Ouderwetse sfeer met Heieen Hage Philips Harmonie bij 100 j Concordia Oud maakt plaats voor nieuw in toren van Sint-Annaland Huizen bij haven Flipland GESLOTEN 4*5 BOUMAN POTTER Recreatie en Horeca niet aan hun trekken til -It Open dag bij Stenen Kruis Bintje 73 ct. Donderdag 19 juli 1984 40e Jaargang no. 36 Verontreinigd grondwater in Tholen 6 gele truien, 2 overwinningen De kans dat Heieen Hage uit Sint-Maartensdijk de eerste ronde van Frankrijk voor dames wint, is na de zware Alpenrit van dinsdag afgenomen, maar met zes gele truien en twee overwinningen is haar vader al uitermate tevreden. "Het is een beetje ouderwets met deze successen. Je krijgt veel reacties in het dorp. De sfeer van vroeger is er, toen Keetie en Bella zegevier den". Bestaan in V.S. Snelle rit van 26 juli tot 6 augustus Feestweek van 18 t/m 25 augustus De koninklijke muziekvereniging Concordia Tholen viert van 18 t/m 25 augustus het honderdjarig bestaan met o.a. een optreden van de Philips Harmonie. Te gelijk viert de ondernemersvereniging het zilveren jubileum met de traditionele tweedaagse braderie "Een tijd van komen en een tijd van gaan" is een gezegde dat zeker slaat op de torenklok in de Nederlands hervormde kerk te Sint Annaland. Voor de klok, in 1948 geschonken aan de gemeente door notaris A.J. Bierens, sloeg donderdag morgen het laatste uur. Vervanging was noodzakelijk omdat het instrument slij- tage-verschijnselen begon te vertonen en de klank nogal vals overkwam. Voor 10.983,70 (de aanschafkosten van de nieuwe klok) galmt er nu weer een zuiver geluid over Sint Annaland. Cis 2 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Er bestaan plannen om het voormalige pakhuis van Cebeco aan het havenplateau in Sint Philipsland te slopen en hiervoor in de plaats een pand met achttien flatjes te bouwen. Dhr, A. van Dijke van Aannemingsbedrijf Ligtendag BV deelde dit donderdag mee, tijdens een personeelsbijeenkomst ter gelegenheid van het over schrijden van de honderd-werknemersgrens. Toeristenmarkt Tholen woensdag ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! t>ËZ£ WEEK Erfenishuwelijk nieuw feuilleton Zaterdag braderie in Sint Maartensdijk Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54*520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. i Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per pos» 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer. Weliswaar is het een slecht land waar het niemand goed gaat, maar het lijkt er toch op dat be drijfstakken die het van 't vakan tiehoogseizoen moeten hebben, niet aan hun trekken komen. Zelfs al is dan momenteel de helft van ons goede landje op reis. Als je het ons vraagt, niet in kikkerland, maar op zoek naar de zon. Voor zichtig afgemeten, lijkt de eerste vakantieweek van de bouwvak kers in onze streek niet de drukte op te leveren die zich de laatste jaren heeft voorgedaan. Vakan tiegangers passen zich nu eenmaal ook aan bij weersomstandighe den. Die waren vorig jaar in de voorzomer treurig, maar in het hoogseizoen uitmuntend. Dege nen, die toen meer kilometers hebben afgelegd dan de eigen grenzen, moeten er eerder spijt dan plezier aan hebben beleefd. In het bos of aan het strand be leefde men dichtbij p'ezier. Dat is tot dusver even anders. Ondanks de talrijke inleveringen, lijken er meerderen te zijn die er een extra kilometertje voor noteren om toch die zon te vinden. De Nederland se campings en hotels zijn niet overvol. Als men niet gebonden is aan een bepaalde datum, kan het uit gpsteld zijn, maar men kan ook het zekere voor het onzekere ge nomen hebben door zuidelijker te reizen. Nu blijft dat zekere een betrekkelijke zaak, al zijn de kan sen op een vakantie in Frankrijk, Griekenland of Spanje vanuit de zonzijde bekeken, altijd belang rijk groter dan in haamstede. In elk geval hoor je deze weken over dat bezuinigen vrijwel geen woord meer. Het zijn vakantieweken. Dan wil men 'leed' - als dat er is - vergeten. Of zou het zo zijn, dat negentig procent van de bevol king, die elf maanden lang zonder reden aan het morren was. Deze 'twaalfde' maand van het jaar lijkt dat wel zo te zijn. Aan buiten landse reizen is nog nauwelijks een krimp merkbaar, o.a. wegens de in eigen land weinig standvas tige zomer. Het bezwaar onzer zijds gaat niet uit naar deze 'twaalfde' maand. Dat is iedereen best gegund. Alleen moeten we dan de komende elf maanden ons ook wat dat 'inleveren' betreft maar koest houden. De praktijk wijst immers op een nog steeds zodanige luxe, dat men zonder bezwaar eigen land kan inruilen voor een vliegtocht, een bezine verslindend traject of een bus tocht naar de Middellandse Zee. Het wordt ons allemaal niet inge geven omdat we 800.000 werklo zen willen verplichten alleen maar binnen eigen grenzen te blijven en de werkenden de buitenlandse reis te gunnen. Nee, alleen dienen we 'inlevering' tot de juiste prop orties terug te brengen. Eerder vaststellen dat er velen, die mor rend naar de vakantie toewerkten, deze 'twaalfde' maand toch niet van zins zijn ook maar iets in te leveren. Tenzij een spoedige om slag van weersomstandigheden in het verschiet ligt. lijkt ons de ho reca- en recreatiesector dit jaar meer in te gaan leveren, dan welke andere categorie ook. Het kan natuurlijk zijn, dat die sectoren het ook gemakkelijker kunnen dan anderen, maar 'inleveren' blijft in wezen voor ieder hetzelf de. Daarom zal tot op heden noch de ijscoman, noch de campingex ploitant, noch de hotelier staan te juichen. In de erkenning dat het een slecht land is, waar het nie mand goed gaat. Dus zijn er die nog wel. Het grondwater onder de onder grondse leiding waardoor afval water van de voormalige viszil- verfabriek in Tholen op de Vest werd geloosd, is matig tot sterk verontreinigd met trichlooret- heen. In het diepere grondwater is op één plaats aceton aangetroffen. Het trichlooretheen kan van de viszilverfabriek afkomstig zijn; van het aceton is dit twijfelachtig. Het slib in de Vest is matig tot sterk vervuild met olie: het is on waarschijnlijk dat dit afkomstig is van de voormalige viszilverfa briek. Een en ander blijkt uit het ter plaatse uitgevoerde oriënte rend onderzoek naar bodemve rontreiniging. Gedeputeerde Sta ten vinden een nader onderzoek gewenst. Dit is voor dit jaar opge nomen in het provinciaal bodem saneringsprogramma. Heieen won zaterdag de tijdrit, waarbij ze 38 seconden winst boekte op haar voornaamste tegenstreefster in het algemeen klassement, de Amerikaanse Ma ry Martin. Die boog haar achter stand van 1.42 min. Dinsdag ech ter om in een voorsprong van 3.44 min. "Die tegenvaller zat eraan te komen", vertelde ons dhr. A.L. Hage. "Martin kennen we van de Amerikaanse etappewedstrijd, die Keetie twee keer won. Ze klimt goed, wat ook vrijdag uitkwam. In de afdaling heeft Heieen toen nog Veel achterstand ingehaald, want ze durft veel. De rit naar La Plag- ne van dinsdag was echter te ge meen en ook woensdag (gisteren) stond er een zware klim naar Morzine in de Alpen op het pro gramma. Als ze de achterstand beperkt kan houden en in de drie vlakke etappes met steun van de gehele Nederlandse ploeg kan aanvallen, zit er misschien nog een kansje in op de eindoverwin ning. Het hangt echter met name af van de laatste alpenrit, want in vorige vlakke etappes bleef de groep bij elkaar en werd de over winning in een massaspurt be slecht". Vandaag, donderdag, is er een rustdag voor de rensters, zoals dat ook zondag en maandag het geval was. Morgen, zaterdag en zondag wordt er wel gefietst met tenslotte de zegetocht in Parijs, waarbij de familie Hage mogelijk ook op de Champs Elysees present zal zijn. Hoewel vader Hage bijzonder trots is op de prestaties van zijn dochter, relativeert hij de succes sen wat met de opmerking, dat de besten van de wereld niet aan de ronde van Frankrijk meedoen". "Die rijden mee in de ronde van Colorado in de V.S. Ter voorbe reiding op de Olympische Spelen in Los Angeles. Heieen dacht dat ze daarvoor ook gekozen zou worden, maar het was een tegen valler toen de beslissing van het Nederlands Olympisch Comité anders was", zegt Hage, die geen hoge dunk heeft van de selectie criteria. De prima resultaten in de ronde van Frankrijk maken die teleur stelling veel dragelijker, maar men verkeerde nog lang in dë on zekerheid of de eerste 'Tour de France' Feminin" wel zou door gaan. Een paar dagen voor het vertrek ontving men het pro gramma pas, maar de organisatie blijkt nu uitstekend te zijn. De dames rijden het laatste stuk van het parcours voor de profs' waar bij ze aankomen voor de recla- mecaravaan. Direct na afloop van de wedstrijd gaan de dames per auto naar hun volgende startplaats. "Dat vinden ze wel zwaar, maar het is een snelle rit onder politiebegelei ding", vertelt Hage, die af en toe een telefoontje van Heieen krijgt. De 25-jarige chemisch analiste bij de AKZO in Arnhem krijgt ook van haar collega's plezierige reac ties wat in zware wedstrijden ze ker een stimulans is. "De Nederlandse ploeg is kwali tatief breed en wint veel. Mieke Havik heeft de groene trui al de finitief in haar bezit. Toen ik tij dens m'n vakantie in een franse krant het deelnemersveld zag, dacht ik het al: Heieen zal zich veel vooraan laten zien", aldus vader Hage. De officiële oprichtingsdatum van Vrijdag is de grote showavond Concordia is 22 september, maar het eeuwfeest wordt in de warme re augustusmaand gevierd met hopelijk goed weer. Concordia- voorzitter H.L. Nelisse spreekt in het feestprogramma van een mijl paal om even bij stil te staan. "Een muziekvereniging in een plaats als Tholen valt gewoon niet meer weg te denken. Altijd present bij festi viteiten en herdenkingen, niet al leen in Tholen, maar ook ver daarbuiten. Het hoogtepunt is wel geweest, dat Concordia de pro vincie Zeeland heeft vertegen woordigd bij de kroning van Ko ningin Beatrix in Amsterdam. Nog geen twintig jaar geleden heeft men op het punt gestaan Concordia op te heffen door een groot verlies aan leden, maar ge lukkig is het zover niet gekomen. Momenteel hebben we een ge zonde vereniging, hoewel wij naast onze 50 leden altijd nieu welingen kunnen gebruiken en zeker ook donateurs", aldus voor zitter Nelisse. Burgemeester E. Baerends stelt, dat Concordia een eeuw lang een onmisbare bijdrage heeft geleverd aan de plaatselijke gemeenschap. "Door al deze jaren heen is zij een samenbindend element geweest in de Thoolse samenleving. De mu ziekvereniging was present bij hoogtijdagen, feesten en herden kingen. Het is dan ook geen won der. dat zovelen Concordia een warm hart toedragen en spontaan haar eeuwfeest zullen meevie- ren", aldus de burgemeester. Zaterdag 18 augustus begint de feestweek met een muzikale rondgang van Concordia en een receptie in de tent aan de Bos straat. 's Avonds treden "O en U" uit Niewerkerk en "Nu met Ho pe" Bruinisse op, waarna het Sa- farie kwartet het openingsbal ver zorgt. Maandag is er een uitvoe ring van de Oud-Vossemeerse to neelvereniging St. Joseph met "de Verloofde van mijn vrouw" en bal met de Oud-Vossemeerse blaas kapel. Dinsdag komt de jeugd aan bod met de Veronica top 40 drive in show, woensdagmiddag met Ben ny's kindershow met poppenkast, goochelen en songfestival en 's avonds de Pinocchio playback wedstrijd met dansmuziek van de Frale's. Donderdagavond treedt de uit bijna 100 muzikanten bestaande Philips Harmonie op met een klassiek en populair programma. met Nico Haak, The Golden Mailbox Selection, Humorist Harry Touw, Corry Konings, band parodist Leo Troost uit Tho len en het accordeon duo de zusjes Wouterse. Zaterdagmiddag is er een rondgang van Accelerando St. Annaland, Euterpe St. Maartens dijk, O.V.M.- Oud-Vossemeer, Concordia St. Philipsland, Schel- dezonen Hoogerheide, Sint Cae- cilia Halsteren. Zaterdagavond treedt Willem Duin op met het show en dansorkest Country Fair,. Notaris Mr. J. Schot verricht dan ook de trekking van de grote ju bileumloterij. De klok uit 1948 was op de plaat sen waar hij de klepel raakte, ge scheurd en het valse geluid dat dit veroorzaakte, was duidelijk te ho ren. De gemeente overwoog in eerste instantie de klok om te smelten, gezien de historische waarde van het instrument. De kosten hiervoor vielen echter te hoog Uit, terwijl de Sint Annalan- ders ongeveer tien weken zonder klok zouden moeten doen. Men besloot daarom tot de aanschaf van een nieuwe klok over te gaan. Het oude exemplaar met het op schrift "In het jaar 1948 geschon ken aan de gemeente St. Anna land door A.J. Bierens notaris al daar ter vervanging van de in 1943 door de Duitsche bezetting ge roofde klok" krijgt een plaats in streekmuseum De Meestoof. De toon die de nieuwe klok voortbrengt is een Cis 2. Het in strument is gegoten door de firma Petit en Fritsen in Aarle Rixtel en heeft nagenoeg dezelfde diameter als de oude. namelijk 715 mm. Het gewicht bedraagt 220 kilo. Als opschrift heeft de klok slechts het jaartal 1984 en onder de naam van de klokkengieterij de latijnse woorden "me fude rent"(heeft mij gegoten), Met de onlangs uitgevoerde op knapbeurt en de nieuwe klok kan de toren van Sint Annaland er weer voor een tijd tegen. De nieuwe luidklok wordt in de gemeentetoren van de N.H. Kerk te St. A nnaland gehesen. WONINGINRICHTING Advertentie LM. Het vervangen van de klok in de St. Annalandse kerktoren was tijdens de zomervakantie een attractie voor de jeugd, die bij de oude klok poseert. Melkveehouderijbedrijven zijn op Tholen al lang bekend, maar een melkgeitenhouderij is nog een hoge uitzondering. Daarom houdt het Stenen Kruis bij de splitsing van de oude en de nieuwe Post weg bij Tholen zaterdag open huis om belangstellenden met de gei- tenhouderij kennis te laten ma ken. De~ dames Van Lente kwamen enkele maanden geleden al in het nieuws, toen er op het Stenen Kruis een vierling werd geboren. De drie bokjes zijn al weg en al leen het geitje is nog over. "We hadden een bokkenjaar, want van de 40 dieren die er het afgelopen seizoen geboren zijn, waren er 30 bokken en maar 10 geiten.'. Er zijn op het Stenen Kruis nu nog 17 kleine en 22 grote dieren over. Hoofdzakelijk witte melkgeiten en een paar bonte. Met enkele verbouwingen hebben de dames Van Lente inmiddels een moderne en hygiënische mel kinrichting en kaasmakerij gekre gen. waardoor ze professioneel te werk kunnen gaan. Tijdens de Thoolse Dagen konden de bezoekers al proeven van de zachte en harde kaas en ook za terdag van elf tot vijf uur is dat mogelijk tijdens de open dag aan het Stenen Knuis. btnkftxjn. oxrh. jutfêt Als de plannen van aannemingsbedrijf Ligtendag doorgaan, wordt het pakhuis aan de Haven te St. Philipsland vervangen door een woningbouwcomplex voor I en 2 persoonshuishoudens. Architect is Ben Kraan uit Bode graven. De één- en tweepersoons woningen zouden op een voor Flipland karakteristieke plaats verrijzen met een prachtig uitzicht op korenmolen De Hoop en de Krabbenkreek. Gemeenteopzich ter dhr. M.J. Laban zei officieel nog niet van de plannen op de hoogte te zijn gebracht, maar ve ronderstelde dat een wijziging van het bestemmingsplan eventueel noodzakelijk zou zijn. Ligtendag Beheer BV maakt mo menteel een periode van stor machtige groei door. Het aantal medewerkers is tussen 1 januari 1984 en nu meer dan verdubbeld, waardoor het personeelsbestand momenteel de honderd heeft overschreden Tot die honderd behoort onder andere de kern van het' voormalige aannemingsbe drijf Suurland uit Scherpenisse. Van Dijke: "We hebben sterk geïnvesteerd en maken weer winst. Met z'n allen hebben we dit bereikt en dat geeft toch wel een fijn gevoel. We hebben eveneens enkele veranderingen doorge voerd. zoals het loskoppelen van Delta-techniek BV en Geluk Schilders BV. In september-okto- ber staat er een uitbreiding van Labo Autobedrijf BV op stapel", aldus Van Dijke die besloot met de vaststelling: "We draaien pri ma". Nadat gisteren St. Annaland de eerste Toeristenmarkt van dit sei zoen hield, komt Tholen a.s. woensdag als tweede en tevens laatste aan de beurt. Van twee tot acht uur kan men op de mini- braderie terecht, waarbij verschil lende plaatselijke ondernemers voor attracties zorgen. Zie daar voor verder de Toeristenmarkt- pagina Tholen in deze E.B. Vorig jaar werd er bij wijze van proefin elke kern een Toeristenmarkt ge houden. maar dat verliep niet overal succesvol. Er werd nu een minimum van 25 deelnemers ge steld. waarbij de Thoolse onder nemers alleen voor Tholen en St. Annaland belangstelling toonden. Verenigingen zijn op Toeristen- markten niet aanwezig. In Tholen volstond men met plaatselijke winkeliers, terwijl in St. Annaland ook Thoolse ondernemers van buiten dit dorp welkom waren. De prijs van dore's is weer geste gen. waarbij dinsdag op de veiling St. Annaland de grens van 1 gul den zelfs weer werd overschreden. De geringere aanvoer door de re gen van voorgaande dagen zal daarbij een rol gespeeld hebben. Gisteren was de doré echter nog goed voor 95 cent per kilo en dat met een bijna dubbele aanvoer in vergelijking met dinsdag. Voor een kilo bintjes werd 73 cent be taald. Dinsdag 17 juli: doré 1 1.02-1.03, doré II 0.94-1.01, apart 83-91, bonken 45. premiere 63-90, bonken 85, gloria 82-85, bonken 76-92. bintje 73, prior 67. bonken 85, arcula 71, drielingen 45-54, kriel 0.90-1.16. aanvoer 135 ton. Woensdag 18 juli: doré I 87-95, dore II 74-76, afwijkend 61-65, bonken 45, gloria 46-77. bonken 81-87, premiere 66-67, bintje 60- 68, arcula 62. aminca 63, bonken 84, drielingen 45-56, kriel 1.20 - 1.28. aanvoer 245 ton. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. Nog geen zomerse loftrompet van recreatie en horeca Er kunnen huizen komen bij haven St. Philipsland Meer werklozen door sluiting T.B.I. en schoolverlaters Concurrentievervalsing druk kerij beperkt Meer samenwerking tussen instellingen geestelijke ge zondheidszorg Ook meer zorg voor geestelijk gehandicapten en hun ouders Een nieuwe kerktorenklok in St. Annaland Open geitendag bij Stenen Kruis Genieten met een nieuw ver volgverhaal Concordia Tholen viert eeuw feest Volgend weekend Krabben- foor in Markiezenstad Heieen Hage verloor het geel, maar is nog wel de beste Ne derlandse Tour de France ren- Zaterdag wielerronde en bra derie in St. Maartensdijk Nap Hage kwam als derde aan in Poortvliet ARMOEDE AAN GOEDE REN IS EENVOUDIG TE HERSTELLEN, ARMOEDE AAN GEEST EN ZIEL NIET Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's Vandaag vindt u op pagina 9 de eerste aflevering van ons nieuwe feuilleton: het erfenishuwelijk. Het heeft wat langer geduurd om een goed vervolgverhaal te vin den, maar wij hopen dat u nu we kelijks uitkijkt naar de belevenis sen van Kees Blokker, die bericht krijgt, enige erfgenaam te zijn van de nalatenschap van zijn oon; Klaas: 400.000 gulden en een vil la. Hij moet echter binnen een halfjaar na het overlijden van zijn oom gehuwd zijn met een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw. Als Kees, die in Frankrijk werkt, tenslotte de op roep van de notaris via een kran tenadvertentie verneemt, heeft hij nog zeven dagen de tijd. Het lijkt een onmogelijke opgave, maar vrouwe Fortuna was hem opnieuw goed gezind en door een samenloop van omstandigheden ontmoet hij een charmante, jonge vrouw. Na een snel aanzoek wordt er op 't nippertje een (erfenis)hu- welijk gesloten, maar dit huwelijk zonder liefde dreigt te mislukken. U zult echter toch een oplossing zien groeien, waaraan zelfs een spannende achtervolging te pas komt. Veel leesplezier gewenst met het nieuwe feuilleton. Vanaf 11.00 uur kan men zaterdag op de markt in de Smalstad te recht voor de rommelmarkt, de attrakties van de verenigingen en de speciale aanbiedingen van plaatselijke ondernemers. In zo'n 30 tot 35 stands worden de varia ties aangeboden. De jaarlijkse braderie wordt georganiseerd door de muziekvereniging Euter pe, de sportvereniging "N.A.K.S." en de middenstandsvereniging. Euterpe zal zich belasten met de rommelmarkt, de schiettent en het oliebollen bakken en verkopen. De leden van NAKS ontfermen zich over het rad van avontuur, ballen gooien, grabbelton, vogel- piek en verrassingsenveloppen. De suikerspin zal eveneens van de partij zijn. maar ook kunstschilder Ben van Rooy met zijn creaties. Er zijn voorts oude ambachten te zien en de middenstandsvereni ging zorgt ook voor barbecue. In clusief de wielerronde kan het za terdag druk zijn in de Smalstad. Een originele Japanse geisha in authentieke klederdracht (kimo no) zal op de braderie schitteren met parels, Zie verder de speciale braderiepagina van St, Maarlens* dijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1