Concordia Tholen 22 september HONDERD JAAR Heieen Haae wil araaa ronde van St. Maartensdijk winnen Gemeente pakt sloop stevig aan ST^|» Gorishoeksedijk wordt verbreed Gemeentewapen, platenspeler en bloemen bij huldiging m Gescheiden wandel- en fietspad Donderdag 9 augustus 1984 EENDRACHTBODE In tachtiger jaren vorige eeuw Thoolse muziekkorpsen Al in 1844 Ere-leden Verswijverens "Hooger zij ons doel" Het vaandel versleten Tweedaagse reis Het eeuwfeest van Concordia "Ik heb één wens: ooit nog eens winnen in St. Maar tensdijk." Heieen Hage, tweede in het algemeen klassement van de eerste ronde van Frankrijk voor dames, was ondanks haar successen chauvinistisch genoeg om een overwinning in eigen dorp gelijk te stellen met een zegetocht op de Champs Elysees in Parijs. Als het wielercomité St. Maartensdijk de hui dige rondedatum echter handhaaft, kan Heieen die wens volgend jaar niet in vervulling zien gaan, want ze hoopt opnieuw aan de Tour de France mee te doen. Buiten verwachting De Thoolse Gemeenteraad beslist maandagmiddag over het slopen van twintig panden en daar blijft het niet bij, want in dezelfde vergadering wordt ook be slist over de aankoop van huizen waarvoor nog geen sloopbestek is. Het grote aantal houdt verband met het aflopen van de mogelijkheid om saneringssubsidie van het rijk te krijgen, zegt wethouder L.J. Koopman, die de laatste maanden veel op pad is geweest voor onderhandelin gen met de eigenaren. Voor 15 augustus moeten de aanvragen in Middelburg zijn en het gemeentebes tuur van Tholen wil de subsidie niet graag mislopen. Met verschillende eigenaren heeft wethouder Koop man echter nog geen accoord kunnen krijgen, zodat hij probeert voor een aantal gevallen uitstel te krijgen. In de meeste gevallen worden er nieuwe huizen ge bouwd op de plaats van de slooppanden, zoals op de foto aan de Westvest in St. Maartensdijk, waar de voormalige schuur van molenaar W.G. Robbe afge broken wordt. Ook het oude kolenpakhuis daarnaast wordt aangekocht, maar wethouder Koopman wist nog niet zeker of dat in verband met belendende panden wel gesloopt kan worden. De panden Haven 1, 5, 7 en 9, Westpoort 2, Achter 't Bos 2 en 4 en Groenedijk 16 gaan in elk geval wel van de kaart. In St. Annaland de woningen Javadijk 2, 4, 14 en 18. Hierbij zijn tweede huizen, o.a. van Duitse eigenaren. Bij de aankoop is de voorwaarde overeengekomen, dat zij elders in het dorp een tweede woning mogen kopen, waarvoor ze dan ontheffing van de gebruiks- verordening krijgen gezien hun rechten uit het verle den. In Oud-Vossemeer wordt Kalisbuurt 35 met be drijfsruimte gesloopt, in Poortvliet de woningen Ro zemarijnstraat 16 en 18 en in Scherpenisse de woning Lenteplein 1 met schuur, evenals de huizen Molen weg 24 en 26. Onze Heieen Vergissing Geweldige afdaling BALLET-EN DANSKLEDING Revanche De gemeenteraad beslist maandagmiddag over ver breding van de Gorishoeksedijk en aanleg van een gescheiden wandel- en fietspad. Daarvoor wordt grond gekocht van jonkheer Mollerus te Heerde. Snel uitvoeren Van de eens zeven Thoolse muziekkorpsen zijn er vier overgebleven. Dat weet elke eilandbewoner: "Accelerando" Sint Annaland als de oudste, "Concordia" Tholen als de opvolger, Oud-Vossemeers muziekvereniging als de derde van de vierling en "Euterpe" Sint Maartensdijk als de jongste telg van de nieuwe situatie. Inderdaad nieuwe situatie, want in de tachtiger jaren van de vorige eeuw was er, hetzij een vervolg van eerder opgerichte korpsen, dan wel een voor het eerst, in elke Thoolse gemeente initiatief genomen tot vorming van een muziekgezelschap. Er werden daarna lauweren ge oogst. Soms beperkt tot het plaat selijk niveau, maar daarom niet minder gewaardeerd. Soms ook bewierookt met nationale lauwer takken. Maar in wezen was toch het voornaamste, dat een muziek vereniging in elke zo kleine ge meente een aantal inwoners ont spanning bracht in een kunstui ting en een veel groter deel van zo'n gemeente op heel wat hoog tijdagen van het jaar plezier aan het eigen muziekgezelschap kon beleven. Met het accent op de historie van de koninklijke mu ziekvereniging "Concordia" te Tholen vlechten we in dit artikel de Thoolse situatie van honderd jaar geleden. Er is zelfs de ge dachte aan het samenstellen vari een boekwerkje over de complete Thoolse muziekkorpsen-historie gerezen tussen de EB redactie en archivaris Zuurdeeg. Maar dat moet wel even wachten tot beiden niet alleen daartoe de mogelijk heid hebben en het vereist mate riaal hebben verzameld en ge schift. Het plan is er in elk geval. "Indien er niemand meer verdere inlichtingen wenst, stellen wij u voor te verklaren dat de Thoolse fanfare is opgericht". Die woor- Van de bijna honderdjarige koninklijke muziekvereniging "Concordia" zijn thans erelid: A.F. Goedemondt, L. Goede- gebuure, M. Oerlemans, D. Burgers, B.S. Nelisse, C.W. Delhez en A. van Droffelaar. den werden historisch vastgelegd in de zaal "Hof van Holland" te Tholen. Bij het 90-jarig bestaan van de koninklijke "Concordia" hebben we die trouwens ook al vastgelegd. Maar we nemen dit uitgangspunt, omdat er juist in die tachtiger jaren van de vorige eeuw een levendige belangstelling in ons gebied viel waar te nemen voor het oprichten van muziek korpsen. Op de keper beschouwd, kan het best zo zijn, dat in Tholen het eerste muziekkorps is ont staan. Immers in de jaren 1844- 1870 was er in Tholen ook al een muziekvereniging "Concordia", terwijl we uit de geschiedenis niet kunnen ophalen, dat men in an dere Thoolse gemeenten ook al zover was, dat er collectief werd gemusiceerd. Maar dit moeten we veiligheidshalve dan wel in het midden laten. Alleen staat het voor Tholen wel vast. De Thoolse muziekhistorie zón der onderbreking begint dan in 1881 met de oprichting van "Ac celerando" te Sint Annaland. Niet alleen dus het oudste korps, maar naar in de Thoolsche Courant van 50 jaar geleden wordt opgemerkt, ook de muziekvereniging, die het eiland door de hoogste muziekk- waliteit promootte. Accelerando vierde het eeuwfeest dus in 1981. Maar op 2 juni 1883 lezen we in een aflevering van de Thoolsche Courant het volgende: "Te Scherpenisse wordt een muziek gezelschap opgericht, waarvan de leden afkomstig zijn uit het op 24 februari 1878 opgerichte zangge zelschap "Vooruitgang zij Ons Streven". Als kapelmeester zal de heer A. Verswijveren uit Halste ren optreden. In de krant van 25 augustus daaraanvolgend wordt de oprichting bevestigd. De eerste uitvoering vindt plaats op 26 de cember 1883. Er stond niet bij, welke naam die muziekvereniging kreeg. Bekend is wel, dat het mu ziekkorps te Scherpenisse na de Tweede Wereldoorlog nog wat stuiptrekkingen vertoonde, maar vervolgens spijtig genoeg ten on derging. Twee maanden na het muziek korps Scherpenisse lezen we op 18 augustus 1883 in dezelfde Thool sche Courant: "Ook te Sint Maartensdijk wordt een muziek gezelschap opgericht met als naam "Hooger zij ons Doel". Di recteur wordt A. Verswijveren die ook leiding geeft aan de korpsen van Sint Annaland en Scherpe nisse. Uit een "ingezonden stuk", nu spreken we dan over "stem men van lezers" blijkt dat de heer A. Verswijveren begin 1882, dus een jaar eerder dan in Scherpe nisse en Sint Maartensdijk en twee jaar voor de oprichting van Tholens "Concordia", in Halste ren een muziekgezelschap (St. Cecilia") tot stand bracht, even eens vanuit een zangvereniging (Th. C. 22-9-1883). Als we dan 5 jaar overslaan, zien we in een be richt dat als president van het Sint Maartensdijks muziekkorps een meneer Dormaar wordt benoemd en uit een ander bericht valt op te maken, dat toen ook in Oud-Vos- semeer een muziekvereniging was ontstaan. We moeten vervolgens nog wat met jaartallen werken. Op 16 juni 1888 brengt "Concor dia" een serenade aan dokter E.C. van Rijssel te Poortvliet vanwege zijn 50-jarig jubileum. Die uit voering stond onder leiding van dirigent A.J. Croïn. Een logische conclusie is, dat in 1888 Poortvliet nog geen eigen korps had en dat toen wel, evenals een eeuw later, muzikale bijstand werd geboden in de dorpen waar een muziekve reniging ontbrak. "Concordia" uit Tholen bleek ook toen al bereid per gerij - of ging het misschien te voet Poortvliet te vermaken. Een maand later (14-7-1888) neemt Concordia" deel aan een ling) voor een nieuw vaandel. Die suggestie van de krant bleef niet zonder resultaat. Slechts een goe de maand later (25-8-1888) lezen we: "Een comité, bestaande uit een 7-tal dames overhandigt een nieuwe vaandel aan "Concordia". Uit het verslag blijkt voorts dat het oude vaandel afkomstig was van een vorig muziekgezelschap, dat ook Concordia heette en dat vaandel had men van de gemeen te in bruikleen gekregen. Als toe voeging was vermeld, dat toen de heer I. van Gorsel president van Concordia was, die al vanaf de oprichting bij de Thoolse muziek vereniging was betrokken. In die tijd was er van gemeente wege niet alleen maar een vaandel in bruikleen verstrekt, maar werd aan "Concordia" ook al een ge meentelijke subsidie verleend. We kwamen er niet direct achter hoe s Proficiat, Concordia Een ieder roept: "Hiep, Hiep, Hoera", Ik zou het willen zingen Een club van vrienden met elkaar En die bestaat al honderd jaar Nu mag het feest beginnen In elke club is wel eens wat Zo heeft zij ook een tijd gehad van minder goede jaren. Nu gaat het prima, magnifiek Concordia, maakt pracht muziek Probeer 't zo te bewaren A Is ik zo uw bezetting zie, dan is het nu een harmonie 't Was in mijn tijd fanfare Met v/ d Broek als dirigent zeer vakbekwaam en excellent en ook als mens de ware Hoe ik dat weet? 'k Ben lid geweest dat staat nog helder voor m'n geest Ik zal dat nooit vergeten een broekje was ik - vijftien jaar toen werd ik lid met nog een paar 'k Heb aan de alt gezeten Daar was een v/d Linden bij 'n goede gebure en een kei De rest is mij ontschoten 'k verhuisde naar een vreemde stad omdat ik daar m 'n werkkring had 'k heb tranen toen vergoten De twintiger jaren was het toen die tijd wil ik wel over doen met ook de zelfde mensen Dat was een goeie, ouwe tijd Vol muzikaal gezelligheid zo iets mag ik toch wensen? De Tholenaar van deze tijd wil zijn Concordia niet kwijt en dat is toch geen wonder? Bij ieder Thools evenement is ook Concordia present en Tholen wil niet zonder Ik wens u nog veel jaren toe wordt nooit het musiceren moe 't geeft blijdschap in het leven viert nu het honderdjarig feest met veel muziek en blij van geest ik kom een handdruk geven P.M. van Eekelen Izaak van Gorsel, oprichter en eerste president van dd muziekvereniging Concordia muziekwedstrijd - blijkbaar werd dat toen nog geen concours ge noemd - in Tilburg. Tegelijkertijd wordt er in de Thoolsche Courant geklaagd dat het vaandel versle ten is en dat zou in Tilburg een slechte indruk geven. Nu kan het nooit te oud zijn. Van redactie kant wordt gesuggereerd zich in te zetten (via een burgerij-inzame- hoog de jaarlijkse bijdrage van de gemeente was. Nog in datzelfde jaar - december 1888 - viert "Hooger zij ons doel" te Sint Maartensdijk haar eerste lustrum. Als we vervolgens overspringen naar het jaar 1891 zien we dat Concordia al op 7 februari op treedt, zij het door het droevig verscheiden van haar "eerste" lid G. Wijnen. Daardoor is er in dat jaar een wat verlate winteruitvoe- ring nl. pas op 9 mei en op die avond wordt besloten te zullen deelnemen aan een muziekwed strijd (nog steeds geen sprake van concours) te Eindhoven. Reken maar dat zo'n reis in die tijd een opgave was voor de muzikanten. Het was bijna de wereld uit. Daarom ook doet secretaris C.A. van der Burght in de Thoolse Courant van 27 juni van dat jaar 1891 een oproep aan belangstel lenden, die de reis naar Eindho ven willen meemaken. Dat kan een verlichting voor de onkosten betekenen. Te Eindhoven viel Concordia echter op 11 juli 1891 buiten de prijzen. Men maakte er een tweedaagse van, zo wordt in het bericht vermeld en dat was voor die tijd niet zo'n wonder. Op de terugweg werd Breda bezocht. VERVOLG PAG. 11 'Voor alle wielertruien die zijn vrouw al gewassen heeft, is het gehele parcours van de Ronde van Frankrijk nodig", vertelde dhr. A.L. Hage vrijdagavond in café Smerdiek bii de huldiging van zijn dochter en Tour vedette Heleen(25). De bloemen die mevr. Hage van het gemeentebestuur kreeg, waren dan ook precies in de roos. "Volgens lzak(broer van Heieen) heb ik 't allemaal aan hem te danken", zei de gele truidraagster vrijdagavond in café Smerdiek, waar ze na een rondrit door het dorp officieel werd gehuldigd voor haar zes gele truien, drie rit- zeges (waaronder een bergetappe en een tijdrit) en de eerste plaats in het bergklassement (bolletjes trui). De gezamenlijke trainings- ritten van Heieen en Izak van de afgelopen winter hadden hun vruchten inderdaad afgeworpen. De ronde van Frankrijk is voor de Nederlandse dames buiten ver wachting verlopen, zei speaker Rien de Jonge. Heieen vond met name de bergritten fantastisch. "Het was er behoorlijk steil en de bergen duurden ook veel langer dan ik eerder meegemaakt had, maar de sfeer was buitengewoon. Namen op de weg en veel publiek, dat geweldig enthousiast reageer de en je soms ook duwde. Ik had graag naar de Olympische Spelen gewild, maar eerlijk gezegd heb ik er nu geen spijt meer van", ver telde Heieen. De fam. Hage had met vier dames en twee amateurs een groot aantal wielersporters voortgebracht. Ze grossierden in nationale titels en zelfs de wereldtitel haalden de dames binnen. De stimulans kwam van vader A.L. Hage, die als late jeugdzonde op z'n 37ste een fiets kocht om toertochten te gaan maken. Nu zijn er overal tourclubs, maar toen was dat iets bijzonders. Toen er bij de wieler vereniging Roosendaal niet veel meer viel te leren, ging Hage met Bella en Keetie naar Frankrijk, waar de basis werd gelegd voor de latere successen. In café Smerdiek werd daar uit gebreid bij stil gestaan, o.a. door wethouder van sportzaken P. van Schetsen, die opmerkte, met veel genoegen deze bijzondere ge beurtenis namens het gemeente bestuur bij te wonen. "Ik zeg be wust de huldiging van onze He- leen Hage, want ondanks het feit dat zij al geruime tijd niet meer ingeschreven staat als inwoonster van Tholen, is de naam Hage zo verbonden met Smerdiek, dat ik toch durf te spreken van onze Heieen. Trouwens, in alle media wordt gesproken over de Zeeuwse Heieen Hage." Volgens de wethouder is het da- meswielrennen in ons land altijd een ondergeschoven kindje ge weest. "Smerdiek heeft zich echter altijd doen gelden als een positie ve uitzondering en het laat zich raden waarom. De familie Hage heeft borg gestaan voor het voortbrengen van zeer talentvolle wielertelgen. Bella en vooral Keetie hebben jarenlang als am bassadrices van Tholen en meer in het bijzonder van Smerdiek ge fungeerd. Zoon Nap laat regel matig van zich horen en ook Izak zal het waarschijnlijk wel redden. Vrij recent werden we opnieuw verrast door uitstekende wieier- prestaties van Heieen. Heieen, met jouw manier van koersen heb je ons een paar weken in de ban gehad van de eerste ronde van Frankrijk voor dames. Zo'n tweede plaats in het alge meen klassement komt met colle ga's en begeleiders tot stand. Jullie prestaties staan in schrille tegenstelling tot die van die wiel- rensters die zijn uitgezonden naar de Olympische Spelen. De ene wedstrijd is de andere wel niet en het ene parcours is onvergelijk baar met het andere, maar één ding vraag ik me wel af: heeft de selectiecommissie van de KNWU geen grote vergissing gemaakt met het niet afvaardigen van Heieen Hage naar de Olympische Spelen. De uitspraak van Mieke Havik in een t.v. interview, dat als er na de ronde van Frankrijk nog één plaats te vergeven was voor de Olympische wegwedstrijd alleen Heieen Hage daarop recht had, onderschrijf ik van harte. Heieen, ik ken je plannen voor de. toe komst niet, maar ik hoop dat de KNWU de vergissing in 1988 zal herstellen. Heieen heeft met haar ploeg baanbrekend werk verricht voor het dameswielrennen in Ne derland. Daarvoor heeft het ge meentebestuur grote waarde ring", zei wethouder van Schet sen, die een glas in lood raam met het gemeentewapen aanbood. De ploegleider van de Neder landse damesploeg in de ronde van Frankrijk, Ben Scheperkamp, gaf nog enkele achtergronden van het succes. Dames uit drie ver schillende merkenploegen moes ten aan elkaar wennen. Heieen kende hij van de etappewedstrijd in de Verenigde Staten van Ame rika. De doelstelling om de eerste gele trui te pakken, lukte fantas tisch. Scheperkamp schreef dat vooral toe aan het koersinzicht van de Nederlandse dhmes, die voor veel meer successen zorgden. "Onze verbazing werd steeds gro ter. Het tempo in de etappes van 40 km was moordend. Mevr. Le- vitan, de vrouw van de Tourdi- Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.M. recteur, complimenteerde ons er mee. In La Plagne hadden we een slechte dag. Peter Post(de ploeg leider van de profs) schamperde tevoren al, dat de dames niet over die berg heen konden. Daarente gen verliep de etappe naar Mor- zine geweldig. Tot onze ongelofe lijke verbazing maakte Heieen in de afdaling een achterstand van 1.10 minuut op haar Amerikaanse rivale goed en ze won de etappe. De totale achterstand van 3.17 min. in het algemeen klassement was toen in de vlakke ritten niet meer te overbruggen. Heieen heefUt fantastisch gedaan en dat met zeer geringe training. Wat zou er uit kunnen groeien als er volop tijd voor wielrennen was? Wij hebben bewondering voor Heieen, die in alle eenvoud en bescheidenheid zulke grootse prestaties leverde. Dat siert haar familie en de gemeente", zei ploegleider Scheperkamp. Rinus Verboom, KNWU-ploeg- leider van de damesselectie, uitte ook zijn bewondering voor de da mesploeg in de Ronde van Frankrijk en de begeleiders. "De dames zorgden voor het enige pluspunt in het wielrennen. Met name Heieen, want het klasse ment is toch het belangrijkste." Verboom zei verder, voor negen tig procent de selectie voor de Olympische Spelen gemaakt te hebben. "Ik mocht maar vier meisjes uitzenden en met gelijk waardige rensters was de keuze moeilijk. Heieen heeft met haar prestaties in de Tour de France revanche op mij genomen. Ik zal niet meer om haar heen kunnen", aldus de KNWU-man. Het wielercomité St. Maartens dijk bood Heieen een platenspeler en bloemen aan. Ook anderen volgden nog met felicitaties en bloemen, zoals het wielercomité Poortvliet. ie Gorishoeksedijk is volgens b en w veel te smal. Oorspronkelijk had de verbinding alleen een functie voor landbouwverkeer, maar de intensiteit is nu betrek kelijk hoog(vlakbij liggen vier kampeerterreinen, een café-res taurant alsmede de strekdam en het strandje, dat ook veel publiek aantrekt). Bermen worden stuk gereden, de fietser en voetganger voelt zich terecht niet veilig. Er moet gesproken worden van een onveilige en onaanvaardbare si tuatie, aldus b en w. Met de eigenaar/beheerder van de weg. het waterschap Tholen, is het plan besproken. Samen met het Landbouwschap is een snelle verbreding bepleit. Dit karwei is in het kader van de openluchtre creatie voor subsidie voorgedra gen. Met de eigenaar van de dij ken, jonkheer Mollerus, is voor een aanvaardbare koopsom over eenstemming bereikt. De wandelgelegenheid in het na tuurgebied de Pluimpot wordt ook uitgebreid en verbeterd. In overleg met Staatsbosbeheer is een plan gemaakt, waarvoor een redelijk perspectief op subsidie bestaat in het kader van de open luchtrecreatie. Ook de grondaan koop is in beginsel subsidiabel. De commissies voor de ruimtelijke ordening en het bedrijfsleven hebben deze plannen al bespro ken. Ook de'commissie onroeren de zaken staat positief tegenover de aankoop. De notitie dagrecreatieve voor zieningen kan na behandeling in de commissies r.o. en b.l. ook worden vastgesteld. De adviezen waren positief. Er waren nog wel enkele nuance- en accentverschil len, maar b en w handhaven hun uitgangspunten en. stellen de raad tussentijds op de hoogte van de resultaten van het overleg met subsidiërende instanties.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9