<tri -k5" b J. Menneere-Geuze in Sint Maartenshof Verificatiebureau 'Ik raak versleten', zegt 100-jarige wil excuus Flipland Sloper legt oude westpoort bloot Postbode J. v.d. Merbel 25 jaar in dienst overheid BOUMAN POTTER Winterwerk Na kritiek tweede Wimpelaffaire Twee doden na aanvaring Donderdag 27 september 1984 40e Jaargang no. 46 Het verificatiebureau van de vereniging van Neder landse gemeenten (VNG) heeft een soort rectificatie gevraagd van de kritiek die in juni werd gespuid naar aanleiding van de twee Wimpelaffaire. "Het lijkt er inderdaad op, dat we iets in een openbare raadsver gadering recht moeten zetten", zegt burgemeester T.A. Vogel desgevraagd. "Ik raak versleten", zegt de 100-jarige mevr. J. Men- heere-Geuze maandag in Sint Maartenshof. 't Is dan ook een drukke dag voor haar, want velen komen de eerste eeuwlinge in het Smerdiekse bejaardentehuis feliciteren. Het aantal bloemen, fruitmanden, taarten en felicitatiekaarten groeit naarmate de dag vordert. Burgemeester en mevr. Baerends, en mevr. Boertien, echtgenote van de commissaris der Koningin in Zee land, brengen mevr. Menheere 's middags een bezoek in haar kamer, vlakbij de ingang van Sint Maartens hof. Scherpenisse Vervelend Lelijke dingen t' .1 Tl Jm Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Fliplandse besteller: "Honden soms ware kwelgeesten" "Honden zijn soms ware kwelgeesten, ik ben er tijdens het bezorgen dikwijls door gebeten en ze hebben me al heel wat broekspijpen gekost", zegt jubilaris J.W. van de Merbel (58) uit Sint Philipsland.' De postbesteller herdacht donderdag 25 dienstjaren bij de overheid, in tegenwoordigheid van echtgenote, kinderen en collega's. Dhr. A.J. Adriaanse, waarnemend directeur van het postkantoor Steen bergen, overhandigde de gouden ptt-er namens het personeel een felicitatiekaart en gratificatie. "U bent een goede besteller en altijd stipt op tijd aanwezig. Ook namens het publiek hartelijk dank. Ga zo door", aldus Adriaanse. Stoker Miljoenen St. Philipsland alsnog bij de gezondheidsdienst Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philfpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer. De herfst deed op de kalender haar entree, maar die was er al eerder. Komende zondag gaat ook al de zogenaamde wintertijd in. Het verenigingswerk bloeit weer op, de berichten over de 'start' getuigen daar onder meer van. Voor leidinggevenden en bestuurders brengt het nieuwe begin weer heel wat mee. Alles bij elkaar is er zo'n variatie aan mo gelijkheden, dat je je soms wel eens afvraagt, of een dergelijke omvang wel nodig is. Ja maar, er is steeds meer vrije tijd? Is dat in derdaad wel zo voor de jongeren? Behalve schooltijd en huiswerk, komt er vaak nog zoveel op hen af, dat het voor sommige catego rieën toch een groot vraagteken is of er inderdaad zoveel leegloperij kan zijn als wordt verondersteld. Bij het gros zeker niet. Neem lts'ers, lhno- en mavo-leerlingen, laat staan degenen die buiten het eiland naar school gaan. Men heeft de dag ongeveer vol of men moet in de vestigingsplaats van de school wonen. Na de warme maaltijd is het al vroeg avond. Daarna is er een mogelijkheid voor sport, zang, muziek, hande narbeid of nu ook weer catechisa tie. Verplichtingen rond jaarda gen en ga zo maar door. Er komt zoveel af op die scholieren, dat het meer een jachten tot aan het weekeinde is, dan een overvloed aan vrije tijd. Inderdaad zullen die er wel zijn. Op de lagere school heb je nog ziet zoveel huiswerk en dan duurt het na vier uur nog vrij lang eer het negen of tien uur is. Maar meni geen in onze maatschappij doet alsof men reeksen vrije dagen heeft, daarom moet dan zonodig dit of dat worden georganiseerd. Het kan natuurlijk wel. bijdragen tot de nodige ontspanning, mits het niet te veel wordt van het goede. Wat je rondom hoort, duidt er toch vaak op, dat ook de 'agenda' van een jongere veelal vol is. Het overvoeren is ook niet je van het. Niettemin zullen de verenigingsavonden, uitvoerin gen, disco's, repetities, jaarverga deringen, cursussen, discussies, droppings, e.d. weer toenemen. Gelukkig als daarvoor nog kader is, al is dat in een gebied met een vergrijsde bevolking niet even ge makkelijk. Het blijft goed om zich voor anderen in te zetten, of het nu jongeren of bejaarden zijn. Die laatste categorie gaat niet de beste tijd tegemoet. Lange avonden en weinig mogelijkheden om een uurtje buiten te vertoeven. Ondertussen zit ook de landbouw niet meer op rozen. De aanhou dende regen belet het normale septemberwerk uit te voeren.- Uien en aardappelen blijven in de grond, evenals sommige zaadteel ten. Regen, wind en mist kunnen afwisselen en ook de wegen ma nen tot extra voorzichtigheid. Naast 'peeslik' is er ook modder op de weg van wegwerken bij St. Philipsland, St. Annaland en Poortvliet. Denken om de naaste blijkt in de wintertijd nog veel meer nodig dan in mildere jaargetijden. Laten we dan, met aan die naaste te denken, het winterwerk beginnen' dan is er al vrije tijd goed besteed. Dan heeft ze al een feestelijke morgen in de grote zaal achter de rug met koffie, gebak en een drankje. Haar medebewoners brengen de gelukwensen over, evenals directeur M.L. Almekin- ders van de stichting Rust- en Verpleeghuizen Zeeland, Sint- Maartenshof-directeur A.A. van Tilburg en dhr. Carol Namens de bewonerscommissie. Ook van het personeel is er een geschenk. Bij de vele post was een felicitiatie van koningin Beatrix en Prins Claus. 's Middags vierde mevr. Menhee- ree haar honderdste verjaardag nog met neven en nichten in de kleine zaal. Mede honderdjarige werd 23 sep tember 1884 in Scherpenisse ge boren als dochter van Willem Geuze en Anna Keur. Ze is als enige van de negen kinderen (vijf jonges en vier meisjes) nog over. In 1912 trouwde ze met J.C. Menheere, die in 1951 overleed. Het echtpaar had geen kinderen. Mevr. Menheere heeft veel op 't land gewerkt, van jongsaf aan. "Haar vader was ook klein land bouwer, evenals haar man' zodat 't van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat hard wer ken was. Ze heeft ook sober ge leefd en tot 1975 woonde ze in de weststraat in Scherpenisse", ver telt haar neef W. Geuze. Daarna ging ze naar Sint Maar tenshof, waar mevr. Menheere tot haar 98ste jaar altijd gezamenlijk koffie dronk in de recreatiezaal en ook de activiteiten bijwoonde. Daarna werd haar gezondheid minder, al heeft ze dan nog nooit in een ziekenhuis gelegen. Hele dagen zit ze op de stoel en hoewel haar gedachten nog vrij goed zijn, kan ze alles niet meer onder woorden brengen", "Ze leeft veel in het verleden", aldus dhr. Geu ze. In alle drie de Thoolse bejaar dentehuizen is er nu een hon derdjarige. Dhr. Bijl in Ten Anker werd ook pas 100 en dhr. Moer land in de Schutse is zelfs 102 jaar. Mevr. Wagemaker-Bartels uit Anna Jacobapolder hoopt 7 okto ber in het bejaardentehuis de Vos- semeren in Nieuw-Vossemeer zelfs 104 jaar te worden. De tweede Wimpelaffaire ont stond, nadat de nieuwe adminis trateur van de Stichting Dorpsbe langen, dhr. A. Verwijs jr., bij het opmaken van de jaarstukken 1983 onregelmatigheden in de admi nistratie van penningmeester W.L. v.d. Burg had ontdekt. De boekhouding van Dorpsbelangen, die dorpshuis de Wimpel exploi teert, wordt jaarlijks door de V.N.G. gecontroleerd. Op 26 ja nuari meldde de V.N.G. dat er 'geen aanleiding was voor opmer kingen'. PVAB-raadslid A.P. Kornaat noemde dat in de juni- raadsvergadering 'een flutver- haal'. "We moeten ons bezinnen of dit bureau is te handhaven", zei hij toen. Ook burgemeester Vogel zei toen drie vraagtekens te zetten bij de halfjaarlijkse controle van de V.N.G. "Een gewone administra teur haalt de fouten eruit en re gisteraccountants die enkele dui zenden guldens kosten, vinden 't niet. Dat is erg zuur geld. Daar gaan we wat aan doen", aldus de burgemeester in juni. VNG-medewerker dhr. Crouzen wil gezien de vertrouwensrelatie met klanten, weinig commentaar geven, maar hij bevestigt wel dat er een brief aan het bestuur van Dorpsbelangen is gestuurd. "Het is jammer dat die discussie in de juni-raadsvergadering gehouden is. Dat is een vervelende zaak voor ons geweest. Met de voorzitter (burgemeester Vogel) hebben we daarover gesproken en dat is schriftelijk vastgelegd. Er zijn een paar procedurefouten gemaakt. De rekening 1983 is al door de gemeenteraad behandeld, terwijl die nog niet door de V.N.G. was goedgekeurd. Het bestuur van de Wimpel wisselt ook nog al eens. Er is geen conti nue lijn en dat is jammer", aldus dhr. Crouzen. "Als er onterecht kritiek is gege ven. is rehabilitatie nodig", zegt de Fliplandse burgemeester. "Het verificatiebureau wil dat we de lelijke dingen die in juni over de V.N.G. gezegd zijn, terug nemen, de rekening 1983 is al in de ge meenteraad behandeld omdat we door de verwikkelingen met de penningmeester in tijdnood za ten". De V.N.G. heeft maandag een gesprek met voorzitter Vogel ge had over de jaarrekening 1983. Er waren geen opmerkingen. De brief moet nog door het stich tingsbestuur behandeld worden. Start winterwerk Geen bevrijdingsfeest op zon dag zegt Fliplandse raads- meerderheid Zes maanden rijbewijs kwijt na autopiraterij Ook eigen vogels niet iit kooi terugvangen De oude westpoort kwam bllot in de Smalstad Enthousiasme bij Jeugdappel Smalstads Mannenkoor kreeg bijval voor variatie bij jaar- concert Een zilveren postbode in St. Philipsland De eerste honderdjarige in Sint Maartenshof Ook de premiere van de na jaarsmode in Oud-Vossemeer V.N.G. vraagt Fliplands ex cuus voor kritiek na tweede Wimpel-affaire Aannemer Ligtendag opnieuw op directiestoel Nieuwe machine verhoogt produktie bij Goedhart SPIJKER EN HAMER ZIJN VIJANDEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's WONINGINRICHTING Advertentie I.M. Slopersbedrijf Jac. Jeroense en zonen uit St. Annaland is vrijdag bij de sloop van de woning van de fam. van Dijke aan de Westpoort in St. Maartensdijk gestuit op een toren van de Westpoort uit het eind van de 15e eeuw. Provinciaal A rcheoloog B. Oele stelde dinsdag een onderzoek in met gemeente-archivaris J. P. B. Zuurdeeg. Die verwacht, dat er bij de sloop van het pand Haven 46 nog meer tevoorschijn komt. B. en w beraden zich over een voorstel om de toren van de Westpoort zichtbaar te maken. Overigens is de ronding niet helemaal meer in tqct. Het terrein zou oorspronkelijk voor wegverbreding dienen. (Zie verder pag. 9) "Vanaf maart 1963 tot november 1972 bracht ik in overDinteloord de post rond, waarna ik naar Flipland werd geplaatst. Met mijn drie jaar militaire dienst in Ne- derlands-Indië kom ik aan de vij fentwintig", zegt Van de Merbel. "Mijn vrouw en ik hebben er geen spijt van dat we naar Flipland ge trokken zijn. Het was eerst wel even wennen, maar nu zouden we er niet meer weg willen". Vóór zijn functie bij de overheid werkte Van de Merbel acht jaar als stoker op een vlasfabriek in het Europoort-gebied, terwijl een pakking-fabriek in Rotterdam eveneens zijn werkterrein was. "Nu ben ik al weer twaalf jaar. als Bij een aanvaring van een uit de St. Annalandse Jachthaven af komstig schip zijn zaterdagmid dag twee inwoners van Bergen op Zoom om het leven gekomen: de 64-jarige mevr. C. Rampart en haar 44-jarige zoon L. Rampart. Vier andere opvarenden werden gered. Zij bevonden zich op het 13.5 m lange jacht Ellice, dat zaterdag morgen vanuit de St. Annalandse haven was vertrokken. In het Volkerak wilde het met gasolie geladen motortankschip Orka van 171 ton het jacht passeren. Ver moedelijk is de Ellice door de boeggolf van de Orka op haar zij kant terecht gekomen en vervol gens door de tanker aan de on derkant geraakt. Dhr. Rampaert, een gepensio neerde sleepbootkapitein had het jacht in mei gekocht en was pas lid van de watersportvereniging St. Annaland. Vorige week zaterdag had hij met de Ellice een eerste tocht gemaakt op de Krabben- kreek om proef te varen. Het jacht ligt al acht jaar in de St. Anna landse haven, zij hetonder de naam Liesbeth en als eigendom van een Belg uit Oostende, die er zelfs mee naar de Middellandse zee is geweest. postbesteller in Flipland en Anna Jacobapolder werkzaam en ik doe mijn werk altijd met veel plezier. Alle mensen ken je na zo'n tijd dinsdag naam en toenaam", zegt de postbeambte. "Van tot en met zaterdag kan men mij 's morgens om zes postkantoor vinden. Vie van de week bestel ik de post in Anna Jacobapolder, waar ik op de brommer naar toe ga en twee da gen in Flipland. Het vele lopen vind ik geen bezwaar, integendeel zelfs, het is gezonder dan een hele dag in een kantoor op een stoel zitten". Van de Merbel komt er ook rond voor uit dat het soms wel afzien is, gelet op het weer. "Eén keer heb ik het meegemaakt, in 1978, dat we wegens de hoge bergen sneevw ons werk niet konden doen. Toen het postwagentje werd ingevoerd betekende dat wel een verbete ring. We konden sindsdien meer meenemen en het dragen van de post was ook verleden tijd. Des ondanks is het bezorgen van tele foonboeken en catalogi van pos torderbedrijven nog een heel kar wei". "Ik heb er nauwelijks een idee van hoeveel poststukken er al door mijn handen zijn gegaan", aldus Van de Merbel. Dat het in de miljoenen loopt, staat wel vast, aangezien ik op een aantal van vijfduizend per week kom". Echtgenote mevr. Van de Mer- bel-Blokland is natuurlijk nauw bij het werk van haar man be trokken. "Soms bellen ze me op met de vraag of er nog een pakje is blijven liggen. Als het erg drin gend is, gaan we wel eens in het postkantoor kijken". Men kan net recht zeggen dat postbode J. van de Merbel altijd op zijn post is. De zilveren postbesteller J. v.d. Merbel uit St. Philipsland met zijn echtgenote en waarnemend directeur A.J. Adriaanse van het postkantoor Steenbergen. Tijdens een spoedeisende verga dering beslist de gemeenteraad van St. Philipsland zaterdagmor gen om tien uur over aansluiting bij de districtsgezondheidsdienst Zeeland D.G.D. Eerder werd dit afgewezen, maar b en w hebben nu meer informatie die helderheid geeft over toen nog onduidelijke zaken. "Het is niet verantwoord om niet toe te treden en dat moet voor 1 oktober", zegt burgemees ter T.A. Vogel, tevens voorzitter van de schoolartsendienst Schou- wen-Duiveland, Tholen, St. Phi lipsland en Noord- en Zuid-Be veland. Zeventien Zeeuwse ge meenten zijn al tot de D.G.D. toegetreden waaronder Tholen en dertien hebben nee gezegd, waar onder St. Philipsland. Als het aan b en w ligt, verandert dat zaterdag. "Anders missen we de 7 gulden per inwoner startsubsidie en dan wordt het veel duurder. De gehele schoolartsendienst met J0 man personeel wordt integraal in de D.G.D. opgenomen, inclusief de logopediste. De D.G.D. wordt voor driekwart gevuld door de jeugdgezondheidszorg en de schoolartsendienst. Daarnaast is er nog 8 man personeel voor de algemene gezondheidszorg. Daarvoor geeft het rijk jaarlijks 3 gulden per inwoner. Het is op de valreep, maar samen met Bruinis- se willen we zaterdag nog bij de D.G.D. aansluiten", aldus burge meester Vogel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1