'St. Philipsland even op 't randje van de afgrond' Viering 500 jaar St. Philipsland tl iüUI MZB-kantoor in Smerdiek Binnen twee jaar zeven fietscrossbanen op Tholen 55-jarige Tholenaar onder auto overleden Gouden Berg BOUMAN POTTER Gemeente wil acht medewerkers aantrekken Uien 34 cent Donderdag 4 oktober 1984 40e Jaargang no. 47 Gestrande tanker met nafta gevaarlijk voor inwoners "Achteraf gezien is het een hele goede oefening geweest, maar we hebben even op het randje van de afgrond gebalanceerd." Burgemeester T.A. Vogel doet zater dagmorgen opgelucht verslag van de spannende nacht rond de bij het Schelde- Rijnkanaal gestrande tanker met 2300 ton nafta, een zeer vluchtige, brandbare vloeistof. "Als het schip geplooid was, zou er een zeer geconcentreerde wolk nafta richting St. Philipsland zijn gedreven en dat zou zelfs de evacuatie van heel Flipland betekend hebben. Dat is het uiterste wat kon gebeuren, maar heel gelukkig is het zover niet gekomen", aldus de burgemeester. Weinig wind Geen paniek Gemeentehuis bezet Overgepompt Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Wijziging spreekuren andere kernen Het ziekenfonds MZB, dat ook Tholen en St. Philips land bedient, krijgt een permanente vestiging in St. Maartensdijk. Dit om de dienstverlening naar de klant te verbeteren.aldus directeur A.A. Tackx Kantoren Haven De 55-jarige C. Jansen uit Tholen is om het leven gekomen toen de krik van onder zijn auto schoot. Het tragische ongeval vond woensdag 26 september om streeks elf uur plaats in een bedrijfsloods aan de Postweg, waar het slachtoffer aan zijn auto werkte. Hij lag onder de opgekrikte auto, die op een gegeven moment naar beneden moet rijn gekomen. Toen zijn schoonzoon, na de auto weer omhoog gekrikt te heb ben, dhr. Jansen er vanonder haalde, bleek hij al niet meer te leven. Dokter E.N. Mellema kon enige tijd later niet anders dan de dood vaststellen. Het ongeval met zulke ernstige gevallen wekte verslagenheid in de gemeente. DEZÜ WEEK ft Naast de in de Thoolse gemeentebegroting 1985 genoemde aanleg van drie fiets crossbanen, staan er ook in 1986 nog drie van eveneens totaal 30.000 gulden op het programma. Na de in Stavenisse geopende eerste gemeentelijke fietscrossbaan houdt dat in, dat binnen twee jaar elk van de zeven Thoolse kernen over zo'n jeugdvoorziening kan beschikken. Personeel Strandje Grote Nol Strandje Gorishoek Nieuwe vuilnisauto Rioleringen Verkeerde ombuiging Landelijke top Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer. In de Thoolse gemeentebegroting 1985 worden geen belastingver hogingenaangekondigd, maar wat raadslid W.L. Bijl betreft hadden die ook niet veel kans ge maakt. In de commissie financien zei hij dinsdagavond al vrij laat dat men in het gemeentehuis geen gouden berg kan verzamelen en de burger tegelijkertijd en telkens meer belasting kan laten betalen Het CDA-raadslid kreeg bepaald geen steun van zijn collega's, want die zagen geen gouden berg. Dc discussie werd gevoerd in het kader van de meerjarenplanning tot 1988, waarom bij verschillende begrotingsbehandelingen al was gevraagd. B. en w. voldeden aan die wens, maar dinsdag had de commissie het er nog behoorlijk moeilijk mee. De een had 't nog niet in zijn fractie overlegd, de ander wenste nog niet het achter ste van zijn tong te laten zien, een derde zocht het in details en een vierde had al eerder zout gelegd in jarenlange begrotingsvoordeelt jes. De wethouder van financiën had er een dusdanige kluif aan, dat de agenda niet afgewerkt kon worden. Bij menige begrotingsbe handeling kon grif worden toege geven, dat schoksgewijze aderla tingen voor de burger harder zou den aankomen. De Thoolse cijfers gaven echter geen aanleiding de inwoners meer te belasten. Meni geen moest immers de laatste ja ren al inleveren door hogere energietarieven (nu betaalt de PZEM wat terug), sociale pre mies, duurdere levensbehoeften, enz. de kosten overtroffen de de baten en dan gaat het ergens mis. Aanvankelijk bij honderden, ver volgens bij duizenden en inmid dels bij tienduizenden mensen. Maar een gemeente wil haar voorzieningen veilig stellen en geeft voorthands geen krimp. Bovendien blijft 5e burger veel wensen. Ondertussen is ook bij b en w van Tholen het licht gemaakt, dat de belastingbomen niet tot de hemel kunnen groeien omdat een toene mend aantal ingezetenen (Tholen heeft een hoog werkloosheids- peercentage) al lang gas moesten terugnemen. Komt men tot de realiteit van bezuinigingen, een pas op de plaats en geen stap vooruit, dan poogt men de tering naar de nering te zetten. Een be vriezing van voorzieninge, maar geen stap terug in de uitvoerende werken. Van een gouden berg kan geen sprake meer zijn. Niet voor toenemende minima, evenmin voor de beste belastingbetalers, die menig ander in leven moeten houden, maar ook niet meer voor een gemeentelijk beleid. De ge meente Tholen vertoeft nog bijna op een gouden berg. mMBHmI De Psoriasisvereniging Noord- Brabant en Zeeland houdt dins dagavond om acht uur in het ver pleeghuis Ter Valcke te Goes een voorlichtingsbijeenkomst over homeopathie. De heer P. KLei- nepier geeft informatie, wat deze geneeswijze mensen die lijden aan de huidaandoening, kan bieden. Alleen in Nederland zijn er ruim 200.000 menseil die psoriasis heb ben. Uitgebreide informatie hier over kan men krijgen bij secretaris C.M.J. Lambermont, Orionstraat 42, Kapelle. De leeg gepompte tanker Gefo 7 passeert de Slaakbrug in het Schelde- Rijnkanaal bij St. Philipslandzaterdag tegen half twaalf. In de nacht van vrijdag op zaterdag vormde de met nafta (een veredelde soort benzine) geladen, gestrande tanker een bedreiging voor de inwoners van St. Phi lipsland. de-Rijnkanaal binnen richting Antwerpen. Wachtmeester Voorwinden ver telt dat er al vaker een bijna-ramp is gebeurd, maar ook nu is het weer goed afgelopen. Zaterdagmorgen kreeg de ge meenteraad heet van de naald in formatie over de gebeurtenissen in de nacht van vrijdag op zater dag. De raad was voor een spoe deisende vergadering opgeroepen in verband met toetreding tot de districtsgezondheidsdienst DGD, maar dat kwam nu op de achter grond. Vrijdagavond om half elf liep de West-Duitse duwbaktanker Gefo 7 vast op de blokkendam ten noorden van het Schelde-Rijnka- naal bij St. Philipsland. "Vanaf hef Volkerak is het schip langs de verkeerde kant van de boei geva ren en bovenop de blokkendam terecht gekomen. Het middenstuk is zwaar beschadigd, de boot maakt 10-15 graden slagzij. Hon derd ton nafta is op het water ge lopen en verdampt", aldus de burgemeester tijdens de raadsver gadering. Hij was door de alarmcentrale van de regionale brandweer in Roos endaal gewaarschuwd en uit voorzorg op het eilandje bij de ingang van het Schelde-Rijnka- naal aanwezig. Voorheen zaten daar tijdens zonnige weekeinden heek wat dagjesmensen, maar rijkswaterstaat heeft de smalle blokkendam met een hek voor auto's afgesloten. Alleen fietsers en voetgangers kunnen de flinke afstand nog overbruggen om te zonnen, zwemmen of varen, want Tijdens het spreekrecht na de vergadering van de welzijnscommissie St. Philipsland maakte dhr. J. de Kok er op attent, dat in 1987 het 500-jarig bestaan van St. Philipsland herdacht wordt. Hij vroeg of het gemeen tebestuur daarvóór niet nu al enige gelden zou moeten reserveren. Op 13 maart 1481 werden door Anna van Bourgondië, vrouwe van Ravenstein en St. Annaland, de bedijkingsvoorwaarden uitgegeven voor de slikken tussen Tholen en Brabant. De ontstane bedijking werd St. Philipsland genoemd. Na verschillende overstromingen werd het in 1532 aan de zee prijsgegeven. Pas in 1645 werden de schorren opnieuw ingedijkt en in de zo ontstane polder werd het huidige dorp St. Philips land gesticht. Burgemeester Vogel was van mening dat dit feit inder daad niet ongemerkt voorbij moet gaan. Het initiatief moet echter in de eerste plaats vanuit de burgerij komen. Een zo breed mogelijke verte genwoordiging van de bevolking kan dan in comitévorm een passend programma organiseren. Mocht echter particulier initiatief uitblijven, dan zal de gemeente best een zetje geven. Zo staat onze streek dan een tweede viering te wachten, gezien de 500-jarige stadsrechten van St. Maartensdijk in 1986. Wie weet volgen er meer. Op 3 november 1985 zal het namelijk ook 575 jaar geleden zijn dat de gronden voor Oud- Vossemeer ter bedijking werden uitgegeven! er is een prachtige, natuurlijke botenhelling. Auto's kunnen elkaar echter niet passeren en ter wille van de vei ligheid en bereikbaarheid voor hulpdiensten, besloot rijkswater staat auto's niet meer toe te laten. Het gemeentebestuur en de politie hebben een sleutel van het hek, evenals rijkswaterstaat, dat elke dag de apparatuur op het eilandje ten behoeve van het drukke scheepvaartverkeer controleert. Burgemeester Vogel trof vrijdag avond de commandowagen van de regionale brandweer in vol be drijf met mobilofoon. Ook de burgemeester van Steenbergen was daar aanwezig. Rijkswater staat was er en twee politieboten. In de haven van Nieuw-Vosse- meer lag een schip gereed met acht brandweerlieden met per sluchtmaskers. Ter plaatse was ook een meetwagen om de lucht verontreiniging te meten. Officier Westerveld van de regionale brandweer Roosendaal had het commando. "Er was totaal geen paniek, alles verliep rustig", zei de Fliplandse burgemeester. Het tankschip bestond uit 13 a 14 compartimenten vol met nafta. Eén compartinent plooide door de stranding, waarbij de voorkant van de boot zich zestig centimeter diep in de blokkendam boorde. Een afsluitdeksel raakte ontw richt. Aangezien het afgaande water na de aanvaring nog twee uur moest zakken, werd rekening gehouden met het gevaar dat de tanker zou breken. De zwakke, oosten wind ging in de richting van St. Phi lipsland, dat dan met een gaswolk zou worden bedreigd. Burge meester Vogel besloot daarom het gemeentehuis te bemannen met de wethouder en het secretarie- personeel, evenals een vertegen woordiger van het waterschap. Het draaiboek van de rampenre geling trad in werking en de tekst, waarmee de Fliplandse bevolking tot evacuatie zou worden opge roepen lag gereed. Bij doodtij slaakten de burge meester en zijn medewerkers rond half twee een zucht van verlich ting. Het gevaar was geweken. "Je had er ook niet aan moeten den ken, wanneer in die rustige, heer lijke nacht, alle inwoners geëva cueerd hadden moeten worden. Je kunt alleen over de brug richting Steenbergen of over de Krabben- kreekdam naar Tholen, maar dan ga je in de richting van de gas wolk. Gelukkig was er maar wei nig wind", aldus burgemeester Vogel. Hij was bijzonder tevreden met de inzet van de regionale brandweer Roosendaal. "Dat liep voortreffe lijk. Daarmee kunnen we erg blij zijn. Er was ook al een ring on derweg om eventueel rond het gestrande schip te leggen als de nafta eruit zou lopen." In de vroege zaterdagmorgen werd de nafta onder toezicht van een blusboot uit Dordrecht over gepompt in de VOtank 50 van re derij Van Ommeren. Bij het overladen was ook een in specteur van het korps gevaarlijke stoffen aanwezig, die na zeven uur de gasconcentratie miniem vond. Met het opkomen van de vloed raakte de Gefo 7 vlot, wat eerder niet met sleepboten gelukt was. De tanker werd naar de slikken van De Heen gesleept, even voor bij de ingang van het kanaal. Wanneer vier verslaggevers met wachtmeester Voorwinden na de raadsvergadering naar het eiland je bij het begin van de blokken dam rijden, vaart de duwboot Lea met de lege Gefo 7 en de volle VOtank 50 na elf uur het Schel- —VVO N1N G INRICHTING .1' --i Advertentie l.M. De voormalige woning van Bent- schap-Knook aan de Markt zal naar een ontwerp van architect Th. Moerland door aannemer Muller-Francke tot kantoor ruimte worden verbouwd. Voor deze keer is door het MZB niet hun vaste aannemer ingeschakeld, maar blijft het een Thoolse aan gelegenheid. Er is voor Sint Maartensdijk als vestigingsplaats gekozen, omdat hier ook het bes tuurlijk centrum van de gemeente is gevestigd. 'Daarom zullen de meeste inwoners van Tholen toch wel regelmatig in St. Maartensdijk komen 'aldus de heer Tackx' Het nieuwe kantoor zal de gehele week geopend zijn, terwijl de hui dige spreekuren in de andere ker nen een flinke wijziging zullen ondergaan. Het gemeentebestuur heeft me dewerking verleend aan de plan nen. B en W hebben ook contac ten om aan de Haven kantoren te vestigen. Daar zijn pas de voor malige bedrijfsgebouwen van transportbedrijf Bijl gesloopt. Ook een schuur van brandstof- fenhandel Heijboer en de woning van dhr. de Graaf staan nog op het programma om afgebroken te worden. Beide zijn al eigendom van de gemeente. Volgens het bestemmingsplan zouden er hui zen voor in de plaats komen, maar b en w bekijken nu verschillende mogelijkheden. Veiling St. Annaland 2 oktober: uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 34,60; maar op opw. kl. 2 24,50, aanvoer 75 ton. Aardap pelen; Bintje 21-29, Bonken 28-29, Premiere 22, Gloria 27, Ei genheimer 47-50, Drielingen 10-13, Kriel 80, aanvoer 38 ton. Geen gouden berg ér Gemeente Tholen kan in 1985, 86, 87 en 88 nog heel wat doen ér Bodemsanering Kaay Tholen financiële ramp ér Vraagtekens ook bij 430.000 gulden voor verbetering van gymzaal Oud-Vossemeer St. Philipsland op randje van evacuatie-afgrond ér 55-jarige Tholenaar onder auto overleden ér Hulde voor bruidsparen van scholieren en voetballers ér Over twee jaar zeven fïets- crossbanen op Tholen ér Gratis jubileum-veiligheidsin spectie van negen Thoolse ga rages ér in St. Maar- MZB-kantoor tensdijk ér 'Meer subsidie voor Fliplandse muziekvereniging ér Jubileumconcert Concordia Tholen met huldiging zilveren jubilarissen ér Negen bands bij Thools pop festival Kleiner gemeentelijk cadeau voor voetbalkampioenen ér St. Philipsland niet bij de D.G.D. ér Viering 500 jaar Flipland? ér Veertig jaar geleden naderde de bevrijding ér Thoolse reserves wonnen voetbalderby ér EEN BOOG DIE LANG GESPANNEN BLIJFT, VERSLAPT ér Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's "De vraag uit andere kernen wordt steeds dringender", zei wethouder P. van Schetsen dins dagavond in de commissie finan cien. die de meerjarenplanning 1986, 1987 en 1988 behandelde". SGP-raadslid M. Dijke plaatste al vraagtekens bij de drie in 1985. "Zijn de resultaten in Stavenisse al zo gunstig, dat er drie bij kun nen komen. Het onderhoud drukt ook op de begroting. Daarmee dien je rekening te houden", zei Dijke. Wethouder van Schetsen wiïde eerst de gegevens over Sta venisse afwachten, maar bij. de voorstellen tot feitelijke aanleg van andere fietscrossbanen, krijgt de gemeenteraad nog volop gele genheid voor een eindoordeel. Voor 1986 wordt rekening gehou den met uitbreiding van het ge- meentepersoneel met twee mede werkers voor 32 uur per week op de secretarie, in 1987 en 1988 elk met een ambtenaar, eveneens voor 32 uur. De uitbreiding is een gevolg van toenemende werk zaamheden in verband met de decentralisatie van de gezond heidszorg, stads- en dorpsver nieuwing en volkshuisvesting. Bij de plantsoenendienst willen b en w de zes jeugdige werklozen die een halfjaar werken, in 1986 ver vangen door twee vaste mede werkers Om bij toename van het werk het onderhoudsniveau op peil te kunnen houden, zal in 1987 en 1988 jaarlijks een ambtenaar a 48.000 gulden aangetrokken moeten worden. De meerjarenplanning 1986 ziet er als volgt uit: Algemeen: Automatisering admi nistratie Technische dienst 75.000 gulden, 3 fietscrossbanen 30.000,vervanging vuilverdichter 325.000, vervanging vervoermid del bouwkunde 30.000. Tholen: reconstructie Molensin gel 183.000, parkeervoorziening Deurloo's Kaaitje 33.000, riole ring Gildenstraat 90.000, riolering Zoekweg/Ten Ankerweg 165.000. Oud-Vossemeer: riolering Ring, Raadhuisstraat 222.000 gulden, bergingsriool Dorpsweg 955.000. St. Annaland: uitbreiding passan tenaccommodatie jachthaven 150.000, strandje en parkeervoor ziening Grote Nol 430.000, aan passen riolering en overstorten 116.000 gulden. Stavenisse: brandweergarage 300.000 gulden, strandje 200.000. St. Maartensdijk: indeling tweede gedeelte begraafplaats 45.000 gulden. Poortvliet: kleedaccommodatie sportterrein 100.000 gulden, rio lering Smidsstraat/Zuidplantsoen 280.000 De meerjarenplanning 1987 luidt: Algemeen: portofoons brandweer 30.000 gulden, vervoermiddel bestratingen 35.000, maaimachine 100.000 gulden Tholen: Riolering Hofstraat 450.000 gulden, riolering Visstraat 355.000 gulden. Oud-Vossemeer: uitbreiding openbare basisschool 285.000 gulden, praathuisje voor ouderen 30.0000, bergbezinkbassin Dorps weg 665.000, uitbreiding begraaf plaats 350.000 gulden. St. Annaland: uitbaggeren haven 88.000 uitbaggeren jachthaven 88.000 gulden. Stavenisse: restauratie kasteelres- ten 500.000 gulden, uitbaggeren jachthaven 125.000 uitbreiding begraafplaats 250.000 gulden. Scherpenisse: verbetering strand je Gorishoek 450.000 gulden. Poortvliet: riolering 350.000 gulden. Stoofstraat Het verlanglijstje 1988: Hetraxatie onroerend goedbelas- ting 200.000 gulden vervanging stil alarm ontvangers brandweer 70.000 recreatieve voorzieningen Oesterdam bedrag nog onbekend, vuilnisauto 235.000, vervanging vervoermiddel algemene dienst en aanhangwagens bestrating en plantsoenen 46.500, vervanging vrachtauto 160.000 gulden. In de commissie financiën plaat sten W.L. Bijl (CDA) en M. van Damme (VVD) dinsdagavond een vraagteken bij de hertaxatie O.G.B. wat de gemeente om de vijfjaar twee ton kost. Wethouder van Schetsen wees op de wette lijke verpichting en chef financiën C. Meertens vulde aan, dat hetook met indexering niet te doen valt. Van Damme was niet enthousiast over de vervanging van de vuil verdichter en de vuilniswagen, maar realiseerde zich ook dat 1988 nog ver weg is. De wethou der zegde hierover nadere infor matie toe. Bijl had bezwaar tegen het afzon derlijk uitvoeren van een bergin gsriool en reconstructie van de Molensingel in 1986 en 1988, want dan moetje twee keer herstraten. De Bres achtte het uitgesloten, dat de omvangrijke rioleringswerken binnen de geplande termijn wor den uitgevoerd. Dat is puur af hankelijk van subsidie. Meertens merkte op, dat de lasten beperkt zijn tot 1 ton per jaar. De Bres wierp de vraag op of de strandjes uit de toeristenbelasting betaald kunnen worden. Bijl wilde met renteberekening op reserves geen berg goud in het gemeentehuis verzamelen en de burger meer belasting laten beta len. Zijn collega's zagen dat niet zitten, maar Van Damme was niet afkerig van een reservering van 6 in plaats van 7 '/i De wethouder vond de opstelling van Bijl ver keerd, want door het beleid van b en w zijn de nadelige saldi's vrij wel verdwenen, met uitzondering van de 60 mille in 1987 en de 160.000 gulden in 1988. Dijke achtte bezuinigingen gezien de korting op de rijksbijdragen nodig, maar hij miste de motivatie van b en w. Het SGP-raadslid vond het gezien de hoge wer kloosheid ook verkeerd om een personeelsstop in te voeren en de openbare werken te bevriezen. "Je krijgt ook achterstand in on derhoud, want er komen jaarlijks straten bij". Dijke had dezelfde kritiek ten aanzien van het onder houd van scholen, zoals de Bres ook had geuit. Het SGP-raadslid kon het niet rijmen, dat de post culturele activiteiten met 53 mille wel gehandhaafd blijft. "Versla gen tonen aan, dat hiervan weinig gebruik wordt gemaakt. Bouw het dan in een jaar of drie wat af met telkens een bezuiniging van tien procent", aldus Dijke, die eraan toevoegde toch tegen 'Uit op Tholen" te zullen stemmen. Wethouder van Schetsen nam het verwijt ten aanzien van de werk gelegenheid ernstig op. "Kijk eens naar de kapitaalwerken die we voorstellen. Van bezuinigingen is in wezen geen sprake, wel van ombuiging en bevriezing. Bij de herbestratingen is er zelfs nog enige stijging, gerekend naar 1982 zelfs van 6.5 naar 7.1% Tholen mag trots zijn op haar stratenon- derhoud. Ook bij de scholen wordt maar een geringe veer ge laten, maar vorig jaar rezen de VERVOLG PAG. 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1