"Ik ben voor Drees een kwaaie" Pieter Bijl in Tholen vandaag honderd jaar Van Houdt naar industrieterrein Raad moet kiezen uit welzijnmensen Zaklopen kleuters gymverenigingen Aanleg 2 km fietspad St.Annaland begonnen GESLOTEN BOUMAN POTTER Dolle dinsdag Bintje 25 ct. Donderdag 6 september 1984 40e Jaargang no. 43 "Ik zie er tegen op als tegen een berg", zegt Pieter Cornelis Bijl, die vandaag in het bejaardentehuis Ten Anker in Tholen zijn honderdste verjaardag viert. "De bur gemeester komt op bezoek en daardoor voel ik me ook niet zo op nTn gemak. Hij zal me wel niks doen, maar ik ken hem niet, al zit ik dan al zeven jaar in Ten Anker." Aardappelhandel verlaat Oostvest Het gemeentebestuur biedt met financiële steun van Rijk en provincie de mogelijkheid om aardappelhan del gëbr. van Houdt b.v. van de Oostvest in St. Maartensdijk te verplaatsen naar het industrieterrein. Het rijk heeft al 300.000 gulden in het vooruitzicht gesteld en met het provinciaal bestuur zijn nog bes- Uitbreiding prekingen gaande. Huizenbouw Wegomlegging met verkeerslichten Het verkeer tussen St. Annaland en Oud-Vossemeer wordt tot half november over een halve baanbreedte, voorzien van verkeerslichten, omgeleid in verband met de aanleg van een 3 m breed fietspad tussen de Kleine Dijk en de Spuistraat/Havenweg. Fietstunnel Klimmetjes D.V. donderdag 13 sept. de gehele dag Zaterdag 3200 m zwemtocht Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet PEZE WEEK Tien kandidaten en zeven plaatsen De Thoolse gemeenteraad moet maandagavond om half acht een keuze maken bij de benoeming van leden voor de commissie sociaal-cultureel werk. Er zijn tien kandidaten en maar zeven plaatsen. De jongste leden van de gymnastiekverenigingen hebben het zaterdag prima getroffen tijdens hun jaarlijkse speeldag. Op.het grasveld bij het gym nastieklokaal aan de Burgemeet in Poortvliet vermaakten zich 113 deelnemers in 't zonnetje. Hoewel dit traditionele evenement kleuterdag heet, waren er kinderen van 3 tot 7 jaar. Natuur lijk van Excelsior Poortvliet, maar ook van Scherpenisse, WWV St. Maartensdijk, Kwiek Stavenisse, Wik St. Annaland en Spido Oud- Vossemeer. De Flippers uit St. Philipsland lieten verstek gaan, terwijl Olympia Tholen een eigen speldag houdt. De recreatiesportleiders Piet Nuyten en André Smulders hadden achttien spelletjes uitgezet als toren bouwen, skippy bal, zaklopen Elk kwartier wisselden de groepjes. Tussendoor was er limonade en ijs, zodat de kin deren zich van tien tot twee uur uitstekend ver maakt hebben. In november zijn er turnproeven in Stavenisse en St. Annaland. Sport en jeugd Er zullen veertig jaar later toch niet zoveel jongeren, laat staan ouderen, nooit gehoord hebben van 'Dolle Dinsdag'. Waarschijn lijk blijft het' altijd een raadsel waarom 5 september 1944 zo 'dol' de geschiedenis kon ingaan. Voor hen die dik vier bezettingsjaren meemaakten, is dat een minder groot raadsel. Er was al jaren, maar zeker maanden en onget wijfeld vele weken al zoveel op gekropt aan wat heden ten dage vanzelfsprekend is: de vrijheid van meningsuiting. Terugkeer naar die situatie scheen als het ware voor iedereen een dolle klucht te zijn. Er was ook sprake van opluchting. De toenmalige si tuatie vormde immers een tegen stelling met het machtsvertoon, waarmee Hitler's Duitsland in mei 1940 onze grenzen had over schreden. Met de ontelbare stu ka's in de lucht. Met de verwoes tende tanks op het land. Je moest bij zoveel macht en geweld wel klein worden. Nietig en tege lijkertijd hopeloos. Zou er ooit aan zo'n macht een eind komen? Wie kon gelovig vasthouden, dat het wel een grote macht, maar ze ker geen almacht was. Hitleren de zijnen verpletterden geheel West- Europa - op Engeland na en ook nog een groot deel van Rusland, eer het Dolle Dinsdag werd. Toen de invasie van de geallieerden op 6 juni in Normandië een feit was, ging de bezetter op de terugtocht. Het duurde weken voor de grote weerstand was gebroken, maar toen eenmaal in augustus Parijs was bevrijd, ging het enkele dagen in sneltreinvaart. Brussel op 2 september en Antwerpen al op 3 september. Op 4 september vluchtten de Duitsers uit Bergen op Zoom en dinsdag 5 september was de Duitse chaos in Zuid Ne derland compleet. De NSB'ers, waaronder ook twee Thoolse bur gemeesters, hadden merendeels de biezen gepakt. Maar veel tref fender nog dan de vlucht van de foute landgenoten, was de on treddering van het eens zo mach tige Duitse Leger. In alles wat te bemachtigen viel, kinderwagens incluis, sjokten de eens zo ge vreesde, maar vooral gehate be zetters, naar veiliger gebieden. Laten we even pagina 22 volgen van het boekwerkje 'Slechts een Plicht', dat we eens zelf schreven: "Dinsdag 5 september 1944een dolle, opgewonden heid bevangt heel Nederland, een dolle opgewondenheid ook in Tholen en Sint-Philipsland, een dolle vlucht van de moffen, die eens land en volk domineerden, afblaften, knechtten. Een dol en thousiasme nu van de bevolking, van de onderduikers, dolle ge ruchten.....ja zelfs een dolle be richtgeving. Dat was Dolle Dins dag. Een stralende morgen....de bezetters op de vlucht. Berichten meldden, dat de voorhoede van generaal Patton's pantserleger Breda had bereikt en naar Bergen op Zoom oprukte. Radio's kwa men tevoorschijn, muziek en de omroepen waren in de straten te horen. Te Sint-Annaland wordt onder het zingen van het Wilhel mus de vlag gehesen op de sluis, die nu wordt opengezet om het water de zee weer in te jagen. De in de dorpen vertoevende kleine groepen mensen zagen in gedach ten het land weer droog, de lan derijen groen, de bomen weer bloeien... De gehele dag is er een van grote opgewondenheid, van twijfel, van overmoedigheid en na de middag stroomt zelfs half Tholen naar de brug. Het gerucht gaat dat op de toren van Bergen op Zoom het rood-wit-blauw wappert". Tot zo ver het authentiek verhaal. Het was niet anders dan een gerucht. Die dinsdagmiddag om vijf uur bericht de radio 'de Stem van Amerika' dat stoottroepen in Bre da zijn. Later zegt minister-presi dent Gerbrandy, dat Breda nog niet is bevrijd, maar dat snelle spitsen die stad wel zijn genaderd. Die dinsdag is te dol om alles te kunnen geloven, maar dol genoeg om alleen het goede maar te gelo ven en het nog niet officiële als bijzaak af te doen. In Tholen werden die dag zelfs de nationale vlaggen hier en daar uitgehangen, maar later toch weer snel inge haald. Immers, Dolle Dinsdag was inderdaad dol, maar het bracht nog niet de bevrijding. Daarop moest onze streek nog een paar maanden ongeduldig en in grote spanning wachten. Dolle Dinsdag blijft niettemin onverge telijk. Op Tholen en Sint-Philips- land is na deze zomerse septem berdag de bevrijdingsspanning niet meer geweken. Veiling St. Annaland, dinsdag 4 september aardappelen Dore I 34-37, Lekkerlander 26, Gloria 20-25, Bonken 30-32, Bintje 18-25, Bonken 33-36, Eigenheimer 32-41, Drielingen 17-18, Kriel 112-1,20 aanvoer 155 ton. "Een ding moet ik niet en dat is muziek. Dal is zo 'n lawaai honderdste verjaardag viert in Ten Anker te Tholen. zegt Pieter Cornelis Bijl, die vandaag zijn gebouwen werd drie ton toege zegd. Met het provinciaal bestuur wordt nu nog overlegd over het gebruik maken van andere subsi dieregelingen. Normaal wordt bij de aankoop van saneringspanden een hogere bijdrage ontvangen. Over de kans van slagen is echter geen enkele zekerheid te geven. Na raadpleging van de raadscom missie onroerende zaken is op ba sis van een taxatierapport met van Houdt overeenstemming bereikt over de verplaatsing. B en w hebben haast omdat 1 ja nuari 1985 de wet op de stadsver nieuwing in werking treedt, waar na de gemeente dergelijke aanko pen zelf moet betalen De ge meenteraad beslist dan ook maandagavond al over dit aan de agenda toegevoegde voorstel. Van Houdt is al enkele jaren ge leden aangemeld in het kader van de saneringsregeling milieuhin- derlijke bedrijven. "Het bedrijf werd als een negatief element er varen in de woonomgeving. Een deel van de activiteiten vonden op de openbare weg plaats en in di verse vormen werd overlast aan de woonomgeving veroorzaakt. Het provinciaal bestuur onder steunde die aanvraag en van Houdt werd met een betrekkelijk hoge prioriteit voor verplaat singssubsidie voorgedragen. Het geld was echter op en het verzoek werd afgewezen. Verschuiving naar 1985 was niet mogelijk in verband met de nieuwe wet. Gezien de duidelijke belangen voor de volkshuiswoningbouw trokken b en w met spoed bij het ministerie van volkshuisvesting aan de bel. en met succes, want voor de aankoop van de bedrijfs- De gemeente koopt de gebouwen aan de Oostvest en verkoopt grond op het industrieterrein St. Maartensdijk. De aardappelhan del ziet daar uitbreidingsmoge lijkheden, wat b en w voor de werkgelegenheid niet onbelang rijk vinden. De Oostvest wordt opgenomen in de herziening van bestemmings plan Kom, die binnenkort in de commissie ruimtelijke ordening besproken wordt. Met diverse rijks- en provinciale diensten is al overleg gevoerd. Over de hoofd lijnen zijn geen verschillen van inzicht met betrekking tot de ge wenste stedebouwkundige struc tuur aan de Oostvest en omgeving. Het werk wordt, na ondershandse aanbesteding, voor ruim 1 miljoen gulden uitgevoerd door Vermeer uit Hoofddorp/Moerdijk. Zand en ander materiaal wordt aange voerd uit overschotten te St. Phi- lipsland en via de haven van St. Annaland. In verband met een rijksbijdrage van 680.000 gulden moet het karwei voor 1 januari klaar zijn. Na overleg met belanghebbenden en twee hoorzittingen kozen pro vinciale staten van Zeeland uit eindelijk voor een fietspad van bijna 2 km aan de noordkant van de Oude Zeedijk. Tot aan de Kleine Dijk lag het fietspad vanaf Oud-Vossemeer echter aan de zuidkant, zodat de fietsers in de gevaarlijke bocht de weg zouden moeten oversteken. Een tunnel is de oplossing voor dat probleem, maar aangezien de Oude Zeedijk tweede waterkering is, moet er op het land van Anth. de Wilde wel een nieuwe dijk aangelegd worden. Tijdens het graven van de tunnel door de bestaande provinciale asfaltweg, wordt het verkeer over 100 m met een paar scherpe bochten over het bouwland omgeleid. Op de nog niet voltooide, vervangende dijk komt alleen een slijtlaag. De maximum snelheid is dan ook 50 km. Aangezien het om een halve baanbreedte gaat, komen er ver keerslichten. Ook fietsers en landbouwverkeer moeten van de omleiding gebruik maken. Het fietspad komt onderaan de Oude Zeedijk op de bestaande sloot, die inmiddels al opge schoond is en met zand wordt ge dempt. Over de gehele lengte wordt een nieuwe sloot gegraven. Provinciale Waterstaat verwacht geen zettingen, zodat men niet zoals bij het gemeentelijk fietspad Poortvliet/St. Annaland een jaar moet wachten. Er komen wat 'klimmetjes' in de fietsroute, o.a. bij de polderweg ter hoogte van Anth. de Wilde en de Oostweg, waar het fietspad even naar boven en weer naar be neden gaat. Ter hoogte van de Veilingweg komt het fietspad ook naar boven, maar dat blijft dan zo tot aan het einde bij de Spuis traat/Havenweg. Dat laatste stuk moet daarom flink opgehoogd worden omdat de dijk in feite 4 a 5 m breder wordt. Voor de grondverwerving was in clusief taxatie-, notaris- en appa raatskosten 186.000 gulden ge raamd. Daarvan is 65.913 gulden uitgegeven voor aankoop van 1.98.90 ha en 84.005 gulden voor pachtontbinding van 1.69.20 ha. Het fietspad Poortvliet/St. Anna land schiet inmiddels al aardig op. Volgende week wordt met de as faltering begonnen, die veertien dagen in beslag neemt. Vervol gens worden de dammen bestraat en de bermen opgeruimd, zodat het karwei eind september gek laard kan zijn. In oktober is de officiële opening gepland. De wegwerken bij St. Philipsland naderen ook hun voltooiing. Het verkeer zal misschien nog even vertraging ondervinden van ver keerslichten, maar de afwerking kan verder zonder overlast ge beuren. Het Fliplandse industrie terrein heeft hiermee een betere ontsluiting gekregen, terwijl ook de toegang tot de Krabbenkreek- dam naar Tholen vernieuwd is. Advertentie IM Toch is dhr. Bijl geen onbekende voor de plaatselijke overheid, want hij was 27 jaar stoker bij de gemeentelijke gasfabriek in Tho len. Daar heeft hij menig zweet druppeltje gelaten, want Bijl hield van aanpakken. Van z'n 12de tot z'n 65ste jaar heeft hij gewerkt. Vandaag hoopt hij van z'n 35ste pensioenjaar te gaan genieten. De honderdjarige is nog goed ge zond. Hij doet elke dag z'n rondje via de Machteld van Gelrestraat en Koningin Julianastraat terug naar Ten Anker. Bijl leest veel kranten en kijkt naar de televisie. Een gesprek voeren is minder ge makkelijk door zijn hardhorend-- heid. Dhr. Bijl is in Poortvliet geboren, waar hij op Strijenham woonde. Toen hij vier jaar was, brak op een zondagmiddag onder kerktijd de dijk door en het water stond tot aan de goot van de ouderlijke woning. Vader Bijl, die in de oes terteelt werkzaam was en elke dag naar Tholen liep, verhuisde toen naar die plaats. Pieter ging er naar school. "Ik kon goed Teren, maar op m'n twaalfde moest ik om een werkkaart bij de gemeente. Mijn ouders waren al blij met de vier cent per uur die ik in de oesters verdiende, maar dan moest ik wel Voorzitter C.G. Visser van het comité zwemtocht Oosterschelde verwacht zaterdagmiddag vijftig deelnemers aan de 3200 m van Strijenham naar de Zwarte Trap. Er zijn al twintig inschrijvingen binnen en met tater aangemelde zwemmers in de Spetter en van twaalf tot twee uur bij Strijenham, kunnen de vijftig worden gehaald. Om twee uur valt het startschot en ongeveer een uur later zullen de eerste deelnemers met bloemen worden ontvangen. Evenals vorig jaar worden de zwemmers weer begeleid door o.a. de drie vletten van de Thoolse vrijwillige brand weer. van vijf uur 's morgens tot zes uur 's avonds werken. Ook moeder ging mee. Er was toen niemand zonder werk. In de oester- en mosselteelt werd veel verdiend en Tholen leefde van de mossels. Er waren maar liefst 98 hoogaarsen. De haven was op vrijdagavond hardstikke vol. Zelf heb ik niet gevaren, ik zocht de oesters alleen uit,', vertelt Bijl. Hij droeg kolen en kalk en reed op de fiets naar Oud Gastel om schepen te laden. Drie maanden werkte Bijl met plezier in Enge land om bieten te rooien. Dat was rond 1913. "Met Oudejaarsavond kwamen we thuis, 't Was jammer, dat het werk toen gebeurd was, want ze gooiden er met geld", al dus Bijl, die aan die tijd nog een tatoeage op z'n arm en z'n hand overhield. Hij werkte mee aan de bouw van het stoomgemaal, waarbij een pink werd afgeklemd. Pieter legde telefoonkabel aan en was 'aan de polder'(het waterschap), waar de kruiwagen toen nog een veel ge bruikt hulpmiddel was. In 1927 kreeg Bijl meer zekerheid toen hij als stoker bij de gasfa briek werd aangesteld. "Toen kregen we 't goed: 18 gulden per week en 1 mud stooksel vrij. We waren met drie stokers, die om de drie weken nachtdienst hadden. Ook op zondag moesten we wer ken, maar dan had ik 't niet zo naar m'n zin. Eén keer ben ik er nog goed van tussen gesprongen: een moer van een nieuwe motor vloog vlak langs m'n neus.,' Bijl woonde aan de Kruittoren, Dalemsestraat en Schuttershof. Op z'n 22ste trouwde hij(de bruid was 18) en het echtpaar kreeg zes kinderen(vanwie er inmiddels twee overleden zijn), 22 klein- en 50 achterkleinkinderen en 2 achter-achterkleinkinderen. "Het vijfde geslacht is ook een zeld zaamheid,', zegt de honderdjari ge, die voor z'n 92ste jaar nooit in het ziekenhuis lag. Toen brak hij een arm, kneusde enkele ribben en verwondde zijn hoofd. Voor verder herstel bracht Bijl een jaar in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom door, waarna hij in Ten Anker kwam. Z,n vrouw was op 74-jarige leeftijd overleden. Hobby's heeft Bijl eigenlijk niet gehad, al ging hij tot z'n 90ste jaar trouw naar de voetbalwedstrijden van Tholense Boys kijken. Roken doet hij niet meer, al heeft de krasse baas lang gepruimd. Ook met alcohol is hij zuinig. "Eén glasje, daar kan ik wel tegen, maar bij een tweede gaat alles draaien, 't Gaat echter goed en mankeren doe ik eigenlijk niets. Ik doe wel altijd een middagdutje, terwijl het slapen me 's nachts eigenlijk niét zo goed meer afgaat. Anderhalf jaar geleden heb ik al gezegd, dat ik graag honderd zou willen worden, maar nu 't zover is, zie ik er tegenop. En dan al die heisa die men op touw wil zetten. Eén ding moet ik niet en dat is muziek. Dat is zo'n lawaai", vindt Bijl, die er niet gerust op is dat de directie van Ten Anker vandaag Concordia zal vragen. "Als de muziek komt, doe ik gewoon de deur op slot", zegt de honderdja rige resoluut. Zijn kinderen pro beren hem te overtuigen, dat daarvoor geen vrees bestaat. "We zullen maar hopen dat 't goed komt en dat ik nog maar een poosje van mijn pensioen mag genieten,', aldus Pieter Bijl uit Tholen, die vandaag in Ten Anker zijn honderdste verjaardag viert. jKVONING INRICHTING Advertentie EM. Dolle dinsdag.... 40 jaar Pieter Bijl vandaag honderd jaar Lokale omroep beperkt tot Tholen-stad Orthodidact handhaven voor scholen Aardappelhandel verlaat dorpskom St. Maartensdijk Welzijnscommis- Raad moet sies kiezen Zaterdag 3 km zwemmen it Aanleg fietspad St. Annaland begonnen Ridder in Lievensberg it Open dag R.E.C. druk bezocht Klachtenbureau Gezondheids zorg werkt Uitstel voor veerdienst A.J.P.? De Thoolse begroting 1985 blijft nog uit Nieuw isolatiesysteem bij nieuwbouw Thools bedrijf Koos Deurloo beste ploeger De Koningin Julianaschool uit St. Philipsland in 't mid delpunt Tholense Boys bekert verder it Zaterdag NOAD-Smerdiek it BINNEN DE LIJNEN KAN MEN NIET RUSTEN it Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's B en W hebben al een voorselectie gemaakt op basis van twee crite ria: 1. de kandidaat moet een brede interesse hebben, zodat er geen sprake zal zijn van belan genbehartiging voor alleen de ei gen achterban 2. hij of zij moet de Thoolse situatie goed kennen. De heren J.H. Kers(höofd o.l.s. de Eevliet) uit Poortvliet, R.P. v.d. Wal uit St. Annaland, J.P. Ver- burgh(Welzijnsorgaan Tholen leider gezinsverzorging) uit St. Maartensdijk en A.A.J. Hom- mel(voorzitter muziekvereniging en beheerscommissie de Vossen- kuil) uit Oud-Vossemeer kunnen I wat b en w betreft bij enkele kan didaatstelling worden benoemd. Voor de drie andere zetels zijn er elk twee gegadigden, waarbij het college aan de eerste de voorkeur geeft. Kandidaten uit Tholen-stad zijn tegenover elkaar geplaatst om zoveel mogelijk mensen vanuit de verschillende kernen in de com missie te hebben. Ia dhr. W. Peeks uit Poortvliet, hoofd mlk-school de Veste en lid werkgroep R.E.C. Ib dhr. P. Jan sen, beroepskracht R.E.C., woont niet in de gemeente Tholen. IIa dhr. P.C. Geuze, woont sedert geboorte in Tholen lib dhr. P. Smulders, woont sedert november 1983 in Tholen en is als vrijwilli ger actief in Bergen op Zoom. Illa mevr. A. van de Sande-Sinke uit Tholen, enige vrouwelijke kandidaat binnen deze commissie Illb dhr. R.J. Damenjvoorzitter ANIB) uit Tholen. De benoemingen zijn nodig we gens de instelling van vier com missies na opheffing van de wel- zijnsraad: één zogenaamde artikel 62 commissie van advies en bij stand aan b en w met daarin uit elke fractie 1 raadslid en drie arti kel 61 commissies: behalve voor sociaal-cultureel werk voor sport en voor jeugd- en jongerenwerk. Voor die laatste twee waren res pectievelijk 6 en 5 gegadigden, terwijl er maximaal 7 leden mo gen zijn met daarnaast een wet houder. B en W deden nog een poging om van de overbemanning van sociaal-cultureel werk men sen naar de sport of het jeugd- en jongerenwerk over te hevelen, maar daarvoor voelden de be trokkenen niet. De voordracht voor de commissie sport is: J.R. van Nijnatten, H. Dijkslag(voetbalfederatie) en C. van den Berge(tennis) uit Tholen, T.W. Moerland(tennis) en J.L. van der Linden(korfbal) uit St. Maartensdijk en J. Sntul- ders(turnfederatie) uit Oud-Vos semeer. Jeugd- en jongerenwerk: de heren H.W. Fransen uit St. Annaland, A.C. Zuiddam en Th.A.J.M. de Riet uit Tholen, alsmede de da mes E.E.J. van Maanen-Michiei- sen en J. Lindhoudt-de Graaf uit Oud-Vossemeer. Volgens b en w blijft op termijn de mogelijkheid aanwezig om de commissies sport en jeugd- en jongerenwerk uit te breiden tot zeven leden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1