Zes maanden rijbewijs kwijt na autopiraterij Ook eigen vogels niet terugvangen met kooi Enquete aansluiting op alarm- en telefooncirkels c September stromend na extreem droge augustus Opgraving West- of Havenpoort St. Maartensdijk Premiere modeshow Oud-Vossemeer Donderdag 27 september 1984 EENDRACHTBODE 9 Smerdiekenaar bezorgde bezoekers doodsangst "Dit komt zo hard aan, dat u 't nooit meer zult doen", zei kantonrechter mr. W.F. van Solinge vrijdagmiddag voor het Thoolse kantongerecht tegen de jeugdige A.K. uit St. Maartensdijk. Hij kreeg behalve 350 gulden boete voor 'opjagen' en 50 voor het rijden zonder licht, een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden. "Zo'n ernstige zaak gebeurt niet jaarlijks", zei de kantonrechter. Met opzet pesten Motor 150 km Enthousiasme bij jeugdappèl Doorgereden - Crossauto reed fietser aan MrtiViXvU U X eïUuttUtift-Mf k Autobotsing Verbreding Gorishoeksedijk Thools kantonrechter geeft 250 gulden boete "Ze hebben geen schijn van kans als ze ontsnappen", voerde vogelliefhebber J.J. den E. uit St. Annaland nog aan, maar de Thoolse kantonrechter mr. W.F. van Solinge wist vrijdag van geen wijken. "U zit in 't vak, u weet veel beter dan ik wat mag of niet mag. Alle soorten vangkooien zijn verboden, ook voor het terugvan gen van eigen voqels." De kantonrechter veroordeelde Den E. tot 250 gulden boete wegens het in bezit hebben van een vangklare vogelkooi, waarmee hij artikel 5 van de Vogelwet had overtreden. Bovendien was de St. Annalander de kooi van 50x20x30 cm kwijt. Rotdingen schapen Honden achterschapen «Sgg I gangsSSjaggr. BBbSBS3SS2SÜX? BfBBraw m hairstyling shop VvYleen RIJSTENBIL L. VAN DRIEL MODE Molenstraat 23/29 Oud Vossemeer 01667-2413 Alle 65-jarigen en gehandicapten worden bezocht De plaatselijke afdelingen van de A.N.B.O. en de eilandelijke afdeling van de A.N.l.B. doen binnenkort een peiling naar de behoefte op Tholen tot aansluitin gen op het Zeeuws alarmsysteem of tot deelname aan telefooncirkels. Alarmsysteem Telefooncirkel P duivenrubriek K. was op 13 november vorig jaar 's nachts om half twee kwaad ge worden omdat een auto in de weg zou staan. De inzittenden daarvan waren bij kennissen op visite. K. had tegen de andere auto ge schopt en had, nadat deze was weggereden, een achtervolging ingezet op de Haven en de Mo lendijk. Hij had de andere wagen de doorgang belemmerd, een eindje met gedoofde lichten ge volgd en dan weer met groot licht opgejaagd. "De mensen, die K. niets in de weg hadden gelegd, hebben in doodsangst gezeten", zei officier van justitie mr. Nij- meijer. "Het gedrag van K. was zeer laakbaar en hinderlijk. U hebt zich als een piraat gedragen. Er zal wel alcohol in het spel ge weest zijn, maar helaas is dat niet geconstateerd. Voor uw zeer kwa lijke optreden moet u de eerste maanden van de weg", zei de zie dende officier, die naast een boete van 350 gulden 9 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid eiste waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast vorderde hij nog 50 gulden voor het rijden zonder licht. Voor de kantonrechter was er geen enkele twijfel dat de veilig heid van het verkeer in gevaar was gebracht. "Bent u zo onverdraag zaam of kwam 't door het drinken van vijftien pilsjes? U gebruikte uw auto expres om mensen te pesten. Dit is geen ongeluk, dit is met opzet gebeurd. Daarom is het rijden zonder licht en het maken van vreemde manoeuvres een zwaar geval", aldus de rechter, die niets voorwaardelijk wilde geven, maar het naast de boete op zes maanden niet rijden hield. K. in formeerde wanneer hij z'n rijbe wijs kwijt zou zijn. want voor het op en neer rijden naar militaire dienst zou dat slecht uitkomen. R.P. v.d. W. uit St. Annaland had 16 april haast om op een vergade ring te komen. Volgens de politie reed hij op de Oud-Vossemeerse- dijk met zijn motor 150 per uur. "Dat kan ik me haast niet voor stellen, er zitten bochten in die weg, die ik nog niet met 80 durf te nemen. Ik rij wel meer hard, maar 150 km is toch niet m'n gewoonte. Dat kan misschien even een piek zijn geweest", aldus v.d. W. De officier van justitie vond 70 km te hard niet niks en bovendien had de verdachte in 1980 al een snel heidsovertreding begaan. Hij eiste in plaats van het vaste tarief van 335 gulden nu 300 gulden boete of bij niet betalen 6 dagen hechtenis. De St. Annalander wilde liever zitten, maar de kantonrechter wees hem erop, dat de justitie eerst al het mogelijke zal doen om het geld binnen te krijgen, want 6 dagen hechtenis is voor de ge meenschap duurder. Hij bepaalde De Hervormd-Gereformeerde jeugdverenigingen Tholen en St. Philipsland zijn vrijdagavond hun verenigingsseizoen enthousiast begonnen met een jeugdappèl in de N.H. Kerk te St. Annaland. Het van de EO-radio en t.v. be kende tiener- en jeugdkoor uit Ridderkerk o.l.v. Jennifer v.d. Hoek, totaal 75 kinderen, opende het programma zingend. Na de opening door ds. B. den Butter uit Stavenisse, samenzang en gebed volgde de schriftlezing door Carla v.d. Wetering en Janneke van Belzen van LOA Tholen uit Ps 119; 105-112 en 2 Petrus 1:16-21. De oud-Tholenaar ds. C.G. Ge luk, predikant-directeur van de H.G.J.B. uit Baarn, sprak over het thema 'houvast'. "Juist in deze tijd, waar iedereen zijn eigen houvast zoekt, houdt God ons vast dankzij het lijden van Jezus Christus", aldus ds. Geluk. Declamatie van 'Ik leg de namen van mijn kind'ren in Uw handen' werd verzorgd door Corien Men- heere uit St. Annaland. Er was verder samen- en koorzang, waarbij Jennifer v.d. Hoek ook de kinderkoren uit Tholen en St. Annaland betrok. Dat werkte aanstekelijk en voor het uitvoeren van een canon toonden nog meer jongeren bereidheid tot mede werking. Ds. Th.W.J. van der Heijden uit Oud-Vossemeer dankte voor de intensieve betrokkenheid van de kinderen en de goede belangstel ling. Het koor nam zingend af scheid. Verder werkten mee de organisten mevr. J. Fase-Goedegebuure en' Arie de Korte en Anja van'de Maten op hobo. De dirigente ont ving bloemen. Ter bestrijding van de onkosten(de buskosten van het koor moesten betaald worden) was er een collecte. de straf op 280 gulden: 70 km x 4,00. G.S.M.D. uit Bergen op Zoom had 4 september vorig jaar in de Moienvlietsestraat te Tholen een stopteken van de politie gene geerd en was in z'n onverzekerde auto, zonder kenteken, op de vlucht geslagen. Deze zaak was in maart voor nader onderzoek terug verwezen en vrijdag hield D. het opnieuw op een fout van de ver zekering. Hij zou het kenteken doorgegeven hebben, maar de verzekeringsmaatschappij wist dat niet zeker. Bij de Holland was in elk geval een BMW verzekerd, maar niet de Opel Manta. De officier van justitie vond wel dat D. zeer onzorgvuldig was ge weest, maar hij liet de twijfel in zijn voordeel uitvallen en vroeg vrijspraak. De kantonrechter wil de 't niet beter weten, al consta teerde hij, dat er bij de verzeke ringsmaatschappij niets over de Opel bekend was. Het negeren van het stopverbod kostte D. 200 gulden, het ontbre ken van een kentekenbewijs 150 gulden, zoals de officier ook had geëist. D. vond dat veel. ,'lk zit er alleen voor met een minimum loon en een dure lening." "Het kantongerecht is geen kor tingsinstituut", zei mr. van Solin ge. "Dat het u financieel niet zo goed gaat, is geen reden om de boete te halveren.,' ,'Als het betaald moet worden, dan moet 't maar", verzuchtte D. tenslotte. De jonge M.L.P.H.D. uit Poort vliet kwam er gezien de eis van de officier nog goed af met 150 gul den boete. Hij had op 15 april van het vorig jaar op het fietspad voor de ouderlijke woning met zijn crossauto een fietser aangereden. Het gebeurde 's avonds om tien over tien op de Bartelmeetweg. H.D. had geen rijbewijs en reed onverzekerd en zonder kenteken. De heao-student had de fietser, die voorrang had, na het ongeluk elke week opgezocht totdat alles in órde was. ,'Het was donker, zo dat ik niet kon zien of ik op het fietspad was,', voerde de jonge man aan. De officier vond 't een vervelende zaak. "De fietser heeft ernstige verwondingen opgelopen. Die had u behoren te zien door voor zichtiger te zijn", aldus mr. Nij- meijer. die 100 gulden boete eiste en ontzegging van de rijbevoegd heid voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Verder 50 gulden voor het ontbreken van een kenteken, waarbij de officier rekening hield met het feit dat H.D. student was en dat het on geluk al ruim een jaar geleden gebeurd was. Mr. Nijmeijer vond het niet juist dat de behandeling zo lang op zich had laten wachten. Voor het onverzekerd rijden vroeg hij nog 100 gulden boete, dus to taal 250,00. De kantonrechter gaf een geheel andere wending aan de zaak tot verrassing van H.D. "Er is sprake geweest van een onvoorzichtige manoeuvre. U hebt zich verkeken op de situatie, maar rijbewijzen trek ik alleen voor moedwillige zaken. Ik volsta met 100 gulden voor het veroorzaken van het on geluk", aldus mr. Van Solinge. Hij ging accoord met de 50 gulden voor het ontbreken van een ken tekenbewijs. "Dat is een hele vriendelijke boete.,' Voor het on verzekerd rijden, ging H.D. j "9f if. vrijuit. "Wegens het ontbreken van een kenteken was het voor de politie volstrekt onmogelijk om na te gaamof de oude auto verzekerd was. Je moet als rechter dat bij komend bewijs hebben, want je gaat niet alleen op de verdachte af. Dat is negatieve bewijsvoering, zoals bijvoorbeeld geesteszieken zich wel eens willen laten veroor delen,', legde mr. Van Solinge uit. Na enige discussie liet de officier weten, dat de juristen het niet eens waren over deze zaak, maar hij ging niet in hoger beroep. P.A. de V. uit Bergen op Zoom kreeg 150 gulden boete voor het veroorzaken van een autobotsing bij Oud-Vossemeer met drie ge wonden. Op 30 september van het vorig jaar wilde hij vanuit de Roolandseweg naar de Rijke- buurtseweg rijden, terwijl van rechts op de Hogeweg een auto kwam. Een botsing was het gevolg met in de auto van de fam. v.d. Vaate drie gewonden(kaakfrac- tuur, gebroken ribben). Volgens De V. was het uitzicht door een boom misschien belem merd, waardoor hij de andere auto niet gezien had. Hij meende dat het letsel door de klap tegen de boom veroorzaakt was. De Bergenaar had de gewonden in het ziekenhuis opgezocht en van een fruitmand en bloemstuk voorzien. ,'Het doet me genoegen dat u zich om de slachtoffers hebt bekom merd, want voor de fam. v.d. Vaate is deze botsing niet zo best afgelopen", aldus de officier, die 150 gulden boete vroeg. De kan tonrechter noemde dat bijzonder redelijk en nam de eis over. De beide auto's waren total loss. Gedeputeerde staten hebben bij de minister van landbouw en vis serij een aantal projecten op het gebied van de openluchtrecreatie ter subsidiëring voorgedragen. Het gaat hierbij onder andere om de plaatsen Westerschouwen (fiets/voetpad), Koudekerke (voetpad), Valkenisse (fiets/voet- pad) en sanitaire voorzieningen aan het Veerse Meer. Daarnaast is nog een aantal projecten voorge dragen zonder de vermelding van de prioriteit, omdat over de meeste nog nader overleg met de subsidieverzoeker nodig is.Zodra het mogelijk is zullen gs hun prioriteitenlijst aanvullen met on der andere de verbreding van de weg over de Gorishoeksedijk in Scherpenisse, tussen de Nijver- heidsweg en de Hartogsweg, van drie tot 4,5 meter. Dit ten behoeve pvan het verkeer van en naar het recreatiegebied Gorishoek. De kosten van alle projecten worden op ongeveer drie miljoen gulden geraamd. Afbeelding van de Westpoort te St. Maartensdijk uit 1799. Vermoedelijk bestond deze uit baksteen met een bekleding van natuursteen. Bij de sloop van een woning aan de Westpoort/Achter 't Bos te St. Maartensdijk zijn vrijdag restanten gevonden van de vermoedelijk aan het eind van de 15de eeuw gebouwde West- of Havenpoort. Deze poort vormde de verbinding tussen het stadje en de Groenendijk en Hogeweg. Van de drie poorten van de smalstad was het de meest indrukwekkende poort. Nadat grote brokken steen naar beneden waren gevallen, is de Westpoort in 1799 voor afbraak verkocht en tot de grond toe gesloopt. Uit de nu opgegraven fundamenten van de westelijke toren blijkt dat deze een doorsnede heeft gehad van 6,41 m. De muren zijn op maaiveld 1,12 m dik. De bakstenen fundamenten zijn tot 4 m. diep uitgegraven zonder de voet van de toren te bereiken. Deze zal ongetwijfeld lager liggen dan de bodem van de gracht waarin deze stond. Het deel van de toren aan de grachtzijde ontbreekt. Waarschijnlijk is dit indertijd in de gracht gevallen. Het vermoeden bestaat dat aan de stadskant van de poort een brug heeft gelegen over een ruim 6 m brede verbinding tussen de spuikom van de haven en de Westvest. Dit kan misschien binnenkort worden aangetoond. coopkijker en kogeltjes aange troffen. In de auto was een ge weerkolf te zien omdat een doos met klapdeksel niet geheel dicht HonTIOIlBn VOOT Tijdens zijn afwezigheid hadden controleurs de kooi aangetroffen met elzetakjes, vogelzaad, kaar- debollen en vogellijm waaraan veertjes zaten. "Daar weet ik ab soluut niets van. Als er geen lok vogel in de kooi zit, vang je er geen enkele. Ik heb 200 vogels in de achtertuin en daarvan ontsnapt er wel eens één die ik probeer te rug te halen", aldus Den E. De officier zei helemaal niets van het verhaal van de verdachte te geloven. 'Misschien lopen er ka bouters die de lijm hebben aan gebracht. Alles was prachtig klaar voor de vangst. U hebt duidelijk gepoogd om vogels te vangen,', zei mr. Nijmeijer, die 250 gulden boete eiste en verbeurdverklaring van de vogelkooi. ,'Ik mag die kooi niet hebben, maa r ze zijn zo in de winkel te koop", was het verweer van Den E. "Een buks is dat ook, maar je mag er niet mee op straat", liet de kantonrechter weten, die de eis volledig overnam. S.L.S. uit Tholen was op 28 de cember vorig jaar op de Malland- sedijk met een buks met teles- volstond met verbeurdverklaring van de buks. kon. Een kennis van S., die dertig jaar bij de gemeentepolitie bij zondere wetten had gedaan, voer de aan, dat het om een windroer ging, waarbij je eerst tien keer moest pompen voordat die ge bruiksklaar was. "Er staat in arti kel 1 van de Wapenwet nergens dat de buks gebruiksklaar moet zijn", zei de kantonrechter. De officier eiste 150 gulden boete en verbeurdverklaring van het anderhalve week geleden gekoch te wapen ter waarde van 600 gul den. "Ik begrijp niet dat die rot dingen verkocht mogen worden", liet de kantonrechter weten. "Het wapen was met één greep te pak ken. Het moet verpakt zijn, ook een windroer. Schieten in de openlucht is riskant genoeg. Ook bij de brug had u dat gedaan. Als men zich bij een schietvereniging aansluit, zijn er waarborgen. Tegen teruggave van het wapen heb ik erg veel bezwaren, ondanks dat u te goeder trouw bent", zei de kantonrechter, die zonder boete De zaak tegen F.C. van T. uit St. Maartensdijk werd aangehouden voor nadere gegevens van de die renarts en de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw. Van T. zou artikel 5.1 van de Anti-bioticawet overtreden hebben met het voorhanden heb ben van anti biotica en hormoon preparaten voor vee. "Elk scha- penbedrijf heeft die entstof tegen hersenbloedingen en verkoudheid in de kast. Ik heb nu weer derge lijke preparaten tegen longontste king van mestkalveren in m'n be zit in opdracht van mijn Rotter damse opdrachtgevers. Ik heb ze van de dierenarts gekregen. Er staan etiketten op", aldus Van T. De in beslag genomen preparaten waren blanco. "Dat was een grote fout, maar die had ik in de vrije Handel gekocht bij Bakker vee service op een tentoonstelling in Goes. Van dierenarts Rinses kreeg ik geen medewerking. Daarmee viel niet samen te werken, want hij gaf nooit iets door aan de Ge zondheidsdienst. Na meer con flicten ben ik naar de dierenarts in Halsteren gegaan", vertelde Van T. De kantonrechter vond 't vreemd dat stoffen die volgens de AID verboden waren, bij de Halsterse dierenarts zo te verkrijgen zijn. Daarom achtte hij nader onder zoek gewenst De Mechelse herder van E.M.R. de K. en de Duitse herder van mevr. J.P.P. uit St. Maartensdijk hadden op 22 januari op de Eerste Dijk vier schapen van dhr. Kloet zodanig toegetakeld, dat ze afge maakt moesten worden. De hondeneigenaren hadden met het onaangelijnd laten lopen van hun hond artikel 75.1 van de Al gemene Politie Verordening Tho len overtreden. Dhr. de K. was niet verschenen, maar mevr. P. vertelde, dat haar dochtertje bij het spelen de hond had laten ontsnappen. "Toen we thuis kwa men, hebben we direct de politie gebeld", voerde ze aan, maar dat was te laat. Hoewel de officier van justitie constateerde, dat ze er al les aan gedaan had, vond hij dat mevr. P. toch beter op haar hond had moeten letten. Hij eiste 50 gulden boete. Mevr. P. zei als bij standsmoeder van een gering be drag te moeten rond komen. Haar uitkering was drie maanden gele den stopgezet. De kantonrechter maakte haar duidelijk, dat ze zich onnodig zorgen maakte. "De dagvaarding is nietig. Er staat namelijk niet, in welke plaats de overtreding ge beurde. Alleen Eerste Dijk wordt genoemd, niet St. Maartensdijk en dat is het lek", aldus de kanton rechter. "Ik heb een fout gemaakt me vrouw, daar komt 't op neer", verduidelijkte de officier van jus titie nog. De verzekering had het verlies van de schapen betaald, zodat dhr. Kloet in elk geval niet gedupeerd werd door deze te kortkoming van de justitie. iMflllltfin'ir" SSSSfc WXWWJW ..y..y,--\ fLiiMimiiMB»!'» "S; "g, v.sfeöSt®; s«mmmm sSSSpifsm wsm Mmm fc- s-, -.r^ï De eerste modeshow van de Oud- Vossemeerse bedrijven L. van Driel en L. Rijstenbil werd woens dagavond in de Vossenkuil zo'n groot succes, dat men weer al plannen heeft voor het voorjaar. Zo'n 225 mensen bezochten de eerste modeshow van plaatselijke ondernemers in Oud-Vossemeer, die georganiseerd werd door L. van Driele kleding en L. Rijsten bil haarmode. De zaal in de Vos senkuil zat helemaal vol en het enthousiasme, zowel van de me dewerkers als van het publiek, was zo groot, dat de voorjaarscollectie waarschijnlijk op dezelfde aanier gepresenteerd zal worden. Alle mannequins waren afkom stig van Tholen: Monique Zwa- gemaker, Monique Mens, Thea v.d. Zande, Linda Stoutjesdijk Barbara Verhees. De herenkle ding werd getoond door Frank van Treijen, Peter van Poortvliet, Jacco Rijstenbil, Sander van Driel en Leon van Treijen. Dé nodekleuren voor dit najaar en winter zijn voornamelijk bruine en beige tinten. De kapsels van de dames zijn "in" als ze in bob-lijn gekapt zijn; de heren dragen het haar bovenop lang en in de nek korter, maar deze trend is lang zaamaan al aan het verdwijnen. Een komische onderbreking werd gebracht door Rien Moerland die 1 op r— lafspraakW molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01667 2563 Advertentie LM. de "Willempie"-creatie van André van Duin imiteerde. Ver der verleenden bakkerij Zwegers en bloemenhandel Kouwen-den Engelsman hun medewerking aan deze geslaagde avond. Lady spea ker Diny de Keijzer gaf een toe lichting, terwijl ook de kleuren zwart, grijs en toop dankzij de goede belichting van Piet de Leeuw uit de verf kwamen. Advertentie I.M. Alle zelfstandig wonende mensen vanaf 65 jaar worden bezocht met het verzoek enige vragen te beantwoorden. Ditzelfde zal ge beuren bij gezinnen beneden 65 jaar met een gehandicapt of inva lide gezinslid. Tijdens het bezoek worden de antwoorden op een vragenlijst genoteerd. Naam en adres komen daarop niet voor. Aan beant woording van de vragen is geen enkele consequentie verbonden. Uiteindelijk is het erom te doen, hoeveel mensen op Tholen zich al dan niet wensen aan te sluiten op het alarmsysteem danwel hoeveel mensen wensen deel te nemen aan telefooncirkels. Het alarmsysteem houdt in dat degene die erbij aangesloten is, dag en nacht op eenvoudige wijze hulp kan inroepen. Het systeem bestaat uit twee de len: 1. Een zendertje dat men altijd bij zich draagt. Het heeft de grootte van een forse zakaan- steker en kan bijvoorbeeld aan een koordje om de hals of op gestoken aan een clip gedra gen worden. Het is druip- en waterdicht en kan dus ook mee in de douche. 2. Een melder die op de tele foonaansluiting wordt aange sloten. Het bezit van een tele foon mét stekkeraansluiting is dus voorwaarde. Bij aanmelding dient u minstens 2 a 3 contaktpersonen te noemen die opgeroepen kunnen worden om bij u te komen kijken als u het alarm in werking heeft gezet. Dat kunnen zijn: kinderen, buren, vrienden, wie u maar wilt als ze maar telefoon hebben. U moet er natuurlijk voor zorgen dat zij bij u in huis kunnen. Na de aanmelding wordt het zen dertje en de melder bij u aan huis bezorgd en aangesloten. Als er dan iets bij u in of om het huis gebeurt, bijvoorbeeld u wordt onwel of u valt, dan drukt u op de knop van het zendertje. De druk op de knop zet de melder bij uw telefoon in werking, mits u zich bevindt binnen 25 meter van de melder. Door tussenkomst van deze mel der wordt automatisch het tele foonnummer van de ontvangst centrale gebeld. Deze centrale staat in Domburg en is 24 uur per dag bemand. Bij u zelf wordt au tomatisch een alarmtoon inge schakeld, zodat u weet dat er ver binding' is met de ontvangstcen trale. Om te voorkomen dat u per on geluk vals alarm heeft geslagen, wordt u meteen uit Domburg op gebeld. Als u niet opneemt, dan wordt directde eerste kontakt- persoon opgebeld die dan naar u kornt voor hulp. Is die niet thuis, dan wordt de tweede kontaktper- soon gebeld en is die ook niet thuis, dan de derde. Zij kunnen, indien nodig, verdere hulp inroe pen. Eenmalige aansluitkosten f40,— een eigen bijdrage van 5,50 per week. U kunt het zendertje en de melder zo lang huren als u no dig acht. Wilt u de aansluiting opzeggen, dan worden beide weer bij u opgehaald. De naam zegt het al; indien u hieraan wilt deelnemen, dient u eveneens over een telefoonaan sluiting te beschikken. Elke ochtend telefoneert een vrij williger op een vast tijdstip naar de eerste deelnemer om te horen of alles goed is. Deze persoon belt een volgende; en die weer een volgende, enzovoorts. De laatste deelnemer belt de vrijwilliger op en dan is de cirkel rond én dan is gebleken dat alle deelnemers in goede gezondheid verkeren. Mocht bijvoorbeeld de derde deelnemer bij de vierde geen ge hoor k-rijgen, dan belt de derde de vrijwilliger op. Deze vrijwilliger belt dan de vijfde waardoor de cirkel weer doorloopt én zorgt er voor dat er bij de vierde iemand aan huis gaat kijken wat er aan de hand is. Alleen de gesprekskosten die u zelf maakt vormen de kos ten. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD In het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren slaagde voor het eindexamen diploma B- verpleegkundige dhr. Bas Vos uit Tholen. W. van Elzakker uit Oud-Vosse meer is aan de school van het in stituut slagersvakonderwijs S.V.O. te Goes geslaagd voor het examen worstmaker. Successen bij de buren De Oud-Vossemeerse leden van Voorwaarts uit Nieuw-Vosse- meer(zondagvliegers) hebben in het bijna afgelopen vliegseizoen diverse eervolle klasseringen binnen de eerste tien behaald. P.C. de Wilde spande de kroon met twee overwinningen: Orleans en Roodeschool. A. van Daalen won Compiegne en P. van Treyen zege vierde vanuit St. Quentin. Extreem droog verliep de augustusmaand in een groot deel van het land. Ook in de Bilt was het de droogste maand van de laatste 130 jaar. Nog droger is het gebied van Haarlem, met 5 mm neerslag, de droogste van de hele waarnemingsreeks vanaf 1735. September wist de bakens snel te verzetten en vooral rond het week einde viel er veel regen. Op enkele plaatsen in Zuidwest Nederland in drie dagen 70 mm, vrijwel dezelfde hoeveelheid die normaal in de hele maand valt. Stormdepressies trokken snel van de oceaan naar Schotland en de Noordzee met langs de kust windkracht 9. Buien, vergezeld van hagel en onweer, het was enkele dagen compleet herfst. Daarmee was de droogte verleden tijd. Toch is zo'n vroege herfstaanval geen blijvertje. Geleidelijk zal het hogedrukgebied van de Azoren zich weer naar West Europa versterken en de zonnige perioden doen terug keren met temperaturen van 17 a 20 graden. De zomer kwam eigenlijk te laat op gang, want zowel juni als juli waren teleurstellend met te weinig warme dagen en vooral in de noordelijke helft met een zeer groot tekort aan uren zonneschijn. Augustus was geweldig op dreef en maakte nog wat goed. In de Bilt kwam hetgemiddelde van de zomertemperatuur precies uit bij normaal, wat juni en juli waren tekort geschoten, vulde augustus aan. De zomer gaf daar 40 uren minder zon dan normaal, maar in noordelijk Neder land bedroeg het tekort meer dan 150 uren. Normaal valt er in de drie zomermaanden rond 225 mm regen, maar vrijwel in geen enkele plaats werd dit cijfer bereikt. Gemiddeld over het hele land is er 150 mm regen gevallen. Veel natte vakantiegangers heeft de zomer in ons land niet veroorzaakt. Mede door de zonnige Cn droge augustus bleef het aantal dagen waarop in ons land onweer werd gehoord beneden normaal, namelijk 30 tegen normaal 47 dagen. De regen van begin deze maand was in de weidege bieden zeer welkom want door de droogte was de groei van laat gras geheel tot staan gekomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9