THOLENDERWIJS O informatierubriek van de gemeente tholen BIJSTANDSUITKERINGEN BEVOLKINGSONDERZOEK NAAR BAARMOEDERHALSKANKER VANAVOND INFORMATIE-AVOND KURSUSSEN WESTBRABANTS AVONDKOLLEGE FUNKTIES BIJ DE \f VRIJWILLIGERS ^4 VAKATUREBANK STREMMING DOORVAART KEER SLUIS IN HAVENKANAAL STAVE- NISSE OP 27 EN 28 AUGUSTUS NAAMGEVING BIBLIOTHEEK SINT- ANNALAND HINDERWET: KENNISGEVING BE KENDMAKING ONTWERP-BESCHIK- KING WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 23 augustus 1984 EENDRACHTBODE ■m per 1 juli 1984 ENKELE MEDEWERK(ST)ERS MEDEWERK(ST)ER BUITENDIENST SPREEKUUR B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING SCHOOIMHOUDSTER/SCHOONHOUDER KLEUTERLEIDSTER V. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Hoeveel bijstand u krijgt, hangt af van uw eigen inkomsten. Ook daar om is bijstand een uitkering die van persoon tot persoon kan verschil len. De uitkering is afgeleid van het minimumloon. Net als iemand die het minimumloon verdient, moet de bijstandsontvanger uit de uitke ring de gewone kosten van het bestaan betalen. Dat zijn bijvoorbeeld de kosten voor eten, drinken, wonen, licht en verwarming, kleding, meu bels en ontspanning. Woonkosten Wie bijstand ontvangt en een huur betaalt tussen ƒ239,60 en 650,— permaand heeft meestal recht op huursubsidie. Bij een eigen huis met woonkosten tussen 239,60 en 650,— per maand kan een toeslag worden gegeven, gelijk aan de huursubsidie. Bij woonkosten boven 650,— per maand kan het zijn, dat tijdelijk een toeslag wordt gegeven; men moet dan uitkijken naar een goedkopere woning. ■I Eigen inkomsten Bijstand wordt gegeven als er geen of te weinig inkomsten zijn. Zijn er helemaal geen inkomsten, dan geldt het normbedrag zoals op deze poster is aangegeven. Zijn er wel eigen inkomsten, dan worden die van het normbedrag afgetrokken. Van inkomsten uit deeltijd-arbeid en van de netto-inkomsten uit onderhuur en van kostgangers mag 25% wor den behouden. In het algemeen wordt niet meer dan 1 5% van het normbedrag vrijgelaten. ■I Vrij te laten vermogen Wie bijstand aanvraagt hoeft niet eerst zijn vermogen - bijvoorbeeld geld op een spaarrekening of in een eigen huis - op te maken. Een bepaald bedrag laat de gemeente ongemoeid. Dat is 1 5.200,— voor gezinnen, 7600,— voor alleenstaanden 9200,— voor bejaarde echtparen in tehuizen of inrichtingen en 4600,— voor alleenstaande bejaarden in tehuizen of inrichtingen. Vanaf 1 januari 1 983 (vorig jaar) is er een extra vrijlating voor het vermogen in een eigen huis. Deze geldt voor wie in een eigen huis woont, jonger is dan 65 jaar en bijstand krijgt tot de normbedragen voor de algemene bestaanskosten. ■i Schoolverlaters Voor minderjarige (werkloze) schoolverlaters vanaf 18 jaar gaat de eigen uitkering niet direct in als de studie erop zit. Dat gebeurt pas als twee volle kalenderkwartalen-zijn verstreken. Wel kunnen de ouders voor die periode kinderbijslag aanvragen. Voor meerderjarige (werkloze) schoolverlaters kan de uitkering ingaan als er geen aanspraak meer is op studiefinanciering. Dat geldt ook als de ouders de studie zelf hebben betaald. De volgende bedragen zijn nettobedragen Gezinnen NORMBEDRAG per week permaand Echtpaar zonder en met kinderen ƒ333,90 1446,90 Eén-oudergezin ƒ300,50 1302,20 PLUS: de premie die u betaalt voor een vrijwillige verzekering of een bejaardenverzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende premie. PLUS VAKANTIEGELD per week permaand Echtpaar zonder en met kinderen 17,54 76,01 Eén-oudergezin 15,79 68,41 Het vakantiegeld wordt eens per jaar in juni uitbetaald Alleenstaanden NORMBEDRAG 23 jaar of ouder 22 jaar 21 jaar per week 233,75 204,20 177,50 1 8 t/ m 20 jaar (werkloos en niet thuis-inwonend) 18t/m20jaar ƒ163,30 per maand 1012,85 884,95 769,20 707,55 PLUS- de premie die u betaalt voor een vrijwillige verzekering of een bejaardenverzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende premie. PLUS-VAKANTIEGELD per week permaand 23 jaar of ouder 12,28 53,21 22 jaar 12,22 52,96 21 jaar 11,86 51,41 1 8 t/ m 20 jaar werkloos i 20 jaar 1 9 jaar 18 jaar i en niet thuis-inwonend 10,23 8,81 7,64 44,34 38,18 33,10 Het vakantiegeld wordt eens per jaar in juni uitbetaald. ■IThuis-inwonende kinderen (werkloos) NORMBEDRAG per week 20 jaar 98,35 19 jaar 78,60 18 jaar 76,65 PLUS VAKANTIEGELD 20 jaar 19 jaar 1 8 jaar per week 10,23 8,81 7,64 per maand 426,15 340,50 332,25 per maand 44,34 38,18 33,10 Het vakantiegeld wordt eens per jaar in juni uitbetaald. ■I Bewoners van bejaardentehuizen UITKERING: de kosten van verzorging of verpleging. PLUS: de premie die u betaalt voor een bejaardenverzekering of een vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende premie. PLUS: per maand een bedrag voor persoonlijke uitgaven. Voor een alleenstaande is dat 242,85 en voor een echtpaar 41 7,25. Als u door persoonlijke omstandigheden weinig privé-uitgaven heeft, wordt de uitkering lager. Maar niet minder dan 95,30 voor een alleenstaande en 171,25 voor een echtpaar. PLUS VAKANTIEGELD dat gelijk is aan dat van de AOW. Dit bedraagt voor een alleenstaande ƒ53,21 en voor een echtpaar ƒ76,01 per maand. Het vakantiegeld wordt eens per jaar in mei uitbetaald. PLUS: een vergoeding voor broodmaaltijden, als deze niet bij de ver- zorgingsprijs zijn inbegrepen. Voor een alleenstaande is de vergoeding 91,90 en voor een echtpaar 1 83,80 per maand. MAAR: de bijstand wordt slechts dan verleend als de eigen inkomsten niet voldoende zijn om bovenstaande kosten te betalen. Hebt u als inkomsten naast de AOW echter nog een pensioen, dan mag u daarvan als alleenstaande 25,— en als echtpaar 50,— per maand houden. Nadere informatie Over de Algemene Bijstandswet, maar ook over de andere uitkeringsregelingen kunt u nadere informatie verkrijgen op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Tholen, tel. 01 666-2955 tst 119. Voor het inbrengen van gegevens in een nieuw geïnstalleerde computer vragen burgemeester en wethouders van Tholen voor de duur van ongeveer vier maanden. Het is de bedoeling dat de betrokkenen voor ongeveer 20 a 24 uur per week tewerk worden gesteld op arbeidscontract. Voor plaatsing komen in aanmerking personen van 1 7 t/m 19 jaar. Beloning geschiedt tegen minimum jeugdloon, dat bij een 40- urige werkweek bedraagt 785,1 0 bruto per maand voor 1 7- jarigen; 904,40 bruto per maand voor 1 8-jarigen; 1 043,50 bruto per maand voor 1 9-jarigen. Voor deeltijdbanen worden deze bedragen evenredig vermin derd. De vakantietoeslag bedraagt 7 Vi%. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartens dijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. In het kader van de bestrijdina van de jeugdwerkloosheid roe pen burgemeester en wethouders van Tholen sollicitanten op voor de functie van: Aanstelling vindt plaats voor de duur van 6 maanden op ar- beidskontrakt. Voor plaatsing komen in aanmerking personen van 1 7 tot en met 1 9 jaar. Loonregeling minimum-jeugdloon. 17 jaar: 785,10 1 8 jaar: 904,40 19 jaar: 1043,50 Vakantietoeslag: 7 Vi%. Taak: het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de chef van de onderafdeling civile-technische werken, de heer W A. Blaas, tel. 01666-2955, tst. 147. Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Eind augustus 1 984 wordt in deze gemeente weer een bevolkingson derzoek baarmoederhalskanker uitgevoerd. Dit onderzoek is mogelijk dankzij subsidie van het Rijk en de Gemeente. Eenmaal per 3 jaar wordt een derde deel van de vrouwen in de leeftijdsgroep 35 tot 55 jaar er voor opgeroepen. Dit jaar zijn aan de beurt de brouwen die geboren zijn in de jaren 1949, 1946, 1943, 1940, 1937, 1934 en 1931. Daarenboven krijgen de vrouwen die vorig jaar niet aan het onderzoek konden deelnemen een nieuwè oproep, leder die voor het onderzoek in aanmerking komt krijgt binnenkort een persoonlijke oproep, voorzien van datum, plaats en tijd van het onderzoek en een folder met algemene inlichtingen. Het onderzoek wordt gehouden van vrijdag 24 tot en met dinsdag 28 augustus en wel in een rijdende onderzoekauto die geparkeerd wordt bij de Groene Kruisgebouwen in de diverse woonkernen. Uit statisti sche gegevens blijkt dat in Nederland ongeveer 400 vrouwen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. Deze aandoening kan in het allereerste begin, wanneer de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een uitstrijkje. In het geval dat er bij het onderzoek een afwijking wordt gevonden, kan een behande ling volledige genezing brengen. Voor vrouwen die aan de baarmoeder geopereerd zijn is het toch raadzaam aan de oproep gehoor te geven. De uitstrijkjes zullen worden afgenomen door een daarvoor speciaal opgeleid team. Het afnemen van het uitstrijkje duurt slechts enkele minuten. Het uitstrijkje gaat voor celonderzoek naar het streeklabora- torium. Dit onderzoek neemt enige tijd in beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding zijn voor een nader medisch onderzoek dan ontvangt betrokkene be richt van de huisarts of een verzoek van het laboratorium zich op grond van het onderzoek met de huisarts in verbinding te stellen. Aan de onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop staat vermeld 'binnen hoeveel weken de uitslag bekend is. Degene die vóór die tijd geen bericht van de huisarts heeft ontvangen kan in het algemeen aannemen dat het onderzoek gunstig is verlopen. De deelneemster zal ondanks de subsidie ook aan het onderzoek financieel moeten bijdra gen nl. 1 0, Een grote opkomst zal een stimulans zijn om van overheidswege een bevolkingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals te blijven subsidiëren. 4 v, Vanavond verzorgt het Westbra bantse Avondkollege een laatste informatiebijeenkomst voor het schooljaar 1984-1985. Deze bij eenkomst vindt plaats in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk en begint om half acht. Sedert een aantal jaren verzorgt het Westbrabants-Avondkollege diverse kursussen voor volwasse nen op Tholen. De kursussen mochten Zich altijd in een vol doende belangstelling verheu gen. Vorig schooljaar was er een kursus Mavo-ll (vakken Neder lands en Engels) en een Opstap- cursus. De opstapkursus bereidt de kursisten voor op een kursus. De kursisten Mavo-ll gaan in sep tember aan hun laatste jaar be ginnen. De opstapkursisten gaan beginnen aan Mavo-I, eveneens de vakken Nederlands en Engels. In juni j.l. is geprobeerd voor het schooljaar 1984-1985 opnieuw een opstapkursus te formeren. Thans moeten we vaststellen dat deze bij gebrek aan belangstelling niet zal worden opgestart. Voor de kursus Mavo-I hebben zich tot nu toe slechts 10 kursisten aange meld. Dat is te weinig. Reden om vanavond opnieuw een informa tie-bijeenkomst te beleggen voor hen die belangstelling hebben voor deze kursus. Het is niet persé noodzakelijk om eerst een op stapkursus te volgen en dan pas te beginnen aan Mavo-IHet is best mogelijk dat u destijds al in dagonderwijs een vergelijkbare opleiding (een paar jaar L.T.S. Huishoudschool of Mulo) hebt gevolgd, waardoor u begin sep tember direkt met Mavo-I kunt beginnen. Vanavond is het uw laatste kans om op Tholen aan een Mavo opleiding voor volwassenen te beginnen. Benut die kans en kom geheel vrijblijvend eens luisteren. Opnieuw zijn bij de Thoolse Vrijwilligers Vakature Bank twee pro- jekten aangemeld, waardoor baanloze mensen met behoud van uitkering zinnig vrijwilligerswerk kunnen verrichten. Het gaat dit keer om twee funkties bij: de School voor L.H.N.O. "De Oesterschelp" te Tholen; Funktie I: "Huishoudelijke supervisor" Gezocht wordt naar een vrijwillig(st)er die in de school een verant woordelijke taak zou kunnen hebben, met enerzijds eigen verantwoor delijkheid, dus zelfstandigheid, anderzijds in samenwerking met ande ren vormt geeft aan beheer van inventaris en verbruiksmateriaal. De specifieke aard van de werkzaamheden bestaat uit: beheer van apparatuur en inventaris t.b.v. de praktische vakken; zorg voor linnengoed; zorg voor de provisieruimte en voorraad; representatieve taken; koffie-en theevoorziening. De tijden van de vrijwillige werkzaamheden kunnen in overleg met de direktie worden vastgesteld en bedragen circa 20 uur per week. Funktie II: "Mediathecaris/mediathecaresse" Gezocht wordt naar een vrijwillig(st)er die zal worden belast met: beheer van het dokumentatiecentrum; beheer van de bibliotheek; beheer/ordening van losbladige systemen; beheer/ordening van informatiemateriaal voor de verschillende schoolvakken; voorbereiding en afwerking van aanvullend lesmateriaal (stencils, kopieën, e.d.). Ook voor deze funktie kunnen de tijden voor de vrijwillige werkzaam heden in overleg met de direktie worden vastgesteld. Het gaat om circa 20 uren per week. Nadere informatie Hebt u belangstelling voor een van de funkties of behoefte aan nadere informatie, dan kunt u kontakt opnemen met de direktrice van de school, mevr. J. Provoost, tel. 01660-2319. De school is gevestigd aan het adres Simon Lindhoutstraat 1 te Tholen. In verband met onderhoudswerkzaamheden aan de deur van de keer sluis aan het begin van het havenkanaal te Stavenisse zal de doorvaart van voornoemde sluis op maandag 27 en dinsdag 28 augustus a.s. van 's morgens 8.00 tot 's avonds 1 7.00 uur zijn gestremd. De openbare bibliotheek Sint-Annaland heeft nog geen passende naam. Uit de tot nu toe ingediende suggesties heeft het bestuur geen verantwoorde keuze kunnen maken. Lezers worden tot 1 oktober a.s. in de gelegenheid gesteld een naam te bedenken en in te sturen naar Openbare Bibliotheek Sint-Annaland, Kloosterstraat 13, 4697 ER Sint-Annaland. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 27 augustus 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00 - 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer Ö1 666-3359. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 24, tweede lid, onderc, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen op de aanvraag om een vergunning inge volge de Hinderwet van: H.G.A. Rijnberg, Sportlaan 6 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten en in werking hebben van een herstelinrichting voor motorvoertuigen en een verkooppunt van motorbrandstoffen gelegen aan de Voltstraat 2 te Tholen. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere te zake zijnde stukken liggen met ingang van 24 augustus 1 984 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00- tot 1 2.00 uur en van 1 4.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 7 sep tember 1 984 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikkingen liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09 .00 tot 1 2.00 uur, en van 1 4.00 uur tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvrage en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen gemotiveerde bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerpbeschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burge meester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk 23 augustus 1 984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van Tholen maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 24 augustus 1 984 voor een ieder ter secretarie van de gemeente Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Tholen van 13 augustus 1984, waarbij wordt ver klaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Zoutziedersdreef te Tholen; b. een gebied aan de Kalfdamseweg 1 0 te Poortvliet; c. een gebied aan de Lageweg 3 te Poortvliet; d. een gebied aan de Molenweg 1 0 te Scherpenisse; e. een gebied aan de Weg van Kodde te Sint-Annaland; f. een gebied aan de Veerstraat te Oud-Vossemeer. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 23 augustus 1984 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Burgemeester en wethouders van Tholen roepen sollicitanten op naar de functie van tijdelijk van het gemeentehuis van Tholen te Sint-Maartensdijk, voor de periode 1 september 1 984 tot en met 31 december 1 984. Het aantal te werken uren, buiten de normale kantooruren om, hetgeen betekent voor 8.30 's morgens en na 17.00 uur 's avonds bedraagt 1 8 uur per week. Het bruto-salaris per maand bedraagt 957,64. Na afloop van bovengenoemde periode is de mogelijkheid van voortzetting van het dienstverband niet uitgesloten. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de chef van de Afdeling Interne Zaken ter gemeente-sekretarie, de heer A. Quist, tel. 01 666-2955 (kantoor). Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. Burgemeester en wethouders roepen sollicitanten op naar de vakature van aan de openbare kleuterschool "De Bijenkorf" te Tholen voor vijf schooltijden per week. Deze schooltijden zijn door het mi nisterie toegekend als gevolg van de aanwezigheid van buiten landse kleuters op voornoemde school. Van de sollicitanten wordt verwacht dat door begeleiding van de buitenlandse kleuters in de school en door het onderhouden van kontakten met de ouders van deze kleuters leerprestaties worden verhoogd, danwel een betere integratie in de Neder landse onderwijsstruktuur wordt bewerkstelligd. Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. "Een bediende? Nee, nee, dat niet bepaald. Als ik het zo eens mag uitdrukken: een vrouw.... ik bedoel", voegde hij er haastig aan toe: "een meisje". "En de werkzaamheden, die dat meisje voor u moet verrichten, waaruit bestaan die?", vroeg Jo. "Die bestaan uit, bijvoorbeeld: eten koken. Hoewel daarvoor ook een hulp aanwezig zal zijn." "Dus keukenmeisje". "Nee, dat is die hulp al" "Assistente in de huishouding". Hij knikte nadenkend "Ja, dat komt er wat dichterbij, hoewel, ook dat is niet de geschikste naam". "Gezelschapsdame misschien?" "Dat komt er wel het dichtste bij. Zo zouden we het voorlopig kunnen noemen". "En wat moet die gezelschapsdame nog verder doen als eten koken?" "Kijk eens, ik ga binnenkort wellicht een poosje op reis en dan moet ze mee. Op zo'n reis is ook wel het een en ander te doen". "Aha, dat lijkt wat op particuliere secretaresse". "Ook dat is niet de juiste benaming". Het meisje dacht een poosje na, terwijl Kees met een ongelukkig gezicht in zijn koffie zat te turen". "Ik moet toegeven dat het niet gemakkelijk is te raden". Ze trok eens klaps haar wenkbrouwen op. "Ik mag veronderstellen, dat u me toch zeker niet voor de gek zit te houden?", vroeg ze kort. Kees schrok op. "Maar juffrouw Bergsma, ik verzeker u, dat het me heilige ernst is. Ik ben nog nooit van mijn leven zo zakelijk en serieus geweest als op dit ogenblik." De trekken van het meisje verzachtten weer. "ik kan toch niet begrijpen, wat voor betrekking u eigenlijk voor me hebt", vervolgde ze, nu weer wat gerustgesteld. "Mag ik eens een paar indiscrete vragen stellen?". "U mag alles", antwoordde Kees. "Gaat uw gang". "Het salaris, hoe staat het daarmee?". Nu moest Kees even lachen. "Dat zal ik even moeten uitrekenen. Laat eens kijken.... wat denkt u, ehvan vijf procent van.... laten we een rond bedrag noemenvier ton?". Het meisje zette grote ogen op van verbazing. "Vijf procent van vier ton?" herhaalde ze. "Vierhonderdduizend gulden bedoelt u?". Hij knikte "Inderdaad, dat zal het zo ongeveer zijn. Misschien het eerste jaar wat minder, omdat het geld natuurlijk eerst een jaar moet staan, alvorens het zijn rente opbrengt, hoewel.... nee natuurlijk niet. Het staat natuurlijk al veel langer. Nu ja, in ieder géval, ruw geschat zal het vijf procent zijn van een kleine vierhonderd duizend gulden". "Dat is...", rekende het meisje uit, "ongeveer, nee precies twintigdui zend gulden. En dat per jaar?". "Juist. Dat wil Zeggen: dat hebben we samen". Opnieuw begreep ze hem niet. "Samen, zegt u?" "Jawel," knikte Kees lachend. "Is het niet genoeg? Meer zal ik u toch de eerste jaren niet kunnen bieden". Jo Bergsma begon er hoe langer hoe minder van te begrijpen. En daardoor ging haar wantrouwen weer groeien. "Ik vrees", zei ze lang zaam, "dat het geen zuivere koffie is". Nu was het Kees zijn beurt om weer verbaasd te zijn. "Geen zuivere koffie? U bedoelt: geen eerlijke zaak?" Ze knikte. "Al die geheimzinnigheidik vind het maar een louche aanbieding". Kees schudde zijn hoofd en keek haar verwonderd aan. "Maar juffrouw Bergsma, het is de eerlijkste zaak van de wereld. U kunt, wat mij betreft, alle inlichtingen gaan inwinnen bij de notaris- hoe heet die snuiter ook weer? - o ja: Bronkhorst. En hij woont aan de Keizersgracht. Of is een erfenis soms geen eerlijke zaak?' Het werd voor haar hoe langer hoe raadselachtiger. "Erfenis? Wat betekent dat nu weer? U zegt, dat u een betrekking voor me hebt. Maar u weel zelf niet precies, wat voor betrekking. Als ik naar het salaris vraag, hebt u het over vijf procent van vier ton. die we samen moeten delen. En dan komt u, als klap op de vuurpijl, eensklaps op de proppen met een erfenis. U zult het me wel niet kwalijk nemen, als ik zeg, dat ik er geen snars van snap". "Dat begrijp ik", antwoordde Kees haastig. "Ik bedoel: ik begrijp, dat u het niet begrijpt, eh.... ik wil zeggenach hoe moet ik dat toch uit drukken.... Jo Bergsma moest tegen wil en dank lachen. Hij maakte zo'n onhandige indruk en ze had werkelijk met hem te doen. Ze dronk haar koffie leeg en zei resoluut: "Zo en laten we nu eindelijk eens verstandig gaan praten. Zo, dat we elkaar precies begrijpen. Dus we beginnen weer van voren af aan. U hebt voor mij een betrekking nietwaar? Apropos, in wat voor branche zit u eigenlijk?" "Ik ben automonteur bij de Peugeot-fabrieken", antwoordde Kees verstrooid. Opnieuw zette ze grote ogen op. "Automonteur? Dus dan bent u zeifin loondienstWaar hebt u dan iemand voor nodig?" "Achik dwaasik bedoel, dat was ik. Ik ben het nog wel, maar alsHij schudde zijn hoofd. "Ik begrijp, dat u er geen touw aan vast kunt knopen. Goed. Ik was het, nu niet meer. Ik hoef nu niet meer te werken. Dat wil zeggen: ik ga natuurlijk wel iets beginnen. Nietsdoen ligt niet in mijn aard. Maar met zoveel geld: vier tonzegt u nu zelf, dan doe je niet veel meer, of het zou moeten zijn uit liefhebberij, en.... Hij schudde opnieuw zijn hoofd. Het meisje zuchtte en keek hem onderzoekend aan. "Meneer Blokker, ik heb nog nooit zoveel onzin tegelijk bij elkaar gehoord. Ik geloof, dat ik er verstandig aan zal doen het onderhoud te beëindigen. Want ik word elk ogenblik meer in mijn mening versterkt, dat u me in de boot zit te nemen".

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5