18 Tholenaren bij Terminal Tunnel door Oostdijk en twee rijen bomen in de Voorstraat Smalstads Mannenkoor ontvangt Alouette Expo Tholen half oktober Steengoed BV. 6,75 Armoede dêkh®' Hoorzitting dorpsvernieuwing Sint-Philipsland Zaterdagavond acht uur in Meulvliet Tholen BOUMAN POTTER Donderdag 20 september 1984 40e Jaargang no. 45 I JONuff JENlffil Bij het in moeilijkheden verkerende Rotterdamse stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal werken 18 Tholenaren: 7 uit St. Annaland, 3 uit Poortvliet en St. Maartensdijk, 2 uit Tholen en Scherpenisse en 1 uit Oud-Vossemeer. Faillissement Uijtdewilligen bouwt Barenbrug VERSE PELGARNALEN A.J. SCHOT EN ZN. B.V. Een tunnel door de Oostdijk was vrijdagavond het meest verrassende voorstel tijdens de hoorzitting over dorpsvernieuwing in St. Philipsland. Dat door dhr. J. van Dijke uit de Stationsstraat gelanceerde idee noemde burgemeester T.A. Vogel 'geweldiq goed'. "Maar zonder subsidie zal 't niet kunnen", liet hij er snel op volgen. Het Smalstads Mannenkoor ontvangt zaterdagavond voor haar jaarconcert de zanggroep Alouette uit Sit tard en de twintigjarige violist Rienk Lanooy uit Oud Beijerland. Het concert begint om acht uur in Meul vliet te Tholen. Violist Oud strijders Restauratie van Ambachtsherenhuis jiZE WEEK Eerste 100-jarige in St. Maartenshof Voor de organisatoren is de Expo Tholen 1984 in zoverre afgerond, dat op woensdag 17 oktober de deuren van de grote tent op het terrein aan de Zoek weg te Tholen open kunnen. Burgemeester E. Bae- rends deed de toezegging voor de officiële opening en vervolgens kan het publiek van eigen regio en wijde omgeving er vier middagen en avonden terecht. Uiteraard is het belangrijkste dat de beschikbare ruimte door de standhouders is volgetekend. Daar door kan men ook borg staat voor een ruime variatie van goederen en aanbiedingen. Vereniging opgelicht Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Uw woning direkt verkopen? Eendrachtbode Postbus 5 '4697 ZG Sint-Annaland 'Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post ƒ42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mrr). Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Een zestiger schudt zijn hoofd bij het beluisteren van commentaren op en discussies over de troonrede en milioenennota. Het lijkt er soms op, of het grootste deel van ons land in zo'n diepe armoede is gedompeld, dat er geen droge bo terham valt te eten. Dan had je in juli en augustus eens moeten boe ken voor vliegtuigreizen naar Spanje, Griekenland, Joegoslavië of noem maar op. Er zijn daar landgenoten geweest, het zij vroeg of laat in het jaar in het toen kou de of later warme Spanje, die veel spijt hadden niet in Drente te zijn gaan fietsen. Maar ze konden de vliegtuigreis betalen. We zijn de laatsten te willen dis crimineren, maar zodra Prinsjes dag er is geweest, moet ieder zo veel inleveren, dat hij voorlopig nog niet kan boeken voor Madrid 1985. We laten ons dit alles maar aanleunen. De Troonrede kondigt zelfs een economische verbetering aan en hier en daar lijkt er dat ook wel op, met name bij de industriële bedrijven. De rest komt wat achteraan. Een serieuze vraag moet dan wel luiden: wie had in 1984 tot dusver zoveel armoe, dat hij zoals bijvoorbeeld in 1934 het stroopvet niet meer haalbaar achtte? In de Thoolse gemeentebegroting 1985 wordt ook gesproken over het begrip 'Nieuwe Armoede'. "Die omschrijving dienen wij wel te plaatsen in de omstandigheden van de huidige Nederlandse sa menleving", voegen b. en w. er aan toe. Wat zal er komende we ken weer gepolitiekt worden? Over de ene procent meer of minder? de Thoolse raadsfracties blijven daarvan in tegenstelling tot de Tweede Kamer verschoond, want de Thoolse belastingen gaan niet omhoog. Alleen voor het gra tis storten op het Tuttelhoekje moet mogelijk betaald worden, maar dat is al lang een wens van de gemeenteraad. Geen lastenverzwaring of inleve ring op Tholen, maar ambtenaren moeten landelijk wel inleveren. En dat niet voor het eerst, maar welke onderwijzer of gemeente lijk ambtenaar heeft het in de hem ruim toegemeten vrije tijd 1984 minder moeten doen, zodat de armoe om het hoekje kwam kij ken? Men hoeft niet meteen politiek verwijten te maken. Er was een periode dat het nauwelijks op kon. Ieder had werk en de sociale voorzieningen konden naar de top. Maar als er daarin een ken tering komt' zal men toch de te ring naar de nering moeten zetten. Dat is enkele jaren te laat aange durfd. Toen het niet meer anders kon, kwamen er klappen, maar dat is nog iets anders dan armoe. Armoe was er in de dertiger jaren. Na die tijd tot dusver nog niet. Weliswaar inlevering en dat is nooit plezierig, maar als het om armoe gaat, praat men nog altijd uit een warm hoofd. De ambte naar, de middenstander, de boer, de werknemer, zelfs de huis vrouw, die soms de eindjes wel aan elkaar moet knopen. Dat zal niemand van ons verhinderen er de komende politieke weken toch flink op los te slaan. Het gaat im mers om 3 - of 3 Niet om ar moe. UQUBEN rlKLr-*'^ HAAST X» Advertentie IM Al een maand zijn er conflicten tussen werkgevers en werknemers over het aangekondigde ontslag van 151 van de 250 personeelsle den van Terminal. De Koningin- nebrug werd zelfs geblokkeerd en ook vonden er stakingen plaats bij andere havenbedrijven, waardoor er nog meer eilandbewoners bij de onrust betrokken zijn. Het is overigens niet bekend, welke werknemers tot die 151 behoren. Van de 250 Terminalmensen zijn er zo'n 30 pendelaars, naast die van Tholen, uit Goeree-Overflak- kee, Schoonhoven en Gouda. Een bemiddelingspoging,van Minister de Koning leverde nog geen re sultaat op. De bedoeling was de vervroegde uittreding van 57 Vi- jarigen te verlengen en de vrijge komen plaatsen door een aantal van de 151 te laten innemen. De overigen zouden in een tweede reservepool van de stichting Ha ven Bedrijven (SHB) onderge bracht worden. Na een patstelling leek er gisteren weer bereidheid tot overleg te zijn. Terminal was eerst eigendom van Bouwbedrijf Uijtdewilligen uit Oud- en Nieuw-Vossemeer bouwt de eerste loods van 50 x 30 m voor Barenbrug Holland B.V. aan de Molenweg te Oud-Vossemeer. Het wordt systeembouw met damwandprofiel en plastisol. De weegbrug van 60 ton bij het gras- zaadbedrijf wordt nog apart aan besteed. Daarover is men nog in onderhandeling. Architect W.D. van Doorn uit Poortvliet is verder bezig met het tekenen van een bedrijfswoning voor Barenbrug-bedrijfsleider M.C.J. Geluk. de Holland Amerika Lijn en be hoort sinds 1975 tot het Zweedse concern Brostrom, dat ook eige naar is van het moederbedrijf In- cotrans met 650 personeelsleden. Sinds juli is al uitstel van betaling verleend aan Rotterdam Terminal en de bewindvoerder vreest een faillissement als de huidige situa tie voortduurt. Terminal was een van de eerste bedrijven, die bijna dertig jaar geleden Thoolse havenwerkers aantrok. Dat aantal groeide tot zeventig, waarvoor twee grote bussen reden. Door de opkomst van het containervervoer verloor de stukgoedsector en daarmee Terminal steeds meer terrein. Sinds september 1976 rijden er zes kleine busjes van Tholen en nu maar twee meer. Er worden voornamelijk schepen voor het Midden-Oosten, Afrika en India geladen. Volgens Termi- nal-werknemer C.M. Noorthoek zijn er de laatste drie weken wel 125 man tekort om het vele werk aan te kunnen. Met een omzetdaling van twintig procent heeft Terminal een slech te positie gezien de groei van twaalf procent in de gehele stuk goed sector. per kilo nu Onze aanbieding geldt in de winkel en aan de verkoopwagens. Thoolse vishandel Eendrachtsweg 1 5, Tholen Advertentie I.M. De Voorstraat in St. Philipsland zou in het kader van de dorpsvernieuwing twee rijen bomen kunnen krijgen, zoals dat vroeger, toen de auto nog nauwelijks in het straatbeeld te zien was, ook het geval was. Tijdens de door 25 inwoners bij gewoonde hoorzitting in de Wim pel wees dhr. Van Dijke erop, dat de Oostdijk het dorp in feite in tweëen verdeeld. ,'De Sluisblok leeft compleet apart. Er is geen winkel, geen bank, geen gemeen tehuis en geen kerk. Ook de dok ter zit aan de andere kant. Je moet dagelijks klimmen en weer zak ken. Een loop-/fietstunnel onder de Oostdijk is een heel voornaayn punt", aldus Van Dijke. Dhr. v.d. Wal van de Oostdijk was het daar roerend mee eens. "Vooral voor de kinderen is een tunnel ook van groot belang, want dan moeten ze de gevaarlijke Oostdijk niet meer over.,' De burgemeester merkte op, dat met name oudere mensen nogal wat hinder van de Oostdijk on dervinden. Een tunnel tegenover de Oostdijk zag hij wel zitten. "Ik héb 't een aannemer al eens laten uitrekenen en dat viel mee, maar gemeentewerken meende dat 't meer zou kosten. Met een grote rioolbuis en verlichting moet 't te doen zijn", meende de burge meester. VERVOLG PAG. 7 De zanggroep Alouette uit Sittard treedt zaterdagavond op uitnodiging van het Smalstads Mannenkoor op in Meulvliet. Rechts tenor-dirigent Paul Timmermans. Het jaarconcert staat evenals vorig jaar in het teken van een uitwis seling. Alouette heeft slechts ne gen leden: drié sopranen, twee al ten, twee tenoren en twee bassen. Een bijzonderheid is, dat tenor Paul Timmermans tevens dirigent is. De in 1976 opgerichte zanggroep concentreert zich op profane mu ziek, die a capella gezongen wordt. Het repertoire omvat lie deren van 1600 tot heden. ^Hetmannenkoo^s^ naast de Limburgse vocalisten ook een violist aan het jaarconcert meewerkt: Rienk Lanooy, die bovendien nog Thoolse banden heeft omdat zijn vader uit St. An naland en zijn moeder uit Scher penisse komt. Rienk Lanooy zal in samenwerking met pianist Tom van Gurp het concert zeker meer glans en inhoud geven. De talentvolle violist, wiens grootvader vele jaren diri gent/voorzitter van Accelerando was, kreeg op achtjarige leeftijd zijn eerste vioolles. Hij speelt on der meer in het Rotterdams Jeugd Symphonieorkest, waar hij zelfs als solist optreedt. Verder is Rienk Lanooy actief in het Utrechts Studentenorkest. In de Domstad studeert hij aan de Rijksuniversi teit theologie. Muziekminnend Tholen en St. Philipsland zullen dan ook zeker veel genoegen beleven aan dit jaarconcert in Meulvliet. Alouette werkt zondag met het mannenkoor nog mee aan de kerkdienst in de Gereformeerde Kerk(Doelweg) te Tholen. Smalstads Mannenkoor heeft dit jaar nog maar liefst vijftien optre dens op het programma. Het voorbije weekeinde was er al een double: zaterdag een kerkdienst in Haestinge en zondag een oecu menische dienst in de St. Marti- nuskerk te Halsteren. Daarbij waren veertig Canadese oud-strij ders van het Lincoln en Welland regiment aanwezig, die een grote rol hebben gespeeld bij de bevrij ding van Bergen op Zoom en Tholen, veertig jaar geleden. In oktober doet het mannenkoor mee aan het Nederlands Koorfes tival in de Avro-studio te Hilver sum en verder is er een concert met het Zeeuws Mannenkoor en het Brabants Orkest. Er zijn ook nog optredens in Steenbergen, Bergen op Zoom en Kruiningen. Het Smalstads Mannenkoor brengt voorts nog een tegenbe zoek aan Aoulette in Sittard. Voor de Kerstdagen zijn al vier data vastgelegd. De tweede gram mofoonplaat, die begin november van de pers komt, is ook een kerstplaat. Aannemingsbedrijf S.M.W. de Korte uit Tholen is gisteren be gonnen aan de restauratie van het Ambachtsherenhuis aan de Raadhuisstraat in Oud-Vosse meer. Bij ondershandse aanbesteding kreeg dit bedrijf het karwei van de Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe N.V. voor 98.000 gulden, exclusief btw. Onderaannemers zijn Maasair uit Tholen voor de luchtbehandeling en verwarming, de fa. J. Laban uit Tholen voor het schilderwerk en de fa. J.J. Vos en Zn. voor elektri citeit, sanitair en loodgieterswerk. Architect is W.D. van Doorn uit Poortvliet. Voor de restauratie van het pand, dat onder monumentenzorg valt, is subsidie aangevraagd van rijk, provincie en gemeente. Het met selwerk dient hersteld te worden, waarbij de muren van een water dichte laag worden voorzien. De balklagen worden gerepareerd en het dak geïsoleerd. Verder komen er nieuwe sanitaire voorzieningen. Zowel van binnen als van buiten wordt het Ambachtsherenhuis ge schilderd in op elkaar afgestemde kleuren. De oplevering is half fe bruari gepland. De armoede 1984 Achttien Tholenaren in span ning over baan bij Rotterdam Terminal Tunnel door Fliplandse Oost dijk v Expo Tholen is goed voorbe reid Het Thoolse bintje drie dub beltjes Lammetjes in september wel goed voor het ras? Paarden en honden in de prij zen Sociale zaken Tholen heeft het druk Smalstads Mannenkoor met violist Rienk Lanooy Dienstverlening PTT aan ge meente Tholen constant Tholen doet veel aan 't groen, maar ook schade Voetbalafgelastingen door vele regen MILJOENENNOTA: AL LEEN VANUIT ARMOE KUN JE LATER RIJK WOR DEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Mevr. J. Menheere-Geuze uit Scherpenisse hoopt zondag in Sint Maartenshof honderd jaar te worden. Het is voor het eerst, dat er in het Smerdiekse bejaardente huis een eeuwling is. Mevr. Men- heere verblijft sinds 2 oktober 1975 in Sint Maartenshof. "het is een mens van de dag", zegt haar neef W. Geuze. "Ze stapt uit bed naar haar stoel, loopt wel eens een eindje rond de tafel en gaat weer terug naar bed. Een gesprek is ook niet altijd meer mogelijk." Mevr. Menheere wordt maan dagmorgen in de recreatiezaal verwacht om samen met. haar mede-bewoners de bijzondere verjaardag te vieren. Ze heeft weinig familie aangezien ze geen kinderen heeft gehad. Het zijn vooral de Thoolse bedrij ven, die de stands bemannen, maar daarnaast ook voorlichting van PZEM, P.T.T., Rode Kruis, Ziekenfonds MZB en van de ge meente Tholen. Dat maakt zo'n consumentenbeurs bij uitstek in teressant en nuttig. Maar het brengt de consument tegelijkertijd op de hoogte van de nieuwe arti kelen, die voor het komend sei zoen weqr op de markt komen. De talrijke aanbiedingen van de standhouders zullen het ditmaal lage entreegeld volop compense ren. Daarnaast zitten nog enkele bijzondere attrakties in de plan ning, die toch voor deze en gene bezoekster of bezoeker een ver rassing zullen opleveren. Een at- traktie is er eveneens in de vorm van een modeshow, die elk van de 4 Expo-dagen zal worden her haald. De Expo 1984 van woensdag 17 t/m zaterdag 20 oktober valt bovendien in de herfstvakantie, zodat menig gezin compleet de consumentenbeurs 1984 kan be zoeken. Er bestaat verder ook het voornemen om voor de 65 plus sers op de donderdagmiddag een bus (of meerdere) van de firma van de Klundert te laten rijden, terwijl die 65 plussers bovendien maar de helft van de entreeprijs (volwassenen 2.50 en kinderen 1.25) behoeven te betalen (vori ge beurs was dat nog 4,— per persoon). Via een uitgekiende begroting kon dat entreegeld worden be perkt. De voorbereiding voor de Expo 1984 werden getroffen door de middenstandsfederatie Eiland Tholen, terwijl bij een bespreking deze week een vereniging Expo Tholen tot stand kwam met een uit de exposanten 1984 gekozen bestuur, verspreid over de Thool se kernen. Het zijn J.K. Elenbaas uit Poortvliet (voorzitter), J. Wes- dorp uit Scherpenisse (secretaris penningmeester), G.J. den Hertog uit Tholen, A. Hommel uit Oud- Vossemeer, M.J. van Houte uit Sint Maartensdijk, W. Pleune uit Sint Annaland en A. Slager uit Scherpenisse. Bij de exposanten moet de kost wel voor de baat uitgaan, maar daardoor hebben ze er ook het meeste belang bij de beurs voor het publiek aantrekkelijk te ma ken. Zoals dat ook al eerder lukte. 1XVONINGIIMWICHTING Advertentie Tm. bel dan Inkoopgroep Onroerend goed, tel. 01641-33 33/01640-4 31 46 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1