THOLENDERWIJS 1 c C" informatierubriek van de gemeente tholen tl Nederlandsche T rekpaard gesubsidieerd Donderdag 2 augustus 1984 EENDRACHTBODE 5 DE HINDERWET EEN ZAAK DIE ONS ALLEMAAL AANGAAT Toegangsbewijs voor het zwembad WAT IS EEN DAGKAART?? KINDERVOORSTELLING AAN DE HAVEN IN SINTANNALAND EN THOLEN Isoleren? Meer reden dan ooit tevoren WAT LIGT TER INZAGE? BOUWEN IN AFWIJKING VAN BESTEMMINGSPLAN MAAK GEBRUIK VAN DE OLIECONTAINERS SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Minder vervoer veerdienst AJP-Zijpe W. Rikken txv. I 1 HM* Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint Maartensdijk Tel 0 1 666-2955 De Hinderwet is één van de vele wetten die tot doel heeft ons milieu zo goed mogelijk te beschermen. Het behoud van een zo goed mogelijk milieu is een zaak die iedereen aangaat, ledereen zal het er meer eens zijn dat bedrijven nodig zijn om onze welvaart als dat maar enigszins kan op peil te houden. Maar niemand wil dat daarmee ons welzijn wordt bedreigd. Er zijn in Nederland maar liefst 350.000 bedrijven die onder de bepalingen van de Hinderwet vallen. De wet is een stuk gereed schap dat bedoeld is om ervoor te zorgen dat bedrijven kunnen draaien zonder dat mensen in de buurt van dat bedrijf daarvan ernstige overlast hebben. Dat bescherming van het milieu geen zaak is die pas de laatste jaren aandacht heeft gekregen toont de voorgeschiedenis van de Hinderwet aan. Die geschiedenis begint namelijk in 1810 door toedoen van Keizer Napoleon. De wet is verschillende keren veran derd, het sterkst in 1952. Maar inmiddels is het duidelijk gewor den dat de wet niet genoeg be- palinge bevat om het milieu af doende te beschermen. Omdat de verandering van de volledige wet erg veel tijd zou vragen is er gekozen voor een gedeeltelijke verandering. Die veranderingen zijn belangrijk voor bedrijven en omwonenden). DOEL Het doel van de Hinderwet was en is het voorkomen of beperken van gevaar, schade en overlast van bedrijven in hun omgeving. Vroeger had dit alleen iets te maken met de bescherming van eigendommen, andere bedrijven en de gezondheid van mensen. Maar nu geldt de Hinderwet ook voor de kwaliteit van het milieu, dus zowel bescherming van de gezondheid van mensen alswel de bescherming van planten, dieren en goederen. Om dit doel te bereiken kent de Hinderwet een vergunningsplicht voor bedrijven. Het is verboden om bedrijven die daarbuiten gevaar, schade of overlast kunnen veroorzaken op te richten of uit te breiden, zonder dat daarvoor een vergunning wordt gegeven. De bedrijven waarom het hier gaat staan in het zgn. Hinderwetbesluit dat op het gemeentehuis kan worden ingezien. De Hinderwetvergunning wordt verleend door het gemeentebestuur. Alleen als een bedrijfsterrein zich over meer dan één gemeente uitstrekt of als er andere milieuwetten mee gemoeid zijn wordt de vergunning door het provinciaal bestuur gegeven. In een enkel uitzonderingsgeval is het dan nog de Kroon die de vergunning afgeeft. Voorschriften. Aan een hinderwetvergunning worden vrijwel altijd voorschriften ver bonden, die nodig zijn om gevaar, schade of overlast buiten het bedrijf te voorkomen of zo klein mogelijk te houden. Daarbij wordt niet alleen gelet op de toestand in het bedrijf en in de omgeving zoals die op dat moment is, maar ook wordt rekening gehouden met de toekomstige ontwikkeling. Als een bedrijf zich wil vestigen in de omgeving van een terrein waar over enkele jaren woningen moeten worden gebouwd dan zal dat natuurlijk meespelen bij het geven van een vergunning of wel licht leiden tot een weigering. Een hinderwetvergunning wordt gewei gerd als het niet mogelijk is om tot voorschriften te komen die gevaar, schade of overlast voorkomen of beperken. Aan een vergunning die is gegeven kunnen nieuwe voorschriften worden toegevoegd, bijvoor beeld als er naderhand toch sprake blijkt te zijn van overlast, maar voorschriften kunnen ook worden veranderd of ingetrokken. Als een bestaand bedrijf ernstige overlast geeft zonder dat daarvoor maatrege len zijn te vinden dan kan een Hinderwetvergunning zelfs worden ingetrokken. Het bedrijf zal dan moeten verhuizen of helemaal stoppen. INSPRAAK EN BEROEP Als er een Hinderwetvergunning wordt aangevraagd dan wordt dat aangekondigd in een publicatie in de rubriek 'TholenderwijsNa het lezen van een dergelijke publicatie heeft een ieder het recht om op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk de desbetreffende stukken te ko men inzien en zonodig aanvullende informatie te vragen aan de be handelende ambtenaar. Binnen een maand is er dan gelegenheid om per brief bezwaren in te dienen tegen.de aangevraagde Hinderwetver gunning. In die brief moet dan wel worden vermeld wat nu precies de bezwaren zijn. Als u dat wilt, worden uw naam en adres niet in de openbare stukken genoemd. Tijdens de bedoelde maand wordt een openbare zitting gehouden waarop iedereen zijn mening over de aan vraag kan geven. Het is ook mogelijk om mondeling bezwaar te maken. De volgende stap naar het verlenen of weigeren van een Hinderwet vergunning is het opstellen van een ontwerp beschikking. Daarin staat wat het gemeentebestuur wil toestaan of weigeren. Binnen veertien dagen na het bekendmaken (ook weer via "Tholenderwijs") van deze ontwerpbeschikking kunnen bezwaren worden ingediend door degene die de aanvraag heeft ingediend en door degenen die al eerder bezwaar hebben gemaakt. Een hinderwetvergunning wordt dus niet zomaar gegeven. Toch is het natuurlijk mogelijk dat de uiteindelijke beslissing van het gemeente bestuur niet naar de zin van een ieder zal zijn, bijvoorbeeld van een omwonende. In dat geval kan binnen een maand na de bekendmaking van de beschikking een beroep worden ingesteld door de aanvrager van de vergunning of door degenen die al eerder bezwaar hebben gemaakt. Informatie Een hinderwetvergunning heb je eerder nodig dan je denkt. Zodra men apparatuur gebruikt met een vermogen van meer dan 1,5 kW 2 pk, is men reeds hinderwet- plichtig. Om het aanvragen van een hin derwetvergunning wat te verge makkelijken heeft het buro voor lichting een Infoblad uitgegeven onder de naam: Hinderwet tegen gevaar schade of hinder. Hierin wordt konkreet aangegeven hoe een bedrijf aan een hinderwet vergunning kan komen, de procedures en de inspraak daaromtrent, beroepsmogelijkheden e.d. Het infoblad is voor iedereen gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, of wordt desgevraagd kosteloos toegestuurd. O. "Leuk allemaal", zo zult u wellicht zeggen, maar ik woon in een huur huis. En daarvoor betaal ik per 1 juli ook weer meer. "Waar haal ik het geld vandaan?" Tja, toegegeven, de prijzen stijgen. Wanneer u in een huurwoning woont en die woning wordt geïsoleerd, dan gaat uw huur zelfs nog iets meer omhoog. Dat lijkt niet aantrekkelijk. We stellen nadrukkelijk: lijkt, want om u een goed oordeel te vormen, moet u het hele verhaal kennen. Isolatie levert weliswaar een huurtoeslag op, maar u bespaart veel méér! Voorbeeld Laten we nu eens aan de hand van een voorbeeld bekijken wat het u kan kosten en wat het u kan opleveren, zo'n isolatiemaatregeln. Stel, uw verhuurder wil de spouwmuren laten vullen. De kosten per vierkante meter hangen af van onder andere het gekozen materiaal en het aantal woningen dat gelijktijdig wordt geïsoleerd. Bij dit voorbeeld gaan we uit van een kostprijs van 1 9,— per m2. De overheid geeft voor de isolatie van huurwoningen tegenwoordig een subsidie van 33 V2 Die subsidie trekken we meteen van de kostprijs af. Dus: 1 9,— min 33 Vi% subsidie= 12.67 per m2. Uver deze isolatievoorziening wordt een maandelijkse huurtoeslag be rekend. Daarbij wordt rekening gehouden met de jaarlijkse huurverho ging, zodat u in totaal méér dan de werkelijke investeringskosten plus rente betaalv. Zo zal uw huurtoeslag in eerste instantie, bij een rentepeil van bijvoor beeld 9% ongeveer 8% van de isolatiekosten bedragen. Dat is in dit geval per vierkante meter spouwmuur 1.09 per jaar of nog geen 1 0 cent per maand. Elke vierkante meter spouwmuurisolatie levert u een besparing op van circa 10 m3 aardgas per jaar. Gerekend naar de huidige gasprijs van'ca. 62.6 cent per m3, betekent dat een besparing van 6,26 per m2 per jaar of ruim 50 cent per maand. Valt er in uw woning 50 m2 spouwmuur te isoleren, dan komt dat neer op een huurtoeslag van 50 x 1.08 ƒ54,— per jaar of ƒ4,50 per maand. een besparing aan aardgas van 50 x ƒ6,26 ƒ313,— per jaar of 26.08 per maand. Tegenover de maandelijkse huurtoeslag van 4.50 staat dus een bes paring op uw gasrekening van 26.08. Andere voorzieningen Voor alle andere isolatiemaatregelen zijn net zulke rekensommetjes te maken. Sommige maatregelen kosten wat meer, maar het uiteindelijke resultaat is meestal in uw voordeel. In de brochure "Isolatie huurwo ningen hoe zit dat nu precies" van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer staan uitgebreide rekenvoor beelden. Daarin wordt bovendien uitgelegd dat toepassing van het zogenaamde puntensysteem er niet toe leidt dat u dubbelop moet gaan betalen voor de isolatievoorzieningen. Over dat puntensysteem vindt u trouwens nog meer in de brochure Huurprijzen van woonruimte 1 984, ook een uitgave van het ministerie van VROM. In de brochure "Isoleren huurwoningen, wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan" staan nog meer wetenswaardigheden over isolatie maatregelen en de manier waarop u als huurder zelf initiatieven kunt nemen. De genoemde folders zijn alle verkrijgbaar op het gemeentehuis. Op vrijdagmiddag 10 augustus verzorgt het varend kindertheater "DODD" uit Middelburg een kindervooKtelling aan de haven in Sint Annaland. De kindervoorstelling heet: "Beschuit met muisjes" Voor het gebruik van de gemeentelijke zwembaden kennen we in Tho len 'twee soorten toegangsbewijzen: het seizoenabonnement dat recht geeft op het nemen van een onbeperkt aantal baden gedurende één zwemseizoen en de zogenaamde dagkaart. Vorige week meldde zich 's middags iemand aan het zwembad "Haestinge" met een toegangsbewijs (dagkaart) dat hij 's morgens had gekocht. Met dit toegangsbewijs meende hij opnieuw toegang tot het zwembad te krijgen. Helaas voor hem bleek dit niet mogelijk, omdat' een dagkaart recht geeft ophet nemen van één bad op de dag van afgifte. Zodra dus het zwembad verlaten wordt is de dagkaart verbruikt en zal voor een tweede bezoek op diezelfde dag opnieuw een dagkaart aangeschaft moeten worden. Het leek ons een juiste gedachte de zwembadbezoekers hiervan opde hoogte te brengen 'ar-* Er is meer reden dan ooit tevoren om over te gaan op isolatiemaa tregelen aan uw woning. Er is opnieuw een verhoging van de gasprijs in het vooruitzicht gesteld, terwijl de rentetarieven (voor een eventuele lening) op een aanvaardbaar niveau liggen. Er is een aanvraag om vergunning ingediend doorC.P. Bijl en Zn., B.V., Lageweg 1-3 te Poortvliet voor het bouwen van een schuur op het perceel, kadastraal bekend Poortvliet, sektie N., nummer 93-435, plaatselijk gemerkt Lageweg 3. Dit bouwplan is niet in overeenstemmin met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 3 augustus tot en met 1 6 augustus 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesekreta- rie te Sint Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inza ge Sint-Maartensdijk, 2 augustus 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Alle kinderen tot en met 1 2 jaar zijn welkom De voorstelling begint om 15.00 uur en de toegang is geheel gratis. Bij slecht weer vindt het gebeuren plaats in de 'Wellevaete"De organisatie is in handen van de beheerskommissie van het gemeenschapscentrum "De Wellevaete". Op vrijdagmorgen 1 7 augustus verzorgt het varend kindertheater de zelfde voorstelling "Beschuit met muisjes" aan de haven in Tholen. Dit in het kader van de kindervakantiewerkweek die van 1 3 tot en met 1 7 augustus in Tholen plaats vindt. De kindervoorstelling begint om 10.00 uur en ook hier is de toegang gratis. Bij slecht weer vindt het gebeuren plaats in "MeulvlietDe voorstelling in Tholen wordt georganiseerd door de beheerskommissie van "Meulvliet" in samenwerking met wijkvereniging "Buitenzorg". Nog deze week werden wij gewezen op een "aardig" voorbeeld van milieuvervuiling. Een inwoner uit de kern Tholen die zelf de olie van zijn auto ververst had, loosde de afgewerkte olie in een rioolput Dergelijke oliën worden niet afgebroken en komen op een of andere amnier toch weer in het milieu terecht. En dat terwijl er in elke kern van de gemeente Tholen speciale oliecontainers staan, waar iedereen gratis afgewerkte oliën kan storten. Die containers zijn als zodanig duidelijk herkenbaar. De plaatsen waar ze zijn neergezet zijn de navolgende: Stavenisse: haventerrein, waardoor ook de beroeps, en pleziervaart van deze voorziening gebruik kan maken. Sint-Annaland: haventerrein, zodat ook daar de beroepsvaart de mo gelijkheid heeft om afgewerkte oliën te dumpen. Scherpenisse: terrein nabij de gemeentewerkplaats; Poortvliet: Industrieterrein nabij de inritten van Visser en Budelpack; Tholen: Industrieterrein (Voltstraat/Wattstraat) nabij Timpa en de Betho: Sint-Maartensdijk: parkeerterrein nabij T.B.I. aan de Sportlaan. Oud-Vossemeer: Patrijzenweg tegenover de Bou Kooijmanstraat. Met de plaatsing van de oliecontainers meent het gemeentebestuur een bijdrage te kunnen leveren aan een schoner milieu op Tholen. Het is aan de Thoolse bevolking om dit initiatief een sukses te laten zijn! De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 6 augustus 1 984 in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Het spreekuur van burgemeester E. Baerends en wethouder P, van Schetsen komt te vervallen. De wethouders L.J. Koopman en J. Ver- sluijs houden hun spreekuur van 11-12 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. overdenking En hij zeide: Wie zijt Gij, Heere? En de Eleere zeide: Ik ben Jezus, dien gij vervolgt. Hand. 9:5. De bovenstaande tekst spreekt ons van een bange vraag en een ontdekkend antwoord. Daar zal wat van gekend moeten worden in ons leven, zal het wel zijn op reis naar de eeuwigheid. De tekst brengt ons op de weg van Jeruzalem naar Damascus. Op die weg is een gelukkig ongeluk ge beurd, want daar is een mens, een zondaar neergeveld. Neergeveld door God, door het zwaard van Gods ontdekkend licht en waar heid. Daar op die weg mag een vijand het in zijn godsdienstige vroomheid van God verliezen. Daar wordt Saul in de weg van het sterven gebracht onder het oor deel Gods. Want het is de mens gezet eenmaal te sterven en daar na het oordeel. Wonder van Goddelijke vrijmacht en eeuwige liefde wanneer het aan deze kant van de doodsjordaan mag plaats viriden. Saul ontmoet een recht vaardig en heilig God in de weg die hij gaat, blazende nog dreiging en moord tegen de discipelen des Heeren. En op die weg gaat het licht van Gods alwetendheid Saul ontdek ken in zijn zondaarsbestaan bui ten en zonder God. Saul meende God te kennen en God te dienen, ja God een welgevallen te doen. Maar als God in zijn leven komt, dan blijkt Hij voor Saul een totaal Onbekende. Dan rijst er een ban ge vraag op uit zijn hart: Wie zijt Gij, Heere? Kijk, daar ligt hij; neergeveld, krachteloos en hulpeloos. En dan te bedenken dat hij met zoveel onderweg gegaan is naar Damas cus, een Hogepriesterlijk man daat, een geslepen zwaard en een horde soldaten. Maar door de al machtige kracht Gods neerge worpen, wordt hem alles uit han den geslagen. Ja, dan blijft er niets anders over dan een arme, ellen dige, hulpeloze en reddeloze zon daar. Wie zijt Gij, Heere? In deze uitroep erkent hij God als de Heere, de Kurios, de God van leven en dood, de Bezitter van hemel en aarde. Ontdekkend is het antwoord dat hem van de he mel tegenklinkt: Ik ben Jezus, dien gij vervolgt! O wat een ont dekking, wat een gewaarwording in het leven van deze farizeër uit de Farizeën. Hoe meende ook Saulus dat Jezus dood was, dat Jezus niet meer bestond, die door hem gehate Jezus. Die Jezus, die openbaart Zich hier aan hem als de levende. Ja als de (Vorst des Levens, die alle macht heeft in de hemel en op aarde. En wanneer die Jezus Zich aan Saul's leven ontdekt, dan betekent dat, dat zijn ganse leven één grote vergissing is en zijn godsdienst een bedrieglijke, ja een eigenwillige godsdienst is. Daar op de weg naar Damascus, of eigenlijk op weg naar de hel, gaat Saulus onder een geopende hemel leren, dat hij zijn hele leven voor God verdorven heeft. Dat hij een zaligheid en een hemel ge zocht heeft buiten de Zaligmaker Jezus. Ik ben Jezus, die gij vervolgt! En dan hoort hij de stem en de Naam van Hem die leeft en op aarde vonnis geeft. Dat is de Jezus van de gehate secte die hij ver volgt, die ook wel genoemd wor den: de slachtschaepkens Christi! Die gij vervolgt! Maar voor dat zijn zwaard die schapen vellen zullen, wordt hij door Gods zwaard geveld. Op de weg naar Damascus heeft Saul de strijd tegen God moeten en mo gen verliezen. En waarom? Wel geliefde lezer, dat geheim heeft God aan Ananias bekend gemaakt: Deze is Mij een uitver koren vat. Kom, we hebben het al van God mogen verliezen in de vijandschap van ons bestaan? Want van natura zijn we niet beter dan Saul. O' hoe slaan ook wij niet menig maal als een ontembare os de hielen tegen de prikkelen. Hoe werpen we vaak onverschillige de roepstemmen des Heeren in de wind. En wat openbaart zich daarin niet onze vijandschap. Daarom, welgelukzalig die de Heere te sterk geworden is, die het in de ontdekking van hun bestaan om Jezus te doen geworden is. Want bedenk, buiten de gemeen schap, door het zaligmakend ge loof met die Jezus, geen leven hoor, maar een eeuwig zielsver- derf. Gelukkig volk die met Pau- lus in het testament hebben ge schreven staan: "Dit is een getrouw woord en alle aanneming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is, om de zondaren zalig te maken, van welke ik de voornaamste ben. Maar daarom is mij barmhartig heid geschied, opdat Jezus Chris tus in mij, die de voornaamste ben, al Zijn lankmoedigheid zou belonen, tot een voorbeeld derge nen, die in Hem geloven zullen ten eeuwigen leven". Ds. J.J. Tanis Tholen THOLEN wo 15 aug. reis bejaardensoos Meestoof, 13.30 u. vr 17 aug barbecue 27-mc vr en za 24 en 25 aug. braderie wo 29 aug. kleutermiddag Olym- pia, Meulvliet, 12.30 za 8 sept. Oosterschelde zwem tocht, 14 u. SINT ANNALAND za 4 aug. Braderie, Voorstraat, 14 u. Streekmuseum De Meestoof tot 2 september met tentoonstelling Stad en Land, di t/m za 15-17 u. za 8 sept taptoe Accelerando, Ha venplein, 19 u. SINT MAARTENSDIJK t/m 4 aug. open tennistournooi, camping De Muye, dag. POORTVLIET za 18 aug. zomermarkt, 14-21 u. OUD VOSSEMEER za 4 aug. Concours hippique Een- drachtruiters, Langeweg, 9.30 u. za 25 aug viswedstrijd 't Scharret je, Schelde-Rijnkanaal, 12 u. BERGEN OP ZOOM t/m 19 aug. exp. Ben van Rooy, Etcetera, di t/m zo 13.30-17 u. 4 aug tot 1 okt. tentoonst. Energie uit eigen bodem, Markiezenhof film+ +film+ +film+ ROXY 1: Indiana Jones And The Temple Of Doom a.1. dag. 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY 2: 2 Dartele nichten in Ti rol - 16 jr dag. 14 20 u. CINEMACTUEEL LPolice Aca demy - a.l. dag. 20 u. vr 20 22.15 u. za 15, 20 22.15 u. zo 15, 17 20 u. CINEMACTUEEL 2: Police Academy - a.l. dag. 14, 19 21.15 u. zol4, 16,19 21.15 u. CINEMACTUEEL 3: Raiders Of The Lost Ark - a.l. dag. 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. De Koninklijke Vereniging "Het Nederlandsche Trekpaard" krijgt evenals in de periode 1981 tot en met 1984 met ingang van 1 januari 1985 tot en met 31 december 1988 jaarlijks een subsidie van 1000 gulden. De subsidie is bestemd voor tege moetkomingen in de transport kosten naar de centrale merrie keuringen. Uit het jaarverslag over 1983 van N.V. streekvervoer Zuid-West- Nederland (ZWN) blijkt dat het vervoer op de veerdienst Anna Jacobapolder-Zijpe in 1983 per saldo ten opzichte van 1982 weer is afgenomen. Het aantal vervoerde persone nauto's daalde met 8549 of met 5,9 procent, terwijl het aantal vrach tauto's met 399 of met 5,9 procent toenam. Het aantal vervoerde personen is met 25.065 afgeno men, wat een teruggang beteken de van 6,3 procent. Bij een tariefstijging van gemid deld 4,6 procent met ingang van 29 mei 1983 namen de opbreng sten in 1983 ten opzichte van 1982 per saldo toe met 0,3 procent tot 1.130.000 gulden. In 1983 behaalde de ZWN een positief resultaat van 70.000 gul den (in 1982 451.000 gulden). Dit verschil is vooral te wijten aan het feit dat 438.229 gulden is uitge trokken voor de toekomstige kos ten die het stopzetten van het veer Anna Jacobapolder-Zijpe met zich meebrengt. I kc NU uw PFAFF naaimachine kopen, omdat er zo'n lekkere korting op zit RIKKEN heeft enkele veel ver kochte types flink afgeprijsd. I NAAIMACHINEHANDEL Bergen op Zoom-Breda-Eindhoven I Roosendaal 1 Advertentie I.M. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Bij het V.E.V. slaagde de heer Franciscus C.M. Steyns voor het diploma Elektrotechnisch Instal lateur. Aan de slagersvakschool S.V.O. te Goes zijn geslaagd voor de oplei ding gezel: J. Slager uit St. Anna land en mej. J. van Gorsel uit Stavenisse, 28 kandidaten ge slaagd, 4 afgewezen. Winkelslager: A. de Bruin uit Poortvliet, 11 kandidaten ge slaagd, 3 afgewezen, 1 herexamen. Patroon: P. van Tiggele uit Poort vliet, 31 kandidaten geslaagd, 1 schriftelijk herexamen, 3 praktijk herexamen. "We draaien er omheen, meneer Blokker, repliceerde de notaris on verstoorbaar. U schijnt niet te weten, dat uw oom meer dan vijf maan den dood is. De zes maanden na zijn overlijden zijn dus een heel eind verstreken...." Kees sprong op van zijn stoel. "Wat vertelt u me nu? Is oom Klaas al zo lang dood? Maar waarom heb ik daar dan niet eerder bericht van gehad?" "Om de eenvoudige reden, meneer Blokker, omdat u bij uw laatste bezoek aan uw oom geen adres achtergelaten hebt en wij daarom niet wisten, waar wij u moesten zoeken. Wij hebben advertenties geplaatst in de voornaamste Nederlandse bladen. Toen dit geen resultaat opleverde, zijn we gaan adverteren in de buitenlandse kranten, tot twee keer toe. Eerlijk gezegd, mijn confrater en ik begonnen al te Wanhopen, tot u Vanmorgen hier in levende lijve verscheen. Dat wij u niet eerder kon bereiken, is daarom niet onze schuld. Wij hebben gedaan, wat mense lijkerwijs mogelijk was". "Maar", vroeg Kees, die al half verslagen was", vertelt u mij eens, iVanneer precies oom Klaas is overleden?" "Dat is geweest op de negen en twintigste november van het vorige jaar". Kees dacht na. En nu hebben we 22 mei. Dat wil dus zeggen, dat ik nog zeggen en schrijve zeven dagen de tijd heb om te trouwen?" "Zo is het inderdaad, meneer Blokker". "En als ik dus niet binnen zeven dagen getrouwd ben, vervalt de gehele erfenis en krijg ik geen cent in handen?" Opnieuw knikte de notaris. "U hebt het ditmaal goed begrepen, me neer". "Maar mijn lieve man, hoe kom ik in 's hemelsnaam binnen zeven dagen aan een vrouw? En dan nog wel aan een, die ter goeder naam en faam bekend staat?" De notaris haalde zijn schouders op. "Dat is iets, wat ik ook niet weet, meneer Blokker. "Ik ben slechts uitvoerder van de laatste wil van mijn cliënt, uw oom, en als zodanig heb ik alles gedaan, wat mogelijk was om u te vinden. Dat u nu pas hier bent, is niet mijn schuld." Kees dacht een poosje na. "Zeven dagen,", mompelde hij, "dat is toch praktisch onmogelijk? Stel eens, dat ik iemand weet, die hals over kop met me trouwen wil. Dan moeten we toch veertien dagen of drie weken in ondertrouw staan, voordat we mogen trouwen. In die tussentijd verstrijken de zes maanden en fft.,... weg is de erfenis". "In bijzondere gevallen is een ondertrouwtermijn van veertien dagen niet vereist. Zoals gezegd: in bijzondere gevallen en naar ik meen, kan hier van een dergelijk geval sprake zijn. Indien u een en ander aan een ambtenaar van de burgerlijke stand uiteenzet, dan meen ik, dat u zelfs binnen vier en twintig uur kunt trouwen". "Dat is allemaal heel mooi, maar om te trouwen is in de eerste plaats een vrouw nodig", mopperde Kees, "en volgens de wil van oom Klaas, iemand, waarop niet aan te merken is. Die zijn ook niet opgeschept'. "U hebt niet bepaald een hoge dunk van de Nederlandse vrouwen", meende de notaris te moeten opmerken. Ik kan u slechts dit adviseren: zoekt u zo spoedig mogelijk een nette vrouw, trouw ermee en kom met de huwelijksdocumenten, in casu het trouwboekje hierheen. Echter, de laatste dag is 29 mei. Daarna vervallen uw rechten en gaan zij over aan anderen". "We zullen zien," antwoordde Kees, terwijl hij opstond. "Verder praten heeft toch geen zin meer. Ik geloof, dat het 't verstandigste zal zijn om met de eerstvolgende trein naar Clermont-Ferrand terug te keren en de erfenis de erfenis te laten. Wanneer u over zeven dagen niets meer van me gehoord hebt, wel dan weet u, dat ik er geen interesse meer voor heb. Goedemorgen". Het was een andere Kees Blokker, die na het onderhoud met de notaris weer op straat liep, als een uur te voren. H ij had nu geen oog meer voor het stralende voorjaarsweer, maar in gedachten verzonken liep hij. zonder te weten waarheen, langs de Keizersgracht. Daar had me die oom Klaas hem een mooie poets gebakken, Al zijn geld aan hem vermaakt, bovendien zijn huis en inboedel, maar trouwen jongeman en binnen een half jaar na mijn dood! Had ie dat maar eerder geweten. Stom van hem, dat hij altijd een zwerver was geweest. Nu zat hij daardoor in de boot. En hoe! Ais hij braaf had opgepast, netjes op bescheiden wijze zijn werk had verricht en als een ordentelijk burger op tijd was getrouwd, dan had hij nu de beschikking gehad over de centen van oom Klaas. Was hij een rijke kerel geweest. Maar inplaats daarvan had hij half Europa doorgezworven, tot grote ergernis van oom Klaas en nu zat neeflief met de gebakken peren. Weg driehonderd vier en tachtigduizend guldenweg bankrekeningen in Brussel en Parijs, weg landgoed en inboedel, ook wel enige tienduizen den waard. Bij elkaar een kleine_ half miljoen! Het was tocht eigenlijk zielig om al dat geld aan liefdadige verenigingen te geven. Zelf zou hij het immers best kunnen gebruiken. Wat zou hij er al niet mee kunnen doen? Allereerst eens een mooi stel nieuwe kleren en dan een lange tocht door Europa, desnoods naar Amerika. Reizen.... wat zien van de wereld! Ondanks zijn pech moest Kees in zichzelf even lachen. Daar was hij de huid al aan het verkopen nog voor de beer geschoten was. En dat zou niet eens meevallen, want waar haalde hij binnen zeven dagen een aardig, net vrouwtje vandaan? Jf kon toch moeilijk de eerste de beste dame op straat gaan aanspreken en zeggen: lieve juffrouw, wilt u alsjeblieft dadelijk met me trouwen? Ja, een beetje vlug, want er staat een erfenis op me te wachten en als ik niet binnen een week getrouwd ben. krijg ik geen cent! Ze zou je hoogstwaarschijnlijk in je gezicht uitlachen, althans als je niet het ongeluk had precies een getrouwde vrouw te treffen, wapt aan hun neus kon je niet zien, of ze nog vrij waren of niet. En toch moest hij vóór het verstrijken van de termijn aan een vrouw zien te komen, het koste wat het wil, Maar hoe?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5