Concordia Tholen wil concerttrom voor de honderdste verjaardag GO,aaiJj°uW- SPIERINKJE 29.50 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1.95 2.50 Kleefkruid rukt op bouwmaterialen b.v. ENGELMAN ONGELOOFLIJK Uien 60 ct WueUU»"» Vriens Heren ondernemers. Van der Harst, VAN AS PLAVUIZEN TEGELHANDEL DE BOERDERIJ FA. F.C. DE VALK bak 1 fift 5 sinas 380 97R Hfles 398 küostuk yy u m 4.591 Donderdag 2 augustus 1984 EENDRACHTBODE 7 Financieel gezond dankzij oud papier, fancy fair en gemeentesubsidie De koninklijke muziekvereniging Concordia in Tho len wil voor haar honderdste verjaardag graag een concerttrom. Zelf kan de vereniging die nog niet be talen, want na de vakantie komen er zes leerlingen bij en dat vergt al 22.000 gulden aan instrumenten. "Van het Anjerfonds krijgen we wel 6000 gulden, maar een trompet kost 1500 tot 2000 gulden, een klarinet 2000, een bas 7 a 8000 en een hobo zelfs 11.000 gulden. En dan te bedenken, dat we voor de 32 nieuwe instru menten - daarvan zijn er nog 5 over - die we in 1961/62 aanschaften, totaal 16.000 gulden betaalden. De waarde van onze instrumenten en uniformen is wel twee ton", zegt voorzitter H.L. Nelisse. Betaalbaar Oud papier Kruittoren Harmonie TECHNIEK EN HOUT Sluizen LOOFHOUT STEMMEN VAN LEZERS Geen sprake van ongelukken in de Kerkstraat Plaats ook eens een Zoekt U een koel- of vriescel, ga niet verder dan nodig. In Tholen koopt U ze nieuw of gebruikt bij: Koeltechniek 01660-3796. Wij repareren al uw koelingen. Eigen service-dienst. Verkoophal gebruikte meubelen Paasdijkstraat 6a, Poortvliet Zomeraanbieding: 1 0 verschillende soorten per m2 (incl. btw) voor mm Alleen bij: ^Schepklaar Vruchtewaterijsjes, M Raak limonadesiroop, I fyf Goudse kaas belegen, Celtona tissue toilet- Begonia, huvnert aardbeienijs, *««*0 doos 5 frsmbozen en fes*# sinRs.sH.ppol of frambozen, I husmeA vRcuum vorpnlct, (Tpnoicr 1£! rol Ji diverse kleurer liUU C-.Ê sj Nibb-itcocktail, cd®®®® 1 AA Dreft, 'ÉLV M^SI ^?wm.kfelsk<^.n- Appelmoes, CQ 1 1 /IU Verkade muesli plus, croquant, choco of extra zemelen, Q AQ pak 300 gram £rr*7 Rabat koffie, sü snelfiltermaling, dubbel- pak 2x250 gram 1759 0 00 Ontbijtkoek, 700 gram of wKan dij koek, 475 gram 1 ~7Q 1&8JL7 Kip/kerriesalade, Q O/N Qjn Goudse kaas belegen, SsJ! vacuüm verpakt Q C\f\ lk60^7.i7U Nibb-it cocktail, 1 AQ rings of djokja's, nu Inw Italiaanse suiker meloen, per stuk Hollandse Doré Q -ir aardappelen, zak 5 kilo J,/O Hollandse bloemkool, per stuk Gele Spaanse honing- meloen vanaf 1 kilo Celtona tissue toilet papier, 12 rol A r~0 pak 1100 gram Beauty Body shampoo, Magere varkenslappen, C 500 gram £#8 5.48 Q Q O kilo 1238 J.^/O Slavinken/hamburgers, 1 iq 100 gram mm L20 1.1*7 Gekruid gehakt half om half 500 gram 5.48 4,75 Q A Q kilo <2®®® 9,98 On"U fy* Hele kip, C QQ m»*. kilo &98 ü.*/0 Begonia, 1 ~7(~ diverse kleuren, per stuk 1./3 Hij begon in 1965 als penning meester, zodat hij met recht kan zeggen dat zijn vereniging finan cieel gezond is. Sinds 1971 is Ne lisse voorzitter, terwijl W.L. Bijl, die samen met hem twintig jaar geleden in het bestuur kwam, nu de financiën beheert na eerst het secretariaat behartigd te hebben. Ook in de organisatie van het eeuwfeest heeft het bestuur al menig uurtje gestoken. "We heb ben de plannen eerst aan de leden voorgelegd en die wilden weer een feest met de consumptietent in ei gen beheer, zoals bij het 95-jarig bestaan. In 1976 hebben we sa men met Euterpe en O.V.M. een muziekfeest georganiseerd en in 1974 ons eigen 90-jarig bestaan. Vijftig van onze tachtig leden(de majorettes en de jeugd vallen af) zetten zich van 16/17 tot en met 27 augustus voor het feest in, want de feesttent aan de Bosstraat wordt dag en nacht bemand. Twaalf le den nemen zelfs een volle week vakantie en anderen leveren snip perdagen in. Alles gebeurt in ei gen beheer. Dit geeft ook wel aan, dat de sfeer in onze vereniging prima is. De organisatie van zo'n feest blijft natuurlijk altijd een gok met een begroting van meer dan 50.000 gulden. We hebben een programma voor 'elk wat wils' met een tientje als toegangsprijs voor de duurste avond. Je kunt wel laten komen wat je wilt, uaar het moet betaalbaar blijven. De toneelavond mogen de ouderen en leden voor de helft van de prijs meemaken. Je kunt er niet van De Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft haar bezorgdheid uitges proken over de enorme versprei ding van kleefkruid langs wegen en dijken en op natuurterreinen. Wanneer dit onkruid tot in de ak kers doordringt is het erg moeilijk te bestrijden en wordt het cul tuurgewas overwoekerd. De Raad dringt er bij de verschillende weg en terreinbeherende instanties op aan de bestrijding snel en effectief aan te pakken. Men heeft geen bezwaren tegen de plannen van de Minister van Landbouw en Visserij om de Oosterschelde en de Markiezaat aan te wijzen als zogenaamd "wetland", evenals tegen de ad viesaanvrage van de minister aan de stuurgroep Oosterschelde en het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Wel is de Raad bang voor de gevolgen die de plannen voor de binnendijks gelegen gronden kunnen hebben. Men zal zich bij afwezigheid van een formele bezwarenprocedure tot de Minister van Landbouw en Visserij wenden met het verzoek te mogen reageren op de voorge nomen aanmelding voor er defi nitieve beslissingen worden geno men. buiten om een bekend muziek korps uit te nodigen bij een mu- ziekjubileum, maar dat kost wel geld, want je doet 't voor een be perkt aantal belangstellenden. De Marinierskapel kost 7000 gulden. Wij hebben de Philips Harmonie kunnen aantrekken, maar dat zijn honderd muzikanten, zodat het gewone podium van 8 x 12 m eens zo groot gemaakt moet worden. Er komt nogal wat voor kijken", zegt voorzitter Nelisse, wat vice- voorzitter A.C. Quist onderstreept met de papierwinkel uit zijn om vangrijke draaiboek. Alleen de tent van 15 x 48 m met houten wanden vergt met stoelen, verlichting en geluid al 15.000 gulden. Het bestuur hoopt echter op grote belangstelling van de ei landbewoners, zoals o.a. voor Corry Konings, Nico Haak en Willem Duin. Het programma boekje wordt alleen in Tholen huis-aan-huis verspreid, terwijl er ook op verschillende punten op het eiland verkrijgbaar zijn. Concordia is niet alleen voor de feestweek actief. Naast de weke lijkse repetities van muzikanten o.l.v. dirigent P. Steyns alsmede de majorettes en drumband o.l.v. B. Kustusz uit Halsteren treedt Concordia ook naar buiten. Dit jaar al voor de Rode Kruisloop, Koninginnedag, Dodenherden king, Scherpenisse, rondgang Tholen, inhalen ouden van dagen, concert Tholen, Hoogerheide, se renade bruiloft donateur, concert Tholen, St. Catharina Bergen op Zoom, Thoolse Dagen en concert -Tholen. "We krijgen een goede subsidie van de gemeente, zo'n 8 a 10.000 gulden, maar we hebben ook veel vaste kosten zoals onj ihstrumen- .Ja^iVtrp en de yniformen. Dat moeten we zelf bijspijkeren, o.a. met een fancy fair in Hof van Holland en het ophalen van oud papier. De leden zijn om de twee maanden aan de beurt. Vroeger was voorzitter een erebaantje, maar nu zitje ook maandelijks bij het oud papier. Drie maandaga vonden nemen we een bepaalde wijk voor de particulieren en een dinsdag voor de winkeliers. We begonnen 25 jaar geleden met Ik a 3 ton per maand en nu halen we maandelijks 16 a 17 ton op, terwijl de Rehobothkerk in Tholen ook nog oud papier ophaalt. In 25 jaar hebben we dan ook al dik twee miljoen kilo oud papier ingeza meld,', aldus voorzitter Nelisse. Concordia, dat voorheen in de school aan de Dalemsestraat re peteerde, heeft sinds tien jaar een eigen lokaliteit in de Kruittoren. De voormalige kerk van de Geref. Gem. - nu eigendom van de ge meente - heeft men in gebruik tegen betaling van het onderhoud en dat is er aan zo'n gebouw heel wat. Bovendien moesten er we gens klachten over geluidshinder van omwonenden, isolatievoor zieningen getroffen worden. Aan de andere kant is de muziekvere niging toch wel ingenomen met zo'n eigen gebouw inclusief bes tuurskamer en kantine. Drum band en majorettes profiteren met name van de grote ruimte om te oefenen. Concordia, volgens penning meester Bijl bijna de meest voor komende naam voor muziekvere nigingen, afgeleid van de godin van de eendracht(voor Tholen dan de Eendracht) uit de Griekse mythologie, blaast z'n partij volop mee. Met de 6 leerlingen die er na de vakantie bijkomen, heeft men 36 blazers. Voor het eerst komt er ook een hobo-ist bij, de zoon van dirigent Steijns, eveneens van oorsprong een 'houtman'. Verder komen er een piccolo en fluit bij. "De cursus Algemene Muzikale Vorming levert vruchten op en als vereniging stimuleren we ook een opleiding aan de muziekschool met een financiële bijdrage,', al dus de Concordia-bestuurders. De Thoolse muziekvereniging, die bij het 75-jarig bestaan het predi kaat koninklijke ontving, werd ei genlijk niet uit vrije wil een har monie in plaats van een fanfare. "Toen we in 1962 nieuwe instru menten aanschaften, kregen we 2000 gulden van het Anjerfonds, maar dan moesten we perse een harmonie worden. Dat was een hele moeilijke voorwaarde,', zegt voorzitter Nelisse. Mede door die opbouw heeft Concordia na de oorlog vrijwel niet aan concoursen meegedaan. Drie jaar geleden een vrij con cours en vorig jaar mocht Con cordia de derde afdeling over slaan, zodat men nu feitelijk in de tweede afdeling uitkomt. "Er is wel een stroming met Steijns voorop, die meer naar concoursen wil. Een dirigent wil dat meestal ook om zichzelf te toetsen, maar met drumband en majorettes moet je ook regelmatig naar bui ten ten opzichte van donateurs en inwoners,', aldus de Concordia- voorzitter. Tijdens de feestweek heeft de Thoolse muziekvereniging zelf weinig tijd voor een optreden en daarom is er 29 september in Meulvliet nog een jubileumcon cert met o.a. muzieknummers uit 1902. Dat betekent tevens de af scheidsavond van tweede dirigent Loes van Mechelen, die wegens dirigent-verplichtingen elders stopt bij Concordia. Volgende week meer over het verleden van de honderdjarige Thoolse muziekvereniging. De sluis in zijn eenvoudigste vorm, die het een schip mogelijk maakte een verschil in hoogte van de waterspiegel van een rivier of kanaal te overwinnen, was een eenvoudige stuw - een enkele massieve vertikalè deur van eike- of iepehout die in de oevers van de rivier was vastgezet. Deze hefdeur was niet doelmatig en gaf veel waterverlies. De veel doelmatiger kanaalsluis enkele of dubbele deuren, geplaatst aan elk einde van de sluiskolk, werd in de 14e eeuw in Europa reeds toegepast, maar bleef tot de Renaissance een uitzondering. De middeleeuwse sluizen waren geheel van hout ge maakt, later werden bakstenen muren aan het houten frame toe gevoegd om de constructie duur zamer te maken. De vroegere uit- voeringèri hadden verticaal bewe gende deuren, maar de sluis met dubbele puntdeuren, uitgevonden door Leonardo da Vinci, was ve ruit superieur en werd spoedig al gemeen toegepast. Om weerstand te bieden aan de botsing met zwaar geladen sche pen en om de enorme massa van het ingesloten water tegen te hou den, moest de constructie sterk zijn, met stevige verbindingen en van een prima kwaliteit hout. Voor het raamwerk werd alge meen eikehout gebruikt, totdat in meer recente tijden groenhart be schikbaar kwam. delen van ge woon vure- of grenehout zijn ge schikt als beplanking tegen het raamwerk. De slagdrempel en slagstijlen waartegen de deuren sluiten, moeten zware stoten kun nen opvangen zonder te splijten, lepe- of eikehout verdient daar voor de voorkeur. Langs de oevers van een bevaar bare rivier wordt het afkalven tegengegaan door een beschoeiing bestaande uit palen waartegen een horizontale beplanking is aangebracht. Bundels rijshout kunnen, verzwaard met stenen, in de bedding worden neergelaten of worden vastgemaakt aan in het bed van de rivier vastgezette pa len. Zij beperken de schade die ontstaat door stenen die door een sterke stroming of vloedwater worden meegevoerd, terwijl op grotere schaal oevers en dijken kunnen worden versterkt door zinkstukken uit rijshout van wilg, berk of hazelaar. Teak De boom die de wetenschappe lijke naam Tectona grandis draagt, is de enige leverancier van echt teakhout. Alle fantasienamen als afro-teak, yang-teak, Borneo-teak, iroko- teak, en dergelijke zijn onjuist, want hiermede worden andere houtsoorten bedoeld die soms het echte teak in verschillende op zichten kunnen vervangen en er soms enige uiterlijke gelijkenis mee vertonen. Het echte teakhout wordt meestal aangeduid met een van de vol gende namen: Java teak, Moulmein teak, Burma teak, Siam teak, Laos teak, Bang kok teak, en Rangoon teak. Het teak van Midden-Java bevat in het algemeen wat meer kalk dan teak van de andere her- komst-gebieden en is daarom vaak wat zwaarder, harder en vaster. In de Eendrachtbode van don derdag 26 juli 1984 leest onderge tekende in de rubriek "Gouden Flitsen" het volgende: Het gaat namelijk over de Kerkstraat in Tholen, waar zo'n 50 jaar geleden telkens ongelukken ontstonden vanwege de nauwe passering. Geen wonder dus dat de Kerk straat een halve eeuw later voor het verkeer wordt afgesloten, wordt aan het bericht toegevoegd. Gouden Flitsen vind ik bijzonder mooi, maar dan moeten ze wel waar zijn. Ondergetekende is in 1904 in Tholen geboren en heeft van 1921 t/m 1934 in de Kerk straat gewoond en gewerkt. Zijn vader was daar in 1921 een rij wielzaak begonnen en ook een motorzaak. Later uitgebreid met autohandel. Buiten stond er een benzinepomp van A.P.C. Zelf re pareerde ik daar de auto's op de straat, want binnen was daar geen plaats voor. Er reden toen ook al autobussen van Krijger en later ook van Mallekoote door de Kerkstraat plus allerlei ander ver keer. Ik heb er nooit van een on geluk gehoord. Wat de afsluiting van deze Kerkstraat betreft, wil ik er mijn mening wel over geven, namelijk dat ditje reinste onzin is. Je moet nu heel Tholen door krassen om via de Eendrachtsweg de Markt te bereiken. Gouden Flitsen was mis en de gemeente is dat nu door de Kerkstraat af te sluiten. M. Geuze - Regentessestr. 50 - Tholen. Geachte redactie, Naar aanleiding van de laatste "gouden flitsen" over ongelukken die zo'n 50 jaar geleden in de Kerkstraat te Tholen zouden zijn gebeurd, delen wij mee, dat dit nimmer het geval was. Heeft de schrijver dat uit een dikke duim gezogen? Ondergetekenden wo nen reeds meer dan 50 jaar in de Kerkstraat. W. Cornelisse-A. Sakko, beiden geboren en getogen in de Kerk straat. Naschrift redactie: Zeer geachte, intensieve, oudere lezers. Na uw reactie hebben we opnieuw ijverig moeten speuren, hoe dat gedeelte van de Gouden Flitsen kon ontstaan. We be schikken namelijk maar over een dunne in plaats van een dikke zuigduim. Als we "Gouden Flit sen" produceren gaan we af op wat 50 jaar geleden zwart op wit staat afgedrukt in de "Thoolsche Courant". Daarvan hebben we gelukkig nog heel wat jaargangen kunnen bewaren, waaruit bij voorbeeld wat historie valt te put ten van het nu bijna honderdjarig "Concordia". Feitelijke gegevens, die we een halve eeuw later moei lijk als onzin kunnen kwalificeren, want zelfs al waren we er toen al volop, we waren er nog niet be wust bij. Dat waren wel bovenge noemde drie inwoners van de Thoolse Kerkstraat. We gaan nu vooral die oude Thoolse drie haarfijn uitleggen, hoe we in Gouden Flitsen constateerden, dat er 50 jaar geleden in de altijd al smalle Kerkstraat nogal onge lukken voorkwamen. In tegen stelling met wat nu als ons uit gangspunt geldt,'dat elk ingezon den stuk met naam en adres on dertekend moet zijn, was dat 50 jaar geleden niet het geval. Men kon toen nog ondertekenen met "een toeschouwer". Daar zijn we en daar moesten we wel op af gaan. In de "Thoolsche Courant" van 20 juli 1934 was er het vol gende ingezonden schrijven: "Mijnheer de Redacteur. Verzoe ke beleefd opname van onder staande in Uw blad. Deze week hadden we weer een aanrijding op de hoek Kerkstraat. Dit komt bij na wekelijks voor, tot nog toe met geen ernstige gevolgen doch alvo rens dit plaats heeft, zou het niet wenselijk zijn dat het afkomend verkeer werd geleid door de Vischstraat. De een of andere dag zie ik hier op hoek Kerkstraat nog een ernstig ongeluk gebeuren en dit gevaar zou door omleiding van 't verkeer doch veel verminderd worden. Te meer daar er meestal met een vaart van 40 k 50 km, gereden wordt en er dan nog au tomobilisten zijn, die menen hier geen blaassignaal te moeten ge ven. Met dank voor plaatsing te kent hoogachtend: EEN TOE SCHOUWER. Tholen juli 1934". Kijk dit was het dan, waarom in Gouden Flitsen van juli 1984 stond, dat er in de Kerkstraat zich telkens Ongelukken voordeden. Maar wij weten niet wie toen die "toeschouwer" was en weten wel wie 50 jaar later de drie inwoners zijn, die hierop reageerden. Wel, dan houden we het toch maar op de laatsten. Gouden Flitsen hoeft er niet minder om te worden. De eerste plantuien zijn dinsdag geveild op de veiling St. Anna- land. Voor klasse 2 NL maat 40 opwaarts werd 60,60 per 100 kg betaald. De aanvoer was 10 ton. Aardappel dinsdag Dore I 27-30, II 24, Apart 17-20, Bonken 18, Gloria I 32-34, Bonken 57-64, Premiere 24-29, Bintje 27-29, Ei genheimer 52-57, aanvoer 370 ton. Woensdag Dore Blok I 28-29, Apart 15-25, Bonken 19, Gloria Blok 1 31-32, Bonken 58-61, Pre mière 25-27, Bonken 58-61, Bintje 29-39, Bonken 61, Prior 28, Bon ken 50, Eigenheimer 55-56, Drie lingen 18-21, Kriel 1.05-1.20, aan voer 350 ton. Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 01640-34750 TffiO TECH Ac alles op elektrisch gebied, iedere maand speciale aanbiedingen!! wasautoma ten koelkasten drogers diepvries gas elek. fornuizen KTV audio video Scherpenisse Telefoon 01666-2633 Nieuw Adres: Alle soorten gebruikte meubelen en coupons, tapijt (nieuw) en restanten partijen nieuwe meubelen voor HALVE PRIJZEN. Geopend zaterdags 9-12 uur of op afspraak. Beheer Fam. Jansen, Burg. van Oeverenstraat 16, Poortvliet, tel. 01662-2595. KUNSTGEBITTEN REPARATIES In 1 uur klaar. Maandag t/m vrijdag 09 00-1 2.30 en 1 3.30-1 7.00 uur Zaterdags geen spreekuur. Williamstraat 31 (hoek Bredasestraat) Bergen op Zoom, tel. 01 640-33393 Langeweg 59 Anna Jacobapolder 01677-2632 Schitterend 9-persoons porceleinen servies 43-delig normaal_Z2fcW| B-keus NU 169,50 Uw gedekte tafelspecialist sinds 1694 Kortemeestr. 9-13 Bergen op Zoom t mooi weer blijft. huismerk pot 380 gram 69 Oi/ huismerk bakje 250 gr J.Oi/ 5#7 Dreft, 425^ QQ huismerk diverse soorten, 1 AC flacon 300 ml ®a® 2*4-5 Irfj De artikelen in deze advertentie kunt u in alle AU winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bü staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfers op de deur staat Reclameprjjzen gelden van donderdag 2 t/m zaterdag 4 augustus as.. Zolang de voorraad strekt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7