'Je weet nooit wat er voor de dag komt' Eduard Goedegebuure laatste kind baakster tante Cor Inwoners kopen meer in stad Tholen zelf Don/centrum Rien Janvier Bintje 25 cent Zaterdag zomermarkt Poortvliet BOUMAN POTTER Uit de startblokken Programma 100 jaar Concordia Y57 Donderdag 16 augustus 1984 40e Jaargang no. 40 "Hoe heb ik dat allemaal kunnen doen", vraagt mevr. van Poortvliet-van Vossen(78) uit St. Annaland zich af. Tante Cor hielp in veertig jaar meer dan 300 kinderen ter wereld. "Nu gaat 't niet meer, er is overal een grens van", zegt de baakster, die met de derde generatie Goedegebuure haar werk als 'minne' beëindigt. Ewoud was 40 jaar geleden de eerste, bij z'n zoon Dinno had tante Cor 19 jaar geleden al heel wat praktijk opgedaan en bij diens zoon Eduard vindt ze het meer dan welletjes. Zelf zien Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet DEZE WEEK Voorzitter jubilerende ondernemersvereniging "Het laatste halfjaar is er een kentering ten goede in de koopkrachtbinding opgetreden. Mijn indruk is, dat de mensen minder frequent naar Bergen op Zoom gaan. Dat succes - daar kom ik eerlijk voor uit - schrijf ik toe aan de levensmid delensector. Dat voorzieningenapparaat is in Tholen nu zo goed, dat ze minder naar elders gaan. Voor andere artikelen gaat men dan ook niet apart over de brug, zodat het gehele winkelapparaat van Tholen van deze ontwikkeling profiteert." Met knallende ballonnen en applaus is maandag morgen in Meulvliet op luidruchtige wijze" de kinder vakantieweek in Meulvliet te Tholen begonnen. Na het grote succes van vorig jaar, toonde de wijkvereni- ging Buitenzorg zich opnieuw enthousiast met de or ganisatie, bijgestaan door twintig vrijwilligers. Ruim 150 kinderen genoten van allerlei spelletjes. Speurtocht Dansen is plezier voor twee bij scholieren vanaf 14 jaar junioren vafi8't/m10 jaar echtparen en twens voor nieuwe danslessen vanaf heden iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur Don/centrum Rian Janvier Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Voor deze contreien loopt met dit weekeinde de wat we vroeger noemden 'grote vakantie' af. Het is nog steeds de grootste vakantie gebleven, al liegt het Kerst- en Paasreces er ook niet om. In dat opzicht is er wat meer spreiding en dat is gunstig. De jachtige mensen van vandaag hebben wat meer onderbrekingen nodig dan de voorheen heel wat gezapiger ge neratie. Anderzijds betekent het wel, dat het takenpakket van zo'n cursusjaar met name dan bij het voortgezet onderwijs een zodani ge bundeling omvat, dat er tijdens het onderwijsgebeuren niet zoveel adem valt te scheppen. Wie een halve eeuw terug gaat, zal erken nen dat het onderwijs toen schier een weldadige rust gaf en nu een jachtig klaarstomen werd. Daarbij zijn niet alleen leerlingen, maar ook leerkrachten nog zodanig be zet door het 'bijbenen' van telkens nieuwe ontwikkelingen, dat de afgeronde vijf uur onderwijs van vroeger, nu zeker een tien-urige dagtaak werd. Daarom te meer kan die boog minder langdurig gespannen blijven dan voorheen. Raadslid P. van Belzen, zelf le raar, zei het maandag zo treffend bij de behandeling van de notitie dagrecreatieve voorzieningen: de menselijke geest en het menselijk lichaam zijn geen machines die onbeperkt kunnen draaien. In feite is het niet anders in het be drijfsleven. Continu-arbeid, nacht- en weekenddiensten en daarna weer een uitblaasperiode, het is ongeregeld. Of zoiets de geestelijke volksgezondheid be vordert, moet worden betwijfeld. Rust is synoniem met bezinning, jacht is gelijk aan doordraven. In de nu bijna voorbije vakantiepe riode is op alle gebied te merken dat de troffel rust. Toeleveringen haperen en mensen die je nodig hebt, zijn uitstedig. De rust keert in dat opzicht weer, met een her nieuwde activiteit van langzamer hand iedereen. Ondanks de wat minder stralende, maar ook weer niet helemaal zonloze zomer, kon jong en oud wat nieuwe krachten op doen. Het was soms een fleurig gezicht, de velen ontspannen te zien recreëren en met name ook de ouderen konden weer eens van stal komen. Immers, vooral voor die categorie duurt een winter- peiode heel lang, ditmaal zelfs extra lang door de koude voorzo mer. Maandag zet menige kleuter ook een nieuwe, vrij ingrijpende stap op het nog tintelende leven spad. Er zit wat bijzondere beko ring in, als voor het eerst en dan ook wat beschroomd de school bank wordt bezet. Wat onwennig, ook al heeft men al een peuter speelzaalperiode achter de rug. Ook het vervolg is door de inte gratie van kleuter- en lager on derwijs wat minder scherp, maar het is toch nog een grote stap voor een kleuter als hij naar 'de grote school' gaat. Het vervolgonder wijs brengt voor de nieuwelingen eveneens spanning mee. Zo staan we nu aan een nieuw schoolbegin, waarvan velen verwachtingen hebben en anderen weer wat aar zelend tegenover staan. Een goede pedagogische ondergrond van leidinggevers vergt op dat leven spad een voorzichtige benadering. Men kan een kinderzieltje snel verminken door wat hooghartig sarcasme. Anderzijds is de jeugd tegenover elkaar ook veelal lang niet kinderachtig. Dat is niet zo veel anders dan vroeger, maar het bestaat nog evengoed. Dit alles doet ons overpeinzen, wel blij te mogen zijn, dat die rustperiode in gezondheid en zonder ongeluk ken voorbij ging. We vragen weer bijzondere aandacht voor de maandag te beginnen nieuwe pe riode voor de soms nog jeugdige, maar ook voor de al wat meer doorgewinterde karakters. Vanuit de eigen krant is er het meeleven voor de ouders die de verandering dienen te verwerken, voor de leerkrachten die hun nieuwe ve rantwoordelijkheid misschien weer behoorlijk voelen drukken, maar vooral ook voor de jeugd die de nieuwe, wat onzekere, wat on wennige, wat vreemde, wat onge wisse stap moet zetten. Geen dra matiek overigens, maar een ge wone levensloop. Niettemin sterkte voor allen. Veiling St. Annaland dinsdag 14 augustus: Dore I 28-30, Dore II 29, afwijkend 25-26, Gloria 20-25, Bonken 29, Premiere 20, Bintje 20-25, Bonken 30-31, Eigenhei mer 29-37, aanvoer 245 ton. Woensdag 15 augustus: Dore I 29-30, Dore II 28, afwijkend' 24-26, Bonken 12, Lekkerlander 23, Gloria 17-24, Bonken 29, Bintje 16-23, Bonken 30-31, Ei genheimer 32-36, Aminca 19, aanvoer 235 ton 25 ton plantuien 47.30. i Vroeger kende elke plaats wel één of meer baaksters, maar met het professioneler maken van de ge zondheidszorg, nam het kraam- centrum steeds meer werk over. Er kwamen ook geen jonge baak sters bij. ,'Ze gingen vroeger van armoede bakeren. Bij de kraam visite kreeg 'de minne' dan veel fooitjes. Voor mij js dat geld bij zaak. Het was veel liefdewerk voor familie. Bij m'n zuster ben ik begonnen en dat was direct al een tweeling. Ewoud was er al voordat de verloskundige mevr. Corporaal kwam en bij de tweede, Jan, de den we 't samen.. Ook bij m'n jongste zuster Janna heb ik toen gebakerd. De vorige baakster, weduwe Feytel, mocht 't op dok tersadvies niet meer doen. Bij heel wat neefjes en nichtjes ben ik toen geweest. Ze wisten dat ik 't graag deed." Cor van Vossen, zoals veel St. Annalanders zeggen, begon de kraamhulp uit andere motieven dan om de kost te verdienen. "Zeer tot m'n spijt heb 'ik nooit geen kinderen gehad. Ik dacht: wanneer ik maar eens een kind geboren kon zien worden. VERVOLG PAG. 2 De voorlaatste van zomermarkten of braderiën van het seizoen 1984 is Poortvliet, waar komende za terdag van 14.00 uur tot 21.00 uur Markt en onmiddellijke nabijheid druk bezet zijn met stands. Het zou best eens zo kunnen zijn, dat het de tot dusver grootst opgezette zomermarkt is, die Poortvlietse ondernemers organiseerden. Het wordt passen en meten om alle standhouders een plaatsje te be zorgen, terwijl de markt zich daarvoor bij uitstek leent. Als ex tra attractie kan de jeugd tot en met de lagere school zich uitleven op een luchtkussen, dat de Rabo bank liet komen. Een fietscross is er weer op het terreintje Rozema rijnstraat. Uiteraard zijn naast de plaatselijke en van elders toegela ten ondernemers met aantrekke lijke aanbiedingen menig plaatse lijke vereniging of eilandelijke liefdadigheidsinstelling present. Verenigingen met rad van avon tuur. spijkerbalk. het 21 spel van de Lionsclub voor het Stavenisse- gehandicapten-steiger of de mo torcrossclub met spijkerbalk. De plattelandsvrouwen ditmaal eens niet met de traditionele poffertjes, maar met Brusselse wafels. Zelfs de peuterspeelzaal is van de partij met een stand en daarbovenop al de andere eerder aanwezige vere nigingen, die het geheel tot een rijke zomermarktvariatie maken, 's Avonds zorgt de Vossemeerse boerenkapel nog voor extra mu zikaal vertier. yVON ING llM RICHTING tl i t_ Advertentie I.M. Na ruim 300 kinderen ter wereld te hebben geholpen, stopt de 78-jarige mevr. C. van Poortvliet-van Vossen uit St. Annaland met de kraamhulp. Eduard Goedegebuure (in haar armen) was de laatste; zijn grootvader Ewoud Goedegebuure (links) veertig jaar geleden de eerste. Samen met dokter A.C.J. Noteboom (rechts) deed baakster 'Tante Cor' haar laatste zware bevalling. Uit de startblokken...naar school Thoolse begroting 1985 komt maand later Postkantoor en bibliotheek zowel vanaf Dalemsestraat als Doelweg bereikbaar Verplicht aansluiten op dru- kriolering in buitengebied het ga je goed....Onion spe cialties Meer mogelijkkeden voor Thoolse dijkrecreanten Dertien jufs en zes meesters zonder werk t Hoe verminder je risico ge meentelijk (brandweer) wa genpark? Het honderdjarige Concordia opnieuw belicht Inwoners kopen meer in Tho- len-stad t Streekbewoners kunnen nog twee weken naar de Meestoof Zaterdag zomermarkt in Poortvliet Kindervakantieweek draait Weer overwinning van Heieen Hage Naar school: Uit een juiste opdracht groeit de vreugde in het werk als de kleurige bloemsemblaadjes uit een ge zonde plant Dit nummer bestaat üit 12 pagina's gisch onderzoek van 1980 werden 75% van de Thoolse bestedingen in de voedings- en genotmidde- lensec'or bij plaatselijke winke liers besteed. Bij de duurzame of gebruiksgoederen was de koop krachtbinding slechts 31%. Voorzitter Heuseveldt heeft de indruk, dat die cijfers in positieve zin gewijzigd zijn. De zuigkracht van Brabantse mogelijkheden neemt af door verbetering van het Thoolse winkelbestand. Recent werd wel een kleine supermarkt aan de Grindweg gesloten, maar de grote supermarkt aan de Kot- terstraat floreert. Ook de rijdende winkels houden in Tholen nogal wat koopkracht vast. In de loop der jaren zijn verschillende ver nieuwingen doorgevoerd en het aantal ondernemers neemt ook VERVOLG PAG. 9 Voorzitter J. Heuseveldt van de 25-jarige Ondernemersvereniging Tholen is blij met die positieve wending, maar overigens heeft hij nogal wat zorgen. Hij is minder optimistisch gezien de verharding van de concurrentiestrijd, het ge brek aan opvolging in de bedrij ven en in de vereniging en het toenemend 'blik' met gebruik aan parkeerruimte in Tholen. Volgens het distributie-planolo- De kindervakantieweek in Tholen begon maandagochtend goed met 150 kinderen in Meulvliet, die knipten, plakten, verfden en timmerden. Vrijdagavond om acht uur is de finale met de huttenverbranding op de Oesterputten. Wethouder J. Versluijs sprak bij de officiële start van een veelbe lovend programma met nieuwe, leuke dingen. "Er zijn zelfs wed strijden bij en iedereen komt aan bod. Het werven van vrijwilligers ging wat moeizaam, maar geluk kig is het toch op tijd rond geko men. Ik hoop, dat het weer een gezellige en geslaagde week wordt. De vakantie duurt voor kinderen langer dan voor ouderen en daarom kan er een stukje ver veling optreden. Deze kinderva kantieweek komt daaraan tege moet, maar zo'n activiteit zou niet alleen tot Tholen beperkt dienen te blijven. Ook in de andere dor pen op ons eiland zou zoiets van de grond moeten kunnen komen", zei de wethouder. Na het losknippen van een net met ballonnen konden de kinde ren hun enthousiasme wel kwijt. Wethouder Versluijs kreeg bloe men, evenals Mevr.. A. van der Sande, lerares Creatieve vakken, die de vrijwilligers een snelcursus had gegeven. Daarna gingen de kinderen weer druk aan het werk met allerlei oude materialen, die uitstekend geschikt bleken om te plakken, tekenen, verven, kleien, enz. De gemeentelijke jeugdwerkster Ca- rien Rockx begeleidde alles met haar medewerksters. Er waren ook nog tractaties en aan het einde van de morgen konden de eerste werkstukken mee naar huis genomen worden. 's Middags waren er wat minder kinderen, bijna 100. Mogelijk ga ven de anderen de voorkeur aan het zwembad. Er kwam een echte pottebakker, die leerde, hoe de schijf gehanteerd moest worden. Verder mochten er bloemstukjes worden gemaakt en w^s er des kundige uitleg over het maken van sieraden met kraaltjes, ijzerd- raad, enz. Het was een bijzonder leerzame middag, 'waarbij ieder een aan zijn trekken kwam. Voor de mooiste werkstukken was er een prijs. Dinsdagochtend zocht de jeugd de zon op met een speurtocht. Verdeeld over twaalf groepjes gingen de kinderen op stap door de binnenstad, waar men via het opzoeken van letters de spreuk 'Oost West, Thuis best' moest zien te maken. De '7 Up Club' was het eerste binnen. De andere groepen droegen namen als de speurneuzen, smurfen, oliebollen, enz. Vandaag, don derdag, is er een volksspelen-ker mis in en om Meulvliet en van middag een zeepkistenrace. Mor genochtend het varende kindert heater Dodd uit Middelburg aan de Kaay en ,'s middags de play back show m.m.v. Leo Troost, Tevens is er dan een modeshow van eigengemaakte kleding. Vrijdagavond om acht uur is de huttenverbranding op de Oester putten. SS Advertentie IM Zaterdag 18 augustus 14 u. rondgang koninklijke muziekvereniging Concordia; 15 u. opening feestweek in de feesttent aan de Bosstraat met een optreden van Con cordia, historisch overzicht 100 jaar Concordia en receptie voor geno digden; 18.30 u. rondgang en concert door O en U Nieuwerkerk in samenwerking met Nu met Hope uit Bruinisse; 19.30 u. openingsbal met medewerking van het Safari Kwartet, toegang vrij. Maandag 20 augustus 19.30 u. Toneeluitvoering door St. Joseph uit Ovd Vossemeer met "De verloofde van mijn vrouw". Na afloop bal met medewerking van Oud Vosseméers Blaaskapel. Dinsdag 21 augustus 20 u. Veronica top 40 drive-in show. Woensdag 22 augustus Speciale kindermiddag met om 15 u. Benny's Kindershow met pop penkast, goochelen en een songfestival; 19 v. Playback wedstrijd Pi- nocchio met na afloop dansmuziek met medewerking van De Fralé's. Donderdag 23 augustus - 20 u. Concert door de uit bijna 100 muzikanten bestaande Philips Harmonie met voor de pauze een aantal klassieke en populair klassieke werken en na de pauze een bont en licht gevarieerd programma. Vrijdag 24 avgustus 20 u. Grote showavond met medewerking van: Showorkest The Golden Mailbox Selection (5 muzikanten en zangeres); 20.45-21.15 u. Corry Konings; 21.15-21.35 u. bandparodist Leo Troost; 21.35-22.05 u. ac cordeon-duo De Zusjes Wovterse; 23 u. Nico Haak. Na afloop bal met het showorkest The Golden Mailbox Selection tot 1.30 u. Zaterdag 25 augustus 14 u. Rondgang door Tholen door kon. muz. ver. Accelerando uit St Annaland. muz. ver. Eute.rpe uit St. Maartensdijk, OVM uit Oud Vos semeer, Concordia uit St Philipsland, Scheldezonen uit Hoogerheide en Sint Caecilia uit Halsteren. Vanaf 15 u. concerten in de feesttent door bovengenoemde korpsen. 20 u. Grote Slotavond met medewerking van show- en dansorkest Country Fair. Tijdens deze avond een optreden van" Willem Duin. Tevens deze avond trekking van de grote jubileum loterij door notaris mr. J. Schot, Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1