Minder leden lazen meer in Thoolse bibliotheken Vrijdag huldiging van Heieen Hage Jonge ondernemers Vermiste sportduiker door TH4 gevonden Vissen in de schone Thoolse Veste Forse groei bij uitleenpost Poortvliet BOUMAN POTTER Veertig jaar bevrijd Aan de slag Braderie in St. Annaland Donderdag 2 augustusl984 40e jaargang no. 38 Het ledental van de drie Thoolse bibliotheken is gedaald van 3846 naar 3666, maar het aantal uitleningen nam toe van 192.000 naar 193.500. Ook bij de vier uitleen- posten minder leden(1079 in plaats van 1099), maar met name dankzij Poortvliet een groeiend aantal uitleningen: 58.281 in plaats van 52.620. Dat blijkt uit het jaarverslag 1983 van de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tho len. Huisvesting Op boerenwagen door St. Maartensdijk Heieen Hage wordt vrijdagavond in haar geboorte plaats St. Maartensdijk gehuldigd wegens haar uit stekende prestaties in de Ronde van Frankrijk: twee de in het algemeen klassement. Op een oude Thoolse boerenwagen, getrokken door twee paarden van A.L.C. Brooijmans, wordt ze met muzikale begelei ding van Euterpe door het dorp gereden. Uitleenposten Automatisering Allemaal engerds Jeugd Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Twee jongeren zijn met een eigen bedrijf begonnen: Anita Mosselman (18) opende een wolwinkel en Dirk Bruijnzeel (19) een fietsenzaak, beiden in St. Annaland. Een bekendmaking, dat de kantonrechter hen handlichting had verleend om zelfstandig te kunnen handelen, wees onlangs op deze bijzonderheid. "Ik wilde altijd al een wol- of stoffenzaak beginnen", zegt Anita Mosselman, die gisteren aan de Ring de wol- en handwerkboetiek Mary Ann opende. Na de Mavo werkte ze twee jaar bij de Mikromarkt. "Toen ik hoorde dat mevr. L. Goedegebuure-van Dijke wilde stoppen met haar wolwinkel in de Nieuwstraat, ben ik er direct op afgegaan. Je moet dan even doorbijten, want zo'n zaak kun je in je eigen dorp maar een keer overnemen", zegt Anita. Ook voor Dirk Bruijnzeel kwam de mogelijkheid om een eigen bedrijf te beginnen nog onverwachts. Na zijn LTS-opleiding en kort Middelbaar Beroepsonderwijs werkte hij een jaartje bij een Middelburgse garage, 's Avonds volgde Dirk een ^ursus voor eerste monteur. Dat moest hij opgeven, toen de fietsenzaak van Kees de Jonge (die de garage van zijn vader in Poortvliet overnam) beschikbaar kwam. In zijn LTS-periode had Dirk na schooltijd en in de vakantie al menig uurtje in de fietsenzaak van voorheen CJ. van Oost op de hoek van de Nieuwstraat doorge bracht. Zowel Anita als Dirk kregen bij deze aanpak wel steun van hun ouders, die zelf overigens niet in deze branche werken (respectievelijk weg- en waterbouw en landbouw). Voor de inwoners van St. Annaland en omstreken betekent de aanpak van deze jonge ondernemers, dat ze hopelijk nog lang van een winkelvoorziening in eigen dorp verzekerd zijn. De 9 juni bij een nachtduik te Gorishoek vermiste Belgische sportduiker is dins dagochtend 3 Vi km oostelijk van Gorishoek gevonden door de bemanning van de mosselkotter TH4 Elizabeth van de gebr. A.J. en J.L. Schot en zn. Het stoffelijk overschot dreef tussen de boeien Tholense gat 2 en Tholense gat 4, wat later ook werd gemeld door de schipper van de duwboot Neptunus. Om kwart voor zeven werd de rijkspolitie te water ingelicht, waarna de R.P. 18 uit Wemel- dinge naar de opgegeven plaats ging om het slachtoffer te bergen. In Wemeldinge vond de identificatie plaats van de 40-jarige P.V.C. d'Hooge uit Merksem, gemeente Antwerpen. Hij had geen loodgordel meer aan. De duikui- trusting is voor een deskundig onderzoek overgebracht naar de vaar- en duikers- school te Hedel. DEZE WEEK 't Was bepaald geen overbodige luxe dat de gemeen teraad voor de vakantie besloot om de Veste in Tho len flink schoon te maken gezien de rommel, die er met name aan de kant van de Vossemeersepoort in terecht was gekomen. In deze vakantietijd willen jeugdige inwoners graag hun geluk beproeven om een visje te verschalken en de kansen daarop worden in een schone veste met zuurstofrijk water alleen maar groter. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. 'Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per poS» 42,70 per jaar. Losse nummers 1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Zelfs al zou de kalender nog niet de maand augustus vermelden, dan betekent het einde van de bouwvakvakantie toch, dat men weer aan de slag gaat. Die bouw vakvakantie vormt immers altijd weer de top van de rustperiode. Niet dat iedereen dan alles achter de rug heeft, waar een twintigste eeuwer blijkbaar naar dorst. De scholieren en hun docenten bij voorbeeld hebben nog een dag of veertien de tijd om zich al druk te gaan maken. Misschien doen ze overigens nu al goed aan de zaken op orde te stellen, maar dan moe ten ze wel thuis zijn of vakantie werk hebben. De bouwwereld en de aannemers van wegen en rioleringen zijn de laatste paar jaar moeilijk aan hun trekken gekomen. Er was een tijd, dat uitbreidingsplannen van ge meenten als vliegen in de zomer maanden vermenigvuldigen. Maar deze zomer zijn er noch een groot aantal vliegen noch een groot aantal nieuwe woonwijken of bedrijfsterreinen. Waar het eens niet op kon, is de room er al lang af, met name bij de grote in dustrieën. Dan wordt de tussen weg weer aangegrepen. Dan vali men zoals al de eeuwen door weei terug op de middenmoot. Van daar dat het Midden- en Klein bedrijf nationale aandacht krijgt. Dat lijkt nu de pijler te zijn waar op Nederland zich staande houdt. Dat zijn dan ook vrijwel alle Thoolse en St. Philipslandse be drijven. Als ze te groot worden, gaan ze de Nationale richting uit: Financiële problemen of zelfs faillissement. Zolang de ijverige ondernemer het kan overzien, houdt hij of zij zich staande. Dat wel in deze tijd met een uiterste inspanning. Met medewerking soms ook van gemeenten, die een extraatje scheppen met uitvoering van openbare werken. Wie de huizenmarkt overziet, kan niet juichen. Wat enkele jaren ge leden Jog voor een huis-, woon- en of winkelpand werd betaald, is nu ondenkbaar. Daarom zal het ook in 1984/85 moeizaam blijven voor de maandag weer beginnen de bouwvakkers en haar onder nemingen. Toch blijven we fidutie houden in degenen die niet op een extra uurtje zien. Men mag dan als een toch ook zekere luxe drie we ken stil gelegen hebben, daarna is men bereid de handen weer be hoorlijk uit de mouwen te steken. Als er maar werk beschikbaar komt. Hopelijk kunnen straks ook een aantal schoolverlaters aan hun trekken komen. Met jeugdige energie is het des te erger als men niet aan de slag komt. De tendens is er wel, dat steeds meer ouderen bereid zijn via vrij gunstige voor zieningen een plaats in te ruimen. Dat zal zich dienen door te zetten. Maar de opvolgende generatie dient wel te beseffen, dat men het niet zo maar op het bord krijgt gepresenteerd. Er moet heus wat voor gedaan worden. Meer dan tevoren zelfs. Wie niet tot inspan ning bereid is, zal blijvend de titel schoolverlater moeten gedogen. Er waren er vroeger in veel grotere arrryaede die constateerden: waar een wil is, is een weg. Die wil wensen we niet alleen iedereen toe, die komende maandag weer aan het werk gaat, maar ook de genen voor wie dat nog onzeker is. Ze worden zwaarder beproefd, maar kunnen dat wijze spreek woord toch best als hun lijfmotief graveren. Het zal menigeen dan ook arbeidsvreugde brengen. Dat maakt dan nog gelukkiger dan een gegunde, verdiende en voor tallozen inmiddels weer vergleden rustperiode. Sterkte voor degenen die maandag weer aan de slag gaan. Van het totale werkgebied maakt 24.7% van de inwoners gebruik van de bibliotheekvoorziening. In Tholen nam het aantal uitlenin gen ten opzichte van 1982 toe van 73.300 naar 75.300. Ook in St. Maartensdijk nog groei: 66.500 in plaats van 65.800. Daarentegen een daling in St. Annaland van 52.900 naar 51.700 uitleningen. Het bibliotheekbestuur wijt dat aan de huisvesting in het houten noodgebouw. "Hopenlijk dat met het ingebruiknemen van het nieuwe gebouw deze bibliotheek wat beter kan functioneren, waardoor misschien ook het aan tal uitleningen wat stijgt. Verheu gend was, dat net aan het einde van het verslagjaar het noodge bouw voor het laatst als biblio theek werd gebruikt", aldus het jaarverslag. Werd in St. Annaland het voor malige dorpshuis na een verbou wing als bibliotheek in gebruik genomen, over de huisvesting in Tholen valt volgens het bestuur nog weinig positiefs te melden. De plannen die de gemeente had voor nieuwbouw, samen met de PTT, zijn bevroren, zo meldt het jaar- Zaterdag is er vanaf half twee 's middags tot negen uur 's avonds de jaarlijkse braderie in St. Anna land. Als nieuwe attractie voor de jeugd zijn er op het Havenplein de minicars. De Voorstraat zal met een dikke dertig stands weer aar dig vol lopen als ook de weer somstandigheden dat toelaten. Naast een twintigtal plaatselijke ondernemers zijn er opnieuw be hoorlijk wat verenigingen van de partij. Genoteerd staan in elk ge val de EHBO, Accelerando met het rad van avontuur, voetbalve reniging WHS met onder meer een schiettent, de tennisclub, de fotoclub met naambordjes, de vrouwenbond, de plattelands vrouwen met eigengemaakte jam, de ANIB, het welfarewerk van het Rode Kruis, Vogelvreugd n de Lionsclub met een kaart van St. Annaland ten bate van de visstei- ger voor gehandicapten, 's Avonds om half negen is er uiteraard het Thoolse kampioen schap touwtrekken op het Haven plein, waarvoor Accelerando te voren om acht uur met een optre den in de Voorstraat al het sein geeft. Als om negen uur de braderie is afgesloten, speelt op het Haven plein de St. Annalandse popgroep 'The Flu' nog een uurtje om het daar nog wat gezellig te houden. De optocht vertrekt om kwart voor zeven bij het repetitielokaal van Euterpe, de voormalige kleu terschool aan de Radda Barnen- straat. Ook de majorettes verlenen hun medewerking. Behalve Heieen Hage, die wel een van haar gele truien zal tonen, komen groene trui draagster Mie- ke Havik en nationaal kampioene Connie Meyer naar St. Maartens dijk met ploegleider Ben Sche perkamp. Na de ongeveer een uur durende rondgang volgt er in cafe Kmer- diek een officiële huldiging met toespraken van o.a. het wielerco- mite St. Maartensdijk, de ploeg leiding, de KNWU en wethouder van sportzaken P. van Schetsen. Het wielercotnité, dat deze huldi ging in samenwerking met Shi- verslag. Inmiddels zit er weer be weging in en de gemeenteraad heeft al een besluit genomen om het bestemmingsplan aan te pas sen. De PTT onderhandelt met een beleggingsmaatschappij om het project te verwezenlijken. Het aantal leden groeide in Tho len van 1590 naar 1602, terwijl er in St. Maartensdijk een daling optrad van 1330 naar 1169 en in St. Annaland van 926 naar 895. In Tholen maakt nu 27.5% van de bevolking gebruik van de biblio theek, in St. Maartensdijk 34.5% en in St. Annaland 29.8%. Met name in de bibliotheken Tholen en St. Annaland blijft de service aan het publiek beperkt: de huisvesting is van dien aard, dat veel meer dan uitlenen bijna niet mogelijk is. Voor St. Anna land is dit gelukkig van voorbij gaande aard: de nieuwe boeken die wegens ruimtegebrek in St. Maartensdijk opgeslagen werden, kunnen volgend jaarxinx jaar(= 1984) in de uitleen en het publiek kan op meer begeleiding rekenen. Evenals voorgaande jaren toont het aantal uitleningen van de uit leenposten aan, dat deze biblio theekvoorziening in de kleine kernen zeker in eenbehoefte voorziet, aldus het bestuur. Poortvliet springt eruit met een toename van 14%. Het ledental daalde met 2 van 264 naar 262, maar het aantal uitleningen steeg van 15.710 naar 18.J86. Stavenisse heeft 317(314) leden en 14.928(14.289) uitleningen. Oud- Vossemeer heeft van de uitleen- posten de meeste leden(334 tegenover 351 in 1982) en 14.921(13.511) uitleningen. Ook in Scherpenisse met 166(170) le den nog een toenemend aantal uitleningen: 10.246 in plaats van 9110. Vorig jaar werd weer van een 'oudgediende' afscheid genomen: mevr. Van Doorn uit Scherpenis se, die circa dertig jaar als vrijwil liger werkzaam is geweest, de laatste jaren als contactpersoon naar de Provinciale Bibliotheek Centrale(PBC). In St. Annaland heeft een volle dige personeelswisseling plaats gevonden: Mevr. A. Wondergem werd per 1 januari 1983 het nieu we hoofd en per 1 april kwam mevr. P.M. Rijnberg er als admi nistratieve kracht bij. Per 1 november werden twee ad ministratieve krachten aangesteld via de werkverruimende maatre gel voor een totaal van veertig uren per week. Zij werden in eer ste instantie in St. Maartens- dijk(mevr. M. van Dalen) en St. Annaland(mevr. M.F. Verhoef) geplaatst voor het labelen van de boeken ten behoeve van de auto matisering. In St. Maartensdijk is de functie van hoofd(tevens coördinator van het eiland) vacant geworden en dit verslagjaar niet vervuld. Wel werd de hoofdfunctie waargeno men door een tijdelijke kracht. Inmiddels is mevr C.C. van Gils- Stoutjesdijk weer op haar ver trouwde plaats terug na enige tijd in Kapelle gewerkt te hebben. De bibliotheek in Tholen verleent extra service aan de kinderen van de mlk-school de Veste, die buiten de openingsuren boeken komen lenen. De sanering van de boekencollec tie in St. Maartensdijk(met het oog op de automatisering) is dit verslagjaar afgerond. Het totale boekenbezit van de drie biblio theken daalde van 48.534 naar 47.206. De activiteiten zijn beperkt geb leven tot het leerprogramma, de kinderboekenweek en in Tholen en St. Maartensdijk het wekelijkse voorleesuurtje. Het leesprogram ma 'allemaal engerds' werd in St. Annaland en St. Maartensdijk goed ontvangen. In Tholen deden maar weinig kinderen mee. De activiteiten rond de kinder boekenweek werden druk be zocht. In Tholen was er o.a. voor lezen, prentenboeken maken, spelmiddag en als hoogtepunt: koekjes bakken. In St. Annaland waren er voorleesmiddagen, een spelmiddag en een knutselfestijn. In St. Maartensdijk was er naast voorlezen een filmmiddag en een titelwedstrijd. Mevr. J. Wester weel-van Ommering, hoofd in Tholen, hield drie lezingen voor kleuter- en lagere scholen. In de vier uitleenposten is de kin derboekenweek op verschillende wijze gevierd met film, speur tochten, kleurwedstrijden, enz. Uit cijfers van de drie Thoolse bi bliotheken blijkt, dat het aantal volwassen lezers is teruggelopen van 1515 naar 1435, terwijl bij de jeugd tot 14 jaar eveneens een achteruitgang te bespeuren viel: 1613 in plaats van 1813. Daaren tegen was er groei bij de scholie ren van 14 tot 18 jaar: 618 in plaats van 518. Ten aanzien van het boekenbezit- groeide het aantal romans, bleven de jeugdboeken nagenoeg stabiel en daalde het aantal (jeugd)stu- dieboeken. De voorgaande cijfers liepen niet altijd parallel met de uitleen: er werden minder romans gelezen en ook minder studieboeken, maar meer jeugdstudieen aanzienlijk meer jeugdboeken. De drie bibliotheken hebben ook nog 95(92) periodieken voor vol wassenen en 29(34) voor de jeugd om in te zien. Sinds het voorjaar van 1983 wor den de bibliotheken op Tholen tweemaal per week door de PBC- besteldienst aangedaan. Gezien de bezuinigingen vraagt de PBC zich af, of de besteldienst niet op andere wijze georganiseerd moet worden. Uitbesteding aan derden voor de uit de route liggende de len van de provincie wordt over wogen. Advertentie i.M. mano-ploegleider A.J. v.d. Spie gel organiseert, had overigens graag een grootsere hulde van het gemeentebestuur gezien. 'Alleen omdat Heieen wegens haar werk per 5 januari 1981 overgeschreven is naar Arnhem gaat een oor spronkelijk geplande ontvangst op het gemeentehuis niet door. Dat vind ik maar dun, want het gaat toch om een Smerdieksé. Een Rotterdammer die een week op Tholen woont, krijgt alle mede werking van het gemeentebes tuur", zegt bestuurslid J. v.d. Hoek van het wielercomite St. Maartensdijk. Dat zorgt in elk geval voor een geschenk voor de succesvolle ren- ster in de Tour de France. Voor deze ontvangst zijn diverse verte genwoordigers uit de wielerwe- reld onder wie alle Thoolse ren- hers uitgenodigd, Ceremonie meester is wielerspeaker Rien de Jonge. Bouwvakkers weer aan de slag Minder lezers leenden meer boeken uit de bibliotheken Vermiste Belgische sportdui ker na bijna twee maanden ge vonden Jonge ondernemers in St. An naland Thoolse muziekvereniging wil trom voor 100ste verjaardag. Kleefkruid rukt op Morgen huldiging Heieen Hage in St. Maartensdijk Stemmen van Lezers over on gelukken in Kerkstraat Tho len Vissen in de Veste Spelevaren in de Krabben- kreek Blauwmaanzaad in plaats van CNC-compost in Slabbe- coornpolder Zaterdag Ponyconcours Een- drachtruiters Smerdiek begon voetbalsei zoen tegen Sparta BOUWVAKKERS AAN HET WERK: WIE HET HUIS NIET ON DERHOUDT, BREEKT HET AF. Dit nummer bestaat uit 10 pa gina's. Het comité "Veertig jaar bevrijd" organiseert voor een veertigtal Canadese oorlogsgewonden een tiendaags bezoek aan West-Bra bant en Zeeland vanaf vandaag tot en met 11 augustus. De groep logeert bij gastgezinnen, onder andere bij dhr. eh mevr. van Oor schot uit Tholen. De Canadezen arriveerden van morgen om half acht op Schiphol, waar ze werden opgehaald door Klundert Tours uit Oud Vosse- meer. Na een bezoek aan Madu- rodam in Den Haag gaat men vanmiddag naar Bergen op Zoom, waar met de gastgezinnen wordt kennisgemaakt. De Canadese oorlogsgewonden hebben een druk bezet program ma af te werken zoals bijvoor beeld een bezoek aan het oor logsverzetsmuseum Overloon, het Evoluon in Eindhoven, kransleg- gingen in het voormalige concen tratiekamp Breendonk bij Ant werpen en bij het monument op de Sloedam ter herdenking van de "Slag om de Schelde". Woensdag 8 augustus ontvangt waarnemend commissaris der koningin W. Don in Middelburg het gezelschap na mens het provinciaal bestuur van Zeeland. Een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans en een rondleiding door sigarettenfa- briek Philip Morris in Bergen op Zoom staan eveneens op het pro gramma. Zaterdag 11 augustus zwaaien de Canadese gasten weer af.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1