THOLENDERWIJS Bel bij brand 0011 De Zeeuwse Woningmarkt Zomer-finale informatierubriek van de gemeente tholen ONDERZOEK VERONTREINIGING VISZILVERFABRIEK EN BODEM SANERING KAAIJ TE THOLEN SPORT-OVERDAG EN SCHOOLSPORT HINDERWET: KENNISGEVING VAN BEKENDMAKING ONTWERPBESCHIKKINGEN HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKING WAT LIGT TER INZAGE? EEN DRACHTBODE Donderdag 13 september 1984 SPREEKUUR BEN Vil SPREEKUUR WONINGSTICHTING STEMMEN VAN LEZERS Noad - Smerkdiek Beschaving? Woningvoorraad Bewoners PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint Maartensdijk Tel 01 666-2955 «mm» Langs het afvoerleidingtracé van de voormalige viszilverfabriek aan de Kaaij te Tholen is een oriënterend onderzoek uitgevoerd naar de mate van bodemverontreiniging Het tracé voerde naar de Vest. Uit het in juni j.l. opgestelde rapport kan worden opgemaakt, dat in het ondiepe grondwater matige tot sterke verontreinigingen met trichlooretheen zijn aangetroffen Bovendien zijn in het grondwater plaatselijk licht tot matig verhoogde concentraties gevonden van een aantal zuurstofhou- dende oplosmiddelen: aceton, methylethylketon en butylacetaat Het bodemslib van de Vest is vervuild met teer en olie. De konklusie van het rapport is dat een nader onderzoek gewenst is. Het onderzoek is opgenomen in het bodemsaneringsprogramma 1 984-1 987 voor uitvoering in 1 984. Een spoedige uitvoering van het onderzoek wordt door burgemeester en wethouders op prijs gesteld, omdat voor 1 985 de rekonstruktie van de Bosstraat op het programma staat. Deze straat zit in het afvoerleidincjstracé en voor de voorbereiding en uitvoering van de rekonstruktie is het wel van groot belang van tevoren te weten waar we met de verontreinigingen aan toe zijn. Met het onderzoek is een bedrag gemoeid van 40,000,—. Het andere onderdeel van het projekt bodem- en grondwaterverontrei niging, kern Tholen, is de al of niet partiële sanering van de Kaaij, waar de gas- en zilverfabriek hebben gestaan. In 1 982 heeft ter plaatse reeds een gedeeltelijke sanering (zie foto) plaats gevonden. Bedoeld onder deel bevindt zich in een verder stadium, omdat daarvoor inmiddels het saneringsonderzoek is afgerond. Over de resultaten is momenteel overleg gaande. Burgemeester en wethouders ramen de sanerings- kosten voorshands op 5 miljoen gulden. De projekten afvoerleidingstracé en gas- en viszilverfabriek worden als één groot werk gezien. De kosten van voorbereiding komen in verband met de ingevoerde drempelbijdrage van 5,— per inwoner tot een maximum van 1 00.000,— volledig voor rekening van de gemeente. Daarenboven betaalt de gemeente 10% van de saneringskosten. overige 90% komen voor rekening van het rijk. De Minder werken en baanloos zijn kunnen voor mensen reden zijn te zoeken naar een zinvolle besteding van de daardoor ontstane vrije tijd. Daarmee is een onderwerp als sport-overdag de laatste tijd volop in de belangstelling gekomen. Ook in de gemeente Tholen hebben we daar in de afgelopen tijd mee te maken gekregen. Weliswaar is de gemeente nauw betrokken bij het opstarten van deze aktiviteiten, het gemeentebestuur is echter van mening dat de sportwereld de eerstgeroepene is om sport-overdagak- tiviteiten te organiseren. De sportverenigingen kunnen het doorlopend verband van dit nieuwe fenomeen het beste waarborgen. Van de sport mag volgens het kollege van burgemeester en wethouders nog niet worden verlangd dat zij in staat is in korte tijd nieuwe taken op zich te nemen. Dat proces zal tijd vergen. De gemeente zal - zeker tijdens de nodige gewenningsperiode - hier een ondersteunende en begeleidende taak hebben. Het gemeentebestuur heeft in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1 985 tevens uitgesproken de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een beleid op het gebied van de schoolsport. Vast is komen te staan dat enerzijds een aanzienlijk aantal jongeren niet aktief aan sportbeoefening deelneemt en anderzijds sprake is van een enorm verloop binnen jeugdafdelingen van sportverenigingen. Nu blijkt het op jeugdige leeftijd kennismaken met de verschillende vormen van sportbeoefening een belangrijke voorwaarde te zijn voor het gaan en blijven beoefenen van sport. De beste mogelijkheden doen zich voor tijdens de schoolperiode. Hoewel het onderwijs het belang onderkent, blijft binnen de lessen lichamelijke opvoeding onvoldoende tijd beschikbaar om optimaal aandacht te besteden aan kennismakin- gaktiviteiten met betrekking tot de sport. Om in deze leemte te voorzien kunnen dit soort aktiviteiten speciaal gericht op de schooljeugd, onder de benaming 'schoolsport' als buitenschoolse aktiviteiten worden georganiseerd, en wel als gezamenlijke aktiviteit van het onderwijs, de gemeente en de sportverenigingen. Op deze wijze kan worden bevor derd dat de jeugd, rekening houdend met de eigengeaardheid en inte resse, bewust een keuze kan maken uit het hele scala van sportbeoe- feninsmogelijkheden. Wil een en ander gestalte krijgen, dan zal gestreefd moeten worden naar een samenwerking tussen het onderwijs, de sport en de gemeen telijke overheid. Zo n samenwerking kan het beste gestalte krijgen in een overlegstruktuur, van waaruit de verschillende aktiviteiten op el kaar kunnen worden afgestemd, aldus burgemeester en wethouders. Het initiatief daartoe zal van de gemeente uitgaan. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade, of hinder voor de omgeving te ondervangen op aanvragen om een vergunning ingevolge de Hinderwet van: a. W. Bosters, Dorpsweg 61 te Oud-Vossemeer voor het oprichten en in werking hebben van een opslagplaats voor brandblussers en blusmateriaal annex herstelinrichting voor brandblussers gelegen aan de Dorpsweg 61 te Oud-Vossemeer: b. M.P. en W.J. van Engelen, Hollaereweg 2 te Oud-Vossemeer voor het oprichten en in werking hebben van een landbouwbedrijf gele gen aan de Hollaereweg te Oud-Vossemeer. De ontwerpbeschikkingen alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 1 4 september 1 984 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00- tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 28 september 1 984 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvragen en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen gemotiveerde bezwaren inbren gen naar aanleiding van de ontwerpbeschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend'te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 1 3 september 1 984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder te ondervangen op 26 juni 1 984 een vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvraag van H.G.A. Rijnberg, Sportlaan 6 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een herstelinrichting voor motorvoertuigen en een verkooppunt voor motorbrandstoffen gelegen aan de Voltstraat 2 te Tholen. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 1 4 september 1 984 gedurende een maand ter sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne staat gedurende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21of 22 tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de wet Algemene bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot ïchorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op 3at verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 13 september 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer J. Melse, Markt 26 te Tholen voor het uitbreiden van een winkel op het perceel, kadastraal bekend Tholen, sektie R, nummer 224 ged., plaatselijk gemerkt Markt 26. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland vergunning te verlenen voor het onderha vige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 14 september tot en met 27 september 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint-Maartensdijk, 13 september 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Voor een goede alarmering moet U daarbty het volgende melden UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 1 7 september 1 984 in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1 00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te. Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Naar aanleiding van de voorbe schouwing van de wedstrijd NOAD '67 - Smerdiek in de Een- drachtbode van donderdag 6 sep tember 1984 zouden wij graag als volgt willen reageren. De uitlating van onze aanvoerder, dat een overwinning van NOAD '67 afhankelijk zou zijn van het geluidsvolume van de aanwijzin gen van de trainer, kunnen wij niet onderschrijven. De betreffende passage in de Eendrachbode moet het resultaat zijn van een tweevoudig misver stand. In de eerste plaats moet onze aanvoerder zijn woorden wat ongelukkig hebben geformuleerd. In de tweede plaats moeten zijn woorden eveneens wat ongeluk kig geïnterpreteerd zijn. Vandaar dat wij er hier op willen wijzen, dat naar onze mening een eventuele overwinning uitsluitend afhankelijk is van de inzet van onszelf en niet van het al of niet luidkeels aanwijzingen geven van de trainer. Op het moment van verschijnen van deze reactie, zal inmiddels bekend zijn hoe groot die inzet was. De passage mag in geen geval worden opgevat als een aanwij zing voor een gebrek aan vertrou wen van onze kant in de trainer, noch als teken van een gebrek aan wederzijdse samenwerking. Het vertrouwen is er en de samenwer king is nooit beter geweest. Hopend enige misverstanden uit de wereld te hebben geholpen, namens de spelers van het eerste elftal van NOAD '67 Wim Ligtendag. Naar aanleiding van het ingezon den stukje van dhr. Schüchner in de EB van 6 september 1984 moet mij het volgende van het hart. Hij besluit zijn ingezonden stukje met: De 'beschaving' begint dus al tot Tholen door te dringen. Nu lijkt mij, en ik denk dat iedere ei landbewonerbet wel met mij eens is, deze opmerking en met name het woord 'beschaving', ongepast. Is het niet zo, dat we beter kunnen spreken van 'beschaming', dat het tegenwoordig ook op ons eiland al nodig is om onze fiets op slot te zetten als we even een boodschap gaan doen? Dhr. Schüchner komt al jaren op ons mooie eiland Tho len en het valt mij op dat hij, wat betreft de fietsen, zijn ogen niet in zijn zak heeft zitten. Misschien had hij zoveel oog voor de fietsen dat hem de beschaving nog niet eens opgevallen was. Hopelijk laat hij zijn ogen in het vervolg ook op andere dingen vallen die ons mooie eiland op alle gebied (al jaren) te bieden heeft en dan zal hem hopelijk duidelijk worden dat er op het eiland Tholen al lang beschaving was voordat hij ons eiland regelmatig bezocht. Tot slot past het in onze beschaving om de redactie van de EB bij Zeeland kan van alle provincies het best voorzien in de woningbe hoefte. Er is zelfs - rekening hou dend met een bepaalde leegstand - een overschot van 300 u woningen. Dit blijkt uit het landelijk woning behoefte-onderzoek dat het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer in 1981 heeft gehouden. In een stu dierapport heeft de provinciale planologische dienst voor Zeeland enkele gegevens over de Zeeuwse woningmarkt nader belicht. In totaal zochten in 1981 ongeveer 900 Zeeuwen dringend een nieu we woning. Toch komt uit het on derzoek een woningoverschot naar voren omdat er 1.200 wonin gen meer leeg staan dan volgens de normen van het rijk gewenst is. Het ministerie gaat uit van een toelaatbaar leegstandsprecentage van twee. de provincie (tot dusver) van drie. Het aantal urgent wo ningzoekenden uit het landelijk onderzoek - diegenen die zeggen binnen twee jaar te gaan verhui zen of beslist willen verhuizen, tenminste een half jaar actief een woning zoeken en bij het onder zoek verklaren aangeboden en passende woonruimte te accepte ren - wijkt aanzienlijk af van het aantal door de gemeenten opge- voorbaat te plaatsing. danken voor de Kees van Winkelen Huygensstraat 111 Sint-Annaland geven urgente woningzoekenden; dit waren er op 1 januari 1982 2.640. In vergelijking met 1977 is het woningoverschot teruggelo pen met 800. Zeeland kan niet alleen vanwege het ruime aanbod aan woningen goed aan de woningbehoefte vol doen, maar ook door de naar ver houding geringe vraag. Dit bete kent dat er weinig groeiperspec tieven zijn. Het onderzoek wordt door het ministerie gebruikt voor het bepalen van de contingente- ring van de rijkssteun voor nieuwbouw. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat er een tekort is aan kleine en middelgrote eengezins huizen en een overschot aan mid delgrote meergezinshuizen (flats, appartementen e.d.). Van de totale woningvoorraad staat 3 procent leeg en behoort 5 procent tot de categorie tweede woningen. Eind 1981 werden 125.970 woningen permanent be woond. 47 procent van de woningen is koopwoning (in 1977 nog 51 pro cent). Landelijk liggen deze per centages lager, nl. 39 en 38 pro cent. Tweederde van alle huur woningen is in beheer bij wo ningbouwverenigingen en wo ningcorporaties. In beheer bij particulieren is 21 procent, bij in stitutionele beleggers 12 procent. Het betekent dat gemeenten geen enkele invloed kunnen hebben op de woonruimteverdeling van een derde van het aantal huurwonin gen. De huurprijzen verschillen in Zeeland niet wezenlijk met het landelijk beeld. Wel is duidelijk dat nieuwbouw met huren tussen 450,— en 650,— in vergelij king met de oudere huurwonin gen onmiskenbaar duur is. De helft van het aantal koopwonin gen valt in de goedkope categorie tot 100.000,— landelijk valt hier maar een kwart in. Meer dan elders in den lande kan de koop sector een functie vervullen voor de lagere inkomensgroepen en starters op de woningmarkt. persoonshuishoudens, 32 procent 2-persoonshuishoudens, 37 pro cent 3- en 4-persoonshuishoudens en 10 procent bestaat uit meer dan vijf personen. In Zeeland wonen meer ouderen zelfstandig dan gemiddeld in Ne derland. Omdat de mogelijkhe den van huisvesting in verzor gingstehuizen, bejaardencentra e.d. niet direct beperkter zijn, zou dit kunnen duiden op een gewen ste situatie. De ontwikkeling van de "zelf standigheidsgraad" vanaf 1960 komt overeen met het landelijke beeld: een verdubbeling van de zelfstandigheid van jongeren on der de 24 sinds 1960, een toename van de zelfstandigheid van 25- tot 45-jarigen en - in de jaren zeventig - van 65-plussers. Ook de grootte van het Zeeuwse huishouden wijkt niet af van het landelijk beeld 20 procent 1- Strandhuisjes worden afgebroken voor de najaarsstormen komen, een diepe kuil, tot nu toe bijna dagelijks bewoond, zakt langzaam in, een meeuw vliegt krijsend langs de waterlijnwant hij heeft eindelijk zijn zin: de mens- zijn vijand- gaat verdwijnen. Een wandelaar zoekt het strand af naar verloren dingen, vindt slechts voorbije liefdes, gebleven na een warme zomernacht. Tussen de zwarte palenrijen, die de golven breken, zijn wier en hout bijeengebracht'door eb en vloed bij 't eeuwenlang verschijnen. De duinen, rustig wachtend op de eerste brute aanval van de zee, zijn oranje-rood getooid door duindoorns langs de stille overgangen. De och tendmist ligt als een deken over het verlaten strand, en houdt een vissers silhouet gevangen. De zee neemt afscheid met een treurend deinen. Jopie Meerman september '84. THOLEN za 15 sept MAC auto-oriëntatierit Zoekweg, 19 u. do 20 sept ANIB soosmiddag, Meulvliet do 20 sept zang- en orgelavond Rehoboth en K.J. Mulder, NH- kerk, 20 u. za 22 sept jaarconcert Smalstads Mannenkoor, Meulvliet, 20 u. ma 17 sept. Labeo aquariumver. dia-serie, Meulvliet, 19.30 u. SINT ANNALAND za 15 sept dansavond, Wellevaete, 20 u.v vr 21 sept Jeugdappèl, NH-kerk, 20 u. SCHERPENISSE wo 26 sept bejaardenreis paleis Het Loo, Apeldoorn, 7.45 u. do 13 sept bejaardencontactmid dag Hoeksteen, 14.30 POORTVLIET za 15 sept midget-golf, interker kelijk jeugdwerk, clubzaal, 13 u. za 15 sept broodbakdemonstratie, molen, 14 u. za 22 sept bazar, Ouwe Raedthuus ma 24 sept pl. vr. over ziekenverz thuis door kruisver. Centrum, 20 u. OUD VOSSEMEER vr 21 sept jaarverg. V.V. Vosmeer, 19.30 u. za 15 sept tournooi tennisver. T.O.V. 13 u. di 19 sept middagreis Zonne bloem naar Wovwse plantage 13.30 u. za 29 sept viswedstrijd 't Schar retje, 15 u. za 6 okt taptoe OVM, 19.30 u. di 25 sept gourmetavond AVB, Vossenkuil, 20 u. SINT PHILIPSLAND vr 14 sept inspraakavond dorps vernieuwing, Wimpel, 20 u. vr 21 sept cursus Natuur op Flip- land, Wimpel vr 21 sept Barokconcert door Marja Verwijs, Jos Vogel en Jan vd Wolf, Wimpel, 20 u. BERGEN OP ZOOM tot 1 okt tentoonst. Energie uit ei gen bodem, Markiezenhof t/m 14 okt. exp. Netty Sebregts wandkleden en Loes Kagenaar keramiek, Etcetera di t/m zo' 13.30-17 u. do 20 sept Hoe Versier Ik Een Stuk, John Lanting, Stoelëmat, 20.15 u. za 22 sept Robert Long solo, Stoelemat, 20.15 u. 2, 9, 23 en 30 okt ANWB cursus Pech onderweg, Streekschool West Brabant, Ringersweg 14, 19.30 u. film+ +fïlm+ +film+ ROXY 1: De Schorpioen - prem. 12 jr do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Angel - 12 jr do, di wo 20 v. vr za 19 21.30 u. zo 14 Passione d'Amore - ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: National Lampoon's Vacation a.l. do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Police Academy - a.l. do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 v. CINEMACTUEEL 3: Terms Of Endearment - a.l. do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. "Op een kamertje. Ik ben uit Amstelveen afkomstig. Daar zullen de vereiste papieren wel vlug in orde zijn. Maar die van jou? Die zijn zeker in Frankrijk?" "Jeetje, daf is waar ook! Laten we gauw even naar het stadhuis gaan". Gezamenlijk liepen ze de Kalverstraat in, staken de Dam over naar het stadhuis. Kees legde de ambtenaar het geval uit en zei dat binnen zes dagen het huwelijk moest plaats vinden. De ambtenaar knikte bevestigend. "In bijzondere gevallen kan van de gestelde ondertrouwtermijn worden afgeweken en kan zelfs binnen vierentwintig uur een huwelijk worden voltrokken. Echter uw papieren, die nog in Frankrijk zijn, zijn beslist noodzakelijk. Het beste is dat u die telefonisch opvraagt, met het verzoek ze per luchtpust rechtstreeks naar het stadhuis te Amsterdam te laten afsturen. Ik mag aannemen, dat de papieren van uw a.s. vrouw morgen in orde kunnen zijn. Dan zult u - laten we zeggen - op de 28ste van deze maand trouwen." "Dat is ook vroeg genoeg", antwoorde Kees verlicht, als het maar de 29ste in kannen en kruiken is". Het telegram was spoedig verzonden. Nu zouden ze een paar dagen geduld moeten hebben. In die paar dagen zouden ze elkaar dan ook wat beter kunnen leren kennen. Daarom spraken ze voor die avond af bij het station, ze zouden dan samen ergens heengaan. Met een handdruk namen ze die middag afscheid. Kees had zijn vrouw gevonden. In recordtijd. En daarmee beslag gelegd op de erfenis van oom Klaas. De eerste avond was bijzonder aangenaam. Ze hadden een gezellige zaak opgezocht. Jo had het een en ander uit haar leven verteld en van haar werkzaamheden. Kees vertelde van zijn reizen, van Parijs, Brussel, Rome en Genève. Van zijn omzwervingen door het karakteristieke Bretagne en van de mooie Rivièra. Kees wist dat hij goed kon vertellen en Jo zat dan ook geruime tijd achtereen geboeid naar hem te luisteren. "Dit alles zul je zelf ook kunnen zien, als we eenmaal getrouwd zijn", betoogde hij tenslotte. Ze knikte. "Ja, dat is zo. Als kind heb ik er al naar verlangd om te reizen andere landen en andere volken te leren kennen, maar tot dusver is dat er nog niet van gekomen". Kees genoot van haar opgetogenheid en verlangen. Ze was nog jong, veel jonger dan hij. Even later zei hij: "Weetje dat ik al ruim dertig jaar ben?" "Je ziet er jong uit", was haar reaktie. Maar even later Vervolgde ze uit eigen beweging. "Ik ben heel wat jonger. Hoe oud schat je mij?" "De leeftijd van een vrouw schatten is altijd gevaarlijk werk", beweerde Kees lachtend. "Laten we zeggen: 22". "Niet slecht geraden. Over twee maanden ben ik het". "O ja, zeg", schrok Kees eensklaps op, "het je geen toestemming nodig voor ons huwelijk?" "Maak je geen zorgen. Mijn beiden ouders zijn dood en na mijn een en twintigste jaar heb ik natuurlijk geen voogd meer. Familie heb ik niet, behalve een nicht, maar daar kom ik toch nooit". "Dan passen we mooi bij elkaar", meende Kees. "Ik heb ook geen familie meer. Mijn laatste bloedverwant is zes maanden geleden - op zeven dagen na overleden". "Maar hij heeft je dan ook goed bedacht", schertste ze. "Zeker", antwoordde hij ondeugend, "behalve een slordige vier ton, ook een net, jong vrouwtje". Ze lachte en keek hem uitdagend aan "Wat is je meer waard? De vier ton of het nette, jonge vrouwtje?" "Wie kaatst, moet de bal verwachten", antwoordde Kees kwasi-ernstig. "Met voorwaarde de vier ton, zonder voorwaarde het nette jonge vrouwtje". De lacht op haar gezicht bestierf en ze stond eensklaps op. "Het wordt mijn tijd; ik moet gaan". Kees rekende af en wilde een taxi bestellen, maar ze beweerde, dat het verstandig zou zijn niet te gekke bokkesprongen te maken vóór het huwelijk gesloten is. "Je hebt nog geen erfenis, Kees, dus we kunnen best met de tram gaan". Ze stond toe, dat hij haar naar huis bracht en de tramrit geschiedde zwijgend. Kees mopperde in stilte op zichzelf. Had hij zijn mond maar gehouden. Toen ze voorde huisdeur stond, nam hij haar hand en drukte die zacht. "Ben je nu boos op me?" vroeg hij, terneergeslagen. Ze lachte. "Welnee, hoe kom je erbij. Maar we moeten de eerste tijd een beetje op elkaar passen, begrijp je? Als we te hard van stapel lopen, dan kon ons huwelijk wel eens in brokken liggen, nog voor het gesloten is. En dat zou je toch ook niet willen?" Nee, dacht Kees, toen hij met de tram naar het hotel reed, dat wilde hij zeker niet. Maar drommels, het was zo'n lieve meid. De volgende dag waren haar papieren gereed. Kees stak ze 's middags, toen ze elkaar ontmoetten, in zijn portefeuille, want het bewijs van goed gedrag moest dienen op de dag, dat hij zijn erfenis in ontvangst ging nemen. Terwijl ze in een goedkope gelegenheid zaten te eten, zei het meisje opeens: "Zeg Kees, kunnen we dat villatje in Aerdenhout niet eens gaan bekijken?" Hij legde zijn vork even neer en dacht na. "Tja. waarom niet? We zullen er natwurlijk niet in kunnen komen. Maar van buiten is er genoeg te zien. Ik denk wel, datje toekomstige woning je zal meevallen". "Toekomstige woning", herhaalde ze, voor zich uitkijkend. "Als je nagaat, dat duizenden jongelui, trouwlustigen en verloofden, gehandi capt zijn, omdat ze geen vooruitzicht hebben op een huisje. En ons wordt zo maar een villa in de schoot geworpen. Ikik heb mezelf gisterenavond in bed in de arm geknepen. Ik wilde zekerheid hebbem.. of ik nu waakte of droomde. Kees grinnikte. "En deed het pijn?" Ze nam een hap en knikte Volmondig, "Ik was klaar wakker. Maar af en toe lijkt het me net een sprookje, Vind je dat gek?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 6