Succesvolle halve damfinale clubviertallen in Tholen Restauratie Thoolse molen PLAATSELIJK NIEUWS Rabobank Q Rabobank Q JWUU Xvw innuiwem oMA Kunstzinnige en culturele vorming in Het voortgezet onderwijs ::;::PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS „PLAATSELIJK NIEUWS., avondzitting avondzitting Kinder- en jeugdtelefoon Zeeland Donderdag 13 september 1984 EENDRACHTBODE SINT MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND SLAGERIJ BOSMAN 01677-2573 NIEUW- VOSSEMEER Zalerdag werd in Meuivliei gedamd voor een finaleplaats om hel kampioenschap van Nederland voor clubvierlallen Junioren, aspiranlen en pupillen. Damvere niging De Eendracht organiseerde deze Vi finale te Tholen, terwijl op 5 andere plaatsen eveneens Vi finales plaats vonden. Voor de damvereniging De Eendracht was dit toernooi extra aantrekkelijk, omdat de vereniging in alle klassen een viertal vertegenwoordigd had. Tevens is het een goede reclame voor het damspel. Junioren DAMRUBRIEK Wit behaalt dam, Idem Pupillen Het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige vorming verzorgt een breed aanbod. Alle Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs beschikken momenteel over twee brochures.: "De podiumkunsten" en "Culturele vorming". Jeugdtheater 15 THOLFN STAVFNISSE SCHERPENISSE SINT PHII IPSlAND OUDVOSSEMIFR POORTVLIET SINT ANNAIAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOlDFR OUD VOSSEMEE JACOBAPOlDFR POORTVLIET NlFUW VOSSFM I OUD VOSSEMEER JACOBA POLDER )l DER NIEUW VOSSEMEFR THOLEN STAVFNISSf SCHF BE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUDVOSSEMEFR NIEUW VOSSEMEER SINT ANNAIAND THOLEN SINT MAARTl NSDIJK verliep zeer snel en boven ver wachting. Er waren 33 leden aan wezig. Vice-voorzitter A.M. Elen- baas bedankte de scheidende penningmeester H.J. Vermaas voor al het werk wat hij vele jaren gedaan heeft voor de vereniging. H.L. v.d. Jagt werd de nieuwe penningmeester. Ook het jeugd- bestuur is weer voltallig, hier in is M.P. van Bloppoel herkozen. Na enig overleg met de vergade ring komt er een contributiever hoging van twee gulden per kwartaal voor de senioren in het seizoen 1984/1985. Bij de benoeming kascommissie moesten twee leden gekozen wor den: A. Moerland was aftredend en I. v.d. Reest was inmiddels geen lid meer van de S.C. Stave- nisse. Gekozen zijn de heren J.J. van Beveren en J. Wesdorp. Vol gens het jeugdbestuur is er nu de mogelijkheid om een F-pupillen zevental in te voeren, maar dan moet daar eerst een leider voor aangesteld worden. Er is al een trainer. Ook de contributie achterstand kwam aan de orde. Vice-voorzitter Elenbaas deelt mee dat het bestuur dit niet kan toelaten en dat hieraan zeker iets gedaan zal worden. De betrokke nen zullen hiervoor benaderd worden. In zijn slotwoord vraagt Elenbaas om ook in 1985 op de leden ver gadering in grote getale aanwezig te zijn. De verdere taakverdeling van het bestuur wordt nog bes proken. hairstyling shop f/^v\LEEN RIJSTENBIL 1 °p r~ lafspraak^ molenstraat 31 oud vossemeer telefoon 01667 2563 Advertentie I.M. Veel groen en 1 vis Zaterdag werd de 8e bekerwed strijd vervist van de HSV de Oos- terscheldevissers. Dertig vissers bonden de strijd aan in de regen, terwijl er een stevige bries waaide. ;Na drie uur lang groen takelen, waren ze allemaal uitgeput met een berg zeewier op de kant. De beste visser haal je er meteen uit' want vorige keer had Bertus Bogers nog een surfplank aan de lijn, nu had hij de enigste vis die werd gevangen. 1. Br Bogers 25 pnt; verder zonder punten bij loting H. Hartog; Iz. Hengstmengel; mej. A. Istha; mevr. v. Oudenaarde; R. Ver maas; A. Hengstmengel en I. v. Poll Volgende wedstrijd 22 september en 28 september mosselmaaltijd. Met ingang van 5 oktober is onze gewijzigd. De nieuwe tijd is van 1 8.00-1 9.30. geld en goede raad Advertentie I.M. Najaarsrit Tourclub Maandagavond meldden zich 8 fietsers voor de eerste najaarsrit van Tandje Bij. Met de strakke wind als tegenstander en de val lende bladeren als decor bleef de groep 43 km op Tholen met volger Christ Veraart. Mas Andriesse reed lek. Omdat de tijdrit zondag niet doorging wegens de regen bleef de clubstand gelijk met Arjaan den Braber als trotse leider. A.s. woensdag 19 september haalt Euterpe oud papier op. Advertentie I.M. Stro Kastelijnsweg verbrand Baldadige jongeren staken ge- hakseld stro van dhr. de E. aan de Kastelijnsweg in brand, zo werd door een voorbijganger ontdekt. De schade beliep zo'n duizend gulden, waarvoor de eigenaar niet verzekerd was. Op de Provincia- leweg/Oudelandseweg werd een los gebroken stier van dhr. An driesse uit Poortvliet aangetrof fen. De politie deed het dier in een wei aan de Oudelandseweg, waarbij op een haar na een per sonenauto werd gemist. Schade door regenboog De bromfietser W.P. was zo vol aandacht voor een regenboog, dat hij twee fietsers minder snel in de gaten had. Met zijn schooltas raakte hij H.B. uit Tholen, die ten val kwam, waardoor lichte ver- wondingep en schade ontstonden, die P. zal vergoeden. Prijs met schaap Wilna Pot-Beeke heeft bij haar eerste deelname aan stamboek keuringen van het Nederlands Texels Schapenstamboek in Goes een mooi succes behaald. Ze be haalde van de twintig deelnemers het kampioenschap bij de jonge ooien, waardoor ze de provinciale titel mag tooien. Vernieling van fietsen Terwijl meisjes in de gymzaal met turnoefeningen bezig waren, wer den er vernielingen aan hun fiet sen aangericht. De daders waren voor de leidsters bekend, zodat de schade wel geregeld zou worden. Met ingang van 5 oktober is onze gewijzigd. De nieuwe tijd is van 18.00-1 9.30. geld en goede raad Advertentie I.M. Botsing tractor/auto P.C.P. gaf met zijn tractor met gierkar geen voorrang aan mevr. D.K. uit St. Annaland, die met haar auto over de Bram Groene- wegeweg reed. P. wilde vanuit de Engelaarsdijk rechtdoor naar de Zwarteweg en zag de auto niet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto werd in de rechter flank zwaar bescha digd. Elke derde maandag van de maand, dus nu 17 september a.s., haalt de voetbalvereniging S.P.S. oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. Start Interkerkelijk Jeugdwerk De start van hetInterkerkelijk Jeugdwerk is zaterdag letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Wegens de regen kon men uitwij ken naar een lokaal en de gang van de chr. school, maar ook daar was het niet droog in verband met rioleringsproblemen. Twintig kinderen deden mee met allerlei gezelschapsspelen. De hindernis speurtocht kon niet doorgaan. Helma Bouman won de taart van bakkerij Feytel door de fotoquiz te winnen. Zaterdagmiddag hoopt meh om een uur beter weer te treffen voor het midgetgolfen. Jan Walpot voorzitter PVAB Jan Walpot is vrijdag tijdens een buitengewone ledenvergadering van de PVAB in de Druiventros gekozen tot nieuwe voorzitter. Deze functie was opengevallen na het tussentijds aftreden van voor zitter W. v.d. Burg. Walpot was al vice-voorzitter van de PVAB. Van de 26 aanwezige leden brachten er 24 hun stem uit op de nieuwe voorzitter. In de plaats van Wal pot werd dhr. J.A.A. Winterberg door het bestuur tot de jaarverga dering van 1985 voorgesteld als bestuurslid. Er zal verder een propaganda-commissie in het leven geroepen worden. Na de vergadering werden twee films vertoond over milieubedreiging. In de aanbieding: TARTAAR 7 cc 500 gramf auD SLAGERS ROOKWORST 1 AO 1 stiSo ZUURKOOL A cn 500 gramUiDU RUNDERROLLADE 0 oc 1 50 gramZiZD GROENTESOEP 1 beker, n qp uit eigen keukenZiU3 Advertentie IM Excursie Z.L.M. Na de drukke oogstperiode was er voor de leden van de Z.L.M.-af deling gelegenheid om er eens een dag tussenuit te gaan. Van de meeste leden waren ook de dames van de partij en zo ging dit ge mengd gezelschap vrijdag welge moed op reis naar evenementen die 'voor elk wat wils' genoemd kunnen worden. Na een koffie in 'de Zevenberg- sche Hoeve' werd Europa's groot ste kwekerij van potplanten be zocht, in 's Gravenmoer. Een be drijf dat met een oppervlakte van 4 ha. kassen zorgt voor bloe menpracht in heel Europa. Van daar ging het naar Wageningen, waar na de lunch in 'de Avond wake' een bezoek werd gebracht aan het museum Historische Landbouwtechniek. Een unieke verzameling landbouwwerktui gen en gereedschappen toont de ontwikkeling hiervan door de eeuwen heen. Hierna werd een overstap ge maakt naar het I.M.A.G. (Insti tuut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen). Na een inleidende film volgde een rondleiding die een duidelijk beeld gaf van het onderzoek dat deze stichting ten dienste van de agrarische samen leving verricht. Een diner in res taurant 'Vallen' te Vleuten vorm de het gezellig slot van deze dag, die nat begon en eindigde, maar dank zij aller inbreng en goede stemming een succes is geworden. M. Bakker winnaar viswedstrijd M. Bakker heeft zaterdag de vis wedstrijd georganisseerd door ZHC de Makreel met 560 punten gewonnen. In de wedstrijd aan de Zuiddijk kwam J. van Moort met 140 punten als tweede uit de bus, gevolgd door Rien Bevelander met 110 punten. Jeugd: 1. G.J. Glasbergen 420 p. 2. C. Reijn- goudt 25 p. De volgende wedstrijd op zaterdag 6 oktober vindt even eens aan de Zuiddijk plaats. Bromfietser gewond door hond Mej. E.v.d. V. uit Anna Jacoba- polder is met een lichte hersen schudding, kneuzingen en schaaf wonden onder doktersbehande ling gesteld na een botsing met een loslopende hond van L. de O. Het dier was ontsnapt en liep tegen de bromfiets, die over het fietspad aan de Rijksweg reed. Schapen verwaarloosd De politie heeft tegen F.C. van T. uit St. Maartensdijk proces-ver- baal opgemaakt wegens de on voldoende verzorging van scha pen aan de Zuiddijk. Eerst werd geen notitie genomen van de melding, maar toen er een tweede telefoontje kwam en er zeven do de dieren bleken te zijn, ging de politie op onderzoek uit. De hoe ven bleken veel te lang te zijn, soms wel 10 cm en er stond bijna geen gras meer. De schapen, die laat gelamd hadden, waren veel te laat geschoren, waardoor ze wei nig weerstand hadden om de vele regen te trotseren. De politie gaf de levenden hooi en nam de dode dieren in beslag voor sectie door de gezondheidsdienst voor dieren. Het Belgische trekpaard van J. Smits rolde dinsdagmiddag op ongelukkige wijze van de Oostdijk en kon zich niet op eigen kracht uit zijn penibele situatie bevrij den. De brandweer werd gealar meerd en toen die weinig kon ui trichten, werd een kraan van loonbedrijf Fase ingeschakeld. Met draagriemen werd het dier zonder letsel verlost. Bromfiets in brand Toen de bromfiets van dhr. Kooy in de Zijpestraat zaterdagavond omstreeks half tien niet wilde starten, ging hij aan het sleutelen, waarna er brand ontstond. De tweewieler stond gelijk in lichte laaie. De vrijwillige brandweer rukte uit en zat nog met ontplof fingsgevaar van de benzinetank, maar het vuur was snel gedoofd. Huur Steintjeskreek Karreveld lager De huur van vijf woningen in Steintjeskreek en acht in het Kar reveld vallen met terugwerkende kracht lager uit. Het Ministerie van Volkshuisvesting neemt een deel van de toezichtskosten en het meerwerk aan de huizen in het Karreveld niet voor de huurbere- kening mee. Voor Steintjeskreek bedraagt de huur vanaf de bewo- ningsdatum november/december 1981: 434 gulden, per 1 juli vorig jaar 442 gulden en dit jaar 455,30. Karreveld 1 en 3 respectievelijk 369, 388 en 399 gulden en Karre veld 2 en 4 345,363 en 373 gulden en Karreveld 1 a t/m 4a 415, 436 en 449 gulden per maand. Record? Dhr. Joh. Mol, Pr. Hendrikstraat 16, teelde in een volkstuintje bij de watertoren op 28 m2 grond (twee roe) maar liefst 171 kg. doré's. Dit komt neer op een dik mud aard appelen per roe. Excursie naar Rammegors De Natuurvrienden van St Phi- lipsland hebben zaterdagmiddag in 't kader van de cursus natuur op Flipland onder leiding van Piet van der Reest uit Scherpenisse een excursie georganiseerd naar het natuurgebied Rammegors bij de Slaakdam. Dertien deelnemers trotseerden de barre weersom standigheden en gewapend met laarzen bestudeerde men ver scheidene planten waaronder het muntkruid, duizendguldenkruid, duinriet, moerasmelkdistel (een plant van ruim 2,5 meter hoogte), heelblaadjes en een enkel wilgen roosje. Langs een kreek ontdekten de natuurliefhebbers nog enkele meidoorns. Verscheidene vogel soorten vinden op het Ramme gors hun woonoord. Men signa leerde de ,reiger en een bruine kikkerdief. De volgende les van de cursus natuur op Flipland is gep land op vrijdag 21 september. Inspraakavond dorpsvernieuwing Morgenavond on acht uur orga niseert het gemeentebestuur een inspraakavond in de Wimpel over dorpsvernieuwing. De dorpsver nieuwing is een gevolg van een doelstelling die in het besten- mingsplan "kern St Philipsland 1983" is vastgelegd en waaraan door de gemeenteraad een hoge prioriteit is gegeven. De doelstel ling luidt: het bevorderen en handhaven van een goed woon klimaat en het handhaven en ver beteren van het voorzieningen- peil. Dorpsvernieuwing houdt onder meer in het verbeteren van de kwaliteit van de woningen en het verbeteren van de woonom geving. Deze kan op meerdere plaatsen verbeterd worden. Be bouwing als schuurtjes en hokken op achtererven enz. kunnen af breuk doen aan de woonomge ving. Het nemen van verkeers maatregelen kan de woonomge ving ten goede komen, evenals het verbeteren van gemeenschappe lijke achterpaden. Vrijdagavond zit het gemeentebestuur klaar om over de plannen een nadere toe lichting te geven en erover van gedachten te wisselen. Dokterswoning verhuurd Het gemeentebestuur heeft voor gesteld de dokterswoning. Voor straat 15, te verhuren aan de fa milie G. Glasbergen voor een be drag van 300 gulden per maand. Wel heeft men de voorwaarde gesteld dat de kosten van bijzon der onderhoud zoals schilder werk, dakreparatie e.d. voor reke ning van de huurder komen. De kosten van reparatie electrische leidingen, houten kozijnen, riole ringen enzovoort neemt de ge meente voor rekening. Geen nieuwe scholen In het scholenplan schooljaar 1985-1986 tot en met het school jaar 1987-1988 voorziet het ge meentebestuur geen wijzigingen van de huidige toestand. Ingevol ge de wet op het basisonderwijs wordt een scholenplan vastgesteld voor drie jaar. In het plan wordt vermeld welke scholen bij het be gin van het eerste schooljaar van de planperiode voor bekostiging in aanmerking komen, waarom de overige scholen daarvoor niet in aanmerking komen, plaats van vestiging van de school en de te verwachten omvang van de school. Men stelt dus voor om in de periode 1985-1988 geen nieuwe scholen te stichten. Geluidsinstallatie Ons Dorpshuis Aangezien in Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder geen geluids installatie aanwezig is, overweegt de gemeente tot aankoop van deze apparatuur over te gaan voor een bedrag van afgerond 2700 gulden. Nieuw bestuur De Wimpel Op df oproep van de gemeente om bestuursleden voor De Wim pel voor te dragen, is door vier verenigingen gereageerd. Aftre dend waren H. den Haan, L. Kempeneers, L. Moerland en J.F. Neele, terwijl W.L. van de Burg tussentijds is afgetreden. DSVF heeft J. Noorthoek voorgedragen, de SGP L. Kempeneers, VZOS J.F. Neele. Muziekvereniging Concordia draagt de vier aftre dende bestuursleden opnieuw voor terwijl in de vacature v.d. Burg J. Plekkenpol kandidaat gesteld wordt. Volgens artikel 4 van de statuten benoemt de ge meenteraad de leden op voor dracht van de in de gemeente ge vestigde instellingen. Burgerlijke stand Geboorten: Jacobus A.J. zv J.A.C. Rademaker en J.J.A.M. Broos, Geertruda F.M. dv A.A.H.P. van Tillo en M.E.W.C. Bosters, Maria H.E.W. dv M.L. Zwagemaker en M.A.C.A.C. van Bavel, Petronella J.C. dv A.J. Bosters en A.F.Th. Kint. Overlijden: M. Koolaard 94 jr, E.A. van Loenhout 80 jr ev A. Brocatus, H.M. Ellison 37 jr. Huwelijken: Henricus M.A.M. van Meel 24 jr, veehouder en Cornelia M. Wagemakers 20 jr bejaardenverzorgster uit Steen bergen. Lijkschouwing naar gezondheidsdienst In verband met'de totstandko ming van de gewestelijke gezond heidsdienst is de lijkschouwing een van de taken van dit orgaan geworden. Het is hierdoor moge lijk de nog aanwezige lijkschou wers dr. Menger, oud-arts te St Philipsland en dr. de Looze, arts te Oud Vossemeer te ontheffen van hun functie, aldus een voorstel van het gemeentebestuur. Houtrot aan kozijnen Tijdens onderhoudsschilderwerk aan de panden Voorstraat 40 en 42 is houtrot aan de kozijnen ge- contateerd en moest reparatie- werk worden uitgevoerd aan het pleisterwerk. De kosten bedragen tweeduizend gulden. Het schil derwerk aan de ambtswoning Burg. Catshoeklaan moet even eens een onderhoudsbeurt heb ben. Er is prijsopgave gevraagd bij vijf schildersbedrijven en schil dersbedrijf Ligtendag uit Sint Philipsland kwam als goedkoop ste uit de bus. Er moet tevens re kening worden gehouden met op- knapwerk aan deuren en kozij- nen. Gerekend wordt op een be drag van vijfduizend gulden. De adspiranten van damclub de Eendracht waren zaterdag bij de halve finale in Meulvliet weer heer en meester, maar de junioren hadden 't veel moeilijker. A ndré Kousemaker en Ben Kegge, beiden links aan het bord, streden tegen een overmacht en eindigden als laatste. Voor Tholen ging de grootste aandacht uit naar het aspirant viertal, dat in 1983 kampioen van Nederland werd. Dit aspiranten viertal moest de strijd aanbinden met 3 andere viertallen uit; Nij megen (D.C.Lent), Eindhoven (E.D.G.) en Brunssum (De Rid der). Jan Moerland, Henk Gun- ter, Ronnie Gunter en Peter van Dijke (allen van St. Annaland) traden in de eerste ronde aan tegen het viertal van D.C.Lent. De Tholenaren draaiden meteen op volle toeren en brachten de winst binnen met maar liefts 8.0, De 2e ronde tegen de Ridder begon enigszins spannend, omdat Jan Moerland ineens spoorloos was verdwenen. De arbiter moest daarna onverbiddelijk zijn klok indrukken. Nadat Jan dan einde lijk verscheen waren er al 15 mi nuten verstreken van zijn uur speel-tijd. Maar Jan zat daar niet mee. Als ex-Nederlands kam pioen sneldammen zette hij zijn opening op 'het bord, waarna hij niet vergat om een mooie slagzet bij zijn tegenstander te vinden. Pe winst was daarna snel voor Jan,. Henk en Ronnie volgden daarna zijn voorbeeld. Jammer voor Pe ter, dat hij net wat speelervaring miste. In een stelling die zeker re mise was, trapte hij in het eindspel in een valletje door zich op slag te zetten. Zijn tegenstander profi teerde daar onmiddellijk van, zo dat de 2e ronde eindigde met een 6-2 overwinning voor De Een dracht. Daardoor waren zij niet meer in te halen voor de tegen standers. Dit zal vermoedelijk wel de oorzaak zijn geweest, dat de 3e ronde tegen E.D.G. niet zo best liep. Jan wist wel de winst te be halen, waardoor hij ongeslagen bleef, maar de gebroeders Gunter kwamen in de problemen. In tijd nood probeerde Ronnie het tij nog te keren, maar het mocht niet meer baten. Peter kwam daarbij ook niet verder dan remise, zodat de stand 3-5 in het nadeel van Tholen eindigde. Echter De Een dracht'bleef winnaar. De eind stand was: 1. De Eendracht Tholen 4 punten en 17 bordpunten (finalist); 2. D.C. Lent Nijmegen (na loting) 3 punten en 11 bordpunten (fina list); 3. E.D.G. Eindhoven 3 pun ten en 11 bordpunten; 4. De Rid der Brunssum 2 punten en 9 bordpunten. De verwachting bij de junioren lag aanzienlijk lager, omdat het speelniveau van onze jongens te laag is om zich te kunnen meten ii'iH Uil:! I llilll UËii MM Lilt"' tmjj imi |Mjtmi 111 met andere clubviertallen. De Eendracht deed namelijk voor de eerste maal mee aan deze catego rie. terwijl de andere teams veel meer ervaring hadden. Het is echter belangrijk om mee te doen, zodat men een ervaring rijker wordt. Ben Kegge, André Kousemaker, Peter Luten en Leen Beth bonden moedig de strijd aan tegen de viertallen van Slagvaardig (Wa- mel), B.D.V. (Boxtel) en De Rid der (Brunssum). Geen enkele maal wist De Eendracht de winst te vinden. André Kousemaker en Leen Beth konden respectievelijk 3 maal en 2 maal remise binnen halen. Echter Ben en Peter moes ten na moedig verzet opgeven. De eindstand werd daardoor: 1. De Ridder Brunssum 5 punten en 19 bordpunten (finalist); 2. B.D.V. Boxtel 5 punten en 15 bordpunten (finalist); 3. Slag vaardig Wamel 2 punten en 9 bordpunten; 4. De Eendracht Tholen 0 punten en 5 bordpunten. Bij de pupillen kwam de Een dracht eveneens uit met een ge heel nieuw 4-tal. Dit waren Mar- nix en Francel Kousemaker, Jaap van de Klein, Martijn Schellinger, Robert den Doelder en Ronald Jansen, zodat met wisselspelers gespeeld kon worden. Het opdoen van ervaring was ook voor hen de hoofdzaak. Als meest ervaren speler wist Marnix Kousemaker nog enige punten te .behalen. Winstpunten voor het viertal wa ren er niet bij, zodat volstaan wordt met het geven van de eind stand: 1. De Vaste Zet Geleen 9 punten en 29 bordpunten (finalist); 2. Jong en Oud Stolwijk 6 punten en 26 bordpunten; 3. Info-Engenee- ring Tilburg 6 punten en 25 bord punten; 4. Z.D.V. Zwijndrecht 4 punten en 18 bordpunten; 5. D'Amateurs St. Michielsgestel 4 punten en 16 bordpunten; 6. De Eendracht Tholen 0 punten en6 bordpunten. De nummers 1 werd een stan daardje uitgereikt en tevens werd aan alle deelnemers een vaantje en een boekje met partij-annaly- ses verstrekt. De wedstrijden wer den geleid door de arbiters J.A. van Akkeren, A. van Akkeren en Sr Baerends die zorg droegen voor een uitstekend verlopén toernooi. De kinder- en jeugdtelefoon Zee land is per 1 september begonnen en elke dag van vier tot acht uur kan men 01180-38080 bellen. De kinder- en jeugdtelefoon is eert project van de stichting SOS Te lefonische Hulpdienst Zeeland en is voorlopig een experiment van anderhalf tot twee jaar. Daarna wordt bekeken of de kinder en jeugdtelefoon is "aangeslagen". Er werken twaalf geselecteerde en getrainde vrijwilligers aan mee, hoofdzakelijk jongens en meisjes tussen de 16 en 25 jaar. Eén van de redenen om met dit project te starten was dat de "gewone" aL- gemene SOS telefonische hulp dienst merkte dat, ondanks po- De doorgeroeste roeden van de molen in Tholen zijn donderdag verwijderd door molenmaker St. Victor uit Zuidzande. Dat moest nog ouderwets gebeuren met een lier, omdat een kraan er wegens de bomen niet bij kon. Het karwei bleek nog behoorlijk lastig, want de 23 1/2 meter lange roeden wegen elk 1.8 ton. In de tweede helft van september worden de nieuwe aangebracht, zodat vrijwillig molenaar O. Huiskamp de molen weer volop kan laten draaien. Ook de molen aan de Westkerkseweg in Scherpenisse krijgt een onderhoudsbeurt. gingen om daar verandering in te krijgen, kinderen en jongeren nauwelijks belden. Het doel van de kinder- en jeugd telefoon Zeeland is om kinde ren/jongeren die moeilijkheden hebben, in de problemen zitten of behoefte hebben aan een gesprek, de mogelijkheid te bieden om met iemand telefonisch te praten, in formatie te krijgen die belangrijk kan zijn voor de problemen en vragen waar ze mee zitten of door verwijzing of bemiddeling in con tact te komen met iemand die in staat is hen verder te helpen. De belangrijkste uitgangspunten zijn: De hulpverlening is in prin cipe telefonisch, kinderen en jon geren worden serieus genomen, de gesprekken blijven geheim en worden niet verteld aan ouders, school etc., kinderen en jongeren die bellen mogen anoniem blij ven. "Culturele vorming" omvat een veertigtal projecten op het gebied van de beeldende vorming, au- dio-visuele vorming, taal, biblio theek communicatie, kunst en cultuur, wereldoriëntatie, wonen en musea en archieven. Binnen een aantal projecten wordt samengewerkt met Zeeuw se culturele instellingen en orga nisaties. Voorheen zagen de projekten het licht onder de noemer SECU- project (SE - SEcundair onder wijs, CU - CUlturele instellingen), wat nu geintegreerd is binnen het Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming. Er zijn kunstspeurtochten die groepjes leerlingen langs markan te punten in hun woonplaats lei- dèh><rhema's van deze speur tochten zijn mode. architectuur, beeldende kunst en reklame. T.V.-vorming is een projekt. dat de leerlingen inzicht wil geven in de verschillende typen-^Lv.-pro- gramma's en ze bewust wil maken van het eigen kijkgedrag. Taaldrukken laat de leerlingen aktief omgaan met het gedrukte woord. Dat gebeurt, o.a. doordat de leerlingen zelf teksten schrijven en vervolgens drukken. In Kijk op kunst leert de leerling de belangrijkste kunstvormen on derscheiden. Tevens komen de functies die de kunsten hadden en hebben aan de orde: terwijl ook het formuleren van eigen menin gen over kunst een onderdeel van dit projekt is. Vermeldenswaard is zeker nog dat de projecten op het gebied van de culturele vorming zich niét alleen op de leerlingen richten. Ook be geleidende docenten krijgen een actieve rol toebedeeld. Zij zijn het die de projekten in hun leerstof dienen in te bouwen om zo voor waarden te scheppen voor de uit voering. De brochure "De podiumkunsten' omvat een 40-tal mogelijkheden op het gebied van toneel.dans muziek, cabaret, kleinkunst, pop pentheater en andere theatervor men. Op dansgebied worden eên twee tal projekten aangeboden die tot stand kwamen dankzij een pro vinciale subsidie. (Een beperkt aantal scholen kan aan deze unie ke projecten meedoen). Bij een aantal voorstellingen wordt de mogelijkheid geboden de leerlingen actief te betrekken. Zo is er een mimeproject door Mimestudio Haarlem dat verwer- kingslessen omvat en workshops. En meespeeltheater van o.a. de Scholengroep Centrum. Rond het verhaal "Het Dwaallicht van El- schot kan een project worden ontwikkeld dat naast een toneel voorstelling een expositie en een lesbrief voor het vak Nederlands omvat. Uit de top van het Nederlandse jeugdtheater worden o.m. Thea tergroep Maceus, Tejater Tenee- ter en Werk in Uitvoering aange boden. Ook de sterk in opkomst zijnde nieuwe Nederlandse cabaretge neratie is vertegenwoordigd met Dubbel en Dwars en de relevatie van de Amsterdamse Uit-markt: Brigitte Kaandorp. De projekten op het gebied van de podiumkunsten worden begeleid door consulent Reggy Barra.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 15