 oktober worden in de drie openbare bi bliotheken en de vier uitleenpos- ten activiteiten georganiseerd in het kader van de kinderboeken week. Het thema "Groot en Klein" komt vooral uit tijdens de knutsel-bijeenkomsten. Dan wor den na het voorlezen figuren gek nutseld, die héél, héél lang ge maakt zullen worden. Verder zul len speurtochten gehouden wor den en aansluitend wordt een film getoond over "Asterix en Obelix". Het is wél zo, dat men niet naar de Wethouder P. van Schetsen deel de dat dinsdagavond mee in de commissie Financiën. Het begrip kleine of grote vereniging wilde hij van geval tot geval bekijken aan de hand van de grootte van de achterban. B en w wilden in het geheel wat meer lijn brengen, maar J. de Bres (PvdA) en M. van Damme (VVD) noemden 't ver keerd, de attenties uitsluitend tot het eerste seniorenteam te beper ken. "Niet alleen het eerste elftal telt", zei de Bres. "Een attentie voor de jeugd is nog belangrijker dan voor de ouderen, want vere nigingen moeten het van de jeugd hebben", zei van Damme. "Als je alle elftallen laat meetel len, heb je jaarlijks tientallen kampioenen", vreesde van Schet sen. "Het is traditie dat het eerste elftal een cadeau krijgt en meestal is er ook alleen voor dat team een festiviteit. Het is geen automatis me. Men moet wat aan jubilea doen, wil men een gemeentelijke attentie krijgen". Van Damme betwijfelde of de nieuwe opzet van b en w wel eer lijk was. "Misschien nodigen de vereniginen de wethouder bij kampioenschappen wel niet uit omdat hij nu toch niets geeft. U bent van sportzaken en dan moet u meer op pad met uw cheque boek, en niet te kleinzerig zijn. Dan maar lagere bedragen voor de senioren, maar eerlijker verde len. De oudéren zullen daar wel genoegen mee nemen", zei het VVD-raadslid. De wethouder wilde de prestaties van de jeugd niet onderschatten, maar het ging hem wat ver om die tegelijk met een attentie te belo nen. W.L. Bijl.(CDA) was ook bang dat het dan te veel wordt. "Er zijn zo veel elftallen, je moet voorzichtig zijn en niet té ruim zijn met ge meentelijke attenties". M' Dijke (SGP) was het daarmee eens. "Je weet dan niet waar je blijft, want je kunt de attenties niet alleen tot sportverenigingen beperken". De commissie was in elk geval unaniem accoord met een subsi die van 100 gulden voor de stich ting verkeersbrigadiers. Sinds l oktober hebben verkeersbriga diers een wettelijke status gekre gen. film mag als er eerst niét wordt meegedaan aan de speurtocht. Verder zal er worden voorgelezen en worden dia's getoond' In de bibliotheken is er een tentoon stelling van alle bekroonde boe ken. Tijdens deze kinderboeken week zijn ook die kinderen die geen lid zijn van de bieb (maar die zijn er bijna niet meer) toch wel kom' SINT-ANNALAND: 10 oktober 14.30 uur: knutsel- middag voor kleuters en eerste klassers. Voorlezen en dan een heel lang persoon maken. 16 oktober 14.00 uur: Speurtocht en film (Asterix en Obelix) voor kinderen vanaf de 2e klas. 11 oktober: voorlezen voor 4e en 5e klassers 15 oktober: voorlezen voor 2e en 3e klassers 17 oktober: voorlezen kleuters en le klassers alle keren om 16,00 uur in de bibliotheek. Woensdag 10 oktober bibliotheek voor uitleen gesloten. Sint Maartensdijk Vrijdag 12 oktober - voorlezen vanaf 7 jaar om 14.00 uur dinsdag 16 oktober - voorlezen met dia's en knutselen voor kinderen tot 7 jaar om 14. 00 uur' woensdag 17 oktober - verras- singstocht voor kinderen die met het leesprogramma "Lees en Lach" hebben meegedaan 10.00 uur. Donderdag 18 oktober: Speur tocht en film voor de kinderen vanaf 7 jaar om 14.00 uur (dus en speurtocht en film- niet de film alleen!) vrijdag 19 oktober - voor kinderen tot 7 jaar om 14.00 uur. Tholen Woensdag 10 oktober - voorlezen voor kinderen vanaf 7 jaar om 14.00 uur Dinsdag 16 oktober: voorlezen en knutselen voor kinderen tot 7 jaar om 10.00 uur. Woensdag 17 oktober - speurtocht en film voor kinderen vanaf 7 jaar' (vóór woensdag 17 oktober moe ten de kinderen een bonnetje ha len bij de bibliotheek) Vrijdag 19 oktober - voorlezen met dia's voor kinderen tot 7 jaar, om 14.00 uur. De bibliotheek is op 17 oktober voor uitleen gesloten. Scherpenisse: Oude Gemeente huis maandag 15 oktober 14.00 film Dinsdag 16 oktober 14'00 voorle zen. Poortvliet: 't Ouwe Raeduus", dinsdag 16 oktober 10'30 uur film Oud-Vossemeer: De Vossenkuil woensdag 17 oktober 10.30 uur film Stavenisse: Oude Gemeentehuis dinsdag 16 oktober 14.00 uur voorlezen, donderdag 18 oktober 10.30 film. Zaterdag 13 oktober houden on geveer honderd chemische be drijven en instellingen, verspreid over heel Nederland, een OPEN DAG, in het kader van de Lande lijke Open Dag voor de Chemie. Ook Ligtermoet Chemie B.V. te Roosendaal zal op zaterdag 13 oktober tussen 09.00 en 16.00 uur haar poorten voor geïnteresseer den wijd openstellen. Op deze dag kan men op dit bedrijf zien, hoe gewasbeschermingsmiddelen voor land- en tuinbouw geformu- leer den verpakt worden. Ook kan men een kijkje nemen in het la boratorium, waar diverse demon straties gehouden zullen worden. Tevens kan er een tentoonstelling van spuitapparatuur bezichtigd worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9