Viering 500 jaar Smalstadsrechten Flipland toch niet bij DGD Weq over Oesterdam in 1986 Veertig jaar geleden... 30 oktober 1944 Toen kwam dan toch de bevrijding! Werkweg wordt op de plaats van hoofdrijbaan aangelegd Donderdag 4 oktober 1984 EENDRACHTBODE 11 In de periode 24 februari - 9 juni 1485 heeft Sint- Maartensdijk, deel uitmakend van de gemeente Tho- len, stadsrechten verkregen. Een en ander blijkt uit het Archief van de Nassause Domeinraad, dat op het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage wordt be waard. Het gemeentebestuur van Tholen is van mening dat dit heugelijke feit niet onopgemerkt voorbij mag gaan, een gepaste viering lijkt op zijn plaats. In juni 1985 Koningin Beatrix Reünie Verwarring over districtsgezondheidsdienst duurt voort B en W van St. Philipsland riepen de gemeenteraad zaterdagmorgen voor een spoedeisende vergadering bijeen in verband met de aansluiting bij de districtsge zondheidsdienst D.G.D.. Achteraf bleek dat overbodig, want nieuwe informatie leerde, dat er geen haast nodig was. B en W namen het voorstel terug. Flipland kijkt de kat nu uit de boom. Poot weggezaagd Niet urgent Verwarring compleet Sportvisboten Later breder Recreatie De werkweg die Rijkswaterstaat nodig heeft voor on derhoud wordt op de plaats van de hoofdrijbaan op de Oesterdam aangelegd, waardoor er in 1986 al een verbinding is tussen Tholen en Zuid-Beveland. "Voor fietsers is die weg van 3 tot 4 meter dan berijdbaar, maar er mag geen autoverkeer overheen", zei Ir C. Kooman (hoofd waterbouwkundige werken Oost van Rijkswaterstaat) tijdens een excursie van de PvdA- fractie in de provinciale staten vart Zeeland. Snakken naar vrijheid Strop voor O.D. De egelstelling Nadat een tweetal vergaderingen zijn belegd waarbij vertegen woordigers van verenigingen, or ganisaties en scholen uit Sint- Maartensdijk aanwezig waren, is onlangs een comité geformeerd dat als opdracht heeft meegekre gen de viering voor te bereiden. Het comité is als volgt samenges teld: Mevr. A. Saris, namens de vere niging Streek V.V.V. eiland Tho len; Dhr. D. Vermaas, namens de Z.L.M.; Dhr. H. Bocxe, namens de stich ting Gemeenschap Sint-Maar tensdijk; Dhr. R. v.d. Klugt, namens het openbaar en bijzonder onderwijs; Dhr. J. de Waard, op persoonlijke titel en namens het Overleg Or gaan Industrie; Dhr. P. Groffen, namens de mid denstandsvereniging Smalstad; Dhr. M. Steketee, namens de mu ziekvereniging Euterpe; Dhr. C. van Hemert, namens de plaatselijke sportverenigingen; Dhr. M. Kosten, namens de stich ting Thoolse Dagen; De heren T. C. Benou en F. A. P. M. Bakx namens de gemeente Tholen. Namens de plaatselijke bejaarden werd in het comité benoemd dhr. R. Nijssen. Deze heeft i.v.m. drukke werkzaamheden gemeend de benoeming niet te kunnen ac cepteren. Gepoogd zal worden in deze vacature te voorzien, terwijl tevens nog naar een kandidate wordt gezocht namens de plaatse lijke vrouwenverenigingen. De comitéleden worden geacht niet persé de belangen te verte genwoordigen van de verenigin gen of organisaties namens wie zij zijn afgevaardigd, maar in grote solidariteit te streven naar een opzet van een feest van, voor en door de samenleving van Sint- Maartensdijk. Het comité heeft inmiddels een vergadering achter de rug. Tijdens die vergadering is besloten de na druk van de festiviteiten en acti viteiten te leggen in de periode 14 juni - 29 juni 1985, wat niet weg neemt dat buiten die periode om nog andere evenementen kunnen worden georganiseerd. De gemeente Tholen heeft toege zegd de officiële herdenkingsbi jeenkomst te organiseren (vrijdag 14 juni) die zal worden opgeluis terd door een historicus die de geschiedenis van de Smalstad de revue laat passeren. Een passende vocale en instrumentale omlij sting is daarbij gewenst. Er wordt naar gestreefd deze herdenkings bijeenkomst te laten plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk. Het gemeentebestuur van Tholen zal tevens pogingen in het werk stellen in de feestperiode een lid van het Koninklijk Huis naar Sint-Maartensdijk te krijgen. Zoals bekend heeft H.M. Konin gin Beatrix vele titels waaronder die van Vrouwe van Sint-Maar tensdijk. Het comité denkt voorts aan een feestelijke aankleding van de stad per wijk of per straat. Natuurlijk horen ook erepoorten en -bogen tot de geplande versieringen. In voorbereiding zijn een aubade, oude kinderspelen, een histori sche optocht, een braderie voor •kinderen, een braderie met oude ambachten, vendelzwaaiers en kruisboogschutters, een bourgon- dische maaltijd met os-aan-het- spit op de Markt, volksdansen, een historisch toneelspel, een his torische fokveedag op de Markt, een muziekfestival, een disco avond dan wel een avond met een bekende popgroep voor de jeugd, een afsluitende taptoe met vuur werk. Eveneens wordt gedacht aan de inrichting van een tentoonstelling "500 jaar Smalstad" in het ge meentehuis, een foto- of ansich tententoonstelling mogelijkerwijs in het bejaardentehuis Sint- Maartenshof en een reünie voor oud-inwoners. Met betrekking tot de financiering van het gebeuren hoopt het co mité een aantal geldopbrengende activiteiten op te zetten, maar ook een financieel beroep op de plaatselijke bevolking, midden stand en bedrijfsleven ligt in de lijn der verwachting. Het comité zal de genoemde acti viteiten niet alleen kunnen reali seren. In de komende maanden zal beslist een beroep worden ge daan op particulieren, verenigin gen en organisaties om mede in houd te gaan geven aan het feest. De raadsvergadering was toch nog actueel omdat burgemeester Vo gel een verklaring gaf over een ongeluk met een tankschip bij het Schelde-Rijnkanaal bij St. Phi lipsland. Raadslid P. van Hekken was met kennisgeving afwezig. De anderen luisterden eerst nog naar een toe lichting van de burgemeester op het DGD-voorstel. Hij schetste, hoe b en w het als een verbluffen de mededeling ervaren hadden, dat de schoolartsendiensten in de DGD opgenomen worden. Voor het personeel, inclusief de logo pediste, was dat een hele opluch ting. "Aangezien we na 1 oktober de rijksbijdrage van 7 gulden per inwoner zouden mislopen, wilden we de gemeenteraad nog op het juiste moment laten beslissen. In onze benarde financiële positie moet je daarover later geen ver wijten krijgen. Na het wegsturen van dit raads voorstel zijn er echter tegenstrij dige berichten gekomen en is er twijfel gerezen over de helderheid van het DGD-plaatje. Bij het mi nisterie hebben we geinformeerd en bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten en 1 oktober blijkt geen fatale datum te zijn. Een beslissing kan 1 november of 1 maart volgend jaar ook geno men worden. De rijksbijdrage van 7 gulden blijkt 31 augustus 4 gulden ge worden te zijn, maar de DGD verlangt geen aanvullende 3 gul den bij toetreding van St. Philips land. Gedeputeerde Don heeft eens ge zegd, dat de provincie niet zal be rusten in afwijzing van de DGD en dat op den duur(l januari 1987) aansluiting toch verplicht wordt. Er zou dan 7 gulden en treegeld per inwoner betaald moeten worden, maar dat is wel omstreden. Dat geld is bestemd voor de wachtgelden van ge meente-artsen en St. Philipsland noch Tholen hebben die. De tot 4 gulden verlaagde rijks bijdrage krijg je ook nog in 1986, zo is nog uit onze informaties ge- blèken. De poot van de beslissende datum 1 oktober is dus onder ons voorstel weggezaagd. Daarmee voel ik me niet zo lekker. Als we dit geweten hadden, hadden we de gemeente raad daar op zaterdagmorgen niet mee vermoeid. De geschiedenis van de DGD is vol tegenstrijdig heden en niet kloppende cijfers", zei burgemeester Vogel. In juni wees de Fliplandse raad de wethouders gingen met de raads leden mee) omdat er te weinig ze kerheden waren ten aanzien van de financiële risico's. Zaterdag constateerde J. de Jager(CDA) dat de onduidelijkheid nog groter ge worden was. "Voor er niet meer duidelijkheid is, moetje niet toe treden", vond L. den Engels- man(SGP). "Deze zaak is niet ur gent. Je kunt ruim twee jaar de DGD in werking zien en dan weet je meer van de taken en het fi nanciële plaatje", aldus PVAB- raadslid A.P. Kornaat. Burgemeester Vogel had ook als voorzitter van de schoolartsen- dienst met o.a. St. Philipsland en Tholen met de DGD te maken, want 6 van de 11 aangesloten ge meenten doen aan de DGD mee. In heel Zeeland hebben 17 ge meenten ja gezegd tegen de DGD en 13 nee. "Ik geef u de verzeke ring, dat de schoolartsendiensten nu niet opgeheven worden, zodat je een heel onduidelijke situatie krijgt. De verwarring is temeer compleet omdat de statuten van de schoolartsendienst geen duide lijke richtlijnen geven voor uittre ding van gemeenten", aldus de burgemeester. Hij vond een DGD op zich overi gens nuttig. "Dat is ook niet in 't geding. De algemene gezond heidszorg is een taak van de ge meente. Met deze DGD is 't ech ter een verwarrende geschiedenis. Ik ben blij, dat de raad geen ver wijten maakt voor het beleggen van deze vergadering op zater dagmorgen. spijtig genoeg was het voorstel voorbarig", aldus de bur gemeester. "Het voorstel is gedaan op on juiste cijfers, die achterhaald zijn. Het verstandigste is dat het voor stel teruggenomen wordt, anders bind je je voor jaren", zei wet houder L. Walpot. Zo werd het DGD-voorstel teruggenomen. St. Philipsland wacht de ontwikke lingen af. der af via de molenplaat bij Berg en op Zoom. De provinciale op de Oesterdam komt oostelijk van de (parallel) werkweg aan de binnenkant van de dijk. Alleen bij het Marollegat rijden de auto's over de kruin. Aan de Oost- en westkant van de Oesterdam ontstaan flinke re creatiemogelijkheden. Er wordt een strand opgespoten, er komen vis- en parkeerplaatsen. Het strand komt op de speelmanspla ten I vlakbij Tholen. Een werkgroep bekijkt de invul ling van het bestemmingsplan voor de Prinsesse- en Speelmans platen. Daarin zitten vertegen woordigers van de gemeenten Tholen, Halsteren, Bergen op Zoom en de provincies Zeeland en Noord-Brabant. De voorhaven van het werkeiland biedt mogelijkheden voor sport visboten, zodat ze niet door de kleine bergse sluis hoeven. "Het is niet de bedoeling, dat er jachten komen te liggen in de werkhaven, al zijn daar wel mogelijkheden voor" zei ir. Kooman. In de lift- sluis van 35 m lang en 6 V5 m breed kan slechts 1 sportvissersvaartuig en acht jachten. Een spits kan er niet in. De bediening staat nog ter discussie: zelfbediening of be perkte bemanning. nen personeelsleden van General Electric en Fri d'Or dankzij die nieuwe weg eerder op hun werk zijn. Voor de wegverbinding over de Oesterdam moet provinciale wa terstaat zorgen, maar Rijkswater staat wil de provincie tegemoet komen door de werkweg op de plaats van de hoofdrijbaan aan te leggen. "Als de financiën ontbre ken, kan provinciale waterstaat dan met een paar meter verbre ding al een goede verbinding krij gen. Over de sluis legt rijkswater staat direct al de goede breedte en voorbij de sluis richting Tholen is de weg ook 1 m breder dan de werkweg. Voor de aansluiting, op Tholen moeten we noodvoorzie ningen treffen", aldus ir. Koom an. Krijger herinnert zich nog goed, dat de Krabbenkreekdam tussen Tholen en St. Philipsland ook eerst alleen een werkweg was. "Als er zo'n verbinding ligt, wil iedereen erover heen, maar dat is bij de Oesterdam toch niet de be doeling. De weg is echt ten dienste van het werk." De 10 km lange verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland komt in 1986 klaar na de sluiting van het Marollegat en het Tholensche Gat. De Bergse diepsluis, waar mee de aannemer een paar maanden geleden begonnen is, wordt in augustus-september 1986 operationeel voor zeilers. Aan de Oesterdam wordt nu dag en nacht gewerkt bij het damvak Speelmansplaten I. Vanaf het werkeiland vlak onder de Thoolse kust wordt zand opgespoten rich ting Zuid-Beveland. Veertig men sen en veel machines verzetten bergen werk. Het personeel wordt per boot aangevoerd vanaf een speciaal steiger bij Tholen of ver- Bij de zes mannen en drie vrou wen waren o.a. het Thoolse sta tenlid H. Venekamp, gedeputeer de mr. J.P. Boersma, en de PvdA- fractievoorzitster in de Zeeuwse staten, mevr. C.C. van Zanten- Leijsen. Zij kregen van ir. Kooman en M.K. Krijger (hoofd afdeling Uitvoering) in de directiekeet op de Molenplaat bij Bergen op Zoom eerst een toelichting, waar na er per boot een bezoek aan het werkeiland werd gebracht. De weg over de Oesterdam is voor Tholen en St. Philipsland van be lang om in overig Zeeland te ko men, want veel automobilisten zullen de vlag uitsteken wanneer ze de drukke Halsterseweg kun nen mijden. Met weer nieuwe verkeerslichten bij de afslag naar het Bergse industrieterrein kan het oponthoud toenemen, al kun- Rijkswaterstaat-medewerker A.G. Fase uit St. Annaland reed de PvdA- statenleden in een landrover rond op de in aanleg zijnde Oesterdam, die nog alleen met een boot te bereiken valt. Van rechts naar links gedeputeerde Boersma, dhr. Krijge van rijkswaterstaat, het Thoolse statenlid Venekamp, statenlid Roodenburg en Fractievoorzitster mevr. van Zanden. /T. De evacuatie blijft levenslang in het geheugen gegrift", schreef ons een lezer na de in medio mei van dit jaar afgesloten artikelenserie over de evacuatie 1944. Vooral echter in die negende en slotaflevering atten deerden we er op, dat iedereen veel meer reikhalzend uitzag naar de bevrijding, dan dat men zich nog in de inmiddels al wat gewende eva cuatie-zorgen stortte. Het was immers intussen 6 juni - de invasiedag - geweest. Het was inmiddels ook al dolle dinsdag geworden. Overal in den lande was er de bevrijdingsspanning. "Bij de luchtlandingen in de omge ving Arnhem", zo bereikte ons na bovengenoemde evacuatie-serie nog een schrijven", was het voor iedereen duidelijk, dat het einde van de oorlog in het zicht kwam. "Wij zaten in Oost-Brabant bij bevriende kennissen", zo schreef ons een evacué. We zijn 25 oktober bevrijd, vijf dagen voor de Thoolse bevrijding. "Op een pleintje bij de kerk stond er toen een troepje haveloze Duitse krijgsgevangenen, die pas toen in de ondergang van hun duizend jarig rijk gingen geloven. Nooit zullen wij vergeten, aldus nog altijd die geëvacueerde, dat één van onze toekijkende mede bewoners gromde: "dat is nu het groot Duitsland". Men moet in derdaad al een zeer toegevend, zachtzinnig iemand zijn, om na vijf jaar oorlogsellende niet een regiem te gaan haten, dat zoveel afschuwelijke dingen in de hand werkte. Maar op die bevrijdings dag in het Oost Brabantse dorp was er toch ook al direct de te leurstelling voor de evacuè's, dat ze nog niet naar eigen huis en haard terugkonden. Het oude woongebied Tholen en Sint Phi lipsland - bleef immers ook in de oktoberdagen nog in de frontlinie liggen. Bovendien was een dorp dat negen maanden in het zoute water stond in feite onleefbaar. Men is immers afhankelijk van water, laat staan een goede wa terleiding, van voedselaanvoer. De terugkeer, zo schrijft de evacué uit het Oost Brabantse zou zelfs nog zes maanden op zich laten wachten. Het waren echter wel heel andere zes maanden, dan te voren. Men was toch immers al bevrijd. Al bleef nog steeds die distributie. Het was zeer koud ih de laatste oorlogswinter. Met brandstof en verlichting was het slecht gesteld, ook in het al be vrijde Brabantse gebied. Huids- churft kwam veelvuldig voor. De doktersapotheek was immers nog altijd leeg. In de loop van die winter 1944 gierden de V'l-s en V'2-s door de lucht en opnieuw was er voor velen de angst en de schrik. Maar de bevrijding was toch het meest ongelooflijk grote goed, dat we zoveel jaren niet hadden gekend, aldus de in Oost- Brabant uit onze regio geëva cueerde bewoner. Die bevrijding was er toen evenwel nog niet voor Tholen en Sint Philipsland. Er kwam zélfs na dolle dinsdag een nog wat negatieve reactie bij de bevolking. Ook daarvan kan worden afgeleid, hoe zeer men in die tijd naar de bevrijding snakte. Op die dolle dinsdag was men, zij het nog niet in massa, wat uit de band gesprongen. Woensdag daaropvolgend echter daalde de stemming zienderogen. Welis waar was Antwerpen bevrijd, maar Bergen op Zoom in elk geval nog niet. Dat zou ook nog weken aanlopen. De geallieerde hoofd macht was blijven steken bij het Kempens kanaal in België en de volgende weken zou pas blijken hoeveel mensenlevens en mate riaal het nog zou kosten om de Schelde vrij te krijgen. Langer dan ooit in de bezettingstijd duurden de dagen na die dolle Dinsdag. Na die 5e september 1944. De toen in paniek weggevluchte Duitsers kregen de kans zich te herstellen en te reorganiseren. Bij het verzet was inmiddels wel bekend, dat in Stavenisse 5 Armenen sinds dolle Dinsdag waren ondergedoken. Men liet ze voorthands nog voor wat ze aren. Naarmate dagen na die dolle dinsdag verstreken werd Canadezen Antwerpen bezet hadden. Na de slag bij Merxem was het kanongebulder ook ver stomd. De bevrijdingschijn baar zó voor het grijpen, leek de bevolking verder weg dan ooit te voren tijdens die dik 4 jaar bezet ting. Zou men opnieuw onder optekenden bij onze serie over de evacuatie, evenals van mevrouw Lemsom uit Sint Maartenshof noteerden in die septemberdagen 1944 het volgende: 21 sépt.: Waalburg onbeschadigd in handen der geallieerden. Trek ken op naar Arnhem. de depressie bij de bevolking in het zo volle Tholen steeds groter. Hoewel 's nachts nog steeds co- lonne's gedemoraliseerde Duit sers vanaf de Zeeuwse weg rich ting Bergen op Zoom strompel den. Maar in Tholen kon men nauwelijks meer geloven, dat de Na de in mei afgesloten serie over de evacuatie 1944 bereikte ons nog dit plaatje van Wim Heijboer uit Diepenveen. Het gaat dan hierbij niet alleen maar om het water, want datiwas ook op de beelden van de andere kernen wel zo, maar om het feit, dat de op de achtergrond staande huizen en schuren thans geheel zijn verdwenen. Bij "Oude Job" en Hoenderweg-Kruising te Sint Annaland is 40 jaar later een geheel ander landschapsbeeld ontstaan. Duitse bezetting moeten overwin teren? De teleurstelling na dolle Dinsdag was er niet alleen bij de Thoolse bevolking, maar zoals de geschiedenis later leerde ook bij de Britse veldmaarschalk Mont gomery. Hij richtte de begin sep tember dolkstoot in feite op Ber lijn, maar slaagde er niet in om over de Rijn te komen en dat kostte ons land althans voor het grootste deel nog een honger ja nu pas een echte hongerwinter. Toen de veldmaarschalk alle aandacht richtte op de sprong over de grote rivieren, zakte het tempo uit de geallieerde opmars in België. Daardoor kreeg het Duitse Vijf tiende Leger van generaal Von Zangen, dat eerst opgesloten dreigde te worden in het noord westen van Frankrijk, gelegen heid te ontsnappen. Ruim 80.000 Duitsers, 600 stukken geschut en 6.000 voertuigen trokken door West-Zeeuwsch-Vlaanderen, sta ken over naar.Vlissingen en van- daaruit naar Bergen op Zoom. Die tocht diende zoveel mogelijk 's nachts plaats te vinden, want overdag werden de terugtrekken de Duitse troepen door de geal lieerde luchtmacht bestookt. Daarom ook hoorde je zelfs op Tholen 's nachts de troepen- en materiaalverplaatsingen vanaf de Zuid-Bevelandse contreien. Na de dolle dinsdag bleef toch ook op Tholen de spanning en in de sep temberdagen naderde het front toch langzamerhand ook de Thoolse richting. Dagboekschrij ver W.A. Dormaar uit Sint-Anna- land, van wie we ook fragmenten weg 23 sept.: minder goed bericht uit Arnhem, Sterke Duitse tegen stand. 26 sept.: Britse troepen op naar Tilburg en Den Bosch. 27 sept.: Slechte berichten. Arn hem opgeheven. Veel slachtoffers gekost. Twee jagers boven het Mastgat neergeschoten. In de Krabbenkreek voer een vrij groot Duits oorlogsschip voorbij. Op 16 wagens zijn zondag en maandag de Duitse militairen, die nog op Stavenisse vertoefden met hebben en houwen via Tholen naar Bra bant vertrokken. Hardnekkige geruchten dat Noord-Beveland onder water wordt gezet. Inder daad was die dreiging er tot 2 keer toe, maar is gelukkig niet doorge zet. 3 oktober: Walcherse zeedijk ge-' bombardeerd en verder voegt de dagboekschrijver er dan wat la- koniek aan toe: Gist kan niet meer worden aangevoerd en elektrische stroom wordt alleen nog geleverd van 's avonds 5 tot 11.00 uur. Waterbouwkundige M. Moerland uit Oud-Vossemeer noteert in zijn verslag hoe op 9 oktober de wa terstand in de Vossemeerse- en Kerkepolder 0.40 meter plus N.A.P. was. In de Hikkepolder stond nog 48 cm en in de vier kleine polders 53 centimeter plus N A.P. Een regelmatige controle door de Duitse .weermacht kwam toen niet meer voor. Het bombardement van de Kree- krakdam heeft in die september dagen voor de Thoolse verzets groep nare gevolgen. De directe verbinding met het gewest Zee land is verbroken. Al in 4 dagen kwamen 'geen berichten meer door. Dat terwijl die verbindingen juist nu zo dringend nodig zijn. Er zijn immers bijna dagelijks brders van de gewestelijke commandant van het Zeeuwse verzet. Er diende weer verbinding te worden ge zocht. De O.D. kern vergadert in het huis van Dijkslag sr. in de Doelweg. Besloten wordt de veen- man van Gorishoek in vertrouwen te nemen. Hij knapte al eerder karweitjes op, waarvan hij moest en ook kon weten, dat ze niet be paald pro-Duits waren. Via Yer- seke zal worden gepoogd om Goes te bereiken. Dijkslag jr. zal daartoe als eerste een poging doen. Daarnaast zal ook een hechter contact worden aangelegd met het verzet in Bergen op Zoom. Mocht dan onverhoopt een totale afsluiting met overig Zeeland vol gen, dan kan men toch alle 'in structies vanuit Bergen op Zoom krijgen. Bergen op Zoom, "de sleiitel tot Zeeland" lag als een egelstelling in het West Brabantse land. Om geven door een tankgracht lag de oude vesting zwaar versterkt, aan de voet van de Kreekrakdam. Duitse parachutisten en SS-keur- troepen hadden tot taak West- Brabant tot het uiterste te verde digen en daarmee de weg naar Zeeland open te houden. Antwer pen en Vlissingen mochten geen nieuwe aanvoerhavens voor de geallieerden worden, want dan zou de Duitse strijd zeker verloren zijn. In het wel bevrijde Antwer pen konden de geallieerden im mers nog niet van de Schelde profiteren, zo lang Bergen op Zoom en Zeeland nog niet waren bevrijd. Op 5 oktober zijn toch de eerste Canadezen in Putte en een dag later wordt Huybergen beschoten. Dit echter zou bijna vier weken duren. De Canadezen poogden langs drie wegen op te rukken naar de Kreekrak, nl. door de polders langs de Westerschelde, via Putte-Hoogerheide en via Os- sendrecht-Hoogerheide. Dagelijks kon je nu ook in Tholen de kanonnen die op Woertsdrecht en omgeving schoten, horen. De spanning steeg opnieuw tot onge kende hoogte. Degene die zijn ra- f. Uit het illegale weekblad "De Uitkijk", na Dolle Dinsdag 1944 dio niet had ingeleverd, had die na dolle dinsdag ook niet meer zo ver weggestoken en daarom wa ren de berichten en vervolgens ook de geruchten niet meer van de lucht. Ook in Tholen was nu de boter geheel op en van enige aan voer was geen sprake meer. Het merkwaardige van de bezetter was nu en dan toch nog merkbaar. Zo werd op 28 september de Thoolse politie door de Duitsers ontwapend. Via de radio kregen de Binnenlandse Strijdkrachten consignes. Door de beschietingen bij Woensdrecht, Hoogerheide, en omgeving kwamen er ook in Tho len nog berooide vluchtelingen bij uit die plaatsen. Sommigen had den niets anders over dan wat op een kinderwagen was geladen. Op het distributiekantoor was het overdruk om de vluchtelingen aan noodrantsoenen te helpen, maar erg veel was er nu ook in Tholen niet meer te krijgen. In de kerken werd bidstond gehouden om uit komst. Boven de Kuyper-bossen (Woensdrecht) doken de typ hoons, ruisten ritsen mitrailleur kogels door de bomen, werden huizen en bedrijfsgebouwen door het zwaardere geschut verwoest en ook voor Tholen gaat die angst knagen... dat het ook nog wel eens een verwoesting kan worden. Angst bij velen, bij anderen het brandend verlangen naar het bevrijdingsuur. Het front komt zo dichtbij, dat de Thoolse grond siddert. (wordt vervolgd).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11