Gemeentelijke erepenning voor Concordia-voorzitter H.L. Nelisse Don/centrum Rien Janvier Para's openen braderie Tholen Eerste schooldag met z'n zessen Waardering voor grote inzet Thooise muziekvereniging BOUMAN POTTER Ruisend valt het graan Programma 100 jaar Concordia Popfestival in Meulvliet tl II Donderdag 23 augustus 1984 40e Jaargang no. 41 "Voorzitter Nelisse weerspiegelt de grote inzet van Concordia en door hem in 't zonnetje te zetten, komt het gehele korps in de schijnwerpers te staan,', zei burgemeester Baerends, die de erepenning van de gemeente Tholen met oorkonde uitreikte aan een verbouwereerde voorzitter H. L. Nelisse. "Ik zag m'n hele familie al zitten, maar ik ben er door overdon derd. Ik had wel gezegd volgend jaar te zullen stop pen, maar nu weet ik 't nog niet", zei Nelisse zater dagmiddag in de feesttent aan de Bosstraat, waar alle festiviteiten rond het 100-jarig bestaan van de ko ninklijke harmonie Concordia plaatsvinden. Grootse wijze Dansen is plezier voor twee bij voor nieuwe danslessen vanaf heden iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur scholieren vanaf 14 jaar junioren van 8 t/m 10 jaar echtparen en twens Don/centrum Rien Janvier Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Goed voorbereid Onmisbare schakel Gevoelens uiten Sociaal-vormend Kleyr en fleur Muziekschool Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Er was een tijd dat het op elke lagere school geleerde lied van de blinkende sikkels en het ruisend vallende graan ook wel gezongen werd als het midwinter was. De ouderen kunnen verhalen van een veelal zesweekse periode, dat men diep gebogen stond over het graan met de sikkel in de hand. Er waren virtuozen onder die hand-tarwe- maaiers. Ze waren er immers mee opgegroeid, zoals Johan Cruyff met een voetbal. Maar de ruggen van de maaiers kregen er in de zomer behoorlijk van langs. Zou de natuur zich ook aan de hand matige of de gemechaniseerde oogst aanpassen? Het lijkt erop. Hoe heeft men anders vroeger dezelfde oppervlakte granen in onze streek kunnen oogsten, waar men in 1984 hoogstens anderhalve week over doet als het weer mee werkt. Toch hebben we een wat latere oogst, want 15 augustus staat immers al eeuwenlang als half-oogst geboekstaafd. Dit jaar kon er op die datum nog nauwe lijks een combine aan te pas ko men. Een hoge druk zone maakte het echter onmiddellijk na half- oogst mogelijk de akkers te 'scheren'. De wijze prediker heeft het eeuwen geleden al geconsta teerd: zaaien en oogsten blijven, zolang het mensdom met het aardrijk draait. Er is eeuwenlang geen speld tussen te krijgen, maar met de nodige variatie: een vroe ge, mislukte, late oogst. Verschil eveneens in opbrengst en prijs. Dit seizoen heeft de op tijd bego ten graankorrel alles gehad wat ze graag wilde om volop te rijpen. Daarom wordt ook van flinke op brengsten verhaald, maar evenre dig is de prijs minder florissant. Toch mag de combine glimla chend terugzien op de sikkel van de eens zo diep gebogen ruggen. Immers, wat de landbouw nu als oogst beschouwt, is niet meer dan een fluitje vau-éen cent, hoewel de inzet van groot materiaal tonnen vergt. Die machines moeten in een paar weken rendabel worden gemaakt. Dat lukte ze weer wel, want de zon liet geen verstek gaan endemistbleef zeer beperkt. Vele ~tonnen graan zijn in de silo's te recht gekomen. Dat was veertig jaar geleden anders, zoals in de artikelenserie over de evacuatie duidelijk werd. Honderden hec tares land stonden toen onder water. Kunnen we déarom deze week temeer niet jubelen: Sikkels blinken....sikkels klinken (al is het dan de grommende combine)....want toch...ruisend valt het graan. 't Was me het temperatuurtje wel voor een rondgang van het jubi lerende korps door de stad, maar de uniformen moeten ook ge schikt zijn om Sinterklaas in te halen, zei één van de zwetende muzikanten. Voor de openings mars 'Little boys' van A. Kappert in de tent klonk, had men echter z'n dorst kunnen lessen. Er wer den nog drie nummers uitge voerd, telkens aangekondigd door mevr. S. Bout-Sakko: der Freischütz van Wyb Schoon, Keep things jolly van H. Rama kers en Appèl aux trompets van A. Ney. Het echte jubileumconcert is pas op zaterdag 29 september in Meulvliet, want zaterdag was 't de beurt aan verschillende sprekers. Allereerst voorzitter Nelisse voor zijn welkomstwoord. Hij was ve reerd door de aanwezigheid van burgemeester en mevr. Baerends, de wethouders Versluijs en Van Schetsen met hun echtgenote, als mede de raadsleden mevr. Deur- loo en dhr. v.d. Heuvel. De erele den Van Droffelaar en Nelisse waren zelfs van ver gekomen, ter wijl de Thooise ereleden Goede- mondt, Burgers, Oerlemans en Goedegebuure evenmin ontbra ken. ,'En wat is Concordia zonder /^ANW\Bt-DBN Advertentie IM Op tweedaagse braderie in Tho len, die bovendien samenvalt met de feestweek 100 jaar Concordia, wordt vrijdagmiddag om twee uur aan de Wal door wethouder J. Versluijs geopend met een spec taculaire parachutistenshow. Als speciale attractie worden boven dien vrijdagavond om zeven uur in de travaille op de markt paar den beslagen. De braderie is mor gen geopend van twee tot negen uur en zaterdag van tien tot acht uur. Dan is er 's morgens van tien tot twaalf uur bovendien de kin derbraderie. Het speelt zich alle maal in de stadskern af: Markt, Kerk-, Hoog- en Dalemsestraat, alsmede de Botermarkt, waar tal rijke stands van ondernemers en verenigingen te vinden zijn. De ondernemersvereniging jubileert immers, zodat de winkeliers ook extra voor de dag komen ter gele genheid van het zilveren bestaan. Van de verenigingen komen o.a. volleybal, badminton, gymnas tiek, scouting, Anib, Vbok Laat Leven, Rode Kruis, Plattelands vrouwen (pannekoeken), onder watersportvereniging de Snotdolf met een bassin in de Molenvliet- sestraat, enz. Verder is er een pot tenbakker, kantkloster, snelschil- der, terwijl mevr. van Leeuwen kunstnijverheid in nylon toont. Zij leerde deze techniek van haar moeder en op de braderie is te zien, hoe bloemstukjes, boeketjes en corsages gemaakt worden. Twee omroeporganisaties, de Tros en Veronica, sturen gast vrouwen om leden te werven. Verder kan men in de Gasthuis kapel nog de tentoonstelling 100 jaar Concordia bezoeken. Zie voor meer informatie de spe ciale braderiepagina's in deze krant. Verswij veren", aldus de voorzit ter, die ook nazaten van drie diri genten van Concordia kon be groeten. Hij vertelde dat op grootse wijze het 90- en 95-jarig bestaan was gevierd, zodat de muziekvereni ging 't bij het honderdjarig jubi leum niet kon laten afweten. ,'We hebben er ook heel wat ervaring in en met de pro deo inzet van vele leden kunnen we onze inwoners een gezellige feestweek aanbie den", zei voorzitter Nelisse. Hij maakte nog een uitzondering voor de gebr. Van der Linde, die de bloemversiering in de feesttent voor hun rekening hadden geno men. Ook de oprichting was honderd jaar geleden goed voorbereid, zo maakte penningmeester W.L. Bijl in zijn historisch overzicht duide lijk. "De initiatiefnemers Van Gorsel, Laban en Croïn moeten we daarvoor dankbaar zijn. Een dirigent, adspirant leden en een beschermheer had men al voor de eerste vergadering werd uitge schreven. Concordia werd de naam en daarvan zijn nu 93 korp sen in ons land. De 27 leden werden dankzij een actie onder de bevolking voor 600 gulden van instrumenten voor zien. Daar heb je nu maar een kleine trommel voor. Ook het ge meentebestuur gaf steun met het beschikbaar stellen van ruimte en na zestig jaar volgde er subsidie. De plaatselijke afdeling van 't Nut gaf echter jaarlijks 75 tot 100 gul den steun en dat was vroeger veel geld. De eerste 46 jaar, tot 1930, was Concordia fanfare met vier diri genten. Er werd veel gemusiceerd met twee repetities per week, 's zomers wekelijks een concert, veel serenades en ook deelname aan festivals: in Antwerpen zelfs drie keer. Een voorstel om uniformpetten aan te schaffen, kreeg eerst geen meerderheid, maar in 1904 lukte 't wel en was er plotseling haast bij. Voor 1,25 werd een pet met le deren band gekocht. In 1924 ver trok jhr. Van Vredenburgh, de laatste beschermheer, uit Tholen. Dirigenten tikten vroeger muzi kanten die een fout maakten, nog letterlijk op de vingers", zo had Bijl in de archieven ontdekt. Na de oorlog richtte dhr. Burgers een mandolineclub op en T. Schot leidde van 1956 tot 1977 de uit de gymnastiekvereniging Olympia voortgekomen drumband. Een burgercomité o.l.v. de huidi ge voorzitter Nelisse, waarin ver der Ottevanger, Van Droffelaar, Meerman en Tichem zitting had den, voerde in 1959 een geslaagde Concordia begon zaterdagmiddag de feestweek met een rondgang door Tholen en een viertal nummers in de tent aan de Bosstraat, waaraan ook de drumband en de majorettes naast de harmonie meewerkten. actie voor uniformen. Niet alleen voor de harmonie, maar ook voor de drumband. Er kwam ook een heel nieuw instrumentarium. Concordia was lang eeii zuivere mannenvereniging, maar nu zijn er alleen nog geen vrouwelijke bestuursleden. Als hoogtepunt noemde de penningmeester nog de aanwezigheid van Concordia bij de kroning van prinses Beatrix in Amsterdam. ,'Ondanks slechte perioden is de vaart in Concordia steeds weer teruggebracht. Onze muziekvere niging hoopt nog vele jaren een onmisbare schakel in deze ge meenschap te vormen", aldus penningmeester Bijl. Tijdens de toespraak van Bijl was er een majorette wegens de warmte-onderuit gegaan en een verfrissing tijdens een korte pauze deed dan ook velen goed. Burgemeester Baerends wenste Concordia daarna namens het ge meentebestuur van harte geluk met het eeuwfeest. "Honderd jaar lang is de muziekvereniging een begrip in onze samenleving en meer nog dan dat. Concordia speelt immers een heel belang rijke rol omdat het bij uitstek mo gelijkheden biedt om gevoelens te uiten. Niet alleen bij vreugdevolle momenten, maar ook bij de Do denherdenking op 4 mei. Concordia is al 100 jaar present in de samenleving, zodat het geen wonder is dat de bevolking de muziekvereniging een heel warm hart toedraagt. Het gemeentebes tuur is dan ook net zo groots en viert dit eeuwfeest graag met u mee. Wij hebben veel waardering en respect voor de inzet van de leden, want hoeveel vrije tijd is er gezamenlijk niet aan de muziek vereniging gegeven. Wij zijn u bijzonder dankbaar voor de vele uren van studie en activiteiten", aldus de burgemeester. Om de waardering tot uiting te brengen, kon hij niet meer met het predikaat Koninklijke komen, want die erenaam kreeg Concor dia al eerder. Met veel genoegen maakte de burgemeester echter melding van het feit, dat als hom mage aan 100 jaar Concordia voorzitter Nelisse de erepenning van de gemeente Tholen werd uitgereikt. Voorzitter Schout van de Zeeuwse KNF overhandigde dhr. Nelisse de KNF-medaille voor 100 jaar muziekvereniging. Verder had hij nog zilveren KNF-spelden voor de jubilarissen A. van Bavel(kla- rinet) en J. Kustusz(instructeur drumband en majorettes) voor 25 jaar amateuristische kunstbeoefe ning. Schout noemde Kustusz de stimulator van de drumband en het majorettenpeleton en Van Bavel een zeer trouw lid. die te vens z'n vrouw en kinderen lid maakte van Concordia. Schout noemde de inbreng van een muziekvereniging belangrijk gezien de verstrooiing, die op so ciaal-cultureel gebied zowel actief als passief gebracht wordt. "Een muziekvereniging is sociaalvor mend", aldus de Zeeuwse KNF- voorzitter. Hij was blij met de sa menwerking met de muziekschool en hoopte, dat Concordia nog tot in lengte van dagen muziek zou maken. "Hopelijk hebt u ook me( de feestweek alle wind in de zei len. 't Is een groots programma, maar wie veel aandurft, krijgt er veel voor in de plaats", zei dhr. Schout. Voorzitter M. van Damme van de Bond van muziekgezelschappen Tholen/St. Philipsland was onder de indruk van de Concordia-his- torie en eerde met name de oude ren. "Die gemeentelijke onder scheiding is ook voor de Concor- diamensen van vroeger; post- huum voor Jan Quist, die lange tijd de motor is geweest", aldus Van Damme. Hij meende, dat er niet veel ge meenten in Nederland waren, die met 22.000 inwoners zoals Tho len/Flipland vijf muziekkorpsen hebben. .'Daar ligt ook enorm veel werk aan ten grondslag, maar Concordia heeft al honderd jaar kleur en fleur aan het historische stadje Tholen gegeven", zei de Bondsvoorzitter, die weer op een pracht feestweek rekende. De ju bilerende muziekvereniging bood hij nog een enveloppe met inhoud Regiodirecteur Paul van Belzen van de Zeeuwse Muziekschool vond 't bijzonder plezierig zijn fe licitaties te kunnen overbrengen. "Dat is niet vanzelfsprekend, want er was een lange aanloop nodig om elkaar te vinden. Dank zij de financiële steun van de ge meente kunnen we enkele korp sen van dienst zijn en we hopen ook met Concordia nog lang sa men te werken. Vroeger verzorgde een goede muzikant de opleiding van leerlingen, maar het alge meen niveau is hoger geworden en dat vereist e?n andere aanpak", zei Van Belzen, die ook een enve loppe had meegebracht. Ook een kleinzoon van dirigent A. Versv-j veren wilde een klein beetje van het salaris dat zijn grootvader bij Concordia ontving. VERVOLG PAG. 9 Donderdag 23 augustus 20 u. Concert door de uit bijna 100 muzikanten bestaande Philips Harmonie met voor de pauze een aantal klassieke en populair klassieke werken en na de pauze een bont en licht gevarieerd programma. Vrijdag 24 augustus 20 u. Grote showavond met medewerking van: Showorkest The Golden Mailbox Selection (5 muzikanten en zangeres); 20.45-21.15 u. Corry Konings; 2i.15-21.35 u. bandparodist Leo Troost; 21.35-22.05 u. ac cordeon-duo De Zusjes Wouterse; 23 u. Nico Haak. Na afloop bal met het showorkest The Golden Mailbox Selection tot 1.30 u. Zaterdag 25 augustus 14 u. Rondgang door Tholen door kon. muz. ver. Accelerando uit St Annaland, muz. ver. Euterpe uit St. Maartensdijk, OVM uit Oud Vos- semeer, Concordia uit St Philipsland, Scheldezonen uit Hoogerheide en Sint Caecilia uit Halsteren. Vanaf 15 (t. concerten in de feesttent door bovengenoemde koTpsen. 20 u. Grote Slotavond met medewerking van show- en dansorkest Country Fair. Tijdens deze avond een optreden van Willem Duin. Tevens deze avond trekking van de grote jubileum loterij door notaris mr. J. Schot, Tholen. Ruisend valt het graan Eerste schooldag met z'n zes sen... in ónze Polder Erepenning voorzitter Nelisse van 100-jarig Concordia Nu ook een weekmarkt in St. Philipsland Zilveren bestuurders Onder nemingsvereniging Tholen ge huldigd Graanoogst met topaanvoer Opknapbeurt de Sluis A.J.P. Nieuwe vuilnisophaaldienst in St. Philipsland Levendige, maar weinig koop lustige Poortvlietse braderie Tholen gaat dat vrijdag en za terdag dunnetjes overdoen Het vakantiespel is afgelopen Voetballers maken de spieren weer soepel WIE HET BEST WEET TE VERDRAGEN, KAN HET BESTE HANDELEN Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's Begin oktober wordt er in Meul vliet een popfestival gehouden van Thooise musici. Elke groep zal zo'n vier nummers spelen om een avondvullend pro gramma te krijgen. The Flu, die onlangs optrad-tijdens de braderie in St. Annaland. zal in elk geval present zijn. Thooise popgroepen die mee wil len doen, kunnen zich opgeven bij de beheerscommissie van Meul vliet, die dit evenement organi seert: 01660 - 2363. ÓNIIMGINRICHTING 1 Advertentie LM. Zes le klassers in A nna Jacobapolder zijn maandag aan hun eerste dag op de lagere school begonnen. In de nieuwe School met de Bijbel' delen ze het lokaal met vijf 2e klassers en drie 3e klassers. De scholen hebben maandagmorgen hun deuren weer geopend, 't Was een zonnig begin na een wat onrustige nacht voor de eerste klassers, die toch altijd weer tegen zo'n grote stap naar de 'grote' school opzien. Moeder begeleidde zoon of dochter echter in de meeste gevallen bij deze belangrijke overgang en ook de juffrouw was heel vriendelijk bij het welkom. In de kleinste school van onze streek, de School met de Bijbel te Anna Jacobapolder, begonnen zes jongens en meisjes aan een nieuwe periode in hun leven. De moeders kregen koffie van mevr. De Kok, die ze ook de klas toonde, waar de leerlingen vanaf maandag leren lezen, rekenen en schrijven. Gelukkig was er op de eerste schooldag direct al een onderbreking met gymnastiek, waarvoor de leerlingen per bus van Klundert Tours naar de Wimpel in St. Philipsland worden gebracht. Overigens is 't prettig werken in de nieuwe school, maar aan het einde van de eerste schooldag was ook de juf wel moe van het vele praten. Bovendien moet ze als waarnemend hoofd optreden nu dhr. F. Ronner al geruime tijd ziek is. Mej. Bodbijl. die in het kader van het werkgele genheidsproject EAJ aan haar voorlaatste van totaal vier jaar begonnen is, neemt tijdelijk waar. Zij werkte volgens het project maar l'/i dag per week, waaraan ze vrijwillig nog een halve dag onbetaald toevoegde. De School met de Bijbel in Anna Jacobapolder is met zes le klassers te.vyeden. want dat is vorige jaren minder geweest: de tweede klas telt 5 kinderen en daarna is het evenredig aan de klas: 3 in klas drie, 4 in klas vier, 5 in klas vijf en 6 in klas zes, totaal 29 leerlingen, eén minder dan vorig seizoen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1