Politie zegt alle piraten wacht aan Jeugd Stavenisse blij met eerste gemeentelijke fietscrossbaan MEUBELSTOFFEREN Fa. W. Pleune Pools meisje viert achttiende verjaardag in St. Maartensdijk BOUMAN POTTER Contacten sinds voedseltransport naar Sulechow De Alvantho deed het weer goed Donderdag 26 juli 1984 40e Jaargang no. 37 Wethouder Versluijs hoopt op verdraagzaamheid van burgerij Naar aanleiding van klachten bij de radiocontrole dienst zegt de politie alle radiopiraten op Tholen en St. Philipsland de wacht aan. Smerdiek voetbalt tegen Sparta C Zowel uw meubelen, caravan of boot stofferen wij vakkundig en voordelig. Grote meubelstoffen collectie, en polyether in alle diktes en modellen. ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Onder luide aanmoedigingen van leeftijdgenoten hebben 27 jongens en meisjes vrijdagmiddag de fietscrossbaan aan de Pilootweg in Stavenisse officieel in gebruik genomen. Wethouder J. Versluijs gaf na het doorknippen van een lint bij de vertrekplaats, telkens het startschot voor drie of vier coureurs. Het was ook de eerste gemeentelijke crossaccommodatie, die met een tegelplateau voor basketbal totaal 20.500 gulden, exclusief btw, vergde. In St. Annaland en Poortvliet hebben jongeren tijdens een hoorzitting ook om zo'n voorziening gevraagd. Verantwoord Baan 400 m PEZE WEEK Aanvoer halveert prijs Doré: 39 ct. It-LX Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Ania Sajnaj uit de Poolse stad Sulechow heeft gisteren bij de fam. Ten Bloemendal in Sint-Maartensdijk haar achttiende verjaardag gevierd. In de versierde huiskamer aan de Bloemenlaan kreeg ze geluidsap paratuur, want Ania is dol op muziek. De vakantie van de Poolse in Sint-Maartensdijk kwam tot stand, nadat in januari 1983 een briefje van de fam. Ten Bloemendal tussen repen chocolade was gedaan, die met de grote Thoolse voedselzending naar Sulechow gingen. Auto-ongeluk Nieuwe kleren Gebarentaal tf In het hoog vakantieseizoen met tijdens de bouwvakrust toch ook altijd-weer wat zomerse dagen, heeft Alvantho's Doré zijn beste tijd weer gehad. Wie nog of niet op de hoogte is van het woord Al vantho. zijn we een verklaring schuldig. Een aantal jaren groei ende welvaart was - en dat blijft het eigenlijk - een kwaliteitspro- dukt niet alleen gewenst, maar ook vrijwel voor iedereen betaal baar. Vanuit deze kolom werd beweerd, dat men daar ook van mag profiteren, mits de kwaliteit aan de eisen voldoet. Om Tholen te promoten, moest men - en moet men het nog -het in het agrarisch produkt zoeken. De dore maakte ruim tien jaar geleden een goede opgang. Een vroege, maar tege lijkertijd ook een zeer smakelijke aardappel. Ongetwijfeld zal Wa- geningen daartoe in de onder zoeksector hebben bijgedragen. Die vroege aardappel klikte in het algemeen op de Zeeuwse, maar zeker ook op de Thoolse bodem. In wat commerciële overmoed propageerden we in die tijd de Alvantho: alles van Tholen. Nader uitgewerkt betekent het van de Thoolse akkers. Wie nu de .weer ai gemoderniseerde ontwik' keling volgt van de plastic 'aard- appelkisten' ziet daarop nog steeds Alvantho prijken. Tenslotte heeft de merknaam toch zijn weg gevonden-. Ze wordt zelfs mis bruikt. Men houdt de stedeling vaak voor, dat de op de markten verkrijgbare 'Zeeuwse Roem' ei genlijk ook Alvantho is. Dat blijkt lang niet altijd het geval te zijn. In dat opzicht wordt de bedrieger soms bedrogen. Ondertussen is er een maand van Doré-levering ge passeerd, die de teler mag heugen. Met in de vroege rooiperiode ook nog vaak regenachtige dagen, werd de prijs behoorlijk opge jaagd. Deze week lijkt echter dat feestje voorbij. De aanvoer, ook van andere rassen, is op een hoogtepunt aangekomen. Het Bintje is ook present. Na een aan tal droge dagen is de aanvoer zo groot, dat de consument het in deze vakantietijd niet kan ver werken. Niettemin waren het vier uitstekende Alvantho weken. Daarvan kunnen beide veilingen op Tholen getuigen. Naast de handel pikten er ook vele vakan tiewerkers een graantje van mee. Het is voorbij, maar het was wel een meenemertje, die een aantal landbouwbedrijven al een posi tieve uitkomst geeft. Ook voor de bestendiging van de veilingen is deze ontwikkeling positief. De aanvoer bereikte deze week een record en dat deed de prijs kelde ren naar de zeven stuivers, een geldwaardering die vroeger veel op geld deed, maar die nu onder de eigenlijke kostenmaat ligt. Ve len hebben al van de gekookte of nog lekkerder gebakken Doré kunnen genieten of van de Pre miere in de vorm van patates fri tes. De Alvantho deed het weer best. Stilzwijgend zijn de piraten toe gestaan", zegt opperwachtmeester van der Have. "Het beleid van de districtscommandant was erop gericht, alleen bij klachten op te treden. Daarom is het steeds door de vingers gezien, hoewel het 'zenden een misdrijf is. Men heeft geen poot om op te staan. Vorig jaar kwamen er echter ernstige klachten binnen via de radiocon troledienst. Niet dat de t.v. ge stoord werd of een elektronisch orgel, maar de luchtvaart boven Tholen en West-Brabant. In Tho- lenderwijs van 24 november is er toen een verhaal over de radiopi raten gepubliceerd. Ik ben ook geschrokken van de grote gevaren die de luchtvaart dreigen als ge volg van de uitzendingen van de radiopiraten. In het politieblad is daarover geschreven naar aanlei ding van een onderzoek in Nij megen. In Tholen is met de mensen achter de piratenzenders gepraat. Het is niet sportief, piraten die je lang hebt getolereerd, zo uit de lucht te plukken. We waarschuwen en van lieverlee gaan we de zaak aan draaien, zodat ze eieren vdor hun geld kiezen. Pinocchio heeft een poos op het bureau gezeten en na contacten met Dinteloord is ad vies gegeven. Er wordt echter nie mand voorgetrokken en ik ben ervan overtuigd, dat we doorgaan. Wegens de vakanties ligt dat nu wat stil omdat Dalebout deze za ken behandelt, maar als de pira ten niet vrijwillig gaan, is de kans groot dat ze eruit gaan", aldus opper van der Have. Na Pinocchio is zaterdaganacht 14 juli ook Atletico in Tholen gestopt met zenden. Deze piraat was door de politie benaderd, evenals trac tor Johnny. Zie ook Stemmen van lezers pa gina 9. Smerdiek begint zaterdagmiddag na de eerste training met een oe fenwedstrijd tegen sparta C., Ne derlands kampioen 1982-1983 bij de betaalde jeugdteams. De sportvelden zijn door ge meentewerken opnieuw ingezaaid en opgeknapt en na de regen als mede de zon van de laatste dagen is er een goede grasmat ontstaan, die Smerdiek en Sparta zaterdag middag om half drie inwijden. Voor meer informatie en gratis prijsopgave naar: Scherpenisse 01666-2627 St. Annaland 01665-2798 of 2718 Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL.(01670)6 33 85. Advertentie I.M. mÊÊÈÊÊvm kÉÈÈ$" stÜ^ ilÉWNMÉfcMi Weihouder J. Versluijs loste hel startschot voor de eerste wedstrijden op de fietscrossbaan in Stavenisse, die vrijdagmiddag officieel geopend werd. Een jaar geleden werd in Stave nisse zo'n bijeenkomst gehouden. "Er waren wat voorvalletjes met de politie geweest en de jeugd werd ook overal weggestuurd", zei wethouder Versluijs. "De op komst in de kleine zaal van de Stove was massaal met 69 mensen. Ik had er het volste vertrouwen in en na het prettig gesprek ben ik zeker niet teleurgesteld. Er kwa men vele wensen naar voren, waarbij een zwembad door mij direct de grond in werd geboord, maar er waren ook haalbare za ken. zoals doelpalen op het trap veld, een tegelplateau en een fietscrossbaan. De jeugdvereni ging Stavenisse(JVS) kwam van de grond en die werkt goed", al dus dë wethouder. Versluijs zei de crossbaan in Sta venisse als proef te willen zien voor de gemeente. "De vraag is namelijk: is het fietscrossen een gril of een blijvend iets? We heb ben gebruik gemaakt van de er varing van aannemingsbedrijf Jan Moerland BV uit St. Annaland, die in Rotterdam al acht fiets- crossbanen heeft aangelegd. We zijn ervan overtuigd, dat het een verantwoorde voorziening is. Stavenisse feliciteer ik ermee, want dit dorp is nogal eens de laatste in de rij met gemeentelijke voorzieningen. Het ligt nu een maal niet zo centraal en daarom is het fijn, dat Stavenisse nu de eer ste is. Ik hoop dat er een zinnig gebruik van de baan gemaakt wordt. Hopelijk geeft de burgerij de jeugd de ruimte en brengt men de verdraagzaamheid op om deze speelmogelijkheden te benutten. Ik zal daar niet verder over uit wijden", zei wethouder Versluijs. Hij bedankte tenslotte JVS voor de zelfwerkzaamheid. JVS-voor- zrtter Arjen van den Hoek zei blij te zijn, dat Stavenisse als eerste op het eiland een gemeentelijke fietscrossbaan kreeg. In St. Anna land is er een particuliere fiets- en motorcrossbaan bij Geuze Tran sport. De JVS-voorzitter dankte aanne mer, gemeentebestuur, wethouder Versluijs en zijn medewerkers M. van Loenhout en Carien Rockx, alsmede Abr. van Prooijen. JVS-leden brachten ter wille van de veiligheid op enkele plaatsen langs de 400 m lange baan auto banden aan, terwijl de baan zo nodig ook nat gehouden wordt. Aannemer Moerland, die in Rot terdam nog twee crossbanen moet aanleggen, klaarde het karwei te Stavenisse in een.week. Bij de aanleg van het tegelplateau kwam grond vrij, wat gemakkelijk voor de crossbaan benut kon worden. Op 15 cm grond is 10 cm gebroken puin( hergebruikt - recycling - materiaal) aangebracht. De 400 m lange baan(een wed- strijdbaan is 500 m met startheu vel om meer snelheid te krijgen) telt diverse bochten en hindernis sen om het de crossers lastig te maken. Ze komen na de start eerst de dubbele 'whoop de doop' tegen, kleine verhogingen achter elkaar als de ribbels op een was bord. Na de eerste bocht komt er een bult en vervolgens weer een bocht met de 'dipjump'. Na de laatste buitenbochten volgt de 'daytona', twee heuveltjes achter elkaar om vervolgens de kom- bocht te kunnen nemen. De 'ta- bletop' is de laatste en tevens hoogste k.im, voordat de crossers op de eindstreep afstormen, waar een flink remspoor getrokken wordt. Bromfietsen .worden niet toegela ten, zoals een bord aan de Piloot- weg ook aangeeft en de politie zal daarop extra toezicht uitoefenen. De openingswedstrijden werden in de categorie t/m 6 jaar gewon nen door Robbie v.d. Jagt, 7 t/m 12 jaar Wendy Weyts uit Bergen op Zoom(een geoefend crosser) en Tonnie de Pauw uit België(die op een camping in Stavenisse verblijft) in de groep 13 jaar en ouder. Zij kregen een horloge en de Moerland-wisselbeker. De Alvantho deed het goed Jeugd Stavenisse blij met de fietscrossbaan, maar Reho- bothschool en kerk vrezen overlast Klachten gezondheidszorg op volwassen manier uitpraten Pools meisje viert 18e jaardag in de Smalstad •br Stemmen van lezers en politie over radiopiraten Voorzitter PVAB na tweede Wimpelaffaire afgetreden Geen Thoolse successen in ronde van St. Maartensdijk Heieen Hage wordt gehuldigd na 2e prijs in ronde van Frankrijk Ruiter van Dalen in de Zeeuwse selectie Competitie-indeling afdelings voetbal ALS DE WIJN NAAR HET HOOFD STIJGT, ZIJN DE VOETEN NIET LANGER VAN NUT Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's De prijs van de aardappelen is ten opzichte van vorige week meer dan gehalveerd door de enorme aanvoeren en de in de vakantie periode altijd geringere vraag. Werd 18 juli nog 95 cent betaald voor een kilo Doré's, gisteren hadden de kopers er maar 39 cent meer voor over. Met aanvoeren rond de 500 ton tegenover vorige week 245, is het aanbod ook wel heel groot. De telers komen ook van alle kanten naar de veiling Sint-An- naland om van dehoge prijzen te profiteren, maar de kop is er nu duidelijk af. Dinsdag 24 juli: Doré I 35-36, Doré II 30-31, Apart 25-38, Bon ken Bonken 48-49, Bintje 32-33, Bonken 46, Drielingen 20-25, Kriel 1.08-11.8, aanvoer 528 ton. Woensdag 25 juli: Doré I 36-39, Doré II 34-35 Apart 25-32, Bon ken 21, Gloria I 37-38, Apart 34-35, Bonken 51-61, Première 22-25, Kriel 1.18-1.26, Aanvoer 468 ton. JQIONING IN RICHTING Advertentie i.M. Dankzij de actie Tholen voor Po len zijn er heel wat schriftelijke contacten ontstaan. De meeste blijven beperkt tot een wenskaart rond de Kerstdagen en de jaar wisseling, maar in een aantal ge vallen is uitgebreidere correspon dentie ontstaan met uitwisseling van foto's e.d. en uitnodigingen voor een bezoek. Zo gaat dhr. J. Vroegop uit St. Annaland bin nenkort naar Kostrzyn, waar eer der een voedseltransport naar toe g'fg- Cor en Tannie ten Bloemendal bezochten vorig jaar augustus Su lechow. "We hadden geen vakan tieplannen en toen zijn we maar in Polen op de koffie gegaan. Sinds dien is er een hechtere band met de familie Sajnaj ontstaan: va der! electriciën-vrachtwagen chauffeur), moeder, Robert! in militaire dienst), dóchter Ania êrt de tienjarige tweeling. De ont vangst was bijzonder hartelijk en we moesten persé blijven eten, ook al moesten daarvoor de door ons meegebrachfe levensmidde len direct worden aangesproken,', vertelt Ten Bloemendal. Tijdens de Kerstvakantie zou Ania naar Sint-Maartensdijk ko men, maar dat lukte niet. Waar schijnlijk kreeg ze geen paar da gen eerder vrij op haar huishoud school. Inmiddels geniet ze in de Smalstad, maar daaraan ging heel wat vooraf. "Het is een wonder dat ze hier springlevend zit", zegt Ten Bloe mendal. "Maandag 2 juli zou ik Ania in West-Duitsland op een parkeerplaats afhalen, waar een oudere vriendin haar vanuit Polen zou brengen. Op de afgesproken tijd, half elf 's avonds, echter geen Ania. Na lang wachten besloot ik maar terug te gaan naar Neder land, Waar ik een telegram naar haar ouders stuurde, dat ze niet op de overeengekomen plaats was. Enkele dagen later kreeg ik een telefoontje van een brandweer man uit West-Duitsland, dat Ania in het ziekenhuis lag. Om twintig over negen die 2de juli was de Poolse Fiat bij Crailsheim tussen Würzburg en Neurenberg (ze re den daar eigenlijk wel verkeerd) door een Belgische vrachtauto, die een fout maakte, aangereden. Ik heb de personenauto nog gezien, maar ik kreeg de schrik van m'n leven. Dat ze daar nog goed uit gekomen is. Alleen een gekneusde rib en wat schaafwonden aan hoofd, knie en voet. Haar 32- jarige vriendin was er ernstiger aan toe, maar inmiddels heeft die ook het ziekenhuis verlaten." Een foto met een bericht van het ongeluk in een Duitse krant en Polaroidfoto's van het wrak wor den door Ania goed bewaard, want haar ouders, die na het tele gram van Cor ten Bloemendal in grote onzekerheid verkeerden, heeft ze in augustus heel wat te vertellen. Zeven dagen moest ze in het zie kenhuis blijven. In 't begin huilde ze heel wat af, want ze wilde dol graag de familie Ten Bloemendal Van de situatie op de hoogte stel len. Uiteindelijk lukte dat via een Pools-Duitse Werkster in het zie kenhuis, maar aangezieh die het landennummer vergat te draaien, slaagde die er niet in om telefo nisch contact te krijgen. De brandweerman die Ania en haar vriendin uit het wrak hadden be vrijd, toonde zich behulpzaam en die lukte het wel om donderdag 5 juli op te bellen. Hij ontfermde zich na de zieken huisopname nog vijf dagen over haar om verder te herstellen en zijn vrouw stak Ania gedeeltelijk in de nieuwe kleren omdat die bij het auto-ongeluk verloren waren gegaan. "De brandweerman regelde ook de verlenging van het visum, want Ania had voor West-Duitsland alleen een doorreisvergunning. Gelukkig was de Belgische be stuurder de schuldige, zodat diens verzekering alles moet betalen, anders was er nog veel meer rompslomp geweest. Om dan over de kosten nog maar niet te praten, want ik voelde me toch ook voor haar komst verantwoordelijk", vertelt Ten Bloemendal. Zaterdag 14 juli haalde hij Ania op bij de Duitse brandweerman en diezelfde dag kwam ze in Sint- Maartensdijk aan. Cor ten Bloe mendal verstuurde toen een tele- ghtm naar haar ouders, dat ze veilig aangekomen was. Inmiddels heeft ze ai heel wat van Nederland gezien: behalve het ei land Tholen en Bergen op Zoom, waar ze ogen in de warenhuizen tekort kwam, de boulevards in Vlissingen. de pier van Scheve- ningen en het ponypark Slagha ren. "Ze heeft een goed humeur en éten en slapen kan ze als de beste. Veel brood, maar ook van andere levensmiddelen steeds meer. Ze keek eerst heel vreemd naar ap pelmoes. maar nu kan ze wel een pot op. Bananen zijn in Polen blijkbaar ook nauwelijks be kend". aldus Ten Bloemendal, Ania Sajnaj middenJ uit de Poolse stad Sulechow zaterdag tijdens dt Braderie op de markt in St. Maartensdijk met haar correspondentie vriendin Ast rid Opree en Tatinie ten Bloemendal, bij wie ze logeert. Ania trekt veel met haar Corres- pöndentievriendin Astrid Opree op, het overbuurmeisje van de fa milie Ten Bloemendal. "Het Is wel een ijdeltuitje, want ze staat zo voor de spiegel en haar haar mag vprvoi G pa(; 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1