Het bloed, dat is het belangrijkste Barenbrug Graszaad naar Oud-Vossemeer Hulde voor kleuterjuf Slachtfeest Thoolse moslims in Poortvliet Werk voor vier Tholenaren BOUMAN POTTER Belastingen niet omhoog Thoolse raad in 't gareel Doré 39 ct. "Het bloed, dat is het be langrijkste vandaag", zegt dhr. Boudou jr. uit Tholen, terwijl een grote plas bloed van een pas geslacht schaap in een rioleringsputje wordt ge veegd van de noodslacht- plaats in Poortvliet. "Het bloed is het symbool van het vertrouwen dat Abra ham in God stelde toen hij zijn zoon Izaak, zijn eigen vlees en bloed, wil de offeren. Daar herin neren we vandaag aan", aldus dhr. Boudou. Controle Het Internationaal Georienteerde Graszaadbedrijf Barenbrug Holland B.V. uit Oosterhout bij Arnhem opent in april een vestiging in Oud-Vossemeer. Dat levert 3 a 4 nieuwe arbeidsplaatsen op waarvan 1 administratief. Volgens bedrijfsleider M.C.J. Geluk kan dat aantal uitbreiden als er in de toekomst tot voorreiniging van graszaad overgegaan wordt. Ook indirect ziet hij werk voor Thoolse loonwerkers, maar nog niet voor de transportsector. Gemeente wil 3 fietscrossbanen Weegbrug 60 ton Verkoopdepot Vierde jaar Dames- en meisjeshoeden _yyONINQlWlCHfÏNG il i Üj _l Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Godsdienstvrijheid Schoon Drie dagen PEZE WEEK Donderdag 13 september 1984 40e Jaargang no. 44 De Ned. Herv. Kerk in St. Annaland was donderdag twee keer vol mei belangstellenden voor de bevestiging en intrede van de eerste predikant na 36 jaar van de Gereformeerde Gemeente Scherpenisse, ds. Beens. De doorgeroeste roeden van de molen in Tholen zijn donderdag verwijderd door molenmaker St. Victor uit Zuidzande. Dat moest nog ouderwets gebeuren met een lier omdat een kraan er wegens de bomen niet bij kon. Het karwei bleek nog behoorlijk lastigwant de 23 Z2 meter lange roeden wegen welk 1.8 ton. In de tweede helft van september worden de nieuwe aangebrachtzodat vrijwillig mole naar O. Huiskamp de molen weer volop kan laten draaien. Ook de molen aan de Westkerkseweg in Scherpenisse krijgt een onderhoudsbeurt. De collectes in de twee diensten brachten bijna 9000 gulden op. Zie voor een uitvoerig verslag pagina 7. Het is donderdagmorgen een hele drvkte in de Poortvlietse Paas- dijkstraat. De schapenhouders L.M. Niemantsverdriet, J.C. Be velanderen M.C.J. Kosten voeren jonge rammen aan van zo'n half jaar oud. Ze hebben allemaal een lange staart, dat schrijft de mo slimrite voor. Met dranghekken is een verzamelplaats gemaakt en een twintigtal Thoolse moslims wacht op Abdelaziz El Bouazzoui uit St. Maartensdijk, die officieel is aangewezen om de halssnede te verrichten. Opperwachtmeester Bals houdt met een jongere collega een oogje in het zeil en controleert de pa pieren bij de aanvoer van de schapen. De drie schapeslachters uit Zierikzee. vader C.L. Meer- dink met zijn zoon Willem en 'ome Arie', staan al klaar. Ook keurmeester A.W. de Bruin uit Poortvliet is gereed om de kwali teit van het vlees te beoordelen. De schapen zijn uitsluitend ram men, zoals er ook alleen maar mannen zijn bij de noodslacht- plaats, op Carien Rockx van de afdeling welzijn van de gemeente Tholen na. "De ooien smaken nergens naar. zeker niet als ze één of twee keer jongen gekregen hebben", zegt dhr. Achabar jr. uit St. Maartens dijk. Slager Meerdink bevestigt dat. "Het lekkerst is een lam. zo van de moeder af, maar die zijn Burgemeester E. Baerends maak te in de raadsvergadering maan dagavond melding van de vesti ging op het bedrijventerrein aan de Molenweg in Oud-Vossemeer, tegenover de loods van dhr. Lob- bezoo. "We zijn blij dat Baren brug de weg naar ons eiland heeft B. en w. van Tholen willen nog drie fietscrossbanen aanleggen na de eerste, aan de Pilootweg in Stavenisse gerealiseerde voorzie ning voor de jeugd. Dat blijkt uit de gemeentebegroting 1985 die maandag aan de raad is aangebo den. Jongeren in Scherpenisse hebben zich samen met rijwiel handelaar G Larooy al tot het gemeentebestuur gewend om aan de westkant van het Pluimpotter- rein een crossbaan aan te leggen. Er staat in 1985 totaal voor bijna veertien miljoen gulden op het verlanglijstje van de gemeente Tholen en om dat te verwezenlij ken is het niet nodig de belastin gen te verhogen. Zie voor uitge breide informatie over de begro ting 1985 ook Tholenderwijs. gevonden. Het sterk internatio naal gerichte bedrijf is een be langrijke leverancier van grasza den. Er wordt 9000 m2 grond ge kocht, waarop in februari met de bouw van een hal van 1500 m2 begonnen wordt. Als de Oester- dam klaar is, komen er minstens nog twee hallen bij en dan volgt schoning en droging. In eerste in stantie gaat het om opslag en dis tributie. Er is ook afgeleide werk gelegenheid in de transport- en bouwsector. Ten aanzien' van dat laatste is er al contact gelegd op Tholen", zei de burgemeester. Bij de eerste loods van 50 x 30 m komen silo's voor de opslag van graszaad. In 1986 volgt de tweede en in 1987 de derde. Dat tempo is afhankelijk van het gereed komen van de Oester- en Philipsdam. "Die nieuwe verbindingen en de teeltuitbreiding van graszaad in West-Brabant, Tholen/St. Phi- lipsland hebben tot het besluit geleid om in Oud-Vossemeer te beginnen", zegt dhr. Geluk, die naar zijn geboorteplaats teruggaat in een bedrijfswoning bij de loods. "In zes a zeven jaar is de teelt van graszaad hier verdubbeld. Zo'n 95% van het totale graszaadareaal zit in het zuidwesten, waarvan de helft in Zeeland/ West-Brabant. Er komt bij de loods een flinke weegbrug van 60 ton, die voor iedereen toegankelijk is. Daar is zeker behoefte aan omdat de weegbrug in de Veerstraat maar 20 ton is". Barenbrug huurt in Steenbergen nu een vlasloods van Vogelaar van 2000 m2 en een loods in Stampersgat van 1500 m2, maar die ruimten vindt dhr. Geluk niet doelmatig. Barenbrug heeft hon derd containers, die in Oud-Vos semeer gerepareerd en opgespo ten zullen worden. Als de tweede loods er is, zal het graszaad ook gedroogd worden, maar voor de schoning gaan de containers in jan., febr. en maart naar Ooster hout. Oud-Vossemeer krijgt wel een verkoopdepot voor de groothan del met groenbemesters en wei- demengsels. Barenbrug heeft nog vestigingen in Duitsland, de V.S., België en Frankrijk (elk 2) en 1 in Engeland en Luxemburg. ook het duurst. Ooien zijn veel minder van smaak dan rammen. Van de dit jaar geboren rammen is er bijna geen enkele meer over: die zijn allemaal voor de slacht gebruikt." Het is voor het vierdejaar, dat het ritueel slachten centraal in Poort vliet gebeurt. "Tussendoor zal er beslist wat illegaals gebeuren, want er wordt nog wel eens een schapevacht gevonden, maar voor het offerfeest komen ze allemaal naar Poortvliet", zegt keurmeester De Bruin. De Marokkanen - op één Berge- naar na allemaal op Tholen woonachtig - en één Turk betalen dertig gulden per schaap voor ge bruik noodslachtplaats, slachten en keurloon. In de voorbespre king hebben de keurmeester en Carien Rockx dat allemaal met de betrokkenen doorgenomen. Een jonge ram kost rond de driehon derd gtflden. Ze worden persoon lijk bij de schapenhouders ge kocht, maar ze mogen niet in een personenauto vervoerd worden. De politie kijkt erop toe, dat de dieren in veewagens aankomen. Voor dit najaar een nog grotere keus. Kom snel kijken St. Annaland, Voorstraat 15-17, tel. 01665-2490 Advertentie I.M. Advertentie I.M. Om budgettaire redenen is het niet noodzakelijk de belastingtarieven te verhogen. Hoewel in het verleden het budget ook niet altijd aanleiding gaf tot verhoging van de tarieven werd dat tbch dikwijls sterk bepleit met als argument, dat Thoolse tarieven op een zeer laag niveau lagen en dat een trendmatige aanpassing ver de voorkeur verdient boven een schoksgewijze verhoging. Een trendmatige verhoging wordt door de burger nauwelijks gevoeld, terwijl een schoksgewijze verhoging daar entegen belangrijke bedragen kan uitmaken. Deze mening, dat een trendmatige verhoging van jaar tot jaar verre de voorkeur verdient, huldigen b en w nog steeds. Maar andere omstan digheden kunnen aanleiding zijn om dit stanpunt niet toe te passen. Thans kan als een dergelijke omstandigheid worden aangemerkt de algemene teruggang van de inkomens in de meeste huishoudens. Om de zeer bescheiden belastingtarieven op een ongelegen moment op te trekken zonder dat de budgettaire noodzaak hiertoe aanwezig is, vinden b en w een moeilijke zaak. Daarom hebben zij besloten voor het jaar 1985 geen algemene trend matige belastingverhoging voor te stellen. Als argument voor een trendmatige verhoging werd in het verleden ook dikwijls genoemd, dat een inhalen van een achterstand niet mogelijk is of in elk geval erg moeizaam. Hier heeft de gemeente inmiddels ervaring mee opgedaan. Toen bleek, dat het dekkingspercentage van de rechten voor het storten op het Tuttelhoekje met bepaalde voertuigen in geen enkele verhouding meer stond tot de kosten is getracht dat snel recht te trekken. Het besluit daartoe werd echter niet goedgekeurd omdat de verhoging van het tarief te drastisch werd geacht en niet rijmde met de tarieven politiek van de regering. Begonnen is toen met een gematigd inhaalprogramma. Ook in 1984 is daar mee voortgegaan. Teneinde te beoordelen of in 1985 aan deze stortingsrechten iets gedaan moet worden om verbetering aan te bren gén in de bestaande onevenredigheid, zullen b en w deze zaak ter beoordeling voorleggen aan de commissie voor de financiën. De naamgeving van de ver bindingsstraat tussen de Kui pers- en Touwslagersdreef was maandagavond geen ha merstuk in de Thoolse ge meenteraad. W.L. Bijl had 't allemaal eens nagekeken en van de oude beroepen had hij een zoutzieder nooit gekend. "De kuiper heb ik daarente gen heel goed gekend", zei het CDA-raadslid, wat J. de Bres de reactie ontlokte: 'Welke?,' Bijl bleek ze niet te lusten. De door b en w voorgestelde Gareelmakersdreef kwam volgens het CDA-raadslid in de Thoolse situatie niet voor. Op het pand van de fam. Deurloo op de hoek van de Markt stond met grote letters 'zadelmakerij'. Daar werden wel garelen gemaakt, maar gelet op de plaatselijke situa tie vond Bijl zadelmakers- dreef beter dan gareelma kersdreef. De burgemeester verwees naar het zeer deskundig ad vies van archivaris J.P.B. Zuurdeeg en raadslid Heij- boer wist. dat er in Poortvliet in elk geval een gareelmaker was geweest. M. van Damme had er ook over nagedacht met zijn fractie, maar zadel- makersdreef noemde hij meer stadhuistaal, al kwam dat woord in de Thoolse situatie dan voor. "We blijven in 't gareel", concludeerde De Bres en ook Bijl voegde zich daar in. Keurmeester A.W. de Bruin volgt met de Thoolse marokkanen in de Zierikzee, die na de ojjiciele halssnede aan het werk gingen. noodslachtplaats te Poortvliet de schapeslachters Meerdink uit Inspecteur B. Plaisier van de Die renbescherming moet met de halssnede zonder verdoving!bed welming) vooraf, wel een conces sie doen. "Ja, dat is de vrijheid van godsdienst, één van de vijf poten van onze grondwet. Toch komen we elk jaar een stapje verder. Het ministerie heeft over het ritueel slachten een rapport gemaakt en als het achterwege blijven van verdoving niet hoeft volgens de Koran, dan kan men er vrede mee hebben. Zo wordt er in Vlissingen nu al een schietmasker gebrvikt bij het ritueel slachten van koeien. Voorheen viel men ook over een merkteken in het oor. Het schaap is verminkt, werd er dan gezegd, maar daar vallen ze nu niet meer over. De moslims die echter pas in Nederland wonen, willen die oor spronkelijke gebruiken nog streng handhaven", aldus de inspecteur van de Dierenbescherming. Het wachten op de officieel aan gewezen Marokkaan die de halss nede moet doen, duurt te lang. Dhr. El Jilali uit Tholen neemt zijn taak waar totdat dhr. El Bouazzoui er alsnog aankomt. Het gezegde 'als een willig schaap naar de slachtbank' wordt werke lijkheid. De rammen geven geen kik. Het familiehoofd of degene die het schaap heeft gekocht, houdt het dier vast, samen met een familielid of vriend. Even is men in stil gebed verzonken, de hand wordt op het hart gelegd en met een groot mes worden de twee halsslagaders doorgesneden. De hersenen krijgen geen bloed meer en binnen vijftien seconden is de ram bewusteloos. Eén keer wordt het dier niet goed vastgehouden en de stuiptrekkingen zijn zo he vig. dat het bloed overal rondspat. De slachters uit Zierikzee kunnen nu aan het werk. Aan een haak opgehangen, wordt de vacht eraf gestroopt. De darmen worden schoongemaakt. Er zitten nog (gras)voedselresten in. Met em mers water wordt voortdurend gespoeld. De hygiëne is optimaal. De controleur volksgezondheid district Zuid-Holland/Zeeland van de veterinaire inspectie van het ministerie van WVC komt een kijkje nemen of de aan de ver gunning gekoppelde voorwaar den wordt voldaan. De overheid heeft het ritueel slachten aan vele regels gebonden, zo blijkt uit de aanwezigheid van de verschillen de toezichthouders. Toch stelt dhr. Boudou jr. de goe de organisatie en controle op prijs. Een ander weet te vertellen, dat het er in Roosendaal heel wat rommeliger aan toeging. V rij wel niets van het schaap wordt weggegooid. Ook de maag. dar men en teelballen worden gege ten. De geslachte ram verdwijnt in twee grijze vuilniszakken van de gemeente Tholen en de eigenaar draagt z'n offerdier naar de auto. Thuis wachten de vrouwelijke ge zinsleden, die het vlees zullen Be reiden. Éénderde deel is bestemd voor de armen, een ander part voor.vrienden/kennissen en het laatste derde gedeelte voor de ei gen familie. Het offerfeest duurt drie dagen en men gaat ook 's nachts door met eten en drinken. Van half elf tot half twee plaatste keurmeester De Bruin stempels op 24 geslachte rammen. "Het waren eerste klas schapen, 't Ver liep ook allemaal vlekkeloos", was zijn conclusie na de vierde centrale rituele slachting in Poortvliet. Gemeentebegroting 1985 Tholen zonder belastingver hoging Ritueel slachten in Poortvliet Ds. Beens predikant Geref. Gem. Scherpenisse Aardappelhandel van Houdt grootste aankoop van ge meente Tholen Raad vreest verlies parkeer ruimte bij huizenbouw Doel- weg LTS-leraar H. de Wit gehul digd bij zilveren dienstverband Zetels bezet in Welzijnscom- missies Veel animo voor open dag Betho St. Annalandse wint hoofd prijs Veluwe fietsdag Adspiranten De Eendracht in landelijke finale dammen Zwemtocht Ooste.schelde kil, maar vlot verlopen Barenbrug Graszaden vestigt zich in Oud-Vossemeer jSr NOAD moest de eer van KNVB-primeur aan Smerdiek laten HET ZIJN NIET DE DIN GEN DIE DE MENSEN SCHOKKEN, MAAR DE MENINGEN OVER DE DINGEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Veiling Sint Annaland, dinsdag 11 september, 67 ton zaaiuien maat 40 op klasse 2 nl 29,40-29,50. Drielingen 18,50; Doré 39; Bintje 25-36; Eigenheimer 40-46; Gloria 30-32; Lekkerlander 36-39; Bintje bonken 35-36; Gloria bonken 27- 28; Kriel 1.01-1,06; Drielingen 0,10-0,17. Aanvoer 76 ton. mm. Kleuterleidster A nja Verkamman uit Tholen en de Thoolse politieman Kees Reitsma gaven elkaar vrijdagmiddag in het stadhuis hel jawoord. Wegens de regen bleven de erebogen van de leerlingen van de Jonkheer Willem Versluysschoot uit Aagtekerke achterwege, maar de kleuters woonden wel de kerkdienst.bij in de Rehobothkerk, waar ds. J.J. Tanis het huwelijk bevestigde. In Meulvliet volgde de kinderreceptie. Wegens de restauratie van het stadhuis moest het bruidspaar door de iij-ingang. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1