Don/centrum Rien Janvier m -s Heieen Hage in gele trui gehuldigd Gemeente steunt nieuw uienbedrijf met 50 mille Flipland tegen huizenbouw Hongaarse post onder Thoolse brug Riolering voor 323 oercelen buitengebied Herstel brandweeragto St. Annaland 83 mille AANMELDEN BOUMAN POTTER He i -45T Veertig jaar Don/centrum Rien Jonvier tl H Donderdag 9 augustus 1984 40e Jaargang no. 39 Tholen profiteert van rijkssubsidie Met een jaarlijkse last van 1615 gulden kan de ge meente Tholen 323 percelen buiten de bebouwde kommen aansluiten op de riolering. Dit dankzij het feit dat het rijk gedurende 25 jaar ongeveer 1000 gul den voor elke nieuwe aansluiting op de gemeentelijke riolering betaalt. Hiermee wordt een investering van ongeveer 10.000 gulden per aansluiting gedekt. Alles boven dat bedrag blijft volledig ten laste van de ge meente. Na een onderzoek blijkt de drukriolering voor 323 percelen haalbaar. Voor 310 is er al rijkssubsidie toe gezegd en voor 13 huizen is een aanvullende aanvraag ingediend. De niet rendabel aan te sluiten panden zijn buiten beschouwing gelaten. Het werk wordt 28 au gustus aanbesteed, zodat het dit jaar nog wordt uit gevoerd. In grote lijnen zullen de aansluitingen voor rekening van de gemeente komen bij de navolgende wegen: Stavenisse: Buurtweg, Rijkebuurtseweg, Tolweg. St. Maartensdijk: Provincialeweg, Stenepad, Koe- koeksweg, Oudelandseweg, Veerdijkseweg. St. Annaland: Molendijk, Nieuwlandseweg, Haven weg, Oude Zeedijk, Veilingweg, Langeweg(gedeelte- lijk). Scherpenisse: Westkerkseweg, Molenweg, Bobbe- weelweg. Poortvliet: Krokkeweg, Nieuweweg, Kalfdamseweg, Randweg, Tolweg, Kruijtenburgseweg, Paasdijkweg, Schapenweg, Hogeweg, Kadijk, Tichelaarsweg. Oud-Vossemeer: Hikseweg, Hiksedijk, Molenweg, Duivekeetseweg, Gankelweg, Leguitsedijk. Tholen: Stenenkruisweg, Eeweg, Luchtenburgseweg, Postweg, Oudelandsedijk. Dansen is plezier voor twee bij scholieren vanaf 14 jaar jf «junioren van 8 t/m 10 jaar ^•echtparen en twens voor nieuwe danslessen vanaf 13 augustus iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur Antwerpsestraat 35 Bergen op Zoom Tel. 01640-35010 Aankoop nieuwbouw 450 m2 in St. Maartensdijk B en W willen van Onion Specialties B.V. in St. Maartensdijk een pas gebouwde hal van 450 m2 overnemen voor 50.000 gulden en deze dan weer aan het bedrijf verhuren. Dit om de liquiditeit van O.S. niet te zwaar aan te tasten. De gemeen teraad neemt maandagmiddag een beslissing, nadat de fractievoorzitters al over dit plan gehoord zijn. Niet te zwaar Woendag raadsvergadering St. Philipsland SGP-wethouder L. Walpot heeft zich in het college van b en w verzet tegen financiële medewerking aan de bouw van vijf woningen van de gereformeerde bouwcoöperatie in Anna Jacobapolder en acht huizen van de gemeente in de Luyster II. Materiaal brandweer VERSE HOLLANDSE ONGEPELDE GARNALEN THOOLSE VISHANDEL A.J. SCHOT EN ZN. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Het herstel van de bij Gorishoek van de dijk gereden St. Annalandse brandweerauto vergt 83.000 gulden. Het chassis kan hersteld worden, maar de opbouw wordt gesloopt en volledig vernieuwd. De gemeente raad beslist maandagmiddag. Het getal slaat noch op de Een- drachtbode, al komt men dat se dert vorig jaar november weke lijks in de kop tegen. Het slaat evenmin op de bijdrage van de lagere^scholen, die hun gezicht la ten zien via dat toekomstig jubi leum. Toch gaat het wel veertig jaar terug. Deze oogstmaand 1984 kent sterk rijpende goudgele ko renvelden, maar veertig jaar gele den gaven de akkers zo'n triest beeld dat de gehele jonge genera tie zich dat nauwelijks kan voor stellen. Via de artikelenserie over de evacuatie in 1944 is de droevige situatie al beschreven. Op den paar droog gelegen percelen na -even uniek als tegenwoordig misschien de bloeiende papaver- velden - viel er niets te oogsten. Dan is het tegenwoordig heel wat mooier in het Thoolse landschap, mede door de groeiende bloem zaadteelt. Het is een bijzonder voorrecht dat onze streek zoveel schoons kan laten zien. Het jaar 1984 is niet alleen het herden kingsjaar van een vermoorde Willem van Oranje, maar ook dat van de bevrijding van Tholen en St. Philipsland na de vijf jaar be zetting 1940-1945. Op 31 oktober 1944 werd Tholen bevrijd en St. Philipsland enkele dagen later. In onze omgeving wordt nu al aan dacht geschonken aan wat veertig jaar geleden onvergetelijk werd. Canadezen bezochten onlangs Bergen op Zoom en Middelburg. Het gaat er ons niet om, dat hier voor hoogdravende festiviteiten georganiseerd moeten worden. Toch zou het deugd doen, dat het straks weer beginnende onderwijs op Tholen en St. Philipsland - eer eind oktober nadert -weet wat het leven in vrijheid is. Om tege lijkertijd te waarschuwen voor dictatuur, fascisme, oorlog, wreedheid, maar bok blij en dankbaar te kunnen zijn voor een leven zonder de druk die de nu steeds verder slinkende generatie eens moest ondergaan. Het voor recht van die vrijheid zal komen de maanden in alle geledingen, ook in onze streek, centraal moe ten staan. Advertentie I.M. In een oude boerenwagen, bes pannen met twee koudbloedpaar- den van A.L.C. Brooijmans, is ge le truidraagster Heieen Hage vrij dagavond in St. Maartensdijk ge huldigd wegens haar tweede plaats in het algemeen klassement van de ronde van Frankrijk. In de wagen zaten ook ploegleider Ben Scheperkamp, Fysiothera peut Bert Koetsier, Shimano- ploegleider Hermans, kinderen van Keetie Hage en nog andere nichtjes. Met de muziekvereniging Euter pe, drumband en majorettes werd een flinke rondgang gemaakt, o.a. langs Sint Maartenshof. De inwo ners toonden veel belangstelling en in cafe Smerdiek liet Heieen weten, het geweldig te vinden. "Zestien jaar terug had ik bij de huldiging van Keetie niet kunnen denken, dat ik nog eens in de wa gen zou zitten in plaats van erachter te lopen", aldus de tour vedette, die het wielercomite har telijk bedankte voor de organisa tie. Ook haar vader A.L. Hage zei de ze ontvangst van het wielercomite ontzettend fijn te vinden. "De reacties van het publiek in het dorp waren fantastisch", aldus Hage, die ook geweldig ingeno men was met de aanwezigheid van het gemeentebestuur in de persoon van wethouder van Sportzaken P. van Schetsen. Hage sr. gaf ook nog zijn ziens wijze op de successen van Heieen, ondanks dat ploegleider Scheper- kamp zo graag van schema's hield. "Heieen is altijd een lief kind geweest met een groot recht vaardigheidsgevoel. Toen ze nfet voor de Olympische spelen uit verkoren werd, zei ze: deugen dan de Hage schema's niet? Kijk dan maar eens naar de prestaties van Keetie. Onze schema's bestaan uit werken en trainen, een ontspan nen manier van leven. Elke zater dagmorgen halen we worsteballen en onze schema's lopen ook door de 'papbar' (Cafe de Sport), aldus vader Hage, daarmee aangevend, dat zijn wielrenners^ich hun natje en droogje niet ontzeggen voor de sport. Zo dacht Heieen in Frank rijk eerst, dat ze van de gedisci plineerde ploegleider Scheper kamp (oud legerkapitein) geen glas wijn bij de avondmaaltijd kreeg, maar dat bleek allemaal mee te vallen. Ook de huldiging verliep uitstekend, zoals u verder op pagina 9 kunt lezen. Begin dit jaar besloot de raad de voormalige fabriekshal van staal constructiebedrijf Van Lamme- ren(die al twee keer verhuurd was aan ondernemingen die over de kop gingen)te kopen ten behoeve van het nieuwe bedrijf Onion Specialties, een dochteronderne ming van Spyer Van de Vijver en Zwanenburg uit Etten Leur. O.S. gaat zich bezighouden met het bakken van uitjes, zoals L.J. Rijn berg met Onitos dat eerder deed in St. Annaland. Bij het uitwerken van de plannen bleek de behoefte te bestaan om de produktielijnen wat grootser op te zetten dan eerst de bedoeling was. De bestaande bedrijfshal was daarvoor te klein, zodat aan de oostkant een aanbouw in twee gedeelten werd geprojecteerd. Volgens de directie kost dat 75.000 gulden, wat volgens bouw en woningtoezicht van de ge meente Tholen niet overdreven is. Door vele extra investeringen pleitte de directie voor een oplos sing, waarbij de liquiditeit van O.S. niet te zwaar zou worden aangetast. B en W vonden het on gewenst dat de grond voor deze uitbreiding overgedragen werd aan het bedrijf omdat er dan een enclave zou ontstaan. De bes taande gebouwen met grond zijn immers eigendom van de ge meente. Dat afwegende, kozen b en w voor aankoop van de nieuwe hal van 450 m2 tegen executiewaarde van 50.000 gulden. Die investering wordt verwerkt in de jaarlijkse Veertig jaar bevrijding Weinig problemen met bran dalarmcentrale 0 Voor een ton oudheden gesto len 0 Herstel brandweerauto St. Annaland vergt van niet verze kerde gemeente 83 mille 0 Nieuwbouw bibliotheek en postkantoor Tholen 0 Gemeentesteun nieuw uienbe drijf in St. Maartensdijk 0 Riolering en aardgas voor meer bewoners buiten de be bouwde kommen 0 Het eeuwfeest van Concordia 0 Gorishoeksedijk wordt ver breed 0 SGP St. Philipsland tegen twee bouwplannen 0 Verschillende lezers grepen de pen over de Wimpel en radio piraten 0 Heieen Hage wil ook wieler ronde in geboorteplaats win nen 0 Gemeentebestuur denkt aan jaarlijkse huldiging sporters 0 Eendrachtruiters hadden pri ma concours 0 Fors aantal panden wordt ge sloopt 0 Bewegingsvrijheid honden wordt beperkt 0 Tennissuccessen van Vincent de Kerf 0 HET JUWEEL VAN DE HEMEL IS DE ZON HET JUWEEL VAN HET HUIS IS HET KIND 0 Dit nummer bestaat uit 12. pa gina's huur, waarbij de voorwaarde geldt, dat O.S. in staat wordt ges teld om na twee jaar deze eigen dommen te kopen. Voor de executiewaarde is geko zen, zodat bij onverhoopte pro blemen de gemeente in ieder ge val geen financieel risico lijdt. Het bedrijf gaat hiermee accoord. Eerder maakte hij al bezwaren tegen deze bouwplannen, waar voor nu bij het rijk een lening en een bijdrage in het exploitatiete kort moet worden gevraagd. De voorlopige stichtingskosten van de vijfhuizen zijn 489.116 gulden, voor de acht 805.228 gulden. B en w zijn wel unaniem in het inwilli gen van een verzoek om gemeen tegarantie voor 82.000 gulden ten behoeve van de aankoop van de woning Achterstraat 6 door dhr. J. Kosten. De adviezen zijn positief en hij voldoet als geboren en ge togen Fliplander aan alle eisen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het bestemmings plan Steintjeskreek gedeeltelijk goedgekeurd. Ze gaan niet ac coord met de vrijstellingsregeling voor het bouwen van een bijge bouw, maar b en w willen daarvan geen halszaak maken. Dhr. J. Walpot wil de aankoop van het pand Voorstraat 39 in juni 1983 voor 40.000 gulden, terugdraaien. Hij exploiteert hierin een bloe men- en dierenspeciaalzaak. Na overleg is besloten het pand weer te verhuren zoals dat sinds juni 1982 gebeurde, maar tegen een huur van 300 in plaats van 200 gulden per maand. De gemeente raad beslist er woensdagavond om half acht over. B en w willen voor 17.499 gulden materiaal voor de brandweer ko pen. Dat betekent een jaarlijkse last van 3500 gulden, terwijl op 2655 was gerekend. Daarom moet nog 845 gulden bijgeraamd wor den. De begroting 1983 moest ge wijzigd worden wegens 990 gul den kosten voormalig personeel en 11.485 overige materiële in komsten en uitgaven. De begro ting 1984 moet aangepast worden voor een compressor (2225 gul den), Kanaalschap de Eendracht (269) en brandweermateriaal (300). B en w willen aansluiten bij de provinciale geluidshinderdienst, een onderdeel van provinciale waterstaat. Met specialistische en dure apparatuur worden metin gen verricht. Via rijkssubsidie worden de kosten betaald. Tevens willen b en w voor eenvoudiger metingen een gemeentelijke ge- luidmeetdienst instellen voor de hinderwet. Dit gebeurt door ge meentewerken Walcheren. De stallen Brooijmans zorgden zaterdagmiddag voor een prachti ge demonstratie van koudbloed- paarden met oude rijtuigen. De berijders waren bovendien in ou de kledij gestoken. Op de foto rijdt Toon Brooijmans onder de rook van de Thoolse brug een zo genaamde Hongaarse post, waar bij vooral de wendbaarheid van de paarden op de proef wordt gesteld. A.L.C. Brooijmans sr. reed met zijn schoondochter in een Zuid- Bevelandse boerenwagen met het vierspan Niska, Bella, Carola en Ciska. Ko Brooijmans met zus Jet reden de Thoolse klikkar, die vroeger voor bietenloof en mest werd gebruikt, getrokken door het Belgische paard Bella. Rien Brooijmans met Mare en Anke reden met dé negenjarige Belgische merrie Mina een vier wielige Walcherse (huifjveerwa- gen, waarmee de familie vroeger boodschappen ging doen. Vrijdag waren bij de huldiging van Heieen Hage de 8-jarige Mina en de 10-jarige Niska van St. Pie- ters met opgepoetst gareel in touw. "We worden met onze aanpsanningen in heel Nederland gevraagd, het liefst in kleder dracht. Ze betalen er nog goed voor ook. Op 1 dag zat Toon met 6 paarden in Hilversum en ik met 8 in Venlo. We zitten van Leeuwar den tot Renesse", aldus Brooi jmans, die vrijdag en zaterdag voor eigen publiek te bewonderen Ze zijn er weer: Advertentie I.M. VVON ING IN RICHTING Advertentie LM. De opdracht is echter al verleend na overleg met de fractievoorzit ters, die het ongewenst vinden, dat het korps St. Annaland nu zijn taak moet verrichten met een bruikleenautospuit van 32 jaar oud. De brandweerwagen werd in mei pas officieel in gebruik genomen, waarna de auto in juni op weg naar een ongeval met duikers bij Gorishoek van de dijk reed. In overleg met de regiocommandant hebben b en w de auto laten overbrengen naar een Fiat-dealer in Etten Leur. Daar bleek het chassis slechts geringe schade op gelopen te hebben, zodat de auto in elk geval gerepareerd kan wor den voor 4000 gulden door Deba. Bij carrosseriebouwer Touw in Bergen op Zoom, die de opbouw ieverde en monteerde, werd ge concludeerd, dat het slopen van de opbouw en het monteren van een geheel nieuwe, de enige goede oplossing is. De prijs van 60.973,40 exclusief btw noemen b en w met de centraal comman dant en de regionaal commandant alleszins redelijk. Een lagere prijs is vrijwel uitslui tend te bereiken als de bouwer gebruik maakt van de aanwezige materialen, waarbij sterk aan de betrouwbaarheid moet worden getwijfeld. Omdat de levensduur van het brandweervoertuig 15 jaar is, nemen b en w geen genoegen met lapwerk. Met 1000 gulden sleepkosten, 2500 gulden inbou wen mobilofoon e.d., 1485 gulden onvoorziene posten en btw komt het totaal op 83 mille.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1