THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD KERKSTRAAT THOLEN DEFINIEF AUTOVRIJ FUNKTIES BIJ DE VRIJWILLIGERS VAKATUREBANK AFDELING SOCIALE ZAKEN 'S MIDDAGS GESLOTEN!!! Donderdag 9 augustus 1984 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING m Vakbeweging PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Maandag 1 3 augustus a.s. komt de Thoolse gemeenteraad 's middags om twee uur bijeen voor een vergadering. Deze raadsvergadering vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en is voor iedereen toegankelijk. Op de agenda staan onder meer de navolgende onder werpen: - Verharden havenplateau te Sint Annaland; Het gedeelte van het havenplateau te Sint-Annaland dat direkt achter de weegbrug ligt is onverhard. Op deze onverharde strook vindt opslag van materiaal plaats. Er wordt vaak met wagens over heen gereden, waardoor spoor- en piasvorming optreedt. Het ge heel biedt een nogal rommelig en modderig aanzicht. Burgemeester en wethouders stellen voor op het bedoelde gedeelte een klinkerverharding aan te brengen. De raad wordt in overweging gegeven het benodigde geld beschikbaar te stellen. - Herstel brandweerauto korps Sint-Annaland; Bekend mag worden geacht dat met de brandweerauto van Sint- Annaland een ongeval heeft plaats gevonden. Onderzoek leerde dat het chassis van de wagen slechts geringe schade had opgelopen, zodat reparatie van de auto mogelijk is. De opbouw daarentegen is zodanig vernield dat nu wordt voorgesteld tot sloop over te gaan, alsmede tot het monteren van een geheel nieuwe opbouw. Het repareren van het chassis kost 4000,—, terwijl een nieuwe op bouw komt op 61.000,— exclusief B.T.W. Met wat bijkomende kosten (o.a. inbouw mobilofoon) wordt de raad gevraagd een kre diet van 83.000,— te verlenen. - Restauratie molen "de Nijverheid" te Sint-Maartensdijk; In mei 1984 besloot de gemeenteraad de kredietvotering ten be hoeve van de restauratie van molen "de Nijverheid" uit te stellen totdat zekerheid zou bestaan over een provinciale bijdrage. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft inmiddels ƒ107.000,— (25% in de subsidiabele restauratiekosten) aan de gemeente Tholen toegekend. Netto blijft ten laste van de gemeente een bedrag van ƒ338.000. Het werk wordt uitgevoerd door aannemer Molenmakerij Van Beek B.V. uit Rijnsaterwoude. Deze zal op korte termijn met het werk beginnen. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stel len. - Vervanging meubilair kleuterschool bij "De Regenboog" te Tholen; Na de schoolvakantie verhuizen de kleuters van "De Merel" aan de Oudelandsepoort naar de nieuwbouw bij de C.N.S. "De Regen boog". Daarvoor is het nodig dat meubilair dat ouder is dan 1 5 jaar wordt vervangen, maar ook dat kastruimte en kapstokken die niet uit de oude school kunnen worden meegenomen nieuw worden aangeschaft. De raad wordt gevraagd medewerking te verlenen. Aanschaf meubilair t.b.v. de Rehobothschool te Stavenisse en de School met de Bijbel te Sint-Annaland; Het bestuur van de Rehobothschool te Stavenisse vraagt de ge meenteraad om medewerking voor de aanschaf van 1 5 leerlingen setjes (tafel en stoel). Bij de inrichting van de school is rekening gehouden met 90 leerlingen. Bij aanvang van het nieuwe schooljaar wordt rekening gehouden met 103 leerlingen. Een voormalig lokaal van de School met de Bijbel te Sint-Annaland wordt voor een deel verbouwd tot personeelskamer voor de bijzondere school en voor het overige deel tot speellokaal voor de openbare kleuterschool. Voor de inrichting van de personeelskamer is aanschaf van meubi lair gewenst. De gemeenteraad wordt gevraagd voor beide gevallen medewerking te verlenen. - 1 5e wijziging Algemene Politieverordening (loslopen van hon den); Het huidige artikel in de A.P.V. (artikel 75) dat het laten (oslopen van honden regelt blijkt nog niet in alle gevallen een bevredigende mogelijkheid tot politie-optreden te bieden. Met name is dit het geval wanneer honden worden aangetroffen die de veestapels van schapenhouders in de weilanden bedreigen of aanvallen. Met een kleine wijziging in het bestaande artikel kan hieraan tege moet worden gekomen. Thans wordt het laten loslopen van honden buiten de bebouwde kom beperkt tot wegen en dijken. Gebleken is echter dat het verantwoordelijkheidsgevoel van diverse hondenbe zitters, zonder overigens te generaliseren zodanig beperkt is, dat de honden bij herhaling kans krijgen schapen te achtervolgen of te verwonden. Voorgesteld wordt de woorden "op wegen en dijken" te laten vervallen, zodat een verbod ontstaat een hond buiten de bebouwde kom te laten lopen, zonder dat men deze voldoende in zijn macht heeft. Daarbij wordt aangetekend dat het dus mogelijk blijft een goed gehoorzamende hond onaangelijnd te laten lopen. De raad wordt voorgesteld de A.P.V. dienovereenkomstig te wijzi gen. - Verslag minderhedenbeleid gemeente Tholen 1983; Op verzoek van de gemeenteraad is in 1 983 opnieuw met sukses een beroep gedaan op de tijdelijke rijksbijdrageregeling voor het voeren van een gemeentelijk minderhedenbeleid. Een van de voor waarden waaronder de rijksbijdrage van 30.000, is verstrekt be treft het opstellen van een verslag van het gevoerde beleid en een financiële verantwoording van de bestede gelden. Een en ander wordt nu ter vaststelling aan de raad voorgelegd. In 1 983 nam het onderzoek naar de situatie van de Thoolse minderheden een cen trale plaats in binnen het gemeentelijk minderhedenbeleid. Diverse kontakten met leden van minderheidsgroeperingen, scholen, maatschappelijke dienstverlening, arbeidsbureau, sociale zaken, woningstichting, kruisvereniging en huisartsen hebben ertoe geleid dat een vrij compleet overzicht is ontstaan van de situatie waarin de minderheidsgroepen in Tholen zich bevinden. Er is veel aandacht besteed aan voorlichting en informatieverstrekking over aktuele za ken. Surinaamse en Marokkaanse vrouwen namen deel aan een naaikursus, er werden arabische lessen georganiseerd voor Marok kaanse kinderen en er werd een start gemaakt met de voorbereiding van de kaderkursus "zelforganisatie" om te komen tot de oprichting van een Marokkaanse vereniging. De gemeente Tholen staat een aktief minderhedenbeleid voor ogen. In de toekomst zal een en ander verder worden uitgebouwd en zal het minderhedenbeleid de nodige aandacht blijven krijgen. - Subsidie Stichting gemeenschappelijke bibliotheek Tholen; Het bestuur van de Stichting gemeenschappelijke openbare biblio theek Tholen heeft de jaarrekening 1 983 en de begroting 1 985 voorgelegd. De rekening kent een gemeentelijke bijdrage van 278.879,26. De rijksbijdrage voor 1 983 bedraagt 38.959.80, zodat de netto gemeentelijke bijdrage 239.937,46 is. De begroting voor 1985 gaat uit van een gemeentelijke bijdrage van ƒ309.540,—. De verwachte rijksbijdrage bedraagt ƒ31.684,—. Binnen het bibliotheekwerk is er echter een aantal ontwikkelingen aan de gang die van invloed kunnen zijn op de samenstelling van de begroting van de bibliotheek en die van de gemeentelijke subsidie voor het bibliotheekwerk. Aangezien die ontwikkeling nog in een zodanig vroeg stadium verkeert dat de mate van invloed nog niet kan worden overzien, wordt de raad gevraagd de voorgelegde begroting goed te keuren. Verlenen krediet voor de bouw van een nieuwe bibliotheek in Tholen; De huidige bibliotheek aan de Stoofstraat te Tholen voldoet niet aan de redelijk te stellen eisen; met name is het vloeroppervlak te beperkt, waardoor een aantal aktiviteiten niet of nauwelijks kan worden verricht. Als bouwplaats wordt gedacht aan de strook grond die vrijkomt na afbraak van de voormalige openbare lagere school aan de Dalemsestraat. Deze bouwkavel is evenwel dermate breed, dat een kombinatie met een andere voorziening doelmatig en kostenbesparend zou zijn. Aangezien bekend was dat ook de P.T.T. een nieuw postkantoor wenste te bouwen is met de P.T.T. onderhandeld over een gekombineerde planvorm. Om de uitvoe- ringkosten te beperken is aan het plan een nieuw element toege voegd, te weten 5 etagewoningen. Het plan heeft inmiddels in stemming verkregen van alle betrokkenen. Uitgangspunt van de P.T.T is dat het nieuwe kantoor niet voor haar rekening wordt gebouwd, maar door een derde die dit onderdeel alsmede de te bouwen etagewoningen financiert. P.T.T. huurt vervolgens van die derde, de Hopmangroep te Zoetermeer, genoemde kantoorruimte. De gemeente blijft eigenaar van de bibliotheekruimte en neemt ook de exploitatie ter hand. Burgemeester en wethouders menen dat het ontworpen plan uit een oogpunt van stadsvernieuwing gewenst is. Een van de laatste negatieve elementen in het stadje Tholen wordt daarmee wegge nomen. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Gestreefd wordt naar een uitvoering die begint 1 985 kan aanvangen. Aanleg mechaniche riolering in een deel van het buitengebied; Als uitvloeisel van de zogenaamde "verfijningsregeling riolerin gen" krijgt de gemeente voor elke nieuwe aansluiting op de ge meentelijke riolering van het Rijk ongeveer 1000,— gedurende 25 jaar. Daarmee kan een investering van circa 10.000.per aansluiting worden gedekt. Alles boven de 10.000,— blijft volle dig ten laste van de gemeente. De regeling geniet bij vele gemeenten grote belangstelling. Er zijn aanwijzingen om te veronderstellen dat het Rijk het niveau van deze uitkering wil verlagen. Uit een financieel-technisch onderzoek is gebleken dat het haalbaar is 323 percelen aan te sluiten. Inmiddels is een rijksbijdrage toege zegd voor 310 woningen. Voor 13 woningen is een aanvullende aanvraag ingediend. Het is de bedoeling dat op 28 augustus de aanleg van een benodigde drukriolering met bijbehorende aanslui tingen wordt aanbesteed. De raad wordt in overweging gegeven het benodigde geld beschik baar te stellen. Financiële faciliteit aan Onion Specialties B.V.; Begin 1 984 besloot de gemeenteraad tot aankoop van de voorma lige fabriekshal van Van Lammeren te Sint-Maartensdijk ten be hoeve van de nieuwe bedrijfsvestiging van Onion Specialties B.V. Het bedrijf huurt de hal van de gemeente en wordt in staat gesteld om na 2 jaar het complex in eigendom over te nemen. Nu de vestigingsplannen door de direktie van het bedrijf verder zijn uitgewerkt blijkt behoefte bestaan aan een grootsere opzet van het bedrijfsgebeuren. De oppervlakte van de bestaande bedrijfshal is daarvoor te beperkt. Er is een plan ontwikkeld dat voorziet in de bouw van een nieuwe hal van circa 450 m2. Het is de bedoeling dat deze hal aansluitend op de bestaande hal wordt verwezenlijkt. De bouwkosten bedragen 75.000,—. 0 0 Door diverse extra investeringen heeft de direktie van Onion Special ties bij het kollege een oplossing bepleit die de liquiditeit van het bedrijf al te zwaar aantast. In die afweging hebben burgemeester en wethouders het gegëven betrokken dat het ongewenst is grond voor de uitbreiding aan het bedrijf over te dragen; dat zou immers een niet gewenste enclave teweeg brengen. De huidige grond en gebouwen zijn immers eigendom van de gemeente. Alles afwe gende hebben burgemeester en wethouders gekozen voor een voorstel waarbij de executiewaarde van de te bouwen hal aan de direktie van het bedrijf wordt betaald, waarna vervolgens die in vestering wordt verrekend in de jaarlijkse huur. Ook in dit geval wordt het bedrijf in de gelegenheid gesteld na 2 jaar de nieuwe hal te kopen. De raad wordt gevraagd met het voorstel van burgemeester en wethouders akkoord te gaan en in te stemmen met een vergoeding t van 50.000,— (zijnde de executiewaarde) aan het bedrijf. - Aankoop dijken in en rond Gorishoek. De wens bestaat om in en rond het rekreatiegebied "Gorishoek" een aantal verbeteringen tot stand te brengen. Zo is gewezen op de behoefte de wandelgelege-heid in het natuurgebied "De Pluimpot" te verbeteren en uit te breiden. Daarvoor is een plan ontwikkeld in overleg met Staatsbosbeheer. Het plan heeft inmiddels instemming verkregen van de daarbij betrokken partijen. Een ander plan dat reeds ter sprake is gebracht is de noodzakelijke verbreding van de Gorishoeksedijk. De weg had van origine uitsluitend een funktie Op 26 april 1982 werd de Kerkstraat te Tholen bij wijze van proef gesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers en fietsers en tussen 06.00 uur en 11.00 uur het verzorgingsverkeer komende uit de rich ting Botermarkt. De proefmaatregel werd genomen in het kader van de uitvoering van het verkeerscirculatieplan stadskern Tholen. Onlangs heeft een evaluatie (nader onderzoek) van de proef plaatsge vonden. Dit onderzoek heeft geleid tot het definitief worden van de bij proef genomen maatregelen. Binnenkort (naar verwachting oktober 1 984) wordt een begin gemaakt met een rekonstruktie van de Kerkstraat in zodanige vorm, dat duidelijk de funktie van winkelstraat ontstaat. aru voor het landbouwverkeer, maar is thans veel te smal. Er wordt veel van deze weg gebruik gemaakt, bermen worden stukgereden, ter wijl de fietser en voetganger zich terecht niet veilig voelt. Er is een plan ontwikkeld dat voorziet in de verbreding van de Gorishoeksedijk en een gescheiden aanleg van een fiets- en wan delpad. Voor de uitvoering van het plan was het nodig dat met de eigenaar van de verschillende dijken, jonkheer Mollerus te Heerde, overeenstemming over de aankoop werd bereikt. Dat lukte een dezer dagen, zodat de raad thans kan worden gevraagd tot aankoop te besluiten. Diverse aankopen omgeving Westvest Sint Maartensdijk; Het ligt in de bedoeling aan de Westvest te Sint-Maartensdijk een 6-tal woningen te bouwen. Een herziening van het bestemmings plan "Kom" is in voorbereiding. Daarvoor is het nodig acht perce len aan te kopen. Voorgesteld wordt van de heer C.J. Schot, Oude straat 8 een klein gedeelte van zijn achtererf met berging aan 5e kopen, van de Coöperatieve Brandstoffenvereniging "algemeen Belang" een oude schuur nabij de hoek Markt/Westvest en van de Dhr. en mevr. van Houte een tweetal percelen grond. Verkoop woning Voorstraat 2 te Oud-Vossemeer; Het al geruime tijd leegstaande pand Voorstraat 2 te Oud-Vosse- meer is ingevolge het bestemmingsplan "Kom" gehandhaafd. Het beleid is er op gericht om dergelijke panden af te stoten onder de verplichting dat een min of meer ingrijpende verbouwing dient te worden uitgevoerd om het pand weer aan de hedendaagse eisen van woonkomfort te laten voldoen. Op die basis is de heer M.J. Van Houte te Scherpenisse bereid het pand aan te kopen. Vaststelling notitie dagrekreatieve voorzieningen op Tholen; In het kader van de openluchtrekreatie is in het verleden een aantal rekreatieve voorzieningen op Tholen tot stand gebracht. Deze voor zieningen werden veelal verwezenlijkt met gebruikmaking van sub sidies van rijk en provincie. De behoefte bestaat om op korte termijn een aantal dagrekreatieve voorzieningen aan het totaal toe te voe-, gen. Aan de ene kant wordt daarmee voldaan aan de vraag aan meer voorzieningen (kwantitatieve behoefte) terwijl van de andere kant ook de kwaliteit van de dagrekreatie op een redelijk nivo wordt gebracht. De inmiddels ontwikkelde plannen zijn voorgelegd aan de daarvoor in aanmerking komende instanties. Die stellen zich in principe positief op, maar zijn pas bereid een definitief standpunt te bepalen nadat het gemeentebestuur van Tholen een visie heeft gepresenteerd, waarin in samenhang en goed onderbouwd wordt aangegeven hoe en op welke wijze in de toekomst het beleid ten aanzien van de openluchtrekreatie wordt uitgestippeld. Dit is de aanleiding geweest tot het samenstellen van de bovengenoemde notitie. Bewust is gekozen voor een korte notitie, toegespitst op de meest belangrijke onderdelen en uitmondend in een aantal konkrete dagrekreatieve voorzieningen. In de notitie wordt allereerst een beschrijving gegeven van de omvang van het patroon van de Thoolse dagrekreant, welke loka- ties door hem bezocht worden en waar dus ingespeeld moet wor den op behoeften dan wel eventueel voorzieningen moeten worden afgebouwd. Bij het ontwikkelen van nieuwe dagrekreatieve voor zieningen is het ook zaak om de daarmee samenhangende ver- keersaspekten te bezien. Deze krijgen ook uitgebreid aandacht in de notitie. Gekonkludeerd wordt dat de capaciteit van het Thoolse wegennet voldoende is om een en ander op te vangen en dat in het uiterste geval hoogstens een enkele wegverbreding tot stand zou moeten worden gebracht. Een volgend geeft vervolgens een beschrijving van de huizen da grekreatieve voorzieningen met knelpunten. Het geeft aan op welke onderdelen aanvulling op het gebied van dagrekreatie zou moeten plaatsvinden. Zo worden voorstellen gedaan om nieuwe parkeer terreinen te maken nabij Stavenisse, Tholen en Sint Annaland. Voorts wordt gepleit voor verbetering van de kwaliteit van het strandje in Gorishoek en wel z danig dat het afwaaien van zand zoveel mogelijk wordt voorkomen. Er worden voorstellen gedaan om të komen tot een strandje nabij Stavenisse en bij de "Grote Nol" in Sint-Annaland. Eveneens wordt aandacht geschonken aan de trailerhellingen. Zo wordt gekonkludeerd dat de helling in Goris hoek moet w9rden verbeterd en uitgebreid. Met betrekking tot de ontsluiting van de rekreatiegebieden wordt vastgesteld dat de Gorishoeksedijk (toegangsweg tot het gebied Gorishoek) zou moeten worden verbreed en verfraaid door middel van laanbeplanting. In dit verband wordt ook een lans gebroken voor de aanleg van de fietspaden Sint-Maartensdijk-Gorishoek en Poortvliet-Strijenham. Een betrekkelijk nieuw uitgangspunt, maar toch reeds in de notitie opgenomen, is het verwezenlijken van een slechtweerakkommodatie en zomerwoningen complex te Goris hoek. De rekreant op Tholen heeft ook behoefte aan een aantal overloopvoorzieningen. In de buurt van Gorishoek zijn er reeds enige aanwezig, zoals het strandje, dijken, platen en schorren, het vaargebied van de Oosterschelde, het natuurgebied "De Pluimpot" e.d. Een slechtweervoorziening ter plaatse maakt het gebied min of meer "self-supporting" en minder afhankelijk van externe voorzie ningen. De raad wordt gevraagd de notitie vast te stellen, waarna begonnen kan worden met het overleg van de subsidiërende instanties. Opnieuw zijn bij de Thoolse Vrijwilligers Vakature Bank twee pro- jekten aangemeld, waardoor baanloze mensen met behoud van uitkering zinnig vrijwilligerswerk kunnen verrichten. Het gaat dit keer om een funktie bij: Het Regionaal Educatief Centrum "De Bevelanden Tholen" (R.E.C.). Gezocht wordt naar een man of vrouw voor het geven van Nederlandse les (lezen en schrijven) aan de zogenaamde internationale groep vol wassenen (o.a. leren, Marokkanen, Fransen en Spanjaarden). Deze personen hebben in het land van herkomst wel onderwijs genoten, maar willen (beter) Nederlands leren. De vrijwillig(st)er behoeft niet persé een bevoegde leerkracht te zijn. De tijden van lesgeven gaan in overleg met de kursisten, terwijl het aantal benodigde uren, afhankelijk van de bedrevenheid van lesge(e)v(fster)er 1 0 a 1 5 uur per week bedragen. Nadere informatie over de funktie wordt verstrekt door dhr. J. Amesz, tel. 01667-2777. en een funktie bij: de School met den Bijbel te Poortvliet Gezocht wordt naar een vrijwillig(st)er die behulpzaam kan zijn bij het samenstellen en onderhouden van leer- en hulpmiddelen, stencilwerk en voorts andere voorkomende werkzaamheden. Het gaat om een funktie voor enige uren per week. Nadere informatie kan worden ingewonnen bij de heer R. Weijler, Hoofd van de school, tel. 01 662-2381 In de maand mei j.l. behandelde de Thoolse gemeenteraad een nota waarin een aantal problemen waarmee de afdeling sociale zaken kampt, op een rijtje werden gezet. Daarin werd ook aangegeven welke verbeteringen moesten worden aangebracht. Met betrekking tot de huisvesting van de afdeling werd opgemerkt dat de situatie aanzienlijk gewijzigd is ten opzichte van 5 jaar geleden toen de nieuwbouw be trokken werd. Er is een tekort aan spreekruimte in de ochtenduren, zodat naar minder geschikte ruimtes moet worden uitgeweken. De wachtruimte is onvoldoende, terwijl de privacy van de kliënten die zich aan het loket melden te wensen overlaat, omdat de wachtruimte grenst aan het loket. Voorts zitten er teveel medewerkers in de ruimte waar het loket is, hetgeen niet prettig is voor de kliënten en waardoor de rust binnen de werkruimte niet wordt bevorderd. Aan al deze problemen komt binnen afzienbare tijd een eind. Deze week is een begin gemaakt met een aantal verbouwingsaktiviteiten op de afdeling sociale zaken. Het is natuurlijk onmogelijk de afdeling een paar weken te sluiten voor het publiek. Weliswaar zijn de officiële openingstijden vastgesteld van 9.00 tot 1 2.00 uur, maar ook 's middags werd het publiek geholpen. Wij wijzen er uitdrukkelijk op dat dit tijdens de verbouwingswerk zaamheden niet het geval zal zijn. De officiële openingstijden zullen strikt worden nageleefd. Houdt u daar rekening meel! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 3 augustus 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het spreekuur van burge meester E. Baerends en wethouder P. van Schetsen vervalt. De wethouders L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting 'Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. overweging Bij uitgeverij Stark te Texel ver scheen een boek over de strijd van de christelijke en de neutrale vak beweging in het begin van deze eeuw in Nederland en hun on derlinge strijd. Duidelijk gaat de schrijver daarbij uit van een keus voor de christelijke beweging tegenover de neutrale vakbonden, die uitgingen van het beginsel van de Franse Revolutie, die streven naar een paradijs op aarde en dan een paradijs van materiële wel vaart, hetwelk dan in de weg van de revolutie moet worden bereikt en verwezenlijkt. Dat blijkt ook wanneer onder leiding van Pieter »lles Troelstra getracht wordt om ook het huis van Oranje terzijde te schuiven, hetwelk gelukkig, een grote vergissing wordt. Dit boek wordt getekend in een historische situatietekening, waarbij deze ro man ook uitgaat van de persoon lijke betrokkenheid van de hoofdpersonen bij deze zaken. Duidelijk en helder beschrijft hij ook de inwendige strijd die er op kan treden, wanneer vrienden an dere wegen gaan en tegenover el kaar komen te staan. Anderzijds blijkt ook dat geloofskracht ster ker kan zijn dan de kracht van het materialisme; overigens tekent dit boek ook hoezeer dat de neutrale machten, die geen rekening hou den met God en Zijn geboden, met de geestelijke waarden van de Bijbel, uiteindelijk uit zijn op ei gen voordeel en het sociale ideaal slechts najagen voor zover het hun eigen belangen bevordert. Dat is op zichzelf af een felle aanklacht tegen de socialistische denkbeel den waardoor Sander, de hoofd persoon, wordt beïnvloed en af getrokken van het geloof van zijn godvrezende moeder, wier sterven voor hem middel wordt tot ver andering van denkbeelden en leven. Het boek heet "novemberstorm" en is van de hand van L. Penning: het is de tweede druk, terwijl de spelling aan de huidige is aange past. Het ingenaaide boek telt 172 pagina's. De moeite waard om te lezen. De prijs 13,50, vind ik niet duur. Ds. Tj. de Jong THOLEN 13 t/m 17 aug. kindervakantie week 14, 15, 16 en 17 aug. avondfiets- vierdaagse, Hof van Holland, 18.30-19.30 u. wo optreden mvziekver. Concordia, wo 15 aug. reis bejaardensoos Meestoof, 13.30 u. vr 17 aug. barbeque 27 mc-ers vr en za 24 en 25 aug. braderie za 18 aug. toertocht De Kogge, Koggedek wo 29 aug. kleutermiddag Olym- pia, Meulvliet, 12.30 u. do 30 aug. S.O.L.Th., Meulvliet, 20 u. za 8 sept. Oosterschelde zwem tocht, 14 u. do 23 aug. Anib soosmiddag, Meulvliet SINT ANNALAND .Streekmuseum De Meestoof tot 2 september met tentoonstelling Stad en land, di t/m za 15-17 u. za 8 sept. taptoe Accelerando, Havenplein, 19 u. STAVENISSE 25 en 26 aug. Sjoelkampioen schappen Thoolse campings, Het Keeten. POORTVLIET za 18 aug. zomermarkt, 14-21 u. OUD VOSSEMEER za 25 aug. viswedstrijd 't Schar retje, Schelde-Rijn kanaal, 12 u. SINT PHILIPSLAND vr 10 aug. zesde les Cursus Natuur op Flipland za 11 aug. excursie Rannegors, Natuurvrienden St Philipsland 14, 15, 16 en aug. avondfietsvier- daagse, Druiventros 19 u. do 30 aug. Jaarvergadering DSVF, Wimpel BRUINISSE za 25 aug. Taptoe Bru, sportter rein, 21 u. BERGEN OP ZOOM t/m1 19 aug. exp. Ben van Rooy, Etcetera, di t/m zo 13.30 t/m 17 u. tot 1 okt. tentoonst. Energie uit eigen bodem, Markiezenhof film+ +film+ +film+ ROXY 1: Indiana Jones And The Temple Of Doom - a.l. dag. 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 ROXY 2: Maak Je Borsten Maar Nat - a.l. dag. 14 20 v. CINEMACTUEEL 1: 101 Dal- matiers - a.l. dag. 14 u. Police Academy - a.l. dag. 20 v. vr za 20 22.15 u. zo 17 20 u. CINEMACTUEEL 2: Police Academy - a.l. dag. 14, 19 21.15 v. zo 14, 16, 19 21.15 u. CINEMACTUEEL 3: The Blues Brothers - a.l. dag. 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30u Een advertentie plaatsen: Jongeman, die binnen zeven dagen getrouwd moet zijn om in het bezit te komen van een erfenis van ca. vier ton, zoekt een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw Wie wil? Ja, er zouden bosjes brieven op komen, daarvan was hij overtuigd. Maar een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw schreef in de regel niet op een dergelijke annonce. Oom Klaas had het maar goed bekeken. Met die clausule had hij bij voorbaat al voorkomen, dat eventuele erfenisjaagsters een kans zouden hebben. Alleen serieuze vrouwen wa ren voor oom Klaas acceptabel. En welke serieuze vrouw zou het avontuur willen beginnen om binnen een week te tróuwen met een voor haar totaal onbekende jongeman? Ze zouden wel gek zijn, als ze het deden. Hoe je het ook bekeek, het bleef een probleem. En los dat nu maar eens zo op, datje nog net op tijd die centen kunt gaan halen. Nu wierp vrouw Fortuna die hem overigens in zijn leven al vaak goedgun stig gezind was geweest, hem eensklaps zo'n pracht van een erfenis in de schoot, alleen met die onzinnige bepaling erbij, dat hij halsoverkop moest trouwen. Ja, ja trouwen! Daarvoor zijn er twee nodig en zoek die tweede nu maar eens in zo'n korte tijd op! Zo liep Kees Blokker zwaar peinzend en piekerend over de oplossing van dit probleem langs de Amsterdamse grachten en straten. Doch vrouwe Fortuna zou ook ditmaal ervoor zorgen, dat er een oplossing was te vinden uit deze netelige situatie. En wel op een zeer originele wijze. Het lot beschikte, dat hij zijn aanstaande vrouw spoedig zou ontmoeten. Jo Bergsma vond het leven voor een alleenstaande jonge vrouw nu niet bepaald rooskleurig. Vooral niet wanneer je een aantrekkelijk gezicht hebt en een zeer behoorlijk figuurtje. Voeg daarbij een chef, die het je onophoudelijk lastig maakt met zijn attenties, dan zijn er waarborgen voldoende om opjgezette tijden wanhopig, ja zelfs kribbig te wordem En tot overmaat van ramp had ze enkele weken geleden ook nog ruzie' gehad met Wim, haar verloofde. Wim was een beste jongen en goede vooruitzichten waren er eveneens. Hij had zijn studie af en zou kunnen gaan verdienen, maar eerst moest hij in dienst. Daaril wilden ze wach ten met een huwelijk. Wim werd echter steeds kribbiger, nu ze elkaar dagelijks meemaakten, kregen ze steeds meer verschil van mening. Een jaar waren ze verloofd, reeds als kind waren ze met elkaar omge gaan; ze waren steeds in eikaars gezelschap geweest daar ze op dezelfde school zaten. Maarn nu ontpopte Wim zich als een egoistische onte vredenjongeman en Jo vroeg zich af of ze nog wel van hem hield. Op een avond liep de ruzie zo hoog,'dat ze elkaar de ringen voor de voeten gooiden en de rug toedraaiden. Het was uit. En nu had ze Wim al enkele weken niet meer ontmoet. Toch.... diep in haar hart had ze al spijt van de ruzie. En als Wim berouwvol was teruggekeerd naar de jonge vrouw, dan zou ze hem waarschijnlijk huilend van blijdschap in haar mollige armen hebben gesloten. Maar Wim scheen in het geheel geen aanstalten te maken om zich met haar te verzoenen. Daarom leed ze innerlijk en dit had ook invloed op haar werk. Ze was er niet voldoende met haar gedachten bij. Zo vroeg ze zich keer op keer af: hielden we wel echt van elkaar, ergens voelde ze zich toch beledigd dat Wim niet meer kwam opdraven, nu ja, beter nu een breuk dan als ze getrouwd waren, er gingen zoveel huwe lijken mis, beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Toen werd ze bij haar chef geroepen om zich weer eens te verantwoorden voor een fout die ze gemaakt had in haar berekeningen. En op dat ogenblik kwam Kees Blokker het advertentiebureau binnen. Kees had ergens op een terras een kop koffie gedronken, had daar een krant doorgebladerd en was toen tot de slotsom gekomen dat hij toch het beste een advertentie kon plaatsen. Hoe hij dat moest doen was een volgend punt van overweging. Daarover liep hij te denken, toen hij op de Nieuwezijds Voorburgwal een advertentiebureau zag. Daar zou men hem wel advies kunnen geven in deze aangelegenheid en daarom was hij maar meteen naar binnen gestapt. Het lot is grillig en onberekenbaar en soms vraag je je af: Is dit allemaal toeval. Kees richtte zijn schreden naar het loket waar Jo Bergsma gewoonlijk dienst had, maar dat nu onbeheerd was, omdat zij op het kantoortje van haar chef was ontboden. Kees wachtte even en zag toen een jongedame naar het loket komen. Juist, die zou hem wel kunnen helpen dacht hij. Maar dit was niet zo. Jo had er ditmaal genoeg van. Dat wil zeggen: van de attenties van chef Wolbers en op staande voet had ze haar baan opgezegd. Met een vuurrood hoofd kwam ze van het kantoor en nadat ze haar balpen die op haar plaats voor het loket lag, in haar tasje had gedaan, was ze van plan haar mantel aan te trekken en weg te gaan. "Neem me niet kwalijk, juffrouw", begon Kees, die er zich over ver wonderde, dat het meisje in het geheel geen aandacht aan hem be steedde. Met een ruk keek Jo op en zag de klant. "U zult moeten wachten op mijn opvolgster, zei ze bits, "want mijn werk hier is afgelopen. Ik heb er genoeg van". En meteen draaide ze zich om, liep naar de personeelsdeur van de hal en verdween naar buiten. Verdraaid, wat had die meid een aardige toet. Als hij haar eens.... Kees volgde het meisje en eensklaps stond hij naast haar op straat. "Neemt u me niet kwalijk juffrouw, ik ben degene, die zoeven voor het loket stond, terwijl u gelijk vertrok. Begrijp ik het goed als ik vraag of u zonder werk bent?" Jo Bergsma, die was blijven staan, keek hem enkele ogenblikken ver wonderd aan en knikte. "Inderdaad, ik heb ontslag genomen". "Dat komt dan mooi uit", antwoordde Kees opgewekt. "Ik kan u mis schien aan een goede baan helpen, als u tenminste wilt". De verwondering in de ogen van het meisje werd nog groter, ze keek de man lang en onderzoekend aan. Het resultaat viel mee, maar je moest tegenwoordig zo voorzichtig zijn. Ze bleef dus gereserveerd en ant woordde: "Het zal er vanaf hangen, meneer, wat voor betrekking het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5