THOLEIMDERWIJS e No< od Hond in d eg Huurverhoging per 1 juli 1984 Eerste zomerhelft slecht verlopen informatierubriek van de gemeente tholen h O (O i O O In de gootelke (dus ook een volwassen) hond kan 't leren. Donderdag 26 juli 1984 EENDRACHTBODL 5 HOND IN GOOT DANK U TAALKURSUSSEN EN MIDDENSTAND BIJ HET BEVOLKINGSONDERZOEK NAAR BAARMOEDERHALSKANKER SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING INkeer Huib van Wielen BALLET- EN DANSKLEDING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Subsidie voor Waterbeheersing en Ontzilting Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint Maartensdijk Tel 01 666 2955 Welk percentage huurverhoging Nieuwbouwwoningen en ingrijpend verbeterde woningen van na 1 juli 1980 krijgen een verplichte huurverho ging van 3%. Daar kan geen bezwaar tegen worden gemaakt. Alle andere woningen kunnen een huurverhoging van meer of minder dan 3% krijgen. Dat hangt at van de grootte en kwaliteit van de woning en de prijs die daarvoor moet worden betaald De kwaliteit van de woning wordt uitgedrukt in punten. Er worden punten gegeven voor voor zieningen in huis, zoals centrale ver warming, douche, isolatie enzovoorts. Meegeteld worden ook aspecten uit de omgeving van de woning. Zodoende krijgt een comfortabele wo ning meer punten dan een klein en eenvoudig huis en dus ook een hogere huurprijs. Hetzelfde geldt trouwens ook voor kamers of gedeelten van wonin gen. Als u het aantal punten van uw woning en de huurprijs op 30 juni weet, kunt u nagaan welke huurverhoging in uw ge val redelijk is. Dat kunt u aflezen op de tabel in het vouwblad Huuraanpassin- gen 1984 van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Daar staan ook de pun ten in die voor de verschillende onder delen kunnen worden toegekend. Huurharmonisatie Er komen in Nederland nogal wat hui zen voor waarvan de huurprijs niet in juiste verhouding staat tot de geboden kwaliteit en de grootte van de woning. Om een en ander enigszins in over eenstemming met elkaar te brengen kan de huur extra worden verhoogd ofwel geharmoniseerd. Er zijn twee mogelijkheden: voor de zittende huurder: deze kan een geleidelijke harmonisatie krijgen. Voor dit jaar kan dat maximaal 6% zijn (behalve voor de nieuwgebouwde en verbeterde woningen in stadsvernieu wingsgebieden van de 22 gemeenten), daar kan het niet meer dan 4,5% zijn. voor de nieuwe huurder: daarvoor kan de huur in een keer worden opge trokken tot de maximaal redelijke huurprijs. De verhuurder kan dat zelf bepalen. Bezwaar maken Huurders van woningen, etages of ka mers kunnen in een aantal gevallen bezwaar maken tegen een voorstel om de huur te verhogen. Als u dat wilt doen moeten daarvoor natuurlijk wel redenen zijn. Dat is het geval als de verhuurder niet aan zijn verplichtingen voldoet, dringende noodzakelijke repa raties achterwege laat of het onder houd aan de woonruimte ernstig ver waarloost. U moet hem van die klachten dan wel eerst - liefst schriftelijk - op de hoogte hebben gebracht. Een andere reden om bezwaar te ma ken is dat het voorgestelde percentage hoger is dan volgens het puntenstelsel en bijbehorende tabel redelijk is. Die tabel kunt u vinden in het vouwblad Huuraanpassingen 1984. In deze gevallen heeft bezwaar maken zin. In veel andere gevallen niet. De huurcommissies krijgen bijvoor beeld nogal eens bezwaarschriften die in verband staan met de financiële si tuatie van de huurders. Deze huurders maken gebruik van de mogelijkheid om bezwaar te maken, zonder daarvoor een wettelijke grond te hebben. Dat is uiteraard niet de bedoeling van de wetgever geweest en deze bezwaren worden dan ook niet toegewezen. Als u vindt dat u een te hoge huur be taalt voor uw inkomen komt u mis schien wel in aanmerking voor indivi duele huursubsidie. Als u wel een gegrond bezwaar heeft tegen de voorgestelde huurprijs, maakt u dat dan kenbaar aan de verhuurder. Dit moet schriftelijk binnen zes weken na de voorgestelde datum waarop de nieuwe huurprijs ingaat. De verhuurder kan dan binnen twaalf weken na die datum op zijn beurt de zaak aanhangig maken bij de huurcommissie. Het is belangrijk dat alle bezwaren in het be zwaarschrift worden genoemd. Tijdens de zitting van de huurcommissie - waarvoor huurder én verhuurder wor den uitgenodigd - kunt u geen nieuwe bezwaren meer opperen. De huurcom missie kan daarmee dan geen reke ning meer houden. De uitspraak van de commissie is voor huurder en ver huurder bindend, tenzij een van beiden binnen twee maanden de kantonrech ter inschakelt. Meer informatie Huurcommissie, Singelstraat 15, 4461 HZ Goes, tel. 01100-11891 Regionaal Voorlichter Ministerie V.R.O.M., de heer J. van der Meer, Seissingel 4, 4330 AA Middelburg, tel. 01180-14053 Buro volkshuisvesting gemeentehuis Tholen te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-2955. 't Is jammer als steeds meer mensen een hekel aan honden krijgen. En dat alleen maar omdat honden het laten vallen zoals het komt. Bovendien kan hij het ook niet helpen, 't Is immers zijn baas die hem niet opgevoed heeft. Maar u zult merken dat, zodra uw hond het in de goot doet, zoals het hoort, meer en meer mensen hem aardig vinden. En u ook. Natuurlijk. t Is gewoon even een kwestie van volhouden. Want uw hond zal niet meteen begrijpen wat de (nette) baas van hem wil. Tot vandaag was de hele wereld immers zijn w c. Dat u de buren daar niet mee in wilt laten lopen, daar heeft hij geen weet van. In de goot dus, want u wilt niet dat de mensen in de straat een hekel krijgen aan uw huisgenoot. En weet u wat zo aardig is? Als hij 't eenmaal door heeft, dat de goot zijn w.c. is, dan zal hij zijn manieren nooit meer vergeten. Zelfs niet als hij eens ontsnapt en los loopt. U leert hem dat als volgt: als u met hem op straat loopt, aan de lijn natuurlijk, en hij maakt aanstalten, dan trekt u hem naar de goot terwijl u 'goot' zegt. Dat moet u konsekwent doen. En op een dag zult u merken dat hij 't opeens door heeft. Hij begrijpt 't. En hij legt 't verband tussen zijn hoopje en de 'goot'. Toch zal hij in het begin, af en toe nog proberen het op een plaats te doen die hij fijner vindt. Gebeurt dat in een onbewaakt ogenblik dan verdient hij een standje. Dat helpt. Want hij heeft wel degelijk in de gaten of u boos bent of niet De klank aan uw stem is meestal wel voldoende. Wilt u 'straffere' maatregelen toepassen, pak hem dan in zijn nekvel en schud hem heen en weer. Dat hoeft niet hard, en u moet hem zeker geen pijn doen. Dat heen en weer schudden is namelijk hondentaal. Dat doet de moeder van een pup, of de leider van een roedel (kudde) ook, als er gestraft moet worden. Nog even in 't kort: 1Maakt uw hond 'aanstalten': naar de goot. 2. Elke keer'goot'zeggen. 3. Doet hij het goed? Prijzen! 4 Doet hij het verkeerd? Mopperën of nekvel schudden 5. En op een dag: sukses. Hij is 'stoepzindelijk'. Gefe Iciteerd. Uw hond doet de buren geen overlast meer aan. U kunt met de opleiding van uw puppie, meteen als u hem hebt, beginnen. Want, het gezegde 'jong geleerd, oud gedaan' gaat in dit geval wel heel duidelijk op. Maar, u moet uw aandoenlijke nieuwe kleine vriend in het begin nog extra voorzichtig behandelen. Trappen op en af klimmen is, zeker in het beginstadium als hij nog volop in de groei is, helemaal niet goed voor hem. Da s slecht voor zijn gestel, dat moet immers nog volgroeien. Als dat te zwaar of verkeerd belast wordt, kan hij daar in z'n latere leventje veel problemen aan overhouden. Het beste is de pup na elke maaltijd of elke keer als hij wat heeft gedronken, op te nemen en naar de goot te dragen. Zo'n jonge hond heeft een verbazend snelle spijsvertering alles wat erin gaat komt er in een wip weer uit. Daar kun je op wachten. Dus opletten na eten en drinken. Hij Het Regionaal Educatief Centrum 'de Bevelanden-Tholen' organiseert dit jaar een aantal avondcursussen voor volwassenen: Engels, Duits, Frans, Nederlands, Middenstand en Ekonomie op Mavo-niveau. Dat de cursussen in een behoefte voorzien op het eiland Tholen is onder meer af te leiden uit de toename van het aantal deelnemers over de afgelopen 6 jaren. In 1976 ging, toen nog als de Thoolse afdeling van de Zeeuwse Volksuniversiteit, de eerste groep Engels van start met 8 deelnemers. De laatste twee jaren is het aantal cursisten ver boven de 1 00 gestegen en het vakkenpakket uitgebreid met Frans, Nederlands en Midden stand. Ook dit jaar wordt weer een nieuwe cursus aangeboden: Duits. Het succes van de cursussen is enerzijds toe te schrijven aan de uit gangspunten en doelstellingen van de docenten en medewerkers, an derzijds aan het enthousiasme van de cursisten. Docenten zijn zich ervan bewust dat, om welke reden dan ook, niet iedereen dezelfde kansen op onderwijs heeft gehad. Zij hebben de ervaring dat het met de volwassenen die zich voor deze avondcursussen aanmelden juist goed werken is door de grotere moti vatie en het enthousiasme. Opvallend verschil met het traditionele avondonderwijs is de sfeer in de klas. De ongedwongen, gezellige sfeer komt het leerproces ten goede: leren is veel meer een kwestie van willen dan van kunnen: iedereen kan leren als hij of zij dat wil. De lessen zijn in het algemeen veel op de praktijk gericht-: Dat wil-niet zeggen dat de theoretische leerstof niet ter sprake komt, dê nadruk ligt echter op de praktische toepassing. Bij het taalonderwijs betekent dat bijvoorbeeld dat aan het spreken meer aandacht wordt gegeven dan aan de gram matica. De curssuen zijn niet 'diploma-gericht', dat wil zeggen de cursist is belangrijk en niet het behalen van een diploma Bij Midden stand kun je natuurlijk voor je diploma werken als je dat wilt. Engels In principe een 3-jarige cursus, In de eerste twee jaar wordt de struc turele basis van de Engelse taal gelegd. In het derde jaar wordt de kennis en vaardigheid van de deelnemers vergroot door te werken met situaties uit de praktijk van alle dag Aan het eind van ieder seizoen bestaat er voor de deelnemers de mogelijkheid met de docent een lang weekend naar Engeland te gaan. 25 lessen van 1 uur docent Jan Amesz. Duits In de groep Duits wordt intensief geoefend in het praktisch gebruik van de taal voor werk of vakantie. Belangrijk is ook de kennis van land en volk. Bij voldoende deelname op verschillende niveau s. Lessen: wekelijks 1 uur docent Cor Almekinders Frans Het in groepen bezig zijn met de Franse taal in woord en geschrift; vooral ter verwerving van gebruiksfrans voor vakantie en voor het met plezier bezig zijn met taal en cultuur. Ook hier wordt gewerkt op drie verschillende niveau s: er is een groep voor beginners, een midden groep en een groep voor gevorderden. Het cursusjaar wordt afgesloten met een reisje naar Parijs, 25 lessen van 1 uur. docente Renée van Brakel Middenstand Een 2-jarige cursus die beoogt in kleine groepen in een prettige sfeer gezamenlijk te werken om het Middenstandsddiploma te behalen. 30 lessen van 2 uur per jaar docenten Jaap van de Donker en Ben Timmer Nadere informatie en aanmelden Indien u belangstelling hebt voor de bovengenoemde kursussen kunt u kontakt opnemen met het Regionaal Educatief Centrum "de Bevelan den-Tholen", Molenvlietsedijk 5a te Tholen, tel. 01 660-31 94. HOND IN DE GOOT waarschuwt meestal nog niet. En als hij dat wel doet, als hij gaat 'draaien' om een plekje te zoeken, dan bent u te laat. Dan is het vóór u het weet al gebeurd. Kan ie ook niet helpen. U pakt eerst uw pup op met één hand onder de borst, en de andere hand onder z'n achterste, 'scheppen' dus. Da s de enige juiste manier, weer in verband met z'n gesteld. U draagt hem naar de goot en zet hem daar neer en, hup, klaar. Da s alles. In pakweg 14 tot 30 dagen, afhankelijk van de hong, 't ene kind is immers ook het andere niet, is uw pup helemaal zindelijk en doet alles wat hij moet, voor de rest van z'n leven keurig in de goot. Zoals 't hoort. In 't begin moet u hem ook elke keer uitbundig prijzen. Dat begrijpt ie. Daar is ie gevoelig voor. Net als een kind dat 't op het potje moet leren doen. Gefeliciteerd Namens al die buren die zich ergeren aan de hond van een ander. Eind augustus 1 984 wordt in deze gemeente weer een bevolkingson derzoek baarmoederhalskanker uitgevoerd. Dit onderzoek is mogelijk dankzij subsidie van het Rijk en de Gemeente. Eenmaal per 3 jaar wordt een derde deel van de vrouwen in de leef tijdsgroep 35 tot 55 jaar er voor opgeroepen. Dit jaar zijn aan de beurt de brouwen die geboren zijn in de jaren 1 949, 1 946, 1 943, 1 940, 1937, 1934, en 1931 Daarenboven krijgen de vrouwen die vorig jaar niet aan het onderzoek konden deelnemen een nieuwe oproep. leder die voor het onderzoek in aanmerking komt krijgt binnenkort een persoonlijke oproep, voorzien van datum, plaats en tijd van het onder zoek en een folder met algemene inlichtingen. Het onderzoek wordt gehouden van vrijdag 24 tot en met dinsdag 28 augustus en wel in een rijdende onderzoekauto die geparkeerd wordt bij de Groene Kruisgebouwen in de diverse woonkernen. Uit statistische gegevens blijkt dat in Nederland ongeveer 400 vrou wen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. Deze aandoening kan in het allereerste begin, wanneer de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een uitstrijkje. In het geval dat er bij het onderzoek een afwijking wordt gevonden, kan een behandeling volledige genezing brengen. Voor vrouwen die aan de baarmoeder geopereerd zijn is het toch raadzaam aan de oproep gehoor te geven. De uitstrijkjes zullen worden afgenomen door een daarvoor speciaal opgeleid team. Het afnemen van het uitstrijkje duurt slechts enkele minuten. Het uitstrijkje gaat voor celonderzoek naar het streek- laboratorium. Dit onderzoek neemt enige tijd in beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding zijn voor een nader medisch onderzoek dan ont vangt betrokkene bericht van de huisarts of een verzoek van het labo ratorium zich op grond van het onderzoek met de huisarts in verbinding te stellen. Aan de onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop staat vermeld binnen hoeveel weken de uitslag bekend is. Degene die vóór die tijd geen bericht van de huisarts heeft ontvangen kan in het algemeen aannemen dat hetonderzoek gunstig is verlopen. De deelneemster zal ondanks de subsidie ook aan het onderzoek fi nancieel moeten bijdragen, nl. 10, Een grote opkomst zal een stimulans zijn om van overheidswege een bevolkingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals te blijven subsidiëren. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 30 juli 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. overweging Bij uitgeverij Stark-Texel ver scheen onlangs: Inkeer door H. Kingmans 13,75). Vandaag verschijnen veel boeken, die in onze gezinnen niet thuis horen. Dat kan van dit boek niet gezegd worden. In het gezin van boe renknecht Laanveld wil een van de jongens niet in het spoor van de in zijn ogen ouderwetse ouders gaan. Voor zijn ouders wordt hij een kind van gebed. Als hij van school komt, krijgt hij werk in de kaashandel van de onkerkelijke Lemaire. Daarmee vervreemdt hij steeds verder van huis. Hij trouwt zelfs met de dochter van de kaas handelaar en neemt kort voor het uitbreken van de oorlog de handel van zijn schoonvader over, omdat er verder geen kinderen zijn. Het materiële heeft meer de belang stelling dan het geestelijke. Al spoedig na het uitbreken van de oorlog wordt de zaak met de grond gelijk gemaakt. Alles leek zo mooien nu? Dit alles heeft zijn vrouw tot na denken gebracht over de vraag: wat is de zin van het leven? Ze krijgt honger naar Gods Woord. Tot ongenoegen van haar ouders, maar tot genoegen van haar schoonouders. Toch zet ze door, doet belijdenis en wordt gedoopt. Het geestelijke was voor haar be langrijker geworden dan een goed lopende zaak. Een boek, dat we van harte ter lezing kunnen aan bevelen, ook voor de jongeren onder ons, die nog voor een hu welijk staan. Dit eveneens door H. Kingmans geschreven jongensboek toont ons in de hoofdpersoon een snel op vliegendejongen door driftbuien. Dit brengt hem nogal eens in de problemen met anderen en met zichzelf. Huib moet echter leren, dat zulke "karakterzonden", niet in eigen kracht, maar alleen in Gods kracht kunnen worden overwonnen. Een verantwoord boek, dat we graag in de handen van vele jonge vrienden zien. Ds. H. Verheul-Tholen. Maandag 16 juli sloot de eerste helft van de zomer af, berekend over de drie volle zomermaanden. Een teleurstellende eerste helft met in De Bilt 4 zomerse dagen boven 25 graden, wat er verleden jaar al 16 waren. Toen beleefden wij een van de allerwarmste1 juli maanden met 20 zomerse dagen, hetgeen de laatste 100 jaar niet was opgetekend. Ook gaf de eerste zomerhelft een groot tekort van meer dan ITO uren zonneschijn te zien, een aantal dagen met onweer en zowel in juni als in de eerste julihelft op de meeste plaatsen voldoende regen. De voorzomer begon met eerst, vooral in mei en een deel van juni. uitzonderlijk warm zomerweer in Scandinavië, zoals daar zo vroeg in het seizoen zelden voorkomt. Binnen de poolcirkel werd een enkele keer meer dan 25 graden gemeten. Op dat moment was het ongewoon koud in Spanje en Portugal, waar men soms vanaf 1200 meter hoogte sneeuwval aantrof. Vroege vakantiegangers gingen er teleurgesteld weer weg. zomerkleding was niet mogelijk. Daarna kreeg Zuid- en Midden- Europa de warmte. In de periode van 9 tot 14 juli waren er zeer hoge temperaturen: in Beieren tot 37 graden en in Oostenrijk. Salzburg 38 graden, een temperatuur die daar in deze eeuw niet was waar genomen. Bijzonder fraai en warm was het in geheel Scandi navië en Italië. De tweede zomer helft begon met een Azorenhoge- drukgebied dat zich iets ging ver sterken naar West Europa. De tweede zomerhelft, met tot begin augustus nog de grootste vakantiedrukte, kan nog het een en ander goed maken. Toch is voor veel zomergevoelige bedrij ven deze zomer financieel al een fiasco. De zomerkleding raakte men niet kwijt, de zwembaden en de strandpaviljoens kregen te weinig bezoek en haal dat na half juli allemaal maar weer in! Natuurlijk staat daar een topsei- zoen van verleden jaar tegenover. In die periode zag je niemand in de bioscoop en werd er ook nau welijks gewinkeld bij meer dan 30 graden, terwijl men nu bij wissel vallig weer de stad nog wel eens opzoekt. De tweede zomerhelft zal meer hogedruk met mèer zon en warmte moeten opleveren, wil deze zomer in cijfers niet bij de groep 'ondermaatse' terecht ko men. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z Tel: 33666 Advertentie I.M. THOLEN vr en za 24 en 25 aug. braderie wo 1 óug. bejaardensoos, reis PTT R'daal. 13.30 u. SINT ANNALAND Streekmuseum De Meestoof tot 2 september met tentoonstelling Stad en Land, di t/m za 15-17 u. za 4 aug Braderie, Voorstraat, 14 u. SINT MAARTENSDIJK 23 juli t/m 4 aug. Open tennis toernooi. camping De Muye, dag. OLD VOSSEMEER za 4 aug. Concours hippique Een- drachtruiters. Molenweg. 9 u. za 25 aug. clubwedstrijd 't Schar retje. Sehelde-Rijnkanaal. 12 u. BRUINISSE do 26 juli Ronde van Bru za 28 juli voetbalwedstrijd Feije- noord-streekelftal. BERGEN OP ZOOM t/m 19 aug. exp. Ben van Rooy. Etcetera, di t/m zo 13.30-17 u. 4 aug. tot 1 okt. tentoonst. Energie uit eigen bodem. Markiezenhof do t/m za juli Bourgondische Krabbenfoor film film film -F ROXY 1: Indiana Jones And The Temple Of Doom a.I. dag. 14, 19 21.30 u.zo 14, 16.30 19 21.30 u. ROXY 2: To Be Or Not To Be dag. 14 20 u. CINEMACTUEEL 1: Police Academy 12jrdo 15 20 u. vr 15, 20 22.15 u. za 15, 20 22.15 u. zo 15, 17 20 u. ma 15 20 u. di 15 20 u. wo 15 15 20 u. CINEMACTUEEL 2: Police Academy l2jrdovr&za 14, 19 21.15 u.'zo 14, 16, 19 21.15 u. ma, di wo 14, 19 21.15 u. CINEMACTUEEL3: Stripes 12 jr dag 14 20 u. vr 14, 19 21.30 u. za 14. 19 21.30 u.zo 14. 16.30. 19 21.30 u. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Voor het middenstandsdiploma slaagden in Goes mevr. Anja Koldijk-Ligtendag en mevr. Nel lie Noorthoek-Felius, beide uit Sint Philipsland. W.A.F. v.d. Weele en A.M. Kloet uit Sint Maartensdijk zijn aan de Hogere Landbouwschool te Dor drecht geslaagd voor het eindexa men Agrarische bedrijfskunde. In een ontwerp-besluit van Gede puteerde Staten van Zeeland zijn voor de commissie Waterbeheer sing en Ontzilting van de stichting voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw tot en met 1988 de subsidie-bedragen vastgesteld: voor 1985 maximaal 70.000 gul den. in 1986 max. 95.000 gulden, in 1987 max. 85.000 gulden en in 1988 max. 50.000 gulden. De commissie heeft momenteel verschillende projecten onder haar beheer, zoals bijvoorbeeld een onderzoek naar teeltmoge lijkheden van lamsoor, onderzoek Zoommeer, zoetwateronderzoe- ken. een doorstromingsbereke- ning open-wa(erlopenstelsel Tho len en een onderzoek naar water behoefte bij wateraanvoer in pol ders met zoute kwel. De beide mannen bekeken deze papieren zorgvuldig en verge-/ leken zo nu en dan een en ander met de bescheiden, die in een groti/ portefeuille voor hen op tafel lagen. Na enige tijd gaf de notaris de documenten terug en zei: "U hebt dus onze oproep in de bladen gele zen?" "Ja", was het antwoord van de bezoeker, "hoewel één van de directeuren van de Peugeot-fabrieken in Clermont-Ferrand, waar ik werk, had de advertentie'gelezen. Zelf kijk ik. nooit een krant in, dus heb ik het feitelijk aan hem te danken, dat ik hier ben". "U hebt uw oom, de heer Nicolaas van der Steen, goed gekend, nietwaar?" "Jawel. Hij was na het overlijden van mijn ouders mijn voogd. De laatste twee jaren heb ik hem niet meer gezien, nadat wij enig ongenoegen hadden". "Dat Weet ik'v, ahtwcrordde de notaris, die enige nervositeit vertoonde. "Ik ben ervan overtuigd, dat hier de wettige erfgenaam aanwezig is en niets belet ons om het testament van de heer Van der Steen aan u voor te lezen. Zoals u mogelijk bekend is, had de heer Van der Steen geen verdere familieleden dan u. Aangezien u niet in rechte lijn van hem afstamt, was de heer Van der Steen volgens de Nederlandse wet geheel vrij om beschikkingen te treffen met betrekking tot zijn bezittingen. Daarom heeft mijn overleden cliënt enkele Jegaten vermaakt aan zijn personeel, alsmede aan liefdadige instellingen. Maar ik zal u het testa ment voorlezen". Kees zat in spanning en luisterde met aandacht naar de droge opsomming van de legaten, die zijn oom had vermaakt aan zijn huisknecht, zijn huishoudster, de tuinman en verschillende instel lingen van liefdadigheid. Nu zal het toch komen, dacht hij, toen de notaris verder ging: De overblijvende som, groot driehonderd en vier en tachtig duizend gulden, alsmede mijn tegoed op de Banque de Bruxelles en de Banque National te Parijs, mijn landgoed in Aerdenhout met de daarin aanwezige roerende goederen, waaronder de bibliotheek met boeken, vermaak ik aan mijn neef Cornelis Blokker, hoewel ik er met van overtuigd ben, dat mijn geld aan hem goed besteed zal zijn. Om althans enige voorwaarden te scheppen, die als garantie kunnen gelden voor een degelijk beheer van dit geld, komt bovenomschreven nala tenschap aan mijn neef Cornelis Blokker op de volgende voorwaarden: 1. De ongedurigheid en wispelturigheid van hem heeft mij steeds veel verdriet bezorgd. Na mijn dood zal hij moeten kunnen aantonen, min stens één jaar in betrekking te zijn bij een en dezelfde werkgever. Om te voorkomen, dat een vrijgezel in zijn zorgloosheid en onvoor zichtigheid met mijn geld de verkeerde weg opgaat, verlang ik. dat mi jn neef. als mijn erfgenaam, binnen jtes maanden na mijn dood wettig gehuwd moet zijn met een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw. Voldoet mi|n neef aan deze beide voorwaarden, dan benoem ik hem als mijn enige erfgenaam van al mijn geld en bezittingen, als hierboven omschreven. Kan hij op de gestelde termijn niet aan beide voorwaarden voldoen, dan vervalt mijn vermogen in zijn geheel aan onderstaande verenigingen...." Kees luisterde nauwelijks nog naar de opsomming van de verschillende filantropische organisaties, die allen een deel van het geld van zijn oom zouden ontvangen als hij niet aan beide voorwaarden voldeed. En hij zat nog. geheel verbouwereerd, na te denken, toen de voorlezing van het testament al lang was afgelopen. "Tol zover de laatste wilsbeschikking van uw oom. meneer Blokker." besloot de notaris, waardoor KEes weer enigszins tot zichzelf kwam. "Als ik het goed begrijp", antwoordde Kees, behoorlijk ontnuchterd, "ben ik erfgenaam, als ik aan twee voorwaarden voldoe. Met andere woorden: tot zolang krijg ik geen cent in handen". "Juist, mijnheer", antwoordde de notaris droog. "Die voorwaarden zijn: u moet minstens één jaar onafgebroken in dienstbetrekking zijn bij een en dezelfde werkgever. En u moet binnen een half jaar na de dood van uw oom getrouwd zijn met een ter goede naam en faam bekend staande vrouw. Ik zou wel van u willen vernemen, of u aan deze beide voorwaarden kunt voldoen. U zei zoëven in Frankrijk te werken, niet waar?" "Zeker", antwoordde Kees, "Bij de Peugeot-fabrieken in Clermont- Ferrand. Aan de eerste voorwaarde voldoe ik. want ik werk er al onaf gebroken ruim twee jaar "Dal kunt u wellicht bewijzen?" "Informeert u maar", antwoordde Kees droogjes. "Belt u de directie van de fabriek maar op". Er kwam een glimlach op het gezicht van de notaris. "Dal kan ook op een andere wijze geschieden, mijnheer. Maar nu de tweede voorwaarde: bent u getrouwd?" "Nee." antwoordde Kees verder. Hij wilde eraan toevoegen: "gelukkig niet", maar hij dacht meteen aan de erfenis en slikte nog juist deze toevoeging in. "Dan bent u wellicht verloofd?" "Ook dat niet". "Maar u hebt toch zeker wel trouwplannen?" "Dat wil zeggen", zei Kees lachend. "Een half uur geledén nog niet. maar inmiddels ben ik van gedachten veranderd, dus moet ik hierop antwoorden zeer zeker". De ander knikte "U hebt dus wel een aanstaande vrouw op het oog?" "Nee. maar dal lijkt ine geen bezwaar. In een half jaar tijds is die wel gevonden". "In een half jaar zal dat zeker wel gaan", vervolgde de notaris mees muilend. "maar ik merk nu wel, dat u de tweede voorwaarde niet goed hebt begrepen, of dat u niet juist hebt geluisterd, toen ik deze voorlas. Uw oom verlangt namelijk in zijn testament, dat u binnen zes maanden na zi jn dood gehuwd /.uit zijn met een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw", "Nou", concludeerde Kefes nuchter "een halfjaar is toch nog steeds zes maanden? Of is dat in Nederland inmiddels veranderd?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5