Zeeuwse wandtapijten Samen musiceren' dat is gezellig! Weekmarkt in St. Philipsland Plankzeilen op het Veerse Meer Vanaf morgen in de Voorstraat De UNIE VAN UTRECHT is geschiedenis. Donderdag 23 augustus 1984 (OM M I SS I |]S Waterstaat en ver keer Economie Ruimtelijke Orde ning Onderwijs Geschiedenis Waar te koop In het hoofdstuk "Milieubeheer" van de begroting voor 1 985 geven gedeputeerde staten van Zeeland hun visie op het mi lieubeleid zoals dat de komende jaren zou moeten worden gevoerd. Beter voorkomen dan genezen IN UKIiOKI' Zuiveringsinstalla ties nodig Oudste Concordia-muzikant H. Aalbrechtse: "Het was iets geweldigs wanneer je als kind bij de muziekvereniging kon komen, want veel andere mo gelijkheden waren er toen niet", zegt de 51-jarige H. Aalbrechtse, die met 37 Concordia-jaren het oudste lid is van de honderdjarige Thoolse harmonie. "Sa men iets doen, musiceren in een goede onderlinge sfeer, dat is gezellig", zegt Aalbrechtse. Voor 't publiek Harmonisch PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Arts ABG vertrekt Met ingang van 24 augustus komt er elke vrijdag morgen een weekmarkt in de Voorstraat te St. Phi lipsland. "We moeten de koopkracht op Flipland zien te houden", zegt burgemeester T.A. Vogel. 't Leeft op van MIL-HEIJNS "De gave van de Geest" ABDIJ Maandag 27 augustus, 13.30 uur vergadert de statencom missie voor waterstaat en ver keer. Op de agenda staan twee staten- voorstellen; inrichting gebouwen en terreinen op de aanlegplaatsen van de PSD in Vlissingen en Breskens en wijziging tertiair we genplan 1 978. Ook bespreekt de commissie de jaarstukken van de PSD en het jaarverslag van de N V. Provin ciale Zeeuwse Brugmaatschappij. Tenslotte komen er twee notities aan de orde; verkeersveiligheids- problematiek landbouwvoertui gen op de openbare weg en de nota "Problematiek bietenver- voer Sas van Gent" (opgesteld door rijkswaterstaat directie Zee land). Ook op 27 augustus (eveneens in het provinciehuis) vergadert de statencommissie voor eco nomische zaken (16.00 uur). Besproken worden de agenda's van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen, de projectnota "Gre- velingen zout-zoet" en een sta- tenvoorstel over een eenmalige bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor de werkzaam heden van de Stichting Samen werkingsverband Praktijkoplei ding Bouw Zeeland (SPBZ). Ver der komt de situatie van het Zeeuwse bedrijfsleven aan de or de. De statencommissie voor ruimtelijke ordening vergadert woensdag 29 augustus, 14.00 uur in het provinciehuis. "Zeeuwse Wandtapijten". Zo heet de brochure die het Zeeuws Museum onlangs heeft uitgebracht ter gelegenheid van de herdenking van het sterfjaar van Willem van Oranje, 400 jaar gelegen. Zij is geschreven door dr. P.K. van Daalen. Het boekje gaat over de Zeeuwse wandtapijten die zich in de ta pijtzaal van het Zeeuws Mu seum bevinden, en is bedoeld als gids voor het bekijken van de tapijten en de voorstellingen van de slagen bij Den Haag, Zierikzee en Lillo (ten noorden van Antwerpen). In 1591 gaven de Staten van Zeeland opdracht tot het vervaar digen van een tapijt aan Frangois Spiering, een tapijtwever afkom stig uit Antwerpen. Het onder werp moest "de slag bij Antwer pen" zijn. Deze keuze is begrijpe lijk. De Zeeuwse overwinning op de Spaanse vloot in 1 574 maakte een definitief einde aan de Spaanse bezetting van Middel burg en daarmee ook van Wal cheren. Het bezit van dit eiland, gelegen aan de monding van de Westerschelde, was immers stra tegisch van groot belang; deze slag is een mijlpaal in de geschie denis van de bevrijding van Zee land. De opdracht kwam in 1 595 gereed. Toen het tapijt in de Mid delburgse abdij werd opgehan gen besloten de Staten plotseling het niet bij één tapijt te laten, maar er een reeks van te maken. Wie op het idee is gekomen een grote zaal met wandtapijten te X - ■f -- 4 verfraaien is onbekend. Mogelijk is dat de uit Béthune (bij Rijssel) afkomstige notaris Jean Frangois Ie Petit, een vurig Calvinist, hierbij een grote rol heeft gespeeld. Hij was behalve notaris namelijk ook geschiedschrijver. Bovendien is bekend dat hij van 1595 tot 1 598 in Middelburg woonde. In ieder geval zal hij een advi- seursrol hebben gespeeld, ook al, omdat hij Willem van Oranje per soonlijk heeft gekend en een groot bewonderaar was van Prins Maurits. Tenslotte is het vermel den waard dat op één van de ta pijten het portret van Willem van Oranje voorkomt, dat door Karei van Mander twintig jaar na de dood van de prins is ontworpen. Dit tapijt kwam als laatste in de reeks (in 1 604) gereed in de we verij van familie de Maacht in Middelburg. Geïnteresseerden kunnen de brochure voor 7,50 kopen aan de balie van het Zeeuws Mu seum, Abdij 4 in Middelburg. IEUWS Agendapunten zijn: voortgangs- en evaluatierapport 1 983 stuur groep Oosterschelde, rapport in richtingsalternatieven Neeltje Jans, projectnota keuze zout of zoet Grevelingenmeer, notitie over de aansluitende wegen Oos terschelde stormvloedkering, het jaarverslag 1 983 van de PPD en voorgenomen aanwijzing van de Oosterschelde en het Markizaats- meer tot 'wetland' in de zin van de conventie van Ramser. De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de pro vinciale onderwijsraad verga dert ook op 27 augustus, 14.00 uur in het provinciehuis. De afdeling spreekt o.a. over het verloop van de vorming van ba sisscholen en de planning van het speciaal onderwijs. Ook komt de werkgelegenheidsproblematiek in het basis- en speciaal onderwijs aan de orde. Alle commissievergaderingen zijn openbaar. Met uitzondering van de afdeling basis- en spe ciaal onderwijs hebben alle commissies spreekrecht voor het publiek. Provinciaal milieubeleid "Steeds nadrukkelijker, aldus gs, worden wij allen geconfron teerd met de gevolgen van slui pende, zich pas op langere ter mijn voordoende verontreini gingen. Soms blijkt dat wij allen gekozen hebben voor te simpele oplossingen". Toen bijvoorbeeld de luchtveron treiniging een probleem op leef niveau begon te worden, is maar al te vaak de meest voor de hand liggende oplossing bedacht: het bouwen van een hogere schoor steen. Zo verdwenen schadelijke stoffen uit de directe omgeving, maar kwamen ze wél elders te recht. Aangezien dit "systeem" bijna overal is toegepast, worden we nu geconfronteerd met een omvangrijk en langdurig pro bleem: verzuring op allerlei ni veaus in planten- en dierenge- meenschappen, vermindering van de oogst, schade aan bossen, vextra onderhoud en beheer van natuurgebieden etc. Ook de waterverontreiniging hebben we eerst verder van huis gebracht: van de binnenwate ren naar de grote rivieren, de zee-armen en naar de zee zelf. Afgezien van de lozing van zuurstofbindende en eutrofië- rende (overbemestende) stoffen blijken nu de microverontreini gingen een groot probleem te zijn. Met microverontreinigin gen worden zeer kleine deeltjes bedoeld, vooral zg. zware meta len, bijvoorbeeld kwik. In de Westerschelde hechten deze microverontreinigingen zich aan slibdeeltjes en hopen Lange schoorstenen: geen oplssing voor lange termijn. zij zich op in het bezinksel op de bodem en dan vooral op plaat sen die voor de ontwikkeling van het planten- en dierenleven het belangrijkst zijn. Schade ontstaat ook doordat bepaalde dieren en planten (bv. mosselen en lamsoor) deze microveront reinigingen opnemen en vast houden. De sanering van het milieu kost de gemeenschap enorme be dragen, als er al geen sprake is van onomkeerbare situaties, al dus gs. Zo gaat het geld van het betrokken ministerie voor twee derde naar sanering en voor een derde naar het voorkomen van milieuschade. Deze kosten vor men eens te meer het bewijs dat Uit een onderzoek dat de provin ciale planologische dienst (PPD) heeft gehouden naar het plank- zeilen op Het Veerse Meer blijkt datditwatersportgebiedin'thoog- seizoen zo'n 3000 surfers per dag te verwerken heeft. In het voor- en naseizoen zijn dat er zo'n 500 per dag. De belangrijkste plaatsen waar gesurfd wordt zijn: de Schotsman, Schelphoek, Veerse- Gatdam en Oranjeplaat. De grootste concentraties surfers werden geteld bij de Schotsman en de VeerseGatdam. Waarom nu Het Veerse Meer? Als belangrijkste redenen werden ge geven de korte afstand van huis of vakantieverblijf en de aantrekke lijkheid van het gebied. Voor een klein percentage van de onder vraagden waren de afwezigheid van eb en vloed en het met de auto dicht bij de oever kunnen komen van doorslaggevende be tekenis. Regels over hoe men zich op het water moet gedragen zijn bij vele surfers nog onbekend, hoewel de planologische dienst veststelt dat de provincie, ANWB en KNWV toch voor verspreiding van vaar- en gedragregels zorgen (o.a. wa- terrekreatiekrant). Voorgesteld wordt om door te gaan met deze voorlichting en haar mogelijk te intensiveren. Als voorbeeld wordt genoemd de uitreiking van een korte, overzichtelijke voor lichtingsfolder aan de oevers waar veel surfers te water gaan. Een andere mogelijkheid is de plaatsing van informatiepanelen. Van het onderzoek is een rap port samengesteld. Dit is te verrkijgen bij de PPD, tel. :01180-31255. De commissaris der koningin, in- zijn functie van voorzitter van het college van gedeputeerde staten, houdt woensdag 29 augustus, 10.30 uur een AROB-zitting. Be handeld wordt een beroepschrift van een inwoonster van Terneu zen tegen een beschikking van de commissaris over spoedshalve bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. het voeren van een goed mi lieubeleid, gericht op preventie vele malen goedkoper is dan het niet voeren van een dergelijk beleid. Beter voorkomen dan genezen dus. Redelijke, dus redelijk zware mi- lieueisen, zijn uiteindelijk ook economisch gezien het goed koopst. Natuurlijk moet ook in de gaten worden gehouden hoe deze zaak internationaal ligt, maar het mag niet zo zijn dat het land dat de geringste inspanningen doet maatgevend is. Dat geldt in het bijzonder voor Nederland met zijn dichte bevolking en vele indus trieën. Juist uit economisch oogpunt is het aantrekkelijk om door naar verhouding kleine jaarlijkse in vesteringen, kostbare saneringso peraties te voorkomen, aldus gs. In de paragraaf over het water wordt nader ingegaan op het probleem van de microveron treiniging. Om te beginnen stellen gs dat de bestrijding van deze verontreiniging een belan grijkere plaats zal krijgen. In de Westerschelde bezinken jaar lijks bijvoorbeeld enkele tonnen kwik. Uit een oogpunt van voorkomen van verontreiniging zijn grote verontreinigers uiteraard ver plicht om zelf te zuiveren. Erzijn echter ook veel kleine veron treinigers, waarbij het niet doelmatig is om aan de "bron" te zuiveren. De goedkoopste manier is, in het algemeen zui vering via de installaties van de waterschappen (de "gemeen schappelijke zuiveraars" in Zeeland). Het is gebleken dat het overgrote deel van de microverontreinigingen hier door wordt tegengehouden. Dit betekent ook een extra on dersteuning van het provinciale beleid, dat altijd was gericht op de bouw van zuiveringsinstalla ties. Wat de Westerschelde be treft, aldus gs, zal in eerste in stantie het rijk (als beheerder van het water) de eerste stap pen moeten zetten, in nauwe samenwerking met de water schappen en de provincie. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Zijn vader was vaandeldrager en wanneer die bij een rondgang door de stad trok, verlangde zoon Hommie er steeds meer naar om ook bij zo'n korps te horen. "Meester De Heer leerde mij no ten en wanneer ik om twaalf uur uit school kwam, ging ik direct toeteren. Om vier uur precies het zelfde, want ik wilde zo gauw mogelijk bij de muziekvereniging komen. Toen sprak dat meer aan tegenwoordig", aldus Aalbrecht se, die op de cornet begon en later altijd trompet speelde. De huldiging wegens zijn zilveren jubileum is inmiddels al lang achter de rug en over drie jaar hoopt Aalbrechtse 40 jaar lid van Concordia te zijn, zoals destijds dhr. D. Burgers. "Ik hoop ook de vijftig nog te halen, want dat heeft bij Concordia nog niemand be reikt. Als ik niet ziek ben, sla ik geen repetitie of rondgang over." Aalbrechtse vindt, dat de muziek vereniging er voor het publiek is. "We zijn een gezelschap voor de stad. Je moet niet te hoog grijpen door naar concoursen te gaan, want met zware stukken is nie mand gebaat. Bij concerten heb je toch al zo wéinig publiek. Vroeger stond 't vol op de Markt en als je een rondgang maakte, gingen de inwoners arm in arm achter de muziek aan." Aalbrechtse, die ook al weer 23 jaar timmerman-uitvoerder bij bouwbedrijf De Korte is, vindt het jammer, dat zoveel muzikanten afhaken. *Tk vermoed, dat ik al vijf korpsen gehad heb. Als ieder een die capabel was, bij Concor dia was gebleven, hadden we de Philips Harmonie niet nodig ge had. Dan waren we zelf met hon derd muzikanten geweest." Concordia's oudste lid vat zijn hobby nog altijd serieus op. Zoals hij vroeger na schooltijd direct ging blazen, zo toetert Aalbrecht se thuis nog steeds. "Je moet je partij thuis instuderen, zodat je op de repetitie een harmonisch ge heel krijgt. Anders heb je er geen voldoening van", zegt de Thoolse trompettist. De 51-jarige H. Aalbrechtse zaterdagmiddag in actie op zijn trompet. Met 37 Concordia-jaren is hij het trouwste lid van de Thoolse Koninklijke Harmonie. THOLEN vr en za 24 en 25 aug Braderie t/m 25 aug. 100-jarig bestaan Concordia do 23 aug. ANIB soosmiddag wo 29 aug kleutermiddag Olym- pia, Meulvliet, 12.30 u. do 30 aug S.L.O.Th. Meulvliet, 20 u. za 1 sept toertocht De Kogge, Koggedek za 8 sept. Oosterschelde zwem tocht, 14 u. ma 3 sept aquariumvereniging Labeo, Meulvliet, 19.30 u. za 15 sept avto-oriëntatierit MAC, Zoekweg, 19 u. SINT ANNALAND Streekmuseum De Meestoof tot 2 september met tentoonstelling Stad en Land, di t/m za 15-17 u. za 8 sept. taptoe Accelerando, Havenplein, 19 u. do 23 aug WIK le klas m. en j. 16-17 v. 2e kl. m. 17-18 u. vr 24 aug WIK trainingsklassen 16-17.30 u. 12-16 jr. 17.30-18.45 v. ouderen 18.45 - 20 u. SCHERPENISSE za 1 sept. dansavond voor paren, Holland Huis, 20 u. za 25 aug schietver. Pr. Juliana, huish. wedstr. Gorishoek, 19 u. za 25 avg. VDH africhtwedstrijd, Langeweg, 8 u. Dokter W. van Kooten gaat het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom verlaten om zijn ideaal als huisarts te verwezenlij ken. Na goede contacten met veel patiënten en personeelsleden neemt hij vanmiddag afscheid. SINT MAARTENSDIJK za 25 aug toerclub Tandje Bij, dagtocht Mergelland, Limburg za 8 sept. concert Euterpe, Markt STAVENISSE 25 en 26 aug. Sjoelkampioen schappen Thoolse campings, Het Keeten. OUD VOSSEMEER vr 24 aug. contactavond Jong Vosmaer, dorpshuis, 19.30 u. za 25 aug. viswedstrijd 't Schar retje, Schelde-Rijnkanaal, 12 u. SINT PHILIPSLAND do 30 avg. jaarvergadering DSVF, Wimpel BRUINISSE za 25 aug. Taptoe Bru, sportter rein, 21 u. BERGEN OP ZOOM tot 1 okt. tentoonst. Energie uit eigen bodem, Markiezenhof, za 25 aug. O'chi Brown, disco Ta ke One, St. Josephplein. film+ +film+ +film+ ROXY 1: Cannonball Run 2 - a.l. do, di wo 20 u. vr. za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ma 19 21.30 u. ROXY 2: Return Of The Jedi - a.l. do, di wo 20 u. vr za 20 u. zo 14 20 u. ma 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Terms Of Endearment - a.l. do, di wo 20 u. vr za 18.45 21.30 v. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ma 18.45 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Police Academy - a.l. do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ma 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Indiana Jones And The Temple Of Doom - a.l. do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ma 19 21.30 u. mijn in te bouwen,', aldus de raadsvoorzitter. Vandaag is sport- en vrijetijds shop Bestman in de Wilhelmina- straat voor het laatst geopend. Dhr. Bestman, die ook een soort gelijke winkel heeft in Tholen, nam begin dit jaar stomerij Van Alphen in Halsteren over. Voorde Fliplandse winkel moest toen een medewerkster aangetrokken wor den en dat bleek niet rendabel, zodat sluiting noodzakelijk was. Voor dit huurpand is al belang stelling getoond, maar inmiddels is er weer een winkelvoorziening minder in St. Philipsland. Directe aanleiding was een uit spraak van de Raad van State, dat b en w geen standplaats mochten weigeren aan kaashandel Van Loon. "Toen was het hek van de dam", vertelt de burgemeester. „De Algemene Politie Verorde ning biedt onvoldoende moge lijkheden om standplaatsen van winkeliers te weren. Op verschil lende dagen kwam er een groen teman, vishandelaar en een opti- ciën. In de commissie midden- en kleinbedrijf hebben we de situatie besproken, mede in verband met het toch teruglopend aantal win kels. Iedereen was er voor om de standplaatsen op vrijdagmorgen in de Voorstraat te bundelen", al dus de burgemeester. Naast de Thoolse vishandel A.J. Schot en Zn komt opticiën Van der Ham uit Bergen op Zoom, kaashandel Van Loon uit Veen en groente- en fruithandel Harinck uit Oostkapelle. Het gemeente bestuur juicht uitbreiding van het aantal standplaatsen toe. Daar naast komt er op maandag nog een andere groenteman, Dekker uit Wolphaartsdijk. Vorige maand sloot buurtsuper Kempeneers in de Voorstraat, die ook een rijdende winkel had, waarmee Anna Jacobapolder werd bediend. "De levensmidde lenwinkel in de Polder leeft nu op,', zegt burgemeester Vogel. Overigens heeft hij z'n zorgen over het Fliplandse winkelbes tand, zoals woensdagavond bleek tijdens de raadsvergadering. De verkoop van het pand Voorstraat 39 aan dhr. Walpot werd toen te ruggedraaid in verhuur voor 300 gulden per maand. Raadslid A.P. Kornaat had in de voorwaarden een verhuurperiode gemist, maar de burgemeester had dat niet overwogen. ,'Deze zaak heeft ons nogal wat zorgen gebaard en we zijn blij, dat deze bloemen- en dierenspeciaalzaak er is. We wor den steeds blijer zelfs, temeer daar er winkels verdwijnen. Je moet de zaak dan niet wankeler maken voor de winkelier door een ter En wat zou unifocaal, bifocaal en trifocaal betekenen. Meester vroeg het op school maar ze wisten het niet. Wel bij OPTICIEN VAN MIL-HEYNS. Het zijn aanduidingen voor: brilleglazen met specifieke ei genschappen. UNIEK? Nee. Gewoon. Bij OPTICIEN VAN MIL-HEYNS weten ze er alles over te vertellen. En geen UNIFORME voorlich ting maar een zeer persoonlij ke. En daarbij zijn onze gun stige prijzen meegenomen. BERGEN OP ZOOM Wouwsestraat 8 Advertentie I.M. overdenking Doch wij hebben niet ontvangen de geest der wereld, maar de Geest, Die uit God is, opdat wij zouden weten de dingen, die ons van God geschonken zijn. 1. Corinthe 2:12. In 1 Cor. 2 bepaalt de apostel Paulus ons erbij, wat hij in de ge meente van Corinthe, een stad van handel, weelde en afgoderij, heeft verkondigd en hoe hij dat heeft gedaan. Wat het eerste be treft, hij heeft verkondigd het ge tuigenis van God. Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus en Dien gekruisigd. En wat het tweede betreft, het hoe van zijn prediking, dat lezen wij in vers la en 3 tot 5. Dit komt hier op neer, dat het Evangelie niet voorgesteld moet worden met menselijke wijsheid of welsprekendheid, maar in eenvoudigheid en geeste lijke kracht. En vervolgens ver klaart hij, wat in hemelse wijsheid is begrepen en hoe die door Gods Geest en niet door menselijk ver nuft is geopenbaard. Wij ontvan gen hier een behartigenswaardig voorbeeld, wat er verkondigd moet worden. Het getuigenis Gods heeft gepredikt te worden. En niet, wat wij gelezen hebben in de krant, of in een boek, of wat wij in de gemeente gehoord hebben. De prediking mag niet zijn naar de mond van Jeruzalem. De op dracht is: Troost troost Mijn volk zal ulieder God zeggen. Spreekt naar het hart van Jeruzalem. De prediking mag niet zijn op op bouwen van de hoogmoedige mens in zijn eigen vroomheid, maar het opbouwen van een arme verslagen zondaar in het geloof in de gekruiste Christus. Maar van zonde en schuld, dat ik verloren lig, dat is iets, waar ik niet aan wil. Ik heb liever, dat wij naar de mond gesproken word. Spreek mij van zachte dingen. Doch mijn le zer en lezeres, we moeten elkaar eerlijk, dat wil zeggen volgens het Woord behandelen. Dan mogen we niet naar de mond spreken. Het gaat hier om het Woord Gods. "Het Woord heeft verkon digd te worden. Maar dat we be seffen eigen zwakheid en on waardigheid. Dat wij er van doordrongen zouden zijn van het ontzaggelijke om het Woord Gods te bedienen. Heeft u daar een in druk van? Worstelt u aan de troon der genade voor uw predikant. Het ontzaggelijke gewicht, dat de Heere op zijn schouders gelegd heeft om Zijn Woord te bedienen. Het gewicht van aan zijn handen toevertrouwde gemeente. De kracht van het Evangelie ligt niet in uiterlijke dingen. Alleen het Evangelie van Jezus Christus dat de Joden een ergernis is en de Grieken een dwaasheid, geeft een rijk antwoord op de vragen van een verbroken hart en een versla gen geest. Wat echter de wereld dwaasheid is, dat is hemelse wijs heid van God. Zo mag Paulus in ootmoedige dankbaarheid getui gen: Doch wij hebben niet ont vangen de geest der wereld, maar de Geest, Die uit God is, opdat wij zouden weten de dingen, die ons van God geschonken zijn. Wij vinden hier, dat de Goddelijke Geest gesteld wordt tegen de geest der wereld. Wij moeten de geest der wereld kwijt. Daarom klinkt tot ons de ernstige waarschuwing. Daarin ligt voor de Corinthiërs deze waarheid, u bent in beginsel verlost van de geest der wereld. Doch! vergeet niet, dat de oude zondige mens in u nog niet ges torven is. Dat ondanks het begin sel der genade in uw hart uw vlees en bloed zich nog geducht kunnen weren. Daar hebben Gods kinde ren weet van. Zij belijden het met tranen, dat zij dagelijks tegen de Heere zondigen en doen wat kwaad is in Zijn ogen. Maar, gij. gelovigen, u hebt niet ontvangen de geest der wereld. M.a.w.geefer niet aan toe. Het is een oproep om de goede strijd des geloofs te strij den. In die strijd liggen zij vaak meer onder dan boven. Wat kun nen zij dan klagen, ik ellendig mens, wie zal mij verlossen van het lichaam des doods. Om dan ziende op de Heere te roemen door het ware geloof in Hem. De geest der wereld is het principe van leven en denken, wat de on- wedergeborenen beheerst en doordringt. Het is een zoeken naar het ijdele, veranderlijke ver gankelijke en bedriegelijke. Dat lokt ons zo van nature. Waar zijn wij met bezet? Wat is het doel in ons leven? Waar streven wij naar? Geef eens eerlijk antwoord voor de Heere op deze vraag. Wanneer wij door Gods Geest eerlijk zijn gemaakt, dan zullen we het er kennen, dat we geleid zijn en worden door de geest der wereld. Want die geest ligt ons zo. Het aanlokkelijke van het kwaad, alt hans het is in onze verblinde ogen niet kwaad, maar voor God wel. Denk b.v. aan een discotheek, of een dancing of een bar. Wat voor kwaad schuilt er in de bioscoop? Daar heerst de geest der wereld, daar gaat het om eer van mensen, en niet om Gods eer. Daar tracht de duivel vele jonge mensen en ouderen mee te sleuren naar het eeuwige verderf. De zonde is zo zoet, maar zij geeft de bittere vracht van de dood. Zal de geest der wereld u helpen bij u sterven? Neen, laat u, je toch niet bedrie gen, zij laat u je alleen en zij lacht u uit. We worden vanuit het Woord gewaarschuwd: Hebt de wereld niet lief, noch hetgeen in de wereld is; zo iemand de wereld, liefheeft, de liefde des Vaders is niet in hem. Die geest der wereld is diep doorgedrongen in onze gezinnen, ook daar waar de vreze des Heeren nog zwak gevonden wordt. Zij is diep doorgedrongen in de kerk, ja zij zit in ons aller hart. Sinds de val in het Paradijs beheerst zij ons leven. Die geest der wereld is diep doorgedrongen in de kerk. Dat kunt u zien in de kerkinrichting, in de liturgie in de kleding en in de haardracht. Dat kunt u zien, en daar doen we ook aan mee, aan het zingen zonder aandacht en zonder ziel. Die geest der wereld is zo machtig en wordt al sterker, ook in de kring van hen, die voor de Waarheid zijn. Wij zien die geest rondom ons, daar de zondag, de dag des Heeren steeds meer onteerd en ontheiligd wordt. En die geest openbaart zich op allerlei manieren. Zij kan zich aanpassen aan allerlei toestanden en omstandigheden, aan verschil lende karakters. Die geest komt tot u in uitbrekende zonde, maar ook in deugd en wettische vroom heid. Zij komt tot ons in cultuur, techniek. Met zo'n ruwe en machtige geest hebben wij niet te spotten. Hiertegen moeten wij op onze hoede zijn. Lezer, lezeres, wat moeten wij doen om verloren te gaan? Niets, volstrekt niets. Wij liggen door de zondeval verloren. H De gehele wereld is verdoemelijk voor God. En als het niet komt in het heden der genade tot de waarachtige bekering, dan gaan wij verloren, voor eeuwig. Als wij de geest der wereld maar blijven volgen, heeft er niets te gebeuren om verloren te gaan. Wij zijn diep en diep ongelukkig als wij door die geest geleid en geregeerd wor den. Het is echter een genadewel daad als wij met de apostel mogen stamelen maar de Geest, Die uit God is. Voor die Geest is er van onszelf geen plaats. Daar heeft Hij plaats te maken in ons hart De geest der wereld heeft ons zo vast en diep in haar greep, dat wij daar niet onderuit willen en kunnen. O wat dan? Hoe kunnen wij dan van haar verlost worden? Dat kan al leen door Jezus Christus. Door welke geest leeft u nog? Als dat nog is door de geest der wereld, vraag of de Heere u wil schenken, die Geest, Die Hij geschonken heeft, opdat u in Zijn kracht de wereld zult overwinnen, Zijn Naam ter eer. SCHERPENISSE P.v.B.B.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7