THOLEIMDERWIJS c informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD EERST SLAGEN VOOR THEORIE-EXAMEN RIJBEWIJS, DAN PAS OEFENVERGUNNING ZONDAG 30 SEPTEMBER SLUITEN DETH00LSE ZWEMBADEN WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 6 september 1984 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING SINT- PHILIPSLAND Ledental DSVF iets terug BIEFLAPPEN 0 oc HAM- 5ERS 3 BETALEN LEVERWORST i GEHAKT HALF OM HALF SLAGERIJ BOSMAN 01677-2573 Hond viel aan Burgerlijke stand Natuurvrienden naar Grevelingen BALLET- EN DANSKLEDING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN VAN LEZERS Fietsen op slot Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint-Maartensdijk Tel 0 I 666-2955 Maandag 10 september a.s., 's avonds om half acht komt de gemeen teraad van Tholen voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Zoals altijd is deze vergadering openbaar. U bent dus van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: - Aanbieding van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1 985; alsmede de aanbieding van de begroting voor het gemeentelijke grond- en woningbedrijf voor hetzelfde dienstjaar. Volgende week krijgt u in deze rubriek uitgebreide informatie over de begroting 1985; - Vergoeding salariskosten orthodidakt; Per 1 augustus 1983 eindigde het experiment Funderend Onder wijs regio Tholen (Fort). In het kader van dit experiment was (en is) op Tholen een zogenaamde orthodidakt werkzaam. Deze man on dersteunt leerlingen met leermoeilijkheden en ontwikkelt daarnaast leermethodes voor het vaste onderwijzend personeel van die leer lingen. Het experiment Fort is een jaar eerder door minister gestopt dan was gepland. Ter kompensatie heeft de minister een aantal faciliteiten beschikbaar gesteld die zijn aangewend om de orthodidakt te handhaven. Thans is ook aan deze mogelijkheid een eind gekomen. Het bestuur van de M.l.k.-school "De Veste" heeft een verzoek tot het ministerie van onderwijs gericht om de orthodidakt in het kader van de ambulante hulpverlening te mogen handhaven. Ondanks een positief advies van de Onderwijsraad kan het ministerie daarop nog geen uitsluitsel geven. Het kollege acht het van groot belang dat de werkzaamheden van de orthodidakt gehandhaafd blijven, zonder enige onderbreking. Het schoolbestuur is in staat de salariskosten van de orthodidakt voor 5 I/2 uur per week te bekostigen. Voor de resterende 20 V2 uur zijn voorlopig geen middelen beschikbaar. De raad wordt voorgesteld die middelen beschikbaar te stellen en wel voor de periode 1 au gustus tot en met 31 december 1 984. Voorwaarde daarbij is dat de orthodidakt beschikbaar moet zijn voor alle in de gemeente Tholen gevestigde scholen. Subsidieverlening Stichting Begeleidingsdienst Gereformeerd Schoolonderwijs 1985; Het bestuur van de Stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs (B.G.S.) heeft een subsidieaanvrage ingediend voor 1 985. Het bestuur vraagt per leerling een subsidie gelijk aan het bedrag dat het rijk beschikbaar stelt. Dit bedrag wordt door de stichting geraamd op 45,— De staatssekretaris voor Onderwijs en Wetenschappen heeft het verzoek van de B.G.S. ingewilligd, nadat gedurende de jaren 1 982 tot en met 1 984 de begeleidings dienst zichzelf heeft "bewezen". De rijksregeling subsidiëring schoolbegeleiding gaat er van uit dat in de toekomst rijk en gemeenten ieder voor 50% de kosten van de (sobere) dienstverlening voor hun rekening nemen. Burgemeester en wethouders stellen voor de B.G.S. voor 1 985 een subsidie toe te kennen gelijk aan het door het rijk beschikbaar te stellen bedrag per leerling. Naamgeving straat in bestemmingsplan Buitenzorg II; Nog dit jaar zal te Tholen gestart worden met de bouw van wonin gen aan een nieuwe straat welke in plan Buitenzorg II de Kuipers- dreef en de Touwslagersdreef met elkaar verbindt. Aangezien de straat ook is verbonden met de Zoutziedersdreef, is het duidelijk dat hier een naam past waarin de oude beroepen in herinnering worden gebracht. Voorgesteld wordt de straat te noemen: "Gareelmakersdreef". Naamgeving straat in bestemmingsplan "Kom" Scherpenisse; In dit bestemmingsplan dient de nieuwe verbindingsstraat tussen de Beatrixlaan en de Molenstraat (ter hoogte van de Nederlandse Hervormde Kerk) van een naam te worden voorzien. Een klein deel van de verbinding, gelegen tussen de Molenstraat en de Molenweg, bestond reeds en behoorde officieel ook tot de Mo lenweg. Het is gewenst dit deel een andere naam te geven om overbodige zijtakken aan de Molenweg te voorkomen. De nieuw te noemen straat ligt in het verlengde van de Beatrixlaan en in die omgeving komt ook de Maria van Nassaustraat voor. Voorgesteld wordt de bedoelde verbindingsstraat "Margrietlaan" te noemen. Benoeming leden welzijnskommissies; Kortgeleden besloot de raad tot opheffing van de welzijnsraad en over te gaan tot het instellen van een viertal kommissies op het gebied van het welzijnsterrein: a. een kommissie van advies en bijstand aan het kollege (ex artikel 62, lid 2 gemeenteweg); b. kommissies (ex artikel 61lid 1onder a. van de gemeentewet) voor de sport, het sociaal kultureel werk en het jeugd- en jongerenwerk. De onder a. genoemde kommissie zal volledig uit raadsleden bes taan. Voorgedragen zijn: mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (C.D.A.) en de heren M. Dijke (S.G.P.) L.C. Moerland (P.v.d.A.), J. van den Heuvel (V.V.D.). en P. van Belzen (R.P.F./G.P.V.). voor de onder b. genoemde kommissies hebben zich in totaal 21 kandidaten (niet-zijnde raadsleden) aangemeld, per kommissie als volgt verdeeld; 6 personen voor de sport, 1 0 voor sociaal kultureel werk en 5 voor jeugd- en jongerenwerk. De kommissies bestaan maximaal uit 7 leden met daarnaast een wethouder. Thans wordt aan de raad een voordracht gedaan waarbij een aantal op voorhand békend gemaakte kriteria een rol hebben gespeeld. De voordracht (de eerstgenoemden zonder vermelding van de tegenkandidaten) luidt als volgt: Kommissie sport: J.R. van Nijnatten te Tholen, H. Dijkslag te Tho len, T.W. Moerland te Sint-Maartensdijk, J. Smulders te Oud-Vos- semeer, C. van den Berge te Tholen en J.L. van der Linden te Sint-Maartensdijk. Kommissie sociaal kultureel werk: W. Peeks te Tholen, P.C. Geuze te Tholen, A. v.d. Sande-Sinke te Tholen, J.H. Kers te Poortvliet, R.P. v.d Wal te Sint-Annaland, J.P. Verburgh, te Sint-Maartensdijk en A.A.J. Hommel te Oud-Vossemeer. Kommissie jeugd- en jongerenwerk: H.W. Fransen te Sint-Anna land, E.E. J. van Maanen-Michielsen te Oud-Vossemeer, A.C. Zuiddam te Tholen, J. Lindhoudt-de Graaf te Oud-Vossemeer en Th.A.J.M. de Riet te Tholen. Met ingang van 1 oktober 1 984 kan men op het gemeentehuis pas een oefenvergunning krijgen om met een motorfiets te rijden, wanneer men kan aantonen te zijn geslaagd voor het theorie-examen rijbewijs. Tot op heden kon iedereen die 1 8 jaar was bij de burgemeester een vergunning vragen om met zijn motor op de wegen in de gemeente te oefenen voor het afleggen van het rijbewijsexamen. Sinds 1 januari 1 984 mag je pas praktijkexamen doen na een geslaagd theorie-exa men. Voor een oefenvergunning gaat nu hetzelfde gelden. Men kan dus eerst tot verkeersdeelname worden toegelaten wanneer aange toond is dat je de nodige kennis van de verkeersregels bezit. De bestaande regeling voor oefenvergunningen blijft verder onveran derd. De vergunning is maar een maand geldig en kan driemaal ver lengd. worden, daarna moet een oproep voor het praktijkexamen wor- ,den overgelegd. Wie dan na twee verlengingen nog niet geslaagd is, mag alleen nog oefenen onder toezicht van een rij-instructeur. Een oefenvergunning kan alleen op het gemeentehuis worden aange vraagd, dus niet via de postkantoren. Je moet dan overleggen: Geldig kentekenbewijs, bewijs van W.A.- verzekering en 2 pasfoto's. De legeskosten zijn ƒ4.15 Aan de vergun ning is o.m. als voorwaarde verbonden dat een helm gedragen wordt terwijl de motorfiets aan de achterkant voorzien moet zijn van een lichtblauw bord van plm. 1 2 x 1 2 cm., waarop een witte hoofdletter L is vermeld. Het is verboden een duopassagier te vervoeren. Een rij-in- structeur kan uiteraard wel. De 'politie heeft te allen tijde de bevoegdheid om de vergunning in te houden wanneer ernstige verkeersfouten gemaakt worden of de voor waarden niet worden nageleefd. De burgemeester van St. Philipsland heeft eenzelfde regeling getrof fen. Ook daar zal men dus eerst voor het theoriegedeelte rijbewijs geslaagd moeten zijn om voor een oefenvergunning in aanmerking te komen. Aan alles komt een eind. Ook aan een qua weersomstandigheden minder geslaagd bad- en zwemseizoen 1984. Overigens heeft de maand augustus al veel goed gemaakt en wat september betreft is het nog even afwachten. Diverse Thoolse jeugdigen maar ook ouderen konden in het bezit wor den gesteld van een of soms twee zwemdiploma's. Zij die nog niet slaagden krijgen die kans alsnog op zaterdag 29 september. Zondag 30 september is absoluut de laatste dag dat u in "de Spetter" te Tholen en "Haestinge'' te Sint Maartensdijk terecht kunt. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1Bouwonderneming J.P. Boogert B V. v.d. Abeelestraat 1 te Oosterland voor het plaatsen van een zadeldak op de woning staande op het perceel, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie H, nummer 302, plaatselijk gemerkt Patrijzenweg 54, 2. De heer M A. Schot, Markt 5 te Poortvliet voor het vernieu wen van de woning staande op het perceel, kadastraal be kend Poortvliet, sektie N, nummer 1 78, plaatselijk bekend Paasdijkstraat 35. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artiiel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde staten van Zeeland vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 7 september tot en met 20 september 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint-Maartensdijk, 6 september 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen Tweede aanvullende monumentenlijst. De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter voldoening aan het gestelde in artikel 9 van de Monumentenwet met in gang van 7 september 1 984 voor een ieder ter kosteloze inzage ligt de tweede aanvullende monumentenlijst voor de gemeente Tholen, zoals vastgesteld bij beschikking van de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur van 1 3 juni 1 984. Sint-Maartensdijk, 6 september 1984 De burgemeester van Tholen, E. Baerends. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 0 september 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Het bestuur van Dam- en Schaakvereniging Flipland heeft donderdag tijdens de jaarverga dering in de Wimpel een terug- In de aanbieding: 500 gram0>o9 250 gram1.43 Woensdag: 500 gram4.Z3 Advertentie IM gang in het ledental geconstateerd van zes personen. Momenteel staat het ledental op 47, namelijk uit 18 senioren en 29 junioren, terwijl DSVF vorig jaar 53 leden telde. Voorzitter L. ten Hove was vol lof over het werk van P. Reijngoudt, die de hoogste klas sen van o.l.s. De Luyster en van de School met de Bijbel in Anna Ja- cobapolder schaak- en damles geeft. Financieel heeft DSVF een stabiel seizoen achter de rug met een batig saldo van 1588.19. Als nieuw lid werd H. v.d. Ve*lde in de kascommissie benoemd met als reserve L. ten Hove. Bij de bes tuursverkiezing werd J. Noort- hoek gekozen. Voorzitter Ten Hove was aftredend en niet her kiesbaar. Plannen voor het nieu we seizoen zijn onder andere meedoen met de grote clubactie en het organiseren van een open Fliplands kampioenschap voor senioren. Er zal eveneens bekeken worden of het mogelijk is om met vier leden van Flipland en vier van Tholen een achttal te vormen voor deelname in de Zeeuwse dambond. Toen A.H. dinsdag door de polder fietste, werd hij door een bouvier aangevallen. Het kwam niet tot bijten, maar wel tot een val, waarbij schouderletsel ontstond. H. werd naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd. De eige naar van de loslopende hond, A.N. kreeg de politie op bezoek. Geboorten: Ester dv P.C.A. Son- dermeijer en M.L. Reijngoudt, Jan Marinus zv J.M. Suurlant en J.M. Wagemaker. Jan Cornelis zv J. van Kolthoorn en C.J. van de Beek,. Johanna dv 1. Quist en M. de Ruiter, Niesje Johanna dv D.K. Bruijnzeel en E.P. Mol. Huwelijken: Sijbrand Cornelis Aaldijk uit Papendrecht en Aaltje Johanna Kip uit Werkendam, Hendrik Marinus ten Hove en Geeske Bastiaantje van 't Hoff, Adrianus Petrus Maria van der Zande uit Tholen en Marina Quist. Overlijden: Cent Eduard Wage maker 54 jr. Onder prima weersomstandighe den hebben twaalf leden van de Natuurvrienden Sint Philipsland (NVSP) zaterdag een vaartocht gemaakt over het Grevelingen- meer. De tocht die werd georga niseerd door de districtscommissie Zeeland van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland werd ondernomen met de rondvaartboot "Stad Zie- rikzee" en in Bruinisse stapten ongeveer 250 natuurliefhebbers aan boord. De route liep langs de Grevelingendam, de slikken van Flakkee, de Hompelvoet en door het open Archipelgebied richting Brouwersdam. Tijdens de mooie tocht konden de deelnemers hun hart ophalen met het zien van de vele vogelsoorten die in dit water gebied in grote getale voorkomen, zoals eidereenden, rotganzen, le pelaars, flamingo's, scholeksters, aalscholvers en knobbelzwanen. Na de vaartocht maakte de boot vast aan een aanlegsteiger van de Veermansplaat, een uitgestrekt natuurgebied in het Grevelingen- meer. Onder leiding van een aan tal gidsen maakte men een wan deling van ongeveer vier kilome ter. Allerlei soorten planten zoals strand-duizendguldenkruid, big- gekruid, parmassia, wilgeroosje en 'kruipwilg werden hier bestu deerd, waarna de groepen de boot weer opzochten. Tussen de vele zeiljachten door laveerde de "Stad Zierikzee" hierna weer naar de haven van Bruinisse. Via het veer Anna Jacobapolder-Zijpe arri veerde men om ongeveer vijf uur op Flipland. Zaterdagmiddag om twee uur staat een excursie naar het Rammegors op het program ma onder leiding van P. van de Reest uit Scherpenisse. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots I Wouwsestraat 15, B o.Z. Tel: 33666 THOLEN Za 8 sept Oosterschelde zwem tocht, 14 u. "11, 12, 13 en 14 september zwem- vierdaagse De Spetter za 8 sept jeugdwedstrijd De Kog ge di 11 sept AN1B soosmiddag za 15 sept auto-oriëntatierit MAC, Zoekweg, 19 u. za 22 sept jaarconcert Smalstads Mannenkoor, Meulvliet, 20 u. di 11 sept koffie-ochtend Ver- geet-mij-niet over vrouw en kerk, REC-gebouw, 9.15-11.30 u. do 20 sept zang- en orgelavond, Rehoboth en K.J. Mulder, NH- kerk, 20 u. SINT ANNALAND Streekmuseum De Meestoof, ten toonstelling Stad en Land, di t/m za 15-17 u. za 8 sept. taptoe Accelerando, Havenplein, 19 u. za 15 sept dansavond, Wellevaete, 20 u. SCHERPENISSE do 13 sept bejaarden contactmid dag Hoeksteen, 14.30 u. wo 12 sept Avond verzorgd door alternatief bestuur pl. vrouwen. SINT MAARTENSDIJK za 8 sept concert Euterpe, Markt zo 9 sept snelheidstijdrit Tandje Bij, Oudelandseweg wo 12 sept droogbloemdemon stratie Nel Spaans, pl. vrouwen, Haestinge, 19.45 u. OUD VOSSEMEER vr 7 sept Jong Vosmaer, soos- avond, Vossenkuil, .19.30 u. za 8 sept fancy fair Zonnebloem, 14 u. za 8 sept viswedstrijd 't Scharretje, Schelde-Rijnkanaal, 12 u, zo 9 sept jeugddienst NH-kerk, 19.30 u. vr21 sept jaarverg. v.v. Vosmeer, 19.30 u. STAVENISSE do 6 sept trimgroep o.l.v. André Smulders, gymzaal, 20.45-22.15 u. SINT PHILIPSLAND za 8 sept Natuurvrienden, excur sie Rammegors, werkhaven, 14 u. ma 10 sept concert Concordia, muziektent di. 11 sept. 20 u de Druiventros, Plattelandsvrouwen stokpoppen maken mevr. Noordam uit Steen bergen. POORTVLIET za 8 sept interkerkelijk jeugdwerk, clubzaal. 14 u. BERGEN OP ZOOM do 6 sept postzegelruilavond, 't Fort, Lourdesplein, 19.30 u. tot 1 okt. tentoonst. Energie uit eigen bodem, Markiezenhof 2 sept t/m 14 okt exp. Netty Se- bregts wandkleden en Loes Ka- genaar keramiek, Etcetera, di t/m zo 13.30-17 u. film+ +film+ +film+ ROXY 1: Footloose -a.l. do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: Cannonball Run 2 - a.l. do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14 20 u. Carmen -a.l. ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 1: Emma- nuelle 4 in 3-D - 16 jr do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Police Academy - a.l. do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Terms Of Endearment - a.l. do, di wo 20 u. vr, za ma 19 21.30 u. zo 14. 16.30, 19 21.30 u. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan het Reformatorisch Vor mingsinstituut Goes en Anna Ja- cobapolder uit: Stavenisse: Janita van Haaften en Ria de Ruiter voor het eenheids diploma EHBO. St. Philipsland: Rinus van der Reest voor het Bekwaamheidsdi ploma typen. Voor typiste slaagden: Oud Vossemeer: Janny Ligtendag en Coby Ligtendag. Tholen: Marieke Wesdorp. Karen Elmouhajir-van Drongelen uit Tholen slaagde in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoon voor het diploma A- verpleegkundige. Jaren geleden slenterde ik door Amsterdam. Toen viel mij op, dat de fietsen aldoor beveiligd waren met zware kettingen. Zelfs roesti ge fietsen, die door mij blijkbaar onterecht als rijp voor de sloop werden getaxeerd, waren met flinke kettingen soms aan lan taarnpalen of hekken bevestigd. Het enige wat er aan de fietsen nog blonk, waren de kettingen. Ik ben er toen in Den Haag op gaan letten en constateerde dat in deze stad de fietsen wel op slot waren, maar zware kettingen wa ren uitzondering. Ik kom al jaren regelmatig in Sta venisse en constateerde, dat de fietsen van bijvoorbeeld klanten van de Spar, vrijwel nooit op slot waren gezet. Twee weken geleden was ik weer in Stavenisse en toen bleken alle voor de Spar gestalde fietsen op slot gezet te zijn, alleen met ringslotje. De 'beschaving' begint dus al tot Tholen door te dringen. R. Schüehner Westhovenplein 87 Den Haag f - g> overdenking Johannes 3:16 Want alzo heeft God de wereld liefgehaddat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft niet ver loren ga, maar eeuwig leven hebbe. De meesten van u zullen dit vers wel eens gehoord of gelezen heb ben. Het wordt wel het evangelie in de notedop genoemd. Er staat ook ontzettend veel in, zoveel dat je misschien wel een heel men senleven nodig hebt om het in alle diepte te peilen. Laten we deze simpele woorden eens nalopen, om te proberen er iets van te ver staan. Want alzo heeft God de wereld liefgehad. U zult wel vaker gehoord hebben van de liefde van God. Misschien hebt u er ook wel eens een vraagteken achter gezet. Want als God de wereld liefBeeft, dan zou er toch een einde moeten komen aan al die oorlogen; dan zou het toch eens afgelopen moe ten zijn met die armoede en met die honger; dan zou het toch eens moeten ophouden met die ver volgingen van mensen en met al die rampen. Want op zulke plaat sen, in die dingen willen, wij de liefde van God tegenkomen. Maar juist daar vinden we haar niet. Daarom hebben we het wel eens moeilijk met de liefde van God. We zijn diep geschokt om dat de liefde van God voor de wereld zo diep verborgen is. We hebben het gevoel dat onze keel wordt dichtgeknepen. Tóch is er een opening, waardoor we lucht kunnen krijgen en waardoor we tóch over Gods liefde kunnen spreken. Wij moeten Gods liefde niet daar zoeken, waar zij voor ons niet te vinden is. Wij moeten haar zoeken waar ze wèl te vinden is: namelijk in Christus. Alzo, op die manier heeft God de wereld lief gehad. Dat betekent dat al uw en mijn wensen en gedachten over de liefde van God niet ter zake zijn. Wij moeten inzetten bij Jezus Christus. Alleen zó kunnen we over Gods liefde spreken. God heeft de wereld liefgehad, staat er, de gehele schepping die zich tegen Hem heeft gekeerd. Dat betekent dat God u of mij of wie dan ook geen voorkeursbe handeling geeft boven anderen. God heeft de mensen die ons niet aanstaan, de mensen aan wie wij ons eregeren, ja God heeft onze ergste vijanden niet minder lief gehad dan ons. Wanneer u denkt wel een streepje voor te hebben bij God en dat u zijn lieveling bent. dan bent u de ergste Farizeeër en de grootste vijand van het kruis. God heeft de wéreld liefgehad en op die wijze heeft Hij ook u en mij liefgehad. Wij worden door de zelfde liefde behouden, die ook geldt voor de mensen met wie wij ons liever niet bemoeien en aan wie wij een hekel hebben. Als wij ons te goed achten voor die.liefde, omdat wij vinden beter te zijn dan die anderen, dan hebben wij ons zelf reeds uitgesloten van de be houdenis en het eeuwige leven. Dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft. God heeft een offer gebracht. Want zijn liefde voor de wereld is niet van dien aard, dat Hij doet alsof de verlorenheid van de schepping en de zonden van ons mensen er niet zouden zijn. Het is niet zo dat God in zijn al macht - of moeten we zeggen: willekeur? - die daden welke Hij zonden heeft genoemd, voor niet gebeurd of niet belangrijk houdt. Mogelijk hebt u zich wel eens af gevraagd, waarom God nu niet eenvoudig door middel van een afkondiging, een soort koninklijk besluit, een machtswoord de zon den vergeeft en uitdelgt. Het enige wat ik daarop kan zeggen is dit: God is God. Hij haat de zonden en in zijn heilige toorn straft Hij zondaars. Zondaars zijn voor Hem verloren en dat meent Hij serieus. Daarom, omdat Hij niet te makkelijk over onze zonden kan doen, daarom gaf Hij zijn Zoon in de dood die voor zondaars bes temd is. Uit liefde voor de wereld laat Hij zijn Zoon lijden en ster ven. Dit alles is geschied tot uw en mijn heil. Opdat een ieder die in Hem ge looft, niet verloren ga maar eeu wig leven hebbe. Een ieder, staat er. God heeft geen mens uitgeslo ten van zijn liefde. Daarom mo gen wij ook onszelf niet uitsluiten. Want toen God zijn Zoon zond, dacht Hij ook aan u en mij. Daar om hebben allen, ook u en ik, die in Jezus Christus de liefde van God vinden, die in Hem geloven, eeuwig leven. Alleen zij die in Je zus Christus geloven hebben het. Maar zij hébben het dan ook, omdat ze door Jezus Christus ge red zijn van het verderf. Zij zijn binnengegaan in het Koninkrijk van God, ze hebben eeuwigheids leven. Leven dat duurt en dat in houd heeft, dat echt leven is, om dat het een leven is met God. Een leven in vreugde en liefde, een leven dat gedragen wordt, omdat het leeft van de liefde van God. Leven dat niet zelf krampachtig hoeft te zorgen voor zin of zichzelf zonodig moet waarmaken, maar leven dat zich zin laat schenken door de liefde van God. ds. J.A. Droogendijk Tholen Het was, alsof Kees de gedachten van het meisje tegenover hem faadde, want hij zei, terwijl hij met aandacht het kopje voor hem bekeek: "Ik begrijp zeer goed, dat er voor u grote gevolgen vastzitten aan een huwelijk met mij, daar u immers praktisch niets van mij weet en mij niet kent. Een huwelijk is tenslotte geen grap, al zal er wel eens iemand zijn, die het als zodanig beschouwd. Ik evenwel niet, daar geef ik u de verzekering van. Het is uiteindelijk een verbintenis voor het gehele leven tussen twee mensen, die elkaar behoren lief te hebben. Jammer genoeg, hebben wij maar heel weinig tijd, om nader kennis met elkaar te maken. Hier is nu eenmaal een factor van belang: de tijdslimiet. En daarom zouden we natuurlijk vóór het huwelijk voorwaarden kunnen vaststellen, nietwaar? Ik ben echter geen voorstander van een schijn huwelijk. Het is niet mijn bedoeling om bijvoorbeeld vandaag te trou wen en morgen weer voorgoed uit elkaar te gaan. Daarvoor beschouw ik het huwelijk als een te ernstige zaak. Nog eens: was er tijd genoeg, dan zou ik natuurlijk voorstellen elkaar nader te leren kennen, en daarna nog eens te overwegen of we bij elkander zullen passen. Daarvoor is nu, jammer genoeg, geen gelegenheid. Het is voor mij natuurlijk een kleine moeite om de een of andere vrouw aan te klampen en te zeggen: trouw met me, want ik krijg een erfenis, maar dat wil ik ook niet. Liever laat ik dan de erfenis schieten en ga weer naar mijn werk in Frankrijk terug, waar ik behoorlijk verdien. Maar daar staat tegenover, dat mij hier een kans geboden wordt om ineens een flink bedrag aan geld te krijgen door alleen maar in het huwelijk te treden met een nette, degelijke vrouw. En toen ik u vanmorgen in dat kantoor zag, kwam ik tot de overtuiging, dat u die vrouw kon zijn". Het meisje moest weer lachen. "U bent als alle mannen, complimen teus. Moet ik dit als een vleierij beschouwen, of is het serieus gemeend?" Hij keek haar ernstig aan. "Ik heb in mijn leven weinig met vrouwen omgegaan, juffrouw Bergsma en ik geloof niet, dat het vleien of het geven van complimentjes mijn dagelijks werk was. Wanneer ik zeg, dat u mij als een nette, degelijke jonge vrouw voorkomt, dan meen ik het en ik geloof, dat ik het niet ver mis heb. Dat is dan ook de reden geweest, dat ik u gevraagd heb...." "De betrekking van echtgenote te vervullen", vulde ze aan. "Juist. Zo zouden we het kunnen noemen. Ik weet zeer goed, dat u niet in staat bent om mij nu maar spontaan om de hals te vliegen en ik begrijp evengoed, dat dit huwelijk geen huwelijk uit liefde kan zijn. Liefde is iets, dat moet groeien door de tijd. Men spreekt wel eens van liefde op het eerste gezicht, maar - perlijk gezegd - geloof ik daar niet aan. U lijkt me evenwel sympathiek en vriendschap is volgens mij toch al een behoorlijke basis om een huwelijk te beginnen". "Vooral als daar een erfenis van vier ton achter staat", zei ze spottend. "U steekt er de gek mee, maar ik verzeker u, dat ik serieus spreek en deze kwestie dan ook als een ernstige aangelegenheid beschouw. In de regel ben ik niet erg zwaar op de hand. Ik heb u al verteld, dat ik veel van reizen houdt en dan ook rijkelijk van het leven heb genoten, altijd in de behoorlijke zin van het woord. Ik ben opgewekt en in het geheel geen zwaartillend mens. Ik ben nog jong en heb mijn idealen. Eén daarvan is nog steeds reizen. Door het geld van mijn oom zal ik weer in staat zijn om dat te kunnen doen. Wat let u, om ails mijn levenskameraad mee te trekken door de landen van Europa? En als we op een gegeven ogenblik genoeg krijgen van het reizen, terug te keren naar ons landgoed in Aerdenhout? Zorgen om geld zullen we niet hebben. Weliswaar wordt ik door de erfenis geen miljonair, maar we zullen toch vrij zorgeloos ervan kunnen leven". Er was enige tijd stilte tussen hen. Beiden, man en vrouw, schenen met hun eigen gedachten bezig te zijn. Eindelijk zei het meisje: "Ik moet toegeven, er zit iets aantrekkelijks in uw voorstel, iets avontuurlijks Het lijkt me als een droom, èen mooie droom. Ik ben alleen maar bang voor het ontwaken, als de werkelijk heid komt." "Laten we de zaak nuchter blijven beschouwen", antwoordde Kees, terwijl hij een sigaret draaide. "De werkelijkheid is, dat u met me trouwt, op voorwaarden, die u, wat mij betreft, zelf moogt stellen. Het resultaat van ons huwelijk zal zijn, dat we voortaan samen door het leven gaan, dat we elkaar de eerste maanden beter leren kennen en misschien leren waarderen en begrijpen. Misschien groeit er dan na verloop van kortere of langere tijd ook wederzijdse genegenheid. Het woord "liefde" wil ik helemaal nog terzijde stellen. En tot zolang zou den we zekere voorwaarden kunnen scheppen. Wat denkt u ervan?" Jo knikte. "Dat lijkt me onder de gegeven omstandigheden inderdaad een goed idee. De voorwaarde die ik stel is, dat ik zo lang mij dat belieft, over een eigen slaapkamer kan beschikken. Verder zal ik niet lastig zijn, voegde ze er lachend aan toe. "Daarmee ga ik volledig accoord. Kan ik hieruit opmaken dat u mijn voorstel, zo spoedig mogelijk met mij te trouwen, aanneemt?" Ze keek hem nog eens aan en toen hun blikken elkaar ontmoetten, glimlachte ze. Hij zag er netjes uit, zijn gezicht was aantrekkelijk kon zelfs knap genoemd worden. Wat dreef haar tot hem? Ze wist het niet en tenslotte antwoordde ze om een einde te maken aan de voelbare spanning, die er tussen hen beiden heerste: "Ja, mits de voorwaarde, die ik zoeven noemde, door u als heer gerespecteerd zal worden". Kees slaakte een zucht van verlichting. De kogel was door de kerk. Hij zou de erfenis in ontvangst kunnen nemen en de vrouw kreeg hij er op de koop toe. Maar in dit opzicht had hij het slechter kunnen treffen. "Oké", antwoordde hij, ik zal je, ik mag nu wel tutoyeren he? onder alle omstandigheden respecteren". "Daar vertrouw ik op, vertel eens, hoe is je voornaam, ik heet Jo. "En ik heet Kees, hoe maakt u het?" Beiden schoten in de lach, het waren de zenuwen die na de spanning loskwamen. Kees wenkte de dienster, met wie hij afrekende. Daarna stond hij op. "Nu moeten we spoed achter ons huwelijk zetten", zei hij luchtig. "We mogen geen enkel risico lopen. Woon je in Amsterdam?" Ze knikte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5