Polderjongens Krabbenfoor met middeleeuwse maaltijd Distelverordening ZEELAND IN DE PEN Subsidie onder houd molens d Donderdag 19 juli 1984 Provinciale staten moeten zich in september uitspreken over een extra bijdrage van 142.000,— voor de Dienst sociaal- pedagogische zorg (SPZ) Alleen met die bijdrage kan de dienst het minimumpakket aan dienstverlening uitvoeren. Zeeuwsch-Vlaande- Structuurplan Werkterrein Cliënt centraal Taakuitbreiding Financiën ren Zuid-Beveland Informatieblad Walcheren Noord-Beveland Tholen Sint-Philipsland Schouwen-Duive- land GOUDEN KROON JONGE Voor de 20ste keer in Bergen op Zoom Vanwege de 4 lustrums voor de Krabbenfoor te Bergen op Zoom wordt er door organisatie en deel nemende middenstanders ditmaal extra aangetrok ken om er een groots Bourgondisch feest van te brouwen. Dat lukte trouwens ook de voorafgaande negentien keer wonderwel. Met de laatste jaren in drie dagen zo'n driehonderd duizend bezoekers. Opnieuw kan de verwachting voor een volle stad op donderdag 26 juli, vrijdag 27 en zaterdag 28 juli groot zijn. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ABDIJ I E U W Sluizenbouw in Kanaal door Walcheren Er zijn misschien nooit zoveel uitvindingen gedaan dan in het laatste kwart van de negentien de eeuw. De aanzet tot die uit vindingen, waaronder telegrafie en telegrafie, lag veel vroeger maar de presentatie was in het laatste kwart van de eeuw: schrijfmachine (1868), rotatie- pers (1875), fiets met achter wielaandrijving (1876), tele foon (1876), elektrische tram (1879), elektrische centrale (1882), motorrijwiel (1885) en automobiel (1887). Bij de wa terbouw ging men in 1870 ge bruikmaken van stoommachi nes, locomotiefjes om kipkarren te trekken en het storten van beton. Dit alles gebeurt ook bij de aanleg van de kanalen door Walcheren en Zuid-Beveland. Het grondver zet dat bij het Kanaal door Wal cheren nog door tienduizend mannen werd gedaan, werd later grotendeels door mechanische werktuigen overgenomen. Het waren de jaren van een -pas later- in het oog vallende revolutie. "Naar de kusten van de Noord zee: trekarbeid in Europees per spectief, 1600-1900'" is de dis sertatie van Jan Lucassen die hij kort geleden in Utrecht heeft ver dedigd. Er is een paragraaf aan het grondwerk gewijd en dan met name aan de polderjongens. "De arbeiders voor het gewone spit- en kruiwerk kwamen voor een groot gedeelte uit daarin ge specialiseerde plaatsen en streken als die aan grote rivieren, West-- Brabant, het oosten van Zeeuws- Vlaanderen, benevens uit de Vlaamse streken ten zuiden en de Brabantse streken ten zuidoosten daarvan". Mannen uit hetzelfde dorp kozen een aanvoerder, een putbaas, en boden zich aan bij aannemers: ook waren er onder aannemers die op zoek gingen naar arbeiders, waarna een ploeg werd samengesteld waarvan de mensen elkaar niet of nauwelijks kenden. Zulke groepen polder jongens werden dikwijls als groe pen wilden afgeschilderd, maar Lucassen bestrijdt dit. In de 19e eeuw konden in Zee land de polderjongens van werk naar werk trekken, want in ver schillende delen van de provincie kwamen nieuwe polders: de Wil- helminapolder, polders op Tholen en Noord-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder waren er de al genoemde kanaal- werken en de aanleg van het Ka naal Gent-Terneuzen (1825- 1827). De werkzaamheden begonnen in het voorjaar; de polderjon gens gingen op stap met een zak met beddegoed, kleren, een stuk spek of ham, eetgerei en gereedschap, dat wil zeggen een puthaak en een schop. Dicht bij het werk werd een tent of een keet gebouwd, waarin de putbaas of keetbaas de scepter zwaaide. Er bestonden onge schreven regels, zoals het loten om een plaats aan tafel en in bed; iedere polderjongen moest zich daaraan houden - op ver grijp stond een boete. "Zelfs het vergeten van de wekelijkse ver schoning werd beboet", aldus Lucassen. De polderjongens waren bepaald geen lieve jongens, maar daar staat tegenover dat het werk zwaar was en lang duurde. De werkdag begon om vijf uur en af gewisseld door eet- en rustpauzes werkte men tot zeven uur. "Op zondagen, wanneer men vrij was, kon men naar de zoetelaarsketen die ook op het werk stonden. In deze keten, uitgedost met de fraaiste namen, werd getapt. Vooral over keetbazen die zelf hun volk aannamen, wordt dikwijls opgemerkt, dat zij ook in hun ei gen keet tapten om op die manier hun arbeiders zoveel mogelijk geld uit de zak te kloppen" Zorg voor sociale pedagogie Gedeputeerde staten hebben staatsbosbeheer ontheffing verleend van bestrijding van de akkerdistel en de akkermelkdistel in een aantal natuurgebieden in de provincie. De ontheffing geldt voor het seizoen 1 984 en omvat de volgende gebieden. strijding daar doorgaan, vinden gs, in navolging van het advies van onder meer het Landbouw- De minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft de sub sidie in de kosten van onderhoud van molens verhoogd. Voor mo lens die in bedrijf zijn is de subsi die bepaald op 5.000,— per jaar en voor molens buiten bedrijf 3.000,— per jaar. De provinciale bijdrage is - in de verordening monumentensubsi dies Zeeland - afhankelijk gesteld van de door de minister subsidia bel gestelde kctéten. Dit betekent, dat ook de provinciale bijdrage in het onderhoud op de nieuwe maxima wordt afgestemd. De gemeentebesturen in Zeeland is gevraagd de eigenaren van molens op de nieuwe situatie -in gaand 1 984- te wijzen. In de begrotingsvergadering (no vember) moeten de staten vervol gens beslissen over een jaarlijkse bijdrage van 1 50.000,— op de rijksbijdrage voor de SPZ. De bedragen zijn gebaseerd op het structuurplan sociaal-pedago gische zorg Zeeland, dat is ge maakt door het provinciaal over legorgaan zwakzinnigenzorg in nauw overleg met de dienst SPZ. In het plan wordt via het ontstaan van de zorg een beeld gegeven van de ontwikkelingen tot nu toe met daarbij de financiën. De dienst SPZ, gevestigd in Mid delburg, houdt zich vooral bezig met maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten en de mensen in de directe omgeving van de gehandicapten: de ouders of verzorgers. De dienst onder houdt verder contacten met an dere organisaties die werkzaam zijn voor geestelijk gehandicap ten. In de zorg wordt de cliënt cen traal gesteld. Cliënt staat voor de geestelijk gehandicapte èn zijn of haar thuissituatie, dus ook de ouders en verzorgers van de geestelijk gehandicapte. Be langrijk is dat de gehandicapte zoveel mogelijk bij alles is be trokken: ook voor de dieper ge handicapten geldt die regel, want vaak is met hen non-ver baal contact mogelijk. Afgeleid van de cliëntgerichte hulp is het voorzieninggericht werk: maatschappelijk werk voor bewoners van gezinsvervangende tehuizen of mensen die dagver blijven bezoeken. De dienst komt De Windroos, dagverblijven voor kinderen en ouderen door gebrek aan tijd nauwelijks aan dit werk toe. Verder helpt de SPZ bij de totstandkoming van dagverblijven, gezinsvervangen de tehuizen, oppas- en ouderhulp, speel-o-theken enz. Het rijksbeleid is erop gericht ge handicapten zolang mogelijk in de thuissituatie te houden of in ieder geval in een omgeving die die si tuatie zoveel mogelijk benadert, zoals dagverblijven, gezinsver vangende tehuizen en begeleid wonen. Dit vergt extra aandacht van het maatschappelijk werk De dienst SPZ streeft naar een zo vroeg mogelijke onderkenning van ontwikkelingsstoornissen bij kinderen; verder wil men meer tijd besteden aan de opvang van licht geestelijk gehandicapten, aan gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk, het begeleid wqnen, gezinsbegeleiding, groepswerk met ouders en vrij willigerswerk. Ook wil de SPZ meer doen aan informatiever strekking en voorlichting zowel naar cliënten als naar andere or ganisaties in de geestelijk gehan dicaptenzorg. De SPZ kampt echter met een tekort aan maatschappelijk werkers; volgens de inwoners norm zou de dienst aanspraak kunnen maken op 12,5 maat schappelijk werkers, maar er zijn er maar 9,5. In de praktijk betekent dat dat er veel overge werkt moet worden en dat sommige taken niet voldoende uit de verf kunnen komen. In het structuurplan is berekend dat vier ton nodig is om het ver langlijstje te kunnen betalen. In dit bedrag zit 142.000,— dat de dienst SPZ jaarlijks tekort komt op het minimumpakket. Voor 1985 worden de totale kosten van de dienst begroot op 1,2 Vlaamse krekengebied. Molen kreek, Canisvliet, Het Koegat, Combronkreek, De Grote Putting, Het land van Saeftinge, Num mer Een, Strijdersgat, Het Zwin, De Kievittepolder, Oudelandse Polder, Verdronken Zwarte Pol der, Grote Gat Oostburg, Kreek Henricuspolder, Dijk Draaibrug, Het Blikken Weitje, Kreken Braakmanpolderen Mauritsfort. Den Inkel, Westeindse Weel, Weel in de Heerenpolder, Dees- sche Watergang, Middelplaten, Schor van Waarde, Zwaakse Weel, 's-Gravenpolderse Weel, Inlaag Ellewoutsdijk, Fort Elle- woutsdijk, Schor van Ossen- drecht, Ganzenreservaat, Heg- gengebied en een deel van de Schelde-Rijnverbinding. De ter reinen ten westen van die verbin ding vallen buiten de ontheffing: daar worden vergravingen uitge voerd, wat tot grote distelgroei kan leiden en daarom moet be- miljoen; via het rijk ontvangt de provincie 1 miljoen; de dienst komt hieraan dus tekort. Voor 1 983 is in dat tekort een provin ciale bijdrage gegeven en voor 1984 wordt hetzelfde voorge steld. Zoals gezegd beslissen pro vinciale staten daar op 14 sep tember over. Om voor de komende jaren in ieder geval verzekerd te zijn van de uitvoering van het mini- mumpakket stellen gedepu teerde staten aan provinciale staten voor in het vervolg jaar lijks ƒ150.000,— op de rijks bijdrage aan de SPZ te verle nen. Die beslissing moet wor den verwerkt in de provinciale begroting. Het structuurplan sociaal-peda gogische zorg Zeeland is sa mengevat in een informatie blad. Dat blad is gratis verkrijg baar bij het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middel burg, telefoon 01180-31395. Het structuurplan is voor 5, te koop bij het bureau welzijn van de provincie aan hetzelfde adres, telefoon 01180-31440. schap. Bos- en duingebieden Walcheren, Krekengebied Veere, Ramme- kenshoek, Kreek Westkapelle, Aardbeieneiland, Haringvreter, Noordervroon Westkapelle en Ter Hooge. Goudplaat, Inlagen, Schotsman, duingebied De Banjaard en Bok- kegat. Het Stinkgat, Pluimpot, Welen onder Stavenisse en de schorren van Tholen. Bruintjeskreek, Krabbekreek, Rammegors en de schorren Noordzijde. Krekengebied Ouwerkerk, Dijk- water, Dwars in de Weg, Slikken van Bommenede, Stampersplaat, Veermansplaat, Steenzwaan, Landgoederen Schuddebeurs, Landgoed Slot Haamstede, Schelphoek, Zouten en Zoeten Haard, Natuurmonument Kop van Schouwen, Vogelnol, Schor ren Zonnemaire en de schorren Dijkwater. Natuurgebieden die aan land- bouwpercelen grenzen moeten gver een strook van 30 meter schoon zijn van de distels. Gs hebben dit als voorwaarde aan de ontheffing verbonden. De bestrijding van de distels moet gebeuren voor zij in bloei ko men. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 overdenking Luc. 12:22 "Wees niet bezorgd" Waardoor laten wij ons leven be heersen? Dat is de vraag die Luc. 12:22-35 ons stelt. Het antwoord zullen wij moeten geven. Hoe? Door ons leven. Waarvoor leeft u, wat is de zin van uw bestaan? Dat antwoord kunnen wij niet geven in vrijblijvende gesprekken tij dens een verjaardag. Noch zijn wij er klaar mee door trouw kerkbe zoek. Ja, een aanwijzing geeft het in welke richting we dat antwoord zoeken. Maar hoevelen dwalen toch nog af? Wie van u is nog nooit overvallen door zorgen? Werkloosheid wanneer je jong bent. Wat is er erger? Geldzorgen wanneer je van weinig geld moet rond komen. Eenzaamheid en verdriet om het verlies van een geliefde. Wie valt er dan niet ten prooi aan doffe moedeloosheid? Roept Jezus hier niet op tot wer kloosheid? Wie maar de goede God laat zorgen? Nee, dan be grijpen we niets van dit tekstge deelte. Wees niet bezorgd staat op één lijn met vrees niet in vers 32. Jezus beveelt ons hier ons leven niet te laten beheersen door zor gen om het dagelijks bestaan. Be zorgd zijn betekent dat er geen ruimte meer is voor iets anders. Bezorgde mensen zien aileen nog maar hun gebrek: géén geld, géén kleding. De zorg om zoiets aards gaat dan je leven beheersen. De zorg voor jezelf, wel te verstaan. Nee, wij moeien die zorg niet toe laten. Als vogels, zo moeten wij leven, Zorgeloos^gevoed voor hun hemelse Vader, maar weergaloos actief. Let op de raven, de hele dag zijn ze in touw. De mussen, de meeuwen, altijd zingen en zeilen ze. Maar ze zijn niet bezorgd. Wat is er mooier dan de bloemen op het veld? Ze gaan al de pracht en praal van een hofhouding te boven. MaarZij zijn niet bezorgd. Zo kunnen wij van de schepping leren hoe ons te gedragen. Wan- n,eer wij alleen maar kunnen pra ten over geld. de buren, sport, oorlog of vrede, zijn we de naam Christen niet waard. Zoek het ko ninkrijk, en de rest krijgt u bovendien. Het koninkrijk Gods, zegt Paulus (Rom. 14:17). U moet eens al de gebiedende wijzen in dit schriftgedeelte op een rijtje zetten. We worden aan het werk gezet. Maar de centrale oproep is: Zoek het Koninkrijk. Alle andere oproepen werken dit centrale ge geven uit. Wees niet bang. De Vader heeft u het Koninkrijk reeds gegeven. Dat is de troost en de bevrijding van het evangelie. God heeft ons Zijn Koninkrijk gegeven in Zijn Zoon. Hij wil dat wij dat krijgen. Daarom kunnen wij ook zorgeloos zijn. Wij hoeven alleen nog maar te zoeken wat ons al lang gegeven is. En aan die zoekers geeft God ook alles wat wij voor ons levensonderhoud nodig hebben. Royaal. Want onze God is een genereus vorst. Lees dit schriftgedeelte als een richt snoer op jacht naar het koninkrijk. Laat die jacht ons leven beheer sen. ds. B.M. Knibbe Advertentie I.M. Met als opzet Bergen op Zoom als gezellige koopstad te promoten werd het eerst een braderie en vervolgens een Bourgondische Krabbenfoor, die zijn weerga niet vindt in den lande. De Markie- zenstad leent er zich ook bij uit stek voor. Het stratenpatroon van de eens befaamde vestingstad is immers nauwelijks veranderd. Vanwege haar onneembaarheid werd ze ook wel "La Pucelle" (dat is de maagd) genoemd. Als win kelstad voor wijde omgeving in trek. Tijdens de driedaagse Krab benfoor wordt er alles aan gedaan om het extra gezellig te maken. Met middeleeuwse geveltjes en kleding, met een zo omvangrijk programma naast de 250 stands, dat men zich in geen uren behoeft te vervelen. Hoogstens wat ver moeid raken, maar de rustpunten op de terrasjes zijn talrijk. Op de binnenplaats van het fraaie Mar kiezenhof biedt tijdens de drie daagse een geselecteerd aantal kunstenaars en ambachtslieden hun produkten aan. In de Stenen Tuin is er zaterdags een grote an tiek- en curiositeitenmarkt. Er worden tijdens de hele Foor op verschillende plaatsen in de stad middeleeuwse wagenspelen opge voerd en in alle straten verschil lende evenementen georganiseerd en muzikale opvoeringen gepre senteerd. Voor de jeugd zijn er heel wat bijzondere attrakties. pr treden verschillende gildengroe- pen op en op de Grote Markt is er ook die drie dagen een groot wa terorgel. Middeleeuwse stadsmaaltijd Vanwege het Krabbenfoor jubi leum wordt er donderdag 26 juli van omstreeks 17.00 uur in de Stenen Tuin een grote Midde leeuwse stadsmaaltijd gehouden. Niemand kreeg hiervoor een af zonderlijke uitnodiging. Men kan aan de maaltijd deelnemen waar toe kaarten bij de VVV in Bergen op Zoom of bij hotel "De Draak" verkrijgbaar zijn. De maaltijd zal bestaan uit soep. vlees, verschil lende broodsoorten, verschillende groenten en een sinaasappel. Na afloop mag men bierpul, het plankje waar het vlees op ligt en de slab die men om krijgt, meer naar huis nemen. Er kunnen aan deze maaltijd 1000 mensen deel nemen. Tijdens het festijn zullen verschillende middeleeuwse mu- ziekgroepjes optreden, zoals het "Gezelschap goet ende fijn" evenals het "Meziekske. De loca tie zal echt middeleeuws aandoen. Ja. als het veel regent kan het niet doorgaan. De prijs kon ƒ7,50 blijven dankzij een aantal spon sors, die elk een onderdeel voor hun rekening namen. De maaltijd zal ongeveer 23.00 uur afgelopen zijn, zodat men de deelnemers voor die 7,50 een hele tijd be zighoudt. Bij de oude ambachten zal men aantreffen tingieten, mahdvlechten, glasblazen, kant klossen en smeedwerk. Op het St. Josephplein kan men zelfs surf- demonstraties op het water zien. Wie alle programma's'zou willen zien. zou er een echte drie-daagse van moeten maken, omdat die evenementen per dag ook nog va riëren. De Krabbenfoor is don derdag en vrijdag van 14.00 - 22.00 uur en zaterdag van 10.00 - 22.00 uur geopend. Het zal bij gunstig weer opnieuw een schui felen worden in de Markiezen- stad. THOLEN wo 25 juli toeristenmarkt, Markt, 14-20 u. SINT ANNALAND Streekmuseum De Meestoof, tot 2 september met tentoonstelling Stad en Land, di t/m za 15-17 u. SINT MAARTENSDIJK za 21 juli wielerronde, Sportlaan, 12 u. za 21 juli braderie/rommel, Markt, 11-21 u. 23 juli t/m 4 aug. Open tennis toernooi, Camping De Muye, dag. OUD VOSSEMEER za 4 aug. Concours hippique Een- drachtruiters, Langeweg, 9 u. Bruinisse 19, 20 en 21 juli visserijdagen do 26 juli ronde van Bru za 28 jvli voetbalwedstrijd Feije- noord-streekelftal. BERGEN OP ZOOM tot 23 juli tentoonstelling Bra bantse schorren. Markiezenhof, t/m 19 aug. exp. Ben van Rooij, Etcetera, di t/m zo 13.30-17 u. 4 aug.-1 okt. tentoonst. Energie uit eigen bodem. Markiezenhof film film film -F ROXY 1: Indiana Jones And The Temples Of Doom a.l. dag. 14. 19 21.30 u. zo 14. 16,30, 19 21.30 u. ROXY 2: Monty Python And The Holy Grail dag. 14 20 u. CINEMACTUEEL 1: Gorky Park 16 jr. dag. 20.30 u. vr za 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Star '80 16 jr. dag. 20.30 u. vr& za 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Stripes 12 jr dag. 20.30 u. vr za 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. - ESLAAGD DUS GEFELICITEERD - J Jos Kodde uit Sint Annaland is in Den Haag geslaagd voor het di ploma politie-ambtenaar bij de Kon. Marechaussee. Marion vd Klooster uit Sint An naland is aan de Vijverbergschool in Ede geslaagd voor het eindexa men maatschappelijk werkster. Elly Bouman uit Poortvliet is na een avondopleiding in Gouda ge slaagd voor het examen binnen huis-adviseuse. Eduard Jan van den Broek uit Sint Annaland (vorige keer was per abuis Sint-Maartensdijk gezet) is aan het Moller Lyceum te Bergen op Zoom geslaagd voor het diplo ma gymnasium B. In de grote autofabriek van Peugeot-Ferrand heerste de gewone be drijvigheid. Vanuit de reusachtige montagehal klonk het rusteloze lied van de arbeid; in de haven lagen de grote schepen, die hun ladingen grondstoffen losten of de nieuwe, glimmende auto's laadden. Op de proefbaan van de fabriek snorden de wagens, bestuurd door bekwame mecaniciens, die tot taak hadden de produkten van de fabriek te keuren, alvorens ze werden afgeleverd. Achter het stuur van één van deze wagens zat een blonde jongeman van ongeveer dertig jaar. Na enkele ronden gereden te hebben, stopte de wagen op het voorplein waar een paar collega's belangstellend stonden te kijken. Haast geruisloos stopte de wagen en lenig sprong de jongeman van achter het stuur. Een jonge employé kwam naar hem toe lopen. "Directeur Legrand vraagt of u direct even bij hem komt". "Nou jongen, "zei één van de collega's, "dat betekent promotie of ontslag. Nog wel bij één van de bazen in hoogst eigen persoon!" "We zullen wel zien", antwoordde hij terwijl hij na een groet de employé volgde naar het directiegebouw. Werktuigelijk haalde hij een kammetje door zijn haar voor hij aan de deur van de direc teurskamer klopte. Op het korte "entree" betrad hij het grote vertrek waar de heer Legrand achter een bureau zat. Deze keek de binnenko mende met een onderzoekende blik aan. "U had mij laten roepen, mijnheer?". "Jawel, als u tenminste Kees Blokker bent". Na een be vestigend antwoord gekregen te hebben, vervolgde de directeur, een krant in de hand nemend: "U bent afkomstig uit Holland, nietwaar?" "Jawel mijnheer". "Hebt u weieens gehoord van een zekere mijnheer Bronkhorst, notaris te Amsterdam?" De jongeman dacht even na en antwoordde toen: "Hij behartigt de belangen van een oom van me, oom Niek van der Steen". "Dan is er geen vergissing mogelijk", conclu deerde de directeur. Lees zelf maar". Legrand reikte hem de krant over en wees naar een advertentie. Kees las: Herhaalde oproep De enige erfgenaam van wijlen Nikolaas van der Steen, in leven ge pensioneerd rijksambtenaar te Aerdenhout: KEES BLOKKER, woon plaats onbekend wordt dringend verzocht zich zo spoedig mogelijk naar Amsterdam te begeven en zich te vervoegen bij notaris G.F. Bronk horst, wonende en kantoorhoudende te Amsterdam, Keizersgracht nr Kees las de advertentie tweemaal oyer en keek toen de directeur la chend aan. "Dat betekent dus, dat ik in Amsterdam een erfenis in ontvangst kan nemen". De directeur keek hem glimlachend aan. "Dat denk ik ook. het lijkt met het beste dat u gelijk maar uw overal uittrekt en zo spoedig mogelijk de trein naar Holland pakt. Wat denkt u daar van?" "Als u geen bezwaar maakt?" "Een erfenis moet je nooit laten wachten, hebt u genoeg reisgeld?" Kees krabde achter zijn oor. "Nou eerlijk gezegd.' dat is nog de vraag, ik heb nooit goed geld kunnen overhouden". "Ja, ja" lachte de directeur, "dat ken ik, ik ben ook jong geweest, ik zal de kas machtigen u een maand salaris uit te betalen. En laat gauw iets van u horen, ik hoop dat u weer terugkomt, voor zover ik weet, bent u een goede inrijder en die kunnen we gebruiken. Ga maar gauw en veel succes". Toen Kees Blokker enkele uren later in de trein op weg was naar Holland, had hij gelegenheid om alles nog eens rustig te overdenken. Die ouwe oom Klaas dat hij hem niet had vergeten. Vroeger als jongen van een jaar of twintig, de technische school had Kees alleen maar doorlopen, ging hij vaak naar oom Klaas, deze had hem ook vaak aan een baantje geholpen, maar h'ij hield het nergens lang uit. Als hij weer wat verdiend had, nam hij ontslag. Kreeg hij geldgebrek, dan was oom Klaas weer zo goed om bij te springen. Totdat de oude heer er op een gegeven moment genoeg van kreeg. Kort en bondig verklaarde hij aan zijn neef, dat zijn portemonnee ditmaal gesloten bleef en zijn cheque boek dicht. "Jij blijft maar zwerven en op zo'n manier komt er niets van je terecht. Zoek nu eerst maar een vaste betrekking en een vrouw. Wanneer je getrouwd bent en het langer dan een halfjaar bij dezelfde baas hebt kunnen uithouden, dan mag je weer eens bij me aankloppen, eerder niet". Dat was een tegenvaller geweest, maar hij had er niet te zwaar aan getild en was gaan druivenplukken in Frankrijk. Maar dat was ook weer geen blijvende baan. Daar Kees geen zin meer had naar Nederland terug te keren, probeerde hij het bij de Peugeotfabriek in Clermont-Ferrand. En ja. hij werd aangesteld als arbeider, verdiende een behoorlijk loon en het werk beviel hem wel. Door zijn ijver was hij al spoedig monteur, daarna mecanicien en vervolgens inrijder. Twee jaar werkte hij nu al hier en als oom Klaas niet plotseling gestorven was. dan zou Kees Blokker wellicht tot de tijd dat hij pensioengerechtigd zou zijn, de nieuwe produkten hebben ingereden en misschien een aardige Francaise tot vrouw genomen hebben. Maar nu was hij dan weer op weg naar Nederland. Amsterdam, leuk om die stad weer eens te zien. Het was donker toen Kees arriveerde. Dus eerst maar een hotelletje gezocht, dat kon er nu wel af, dacht hij. Die volgende morgen stond Kees al vroeg weer op straat, van slapen was niet veel gekomen, steeds ha dhij liggen denken wat hij met het geld zou doen en zich afgevraagd hoeveel het zou zijn. Nu ging hij eerst maar eens de stad bekijken, voor tien uur zou hij toch niet terecht kunnen bij de notaris. Hij liep het Spui op, over het Singel en het Koningsplein naar de Keizersgracht. Parijs was mooi, maar Amsterdam deed er niet voor onder, vond hij. Om tien uur was hij bij het kantoor van notaris Bronkhorst gearriveerd, een deftig oud herenhuis. Kees liep de stenen buitentrap op, trok aan de zware bel, die galmend oversloeg in het statige gebouw. Kort daarop werd de deur geopend door een jongedame. Kees vroeg de notaris te spreken, waarna hij werd uitgenodigd binnen te komen. "Wie kan ik aandienen, mijnheer?" "Zegt u maar", begon hij lachend, "dat Kees Blokker uit Frankrijk er eindelijk is". Het meisje vertrok en nodigde hem een paar minuten later uit mee te gaan naar het kantoor van de notaris. Twee paar ogen zagen hem nieuwsgierig aan. toen hij binnen stapte en rustig groette. De notaris nodigde hem uit te gaan zitten en Kees zette zich kalm in de aangeboden stoel. "Als ik het goed begrepen heb. bent u Kees Blokker?" vroeg de notaris, nadat hij de andere aanwezige als kandidaat-notaris De Wilde had voorgesteld. "Jawel", antwoordde Kees. "U kunt zich natuurlijk legitimeren"? "Vanzelfspre kend", antwoordde de bezoeker, terwijl hij zijn pas, alsmede enkele andere documenten uit zijn portefeuille haalde en deponeerde voor de notaris.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9