Bruggelingen Scherpenisse liep uit voor eerste predikant na 36 jaar ontwerp-woonwagenplan 1985-1990 mazairac B Parachute -springen PNEM: laagste tarief ZEELAND IN DE PEN IN BEHOL P KMS-boek Welzijn Bestuurs zaken mazairac doet méér! Donderdag 13 september 1984 EENDRACHTBODE Gedeputeerde staten hebben het ontwerp-deelprogramma so ciaal-cultureel werk aangeboden. Er blijken nogal wat proble men te zijn op financieel gebied Bezuinigingen (OM MISSIES Beleidsnota's Seniorenorkest Wie krijgt minder? Procedure Zeer grote belangstelling tijdens twee kerkdiensten Gereformeerde Gemeente 't Was donderdag een blijde dag voor de Gerefor meerde Gemeente van Scherpenisse en de zusterge- meenten op Tholen en Sint-Philipsland. Kandidaat J. Beens uit Genemuiden werd 's middags bevestigd als predikant en 's avonds hield hij zijn eerste preek aan de hand van I Corinthe 1. Na 36 jaar had de Ger. Gem. Scherpenisse weer een eigen dominee. "God is wonderlijk van raad en machtig van daad", zei ou derling N.L. Rijstenbil. Gekruisigde Christus Gemeentezang Struikelblok Gewichtig ambt Veel toespraken Bevestiging CO -o Q> O) m 30 O ■n z CD CD 3 C/> m CD CD 3 provinciale griffie A B I) IJ I EUWS Het Zwin en Brugge behoorden bij elkaar. De stroom was een van de levensaderen van de stad. Nog steeds getuigt Brugge van het grootse leven van een handelsmetropool, die in de middeleeuwen uitgroeide tot een van de belangrijkste van Europa. Toen in de 16e eeuw de bloei afnam (mede door het verzanden van het Zwin) bleven de burgers een levensstijl ver tonen die getuigde van zelfbe wustheid en ondernemingszin. Dat bewijzen de portretten van de Brugse burgerij, die zijn ge schilderd door de meester Pie- ter Pourbus (1524-1584) Ze zijn te zien op een tentoonstel ling in het Sint-Janshospitaal in Brugge tot 30 september a.s. De catalogus geeft een voortref felijk beeld van hetgeen de ten toonstelling biedt: het leven van de Brugse burgerij, de 'welstel lende, bezadigde en onderne mende bevolkingslaagdie de grondslaq legde voor een 'calvi- nistisch-gestrenge" burgerklasse. De auteur voegt hieraan toe dat deze klasse sterk afsteekt "tegen de Bourgondische bontheid van een maatschappij die Huizinga in zijn Herfsttij uitgetekend heeft .Pieter Pourbus was meer dan schilder. Hij was tevens landme ter, tekenaar en kaartmaker. Als kaartmaker is hij vooral be kend door de "Grote Kaart"' van het Vrije van Brugge van 1571. De vaardigheid in dit werk leerde hij waarschijnlijk van zijn schoonvader Lanceloot Blondeel. Verder maakte hij gebruik van een methode van driehoeksmeting die hij geleerd moet hebben van het tractaat van Gemma Frisius. Voor de kaart van het Vrije werkte hij zelfstandig als landmeter. In een rekening van 1 583 is geen sprake van een assistent, alleen van een knecht die zijn gereed schap draagt. Bovendien gaf Pourbus ingenieursadviezen. De kaart van het Vrije van Brugge, die ook het grootste gedeelte van West Zeeuwsch- Vlaanderen omvatte en op doek was geschilderd, mat niet min der dan 323 bij 651 cm. Door het voortdurend op- en afrollen brak de preparatielaag en ging de kaart stuk. Een kopie- ge maakt door Pieter Claeissins geeft een getrouw beeld van het werk van Pourbus. Het is deze kaart die voor de historische geografie van W.-Z.- Vlaande ren van uitnemend belang is. In het cartografisch werk van Pourbus neemt verder het Plan van de Duinenabdij van 1 580 een belangrijke plaats in. Deze abdij, in de 1 2e eeuw te Koksijde ge sticht, was van de Cisterciënsers, die vooral in Zeeland belangrijke bedijkingswerkzaamheden heb ben uitgeoefend. Al in de 15e eeuw begon de neergang van de ze gemeenschap en in de jaren zeventig van de 16e eeuw was nog slechts een twintigtal monni ken aanwezig. In 1578 werd het grote complex geplunderd en deerlijk vernield. De kaart van Pourbus - van 1 580 - geeft niet weer zoals het complex toen was. Op 18 september a.s. houdt de commissie die ged. staten advi seert over AROB-zaken (Adminis tratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen) een openbare hoorzitting. Het betreft bezwaar schriften, ingediend door of na mens een aantal inwoners van Veere tegen het afgeven (door ged. staten) van verklaringen van geen bezwaar op grond van de wet op de ruimtelijke ordening en de woningwet voor de (ver)bouw van een kleed-/clubgebouw tot jeugdsoos. Dit gebouw ligt aan de Veerseweg. De zitting vindt plaats in het Provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg. Op maandag 16 september a.s. (19.30 uur) biedt het Steunco mité behoud KMS een boek aan dat is gewijd aan de gebeurtenis sen vorig jaar rondom het voort bestaan van de Kon. Mij. de Schelde. Dit zal gebeuren tijdens een openbare bijeenkomst in het Vlissingse stadhuis. Burgemees ter drs. Th.J. Westerhout zal het boek in ontvangst nemen. Het boek zal vanaf dit tijdstip gra tis verkrijgbaar zijn op de volgen de adressen: kantoor ondernemingsraad KMS; welzijnscentrum "Bachten Komme", Vlissingen; wijkcentrum "De Zwaan Oost-Souburg - de bureaus voorlichting van de gemeenten Vlissingen en Middel burg; - de FNV-kantoren in Middelburg, Goes en Sluiskil. maar op welke wijze de ruTne later zou moeten worden gerestau reerd. Overigens moest Pourbus ook de situatie rond Biervliet na de Allerheiligenvloed van 1570 in kaart brengen. Op de tentoonstelling zien wij een begaafd schilder, die door zijn werk het leven van de ge goede burger in beeld brengt en zien wij tevens een veelzijdig mens die kaarten heeft geleverd die hun waarde voor de ge schiedenis steeds weer bewij zen. - Planning 1985 welzijnssubsidies Het ontwerp-deelprogramma sociaal-cultureel werk geeft een uitwerking van de provinciale begrotingsposten voor de sub sidiëring van zaken als op bouwwerk, vormingswerk, kunstzinnige vorming, jeugd werk, sport en amateuristische kunstbeoefening. Volgens het programma is het in een tijd van teruglopende welvaart juist van belang het met moeite opge bouwde niveau van welzijns voorzieningen in stand te hou den. De economische terug gang leidt tot een steeds groter wordende groep van mensen die zonder werk zijn. Het grote probleem is echter dat ook de provincie minder te be steden heeft. Zij zal een keuze moeten maken tussen belang rijke en minder belangrijke za ken. In het programma van volgend jaar is - in vergelijking met dit jaar - een algemene bezuiniging aan gebracht van ƒ88.700, Tege lijkertijd zijn op spaarzame wijze enkele nieuwe uitgaven gedaan, nl. tot een bedrag van ƒ23.500,— zodat er een bezui niging resteert van 65.200,—. Niet alleen de provincie kampt echter met financiële problemen, maar ook het rijk ziet zich ge noodzaakt kortingen aan te bren gen. Op de uitkering die de pro vincie voor sociaal-cultureel werk krijgt wordt voor dit jaar al 165.200,— ingehouden. Voor 1 985 zal dat minstens hetzelfde zijn. De statencommissie welzijn ver gadert op maandag 1 7 september a.s. om 14.00 uur. Op de agenda staan de deelprogramma's 1985 voor sociaal cultureel werk en voor kunst en cultuurbehoud. Verder wordt het advies voor de regio-indeling wet volksgezond heid en wet gemeenschappelijke regelingen besproken en zal er worden gediscussieerd over uit gangspunten voor het beleid zwakzinningenzorg en psychiatri sche voorzieningen. Op vrijdag 21 september, 09.30 uur vergadert de commissie be stuurszaken. Op de agenda staan eveneens de zojuist genoemde deelprogramma's op welzijnsge- bied en het advies over de regio indeling. Verder wordt o.a. ge sproken over het functioneren van de provinciale statencommissies, over een voorstel tot beëindiging van de garantstellingsregeling in stellingen voor gezondheidszorg (waarbij ook aan de orde komen enkele zaken betreffende het Psy chiatrisch ziekenhuis Zeeland en "De Sterreen over het uitkeren van knelpuntengeld op het terrein van de maatschappelijke dienst verlening. Bij dit laatste voorstel gaat het om een bedrag van.ruim twee ton Beide commissies vergaderen in het Provinciehuis Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De bijeenkomsten zijn openbaar en er is spreekrecht voor het pu bliek. Een jaar geleden hebben provin ciale staten besloten de rijkskor tingen in principe zelf op te van gen voor dit jaar, met een maxi mum van een ton. In een begeleidend voorstel bij het ontwerp-deelplan schrijven gs echter dat het niet zonder meer mogelijk is een aantal gedragsre gels voor subsidiëring te door kruisen door in een keer de kor tingen aan te brengen. De staten wordt voorgesteld de dreigende tekorten voor zowel 1984 als 1 985 op te vangen door een pro vinciale spaarpot aan te spreken, het fonds sociaal-cultureel werk. Aangezien het echter gaat om voortdurende tekorten, kan hiermee niet worden volstaan. Voor 1 januari 1985 zou duide lijk moeten worden welke orga nisaties definitief op minder subsidie kunnen rekenen. Als dit noodzakelijk mocht zijn, zul len gs de staten hier nader bij betrekken. In het deelprogramma is op een aantal onderdelen al rekening ge houden met enkele beleidsnota's met name die op het gebied van maatschappelijk activeringswerk en de volwasseneneducatie. De onderdelen jeugdwerk en sport zijn financieel bevroren, in afwachting van de vaststelling door de staten van de betreffende beleidsnota's. Een van de weinige nieuwe ac tiviteiten die tegenover de kor tingen staat is een subsidie van ƒ7.500,— aan het Senioren Orkest Zeeland. Eerst werd dit subsidie bij wijze van experi ment verleend, maar in de korte tijd van zijn bestaan heeft dit harmonieorkest een vaste plaats ingenomen in het Zeeuwse muziekleven, alsdus gs. Minder geld gaat er volgens het deelprogramma naar het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vor ming en volwasseneneducatie 20.000.—). Ook wordt ƒ16.0000 minder uitgetrok ken voor de orkestbegeleiding van koren. Het Diocesaan Insti tuut Jeugd- en jongeren zal 15.000,— moeten inleveren. De Jongerenbeweging FNV 5.700.—, de Zeeuwse vrou wenraad ƒ8.000,— en de pro vinciale toneeladviseurs ƒ7.000, Voor amateurmuzie kuitvoeringen is ƒ6.500,— min der beschikbaar en voor het Zeeuws jeugdorkest 2.000, Het ontwerp-deelprogramma komt aan de orde in de staten vergadering van 9 november. Op 1 7 september a.s. wórdt het besproken in de commissie welzijn, evenals het deelpro gramma kunst en cultuurbe houd (zie elders op deze pagina). In deze commissie is spreek recht voor het publiek. Abdtjnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 De belangstelling voor de twee diensten, die in het grootste kerk gebouw uit onze streek werden gehouden(de NH Kerk te St. An- naland), was overstelpend. De dorpskom was verstopt met au to's, want de kerkgangers kwamen niet alleen uit Scherpenisse en andere plaatsen uit onze streek, maar ook uit Genemuiden, Stap horst e.d.. Dat laatste was duide lijk te zien aan de klederdracht met bijzondere hoofddeksels, die de vrouwen sierden. Alleen uit Genemuiden waren er al twee autobussen en 35 personenwagens met familieleden en kennissen, 's Avonds waren er een 2 a 300 mensen meer dan 's middags, zo dat er in de stampvolle kerk tal rijke stoelen bijgeplaatst moesten worden. Tussen de twee diensten zorgde de vrouwenvereniging van de Ger. Gem. Scherpenisse in het NH verenigingsgebouw voor een broodmaaltijd en 'savonds was daar voor de verre gasten ook koffie. Ds. A.F. Honkoop, die veertien jaar consulent is geweest en daar naast mog zestien jaar de diensten op bid- en dankdag in Scherpe nisse verzorgde, sprak van een bijzonder gunstbetoon van de Heere. "Het is nog nooit voorge komen, dat de classis Tho- len(waartoe ook Dinteloord be hoort) drie predikanten had. ■kafd. werkplaats en magazijn, óók op zaterdagochtend ge opend. Tijdens onderhoud en/of re paratie "vervangende auto beschikbaar a 25,- incl. BTW per dag. Erasmuslaan 6-10. 4615 AB Bergen op Zoom Tel 01640-50011 Advertentie I.M. GM Daarentegen wel, dat er geen en kele was. Daarom is dit een bij zondere en blijde dag. God is de waarmaker van Zijn Woord, al kon Scherpenisse er soms niet in geloven. Bij het honderdste be roep was God echter de ontfermer op het gebed", zei ds. Honkoop. Burgemeester E. Baerends, die met wethouder L.J. Koopman aanwezig was, feliciteerde Scher penisse hartelijk met de eigen herder en leraar. "Wij hebben respect voor de kerkeraad en grote Waardering voor de gemeente omdat er zoveel kosten gemaakt worden voor een nieuw kerkge bouw en een eigen predikant. Dat ds. Beens, die we met zijn gezin als Gods dienaresse welkom heten, de zegen van ons aller Heer mag ontvangen, zodat hij een zegen mag zijn voor de Ger. Gem. Scherpenisse en andere eilandbe woners", zei de Thoolse burge meester. Burgemeester G. van den Berg uit Genemuiden(voorheen te St. Phi- lipsland) gunde Tholen het gro- te(acht kinderen, van wie er twee in Genemuiden blijven) gezin Beens graag. "Wij zijn blij met een inwoner die predikant werd. Er is bewondering voor de aanpak van ds. Beens, want het valt niet mee uit het bedrijfsleven te stappen en op oudere leeftijd(nu 47) in de schoolbanken te stappen. Ook van mevr. Beens heeft dat het nodige gevergd. We kunnen Scherpenisse met deze herder en hartelijk mee levende predikantsvrouw van harte feliciteren", aldus burge meester van den Berg. Ds. Beens bracht naar voren, dat Scherpenisse niet beter was dan andere gemeenten, toen na 36 jaar onverwachts het gebed werd ver hoord. "De koning der kerk re geert, hoe bang de toekomst ook is. God staat in voor Zijn eigen werk. Ik heb vanmiddag het ja woord met vrijmoedigheid uitges proken omdat de Heere mij een plaats wees naar Scherpenisse. Er is blijdschap in ons hart om de arbeid te verrichten die de Heere op onze schouders legde. Er is geen roem in de mens, want alles is volgens het vrije, eenzijdige, souvereine Godswerk", aldus ds. Beens. Zijn preek was uit I Corinthe 1 23 'Doch wij prediken Christus, den Gekruisigde, den Joden wel een ergernis en den Grieken een dwaasheid'(Statenvertaling). Ds. Beens onderscheidde, uitgaande van de gekruisigde Christus, twee punten: 1. de rijke inhoud van het evangelie 2. de bittere vijand schap tegen het evangelie. Hij schetste Corinthe als een god deloze, zedeloze stad, maar er was ook veel volk in de kerk. Na het vertrek van Paulus ontstonden er scheuringen, want de mensen moordenaar - de duivel - zat ook niet stil. 'Paulus bleef wijzen op de gekruisigde Christus, die zon daren het verkeerde wil kwijt schelden. Ik mag niet mijn eigen mening geven en niet de mens naar de mond praten met pluim strijkerij. Alles is gericht op het dierbaar Woord van God. Wij Tijdens de twee kerkdiensten werd met begeleiding van or ganist C.M. Kleppe gezongen uit de psalmberijming van Petrus Datheen; ps. 68:14 en 17, ps. 108:1, 2 en 7, ps. 126:3, ps. 134:3, ps. 22:15 en 16, ps. 29:5 en 6, ps. 87:1, 3 en 4, ps. 84:1,2 en 5, ps. 72:7, ps. 115:7, ps. 134:2. wensen die gekruisigde, gezalfde Christus te prediken. Verloren Adamskinderen, luister niet lan ger naar die mensenmoordenaar. De zaligheid ligt ook niet in tra nen of in gemoedelijkheid, maar alleen in die dierbare Immanuël. Hij heeft het volbracht als borg en middelaar. Christus heeft de ge rechtigheid Sions aangebracht en als zondaren moeten we aan Zijn gezegende voeten gebracht wor den. Vijanden worden immers met God verzoend. Zo moet ik wel en wee, wet en evangelie, zegen en vloed pre ken", aldus ds. Beens. Vervolgens ging hij nader in op het tekstgedeelte over de Joden een ergernis en de Grieken een dwaasheid. Ergernis vertaalde hij door strui kelblok, waar we ons aan stoten, waarop de vijand zich te pletter loopt. "De discipelen en de Em maüsgangers ergerden zich ook. En de Grieken, de cultuurmensen, de aanbidders van het schone, vonden ,t maar dwaas. Alleen de gekruisigde Christus kan die er gernis en dwaasheid wegnemen. Niet door kracht, noch door ge weld, maar alleen door de Geest. Ook in Scherpenisse zal de predi king tegen de stroom op moeten. Ondanks de tegenstand is onze hartelijke wens, dat we in alle ge brek alleen op die Christus mogen wijzen. Moeilijkheden zullen er zeker komen, maar de pastorie staat voor u open. Dat er veel el- lendigen mogen zijn. Midden in de nacht kunt u bij ons terecht en wij zullen u wijzen op dat enige fundament", zo besloot ds. Beens zijn preek. "Naar de gewoonte van de gele genheid, wil ik nog enkele dank woorden spreken", zei de nieuwe predikant van de Ger. Gem. Scherpenisse. Ds. K. de Gier werd bedankt voor de bevestiging en de vierjarige opleiding aan de theo logische school. "Het was niet al tijd dogmatiek,, zei ds. Beens, die ook het curatorium en de leraren dank zegde. Hij hoopte dat zijn mede-studenten de liefdeband zouden vasthouden. Ds. Beens dankte de burgemees ter voor het medeleven. Hij wees op het Richtsnoer en wilde de overheid in de openbare gebeden gedenken. ,'De kerk heeft jammer genoeg gescheiden muren, maar onze taak en opdracht is hetzelfde", zei hij tot zijn hervormde collega ds. P. van Bergen Bravenboer uit Scherpenisse. Ds. Beens hoopte dat de cateche- santen getrouw zouden opkomen en ook hun huiswerk zouden doen. "Gemeente, geef ons een plaats in uw midden, draag ons op de vleugelen van het gebed en verdraag onze zwakheden. Er is veel werk verricht aan onze tijde lijke woning. Dat onze komst tot uitbreiding van het koninkrijk en tot vertroosting mag zijn", aldus Beens. Hij bedankte de kerkvoogdij van de N.H. Kerk St. Annaland voor het beschikbaar stellen van het gebouw, de belangstellenden uit Genemuiden - 'We zullen die plaats nooit vergeten' - en uitvoe rig zijn ouders, schoonmoeder en andere familieleden. "Uit het da gelijks leven ben ik geroepen voor het gewichtig ambt van herder en leraar", zei de predikant. De toespraken maakten er een lange dienst van: 2 'A uur. Namens het curatorium wees ds. Honkoop erop, dat een predikant er niet al leen met kennis is. "Er is ook ge loof nodig. Een gave kan een groot sieraad zijn, maar ook een kwaad. Men moet niet pronken als een pauw, maar in ootmoed en afhankelijkheid werken, waarbij de bediening van de Heilige Geest op de eerste plaats komt", aldus ds. Honkoop. Hervormd predikant ds. P. van Bergen Bravenboer uit Scherpe nisse noemde 't een wonder, dat de Heere in een klein dorp zo wil werken. "U bent door Hem ge roepen tot dit wonderlijke ambt. Dat u het Woord mag zaaien in de harde akkers." Dhr. A.J. Gunst hoopte namens de studenten van de theologische school op een blijvende bestendi ging van de liefdebanden. Consulent ds. M.J. van Gelder uit Nieuwerkerk riep ds. Beens een hartelijk welkom toe namens de particuliere synode Zuid en de classis Tholen. "Tijdens de laatste catechesatie zei iemand in Scher penisse: een eigen predikant, nee, dat kan ik me niet voorstellen. De stamelende verzuchtingen zijn echter verhoord. Vorig jaar kreeg Tholen ds. Tanis en nu Scherpe nisse ds. Beens. Dat u de liefelijk heden rijkelijk en ernstig mag verkondigen", zo besloot de con sulent. Ouderling Rijstenbil was ook ver wonderd over de eigen predikant na 36 jaar. "Wie had dat ooit kunnen zeggen. De Heere komt alleen de lof toe. God is de weg, de waarheid en het leven. Dat er in de gemeente maar een gedurig gebed mag opgaan en dat alles van deze dag tot heerlijkheid van God mag zijn", aldus ouderling Rijstenbil. Kandidaat Beens werd 's middags bevestigd door ds. K. de Gier uit Den Haag, die Colossenzen 4:17 b als tekst had gekozen. Zijn thema was de broederlijke aansporing om een goed dienstknecht van de O a, op S. - 3 2 x- o> 2 r1 a» 2. tn aj o o" 2. 2. 2. 3- 2L 3 2.» 3» Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 17 september 1984 gedu rende een maand het ter inzage ligt op de provinciale griffie (gebouw C, kamer 302) en op de secretarieën van de Zeeuwse gemeenten. ledereen kan gedurende deze termijn bij de Provinciale Staten schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp indienen. Provinciale Staten stellen in hun zitting van 14 december 1984 het woonwagenpian 1985-1990 vast. Zij zullen daarbij aangeven om welke redenen eventueel ingediende bezwaren al of niet hebben geleid tot aanpassing van het plan. Ook als Provinciale Staten op eigen initiatief besluiten af te wijken van het ter inzage gelegde ontwerp zullen zij dat motiverem. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Heere te zijn. Hij onderscheidde twee punten: 1. de aansporing die er is vanwe ge de aangenomen bediening van 's Heeren Wege 2. dat deze aansporing een troostvolle bemoediging bevat. De predikant heeft daarbij ook Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd in het vervolg bij de verlening van vrij stellingen of ontheffingen voor regelmatig parachutespringen te worden betrokken. Verder sugge reren zij de minister de betrok kenheid van de provincies tot ui ting te laten komen in de op stapel staande regeling valschermsprin- gen. Ook zou deze regeling de mogelijkheid moeten scheppen om voorwaarden aan vrijstellin gen of ontheffingen te verbinden; dit ter voorkoming van geluid hinder. Aanleiding tot de brief van gs was een klacht van de Wijkvereniging Nieuw- en Sint Joosland (ge meente Middelburg) over ge luidsoverlast van een vliegtuig dat geregeld parachutespringers boven een doelgebied in het Sloe- gebied afwerpt. Deze klacht be trof zowel de vliegroute als de manier waarop nabij het doelge bied hoogte werd gewonnen. Op dit moment lijkt de overlast voor een groot deel tot het verleden te behoren doordat het een en ander is gewijzigd in de vluchtuitvoe- ring. nu de opdracht om te prediken Wet en Evangelie, Dood en Leven, Zegen en Vloek. De handoplegging gebeurde door ds. de Gier, ds. Moerkerken, ds. van Gelder, ds. Tanis en de ou derlingen Beens (vader van de kandidaat) en Rijstenbil. De twee kerkdiensten werden donderdag bijgewoond door 35 predikanten. De collectes brach ten totaal ƒ8974,05 op, maar er waren ook onkosten, zoals o.a. 2500 broodjes voor de 600 mensen die tussen de twee diensten de broodmaaltijd gebruikten. De Ge reformeerde Gemeente Scherpe nisse kon terugzien op een ge slaagde dag. Precies op de dag waarop de Pro vinciale Noordbrabantse Elektri- citeits Maatschappij (PNEM) haar 70e verjaardag vierde werd het jaarverslag over 1983 gepubli ceerd. De toename van het stroomver bruik in de provincie Noord-Bra bant bleef met 1,3% achter bij het landelijk cijfer, voornamelijk een gevolg van de toegenomen eigen produktie van zelfopwekkers. In de tot nu toe verstreken maanden in 1984 bedroeg de toename van het elektriciteitsverbruik, vergele ken met dezelfde periode in 1983, ruim 4%. De omzet van de PNEM bedroeg in 1983 ruim ƒ1,3 mil jard, er werd een positief resultaat geboekt van 13,3 miljoen. Hier van is 450.000,— als dividend aan de provincie uitgekeerd. De rest, bijna 12,9 miljoen, is aan de algemene reserve toegevoegd. De PNEM produceerde in 1983 elek triciteit voor 77% met kolen, voor 21% met aardgas en voor 2% met olie. Dankzij dit goedkope brand- stoffenpakket en de efficiënte be drijfsvoering waren en zijn de elektriciteitstarieven in Noord- Brabant de laagste in Nederland. Op het stadsverwarmingsproject dat wordt gevoed met warmte uit de Amercentrale, werd de eerste glastuinder aangesloten. In ver band met de trager verlopende woningbouwprogramma's wordt geprobeerd meer afnemers uit de dienstverlenende en industriële sectoren aan te trekken. Verwacht wordt dat de s.adsverwarming, waarin door de PNEM in 1985 meer dan 90 miljoen is geïnves teerd, aan het eind van de jaren- '80 uit de rode cijfers zal komen. De oorzaak van de lange duur van deze periode van verlies is de po litieke beslissing de aardgasprij- zen te laten achterblijven bij de marktwaarde. Om het hoofd te bieden aan de vraag naar mede werking bij de ontwikkeling van allerlei activiteiten op het gebied van nieuwe en duurzame energie bronnen en energiebesparende projecten is een energiebureau opgericht. 4.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7