Lammetjes in september CT#* Dienstverlening P.T.T. aan gemeente Tholen constant Paarden bekroond op de nationale Jachthonden op naar wereldtitel Steengoed BV. Sociale zaken Tholen Week van het landschap Bintje 35 ct. Ploegers in de prijzen Nascholing van leraren Donderdag 20 september 1984 EENDRACHTBODE 9 September is een zeer ongebruikelijke tijd voor de geboorte van lammetjes, maar bij de fam. Leemreijze uit St. Maartensdijk werd die uitzondering woensdag werkelijkheid met een schapendrieling. In januari zorgde die ooi ook al voor twee lammetjes. Gesponsd Minder vruchtbaar Tijd kiezen Klachtenbureau Gezondheidszorg Blijkens het overzicht van de loketwerkzaamheden welke de P.T.T. voor de ge meente Tholen uitvoerde, blijft de omvang daarvan op een constant niveau. Zoals bekend worden alleen handelingen welke gepaard gaan met legesheffing alsmede het tijdrovende aanvragen van bejaardenpassen in rekening gebracht. Daarnaast verricht de P.T.T. diverse eenvoudige handelingen, zoals het afgeven en doorsturen van formulieren. De kosten daarvan moeten geacht worden in de algemene vergoeding te zijn begrepen. Trekpaarden Gemeentepersoneel Tholen op reis Vragen Venekamp over Mont Louis Tijdens de najaarsveldwedstrijden van de Neder landse vereniging Langhaar hebben tachtig jacht honden uit heel Nederland en België gestreden om het internationaal kampioenschap solo en koppel. De velden lagen bij Poortvliet, Oud-Vossemeer en St. Annaland. Koppels js mmm m. A JNW'. Zes werklozen autosport I Nuovi Virtuosi Di Roma in Bergen op Zoom Uw woning direkt verkopen? Met hormonen kunstmatig in bronst gebracht De Texelse schapen zijn van sep tember tot januari vruchtbaar. Licht vormt een belangrijke regu latie bij de voortplanting, 't Was dan ook geen natuurlijk proces, dat leidde tot de schapendrieling in september. De moederdieren moesten kunstmatig een handje geholpen worden. "Ze zijn gesponsd", vertelt Jos Leemreijze, leraar veeteelt aan de Groene School te Kapelle, die behalve actief voetballer bij Smerdiek oók schapen houden als hobby heeft. ,'Een soort tampon met hormonen wordt in de schede gebracht. Daarmee wordt opge wekt dat de ooien gedekt willen worden. Na het verwijderen van de tampon kun je ze eventueel nog een spuitje geven om de eis prong te bevorderen. In april heb ik dat bij vier schapen gedaan en één heeft er nu lammetjes gekre gen. Het loont dus eigenlijk de moeite niet, want 1 op 4 is eigen lijk te weinig. Het sponsen kost 10 a 15 gulden per ooi, maar ik wilde 't eens proberen." In Nederland gebeurt dat nog weinig, in tegenstelling tot Frank rijk. Zoals men in de akkerbouw soms streeft naar twee oogsten per jaar, zo wordt er met het kunst matig in bronst brengen van die ren gewerkt aan het vergroten van het aantal worpen per jaar en aantal jongen per keer. Een grote produktie kan de schapenhoude rij economisch aantrekkelijker maken, want op Tholen en St. Philipsland is 't nu voor iedereen bijzaak. Volgens dhr. Leemreijze is 't kunstmatig in bronst brengen al eens meer gebeurd. "F. van Twist uit St. Maartensdijk en B. Kooi- jman uit St. Annaland hebben het geprobeerd, maar dat is niet zo gelukt. Het leverde maar een be perkt aantal lammeren op en sponsen verlaagt de vruchtbaar heid ook iets. Het landelijk ge middelde is 1.8 lam per ooi, bij mij is dat 1.6 en levend zelfs 1.5. Binnen de normale bronstperiode gebeurt het sponsen vaker, want een schaap lamt aardig op tijd. Als je wegens je werk niet altijd bij het lammen kunt zijn, is het ponsen een goede methode. Vorig najaar heb ik 't bij 20 ooien geprobeerd en 18 lamden er tegelijk in mijn voorjaarsvakantie. Als je er niet bij kunt zijn, heb je dode lam metjes en dat kost ook geld", al dus Leemreijze. Volgens de sponsmethode moet 't kunnen lukken, dat een ooi drie keer per twee jaar lammeren werpt, maar volgens schapenhou der A.J. Slager uit Schérpenisse, die aan de Gorishoeksedijk een grote kudde heeft, wordt er dan wel roofbouw op de ooien ge- Morgenmiddag is ae officiële opening van het informatie- en klachtenbureau voor de gezond heidszorg (I.K.G.) in de proefre gio Zeeland. Het I.K.G. geeft mensen met vra gen en klachten over de gezond heidszorg informatie en zonodig ondersteuning bij het realiseren van hun rechten als patiënt. Ano nimiteit is gewaarborgd. Het l.K.G. Zeeland, gevestigd aan de v.d. Spiegelstr. 7a, viert haar opening met een feestelijke bij eenkomst in het Cultureel Cen trum de Villa te Goes. Na de verwelkoming door de re gio-coördinatrice, Mevr. A.J.M. Donken-Verhees, wordt een ope ningswoord uitgesproken door de secretaris van het landelijke hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Patiëntenbelan gen, dhr. K.W.A. de Regt. Deze zal aansluitend de openingshan deling verrichten. Dhr. mr. F.G.A. Huber, oud-bur gemeester van Goes, spreekt daarna namens de afdeling Zee land. pleegd. Overigens acht hij het sponsen in de normale bronsttijd een goede methode voor werk verdeling, die hij ook al toegepast heeft. De lammeren komen vijf maanden min vijf dagen na de dekking en op die berekening kunnen de schapenhouders goed aan. BALLET- EN DANSKLEDING Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.M. De gemeente betaalt jaarlijks een vast bedrag van 1.000,— ver meerderd met 500,— voor elk van de 4 P.T.T.-kantoren en 250,— voor elk van de agent schappen te Poortvliet en Scher- penisse. Voor de folderrekken en aankon digingsborden is jaarlijks 1.200,— verschuldigd. Ten aanzien van de vergoeding per handeling is de laatste jaren sprake geweest van een meer dan evenredige stijging omdat de be dragen geleidelijk werden opge trokken tot de normvergoeding welke andere gemeenten betaal den. Over 1980 was nog 3,— per handeling verschuldigd, terwijl de landelijke norm 3,90 was. Sinds 1982 betalen wij naar die lande lijke norm, welke over 1983 en 1984 4,50 bedraagt. De vergoeding voor 1985 is nog niet bekend. Uit het overzicht blijkt dat het aantal aanvragen om een bejaar denpas afneemt. Nu het meren deel van de 65-plussers over een pas beschikt, zijn het praktisch al leen degenen die de gestelde leef tijdsgrens bereiken van wie nog aanvragen binnenkomen. Vorig jaar werden wat minder rij bewijzen afgegeven of verlengd. Het betreft een normaal ver schijnsel: ook in 1973 en 1978 waren er minder aanvragen tot verlenging van de 5 jaar geldige rijbewijzen. Uit het volgende overzicht moge blijken dat veel meer inwoners dan degenen die te Sint-Maar tensdijk wonen hun rijbewijs via de balie aanvragen, te weten 25 a 30%. Op de 43ste grote nationale ten toonstelling van de Koninklijke vereniging "Het Nederlandsche Trekpaard' in 's Hertogenbosch, zijn vrijdag en zaterdag verschil lende Thoolse paarden bekroond. Bij de Haflingermerriën van 3 jaar 'zware klasse' was er een 1 e prijs A voor de vos Saskia van Stalland van fokker-eigenaar J. de Boer uit St. Annaland, die daarmee tot zijn grote verrassing zegevierde in de 15e categorie. In verband met zijn werk en verblijf in Engeland kon hij pas donderdagavond laat naar Den Bosch, waardoor de voorbe reiding en het toilet niet optimaal was. De jury keek daar doorheen en waardeerde de uitstekende kwaliteit van het paard met een le prijs A. Mevr. E.M.A. Geluk-Aernoudts uit Oud-Vossemeer kreeg een le prijs E met Isabella van de Wit- hoek bij de Haflingermerriën van 4 jaar 'lichte klasse' 16e categorie. Bij de trekpaarden was natuurlijk A.L.C. Brooijmans en Zn. uit Tholen present. Albion van 't Molenhof haalde een le prijs B bij de hengsten van 4 en 5 jaar 'grote maat', 3e categorie. Hilda te Zan- de was goed voor een le prijs D in de 10e categorie merriën van 6 en 7 jaar .grote maat', Gracieuse de la Jumelle kreeg een le prijs F bij de merriën van 8 jaar en ouder 'middenmaat'. De ouwe, trouwe Margriet van Malland stond weer aan de top met een le prijs A in de 11e cate gorie merriën van 8 jaar en ouder 'grote maat'. Deze vijftienjarige bruinschimmel is als dochter van Bart van Wijngaarden(nationaal kampioen in 1970, 1974 en 1976 en Corrie van de Buikstraat gefokt door P.J. Noom uit Scherpenisse en eigendom van Brooijmans. In dezelfde categorie had hij nog twee prijzen: 2A voor Karola van de Westergast en 2C voor Mirza van 't Hommelhof. Op initiatief van de 11 Provinciale Landschapsstichtingen en Na tuurmonumenten wordt ook dit jaar weer de Week van het Land schap georganiseerd. Vijfentachtig personeelsleden van de gemeente Tholen hebben Vrij dag deelgenomen aan het jaar lijkse uitstapje georganiseerd door de personeelsvereniging. De tocht ging met twee bussen richting België naar Westmalle, waar pastoor van den Brulé uit Tholen-een rondleiding gaf in de abdij. Dhr. van den Brulé heeft hier zijn opleiding genoten. Het boerderijgedeelte, de kaasmakerij en de bierbrouwerij werden be zocht. De abdij van Westmalle staat bekend om het trappisten bier, waarvan natuurlijk geproefd werd. De lunch gebruikte men in café Trappisten. 's Middags bezocht het gezelschap Antwerpen en over de Wester- schelde maakte men een rond vaart, waarna op eigen gelegen heid de stad werd verkend. In Rijsbergen kreeg het gemeente- personeel een diner aangeboden, waarna men na een geslaagde dag huiswaarts keerde. Er is een fietstocht met als start plaats het NS-station te Goes. Het is echter ook mogelijk het land goed Landlust als startplaats te kiezen. Op beide plaatsen zijn routebeschrijvingen aanwezig op daartoe duidelijk aangegeven posten. Vanaf Goes voert de tocht langs de oude binnenstad van Goes het krekengebied van de Schenge in. Langs wegen en dij ken is menig object van de Stich ting te zien bijvoorbeeld ook de kasteelberg met de oude kerkhof muur van Baarsdorp. Op het Landgoed Landlust is een exposi tie ingericht en wordt U onthaald op gratis koffie. Tevens is er gele genheid op het Landgoed een be schreven korte wandeling te ma ken. Startplaatsen Goes (NS-station met mogelijkheden voor fietsen- huur) en Heinkenszand op 22, 23, 29 en 30 septeer van 10.00 uur tot 16.00 uur, afstand 30 km. Veiling Sint Annaland dinsdag 18 september. Bintje 31-35; bonken 35-37; drielingen 11-12; kriel 1.11; Gloria 24-28; Eigenheiger 40. Aanvoer 29 ton. Twaalf ton uien maat 40 op klasse 2 nl 30,90. Commissaris der koningin dr. C. Boertien verwacht voor Zeeland geen problemen van de Mont Louis, het voor de Belgische kust vergane schip met containers licht radio-actief hexafluoride. Hij liet dat vrijdag weten op schriftelijke vragen van o.a. het Thoolse PvdA-statenlid H. Venekamp. Hij verwees naar milieu-organisaties, die ontploffingsgevaar vrezen. De Mont Louis ligt hemelsbreed circa 20 km van de Nederlandse grens. Volgens dr. Boertien is de kans op lekkages van de vaten met radio actief materiaal vrijwel uitgeslo ten. Als er toch een lek ontstaat, is er geen reëele kans op explosies gezien de verspreiding in het zee water. De Mont Louis heeft ook een vlek van ca 5 km lang en 200 m breed van ruwe olie en dieselolie ve roorzaakt. Volgens gedeputeerde mr. J.P. Boersma is de bestrijding tot nu toe effectief geweest. Over de Mont Louis heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland gere geld contact met de Belgische au toriteiten in West-Vlaanderen. Gevraagd via P.T.T. Gevraagd aan balie Totalen Afgegeven rijbewijzen incl.verlengingen: In 1981 In 1982 In 1983: 1447 76% 1311 73% 1190 69% 454 24% 488 27% 546 31% 1901 100%799 100% 1736 100% Handelingen met lesheffïng Uittreksels persoonsregister Uittreksels burgerlijke stand Konsenten kustvisserij Paspoortaanvragen, - verlengingen en -wijzigingen en toeristenkaarten B Rijbewijzen, -verlengingen en -wijzigingen Verklaringen omtrent het gedrag Attestaties de vita Bewijzen van Nederlanderschap Werkmappen rijtijdenbesluit Bejaardenpassen Diversen 1981 1982 1983 Betaalde 21.989,- vergoeding (incl. b.t.w.) 1365 1283 1388 43 67 84 48 50 63 958 962 984 1447 1311 1190 32 48 37 6 10 4 7 17 14 7 4 2 108 91 67 10 3 9 4031 3846 3842 19.211,60 ƒ21.045,50 Daarenboven geldt voor de verkoop van pakken vuilniszakken een vergoeding van 4% van de opbrengst, in 1981 werden 10800 pakjes verkocht; in 1982 werden 10961 pakjes verkocht; in 1983 werden 10187 pakjes verkocht. Vrijdag vonden de koppelwed strijden plaats met een 2e prijs en 'zeer goed' voor Purdy van de Li- niedijk van W.D. van Doorn. De hoogste eer ging naar Sandra van de Uitvanck van de Belgische combinatie JU. Si-hijns/JVlMar tens uit Lanaken. -DeAëéf was goed voor een le prijs en de kwa lificatie uitmuntend met de t'itel internationaal kampioen. De W.J. van Doorn wisselprijs voor de beste Langhaar in de jeugdklasse ging naar Cervo van de Oude ;;V *••4 De gemeente Tholen wil in 1985 niet minder dan 893.156,86 uitge ven aan het openbaar groen. Dat is 27 mille meer dan dit lopende jaar. Helaas worden die inspan ningen niet door alle inwoners gewaardeerd gezien de vernielin gen aan bloembakken en beplan tingen. Bij de Molen in het Thoolse bosje werden onlangs voor tweehonderd gulden bloe men en planten uit een perk ge trokken (zie foto). Volgend jaar zullen veel onderhoud vergende groenstroken aan de dr. Tazelaar- straat te St. Maartensdijk, de Bernhardstraat in Poortvliet en de Beatrixlaan te Scherpenisse wor den heringericht. Het eventueel uitbesteden van werk blijft voor alsnog beperkt tot wat kleinere objecten. Een voorbeeld daarvan is het gefaseerd (drie jaar) ver nieuwen van een gedeelte van de beplanting in de wandeling (het bosje) in Tholen. In totaal gaat het om 283 laan- en parkbomen. Het systeem om jaarlijks zes jeug dige werklozen voor zes maanden aan te trekken bij de plantsoe nendienst, voldoet goed. Het stre ven van B. en W. is, dat ook in 1985 voort te zetten. Met de eige naren van houtopstanden in het buitengebied is al twee keer van gedachten gewisseld over de opzet van een beheersplan voor bomen en beplantingen langs buitenwe gen en dijken. Met instemming van de betrokkenen is inmiddels overgegaan tot het aantrekken van een tijdelijke kracht (Mariet Hage uit Oud-Vossemeer), die voldoende kennis- en deskundig heid bezit om het bestand te in ventariseren. Eind dit jaar/begin 1985 zal dat afgerond kunnen zijn. Van het bij de plantsoenendienst in gebruik zijnde grotere mate riaal zijn de sproeimachine en de tweewielige tractor in 1985 aan vervanging toe. Purdy van de Liniedijk van W.D. van Doorn uit Poortvliet behaalde in de solowedstrijd een derde prijs met de kwalificatie zeer goed. De reu King van C.J.A. de Graaf uit Scherpenisse slaagde er niet in om een prijs te veroveren. De concur rentie was namelijk groot en er vielen hele hoge kwalificaties. «Voor het eerst sinds lange tijd kwam het voor, dat er een barrage nodig was voor Roza van de Niersvallei van A.G. Steegh uit Velden en Truusje van de Uit- geester Dreven van M.A.F. Car- bijn uit Grathem, die beide een le prijs hadden met uitmuntend. Truusje zegevierde in de barrage en werd daarmee internationaal kampioen. Na de solowedstrijd op donder dag volgde in 't Ouwe Raedhuus de prijsuitreiking met daarop aansluitend de algemene leden vergadering. Voorzitter Jac. Prins uit Loenersloot herdacht hier het overlijden van lid W.J. van Doorn uit Oud-Vossemeer, oud-burge meester van Poortvliet. Hij was verheugd, dat mevr. van Doorn de jaarvergadering bijwoonde. SJACCO BLIEK CROSSKAM PIOEN Sjacco Bliek (Scherpenisse) is winnaar geworden van de autocrosscompetitie 1984 die op het Scheldecircuit in Ril land werd verreden. Tijdens de laatste race van zondag middag kwam de eerste plaats in het klassement niet meer in gevaar, Bliek reed met zijn Fiat 128 gemakkelijk naar de overwinning Joop van Holstein uit Sint Annaland eindigde in de slotrace op een derde plaats. Tholenaar Wim Feenstra reed naar een vijfde plaats. Deze drie Tho- lenaren startten in de standaardklasse, 1000-1300 cc. Hans Tempelaars ging van start in de Formule 2 - 1600 cc en wist een achtste plaats te bereiken. Op 30 september is er eert open deur dag op het Scheldecircuit. Het publiek kan kennismaken met deze sport, fa milie, vrienden en sponsors krijgen gelegenheid een rondje te maken. Zaterdag 29 september concer teert het wereldvermaarde strij kersensemble I Nüovi Virtuosi Di Roma in de evenementenzaal De Stoelemat te Bergen op Zoom, aanvang 20.15 uur. Vanaf de oprichting in 1949 op het Collegium Musicus te Rome door de legendarische maestro Renato Fasano vormde 1 Virtuosi Di Ro ma één van de beroemdste strij kersensembles ter wereld, waar onder solisten van internationale faam. De Virtuosi waren de eer sten, die het Italiaanse barokre- pertoire en vooral de muziek van Antonio Vivaldi over de gehele wereld uitdroegen. Op het programma van dit voor Nederland unieke concert door I Nuovi Virtuosi Di Roma prijken muziekwerken van Arcangelo Corelli. Giuseppe Tartini en An tonio Vivaldi. Leede van L.A. Schotte uit Pij- nacker met een le prijs en 'zeer goed'. Na de prijsuitreiking in restaurant de Lagune volgde er een diner, waar voorzitter Prins de jachthe- ren, jachtopzichters en officiële geweren bedankte. Bij de negen keurmeesters was ook M.M. Punt uit Oud-Vossemeer, terwijl W.D. van Doorn de wedstrijdleiding had. Beiden hebben 2 oktober de or ganisatie van het zevende weréld- kampioenschap jacht met staande hond, dat vanuit motel de Zeeuwse Stromen in Renesse plaatsvindt op Schouwen-Duive- land. Noord- en Zuid-Beveland en Goeree-Overflakkee. Er wor den 60 honden verwacht uit Ne derland, België, Frankrijk. West- Duitsland, Brazilië, Denemarken. Italië, Joegoslavië: Oostenrijk. Spanje, Zwitserland en Hongarije. Van de 60 zijn er 30 continentale en 30 Britse honden. Purdy van de Liniedijk van W.D. van Doorn treedt als vervanger op wanneer één van de honden wordt gedisk walificeerd. K. Deurloo uit Tholen is tijdens de Nationale Ploegkampioen- schappen bij Nijkerk in de Fle- vopolder in het onderdeel rond gaande ploegen als tweede geëin digd. M. van Tilbeurgh uit Oud Vossemeer legde beslag op de vierde plaats. Winnaar werd K. Breure uit Dinteloord. Er werd eveneens gestreden om het kam pioenschap twee- en driescharige wentelploegen en praktijkploe- gen. Wegens het slechte weer kon de provinciale ploegwedstrijd voor Noord-Brabant vorige week niet doorgaan. Zaterdag onderneemt men een nieuwe poging op het bedrijf van oud-wedstrijdploeger A. Bovée, Zuiderkreekweg 2 in Halsteren. De wedstrijd wordt gestreden in drie categoriën, na melijk rondgaande ploegen, twee-schaar wentelploegen en meerschaar wentelploegen. De wedstrijden beginnen 's middags om half een. De Nutsacademie Rotterdam - met een dependance voor deel tijdlerarenopleiding in Middel burg - zal deze maand op drie plaatsen in Zeeland 'nascholings- markten' organiseren voor de do centen in het voorgezet onderwijs. Tijdens deze bijeenkomsten zal informatie worden verstrekt over het cursusaanbod 1984/1985 van de in de regio zuidwest-Neder land samenwerkende instellingen op het gebied van de nascholing (de Haagse Leergangen, Het Ne derlands genootschap voor oplei ding van leraren beroepsonder wijs, de Nutsacademie Rotter dam/Middelburg, de Rijksuni versiteit Leiden, de Technische Hogeschool Delft en de Lerare nopleiding Zuidwest-Nederland). Het gaat om cursussen voor indi viduele docenten, groepen vak docenten, schoolteams en groepen van docenten die bij fusies zijn betrokken. Op de bijeenkomsten krijgen de docenten eveneens de gelegenheid te informeren naar nascholingsmogelijkheden voor specifieke problemen waarmee ze te kampen hebben, i De Nutsacademie heeft het ini tiatief tot de nascholingsmarkt- dat gesteund wordt door het pro vinciaal bestuur- genomen omdat vraag en aanbod van de cursussen niet altijd op elkaar afgestemd blijken te zijn. Het is de bedoeling dat de instellingen al bij de indie ning van hun programma 1985/1986 bij het ministerie van onderwijs rekening houden met de wensen van de docenten. Na afloop van de bijeenkomsten wordt beslist of deze voortaan jaarlijks zullen plaats vinden. De nascholingsmarkten worden gehouden in Goes, (dinsdag 25 september, 15.30 uur. Rijksscho lengemeenschap "Het Goese Ly ceum", Van Dusseldorpstraat 78) en Terneuzen (donderdag 27 sep tember). Open dagen van Beroepskeuzebureaus De twee stichtingen voor schooi en beroepskeuze in Zeeland bie den gratis hun diensten aan. Op 24-25-26 september a.s. (maandag, dinsdag, woensdag) houden de Christelijke Stichting voor school- en beroepskeuze te Vlissingen en de Zeeuwse Stich ting voor school- en beroepskeuze te Goes open dagen. De gratis dienstverlening betreft de jongeren die geen werk heb ben. Dit houdt in, dat diegene die niet meer schoolgaand is, die geen werk heeft en die tussen de 15 en 30 jaar is, op de bureaus van de stichtingen terecht kan. De hulp die geboden wordt, betreft zaken, die met de studie- en beroepskeu ze te maken hebben. De' medewerkers van beide bu reaus zijn ter plaatse beschikbaar om bijvoorbeeld pure informatie te geven over beroepsopleidingen, studies en cursussen. Wanneer nodig kunnen zij onderzoek doen naar capaciteiten, vaardigheden en interesses. Men kan terecht bij de Chr. Stichting voor school- en be roepskeuze, Badhuisstraat 24, Vlissingen, tel. 01184-13655. Zeeuwse Stichting voor school- en beroepskeuze, Grote Markt 14A, Goes, tel. 01100-12120. bel dan Inkoopgroep Onroerend goed, tel. 01641-33 33/01640-4 31 46 Advertentie IM Overzicht sociale uitkeringen Aantal per- Aantal per sonen 1 ja- sonen I ja nuari 1984 nuari 1983 Thuiswonenden van 65 jr. en ouder 2 2 Thuiswonenden jonger dan 65 jr. 110 87 Verzorging in een bejaardentehuis 139 134 Rijksgroepsregeling werkloze werknemers 201 96 Rijksgroepsregeling Zelfstandigen Rijksgroepsregeling Oorlogsslachtoffers 2 2 Wet Werkloosheidsvoorziening 317 282 Beeldende kunstenaarsregeling 2 2 Totaal aantal periodieke uitkeringen 773 605 Uitstaande kredieten Algemene Bij standswet 166 140 Uitstaande kredieten Rijksgroeps regeling Zelfstandigen 27 45 ALGEMEEN TOTAAL PER 1 JANAURI 966 790 Uitkeringen Algemene Bijstands wet aan thuiswonenden. Het betreft hier de uitkeringen zowel aan personen jonger en ou der dan 65 jaar. Periodieke uitkeringen In 1983 werd aan 180 personen een periodieke bijstandsuitkering verleend (totaal 1982: 167). Hier bij dient opgemerkt te worden dat verleende voorschotten in af wachting van een uitkering inge volge de Werkloosheidswet of Wet Werkloosheidsvoorziening hierin niet opgenomen zijn. B en W houden voor volgend jaar re kening met een beperkte groei van deze groep. Incidentele uitkeringen In-1983 werd aan 22 personen een incidentele bijstandsuitkering toegekend (totaal 1982: 20). Deze vorm van bijstandsverlening heeft veelal betrekking op bijzondere kosten. Bij het bepalen of iemand voor bijzondere bijstand in aan merking komt is het Besluit Lan delijke Draagkracht van toepas sing. Wet Werkloosheidsvoorziening Ondanks het feit dat personen van 23 jaar en jonger, in het algemeen niet meer in aanmerking komen voor een uitkering ingevolge de Wet Werkloosheidsvoorziening is het aantal aanvragen ingevolge deze regeling in 1983 fors geste gen. Gelet op de huidige situatie in onze gemeente zullen b en w in ieder geval voor de korte termijn rekening moeten houden met een hoog werkloosheidspercentage én dus een groot aantal aanvragen. Kenmerken van de huidige wer kloosheid zijn: de werkloosheid heeft een hardnekkig structureel karak ter; tot in de negentiger jaren moet met grote werkloosheid gerekend worden; de kans op herintreding in het arbeidsproces is groter naar mate het opleidingsniveau ho ger is; de kans op herintreding wordt niet zozeer bepaald door zoekgedrag alswel door de mate waarin men zich kwali tatief onderscheidt van andere werklozen op de desbetreffen de deelmarkt; de arbeidsmarkt vertoont on danks een omvangrijke wer kloosheid, een opmerkelijke dynamiek; de gemiddelde werkloosheids duur neemt aanzienlijk toe, waarbij relatief zwakke groe pen op de arbeidsmarkt one venredig zwaar worden ge troffen; werkloosheid vormt op zich al na enkele maanden een be lemmerende faktor. Uit onderstaand overzicht blijkt nog eens het ongunstige verloop van de werkloosheid in de ge meente Tholen gedurende de laatste jaren. Aantal personen met WWV-uit- kering in 1980: 154. Aantal personen met WWV-uk- kering in 1981: 278 Aantal personen met WWV-uit- kering in 1982: 430 Aantal personen met WWV-uit- kering in 1983: 690 Het totaal aantal uitkeringsweken in 1983 bedroeg 17067 (1982: 11066), zodat de gemiddelde uit keringsduur 25 weken bedroeg 1982: 26 weken). In verband met de huidige gegevens hebben wij voor 1985 het uitgavencijfer voor de Wet Werkloosheidsvoorzie ning verhoogd met 2.000.000,— ten opzichte van 1984. Overzicht van het totaal aantal uitkeringen gedurende 1983, ges pecificeerd per kern en per rege ling (hierin zijn niet opgenomen de incidentele uitkeringen, de verstrekte geldleningen, de uitke ringen wegens verzorging/verple ging en de uitkeringen aan woon wagenbewoners). ABW ABW - Rijks WWV Totaal Aantal Aantal uitkeringen Kern 65 jr. 65 jr. gr- mw. per 1000 inw. fl regel. 1 jan. 1983 1982 1981 1984 Tholen 2 73 78 178 331 5828 56.8 48.9 26.6 Poortvliet 9 19 50 78 1689 46.2 31.2 25.9 Scherpenisse 16 19 45 80 1407 56.9 39.6 25.8 St. Maartensdijk 2 40 57 132 231 3421 67.5 47.7 39.9 Stavenisse 9 12 37 58 1513 38.3 20.8 24.6 St. Annaland 13 57 79 149 2999 49.7 24.9 22.2 Oud-Vossemeer - 16 38 76 130 2281 57.0 41.5 25.2 4 176 280 597 1057 19138 55.2 40.0 27.9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9