Maarten Moerland morgen 102 jaar Rabobank Tholen in rustiger vaarwater Wildbeheereenheid opgericht met 6000 ha BOUMAN POTTER Moeizaam aan het werk Politie pakt 2 inbrekers Donderdag 30 augustus 1984 40e Jaargang no. 42 Drukriolering kan beginnen Plantuien 23 ct Dertig jagers van Tholen en St. Philipsland met een gezamenlijke oppervlakte van circa 6000 hectaren hebben een wildbeheereenheid opgericht. Éénderde van de jagers met bijna de helft van het totale jacht terrein in onze streek zijn nu tot dit samenwerkings verband toegetreden. Rotganzen Bestuurskandidaat Dijkslag verslaat Boonman royaal Met de herverkiezing van dhr. H. Dijkslag tot lid van de Raad van Toezicht is de Rabobank Tholen in rustiger vaarwater gekomen. Tegenkandidaat M.J. Boon man behaalde 26 stemmen tegenover Dijkslag 61. Daarmee boekte het bestuur een succes na de verrassende fusienederlaag in april. De voorgestelde samenwer king met de Rabobank St. Maartensdijk werd toen met 69 tegen 22 stemmen verworpen. Gesprek Nog geduld _L Slot op mond 't Kan zelfstandig PEZE WÉÉK Onder spanning Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer Er wordt van alle kanten aan ge dokterd en ook van regeringswege worden plannen kenbaar gemaakt om enkele duizenden jongeren aan werk te helpen. Niettemin is onze voorzichtige conclusie in een nog pril begin na de schoolverla tersperiode, dat het nog altijd maar heel moeizaam gaat voor de jongeren. Dat is ten eerste voor de betrokkenen en hun ouders aan leiding om er nog maar een stu diejaar aan toe te voegen. Een flink percentage had daar direct al voor gekozen: bijvoorbeeld een vijfde LTS-seizoen of een cursus in ander verband. Wie niet slaag de bij verschillende sollicitaties doet nu ook die stap maar. Op zichzelf niet weggegooid, maar het was niet de oorspronkelijke doelstelling. Er wordt beweerd, dat het in de industrie en bij het bedrijfsleven in het algemeen weer de goede kant opgaat. Winstcijfers van grote concerns die per halfjaar worden gepubli ceerd, onderstrepen dat. Maar dat gaat allemaal niet evenredig met het aantrekken van mensen. Me nig bedrijf betaalde immers een dure tol voor overbezetting in de gulle jaren. De automatisering speelt hierbij een rol, al levert die bij bedrijven in die branche ook nieuwe arbeidsplaatsen op. Nu is het niet alleen maar somberheid wat de klok slaat. Er zijn een paar lichtpunten. Zo is er in dit gewest en in West-Brabant een samen werkingsvorm geschapen, waar door met name jongeren bij be drijven praktisch opgeleid wor den. Van Tholen en St. Philips- land zouden in dit verband in middels 35 schoolverlaters zijn geplaatst. Dat is wel uitermate belangrijk, want zoals eens in het verguisde werkervaringsproject Tholen toch jongeren naar een vaste werkkring zijn gegroeid, zo ontstaan er ook door deze samen werking mogelijkheden die er an ders niet geweest zouden zijn. Het verder studeren is immers voor menigeen een noodgroep en wie op welke manier dan ook wat praktijk kan opdoen, heeft voor de toekomst een pluspunt. Bedrijven in de directe omgeving hebben dit jaar nog weinig of vrijwel geen schoolverlaters opge nomen. Toch zouden er kansen gloren omdat er bij toenemende opdrachten toch meer mensen moeten komen. Hopelijk is de uitkomst nog beter dan we op dit moment kunnen voorzien. Dit jaar nog moeten 323 percelen in het buitengebied op de dru kriolering zijn aangesloten. Voor verschillende aannemingsbedrij ven levert dat flink wat werk op, zo bleek dinsdag bij de aanbeste ding van de gemeente Tholen. Aannemingsbedrijf Vermeer b.v. uit Moerdijk kreeg het grootste karwei in de omgeving van St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Annaland met een inschrijving van 643.000 gulden. Aub. van Dijck-Petit uit Bergen op Zoom wilde 't voor 666.000 gulden doen. Dit bedrijf kreeg echter nog een tweede kans voor drukriolering in de omgeving van Scherpenisse omdat aannemingsbedrijf Hom mel uit Oud-Vossemeer zich hier voor terugtrok. Van Dijck-Petit was met 509.000 gulden de laagste tegenover 532.000 gulden van C. de Kwaasteniet b.v. uit Dor drecht. Voor de overige percelen werd maar 1* Thoolse aannemer uitgenodigd: Gebr. Moerland b.v. uit St. Annaland gaf 359.900 gul den op voor perceel 6 rond Tholen (Oudelandsedijk, Stenenkruis), A.C. v.d. Werf uit Scherpenisse 319.000 gulden voor perceel 4 rond Poortvliet (Kadijk, Scha- penweg), W. van Vossen uit St. Annaland 182.000 gulden voor perceel 5 rond Oud-Vossemeer en joh. van Vossen uit St. Annaland 87.400 gulden voor perceel 3 in de buurt van Tolrust te Poortvliet. Veiling Sint Annaland dinsdag 28 augustus: 50 ton plantuien maat 40 op klasse 2 nl 23,30-23,80; doré 1 33-35; apart 30-32, gloria 25, bintje 21-24, bonken I 32-35, bonken II 28, apart 26, eigenhei mer 37-40. Aanvoer 105 ton. Maarten Moerland uit Sint-Annaland hoopt morgen in het bejaardencentrum De Schutse zijn 102de verjaardag te vieren. Hij is nog bijzonder kwiek voor zijn leeftijd, maar tegen de drukte rond zijn verjaardag zag hij wel wat op. Dhr. Moerland loopt nog dagelijks zijn rondjes in De Schutse, waar hij met menigeen een praatje houdt. De oudste inwoner van Tholen en St. Philipsland is nog goed bij de tijd en ten opzichte van zijn 100ste verjaardag, toen deze foto werd gemaakt, is er nog weinig veranderd. Morgen gefeliciteerd met deze bijzondere verjaardag. Aanleiding tot oprichting van de ze wildbeheereenheid is de toene mende druk vanuit de overheid om de grote Zeeuwse wateren zoals de Oosterschelde en Kram mer/Volkerak de status van na tuurgebied te geven. De Thoolse en Fliplandse jagers zijn van plan om door middel van de nieuwe vereniging, uitgaande van hun praktische fauna-deskundigheid, mee te praten in het beleid. 'Naast het natuurbeschermings- belang zal namelijk ook het jacht en landbouwbelang harmonisch moeten worden meegenomen. Juist dit laatste schiet er helaas wel eens bij in", aldus KNJV-mede- werker P.C.H. van Schooten uit Amersfoort. Een werkgroep uit het afdelings bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Jagers Vereniging be reidde de oprichting van de wild beheereenheid Tholen en St. Phi lipsland voor. Het ministerie van landbouw en visserij eri de KNJV stimuleren de totstandkoming van wildbeheereenheden. Het doel van de wildbeheereenheid Tholen en St. Philipsland is het beheren der wildstand in overeenstem ming met de belangen van de landbouw, bosbouw, waterstaat, natuurbescherming en de jacht. leder lid blijft in zijn eigen veld jagen, ook als de wildbeheereen heid de pacht overneemt, zoals de bedoeling is. De Dienst der Do meinen en bijvoorbeeld het wa terschap krijgt dan alleen maar met de wildbeheereenheid te ma ken en niet met vele particuliere jagers. De jagers van St. Philipsland en de oostkant van het eiland Tholen zijn bijna allemaal al toegetreden. Het bestuur hoopt, dat ook de an deren volgen. Volgens plaatsver vangend voorzitter W.D. van Doorn brengen rotganzen met name op St. Philipsland nu al voor vele tienduizenden guldens scha de toe aan landbouwpercelen. Wanneer alles rond de Ooster schelde beschermd gebied zou worden, wordt dat volgens hem nog erger. De wildbeheereenheid wil daar in meepraten. Het voorlopig bestuur is samen gesteld uit de KNJV-werkgroep, maar ook niet-KNJV-leden kun nen tot de wildbeheereenheid toetreden. Voorzitter is A.A. van Nieuwenhuijzen uit St. Philips land, plaatsvervangend voorzitter W.D. van Doorn uit Poortvliet, secretaris G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer, penningmeester J. Akkermans uit St. Annaland en lid M M. Punt uit Oud-Vosse- Die fusieperikelen galmden maandagavond in Hof van Hol land te Tholen nog na. Het perio diek aftreden van Dijkslag, die met voorzitter J.M. Ligtendag deel uitmaakte van de fusiecom missie, werd aangegrepen om een tegenkandidaat naar voren te schuiven. De Oud-Vossemeerse landbouwer Boonman was des tijds samen met het huidige bes tuurslid J.L. van Gorsel kandidaat om oud-voorzitter I.C. Hage op te volgen. Boonman: "Er was druk op mij uitgeoefend om me kandidaat te stellen. Niet dat ik iemand per soonlijk wilde uitrangeren, maar het indienen van een tegenkandi daat was een waarschuwing voor het bestuur, dat men met de fusie op de verkeerde weg zat. Liever zou ik op een andere manier in de Raad van Toezicht komen", aldus Boonman. Voorzitter Ligtendag had in zijn openingswoord bekend gemaakt, dat tien leden Boonman als tegenkandidaat hadden inge diend. "Dat is volkomen statutair, maar wij zitten er wel moeilijk mee", zei de voorzitter. "Over zeven maan den treed ik samen met M.C. Fri- derichsfvoorzitter Raad van Toe zicht) terug. Wordt Boonman ge kozen en volgend jaar weer twee nieuwe mensen, dan wordt dit een geduchte verzwakking van parate kennis en ervaring. Daarom be treuren wij het indienen van de tegenkandidaat, want Boonman zou toch volgend jaar aangezocht worden, terwijl we Dijkslag als waardevol lid konden behouden. Na een vergadering van bestuur en RvT hebben Friderichs en Van Gorsel een gesprek met Boonman gehad, wat jammer genoeg nega tiefis uitgevallen. Boonman bleef op zijn standpunt staan en wenste zich niet terug te trekken. Wij hebben als RvT en bestuur, ondanks ieders persoonlijke ge breken en opvattingen altijd zeer goed met elkaar samen gewerkt. Hoe zal dat nu eventueel worden. Laten we toch vooral het bankbe- lang in de gaten houden", zei voorzitter Ligtendag. De 51 leden, die bovendien nog 36 volmachten hadden, brachten 61 stemmen uit op Dijkslag en 26 op Boonman. Dat viel de aanhangers van Boonman tegen, maar ze constateerden nogal wat nieuwe gezichten die kennelijk als tegen reactie op de kandidaatstelling van Boonman en geluiden in de vorige vergadering gemobiliseerd waren. De voorzitter constateerde met genoegen dat Dijkslag herkozen was. "Met alle respect voor Boon man, maar die moet nog eventjes geduld hebben." Ook bestuurslid C. van den Berge uit Tholen was periodiek aftre dend, maar aangezien er voor hem geen tegenkandidaat was in gediend, werd hij zonder meer „WONINGINRICHTING ii i 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie LM. Op de dijk aan de Wal in Tholen volgden vrijdagmiddag heel wat belangstellenden de perfecte lan ding van drie parachutisten. De kleuters van juffrouw Jo hadden zelfs roostervrij gekregen om de luchtacrobaten in 't zonnetje te kunnen zien. Met vlaggetjes wer den de drie leden van het korps commandotroepen uit Roosendaal begroet. Het vliegtuigje had eerst de situatie grondig verkend, waar na er drie proeflinten werden uit gegooid. die over het water op de weg naar de vluchthaven terecht kwamen. Sergeant 1 Ad Verhey, die op de grond met een megafoon een toe lichting gaf, ontstak daarna een oranje rooksignaal om de lan dingsplaats op het parkeerterrein onderaan de wal goed aan te ge ven. Nadat de mannen waren ge sprongen, ontvouwde zich al snel een parachute met daaraan een stip, hoog in de lucht. Een para maakte zich nog extra kenbaar met een rooksignaal en zo kwamen de kleurige valschermen steeds dichter bij de grond. De drie leken regelrecht in het water terecht te komen, maar dat was alleen om de spanning erin te houden. Sergeant-Majoor Frans Kusters, die al 1000 sprongen achter de rug heeft, haalde echter maar op 't nippertje de wal, waarbij hij de bromfiets van Peter v.d. Harst nog raakte. De Thoolse vlag kwam zo in elk geval droog aan wal voor de openingshandeling van wethouder Versluijs. Overigens hadden alle drie Para's een zwemvest aan. Dienstplichtig soldaat Spiiker, eveneens ervaren met 1000 spron gen, alsmede sergeant 1 Ed Os kamp (500 sprongen) kwamen precies op het aangegeven lan dingsterrein voor de wal terecht. Er klonk applaus op uit bewonde ring voor de perfecte landing. "Het was hier erg lastig", vertelde Sgt. Maj. Kusters. "We moesten echt met goede springers komen, want er waren teveel obstakels bovendien was er weinig wind. Met meer wind gaat 't veel mooier. We hebben eigenlijk geen parachute, maar een matras, waarmee we landen als een vliegtuig, zij het met een snelheid van 9 m per sec.", al dus Kusters. Hij overhandigde wethouder Ver sluijs de Thoolse vlag, die in aan wezigheid van voorzitter Heuse- veldt en secretaris Jansen tussen de Nederlandse en Zeeuwse vlag gehesen werd als teken van de braderie-opening. De kleuters en juffrouw Jo genoten intussen al van hun ijsje, aangeboden door de jubilerende ondernemersvereni ging. herbenoemd. De voorzitter zei hierover bijzonder blij te zijn. "Ik wens u van harte geluk, dat u met uw verworven kennis en rustig optreden behouden kunt blijven voor het bestuur." Van den Berge dankte op zijn beurt voor het ver trouwen. Voorzitter Ligtendag zette in zijn openingswoord uiteen, dat deze derde algemene ledenvergadering dit jaar nodig was wegens de af wijzing van de fusie met St. Maartensdijk. ,'We hadden hier wel op gerekend, maar ons advies werd door de leden niet opge volgd. Er zijn verschillende steek houdende argumenten naar voren gebracht, maar die spraken mis schien toch niet aan. Maar er kunnen nog meerdere, veel be langrijker redenen zijn die op één of andere manier tot een fusiege dachte kunnen bijdragen. Welnu, die waren er terdege. U moet mij hier geen vragen over stellen, want ik zat de vorige vergadering en nu weer met een slot op mijn mond. Ook mijn medebestuur ders kunnen hier niets van zeggen. U moet dit van ons geloven. Om deze niet te noemen redenen zijn we samen met het regiokan toor tot het besluit gekomen, dat fuseren, wat toch al enkele jaren bij ons leefde, de beste oplossing zou zijn,', zei voorzitter Ligten dag. De adjunct-directeur van het Ra- bobank-regiokantoor Bergen op Zoom, H. Prins, had ook behoefte aan een verklaring naar aanlei ding van de aan het regiokantoor toegeschreven rol bij de fusie. "Ik stel voorop, dat we de beslissing van de leden respecteren, want de democratie hebben we in acht te nemen. Daar tornen we niet aan. In onze visie moet echter één Ra bobank op Tholen/St. Philipsland kunnen. Sinds 1981 /82 hebben we daarover overleg gevoerd. St. An naland en Poortvliet is het wel niet officieel gevraagd, maar uit con tacten was ons gebleken, dat ze er niet voor voelden. Toen echter St. Annaland en Poortvliet samen gingen. was er aanleiding om met Tholen en St. Maartensdijk over fusie te praten. St.Anna- land/Poortvliet heeft eerst jaren nodig om de fusie te verwerken voordat men in staat is om verder over fusie te praten. Bij banken gaat 't ook om zaken, die je niet direct aan dt? grote klok hangt. De wetgever heeft dat ook erkend. Niet voor niets'mag de stoppenpot onder overige credi teuren ondergebracht worden om het vertrouwen van het grote pu bliek niet te schaden. Moei(lijk)zaam aan het werk Rabobank Tholen in rustiger vaarwater met hetverkiezing bestuurder Concert Philips Harmonie cultureel hoogstandje Con- cordia-feestweek Wildbeheereenheid een feit Een 102-jarige in De Schutse Succes voor politie met aan houding inbrekers Directeur Elvi nam afscheid Veel spel en spul en zelfs pa ra's op de Thoolse braderie Een topper bij de langharen Ook Duitse herders in actie REC Tholen hielp al 260 cur sisten Huldiging bij zwemvierdaagse St. Maartensdijk Drukriolering aanbesteed Klaar voor beker- of voetbal competitie TIJD EN ZEDEN MOET MEN LATEN WEGEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag J.R.K. uit Roosendaal en M.B. uit Albanië aangehouden na een inbraak bij Maasair en de Timpa op het in dustrieterrein in Tholen. Ze sloe gen op de vlucht toen bij een van de bedrijven het alarm in werking werd gesteld. De gewaarschuwde politie zag de twee nog juist in de bossages bij de brandweerkazerne springen. Na arrestatie werden de mannen op het groepsbureau in gesloten. Tijdens verzekerde be waring werd een speurhond van de technische recherche uit Mid delburg bij het onderzoek inge schakeld. Bij de inbraken werd nagenoeg niets ontvreemd omdat bedrijven ook zo weinig mogelijk van waarde achterlaten. B. uit Al banië zou het land worden uitge zet omdat hij zich in Nederland ongewenst ophield, maar de ge meentepolitie van Roosendaal had nog belangstelling voor hem gezien andere inbraken. Volgens de politie hadden de twee helaas niets uit te staan met de inbraken die in de nacht van 14 op 15 au gustus op het Thoolse industrie terrein zijn gepleegd. Dat onder zoek duurt voort. Aan het fusieplan Tholen/St. Maartensdijk lag wel degelijk een bedrijfseconomisch, commercieel en sociaal onderzoek ten grond slag. Het uitgangspunt was: hoe kun je de kwaliteit vejjig stellen. Daarvoor is een actief commer cieel beleid nodig met specialisa tie! beleggingen, buitenlands be talingsverkeer) en automatisering, wat extra inspanning vergt. Ook fiexabiliteit van het personeel, dat met arbeidstijdverkorting en ver ruiming van openingstijden wordt geconfronteerd. Dit nog afgezien van de balans verhoudingen, die ook een rol spelen bij een fusie. Met een te veel aan kort geld staat de liqui diteit van de Rabobank Tholen onder spanning. Tholen en St. Maartensdijk zouden elkaar pri ma aanvullen. Binnenkort komen er voorstellen over de financiële overruimte binnen de Raboban- korganisatie(de meerdere winst wordt op de een of andere manier onder de leden verdeeld-red). na het bereiken van de zogenaamde S -grens bij 5% van het eigen vermogen. Waar zijn de leden op lange termijn mee gediend. Wij zijn ervan overtuigd, dat het be leid van bestuur en RvT van de Rabobank Tholen toekomst ge richt was. Je moet dan niet naar het winstcijfer van 1 jaar kijken. De fusie was een heel reeël voor stel en in de fusiecommissie heb ben Dijkslag en Ligtendag de wil van de overige bestuurders inge bracht. U hoort mij niet zeggen, dat een zelfstandig voortbestaan met een goed beleid niet mogelijk zou zijn. Dat moet kunnen, maar alleen is de vraag, wat voor de leden in de toekomst beter zou zijn geweest", aldus adjunct-regiodirecteur Prins. VERVOLG PAG. 9 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1